1 березня 2016 року в м. Києві оголосили переможців щорічного рейтингу «Книжка року».

Переможців назвав президент Всеукраїнського рейтингу «Книжка року» Костянтин Родик під час прес-конференції, яка відбулася 2 березня 2016 року в «Украінформ».

ПЕРЕМОЖЦІ ВСЕУКРАЇНСЬКОГО РЕЙТИНГУ «КНИЖКА РОКУ — 2015»:

ГРАН-ПРІ


Князі Острозькі
/ О. Дзярнович [та ін.]. — Київ : Балтія-Друк, 2015. — 280 с.


З нагоди видатної історичної події, а також враховуючи актуальність історичних персоналій Острозьких для сучасних євроінтеграційних перспектив України, видавництво «Балтія-Друк» предcтавляє великий міжнародний проект «Князі Острозькі», присвячений представникам одного з найвідоміших українських родів в українській історії XIV — початку XVIІ ст., що займали високі адміністративні та військові посади в Польсько-Литовській державі.

 


Номінація «Сучасна українська проза»


Лишега, О. Старе золото
: есеї / О. Лишега. — Львів : Піраміда, 2015. — 248 с.

Ще за життя Олега Лишегу (1949—2014) прозвали богемним гуру сучасної української поезії. Пропоноване видання найповніше представляє есеїстику письменника. У ній у дивовижному образному явленні та неповторній стильовій манері розгортається авторське натурфілософське розуміння світу, постає оригінальна концепція виникнення та розвитку мистецтва й висловлюються проникливі думки щодо низки культурних явищ.


Номінація «Жанрова література» (детектив / пригоди / фантастика / любовний роман / історичний роман / молодіжна проза / автобіографії)


Винничук, Ю. Аптекар
: роман / Ю. Винничук. — Харків : Фоліо, 2015. — 443 с.


Події роману Юрія Винничука «Аптекар» відбуваються в 1646—1648 роках спочатку у Венеційській республіці, а далі — у м. Львові. Історичне тло уміло використане для захопливої гри в дійсне-недійсне, де персонажі історичні сусідять з вигаданими, а їхні складні стосунки формуються в любовні трикутники.


Номінація «Зарубіжна проза»

Денель, Я. Сатурн : Чорні картини з життя чоловіків родини Ґойя : роман / Я. Денель ; [пер. із пол. А. Бондар]. — Київ : Комора, 2015. — 224 с.


Форма оповіді в «Сатурні» — внутрішній монолог самого художника, його сина Хав’єра й онука Маріано, їхні погляди на певні ситуації. В основі сюжету не тільки життєві перипетії, сімейні та безліч позасімейних стосунків, розваги й творчість, багатство та поділ майна, людські вади й хвороби, божевілля і, врешті, смерть чоловіків родини Ґойя, а й відома дискусія мистецтвознавців щодо авторства фресок, відомих як «Чорні картини» (серед них і винесена в назву робота «Сатурн», або ж «Сатурн, що пожирає власного сина»).

Номінація «Поезія/афористика»

Чубай, Г. Марія / Г. Чубай. — Дрогобич : Коло, 2015. — 56 с.


Це не книжка в звичному розумінні, а артбук — колекція зображень та ілюстрацій, зібрана у вигляді альбому під однією обкладинкою.

Складна для сприйняття поема «Марія». У ній поет розробляє екзистенційну тезу про неможливість спасіння. Його Марія не дочекалася Світла, не народила спасителя. Ніцшеанське «Бог помер» перетворюється в «Бог не народився», однак попри всю моторошність цього припущення, вихід є в тому, що Марія усвідомлює свою нездійснену місію, і люди мають усвідомлювати нездійснене призначення.

 


Номінація «Українська гуманітаристика»

Єрмоленко, В. Далекі близькі : есеї з філософії та літератури / В. Єрмоленко. — Львів : Видавництво Старого Лева, 2015. — 300 с.


«Далекі близькі» — друга книжка українського філософа та публіциста Володимира Єрмоленка. Це книжка про Жан-Жака Руссо, Джа?комо Казанову, Ернста Те?одора-Амаде?я Гофмана, Гюстава Флобера, Сьюзен Зонтаґ, Ролана Барта — і водночас про близькість, насолоду, невидимість, втрату, повільність та чуттєвість. Це книжка про людей та їхні життя, їхні болі й радості — і водночас про сенси, що їх ці люди витворювали зі свого досвіду.

 

 

 

Номінація «Публіцистика / сучасні мемуари»

Федорін, В. Ґудбай, імперіє : розмови з Кахою Бендукідзе / В. Федорін. — Львів : Видавництво Старого Лева, 2015. — 536 c.


Книжка розмов Володимира Федоріна з Кахою Бендукідзе (1956—2014) — спроба систематизації поглядів видатного грузинського реформатора, який тісно співпрацював з Україною протягом останніх місяців свого життя. Він намагався передати свій досвід проведення реформ у Грузії, переконати українців не втратити свій чи не останній шанс на шляху до цивілізованого світу.

 


Номінація «Твори для школярів молодших і середніх класів»

Сент-Екзюпері, Антуан де. Маленький принц : повість / Антуан де Сент-Екзюпері ; з фр. пер. Л. Кононович. — Київ : Рідна мова, 2015. — 96 с. : іл.


Ця книжка — справжній шедевр видатного французького письменника, поета й мислителя, пілота й вченого, конструктора та винахідника, людини-легенди Антуана де Сент-Екзюпері (1900—1944), якого один із його вчителів назвав «воістину універсальним талантом».


Номінація «Підліткова та юнацька література»

Нечуй-Левицький, І. Кайдашева сім’я : повість / І. Нечуй-Левицький. — Київ : Основи, 2015. — 170 с. : іл.


Особливість видання — концептуальне та креативне оформлення. Сучасні колажні ілюстрації художниці Лєри Схємки провокують читача — і спонукають замислитися: а може, справді так мало змінився світ із часу написання роману.

 


На початок

Підготувала Людмила Рюміна, завідувач відділу читального залу

© Тернопільська обласна універсальна бібліотека, 2016

Start typing and press Enter to search