Як ми уже повідомляли, 7 травня відбулось майже п’ятнадцятигодинне друге пленарне засідання 21-ї сесії облради, під час якого розглянуто понад тридцять питань і, передусім, прийнято програму соціально-економічного та культурного розвитку області, а також затверджено зміни до обласного бюджету на 2009 рік.

Сесія справді нагадувала депутатський марафон, який стартував о десятій годині ранку сьомого травня, а завершився уже близько першої години ночі наступного дня. І в результаті було розглянуто практично всі заплановані питання.

Нагадаємо, засідання почалось повідомленням голови територіальної виборчої комісії Наталі Чуйко, яка поінформувала, що у складі фракції Партії регіонів відбулися зміни. На місце вибулого депутата Андрія Костишина прийшов підприємець із Заліщиків Сергій Петренко.

Далі народні обранці почали вносити пропозиції до порядку денного. У цьому депутати фракції ПР побачили порушення регламенту, оскільки, за словами їхніх представників, за кожну пропозицію необхідно голосувати окремо, а спочатку їх мала б розглянути комісія з питань регламенту. І оскільки до голосу регіоналів більшість не прислухалася, то вони заблокували розгляд звіту про виконання обласного бюджету за 2008 р.

Аби розрядити ситуацію, голова обласної ради Олексій Кайда оголосив півгодинну перерву, після якої депутат Юрій Лазаренко, який пропонував розглянути на цій сесії питання Залозецького спиртозаводу, і котре, судячи з усього, й стало каменем спотикання, відкликав його. А відтак робота сесії увійшла у нормальне робоче русло. Начальник головного фінансового управління ОДА Ігор Пиріг звітував про виконання обласного бюджету. Один з висновків І. Пирога полягав у тому, що до загального фонду місцевих бюджетів області за минулий рік надійшло власних доходів 662,2 млн. грн, що на 37,2 відсотка більше, ніж у 2007 році. План виконано всіма зведеними бюджетами районів та бюджетом м. Тернополя, крім Підгаєцького району. А перевиконання дохідної частини досягнуто за рахунок підвищення середньомісячного рівня заробітної плати у всіх галузях народного господарства і надходження податку з доходів фізичних осіб. Депутати поставили ряд запитань про фінансування передусім ряду спеціальних програм і, зокрема, щодо громадських організацій, на які відповідала начальник головного управління праці та соцзахисту населення ОДА Софія Погоріла. Власне у цій дискусії виникла думка про доцільність подальшого фінансування не організацій за кількістю їхніх членів (що не завжди відповідає дійсності), а конкретних соціально значимих заходів. І лише після того народні обранці затвердили згадуваний звіт за 2008 рік.

Після обідньої перерви депутати налаштувалися на продуктивну роботу, проголосувавши, що закінчать її лише після розгляду усіх питань. І почали розглядати комплексні програми за схемою — звіт зробленого за минулий рік і проект програми на 2009-й. Першим у цьому зв’язку довелось тримати екзамен начальнику управління зовнішніх зносин, зовнішньоекономічної та інвестиційної діяльності ОДА Василю Кравцю, який звітував за виконання програми зовнішньоекономічного розвитку Тернопілля на 2005-2008 роки і представляв проект програми міжрегіонального та зовнішньоекономічного співробітництва області на 2009-2013 роки.

Як зазначив В. Кравець, упродовж останніх років помітно розширилась географія зовнішньоторговельної діяльності Тернопілля. Якщо у 2004 р. такі операції здійснювалися з 78 країнами, то торік — із 93-ма. Зовнішньоторговельний оборот області зріс із 165,4 млн. дол. до понад 500 мільйонів доларів. А кількість країн-інвесторів зросла з 24 до 35. Нині ж пріоритетним напрямком діяльності цього відомства стала орієнтація на європейський вектор розвитку та євроатлантичну інтеграцію, а останнім часом Тернопілля бере участь у проектах прикордонного співробітництва з Молдовою, Румунією, Білоруссю та Польщею.

Однак, попри позитиви, присутніх у залі цікавило й те, чому у зовнішній торгівлі домінує імпорт над експортом і суб’єкти підприємницької діяльності краю зменшують обсяги торгівлі з державами СНД? Яким чином Тернопілля готується до Єврочемпіонату 2012 року тощо. Після обміну думками з цієї обширної тематики було затверджено програму зовнішньоекономічного співробітництва області на чергове п’ятиріччя.

Далі депутати в режимі діалогу з начальником головного управління економіки В. Гецьком затвердили програму малого підприємництва на 2009 — 2010 роки. Це, до речі, одна з найрезультативніших програм. Досить сказати, що упродовж двох попередніх років у результаті реалізації її заходів кількість діючих суб’єктів підприємницької діяльності зросла до 4,9 тисячі одиниць (+ 7,9%). У малих підприємствах працює 32,7 тисячі чоловік, число підприємців-фізичних осіб також зросло на третину і складає 44,7 тис. чол. У цій царині створено нонад 17 тисяч робочих місць, а надходження до бюджетів усіх рівнів від діяльності суб’єктів малого підприємництва склало більше 250 млн. грн.

Головною ж метою аналогічної програми на два наступні роки є створення таких умов, які б стимулювали ділову активність населення, а відтак цей потужний соціальний прошарок власників насичуватиме товарні ринки, створюватиме нові робочі місця і активно наповнюватиме бюджети усіх рівнів.

Про підсумки виконання цільової програми розвитку АПК області у 2008 році звітував начальник головного управління агропромислового комплексу ОДА Андрій Хома. Він же захищав аналогічну комплексну програму на 2009-2011 роки. За його словами, торік було використано 545 тисяч гривень, які здебільшого пішли на племінну справу у тваринництві.

В умовах дефіциту власних коштів та обмеженості зовнішніх джерел фінансування потреба у коштах з обласного бюджету на нинішній рік, які будуть використані для підвищення врожайності сільгоспкультур, енергозберігаючих технологій, поліпшення племінних якостей поголів’я тварин тощо, зростає приблизно удвічі.

Депутати заслухали звіт про роботу в минулому році директора КП «Фірма «Тернопільавіаавтотранс» Юрія Маленького. Цьому комунальному підприємству торік було виділено з обласного бюджету 500 тис. грн. Однак для повноцінної діяльності цього колективу потрібно значно більше коштів. Про це свідчить хоча б той факт, що тут є чимало боргів, а упродовж останніх десяти років у тернопільському аеропорту відсутнє навіть опалення. Тож враховуючи стратегічне значення діяльності аеропорту для нашого краю, депутатський корпус проголосував за збільшення фінансування цьому підприємству в нинішньому році на 1 млн. 300 тис. грн. Одночасно тимчасова контрольна комісія облради перевірить законність та ефективність діяльності КП «Фірма «Тернопільавіаавтотранс» та його посадових осіб.

Пізніше сесія прийняла зміни та доповнення до цільової обласної програми підтримки індивідуального житлового будівництва в сільській місцевості під назвою «Власний дім». Як зазначив голова Фонду підтримки індивідуального житлового будівництва на селі Петро Христюк, за десять років його відомство надало кредити більше шестистам сім’ям, а, понад 70 відсотків з них використовують кошти за призначенням і розраховуються за них бездоганно.

Певну емоційну полеміку викликав розгляд заяви, ініційованої фракцією ВО «Свобода», «Про правову оцінку злочинів комуністичного режиму в Україні та вшанування українців, постраждалих у XX ст. внаслідок окупаційних режимів». Після коротких реплік з місць на трибуну вийшов представник УНП Євген Рій, який закликав побратимів із «Свободи» «не доводити, хто нині є більшим націоналістом, бо Україна досі не наповнена націоналістичним змістом і, на жаль, ще не є українською… Ми всі є діти і внуки тих самих повстанців і бандерівців, які виборювали самостійну Україну, а тому ці ідеї ми повинні разом пропагувати на загальнодержавному рівні». А щодо заяви, то виступаючий запропонував розділити її на три, окремо дати оцінку злочинам комуністичного режиму, польським шовіністам та німецькому терору на нашій землі. За пропозицією голови облради, обговорювану заяву прийняли, а пропозицію Є. Роя реалізують окремими документами на наступних сесіях облради.

При розгляді питання «Про структуру і чисельність виконавчого апарату Тернопільської обласної ради п’ятого скликання» Олексій Кайда повідомив, що чисельність апарату залишилась незмінною — 42 особи, а в структурі підрозділів відтепер з’явився ще один — відділ зовнішніх зв’язків та промоції області.

Коли ж дійшла черга до розгляду звіту ОДА про виконання програми соціально-економічного та культурного розвитку області за 2008 рік, регіонали у повному складі залишили зал, мотивуючи свій демарш відсутністю у залі голови облдержадміністрації Юрія Чижмаря. Проте сесія продовжила роботу. Перед депутатами знову звітував уже згадуваний В. Гецько. За його словами, хоч прояви загальнодержавної економічної кризи та інші негативні явища зумовили спад темпів соціально-економічного розвитку області, особливо в четвертому кварталі, все ж валовий регіональний продукт в області збільшився на 4,9%. Промисловість краю виробила продукції у порівняльних цінах на 3,5 млрд. грн., а темпи приросту обсягів промислової продукції склали 10,4%.

Головний економіст ОДА також репрезентував програму розвитку Тернопілля на нинішній рік. Проте його загалом оптимістичне бачення перспектив поділяли не всі. Приміром, голова постійної депутатської комісії з питань соціально-економічного розвитку, свободівець Сергій Надал звернув увагу на те, що в обговорюваній програмі «зростання прибутку очікується за рахунок рентабельності АПК, але на попередньому пленарному засіданні було прийнято звернення до керівництва держави про необхідність фінансової підтримки нашого сільського господарства, яке знаходиться у кризовому стані… Планується збільшити виробництво цукрових буряків на 115 тис. т. І це при тому, що, за інформацією головного управління АПК ОДА, площі під цукристі будуть скорочені до 36,9 тис. га (торік було більше 43 тис. га)… В області очікується збільшення кількості безробітних внаслідок повернення з-за кордону багатьох заробітчан, у той же час планується зменшення створення кількості робочих місць у порівнянні з минулим роком на 13%…»

Дискусійними були також окремі позиції цьогорічного бюджету області. Наприклад, нашоукрашець Володимир Чубатий висловлював сумнів у тому, що реально можливо профінансувати усі заплановані будівельні об’єкти, але «якщо облдержадміністрація це ініціює і запевняє, що отримає з держбюджету понад 100 млн. грн., то ми затвердимо ці цифри, а згодом спитаємо за виконання…»

На момент обговорення змін до обласного бюджету на 2009 рік до зали повернувся Ю. Чижмарь і також взяв участь у цій дискусії. На його думку, перед тим, як приймати важливі фінансові рішення, їх обов’язково слід пропрацювати у профільній комісії, до всього підходити фахово. І тоді стало б значно зрозуміліше, чи треба фінансувати будівництво Тернопільської райлікарні, коли існуючі лікувальні заклади обласного центру спокійно можуть обслуговувати мешканців обласного центру та приміського району. Свою думку голова ОДА висловив і з приводу фінансування аеропорту, в якому спочатку необхідно провести належну експертизу. І нарешті очільник області поділився думками щодо завершення за півтора року бібліотечного довгобуду у Тернополі за рахунок вільних коштів будівельних фірм та продажу з аукціону нинішнього приміщення обласної книгозбірні.

У результаті голосування з обласного бюджету серед інших важливих статей витрат кошти виділені на фінансування 17 цільових програм, а також на тернопільський аеропорт, тернопільську райлікарню, чотири підвідні газогони, кілька шкіл та випуск іміджевої краєзнавчої літератури.

На жаль, депутати не підтримали ініціативи щодо фінансування бібліотечного довгобуду, творчого звіту мистецьких талантів області у столиці. Без коштів залишились і чотири довгострокові програми — збереження та використання об’єктів культурної спадщини; профілактики злочинності та охорони громадського порядку, протидії організованій злочинності та корупції; антитерористичних заходів. Тож залишається сподіватись, що певні коригування фінансових потоків буде зроблено уже на марші.

Start typing and press Enter to search