8 травня Україна традиційно вшановує День пам’яті та примирення, який символізує перемогу над нацизмом та присвячений пам’яті жертв Другої світової війни. У цей день важливо нагадати про непересічну роль українців у перемозі Об’єднаних Націй у Другій світовій війні, висловити повагу всім борцям проти нацизму, увічнити пам’ять про загиблих воїнів, жертв війни, воєнних злочинів, депортацій та злочинів проти людяності, скоєних у ті роки.

День пам’яті та примирення символізує не тріумф переможців над переможеними, а має бути нагадуванням про страшну катастрофу і застереженням, що не можна розв’язувати складні міжнародні проблеми збройним шляхом, ультиматумами, агресією, анексією.

Україна зробила значний внесок у перемогу над нацизмом та союзниками Німеччини. Ціною цього стали надзвичайні втрати українців і громадян України інших національностей упродовж 1939—1945 років. Найтяжчі — людські втрати, які оцінюють у 8—10 мільйонів осіб.

З метою об’єктивного висвітлення незаперечного внеску українського народу у перемогу над нацизмом, а також вшанування пам’яті жертв Другої світової війни, пропонуємо увазі користувачів віртуальну виставку «За честь, за славу рідної землі», на якій представлено історичні видання, що неупереджено висвітлюють складні сторінки подій Другої світової війни, розкривають роль та внесок України у перемогу та вшановують пам’ять кожного, хто боровся з нацизмом.

 

94(477)
В42

Від Рейхстагу до Іводзіми. У полум’ї війни : Україна та українці у Другій світовій / кол. авт.: В. В’ятрович [та ін.]. — Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2017. — 352 с. — (Історія без цензури).

Книжка «Від Рейхстагу до Іводзіми. У полум’ї війни» хронологічно завершує 10-томну серію «Історія без цензури». Видання відкриває досі невідомі факти української історії:

— Україна як частина СРСР та Закарпатська Україна у планах гітлерівської Німеччини та антигітлерівської коаліції;

— евакуаційна тактика «випаленої землі» та окупаційний режим Німеччини;

— радянське підпілля, партизанський рух, український визвольний рух та ін.

94(477)
В43

Війна і міф. Невідома Друга світова / за заг. ред.: О. Зінченка, В. В’ятровича, М. Майорова ; Укр. ін-т нац. пам’яті. — Вид. 2-ге. — Харків : Клуб Cімейного Дозвілля, 2019. — 272 с.

За роки, що минули від завершення Другої світової війни, чи ми дізналися всю правду про неї? Багато наших знань досі в полоні міфів, табу та пропаганди.

У книжці — вибрані 50 сюжетів від 15 авторів. Робота істориків грунтується на довготривалих дослідженнях та опрацюванні розсекречених документів. Її результати свідчать: ці сюжети — міф. Дізнаймося правду, яку приховували від нас!

94(100)
Г29

Гейстінгс, Макс. І розверзлося пекло… Світ у війні 1939-1945 / М. Гейстінгс ; пер. з англ. Р. Клочка. — Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2019. — 752 с.

Цю працю назвали однією з найкращих документальних розвідок про Другу світову війну. Тут зібрано все: інтерв’ю, щоденники, листи, спогади й різноманітні особисті документи. Від Дюнкерка до Іодзіми, від Сталінграда до Гвадалканалу. Описи битв як на суходолі, так і на морі. Майстерно дібрані цитати, що оживляють події. Усі подробиці військових операцій та економіка країн-учасниць війни, логістика забезпечення армій, політичні портрети й замальовки у Французькому генеральному штабі, Білому домі чи Міністерстві у справах колоній.

Твереза й реалістична картина епохальної та кривавої події ХХ століття без жодної романтизації й кабінетної героїки. Це справжній репортаж із пекла Другої світової війни.

94(477)
Д76

Друга світова. Непридумані історії: (не) наша, жива, інша : бібліотека «історичної правди» / уклад. й передм. В. Кіпіані ; обкл. В. Долгіх. — Харків : Vivat, 2018. — 304 с. : фот.

Війна розділила родини, позбавила життів, скалічила долі… Знати і пам’ятати важливо в будь-який час. Навіть через багато десятиліть з’являються нові деталі, спогади і свідчення.

—• Війна (не) наша — не тільки за Батьківщину, а й за інтереси кількох тоталітарних держав.
— • Війна наша — навіть через вісімдесят років.
—• Війна жива — ми пам’ятаємо.
—• Війна інша — різна для всіх, бо кожен бачить і розуміє по-своєму.

Книжка складається з реальних сімейних історій, переказаних зі слів батьків, бабусь і дідусів. Автори статей, зібраних завдяки науково-популярному виданню «Історична правда», розповідають про найстрашнішу війну ХХ століття, про долі тих людей, чиї життя назавжди розділилися на до і після.

Зокрема, ми дізнаємося про:
— українців, які воювали в різних арміях;
— життя депортованих;
— долі вивезених на примусові роботи;
— чоловіків і жінок, що назавжди лишилися молодими.

Одна війна — різні долі.

63.3(4Укр)
Д 76

Друга світова війна в історичній пам’яті України : за матеріалами укр. ін-ту нац. пам’яті / упоряд. : Л. Герасименко, Р. Пилявець ; Укр. ін-т нац. пам’яті. — Київ : Вид. ПП М. М. Лисенко, 2010. — 247 с.

У виданні представлено матеріали про причини, перебіг і наслідки однієї з найбільших і найтрагічніших подій в історії Українського народу ХХ століття — Другої світової війни. В основу праці покладено ідею боротьби українського народу за власну Державу.

У книжці проаналізовано події, що відбувались на території України, починаючи від проголошення Карпатської України у березні 1939 р. і завершуючи подіями на Далекому Сході у вересні 1945 р. (на основі значного масиву матеріалів розглянуто основні аспекти формування історичної пам’яті українського народу про Другу світову війну в сучасній Україні).

63.3(4Укр)
Д 76

Друга світова війна та долі мирного населення у Східній Європі : матеріали міжнародної наукової конференції пам’яті Митрополита Андрея Шептицького, 30 листопада—1 грудня 2015 року, м. Київ / за ред. Л. Фінберга ; Нац. ун-т «Києво-Могилянська Академія», Центр дослідж. історії та культури східноєвропейського єврейства. — Київ : Дух і Літера, 2016. — 448 с.

До збірки увійшли тексти доповідей учасників наукової конференції. У статтях висвітлюється роль Митрополита Андрея Шептицького в рятуванні єврейських дітей в Галичині у 1941–1944 роках. Низку статей присвячено аналізу нацистської політики щодо національних та релігійних меншин. Докладно досліджуються механізми співіснування з окупаційною владою, життя у містах у роки окупації. Окремо розглядаються проблеми подолання радянських міфів про історію Другої світової війни, а також досліджуються масштаби та специфіка репресій радянської влади – від початку Другої світової війни до окупації території Західної України.

63.3(4Укр)
Д 76

Друга світова війна і доля народів України : матеріали 2-ї Всеукраїнської наук. конференції, м. Київ, 30-31 жовтня 2006 р. / Ін-т історії України НАН України. — Київ : Зовнішторгвидав, 2007. — 416 с.

У збірці вміщено доповіді учасників Всеукраїнської наукової конференції, які висвітлюють місце національної проблематики в ідеології і пропаганді воюючих сторін, проблеми міжнаціональних відносин, історію національно-політичних і національно-визвольних рухів, різні сторони національного життя народів України під час війни. Досліджено також національну політику Радянського Союзу, нацистської Німеччини і держав Східної Європи на українських землях протягом 1930–1950-х років. Окреме місце приділено сучасним рефлексіям подій тих років.

63.3(4Укр)
Л 34

Левітас, Фелікс. Друга світова війна : український вимір / Ф. Л. Левітас ; гол. ред. Н. Слюсаренко. — Київ : Наш час, 2012. — 272 с.

Книжку присвячено суперечливим сторінкам Другої світової війни. Спираючись на новітню українську, російську, англо-американську та німецьку історіографію, автор прагнув дати відповіді на найактуальніші питання Другої світової війни та розкрити роль і місце України в подіях 1939—1945 років.

Основну увагу приділено питанням, які зумовлюють широкий науковий і пізнавальний інтерес у сучасному українському суспільстві: справжні причини Другої світової війни, особливості таємної міжнародної дипломатії, трагедія і подвиг перших років війни, ціна великої перемоги, історичне значення перемоги над нацизмом, українці-герої, проблеми національного примирення, війна як історичний феномен.

94(477)
Л38

Левченко, Юрій. Особливості реалізації політики окупаційної влади в адміністративно-територіальних одиницях України 1941—1944 рр. : монографія / Ю. І. Левченко ; наук. ред. К. П. Двірна ; Нац. пед. ун-тім. М. П. Драгоманова. — Київ : Вид-во НПУ ім. М. П. Драгоманова, 2017. — 404 с.

Монографію присвячено особливостям реалізації окупаційної політики німецьких та румунських окупантів у адміністративно-територіальних одиницях, створених на території України: Рейхскомісаріаті «Україна», дистрикті «Галичина», «зоні військової адміністрації», губернаторствах «Буковина», «Бессарабія» і «Трансільванія».

Висвітлені плани та методи німецьких і румунських загарбників перетворення українських територій на складові частини Німеччини та Румунії. Проаналізовано нормативно-правові засади діяльності органів окупаційної влади в кожній адміністративно-територіальній одиниці. З’ясовано особливості організації та функціонування їх управлінських апаратів. Комплексно досліджено економічну політику в окупаційних утвореннях через фінансові системи та способи управління сільським господарством і промисловістю. Розкрито специфіку використання «людського ресурсу» та здійснення Голокосту. Здійснено порівняльну характеристику особливостей політики в сферах освіти, релігії та видавничої діяльності.

63.3(4Укр)
П20

Патриляк, Іван. Україна в роки Другої світової війни : спроба нового концептуального погляду / І. К. Патриляк, М. А. Боровик. — Ніжин : М. М. Лисенко, 2010. — 590 с.

У книжці розглянуто найбільш суперечливі сторінки історії України періоду Другої світової війни. Велику увагу приділено висвітленню «української проблеми» напередодні і на початку світової війни, долі українських земель у 1939–1940 рр., участі українців у фінській кампанії, бойовим діям і причинам поразки Червоної армії в битві за Україну в 1941 р., окупаційному режиму нацистів та їхніх союзників в Україні, взаєминам більшовицької влади і українського суспільства в роки війни, українському визвольному рухові, діяльності радянського підпілля і партизанів.

94(477)
Р88

Русначенко, Анатолій. Нариси новітньої історії України. Кн. 3. Україна в Другій світовій війні / А. М. Русначенко. — Київ : Олег Філюк, 2017. — 627 с.

Твір Анатолія Русначенка є спробою дати власне цілісне бачення новітньої української історії, від початку XX століття до сучасності. Дослідження також містить інформацію про культурний процес, враховує історію українців поза межами України.

В центрі уваги автора у третьому томі дослідження — український народ у його взаємодії з сусідами в Україні і поза її межами під час Другої світової війни до смерті Сталіна.

94(100)
С19

Сапожніков, Леонід. Криве дзеркало війни. Міфи та загадки Другої світової. 1939-1945 / Л. Сапожніков. — Київ : Арій, 2016. — 336 с. : іл. — Перша кн. трилогії «Таємниці історії».

Ця книжка — не документальний детектив, але читати її не менш цікаво. Її автор, український письменник, журналіст і вчений, неупереджено досліджує популярні міфи, пов’язані з історією Другої світової війни, і разом з читачем шукає істину.

63.3(4Укр)
У 45

Україна у Великій війні 1939-1945 / упоряд. : Л. Герасименко, В. Расевич ; ред. І. Юхновський. — Київ : Емма, 2014. — 264 с.

Тема Другої світової війни не втрачає своєї актуальності — вона є одним із пріоритетних напрямків дослідження в сучасній історичній науці. З глибинним переосмисленням та безстороннім аналізом усіх гострих кутів, пов’язаних з цією світовою катастрофою, розкриває колектив авторів науково-популярного видання ті драматичні події в минулому нашої країни.

У книжці подано матеріали про причини, перебіг і наслідки війни, проаналізовано події, що відбувалися на території сучасної України, або були пов’язані з діяльністю українців, починаючи від проголошення Карпатської України у березні 1939 року, і завершуючи подіями на Далекому Сході у вересні 1945 року. Описані організація самооборони, буденне життя під різними окупаційними режимами, національно-визвольна боротьба українців.

На основі значного масиву сучасних матеріалів розглянуто основні аспекти формування вітчизняної історичної пам’яті про Другу світову війну — одну з найтрагічніших сторінок ХХ століття.

94(477)
У45

Україна у Другій світовій війні : до 70-річчя перемоги над нацизмом у Другій світовій війні / Укр. ін-т нац. пам’яті. — Київ : Український ін-т нац. пам’яті, 2015. — 27 с.

Українці в Другій світовій війні. Факти, цифри, особи. Складна картина світового протистояння на нашій землі та українці на всіх фронтах глобального конфлікту.

63.3(4Укр)
У 45

Україна в другій світовій війні : погляд з ХХІ ст. : істор. нариси : у 2 кн. / Нац. акад.наук України ; ін-т історії України. — 2011.

У виданні висвітлюється широке коло концептуальних питань одного з найбільш драматичних періодів історії України — періоду Другої світової війни.

На основі критичного аналізу вже опублікованих матеріалів і нових масивів джерел, більшість з яких вводиться до наукового обігу, подається сучасне бачення мобілізаційних і режимних заходів радянського керівництва, стратегічних і фронтових операцій на території України, політики німецької та румунської окупаційної влади, повсякденного життя цивільного населення в умовах нацистського режиму, боротьби партизанів та підпільників у тилу нацистських окупантів, діяльності самостійницьких інституцій, становища військовополонених, суспільно-політичних та соціокультурних процесів воєнної доби, стану радянської економіки в роки війни та відбудовний період, з’ясовуються долі жертв нацистських переслідувань, демографічні втрати українського народу в роки війни.

63.3(4Укр)
У45

Україна в полум’ї війни. 1941—1945 / П. П. Панченко, О. І. Уткін, В. І. Горєлов та ін. — Київ : Україна, 2005. — 558 с.

У колективній монографії на основі об’єктивного аналізу багатогранного фактичного матеріалу, нових архівних документів автори розглядають найважливіші воєнні операції на території України, що суттєво вплинули на подальший хід Другої світової війни, значною мірою збагатили воєнне мистецтво.

У книжці розкриваються діяльність руху Опору, тактика козачих та кавалерійських формувань, що визволяли українську землю від ненависного ворога, масовий героїзм, мужність, самовідданість бійців і командирів, які вистояли і перемогли у жорстокому двобої.

У виданні доведено, що географічне розташування і важливе стратегічне значення України зумовили її особливе місце в роки війни.

 

Підготувала Людмила Рюміна, завідувач відділу читального залу,
за сприяння управління культури облдержадміністрації.
© Тернопільська обласна універсальна бібліотека, 2020

Розпочніть писати і натисніть enter для пошуку