Стали відомі переможці «Всеукраїнського рейтингу «Книжка року-2019»».

Переможців оголосили на урочистій церемонії у Колонній залі Київської мерії 21 лютого 2020 року. Всеукраїнський рейтинг «Книжка року» з 1999 року щорічно визначає найкращі українські книжки поточного року, видані вітчизняними видавцями самостійно або у співпраці з іноземними партнерами.

ЛАУРЕАТИ ХХІ ВСЕУКРАЇНСЬКОГО РЕЙТИНГУ «КНИЖКА РОКУ — 2019».

Рейтинг «Минувшина»

Номінація «Популярні видання / історична белетристика»

94(477)
П27

Пересунько, Тіна. Культурна дипломатія Симона Петлюри: «Щедрик» проти «русского мира». Місія Капели Олександра Кошиця (1919-1924) / Т. Пересунько ; редкол.: А. А. Папакін [та ін.] ; НАН України, Ін-т української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського, Центр. держ. архів вищих органів влади та упр. України. — Київ : АртЕк, 2019. — 312 с. : іл. — До 100-річчя заснування Української Республіканської Капели. – До 140-річчя від дня народж. Симона Петлюри. – До 100-річчя європейської прем’єри «Щедрика».

У виданні вперше оприлюднюється унікальна хроніка тріумфального турне Української Республіканської Капели під орудою диригента Олександра Кошиця у країнах Західної Європи, Північної та Південної Америки 1919 – 1924 роках. Гастролі Капели, як представницької державної інституції Української Народної Республіки, ініційовані Головою Директорії, Головним Отаманом військ і флоту УНР Симоном Петлюрою з метою протидії російській пропаганді та промоції української культури й незалежності в Європі.

Проект приурочено до відзначення у 2019 році 140-річчя з дня народження Симона Петлюри, 100-річчя європейської прем’єри «Щедрика» і 100-річчя культурної дипломатії України і спрямовано на промоцію іміджевої спадщини Української Народної Республіки в галузі культурної дипломатії.

Номінація «Дослідження, документи»

Липківський, Василь. Вибрані твори : у 6 т. / В. Липківський ; упоряд. І. Преловська ; Інститут української історіографії та джерелознавства НАНУ. — Київ : Українські пропілеї, 2018.

Т. 1. — 214 с.
Т. 2. — 232 с.
Т. 3. — 306 с.
Т. 4. — 380 с.
Т. 5. — 744 с.
Т. 6. — 466 с.

Том 1: Біографічний нарис та дисертаційне дослідження випускника Київської духовної академії Василя Липківського «Борьба Маккавеев с сирийскими царями – ее причины и значение в истории иудеев»;

Том 2: Публіцистична спадщина протоієрея, а з 1921 р. митрополита УАПЦ Василя Липківського (статті у «Киевских епархиальных ведомостях», перепублікації в «Подольских епархиальных ведомостях», «Киевской Старине» (1895–1916), в часописі «Церква і Життя» (1927);

Том 3: Документальна спадщина, яка включає промови і виступи, виголошені під час велелюдних публічних зібрань 1918 р., соборних засідань Першого (14–30 жовтня 1921 р.) і Другого (17–30 жовтня 1927 р.) Всеукраїнських православних церковних Соборів УАПЦ, документи і матеріали, щодо участі митрополита УАПЦ Василя Липківського у церковних справах, листуванні, написанні програмних документів, складанні канонів для УАПЦ впродовж 1917–1927;

Том 4: Історична та епістолярна спадщина (1921–1937), куди увійшла оприлюднена в різних часописах спадщина, представлена виявленим епістолярієм 1920–1930-х рр. та книгою «Історія Української Православної Церкви. Розділ VІІ: Відродження Української Церкви», (Канада, 1961) і представляє собою останній розділ ймовірно великої історії Української Православної Церкви;

Том 5: Гомілетична спадщина (проповіді), яка публікується за виданням, яке здійснив о. Петро Маєвський у 1934–1935 рр. в м. Вінніпег, Канада, куди увійшли 150 проповідей на євангельські теми і 50 – на апостольські). Промови упорядковані згідно річному колу богослужінь.

Том 6: Судово-слідчі документи, представлені матеріалами з щотижневих зведень Секретного відділу Державного Політичного Управління УСРР за 1927−1928 рр., які містять інформацію для з’ясування обставин усунення митрополита УАПЦ Василя Липківського від митрополичого служіння, архівно-кримінальна справа, виявлений в ГДА СБ України протокол № 117 засідання Трійки УНКВС по Київській області від 20 листопада 1937 р., до якого внесено прізвища тих, кого було засуджено до страти у Лук’янівській в’язниці разом з митрополитом Василем Липківським, акт про виконання вироку над Василем Костянтиновичем Липківським від 27 листопада 1937 р. Перепубліковується книга Петра Матули про те, як було ініційовано збір коштів, створення і встановлення памятника митрополиту Василю Липківському у Саут-Бавнд-Бруці, Н. Дж., США. До 6-го тому включено пропамятні матеріали 1990−2000-х рр. в Україні.

 

Номінація «Біографії і мемуари»

Гайова, Оксана. На скелі віри. Митрополит Андрей Шептицький / О. Гайова, М. Перун. — Львів : Апріорі, 2019. — 568 с.

Ілюстроване науково-популярне видання «На скелі віри» — одна з перших спроб представити у світлинах і документах історію розвитку та діяльності Української греко-католицької Церкви крізь призму церковно-богословського вчення й архипастирського служіння митрополита Андрея Шептицького. Понад тисяча сімсот ілюстрацій, значну частину яких опубліковано вперше, знайомлять нас із минулим і зі сьогоденням УГКЦ. До видання ввійшли грамоти, стародруки, листи, живописні та графічні портрети, зображення творів мистецтва, світлини з архівів, музеїв, бібліотек, приватних зібрань України й української діяспори.

 

 

 

Рейтинг «Обрії»

Номінація «Публіцистика / сучасні мемуари»

77
К73

Котлярчук, Андрій. Добровольці. Доба героїв = The Volunteers. The age of heroes / А. Котлярчук. — Київ : Мистецтво, 2019. — 320 с. : іл. — Текст укр., англ.

Фотопроект історії війни Андрія Котлярчука присвячено добровольцям, ветеранам АТО. Проект довжиною у п`ять років: 2014–2018 рр. Фотозйомка здійснювалася на нульових кілометрах. У виданні репродуковано невипадкові світлини відзняті на чорно-білу широку плівку. Використано тільки квадратний кадр. Сотні кілометрів уздовж тонкої лінії дотику, сотні вдумливих кадрів, сотні портретів бійців до та після бою. Ілюстративний ряд супроводжують сотні висловлювань, спогадів, спостережень учасників подій.

Фотопроект не випадковий, продуманий автором з самого початку. Перша частина фотопроекту експонувалася у Верховній Раді України, а також демонструвалася у багатьох музеях різних міст України. Виставка була представлена у Національному художньому музеї Грузії. У виданні через великий масив світлин, ми бачимо, як поступово відроджувалася могутність української армії. Зйомки зроблені у єдиному художньому ключі, портрети бійців дивляться на глядача неначе з батальних полотен минулих часів. У цих обличчях ми фіксуємо мужність та рішучість до перемоги.

 

Номінація «Бізнес / економіка / успіх»

Яніцький, Андрій. Приватна історія. Злет і падіння найбільшого приватного банку України / А. Яніцький, Г. Стек. — Київ : Брайт Букс, 2018. — 232 с.

Це перший незалежний виклад історії найбільшого українського приватного банку — Приватбанку. У його основу лягли сорок ексклюзивних інтерв’ю, архівні матеріали й відомості інсайдерів, які висвітлюють ключові моменти діяльності банку від 1992 до 2016 року. Кожний другий співрозмовник на пропозицію розповісти про Приват мінявся з лиця й пропонував зустрітися «років за тридцять» або попросту ігнорував дзвінки й листи. Багато хто погоджувався на розмову тільки на умовах анонімності. А один колишній співробітник банку зажадав уключити його в програму із захисту свідків.

Оповідь починається з ідеї колишнього комсомольця Сергія Тігіпка створити банк і закінчується націоналізацією Привату. Між цими подіями Вєрка Сердючка допомагає банку скуповувати ваучери, банкіри зустрічаються із кримськими бандитами, Павло Лазаренко отримує свою частку, зарплату видають горілкою, Приват рухає курс білоруського «зайчика», стає найтехнологічнішим в Україні й… виводить із неї гроші.

 

Номінація «Науково-популярна література»

316
Т56

Томпсон, Дерек. Хітмейкери. Наука популярності та змагання за увагу / Д. Томпсон ; пер. з англ.: Д. Антонюка, Н. Палій. — Київ : Yakaboo Publishing, 2018. — 432 с.

Книжка Дерека Томпсона — загальнонаціональний бестселер у США 2017 року. Ця книжка про найбажаніший і найдефіцитніший ресурс XXI століття — людську увагу. Дерек Томпсон досліджує найпопулярніші феномени нашої епохи — від рок-хітів до Доналда Трампа, від французьких імпресіоністів до голлівудських блокбастерів, від Adele до «Гри престолів». «Хітмейкери» допомагають зрозуміти механізми, завдяки яким ті, а не інші бізнеси, політики, кінофільми та поп-зірки, здобувають любов мільйонів.

 

81
Е16

Еверетт, Деніел. Походження мови : як ми навчилися говорити / Д. Еверетт ; пер. з англ. Г. Шпак. — Київ : Наш формат, 2019. — 344 с.

У всіх мов світу є бодай кілька спільних елементів, наприклад, назви речей або подій, способи поєднання звуків і слів. Утім мови мають між собою більше відмінного, ніж схожого, стверджує автор цієї книжки. Вони поступово розвинулися з окремих культур, одночасно об’єднуючи людей у тісні спільноти та пристосовуючись до їхніх потреб. Коли людина навчилася говорити? Якою була перша людська мова? Як розвивалися мови світу? Про це й розповідає Деніел Еверет.

 

 

Номінація «Спеціальна література / довідкові видання»

Железняк, Світлана. Звичаї нашого роду. Страви української кухні / С. Железняк, С. Андрющенко. — Київ : Ґенеза, 2019. — 192 с.

Із цієї книжки ми довідаємося про найбільші свята — як церковні, так і світські — та обрядові дійства, характерні для них; про страви, якими наші пращури частували гостей і про які нині пам’ятають лише старожили; а також про прикмети, які наші прабатьки, багаторічно спостерігаючи за природою, передавали з уст в уста від покоління до покоління.

Справжньою перевагою рецептів, наведених у цій книжці, є те, що вони не потребують чужоземних див — досить звичайних, усім відомих і доступних продуктів. Будь-яка господиня, скориставшись таким рецептом і доклавши трішки зусиль і часу, зможе приємно здивувати й порадувати свою сім’ю чимось смачненьким.

 

Рейтинг «Софія»

Номінація «Філософія / антропологія / психологія»

Комарек, Станіслав. Чоловік як еволюційна інновація? / С. Комарек. — Львів : Апріорі, 2018. — 432 с.

Книжка професора Станіслава Комарека присвячена природі та сексуальності чоловіків, їхній поведінці у найрізноманітніших ситуаціях війни та миру, виникненню та організації чоловічих колективів, ставленню чоловіків до жінок та до інших чоловіків, зміні образу чоловіка у плині історії і багатьом іншим темам, зокрема й глибоко табуйованим. У Чехії це видання, як і багато інших книжок автора, стало науково-популярним бестселером.

 

Ґроф, Станіслав. Психологія майбутнього / С. Гроф. — Київ : Terra Incognita, 2019. — 400 с.

Професор психології Каліфорнійського інституту інтегральних досліджень, засновник і президент Асоціації трансперсональної психології Станіслав Ґроф запрошує приєднатися до екстравагантної подорожі у пошуках себе. Нова картографія свідомості, базові перинатальні матриці, революційний метод голотропного дихання – нас чекає багато відкриттів на шляху самопізнання. Ще ніколи наукові дослідження і духовні практики не були таким захопливим заняттям. Ця книжка підсумовує дослідження змінених станів свідомості, зібрані за понад сорок років наукової діяльності доктора Ґрофа.

 

Номінація «Життєписи»

 

32
Ф94

Фукуяма, Френсіс. Політичний порядок і політичний занепад : від промислової революції до глобалізації демократії / Ф. Фукуяма ; пер. з англ.: Т. Цимбал, Р. Корнута. — Київ : Наш формат, 2019. — 608 с.

Вивчення розвитку людських суспільств не зводиться до каталогізації видатних постатей, подій, конфліктів і політичних рішень. Щоб зрозуміти основні процеси та поворотні моменти, слід дослідити, як виникали, змінювалися й занепадали політичні інститути — переконує професор Стенфордського університету Френсіс Фукуяма. У другому томі своєї праці він аналізує, як розвивалися та взаємодіяли держава, право й демократія протягом останніх двох сторіч.

Автор простежує, чому в одних країнах вдалося встановити демократичні уряди, яким властива відповідальність і підзвітність, а в інших — ні, а також описує небезпечні ознаки, що можуть вказувати на занепад розвинених демократій.

 

Рейтинг «Хрестоматія»

Номінація «Художня класика»

Аврелій, Марк. Наодинці з собою : роздуми / М. Аврелій ; пер. з латини Р. Паранька. — Львів: Апріорі, 2018. — 184 с.

«Роздуми» Марка Аврелія — записки з мандрівки до самого себе. Посідаючи владу над величезною державою, римський імператор Марк Аврелій Антонін наполегливо шукає себе як простого громадянина Всесвіту. Спомогою в цьому — філософія, зокрема вчення стоїків: з одного боку — послідовно матеріалістичне, з іншого — одне з найодухотвореніших у європейській інтелектуальній історії.

 

Гесіод. Походження богів. Роботи і дні. Щит Геракла / Гесіод. — Львів : Апріорі, 2018. — 112 с.

У поемі «Походження богів» Гесіод започаткував вчення про становлення світу, а також ранню натурфілософію – науку про сили й закони природи, у праці «Роботи і дні» виклав свою життєву позицію – розуміння моральних засад, ставлення до праці… Епічна поема «Щит Геракла» розповідає про боротьбу Геракла з Кікном, що наслідує опис щита у вісімнадцятій пісні Гомерової «Іліади»…

 

Овідій, Публій Назон. Любовні елегії. Мистецтво кохання / П. Н. Овідій. — Львів : Апріорі, 2019. — 104 с.

«Любовні елегії» («Любощі») й «Мистецтво кохання», як і «Метаморфози» – найпопулярніші твори видатного римського поета Овідія. Тонкий гумор, проникливий психологізм, живі сценки з тодішнього життя і блискучий вірш упродовж віків привертають увагу читача й надають цим творам непроминальної цінності.

 

821(3)
О-31

Овідій, Публій Назон. Метаморфози / П. Н. Овідій ; пер. з латин. А. Содомори. — Львів : Апріорі, 2019. — 520 с. : іл. — (Бібліотека античної літератури).

В Овідієвих «Метаморфозах», поемі, яка чи не найкраще живила європейську літературу, мистецтво, культуру загалом, із первісного хаосу, в низці міфілогічних образів-перевтілень, постає перед читачем упорядкований світ і найдивніше в цьому світі творіння – задивлена в зоряне небо мисляча людина.

 

Номінація «Життєписи»

 

82.09(477)
С74

Справа Василя Стуса : збірка документів з архіву колишнього КДБ УРСР / уклад. В. Кіпіані. — Харків : Віват, 2019. — 688 с. — (Історія і політика).

Правда про кримінальну справу, життя і смерть Василя Стуса. У книжці зібрано архівні документи з кримінальної справи Василя Стуса, покази свідків, листи поета з тюрми, спогади його рідних та друзів. Ознайомившись із наведеними матеріалами, читачі дізнаються про невідомі факти щодо життя, ув’язнення та загибелі Стуса, які досі охороняли під грифом «Секретно».

 

 

Номінація «Літературознавство / критика»

Ушкалов, Леонід. Моя Шевченківська енциклопедія: із досвіду самопізнання / Л. Ушкалов. — Київ : Дух і Літера, 2018. — 601 с. : іл.

До книжки входить близько 300 невеликих есеїв про світ ідей та образів Тараса Шевченка (1814–1861) – поета, художника, музиканта, мислителя. Шевченко постає тут людиною, яка надзвичайно тонко й трепетно відчуває природу, мистецтво, життя в усіх його проявах: від побуту до метафізики. Автор розглядає Шевченка в широкому контексті української та світової культури. А ще, пильно вдивляючись в образ поета, він намагається описати свій власний духовний досвід.

 

 

 

Рейтинг «Дитяче свято»

Номінація «Книжки для малечі та молодших школярів»

Малик, Галина. Піратський маршрут / Г. Малик ; іл. Грася Олійко. — Львів : Видавництво Старого Лева, 2019. — 24 с.

Весела книжка-картинка «Піратський маршрут» відомої української письменниці Галини Малик та ілюстраторки Грасі Олійко — це грайлива подорож у мріях, а заодно і веселий урок географії для малюків. Бо кожен із нас у дитинстві хотів бути зухвалим піратом, якому підкоряються моря і океани.

 

 

Номінація «Твори для школярів середніх класів»

Гоголь, Микола. Пропала грамота / М. Гоголь. — Київ : А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2019. — 28 с.

Повість з циклу «Вечори на хуторі біля Диканьки». Написана приблизно в 1829—1831 роках.

Повість починається з нарікань оповідача, Фоми Григоровича, на тих слухачок, що випитують у нього «яку-небудь страховинну казочку», а потім всю ніч тремтять під ковдрою. Потім він розповідає історію, що трапилася з його дідом, якого гетьман послав з грамотою до цариці.

А далі ми дізнаємося про те, як дід спілкувався з чортами, про його пригоди у пеклі, та візит до цариці.

Проілюстрував книжку відомий київський митець Андрій Потурайло.

 

Номінація «Підліткова та юнацька література»

Дельфорж, Гелен. Мама / Г. Дельфорж, К. Ґребан ; пер. з франц. Я. Сінайко. — Київ : Nebo BookLab Publishing, 2019. — 64 с.

«Мама» — нова книжка Гелен Дельфорж та Квентіна Гребана, що нікого не може залишити байдужим. Мама одиначка. Мама в країні, де війна. Мама, що довірила свою дитину няні. Втомлена Мама … Мама. Читаючи цю книжку, кожен може впізнати себе — у дитині, у мамі, або одночасно в обох. Від сторінки до сторінки читача зустрічають епізоди, місцями смішні, місцями сумні, але завжди — дуже справжні. Історія не відпускає з найпершої і аж до останньої сторінки.

 

 

 

Номінація «Пізнавальна та розвиваюча книга»

1
У95

Ушкалов, Леонід. Григорій Сковорода від А до Я / Л. Ушкалов ; худож.: Л. Стецькович ; В. Стецькович. — Львів : Видавництво Старого Лева, 2019. — 72 с. : іл.

Ця книжка продовжує серію абеток-енциклопедій для родинного читання і розповідає про великого мрійника, мандрівного філософа та педагога.

Григорій Сковорода зрікся світу й кар’єрного росту, хоча й мав високі досягнення та блискучу освіту. Замість родинного затишку обрав постійні мандри й самотність – та при цьому вважав себе неймовірно щасливою людиною. Якими ж були основні засади його філософії? Як йому вдавалося дотримуватися принципу «золотої середини»? Як навчав і які оцінки ставив своїм вихованцям?

Про все це – у новій абетці, текст до якої написав літературознавець та знавець давніх текстів Леонід Ушкалов, який багато років присвятив дослідженню життя і творчості Григорія Сковороди.

 

Рейтинг «Візитівка»

 Номінація «Краєзнавча і туристична література / етнографія / історія повсякдення / дорожні нотатки»

821(477)
П16

Панченко, Володимир. Сонячний годинник : книга пілігрима / В. Панченко. — Вид. 2-ге, зі змін. — Київ : Темпора, 2019. — 436 с. : іл.

«Сонячний годинник» – книжка сучасного пілігрима, якому в подорожах по Україні відкриваються історії «знайомих незнайомців» із ХVІІ-ХХІ століть. Їхні імена переважно відомі, проте чимало життєвих сюжетів і «зигзагів» доль залишаються прикритими пеленою часу. Двадцять чотири розповіді, вміщені в книзі, покликані максимально наблизити небайдужих читачів до тих місць, із якими й пов’язана неповторна драматургія життя людей, вартих уваги пам’ятливих нащадків. А щедра добірка ілюстрацій допоможе зримо уявити все те, про що оповідає автор – мандрівник і дослідник. До другого видання увійшли шість нових нарисів.

Водотика, Тетяна. Почесні громадяни міста Києва. 1872—1917 / Т. Водитика. — Київ : Варто, 2019. — 224 с.

Книжка Тетяни Водотики «Почесні громадяни міста Києва» — це ще одна цеглинка до загальної історії Києва. Сторінка водночас відома і невідома, бо персонали, про яких йдеться в дослідженні, часто виринають на перехрестях історії. Але погляд на них у авторки свій, не замилений іншими джерелами. А головне, тема розкриття цих образів – цілком нова, ще ніким раніше не розкрита.

 

 

 

Номінація «Архітектура / театр, кіно / мистецтвознавча есеїстика / спеціальні дослідження»

Косів, Василь. Українська ідентичність у графічному дизайні 1945—1989 років / В. Косів. — Київ : Родовід, 2019. — 480 с.

Моногафія Василя Косіва розкриває особливості зображення української ідентичності в графічному дизайні Радянської України та української діаспори 1945-1989 рр. На матеріалах українського радянського плакату й обкладинок періодичних видань діаспори, архівних документів та інтерв’ю з авторами з’ясовуються контексти появи творів, окреслюється семантика символів, які застосовувалися для візуальної репрезентації української ідентичності, розкриваються засоби творення образів України й українців, проводиться аналіз стилістики зображень, її зв’язок з дизайнерськими напрямами ХХ століття.

 

 

 

Номінація «Малярство / фотографія / пластика»

Рудзицький, Артур. Ілюстратор «Кобзаря» Василь Седляр та його доба / А. Рудзицький. — Київ : Мистецтво, 2019. — 240 с.

Перша монографія про художника Василя Седляра (1899–1937) за авторством історика мистецтва Артура Рудзицького розповідає про одного із найяскравіших представників бойчукізму, видатного українського майстра першої третини ХХ століття, творча та життєва доля якого склалася трагічно.

У книжці з максимальною повнотою репродукуються живописні та графічні роботи художника, зокрема, шедеври української книжкової графіки – ілюстрації Василя Седляра до «Кобзаря» Тараса Шевченка 1931 та 1933 років, які майже вісім десятиліть залишалися невідомими та недоступними любителям мистецтва.

 

7
К50

Клочко, Діана. 65 українських шедеврів. Визнані й неявні / Д. Клочко. — Київ : ArtHuss, 2019. — 256 с.

Проєкт працює на створення альтернативної історії українського мистецтва, доповненої творами, які у ХХ столітті не вважались «канонічними» або «вартими уваги» з ідеологічних причин, представляючи суб’єктивний погляд на окремі твори, що зберігаються у музеях і приватних колекціях України. Саме тому і вибір, і опис, й інтерпретації включатимуть не стільки «лінійне» уявлення про те, як створювались 65 шедеврів скульптури, графіки й живопису, скільки широке поле європейських асоціацій.

Мистецтвознавиця і лекторка, Діана Клочко представить свій канон і пояснення, чому саме ці твори мають таке значення для наших сучасників, чому усі вони — не сироти в стильовому розмаїтті, а свідки великих (хоч і не завжди відомих) інтелектуальних історій.

 

Рейтинг «Красне письменство»

Номінація «Сучасна українська проза / есеїстика / драматургія»

Матіос, Марія. Букова земля / М. Матіос. — Київ : А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2019. — 928 с.

Довгоочікуваний новий роман провідної української письменниці — це пронизлива, глибока і зухвала сага завдовжки у 225 років, пропущена через перехресні історії п’яти родин різного суспільного рівня і статусу, а також історичних персонажів, так чи інакше пов’язаних з Буковиною. Землероби, скотарі, воїни, посли і міністри постають повноправними творцями не лише приватної, а й загальноєвропейської історії. Недаремно авторка означила жанр свого твору як роман-панорама. Географія його подій простягається від крихітного буковинського хутора Сірук — до Відня, Берліна, Бухареста, Москви і Берна. А обрамленням цього класичного роману виступає особливий сюжет зі Станиці Луганської літа 2014 року. І як завжди у книжках Марії Матіос, окремим персонажем є мова з її неповторною лексичною розкішшю і гуцульським чаром.

 

 

Номінація «Сучасна зарубіжна проза / есеїстика / драматургія»

821(497.6)
Є69

Єргович, Мілєнко. Жертвам сниться велика воєнна перемога : журналістські хроніки (1993-1995) / М. Єргович ; пер. з хорват. І. Маркової. — Київ : Комора, 2019. — 432 с.

До книжки увійшли написані впродовж 1993—1995 років есе, нариси та воєнні замальовки про війну у Боснії і Герцеговині або про події, які безпосередньо чи опосередковано стосувались цієї війни. Змальовані автором картини, на перший погляд, видаються ірреальними, страхітливими, болючими, демонструючи усе, як є, без прикрас чи виправдань. Проте видання водночас сповнене надією. Надією на те, що рано чи пізно війна закінчиться, вигнанці повернуться додому, а жертви зможуть віднайти спокій.

 

 

Номінація «Жанрова література»

821(477)
Ш66

Шкляр, Василь. Характерник : роман / В. Шкляр. — Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2019. — 304 с.

У другій половині ХVІІ століття в Запорозькій Січі сталася неймовірна подія, яку зафіксовано в архівах тодішньої Московії і яку не оминув увагою жоден доскіпливий хроніст козаччини. Та особливого чару ця пригода набуває під пером письменника, що на основі документальних джерел творить яскраву історичну реальність з життя «лицарів списа і шаблі». Кошовий Сірко, кинувши виклик самому цареві, розпочинає велику, вкрай небезпечну гру з Москвою. І треба зробити неможливе, аби в цьому поєдинку зберегти козацьку честь і гідність матері Січі.

821(477)
В48

Винничук, Юрій. Арканум / Ю. П. Винничук ; худож.-оформ. О. А. Гугалова-Мєшкова. — Харків : Фоліо, 2019. — 298 с. : іл.

Арканум – загадкова країна, яка приходить у сни свого творця. Люди з Аркануму чекали на нього. Якщо він затримувався, посилали гінців на конях і стукали у вікно гілками і вітром, пташками і хрущами, кликали всіма мовами і голосами. В Арканумі було безпечно.

 

 

821(477)
В48

Винничук, Юрій. Нічний репортер : роман / Ю. П. Винничук ; худож.-оформ. О. А. Гулагова-Мєшкова. — Харків : Фоліо, 2019. — 236 с.

Події повісті «Нічний репортер» відбуваються у Львові в 1938 році. Журналіст Марко Крилович, якого прозвали «нічним репортером» за його нічні репортажі з життя міського дна, береться розслідувати вбивство кандидата в президенти міста. При цьому він потрапляє в різноманітні як любовні, так і кримінальні пригоди, інколи ризикуючи життям.

Маркові неофіційно допомагає комісар поліції Роман Обух, якого начальство відсторонило від розслідування вбивства. А тим часом у справу втручаються німецькі й совєтські шпигуни, розслідуванням зацікавлюється також польська контррозвідка.

 

Номінація «Поезія»

821(477)
Ф35

Федюк, Тарас. Цеглина : вибране / Т. Федюк. — Тернопіль : Навчальна книга – Богдан, 2019. — 528 с.

«Цеглина» — вибране одного з найважливіших українських поетів XX–XXI століть Тараса Федюка.

Книга містить вірші, написані упродовж останніх п’ятдесяти років: від ранньої, в дечому наївної лірики, до нових іронічно-скептичних текстів.

Діалог з пам’яттю, пошуки своєї землі, втеча і неможливість втечі — основні мотиви поезії Федюка.

«Цеглина» — як наріжний камінь, як стіна із зітертими фресками, що проступають, ледь засвітить сонце, як глина, з якої виліплено світ.

 

Лауреати премії «Нон-фікшн»

7
К50

Клочко, Діана. 65 українських шедеврів. Визнані й неявні / Д. Клочко. — Київ : ArtHuss, 2019. — 256 с.

Проєкт працює на створення альтернативної історії українського мистецтва, доповненої творами, які у ХХ столітті не вважались «канонічними» або «вартими уваги» з ідеологічних причин, представляючи суб’єктивний погляд на окремі твори, що зберігаються у музеях і приватних колекціях України. Саме тому і вибір, і опис, й інтерпретації включатимуть не стільки «лінійне» уявлення про те, як створювались 65 шедеврів скульптури, графіки й живопису, скільки широке поле європейських асоціацій.

Мистецтвознавиця і лекторка, Діана Клочко представить свій канон і пояснення, чому саме ці твори мають таке значення для наших сучасників, чому усі вони — не сироти в стильовому розмаїтті, а свідки великих (хоч і не завжди відомих) інтелектуальних історій.

Родик, Костянтин. Сізіф XX. Книжка vs. політика : [спогади] / К. Родик. — Київ : Балтія-Друк, 2019. — 352 с. : фот. — До 20-ліття Всеукр. рейтингу «Книжка року».

Спогади про постання сучасного українського книжкового ринку на тлі Всеукраїнського рейтингу «Книжка року».

Про людей, які прищепили вітчизняній книжці світові стандарти, і про тих, хто «здавав» її корупціонерам і окупантам. Мемуарна аналітика про те, що плюс-мінус-процес триває.

 

 

 

Гран-прі

Косів, Василь. Українська ідентичність у графічному дизайні 1945—1989 років / В. Косів. — Київ : Родовід, 2019. — 480 с.

Моногафія Василя Косіва розкриває особливості зображення української ідентичності в графічному дизайні Радянської України та української діаспори 1945-1989 рр. На матеріалах українського радянського плакату й обкладинок періодичних видань діаспори, архівних документів та інтерв’ю з авторами з’ясовуються контексти появи творів, окреслюється семантика символів, які застосовувалися для візуальної репрезентації української ідентичності, розкриваються засоби творення образів України й українців, проводиться аналіз стилістики зображень, її зв’язок з дизайнерськими напрямами ХХ століття.

 

 

 

Відзнака «Видавничий імідж року»

Підготувала Людмила Рюміна, завідувачка відділу читального залу

© Тернопільська обласна універсальна бібліотека, 2020