Минулого четверга відбулося перше пленарне засідання 28 сесії облради п’ятого скликання, в якому взяли участь 92 депутати. Народні обранці ознайомились із санітарно-епідеміологічною ситуацією на Тернопіллі, внесли зміни до обласного бюджету, ініціювали укладення угоди щодо регіонального розвитку, затвердили проект створення обласної комунальної аптечної мережі та заслухали звіт про перебіг громадських слухань з розташування об’єкта тимчасового складування твердих побутових відходів.

Перед початком розгляду запланованих на сесію питань голова облради Олексій Кайда повідомив про створеная нового міжфракційного об’єднання «В.Янукович — наш Президент». Голова фракції Партії регіонів Орест Муц з цього приводу сказав: «Тернопільєька
область, як і Західна Україна загалом, завжди були барометром демократії. І це ще раз підтверджує факт створення нашого об’єднання, до якого двері відкриті усім бажаючим — як окремим депутатам, так і цілим фракціям».

Обмежувальні заходи послаблено

Після того депутатський корпус про епідеміологічну ситуацію в нашому краї інформував начальник головного управління охорони здоров’я облдержадміністрації Богдан Ониськів. Він, зокрема, зазначив, що в останні дні на Тернопіллі намітилась чітка тенденція до зниження рівня захворюваності на грип й інші гострі респіраторні вірусні
інфекції. Тому головний медик області запропонував уже з наступного понеділка відновити заняття у вишах, школах та дошкільних установах. Проте є необхідність продовжити обмеження масових заходів, посилити санітарно-епідеміологічний контроль і здійснити вакцинацію населення, оскільки, за словами Б. Ониськіва, хоч знизився рівень захворюваності на сезонний грип, але не зменшилась небезпека поширення пандемічного захворювання. З повідомлення начальника головного управління охорони здоров’я ОДА, грипозний стан на Тернопіллі триває майже чотири тижні. Пік захворюваності припадав на 3 листопада і складав 234 хворих на 10 тисяч населення, тa в Тернополі цей показник був ще вищим — 347,3 особи.

Починаючи з 9 листопада в Тернополі і 12 числа в області, показник захворюваності стає меншим від епідпорогового. Завдяки запровадженим карантинним заходам, на які держава виділила 4,5 млн. грн., суттєво зменшилась захворюваність дітей. Якщо, скажімо, на початок загрози їх питома вага у загальній кількості недужих складала 53,8 відсотка, то станом на 18 листопада — уже 25,4 процента. За період епідемії в області було зареєстровано 70885 хворих осіб а з початку оголошеного Кабміном карантину — 40670, з яких приблизно кожен десятий був госпіталізований. На жаль, не обійшлося без летальних випадків. За офіційною статистикою від ускладнень грипу померло 22 осо6и, у тому числі одна вагітна, дві породіллі, одна дитина і два медпрацівники.

Підсумовуючи сказане, Б. Ониськів зазначив, що на черговому засіданні державної протиепідеміологічної комісії прийнято рішення звернутися до головного державного санітарного лікаря з пропозицією послаблення обмежувальних заходів. Разом з тим головне управління охорони здоров’я ОДА пропонує встановити жорсткий медичний контроль за студентами та учнями, вихованцями дитсадків з тим, аби не допустити хворих у навчальні та дошкільні заклади. Б. Ониськів також запевнив, що в області для боротьби з можливими новими спалахами хвороб є достатня кількість медикаментів.

Далі депутати внесли зміни до обласного бюджету у зв’язку з надходженням державних субвенцій. За словами голови облради, ці кошти будуть спрямовані на зарплату в органи місцевого самоврядування — йдеться передусім про індексаційні доплати працівникам сільрад, бібліотек, а також на проплату енергоносіїв.

На стратегію — п’ять мільярдів

Наступним важливим пунктом порядку денного було питання «Про ініціювання укладення угоди щодо регіонального розвитку» між Кабінетом міністрів і Тернопільською обласною радою. Суть справи виклав начальник головного управління економіки ОДА Василь Гёцько. За його словами, угода гарантуватиме фінансування зазначених напрямків спільної діяльності в розрізі стратегії держави.

Автори ідеї передбачають, що документ має забезпечити сталий розвиток області, підвищення рівня життя населення, активне використання економічного потенціалу краю та подолання диспропорцій окремих територій. Навіть за попередніми підрахунками обсяг фінансування за угодою регіонального розвитку, що розрахована на п’ять років, становитиме майже 5 мільярдів гривень, у тому числі надходження з держбюджету — майже 4 млрд. грн., з місцевих бюджетів — 367 млн. грн. і ще приблизно 703 млн. грн. з інших джерел фінансування.

Виконання спільних заходів дозволить вирішити низку питань, які стримують розвиток області, зокрема, ініціюватиметься виділення коштів на будівництво об’їзних доріг навколо Тернополя, Бережан і Теребовлі. До фінансування пропонується ряд об’єктів з розвитку виробничої і соціальної інфраструктури, в тому числі завершення будівництва 26 шкіл, університетської та інфекційної лікарень, обласних бібліотеки та архіву, а також протипаводкових заходів.

У рамках угоди мова йде і про стимулювання розвитку таких пріоритетних для Тернопілля галузей економіки, як сільське господарство, переробна промисловість і туристично-рекреаційна сфера. Однак конкретний перелік об’єктів та вартість робіт визначить спільна робочатрупа з участю експертів Кабінету міністрів та з нашого боку — облради і облдержадміністрації.

Після короткого обговорення інформації депутатський корпус підтримав проект стратегічної угоди Тернопілля з урядом.

Продаж ліків — під жорсткий контроль

Ситуація із забезпеченням населення області медпрепаратами під час складної санітарно-епідеміологічної ситуації спонукала народних обранців краю до розгляду ефективності роботи аптек комунальної власності. З ініціативи голови облради їх вирішили об’єднати в цілісну структуру. І оскільки проти такого наміру облраду пікетували аптечні працівники, то Олексій Кайда одразу запевнив, що при реорганізації аптечної системи не буде звільнено жодного фахівця. Мета цього кроку зовсім інша, наголосив Олексій Петрович. І пояснив причину задуму — створення єдиного комунального підприємства «Тернопільфарм». За його інформацією, в 1992 році в обласній комунальній власності перебувало понад 150 аптек та їх філіалів. На сьогодні їх залишилось трохи більше шістдесяти. Решту аптек були продані, доведені до банкрутства або ж повністю припинили свою фінансово-господарську діяльність.

Тож невипадково на черговій зустрічі з керівниками комунальних аптек стояло питання про поліпшення їх діяльності. А у зверненні до Президента України, Кабінету міністрів та Верховної Ради висловлена стурбованість ситуацією, що склалася на фармацевтичному ринку, забезпечення лікарськими препаратами і необхідністю проведення у цих закладах комплексних перевірок, з участю представників інспекції контролю за цінами, контролю за якістю ліків, податкових органів, прокуратури і т. д., а не перетворювати це у суцільний щоденний процес, як це маємо сьогодні.

Заради справедливості треба сказати, що це питання викликало неоднозначну реакцію навіть у сесійній залі. Для початку головуючий надав слово директору Чортківської комунальної аптеки Василю Крутю, який висловив позицію пікетувальників: «Практика доводить, що аптеки повністю виконують свої функції як місцеві виробники ліків і як заклади забезпечення населення медикаментами. І зараз це здійснюють з позитивними фінансово-економічними показниками як для держави, так і для розвитку аптечної мережі. На сьогодні всі комунальні аптеки працюють з прибутками».

Представник Партії регіонів Петро Гоч вважає, що «сфера продажу ліків повинна бути під жорстким контролем держави і органів місцевого самоврядування, бо якщо людина може собі відмовити у придбанні нового костюма, телевізора, то не зможе відмовити у купівлі ліків. Тому ми цілковито погоджуємось з думкою про необхідність вивчення ситуації, що склалася в середовищі комунальних аптек».

Ідею створення єдиної комунальної аптечної мережі підтримав і представник блоку Литвина, ректор Тернопільського медичного університету Леонід Ковальчук. На його погляд, ця структура зможе вплинути на фармакологічний ринок області. Сьогодні ж комунальні аптеки нічим не відрізняються від приватних — самі закуповують медикаменти, встановлюють ціни на них і продають. Але при цьому чітко простежується особистий інтерес, бо хіба випадково за вказаний період на Тернопіллі зникло 90 аптек?

До слова, саме комунальні аптеки повинні обслуговувати наші лікарні, а не приватні, як це нерідко бачимо сьогодні.

На думку представника депутатської фракції «Єдиний центр», голови облдержадміністрації Юрія Чижмаря, аптечна галузь не повинна бути поза увагою органів місцевого самоврядування, проте рішення про створення її комунальної мережі він вважає поспішним і таким, що потребує додаткового вивчення. Ю. Чижмарь пропонує прорахувати, як будуть доставляти медикаменти з центрального складу в райони, хто їх буде обслуговувати, як обліковуватимуть невикористані залишки на центральному складі. Тобто усе це необхідно вдумливо проаналізувати, щоби очікуване зниження ціни на ліки не з’їла логістика.

Свободівець Сергій Надал у створенні єдиної аптечної мережі вбачає унеможливлення розбазарювання комунального майна області: «За попередні роки половину аптек і потужний аптечний склад продали. На даний час відбувається елементарне виселення аптек з їхніх приміщень. Поголовно це робить Тернопільська міська влада, щоби потім ці приміщення продати. Звісно, одна маленька аптека з 5 — 10 працюючими особами не може боротися з таким монстром, як міський виконком. Але якщо це буде потужна структура в підпорядкуванні облради, то ніхто не зможе це зробити так легко».

Свої думки щодо майбутнього аптек також висловили представники УНП та «Нашої України». А в підсумку дискусії за створення комунальної аптечної мережі проголосували 68 депутатів фракцій «Свободи», Партії регіонів та блоку Литвина.

Після того сесія прийняла рішення про передачу в обласну власність приміщення Мишковицької клініки Тернопільського району та бібліотеки медуніверситету.

Громадським слуханням — «незадовільно»

На вечірньому засіданні того ж пленарного дня, яке вів перший заступник голови облради Сергій Тарашевський, депутати жваво обговорили питання «Про хід виконання рішення Тернопільської обласної ради щодо проведення громадських слухань з розташування об’єкта тимчасового зберігання твердих побутових відходів». Депутатський корпус інформував перший заступник голови облради і керівник робочої групи з організації громадських слухань С. Тарашевський. Серед іншого він повідомив про розроблений базовий пакет соціальних гарантій для громади населеного пункту, на території якого буде розміщений полігон тимчасового складування ТПВ, а також про результат проведення громадських слухань, зауваживши при тому, що на них не були присутні представники Миролюбівської сільської та Тернопільської районної рад, де, власне, є намір розмістити цей об’єкт. Доповідач зазначив, що на слуханнях роз’яснення містобудівного обґрунтування зробила головний інженер «Тернопільводпроекту» п.Буяр. Суть її інформації зводиться до того, що водойма не потрапляє в зону впливу ділянки майбутнього полігону, дренажна система знищена 30 років тому, а порушень державних будівельних норм у проекті немає.

Відтак погоджувальна рада звернулася до керівництва Тернопільського району з пропозицією спільно розв’язувати проблему сміттєзвалища, оскільки вона зачіпає інтереси обох сторін.

Загалом обговорення цієї теми було досить динамічним, але ще дискусійнішим і складнішим було прийняття рішення. Щоб його сформулювати, депутати взяли перерву і в кулуарах, незважаючи на фракційну приналежність, активно погоджували буквально кожен абзац документа, яким у підсумку діяльність робочої групи з проведення громадських слухань щодо створення полігону тимчасового складування твердих побутових відходів сесія визнала незадовільною. Надалі народні обранці зобов’язали керівника робочої групи громадські слухання проводити в тих населених пунктах, де планується розмістити вказаний об’єкт.

На завершення депутати підтримали офіційні клопотання щодо нагородження групи працівників органів місцевого самоврядування Тернопільщини відзнаками Верховної Ради України.

Друге пленарне засідання 28 сесії обласної ради відбудеться уже завтра.

Start typing and press Enter to search