30 вересня 2020 р.

У Тернополі відбувся фестиваль «Бібліофест: «Бібліотек@: час змін – час дій!»

З двадцять восьмого до тридцятого вересня за сприяння  ВГО УБА в Тернополі відбувався десятий щорічний бібліотечний фестиваль під назвою «Бібліофест: «Бібліотек@: час змін – час дій!». Захід проходив не лише на локаціях міста, а й у форматі онлайн. Організатори фестивалю підготували різноманітні презентації книг, майстер – класи, книжкові фуршети та багато інших цікавих заходів.

На завершення бібліофесту, з нагоди Всеукраїнського дня бібліотек та у рамках бібліотечного фестивалю «Бібліотек@: час змін – час дій!» представники влади нагородили працівників місцевих бібліотек почесними відзнаками та подарунками.

 

18.07.2020

Василь Іванович Вітенко: досягнення і поступ
Досьє з ресурсу (доповнене): https://irp.te.ua/vitenko-vasy-l-ivanovy-ch/
Із нагоди 60-річчя від дня народження

Василь Іванович (18. 07. 1960, м. Теребовля) — бібліотекар-бібліограф, громадський та культурний діяч. Член президії Української бібліотечної асоціації (1995-2009), засновник і голова Тернопільського обласного відділення Української бібліотечної асоціації (2006).  Заслужений працівник культури України (2012).

Закінчив Теребовлянське культурно-освітнє училище (1978, нині вище училище культури), бібліотечний факультет Харківського інституту культури (1982, нині академія).

Працював методистом Теребовлянської центральної районної бібліотеки (1982), заступником директора Тернопільської обласної бібліотеки для дітей (1987). Від 1993 — директор Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки.

Одночасно (від 2002) — викладач Київської державної академії керівних кадрів культури і мистецтв. Одним із перших розпочав створення електронних баз даних і автоматизацію бібліотечних процесів (1993), створення сайту обласної універсальної наукової бібліотеки (2001),  інформаційного регіонального порталу «Тернопільщина» (2004) та інформаційного ресурсного центру «Вікно в Америку» (2005).

Започаткував електронну бібліотеку краєзнавчих видань Тернопільської області (2004), електронну доставку документів для бібліотек регіону (2005), Зведеного електронного каталогу публічних бібліотек Тернопільської області (2017), електронного читацького квитка (2019). Організатор видання понад 100 збірників науково-методичних, бібліографічних, оглядово-аналітичних матеріалів.

Автор понад 60 статей у наукових збірниках, професійних журналах, періодичних виданнях. Учасник освітянських програм і стажувань (Італія, Німеччина, РФ, США). Започаткував серію бібліографічних покажчиків «Культура Тернопільщи­ни» (2006), «Родом з України» (2007), присвячених життю і діяльності Ш. Агнона, І. Ґерети, І. Огієнка, Ю. Словацького. Р. Шухевича та ін.

Президія Тернопільського обласного відділення ВГО УБА, бібліотечна спільнота Тернопілля щиро віншують Ювіляра.

Шановний Василю Івановичу!

У благородній бібліотечній професії Ви підтвердили своє покликання бути інтелектуалом, далекоглядним лідером, організатором творчих задумів, послідовним, принциповим, і, водночас, чуйним керівником.

Ви щиро ділитеся знаннями і досвідом, вірите, що вони, як зерна, проростуть на благо бібліотечної справи та її розвою.

Бажаємо здоров’я, успішного професійного довголіття, особистих звершень і щасливих миттєвостей долі.

 

 

26 червня 2020 р.

На засіданні 26 червня президія ТОВ ВГО УБА прийняла рішення звернутися до управління культури Тернопільської ОДА порушити питання щодо змін у наказі МКТ України від 18.10.2005 № 745 „Про впорядкування умов оплати праці працівників культури на основі Єдиної тарифної сітки”.

Свою позицію члени президії мотивували тим, що основні показники діяльності (середньорічні кількість користувачів бібліотек та кількість видачі документів), які збереглися ще з радянських часів, не відповідають реаліям сьогодення, меті і завданням реформування бібліотечної галузі.

 

17 червня 2020 р.

Вивчаємо досвід колег

17 червня фахівці Тернопільської ОУНБ долучилися до вебінару «Відкриття під час пандемії Covid-19: досвід Мюнхенської бібліотеки, Німеччина», який організували ВГО «Українська бібліотечна асоціація» спільно з Goethe-Institut в Україні. Було надзвичайно цікаво перейняти досвід роботи від Кетрін Шустер, директорки Мюнхенської міської бібліотеки, та ознайомитися із шляхами виходу з пандемії мережі мюнхенських бібліотек.

 

10 червня 2020 р.

Ольга Йосипівна Тракало: парадигма бібліотечного служіння
Із нагоди 65-річчя від дня народження

Досьє з ресурсу: irp.te.ua/trakalo-ol-ga-josy-pivna/

Тракало Ольга Йосипівна (10.06.1955, смт Товсте Заліщицького р-ну Тернопільської області), бібліотекар, громадська діячка. Заслужений працівник культури України (1999), член Національної спілки журналістів України (2007). Ольга Йосипівна народилася 10 червня 1955 року в селищі Товсте Заліщицького району Тернопільської області.  Навчалась і закінчила Товстенську середню школу, філологічний факультет Чернівецького державного університету ім. Юрія Федьковича (1979) за спеціальністю «викладач української мови та літератури». Працювала вожатою, вчителем української мови та літератури Товстенської середньої школи, директором Товстенського будинку школярів, на громадській роботі.

Із 1992 року –– директор Заліщицької централізованої бібліотечної системи; очолює раду директорів центральних бібліотек області; реалізовує новаторські ідеї та проєкти інформатизації бібліотечної галузі району.

 

Президія Тернопільського обласного відділення ВГО УБА, бібліотечна спільнота Тернопілля сердечно вітають Ольгу Йосипівну Тракало із знаменною датою від Дня народження.

Ваше життя завжди виблискувало іскрою служіння заліщанській громаді, не давало згаснути вогнищу культури –– бібліотеці. Сторінки непростої книги Вашого життя наповнені змістом творчості, перемог і надій.

Хай не гасне вогонь Вашої ділової енергії та природнього хисту! Бажаємо здоров’я, звитяг і пошани, вірності друзів, любові рідних!

 

7 квітня 2020 р.

Тернопільська ОУНБ отримала посвідчення й стала офіційним партнером ВГО «Українська бібліотечна асоціація» в реалізації спільних програмних ідей організації. Вітаємо!

18 березня 2020 р.

Звернення УБА щодо коронавірусу

Шановні колеги!

ВГО Українська бібліотечна асоціація – всеукраїнська  громадська професійна організація, яка об’єднує понад 5 тисяч індивідуальних членів, близько 100 організацій-партнерів та відкрита для всіх, хто зацікавлений у розвитку бібліотек та бібліотечної справи.

Ми підтримуємо всіх наших членів і партнерів, а також усіх бібліотекарів та бібліотеки, які поки не мають офіційних  відносин з Асоціацією.

Сьогодні, коли світом шириться пандемія COVID 19, в Україні з 13 березня 2020 р. оголошено карантин. Це – рішення Кабінету Міністрів України «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19», а також рішення місцевого самоврядування в окремих містах і територіальних громадах.

З 17 березня 2020 р. карантинні заходи посилюються, закриваються для відвідування публічні заклади, у тому числі бібліотеки. Звернення Глави держави щодо протидії коронавірусу див. тут.

Ми звертаємось до членів  ВГО Українська бібліотечна асоціація та усіх бібліотекарів.

Давайте підтримаємо наших користувачів та організуємо дистанційне обслуговування.

Давайте поширювати достовірну інформацію як запобігти розповсюдженню коронавірусу COVID 19. 

Ми звертаємось до керівників бібліотек.

Давайте підтримаємо один одного та організуємо дистанційну роботу бібліотекарів там, де це можливо.

Ми звертаємось до влади.

Бібліотеки та бібліотекарі – ваші надійні партнери в інформуванні місцевих спільнот щодо профілактики та боротьби з поширенням коронавірусу COVID 19 та неправдивою інформацією.

Оперативна ситуація та поради як запобігти захворюванню на ресурсах:

Зберігаємо спокій та дотримуємось заходів безпеки.

 

26 січня 2020 р.

25 років разом!

Тернопільському обласному відділенню Всеукраїнської громадської організації «Українська бібліотечна асоціація» 26 січня 2020 р. виповнилося 25 років.

Цього дня 1995 року відбулися установчі збори Тернопільського регіонального відділення УБА, головою якого було обрано Василя Івановича Вітенка, директора Тернопільської ОУНБ. Учасники зборів делегували в м. Київ на установчу конференцію Української бібліотечної асоціації М.В. Хмурич, Л.В. Горбу, В.І. Вітенка.

Упродовж періоду 1995–2012 років Василь Іванович Вітенко обирався до складу президії УБА і до сьогодні є очільником громадської спільноти бібліотекарів Тернопілля.

За чверть століття діяльності Тернопільське ОВ ВГО УБА довело спроможність впливати на розвиток бібліотечно-інформаційної сфери в області та забезпечувати права користувачів на доступ до інформації, якісне і своєчасне бібліотечне обслуговування, захищати спільні інтереси членів УБА.

Беззаперечними є результати роботи відділення в минулому щодо реалізації проектів багатьох національних і зарубіжних організацій, зокрема, Фонду «Відродження» (Київ), Інституту Відкритого Суспільства (Будапешт), Британської Ради (Київ), Гете-Інституту (Київ), Німецького Бібліотечного Інституту (Берлін),  Посольства США в Україні, Ради міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX).

Сьогодення Тернопільського ОВ ВГО УБА ознаменоване новими здобутками, це: численні значущі заходи, що підвищують роль бібліотек у громадах, зокрема, приурочені до Всеукраїнського дня бібліотек щорічні фестивалі «Бібліофест» Централізованої бібліотечної системи м. Тернополя, впровадження автоматизації у бібліотечні процеси роботи у Тернопільській ОУНБ, започаткування мультимедійної лабораторії «Медіа Старт» у Тернопільській ОБМ, ІТ-школа «SMART-children» у Тернопільській ОБД.

Члени ТОВ ВГО УБА перемагають у конкурсах. Тернопільська ОУНБ отримала у Всеукраїнському бібліотечному конкурсі «Бібліографічний рейтинг — 2018 року» два дипломи I ступеня за підготовку бібліографічних покажчиків: «Наукове товариство імені Шевченка і Тернопільщина (1873—1940): історико-філософська секція: дійсні члени» та «Я з Вами по всі дні і до кінця віку»: Блаженніший Патріарх Йосиф Сліпий (1892—1984)».

Зміни в системі надання бібліотечних послуг в умовах реформи децентралізації зумовили оновлення активу ТОВ ВГО УБА. На період 2019 —2022 роки до складу президії ТОВ ВГО УБА увійшли:

голова:
Вітенко Василь Іванович, відповідальний за міжнародні зв’язки, видавничу діяльність, вебсторінку ТОВ ВГО УБА, електронні комунікації, адвокацію бібліотек;

члени президії:
Польова Галина Іванівна, секретар президії, відповідальна за партнерські зв’язки, відзнаки УБА, наукову діяльність та професійну освіту;
Гончарук Орися Степанівна, відповідальна за фінансово-економічну та проектну діяльність;
Козелко Світлана Степанівна, відповідальна за зв’язок з громадськими організаціями, навчальними закладами та владними структурами у м. Тернополі;
Новіцька Надія Семенівна, відповідальна за соціальний захист бібліотекарів;
Василюк Ольга Іванівна, відповідальна за зв’язок з районними осередками, соціальний захист бібліотекарів;
Гук Леся Степанівна, відповідальна за розширення членства в УБА, PR;
Хованець Тетяна Володимирівна, голова молодіжної секції ТОВ ВГО УБА;
Михно Наталя Володимирівна, відповідальна за комунікацію з об’єднаними територіальними громадами.

Ревізійна комісія:
Лукачат Михайло Михайлович, голова ревізійної комісії;
Бойко Оксана Василівна, член комісії.

Тернопільське ОВ ВГО УБА –– це вагомий громадський ресурс фахівців, які творять якісну практику публічних бібліотек, а також ініціюють добру перспективу для сталого розвитку бібліотечної сфери області.
Бажаємо всій спільноті Тернопільського ОВ ВГО УБА синергії професіоналів, які продукують інновації та віддані своєму бібліотечному покликанню.
Президія Тернопільського ОВ ВГО УБА

 

17 січня 2020 р. Уже з перших днів 2020 року рішення про членство в УБА прийняли бібліотекарі п’яти районів та чотирьох об’єднаних територіальних громад. Найчисленніше представництво Підволочиської ОТГ –– 7 чоловік.

Президія ТОВ ВГО УБА поінформувала професійну спільноту про готовність реагувати й планувати роботу на 2020 рік з огляду на реальні проблеми бібліотечної справи в області й програмний документ Стратегія УБА 2019-2021.

«Адреси бібліотечних інновацій Тернопілля». Ілюстрацією хороших здобутків процесу реформування бібліотечної галузі та розбудови нової архітектури мережі бібліотечних послуг у сільській місцевості минулого (звітного) року є оновлені бібліотеки Байковецької ОТГ. Таку роботу п. Наталії Рудої, членкині ТОВ ВГО УБА, можна вважати історією успіху.

Отож, побажаємо бібліотечному співтовариствові Тернопільщини звитяг і добрих результатів у році, що стартував.

 

9 грудня 2019 року в Тернопільській ОУНБ приводом зібрати бібліотекарів області стали дві події:

— звітно-виборна конференція Тернопільського обласного відділення ВГО УБА;

— семінар директорів централізованих бібліотечних систем і керівників центральних бібліотек обʼєднаних територіальних громад на тему «Бібліотеки Тернопільщини в умовах адміністративно-територіальної реформи: досвід, перспективи та можливості», який було організовано за фінансової підтримки Тернопільського ОВ ВГО УБА.

Звітно-виборна конференція розпочалась звітом голови президії ТОВ ВГО УБА Вітенка В. І. про діяльність Тернопільського обласного відділення бібліотечної асоціації за 4 роки; заходи, які проходили за ініціативи та підтримки відділення.

Зі звітом про розподіл та використання коштів виступив голова ревізійної комісії Лукачат М. М.

Після обговорення звітів відбулись вибори голови та членів президії Тернопільського ОВ ВГО УБА.

Запропонована пропозиція залишити головою ТОВ ВГО УБА Вітенка Василя Івановича, була підтримана одноголосно.

Шляхом голосування було прийнято рішення про збільшення кількості членів президії ТОВ ВГО УБА. Кандидатури всіх членів президії були одноголосно затверджено під час голосування.

На наступні 3 роки членами президії стали:

— Гук Л. С. — директор Тернопільської обласної бібліотеки для молоді;

— Новіцька Н. С. — директор Тернопільської обласної бібліотеки для дітей;

— Гончарук О. С. — заступник директора з внутрішньобібліотечної роботи Тернопільської ОУНБ;

— Польова Г.І. — заступник директора з наукової роботи та інформатизації Тернопільської ОУНБ;

— Козелко С. С. — директор Тернопільської міської ЦБС;

— Василюк І. І. — директор Тернопільської районної ЦБС;

— Михно Н. В. — директор ЦБС публічно-шкільних бібліотек Теребовлянської міської ради;

— Хованець Т. В. — завідувач науково-методичного відділу Тернопільської обласної бібліотеки для дітей.

До складу ревізійної комісії обрано:

— Лукачат М. М. — директор Зборівської ЦБС;

— Бондар О. В. — директор Збаразької ЦБС.

Члени відділення висвітлили своє бачення шляхів активізації діяльності  його членів та розбудови відділення. Позитивно оцінили роботу ТОВ ВГО УБА та Молодіжної секції відділення.

Бажаємо успіхів Президії ТОВ ВГО УБА у розбудові спроможного відділення Асоціації.

* * *

21‒22 листопада 2019 р. в м. Київ відбулась щорічна Конференція Всеукраїнської громадської організації «Українська бібліотечна асоціація»: «Інша бібліотека — вийти за межі».

Учасниками конференції були: Вітенко В.І., голова ТОВ ВГО УБА та Гук Л. С., Козелко С. С., Хованець Т. В. — члени президії.

Під час конференції були підведені підсумки роботи організації та нагороджені переможці конкурсів. У конкурсі «Бібліотека року» виборола перемогу Тернопільська обласна бібліотека для молоді за проект «Медіа Старт», створення сучасного простору для розвитку технічної творчості молоді та отримала диплом І ступеня (директор Гук Л. С.).

Директор Тернопільської міської ЦБС (Козелко С. С.) нагороджена грамотою «За професіоналізм та відданість».

Вітаємо і бажаємо нових перемог.

* * *

21-22 листопада 2019 р. у Києві відбулася щорічна Конференція УБА за темою «Інша бібліотека – вийти за межі».
Тернопільське обласне відділення ВГО УБА представляли голова Василь Вітенко та голова молодіжної секції відділення Тетяна Хованець.
Під час конференції обговорювались завдання інноваційного моделювання бібліотек, застосування інформаційних технологій, взаємодію асоціації та соціуму, яким має бути бібліотечний фахівець 4.0.
Члена президії ТОВ ВГО УБА Козелко Світлану Степанівну було нагороджено грамотою «За професіоналізм та відданість», Тернопільську обласну бібліотеку для молоді відзначено званням ВГО УБА «Бібліотека року».
Тернопільське відділення асоціації — дієве, вітання нагородженим і наступних звитяг!

 

Рішенням президії Тернопільського ОВ ВГО УБА від 19 серпня 2019 року для участі в X Львівському міжнародному бібліотечному форумі «Нова бібліотека — відповідальність кожного», який відбудеться 18—21 вересня 2019 року, рекомендовано 11 членів бібліотечної спільноти області.

Критерій відбору для поїздки на форум — активна участь у роботі відділення, творення нових ідей щодо популяризації бібліотеки та читання, іміджу професії, систематичне поновлення членства. Цьогоріч від районних публічних бібліотек  делеговано фахівців Тернопільської та Козівської централізованих бібліотечних систем.

 

14 серпня 2019 року відбулось чергове засідання членів молодіжної секції Тернопільського обласного відділення ВГО «Українська бібліотечна асоціація». Під час зустрічі обговорили хід підготовки до проведення ярмарку бібліотечних ідей «Бібліотека. Інформація. Знання. Успіх» у форматі Печа-куча, попередні результати фотоконкурсу «Бібліотекар в об’єктиві» та поділились успіхами проекту «Файне читає. ТОП–5 улюблених книг відомих тернополян».

Також обмінялися думками щодо спільної участі у X Львівському міжнародному бібліотечному форумі.

 

12 серпня 2019 р.

Члени молодіжної секції Тернопільського обласного відділення ВГО «Українська бібліотечна асоціація» активно долучилися до розіграшу безкоштовної участі у X Львівському міжнародному бібліотечному форумі, який пропонує Молодіжна секція УБА. Переможець зможе відвідати заходи Львівського бібліотечного форуму без сплати реєстраційного внеску. Тримаємо за наших кулаки!

 

22 квітня 2019 р.

Бібліотекарі Тернопільської ОУНБ в гостях у «Файного ранку»

Працівники Тернопільської ОУНБ в ефірі програми “Файний ранок” розповіли про акцію “Книжки у пошуку читача”, яка відбудеться 23 квітня 2019 року з нагоди Всесвітнього дня книги та авторського права з 11.00 до 15.00 у Тернопільській обласній універсальній науковій бібліотеці. Її мета — привернути увагу до книги й читання, залучити до бібліотеки нових користувачів.

Гасло акції — «Бібліотека та цілі сталого розвитку: проекція на майбутнє», яке запропонували члени Тернопільського обласного відділення Всеукраїнської громадської організації «Українська бібліотечна асоціація».

17 квітня 2019 р.

Моніторинг діяльності Тернопільського обласного відділення ВГО УБА

Моніторинг-візит та зустріч з активом Тернопільського ОВ ВГО УБА 17 квітня 2019 року, відповідно до Стратегії Української бібліотечної асоціації на 2019—2021 роки та рішення Президії ВГО УБА провела Ярослава Хіміч, член президії ВГО УБА. Учасниками були Галина Польова, Орися Гончарук, Надія Новіцька, Світлана Козелко, Тетяна Хованець, Галина Якуб.

Відбулося жваве обговорення проблем сьогодення у діяльності регіонального фахового відділення: розширення членства в УБА, комунікації з центральним офісом, участь  у всеукраїнських акціях, перспективи розвитку. Керівники та активісти регіонального відділення УБА розповіли про діяльність громадської організації, поділились планами на майбутнє.

 

 

9 квітня 2019 року члени молодіжної секції Тернопільського обласного відділення ВГО «Українська бібліотечна асоціація» обговорили ідеї щодо проведення ярмарку бібліотечних ідей «Бібліотека. Інформація. Знання. Успіх» у форматі Печа-куча, проект «Файне читає. ТОП–5 улюблених книг відомих тернополян» та фотоконкурс «Бібліотекар в об’єктиві». Ініціативній групі дано доручення щодо розробки регламентуючих документів: положення про вищеперелічені заходи та інформаційні листи. Також учасники зустрічі обмінялися думками щодо спільної участі у Всеукраїнських заходах ВГО «Українська бібліотечна асоціація».

 

6 лютого 2019 р.

Методичні рекомендації «Молодіжні простори в бібліотеках»

Стрімкий розвиток технологій та зміна стереотипів сприяють трансформації бібліотек з книгозбірень до просторів для освіти, науки, співпраці, спілкування і дозвілля. Водночас, в Україні спостерігається тенденція з відкриття молодіжних центрів в різних містах України. Бібліотекам варто підхопити ініціативу і сприяти соціалізації та самореалізації молоді, оскільки для виконання цих завдань вони мають усі відповідні ресурси, приміщення та дотичну сферу реалізації своєї діяльності.

За ініціативи Молодіжної секції УБА були підготовлені Методичні рекомендації «Молодіжні простори в бібліотеках», які Ви можете завантажити тут.

image002

Даний посібник надає рекомендації для створення молодіжних просторів у бібліотеках, знайомить з процедурою їх створення та методиками успішного виконання поставлених завдань. Корисним буде іноземний досвід діяльності молодіжних просторів, а також перелік та контакти бібліотек України, де такі простори вже працюють. Посібник розрахований на працівників бібліотек, але буде цікавим для широкого кола читачів.

Підготовка даного матеріалу стала можлива завдяки ініціаторам проекту Бояриновій Оксані (Українська бібліотечна асоціація), Олені Подобєд-Франківській (Асоціація молодіжних центрів України).

До укладання цих рекомендацій активно долучилися:

  • Лаврик Ганна, бібліотекар, Наукова бібліотека Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького;
  • Сахарова Марія, методист, Наукова бібліотека Вінницького національного медичного університету ім. М. І. Пирогова;
  • Польова Вікторія, адміністративний координатор, Виконавчий офіс Української бібліотечної асоціації;
  • Алієв Андрій, зав. відділу, Миколаївська обласна бібліотека для юнацтва;
  • Зарвирог Ірина, бібліотекар, Наукова бібліотека Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

Українська бібліотечна асоціація висловлює подяку Міністерству молоді та спорту України та Асоціації молодіжних центрів України за поширення кращого досвіду діяльності молодіжних центрів України та інших країн, можливість професійного спілкування, обміну ідеями та ефективними практиками.

 

18 січня 2019 року відбулося перше в новому році засідання президії Тернопільського обласного відділення ВГО УБА. Було розглянуто підсумки діяльності відділення у 2018 році та основні досягнення. Члени президії обговорили проект плану роботи ТОВ ВГО УБА на 2019 рік та ухвалили його остаточний варіант.

Президія та члени Тернопільського обласного відділення Всеукраїнської громадської організації «Українська бібліотечна асоціація» щиро вітають Світлану Степанівну Козелко, члена президії ТОВ ВГО УБА, директора Тернопільської міської ЦБС, з ювілеєм.

Нехай високим буде Ваш політ
І шириться про Вас найкраща слава.
Яскравих, плідних та щасливих літ,
Сміливих планів, задумів цікавих!

Успіхів Вам у професійному житті та невичерпної енергії на благо України!

Start typing and press Enter to search