У 1944 році, одразу після визволення Тернополя від фашистських військ, була заснована організація, правонаступником якої нині є ТОВ «Тернопільбуд»: У переддень професійного свята Дня будівельника журналісти «Номер один» звернулись до найпотужнішої тернопільської фірми, яка зводить для нас з вами житло і комерційну нерухомість, щоб.її фахівці розповіли, як працюється будівельникам у нинішній складний економічний час. І до слова запросили генерального директора ТОВ «Тернопільбуд» Василя Лила.

«Тернопільбуд» побудував маленьке містечко!

— Василю Йосиповичу, як’працюється нині «тернопільбудівцям»?

— За останні дев’ять років, відколи я очолив товариство, ми здали в експлуатацію 83 будинки, а це 3561 квартира і 270 тис. кв. м житла. Для мене це приголомшлива цифра, навіть не думав, що ми так багато вже збудували! Адже це — маленьке містечко, і хочу наголосити: всі будинки ми здали в експлуатацію, а люди отримали на руки свідоцтва на право власності. Нині «Тернопільбуд» здійснює будівництво 19 будинків у різних районах Тернополя та в Чорткові. До кінця 2010 року плануємо здати п’ять будинків із загальною кількістю квартир — 425. Квартири будуємо залежно від потреб замовника — від одно- до п’ятикімнатних, а також є дворівневі та півторарівневі.

— Якою є динаміка будівництва у порівнянні з попередніми роками?

— Динаміка, на жаль, для нас трішки негативна, адже торік ми здали шість будинків, а цього року плануємо п’ять. З цього приводу в нас навіть були певні песимістичні думки, але два-три місяці тому з’явився оптимізм, і гадаю, що до кінця цього року будівництво почне «розкручуватись». Скажімо, наприкінці липня ми спостерігаємо позитивну динаміку і щодо збільшення числа пайовиків, окрім того, певні кроки робимо у напрямку відновлення державних програм з будівництва. Так, є гарантії щодо державного фінансування добудови архіву та будівництва школи в с. Скорики. А ще можна говорити і про непогані інвестиційні проекти, зокрема в с. Синьків (Заліщицький р-н), де заплановано реконструкцію будинку культури та ФАПу.

— Який об’єм займає ТОВ Тернопільбуд» на ринку будівництва?

— Важко однозначно відповісти на це питання. В якомусь кварталі відсоток може бути більшим за 35% (хтось збанкрутував, хтось тимчасово зупинив будівництво), у якомусь — меншим, але загалом за підсумками року ми не перевищуємо 35%.

— Якою є середня зарплата на фірмі, яку Ви очолюєте?

— За останній рік, на жаль, зарплатня в нас знизилася. На спільних зборах ми прийняли рішення не йти в напрямку скорочення працівників. Якщо за перше півріччя минулого року нами виконано робіт на 50 млн. грн., то за цей же період нинішнього року — на 35 млн. грн. Тобто ми бачимо, що об’єми в нас упали, відповідно при збереженні людей ми скоротили робочий тиждень, тим самим це відбилося на середній зарплаті, яка нині становить 1300 грн. Однак є всі передумови, що у наступному півріччі збільшаться виконані роботи, а одночасно з цим зросте і зарплата.

Вартість житла можна зменшити на 25-30%

— Чи позначився на оптимістичних настроях тернопільських будівельників візит на терени області Міністра регіонального розвитку і будівництва Володимира Яцуби?

— У п’ятницю, 30 липня, в нас була зустріч з Міністром Яцубою, яка також додала оптимізму. Хоча вона присвячувалась збереженню архітектурних надбань області, особливо замків, на ній ми торкнулась і реконструкції Тернопільського замку. Зокрема, Міністр пообіцяв посприяти в передачі документації на його реконструкцію із «Замків Тернопілля» до Тернопільської міської ради, а потім до нас, і будівельники нарешті зможуть приступити до виконання робіт. Документація нам необхідна, аби чітко і правильно встановити послідовність робіт, щоб повторно не переробляти одну й ту саму роботу. Як мінімум, це неефективне використання коштів, й зрештою людської праці. Шкода, але тут ми стали заручниками конфлікту між міськрадою і «Замками Тернопілля». Проте, гадаю, тепер ситуація вирішиться позитивно. Обговорювали з Міністром і питання доступного житла. Ми пояснили йому, що готові представити свої будівельні майданчики під пілотний проект. Якщо почати працювати у цьому напрямку, то можна буде розпочати будівельні роботи з наступного року. Понад те, у нас вже років п’ять є свій проект будівництва такого будинку. Яцуба нас запевнив, що розгляне наші пропозиції і посприяє у їх вирішенні.

Всі ми розуміємо, що для того, аби зробити житло доступнішим, потрібно його здешевити. Якщо нині квадратний метр житла вартує в середньому 5 тис. грн., то за рахунок безкоштовного виділення землі або підведення комунікацій за кошти із місцевого чи державного бюджетів, вартість житла можна зменшити на 25-30%. А якщо цей напрямок буде розвиватись, то й банки за допомогою держави зможуть надавати так звані «дешеві» кредити, тобто знизити кредитні ставки з теперішніх 20-25% до 4-8%. І тоді будуть готові вкладати кошти у квартири навіть люди з середнім та малим достатком.

24 серпня Театральний майдан постане в усій красі

— Масштабна реконструкція центральної частини суттєво змінить обличчя нашого міста?

— Дуже схвально ставлюсь до того, що зараз міська рада виділяє значні кошти на проведення благоустрою міста. За останні 10 років вибірково велися певні роботи, виконувалось мощения, але наше місто абсолютно не викристалізовувалось серед інших. М’яко кажучи, за ці роки воно стало виглядати набагато гірше, ніж раніше. Як ми бачимо, працівниками «Тернопільбуду» зараз проводиться величезна реконструкція Театрального майдану, бульвару Шевченка, сходів драматичного театру. Всі ці роботи нами будуть виконані до Дня Незалежності, тобто до 24 серпня. Як іде фінансування цих робіт? По-різному… Проте, як ми й обіцяли тернополянам, вчасно виконаємо взяті на себе зобов’язання. І для цього маємо як людський, так і технічний ресурс. Зокрема, нині на роботах по реконструкції майдану працює 200 осіб, а якщо буде затримка через погодні умови чи через щось інше, дамо більшу кількість людей, щоб таки зробити подарунок тернополянам до Дня Незалежності й Дня міста.

Вже нині майдан змінює своє обличчя. Так, на вихідні, спілкуючись із простими людьми, бачив, які вони були задоволені, що вигляд міста змінюється в кращу сторону. А коли всі роботи виконаємо, то місто стане набагато красивішим, ошатнішим. І так, не скидаючи темпів, рухатимемось далі, тобто після реконструкції центральної частини міста можна перейти, скажімо, до наших парків — Шевченка, Слави тощо. Чесно кажучи, у цьому питанні Тернопіль дуже блідо виглядає, але ці проекти вже має піднімати міська рада наступного скликання. На мій же погляд, за 2-3 роки Тернопіль можна привести в ідеальний стан!

— А чи Вам особисто подобається реконструйований Театральний майдан?

— На колір і смак товариш не всяк. Одному подобається така гама кольорів, другому — інша. Особисто мені майдан подобається, але чи я би його зробив таким? Напевне, що ні. Зробив би майдан трішки інакше, але в архітектора своє бачення, цей проект пройшов відповідні експертизи, затвердження архітектурно-будівельної ради, а ТОВ «Тернопільбуд» тільки виконує роботи за цим проектом. Безумовно, такий, яким він був, і такий, яким він вимальовується, — це дві великі різниці. До того ж бруківка «Старе місто» гармонійно вписується в історичну спадщину міста, і це було зроблено не випадково, адже ми знаємо, що Театральний майдан практично одноліток із самим Тернополем.

«Ми маємо чітко сказати, в якому вигляді хочемо бачити бібліотеку»

— Головний довгобуд області — бібліотеку, на Вашу думку, буде в найближчому майбутньому закінчено?

— Ця тема мною обговорювалася з головою ОДА Михайлом Цимбалюком. Губернатор готовий повернутись до добудови бібліотеки, але перш за все поставив чітко питання: «Що там має бути і в якому вигляді ми хочемо бачити бібліотеку». Зрозуміло, що для її добудови потрібні величезні кошти — понад 20 млн. грн. І для того, щоб їх просити в держави, (бо ні міський, ні обласний бюджети такого фінансування не потягнуть), ми маємо чітко визначитись, що там має бути, чим «начиняти» це величезне приміщення. Була ідея міської ради зробити там зал для прийому гостей, конференц-зал. Були й інші ідеї. Зараз потрібно їх систематизувати, подивитися на них у глобальному плані, передати узагальнений проект голові ОДА, щоб він з ним звертався до Кабміну для його фінансування на наступний рік. Бо якщо брати по архіву, то ми чітко знаємо, що там має бути. Вже проведено експертизу проекту, внесено зміни, проект приведено до нових технологій, які існують у галузі зберігання архівів. Що ж до бібліотеки, то нині існують певні неясності. Тільки тоді, коли всі питання будуть залагоджені, можна приступати до роботи. Не обіцяти, а просто стати і зробити.

Start typing and press Enter to search