17 травня 2020 року є Днем пам’яті жертв політичних репресій.

Цей день відзначається згідно з Указом Президента від 21 травня 2007 року, щорічно у третю неділю травня, з метою належного вшанування пам’яті жертв політичних репресій, привернення уваги суспільства до трагічних подій в історії України, викликаних насильницьким впровадженням комуністичної ідеології, відродження національної пам’яті, утвердження нетерпимості до будь-яких проявів насильства проти людства.

На віртуальній виставці до Дня пам’яті жертв політичних репресій «Забуттю не підлягає» представлено літературу про страшні роки політичних репресій та про долі українців, що постраждали від масового, ретельно спланованого радянським тоталітарним режимом терору.

Віртуальна виставка спрямована на відродження національної пам’яті, утвердження нетерпимості до будь-яких проявів насильства проти людства.

 

792
А87

Архів Розстріляного Відродження. Лесь Курбас і театр «Березіль» : архівні документи (1927-1988). Т. 2 / упоряд. О. Бертелсен (Колумбійський ун-т). — Київ : Смолоскип, 2016. — 504 с.

До цього видання увійшли архівні матеріали про видатного українського режисера, актора та теоретика театру Олександра Степановича Курбаса та його театру «Березіль». Документи розкривають нелегкі будні театру в його харківський період, стосунки між акторами, ставлення акторів до майстра, а також ставлення влади до театру і його керівника.

У книжці подано матеріали архівно-слідчої справи Курбаса та матеріали, пов’язані з його реабілітацією. Документи цієї колекції зберігаються в архівах Києва і Харкова. Більшість документів оприлюднюється вперше.

63.3(4Укр)
Б 61

Білокінь, Сергій. Масовий терор як засіб державного управління в СРСР. 1917-1941 рр. : джерелознавче дослідження / С. Білокінь ; передм. І. М. Дзюби. — Київ : Українські пропілеї, 2016. — 694 с.

Ця книжка — результат ґрунтовної і тривалої дослідницької роботи одного із найвідоміших істориків і джерелознавців сучасності Сергія Білоконя. Видання викриває та демонструє на загал засоби й механізми більшовицького терору в період Розстріляного відродження та боротьби за самостійність України. Це історія нерівного, драматичного і навіть трагічного протистояння інтелектуальних еліт і представників радянської держави та правлячої партії, які прагнули підпорядкувати або ж знищити все, над чим не мали контролю, — мистецтво, науку, пам’ятки історії — увесь культурний світ разом з його творцями й захисниками.

94(4)
Б81

Бондаренко, Олександр. Злочини більшовиків на теренах СРСР / О. Бондаренко. — Київ : Центр учбової літератури, 2019. — 432 с.

У третій книзі автора про більшовицький червоний терор на документальній основі відтворено події у Совдепії з вересня 1919 року аж до розпаду СССР, коли каральні органи Совдепії (ЧК, ВЧК, ГПУ, ОГПУ) почали поступово перехоплювати владне домінування над комуністичною партією та суспільством. Це був період народження небаченої в історії людства системи, яка планомірно втілювала в життя криваве насильство над власним народом, системи, яка знайшла своїх ідеологів і в якій кожен гвинтик, кожне коліщатко системи терору мало своє зловісне ім’я. Це період репресій, висилання до концтаборів (ГУЛАГів) та масового знищення інтелігенції, селянства й духовенства.

94(477)
Г37

Герасим’юк, Олена. Розстрільний календар / О. Герасим’юк. — Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2017. — 432 с.

Це унікальна хроніка політичних репресій в радянській Україні. Страшні події нашої історії ХХ століття — арешти, допити, заслання, розстріли українських політичних діячів, військових, науковців, митців, письменників, громадських активістів — викладені не у звичній хронологічній послідовності, а прив’язані до традиційного календаря. Тут не лише зафіксовані дати подій, але й подані короткі розповіді про долі людей, які зазнали переслідувань та катувань. Така форма викладу наочно показує схему роботи радянської репресивної машини та привертає увагу до сторінок історії, які нам потрібно знати і пам’ятати.

94(477)
Д36

Деревінський, Василь. В’ячеслав Чорновіл: дух, що тіло рве до бою / В. Ф. Деревінський. — Харків : Віват, 2017. — 496 с. : фот. — (Гордість нації).

Доля кидала його в найнижчі низини і підіймала до найвищих висот. Тесляр, редактор, літературний критик, політв’язень, журналіст, кочегар, лідер партії Народний Рух України, ініціатор заснування Української Гельсінської спілки – це все про В’ячеслава Чорновола.

Перед нами перше дослідження життя й діяльності в’язня радянських концтаборів, дисидента, вічного революціонера й засновника Народного Руху України В’ячеслава Чорновола. На сторінках цього видання вмістилося все його життя: від заслання до парламентської діяльності. Сьогодні це вже минуле, історія вчорашнього дня, навіть століття, але ніхто не заважає нам на мить повернутися в далекі 90-ті й уявити, а що було б, коли В’ячеслав Чорновол очолив би країну.

63.3(4Укр)
З-11

З архівів ВУЧК ГПУ НКВД КГБ : науковий і документальний журнал / редкол.: О. Рубльов [та ін.]. — 2014. — 456 с.

У журналі публікуються документальні матеріали закритих архівів спецслужб, правоохоронних органів, біографічні нариси про діячів дисидентських (опозиційних) рухів 1960-1980-х років в Україні, які стали жертвами політ, репресій у СРСР, мартиролог імен загиблих у тюрмах і таборах НКВС.

2
К43

Киричук, Олександра. Кардинал Сліпий / О. Киричук. — Харків : Фоліо, 2019. — 123 с. — (Знамениті українці).

Ім’я Йосифа Сліпого (справжнє прізвище Коберницький-Дичковський) відоме як в Україні, так і далеко за її межами. Провідник Греко-католицької церкви, верховний архієпископ Львівський і митрополит Галицький, кардинал, визначний церковний і науковий діяч був людиною трагічної долі. Репресований радянською владою, протягом 18 років Йосиф Сліпий поневірявся по тюрмах і таборах, проте не скорився, не зрікся віри, і його слова про головне лихо українців — брак єдності — і сьогодні звучать дуже актуально: «Внутрішні непорозуміння і дух незгоди — це одна з найголовніших причин нашого упадку… Тому провідною думкою є за всяку ціну втримати єдність…».

63.3(4Укр)
М 32

Масюк, Ярослав. Україна в огні червоного терору / Я. Масюк. — Львів : Добра книжка, 2016. — 128 с.

Книжка отця Ярослава Масюка – ще одне унікальне свідчення про трагічні та жахітливі події в Україні у 20-тих роках XX ст., коли одні замордовували Бога у своїх душах, катуючи мільйони християнських душ, а інші, навпаки, – ставали невинними жертвами, гинучи за Правду, за право просто бути Людиною з чистою совістю, щоб тепер звідтам, з Неба, взивати всіх живих до Милосердя, Прощення та Любові…

84(4Укр)
М 48

Мельничук, Богдан. Із Степаном Сапеляком: разом і після. / Б. Мельничук. — Тернопіль : Терно-граф, 2014. — 52 с.

Після 9 років тюрем і концтаборів, у 1990-х, він не сіяв зерна розбрату, а плекав хліб єдності, прагнув до консолідації нації і робив для цього все, що міг.

І не менше як премію ім. Тараса Шевченка та інші високі нагороди Степан Сапеляк цінував звання «Почесний громадянин Тернополя», що рішенням сесії Тернопільської міської ради отримав у 2011 році. Дуже гордився таким пошануванням.

У книжці Богдан Мельничук розповідає про свого друга, видатного поета-дисидента, публіциста, правозахисника Степана Сапеляка.

94(477)
H31

Реабілітовані історією. Тернопільська область : у 27 т.  : Тернопільська область. Кн. 5 / редкол.: О. Г. Бажан [та ін.] ; обл. редкол.: О. Г. Бажан, А. П. Грицишин, П. Я. Гудима [та ін.]. — Тернопіль, 2018. — 664 с.

У п’ятій книжці серії видань «Реабілітовані історію. Тернопільська область» подані архівні матеріали, спогади, статті і нариси. Книжка сприяє більш широкому висвітленню і глибшому розумінню масштабів і механізмів терору в період радянської влади на Тернопільщині з 1939 р. до середини 1980-х рр. Розкриваючи трагічне минуле регіону, пов’язане з репресивною діяльністю каральних органів колишнього СРСР, вона одночасно свідчить про стійкість духу людей у боротьбі проти тиранії, несприйняття тоталітарного режиму, широку підтримку українцями національно-визвольного руху.

821(477)
Н40

Невідоме Розстріляне Відродження : антологія / уклад. Ю. Винничук. — Харків : Фоліо, 2019. — 763 с.

Страшна трагедія українського народу – знищення мозку нації, адже коли знищується мозок нації, то це веде до її жахливого занепаду. У біографічних довідках про авторів, твори яких увійшли до антології не подано причин арешту та кримінальних статей, за якими їх судили: всі вони однакові – якщо не УВО (Українська Військова Організація), яка «ставила своєю метою організацію контрреволюційних повстанських сил», то «активна контрреволюційна діяльність, спрямована на повалення радянської влади і встановлення української буржуазно-демократичної республіки», а то й зовсім безглузді – замах на членів уряду, праця на іноземну контррозвідку і т.д. Більшість прізвищ цих письменників невідомі ширшому колу читачів, і майже усі твори, які увійшли до цієї антології, публікуються вперше після загибелі їхніх авторів. На нас чекають цікаві відкриття.

94(477)
П40

Плющ, Леонід. У карнавалі історії : свідчення / Л. Плющ. — Київ : КОМОРА, 2018. — 720 с.

Мемуар-автобіографія одного з найвідоміших дисидентів СРСР, українського математика Леоніда Плюща (1939–2015), вперше виданий на Заході. 1979 р. п’ятьма мовами одночасно (російською, французькою, англійською, італійською й українською), належить до «золотого фонду» літератури антитоталітарного спротиву. Аналізуючи свій життєвий шлях від повоєнного дитинства до Дніпропетровської психтюрми, куди його вкинуто було з початком репресій 1972 р., Леонід Плющ створює безцінний панорамний портрет цілого покоління «шістдесятників», якому історія дала шанс звільнити свою свідомість від гіпнотичної влади авторитаризму. Текст подається в авторській редакції 2002 року, з додатками й передмовою Оксани Забужко.

63.3(4Укр)
П 49

Політичні репресії в Українській РСР 1937-1938 рр.: дослідницькі рефлексії та інтерпретації : до 75-річчя «великого терору» в СРСР : матер. всеукр. наук. конф., м. Київ, 15 берез. 2012 р. / редкол.: В. А. Смолій [та ін.] ; Ін-т історії України НАН України, Нац. спілка краєзнавців України. — Київ, 2013. — 455 с.

У науковому збірнику друкуються матеріали Всеукраїнської наукової конференції «Політичні репресії в Українській РСР 1937–1938 рр.: дослідницькі рефлексії та інтерпретації. До 75-річчя «Великого терору» в СРСР», м. Київ, 15 березня 2012 р. Висвітлюються актуальні проблеми у дослідженні державного терору, його соціальні, етнічні та регіональні особливості, реакція міжнародної спільноти на «Великий терор» 1937–1938 рр.

94(477)
Р88

Русначенко, Анатолій. Нариси новітньої історії України. Кн. 2 / А. М. Русначенко. — Київ : Олег Філюк, 2017. — 717 с.

Погляд автора — україноцентричний, але він не оминає східно — і центрально-європейської перспективи. Для здійснення цієї мети дослідник послідовно використовує дві парадигми: тоталітаризму й імперії. В центрі уваги — український народ у його взаємовідносинах з сусідами в Україні і поза її межами в добу нової колонізації совєтською імперією і постколоніального розвитку.

Аналізується національна політика більшовиків в Україні у вигляді українізації, а потім шаленої совєтізації, зокрема, і через русифікацію, з погромом інтелігенції і національної культури до ІІ Світвої війни і після неї.

63.3(4Укр)
С 40

Сіренко, Володимир. Велика зона злочинного режиму : про переслідування та репресії укр. дисидентів і правозахисників у 60-90-х роках минулого століття / В. І. Сіренко. — Дніпропетровськ : Пороги, 2012. — 274 с.

«Велика зона злочинного режиму» – величні, а часом і жорстокі життєві факти автора та його колег, зумовлені небуденною тематикою – репресіями українських дисидентів у 60–90-х роках минулого століття, протистояннями особистості та влади. Ця книжка цінна тим, що показує щоденне життя звичайних людей, які прагнуть всього лише ковтка свіжого повітря духовної свободи.

Плеяда персонажів досить таки багата і своєрідна, що дає авторові можливість глибше розкрити механізми спрацювання репресивних заходів у певних життєвих ситуаціях, а то й з урахуванням рис характеру кожного інакомислячого. Це, зокрема, яскраві постаті Миколи Береславського, В. Заремби, Олеся Завгороднього, Миколи Кучера, Віктора Савченка, Івана Сокульського.

821(477)
С60

Соловецький етап : антологія / уклад. Ю. Винничук ; худож. О. А. Гугалова. — Харків : Фоліо, 2018. — 490 с. — (Великий науковий проект).

Горезвісна Соловецька каторга прийняла до себе майже всіх представників народів СРСР і навіть Європи й Америки. Можна вважати, що совєтська табірна система почалася, коли 13 жовтня 1923 року було створено Соловецький табір особливого призначення з двома пересильно-розподільчими пунктами у Архангельську та Кемі. Каторга проіснувала до 2 листопада 1939 р.

Ця антологія присвячується тому останньому етапу 1937-го року з Соловків до урочища Сандармох у Карелії, де було вистріляно цвіт української інтелігенції, а серед них кілька десятків науковців та біля трьох десятків письменників – Валеряна Підмогильного, Миколу Зерова, Павла Филиповича, Мирослава Ірчана, Валер’яна і Клима Поліщуків, Олексу Слісаренка, Григорія Епіка, Юліана Шпола, Василя Штангея, Марка Вороного, Михайла Лозинського, Леся Курбаса та багатьох інших… Протягом п’яти днів – 27 жовтня і 1– 4 листопада – було убито 1111 в’язнів.

Минуло понад 80 років від цієї дати…

82.09(477)
С74

Справа Василя Стуса : збірка документів з архіву колишнього КДБ УРСР / уклад. В. Кіпіані. — Харків : Віват, 2019. — 688 с. — (Історія і політика).

Правда про кримінальну справу, життя і смерть Василя Стуса. У книжці зібрано архівні документи з кримінальної справи Василя Стуса, покази свідків, листи поета з тюрми, спогади його рідних та друзів. Ознайомившись із наведеними матеріалами, ми дізнаємося про невідомі факти щодо життя, ув’язнення та загибелі Стуса, які досі охороняли під грифом «Секретно».

– Суд і роль адвоката Медведчука
– Останні роки життя в таборі особливого режиму
– Нобелівська премія: чи мав поет шанс її здобути?
– Смерть Василя Стуса: хворе серце, убивство чи самогубство?

 

Підготувала Людмила Рюміна, завідувач відділу читального залу
© Тернопільська обласна універсальна бібліотека, 2020

 

Розпочніть писати і натисніть enter для пошуку