16 липня минув місяць з часу призначення Михайла Цимбалюка на посаду голови Тернопільської ОДА. Час, звичайно, короткий, однак і по ньому можна оцінити роботу державного високо-посадовця. А між тим, пану Михайлу вдалося вирішити проблему, яка судомила обласний центр тривалий час — розблокувати Малашівське сміттєзвалище, а також на високому рівні організувати проведення Всеукраїнської прощі у Зарваниці. Отож у сьогоднішньому інтерв’ю з тернопільським губернатором ми поспілкуємось про те, що зроблено і що потрібно зробити.

— Як вдалося так швидко вирішити сміттєву проблему, адже прочани, які приїхали до Зарваниці, могли б не зрозуміти, що відбувається в обласному центрі і чому в ньому такий сморід?

— Важливо було розблокувати сміттєзвалище перед Всеукраїнською прощею, куди зголосилося приїхати багато міжнародних делегацій, прочани з усіх областей, а шляхдо святого місця пролягав у більшості випадках через Тернопіль. І якби в обласному центрі й надалі було сміття, то це б не красило нікого — ні мене, як голову адміністрації, ні владу Тернопільщини в цілому. Прикро, що мене невчасно інформували, що місто поставлено в жорсткі терміни. Якщо б я був поінформований про те, що може трапитись, раніше, то «точки кипіння» вдалося б не допустити. Але коли всі об’єдналися навколо сміттєвої проблеми, то її швидко вдалося локалізувати.

— Сміттєву проблему вирішено остаточно…

— Тема сміття — вічна, і я не виключаю, що подібні інциденти можуть виникати в майбутньому. Розумію, що на цій темі хтось хоче заробити політичні дивіденди, тому це питання підніматиметься доволі часто. Але в даному випадку, доки я на посаді, ми проблемі не дамо зайти так далеко. Водночас нині є дуже багато інвесторів, які готові працювати в напрямку сучасного сортування та переробки сміття, перетворювати його на газ чи електроенергію. Вважаю, що тут потрібно прийняти концептуальне рішення.

— Незабаром вибори до місцевих органів влади. Чи плануєте, як екс-губернатор Ю. Чижмарь, брати в них участь?

— Ми знаємо, що до обласної ради виборів не буде, а йти до міської ради якось не гоже керівникові області, нехай це роблять мої заступники й інші громадяни. Мені ж потрібно відповідати за всю область, а за такого стану справ це буде неповага до тих виборців, які будуть обирати депутатів міської ради.

— Ви зачепили тему партійності…

— Я позапартійна особа. Бути партійцем мені не дозволяє закон про міліцію. Я дякую Президенту, котрий зробив для мене виняток — як і в 2004 році мене відрядили із системи МВС з залишенням в кадрах Міністерства внутрішніх справ.

— Які завдання дав Вам чинний Президент, відряджаючи на Тернопільщину?

— Перш за все я маю підняти авторитет влади, щоб тут працювали професіонали, люди, які знаються у справі, яким не байдуже, як живе наш краянин. Також маю покращити інвестиційний клімат в області, розібратися до кінця в земельних питаннях, забезпечити протидію корупції, вирішити питання з ліквідацією наслідків стихії минулих років, визначити, хто з гігантів промисловості може працювати, а хто — ні. Прикро, що на комбайновому заводі всі проекти припинено, навіть обладнання немає. Є доручення по Бережанському склозаводу, адже донедавна це був флагман української скловарної промисловості. Загалом маю сформувати дієвий кадровий резерв. Вважаю, що у владу мають іти достатні, незаангажовані різними політичними проектами люди, які хочуть і вміють служити народові. Водночас Президент чітко знає ситуацію в області і я отримав обіцянку щодо підтримку в реалізації багатьох проектів. Тобто — є довіра Президента, моє ж завдання — її виправдати.

— Ви згадували про кадри. З заступниками Ви вже визначились, а як буде з голови РДА, більшість з яких призначив Ваш попередник?

— На першій нараді я сказав, що кожному даю шанс проявити себе. Не буде такого, мовляв, усі пишіть заяви, бо вважаю вас не своїми і т.п. По-перше, я хочу взяти всі позитивні напрацювання моїх попередників. Водночас у мене є і свої напрацювання по багатьох питаннях, адже ситуацією в області володію досконало, бо з невеликими перервами живу тут понад 25 років. Маю намір втілити задумане в життя у найближчий час. Буде не просто. Наперед бачу, що не всі голови РДА витримають вимоги, ритм часу, який задає Президент, і вже є передумови, що 2-3 голови адміністрацій не зможуть працювати в такому режимі, а дехто вже виявив бажання написати заяву на звільнення. Нині підготував щодо кількох голів документи, попри те кінцеве рішення за Президентом. Якщо конкретизувати, то є питання по Бучачу за несвоєчасну підготовку матеріалів на засідання Кабміну щодо святкування 750-річчя міста, по Монастириську — зауваження по діях з ліквідації наслідків стихії, по Борщівському та Бережанському районах, в яких господарка перебуває в складному становищі. Серйозні питання по Тернопільському району. Хотілося б, щоб новий керівник, який, на жаль, не має досвіду управлінської роботи, краще справився з покладеними обов’язками. Водночас перші сигнали дуже тривожні, бо бачу, що йому дуже складно на цій посаді. Розчарований голови Збаразької РДА, який, до речі, вже два роки обіймає цю посаду і при ньому розпочався серйозний спад економіки району, зупинився Зарубинецький спиртзавод. Домагатимусь, щоб і він ніс відповідальність за те, що там відбулося. А це маже 30 млн. грн. боргів, з яких 2 млн. — по зарплаті. В нас немає часу когось навчати, перевиховувати, треба працювати, бо народ від нас чекає результатів.

— Можна очікувати залучення до керівних посад, окрім тих, які вони вже отримали, й інших представників Партії регіонів?

— Спільні точки дотику з місцевими «регіоналами», безперечно, будуть. Я особисто запросив обласні осередки усіх політичних сил до співпраці на благо нашої області. Водночас, якщо хтось хоче бути в опозиції і одночасно керувати, то це не зовсім логічно, бо опозиція повинна так працювати, щоб не дрімала влада, конструктивно критикуючи її. Якщо сьогодні дехто хоче залишитись в опозиційній політсилі і бути при владі, то з боку це виглядає смішно — як бажання будь-якою ціною втриматися за владу.

— Головний біль усіх губернаторів — довгобуди. Що буде з бібліотекою та архівом?

— Сьогодні створено робочу групу, яка має напрацювати перспективний план, де буде викладене бачення того, якою має бути бібліотека не лише сьогодення, а й майбутнього, адже документація початку 90-х років передбачала одні умови для бібліотек, а сьогодні вони зовсім інші. Лише тоді будемо знати кінцеву суму фінансування. Адже на сьогодні, за різними оцінками, сума добудови складає від 25 до 35 млн. грн. Водночас можу однозначно говорити, що бібліотеку ми добудуємо. Президент дав доручення Прем’єру, а той — міністерствам. Мені ж поставлено чітке завдання видати «на гора» документ, де буде зазначено, що ми хочемо бачити в цій бібліотеці.

З архівом — простіше, там є фінансування, проведено дві наради, будівельники вже ведуть підготовчі роботи. На найближчій нарада дамо оцінку керівнику архіву -потрібен дієвий керівник, який ітиме в авангарді, підтягуючи за собою інших. Добудова архіву зрушилася з «мертвої» точки, водночас і тут нам потрібно змінювати проектно-кошторисну документацію, що дасть нам можливість на 30% збільшити площі для збереження архівних документів.

— Область з року в рік остання по середній заробітній платі. Чи плануєте якось покращити цю сумну статистику?

— Ми вживемо ряд заходів, які дозволять нам залишити останнє місце. Тут є дві проблеми. Перша — це приватні підприємці, фірми середнього і малого бізнесу, які просто не показують заробітну плату, це так звана виплата в конвертах. По-друге, не секрет, що в багатьох випадках люди не працюють повний робочий тиждень, звідси і мінімальна зарплата. Велика проблема в сільському господарстві, де люди працюють без трудових книжок, реально отримуючи зарплату. Щоб уникнути оподаткування, власник або взагалі їх не оформляє, або оформляє на мінімальну зарплату. В цьому напрямку потрібно навести порядок. Я жорстко критикую роботу податкової, бо є за що. У деяких питаннях вони поводяться нетактовно, нетактовно, зверхньо, але в цьому напрямку я буду їх підтримувати, щоб ми реально показали, хто працює, хто сплачує податки, а хто просто обманює людей.

— Чи будете працювати у плані повернення в Україну заробітчан?

— За різними даними, від 70 до 100 тисяч жителів нашої області працюють за її межами. В нас уже сформувалася категорія заробітчан так званої другої хвилі, які виїхали з України, міцно стали на ноги, і сьогодні направляють серйозні кошти, щоб члени їхніх родин створювали бізнес. Таким чином вони вкладають інвестиції в розбудову області. Водночас найбільша цінність у галичан — родина, відповідно дітям потрібні не гроші їхніх батьків, а батьківська увага. Тому влада не повинна стояти осторонь, а, створюючи додаткові робочі місця, покращуючи інвестиційний клімат, повертати земляків на Батьківщину.

— Ваш попередник Ярослав Сухий, попрацювавши два місяці, хвацько запустив літак і залишив губернаторську посаду. Чи не буде такого з Вами, адже миттєво розібралися зі «сміттєвою» кризою, розставляєте кадри?

— Коли є указ про призначення, пам’ятаю, що буде і про звільнення. Принцип моєї роботи: «Перший день працювати — як останній і останній — як перший!» Я спішу зробити конкретні справи, тому що час надзвичайно швидко біжить і завтра він може скінчитися. До речі, рішучі кроки, які я демонструю, не всім подобаються. Є певний супротив, одні, які є одіозними фігурами, бачать себе на високих посадах, сидячи у Києві, намагаються намалювати мене як жорстку людину, що я когось ламаю через коліно, мовляв, треба працювати більш толерантно. Я ж переконаний, що в нас занадто багато втрачено часу і доводиться день і ніч його наверстувати. Розумію, що сьогодні в державі така ситуація, що той, хто буде перший, той, хто змусить «центр» звернути на тебе увагу — той і залучить кошти.. А рахуються тільки із сильними. Якщо ми знову будемо зволікати, займатимемось політиканством, кошти знову пройдуть повз Тернопілля і нас далі називатимуть депресивним регіоном. Хоча найбільша депресія є в душах людей…

Start typing and press Enter to search