In Про нас пишуть, Про нас пишуть 2018

Віктор Овчарук: «Обласна рада активно долучається до захисту пам’яток краю» [Текст] // Свобода. — 2018. — 18 квіт. — С. 2 : фот.

 

Світова спільнота сьогодні відзначає День пам’яток та визначних місць, гаслом якого є «Збережемо нашу історичну батьківщину». В Україні цей день називається «День пам’яток історії та культури».

Архітектурно-містобудівна спадщина Тернопілля представлена замками XIV-XVII століть, католицькими і православними храмами доби ренесансу і бароко, унікальними пам’ятками дерев’яного церковного будівництва. На території області розташовані понад 3,5 тис. пам’яток історико-культурної спадщини та 419 територій і об’єктів природно-заповідного фонду.

Найцікавішими та найвідвідуванішими туристичними об’єктами області є Кременецько-Почаївський та Національний заповідник «Замки Тернопілля», до якого належать 14 замків та палаців, Почаївська Свято-Успенська лавра, Марійський духовний комплекс, Язловецький монастир ордену Сестер Непорочного Зачаття, пам’ятки природи на територіях, що належать до Національних природних парків «Кременецькі гори», «Дністровський каньйон» та Державного природного заповідника «Медобори», а також унікальні карстові печери «Вертеба», «Кришталева», «Млинки»; Дністровський каньйон — одне із 7 чудес України, Джуринський водоспад. Саме такі культурні, історичні та природні пам’ятки репрезентують область на всеукраїнському та навіть світовому рівні.

Такі щедрі дари природи, окрім перспективи для Тернопілля перетворитися у туристичний центр країни, несуть певні виклики. Для їх вирішення необхідне об’єднання зусиль влади, громади, бізнесу та науки задля популяризації туризму в нашому краї та Україні в цілому. Адже процеси їх розвитку, реконструкції, забудови, інвестиційна діяльність в історичних ареалах мають грунтуватися на принципах збереження й оптимального використання об’єктів культурної спадщини, охорони історико-архітектурного середовища.

Згідно із Законом «Про охорону культурної спадщини», прийнятим у 2000-му році, об’єкти культурної спадщини, що перебувають на території України, охороняються державою. Таким чином урегульовано правові, організаційні, соціальні й економічні стосунки у сфері охорони культурної спадщини з метою її збереження для нинішнього і майбутніх поколінь. Разом з тим розуміємо, що така робота потребує чималих коштів.

Обласна рада долучається до збереження цих пам’яток. Зокрема: в області діє, прийнята у березні 2016 року, «Програма збереження культурної спадщини Тернопільської області на 2016-2020 роки». У рамках цієї програми передбачена реставрація пам’ятки архітектури XVIII ст. — Ратуші в м. Бучачі за рахунок коштів Державного фонду регіонального розвитку та співфінансування з міського бюджету Бучача у розмірі понад 2 мільйони гривень.

Також спрямовано кошти Борщівському обласному краєзнавчому музею для ремонту приміщень та башт — 800 тис. гривень; обласному літературному музею Ю. Словацького в м. Кременці для ремонту покрівлі — 300 тис. гривень; Тернопільському академічному обласному театру актора і ляльки на заміну системи протипожежної сигналізації — 180 тис. гривень.

У 2017 році надано кошти в сумі 500 тисяч гривень для фінансування заходів з метою впорядкування та проведення благоустрою історичного місця розташування табору Воєнної Округи УПА «Волинь-Південь», який розташований у селах Стіжок та Антонівці Шумського району; на проведення інвентаризації пам’яток культурної спадщини — 100 тис. гривень; для проведення капітального ремонту приміщення обласному комунальному музею Богдана Лепкого в м. Бережанах — 370 тис. гривень. Тернопільському обласному краєзнавчому музею спрямовано 250 тис. гривень на виготовлення проектно-кошторисної документації та поточні видатки. Тернопільському академічному обласному українському драматичному театру ім. Т. Г. Шевченка на реконструкцію приміщення для глядачів із заміною вікон та дверей — 1419,4 тис. гривень. Тернопільській обласній універсальній науковій бібліотеці для проведення капітального ремонту даху та фасаду з елементами енергозбереження спрямовано 1270 тис. гривень. А ще у 2016 році (фактичний початок нашої каденції) на співфінансування заходів із відзначення 100-річчя бою легіону УСС на горі Лисоня було надано 140000. Музейний комплекс «Лемківське село» отримав з обласного бюджету 150000 гривень на технічне переоснащення із заміною діючих електричних мереж тощо.

До слова, в приміщенні Тернопільського краєзнавчого музею сьогодні, 18 квітня, буде репрезентовано виставку «Пам’яткоохоронна робота на Тернопільщині у 2017 році. Дослідження, знахідки, проекти», приурочену Року охорони культурної спадщини в Україні, Міжнародному дню пам’яток та визначних місць.

На виставці представлені результати археологічних досліджень 2017 року на території Тернопільського, Бережанського замків, оборонного монастиря оо. Домініканців XVII ст. у Чорткові, дослідження палацово-паркового комплексу в смт Вишнівець Збаразького району та літописного міста Данилів біля села Стіжок Шумського району.

Також показані проекти реконструкції Тернопільського замку та відновлення і реконструкції палацу графа Бадені у Коропці Монастириського району архітектурної майстерні Ю. Вербовецького.

Важливими експонатами виставки є матеріали, виявлені в результаті розкопок і ексгумації жертв «Ягільницької трагедії». Це — натільні медальйони із зображенням Матері Божої та написами церковнослов’янською мовою, залишки паперових сторінок молитовників, відзнака з тризубом, а також ґудзики, ложки, гільзи від патронів, гребінці, підошви взуття тощо. На окремому банері є фотографії розстріляних оунівців а також повний перелік прізвищ та імен.

Recent Posts

Start typing and press Enter to search