22 червня 1941 року попри таємну угоду про ненапад (пакт Молотова-Ріббентропа 1939 року) та тісну військово-економічну співпрацю із СРСР нацистська Німеччина атакувала радянські частини по всій лінії кордону від Балтійського до Чорного моря. Розпочалася німецько-радянська війна 1941-1945 років як складова, але основна частина Другої світової війни.

Німецько-радянська війна тривала від 22 червня 1941 року до 8 травня 1945 року. Її бої стали одними з наймасштабніших у воєнній історії ХХ століття.

Залежність обох воюючих сторін від українського економічного, сировинного потенціалу, людських ресурсів зумовила вкрай безкомпромісний, гранично-кривавий характер бойових дій на нашій території. Через це Україна найбільше потерпіла як від нацистської агресії, так і від комуністичного режиму. Загалом протистояння між Німеччиною та СРСР на території України не припинялося впродовж 40 місяців, а на 35 з них припадають активні бойові дії. На українських землях було проведено 29 з 76 стратегічних наступальних операцій, у ході яких було знешкоджено понад 60% Вермахту.

Слід зазначити, що Україна не тільки серед колишніх радянських республік, а й з усіх країн світу, зазнала найбільших втрат за роки тієї війни. За різними оцінками, в Україні загинуло від 8 до 10 мільйонів людей, з них цивільного населення близько 5 млн, 2,2 мільйона було вивезено на примусові роботи до нацистської Німеччини, 10 мільйонів втратило притулок. На цілковиті руїни було перетворено понад 700 міст та селищ міського типу, майже 30 тисяч сіл.

Німецько-радянська війна показала українцям руйнівну силу обох тоталітарних режимів. Усім відомі злочини нацистів на окупованих територіях України – Голокост, розстріли мирного населення, створення таборів смерті, спалення сіл. Неменьш жорстокими були злочини і комуністичного режиму: розстріли політичних в’язнів у Західній Україні в червні-липні 1941 року, знищення центру Києва восени 1941 року, підрив Дніпрогесу, депортація кримських татар, примусове виселення автохтонних українців з їх етнічних земель.

Цього дня вшановується пам’ять всіх тих, чиє життя було покалічено і зруйновано у тій страшній війні.

 

63.3(4Укр)
В 43

Вікопомний подвиг : Україна у великій вітчизняній війні 1941-1945 років: фотоальбом. — К. : Фенікс, 2006. — 215 с.

Фотографії, документи, фронтові листи, вміщенні у виданні – це розповідь про запеклу боротьбу з ворогом на фронті і в тилу, про злочини гітлерівців проти людства в роки Другої світової  війни.  Фотоальбом – це ще один привід для того, щоб віддати належну шану воїнам, усім тим, хто у червні 1941 –го піднявся на священний бій з фашистами.

В альбомі вміщено архівні фотографії та фотографії, виготовлені з фотоплівок фронтових кореспондентів і фронтових фотоаматорів, що зберігаються у державних архівах. Окремі фотографії надали фронтовики, родини загиблих і померлих воїнів.

 

94(100)
Г 29

Гейстінгс, М. І розверзлося пекло… Світ у війні 1939-1945 / М. Гейстінгс ; пер. з англ. Р. Клочка. — Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2019. — 752 с.

Цю працю назвали однією з найкращих документальних розвідок про Другу світову війну. Тут зібрано все: інтерв’ю, щоденники, листи, спогади й різноманітні особисті документи. Від Дюнкерка до Іодзіми, від Сталінграда до Гвадалканалу. Описи битв як на суходолі, так і на морі. Майстерно дібрані цитати, що оживляють події. Усі подробиці військових операцій та економіка країн-учасниць війни, логістика забезпечення армій, політичні портрети й замальовки у Французькому генеральному штабі, Білому домі чи Міністерстві у справах колоній.

Твереза й реалістична картина епохальної та кривавої події ХХ століття без жодної романтизації й кабінетної героїки. Це справжній репортаж із пекла Другої світової війни.

 

94(477)
Г 85   

Гриневич, В. Червоний Імперіалізм : Друга світова війна і громадська думка в Україні, 1939-1941 / В. Гриневич. — 2-ге вид., змін. і допов. — Київ : HREC PRESS, 2019. — 492 с.

У книзі «Червоний імперіалізм. Друга світова війна і громадська думка в Україні, 1939-1941», Владислав Гриневич розповідає про змову Сталіна і Гітлера, що призвела до великої війни в Європі, та про те, який вплив це справило на українське суспільство. На основі раніше утаємничених документів компартії, радянських спецслужб, щоденників, мемуарів і наукових досліджень автор доводить, що в реакціях вагомої частини населення воєнні кампанії РСЧА в Західній Україні, Західній Білорусії, країнах Балтії, Фінляндії, Бессарабії та Північній Буковині сприймалися як «червоний імперіалізм», загарбницькі і несправедливі. Масковане гаслом «звільнення єдинокровних братів» приєднання західноукраїнських територій та їх радянізація стали продовженням розпочатої 1920 року інкорпорації України до складу СРСР. Цей процес супроводжувався терором та ідеологічною індоктринаці-єю. Однак сформувати гомогенне суспільство з єдиною радянською ідентичністю комуністичній владі не вдалося. Переживши Голодомор і репресії, Україна залишилася слабкою ланкою в Червоній імперії. Як зазначає Гриневич, осмислення доби сталінських анексій у Східній Європі може допомогти краще зрозуміти природу нинішньої російсько-української війни та різних моделей пам’ятання минулого.

 

63.3(4Укр)
С 30    

Семенів, О. Є. Тернопіль у вогні : хроніка подій весни 1944 року / О. Семенів. — Тернопіль : Терно-граф, 2011. — 192 с.

Видання висвітлює хід військових подій Другої світової війни, що наклала величезний відбиток на життя та розвиток міста Тернопіль. Тернопільщина, в силу свого стратегічного розміщення, стала місцем масштабних бойових дій у 1944-му році. На її території в надзвичайно складних умовах відбувалось німецько-радянське військове протистояння, що позначилось на житті майже кожного населеного пункту краю. Книга «Тернопіль у вогні» є комплексною розробкою, що покликана даты зважену оцінку подій того часу на Тернопільщині та безпосередньо у місті Тернопіль.

Видання ілюстроване великою кількістю фотоматеріалів, військових карт, таблиць, що показують події періоду Другої світової війни на території нашого краю.

 

63.3(4Укр)
У 45   

Україна в другій світовій війні : погляд з ХХІ ст. : істор. нариси : у 2 кн. / Нац. акад. наук України; ін-т історії України. — Київ : Наук. думка, 2011 — 733 с.

У виданні висвітлюється широке коло питань одного з найбільш драматичних періодів історії України — періоду Другої світової та Великої Вітчизняної воєн.

На основі критичного аналізу вже опублікованих матеріалів і нових масивів джерел, більшість з яких вперше вводиться до наукового обігу, подається сучасне бачення мобілізаційних і режимних заходів радянського керівництва, стратегічних і фронтових операцій на території України, політики німецької окупаційної влади, повсякденного життя цивільного населення в умовах нацистського режиму, боротьби партизанів та підпільників у тилу нацистських окупантів, діяльності самостійницьких інституцій, становища військовополонених, суспільно-політичних та соціокультурних процесів воєнної доби, стану радянської економіки в роки війни та у відбудовний період, з’ясовуються також долі жертв нацистських переслідувань, демографічні втрати українського народу в роки війни

 

63.3(4Укр)
А 66    

Андрусяк, М. Брати грому : худ.-докум. повість / М. Андрусяк. — Коломия : Вік, 2005. — 832 с.

Повісті про звичайних людей, українців, волею долі яким судилося стати легендарними борцями із звироднілим окупантом, витерпіти тортури в більшовицьких катівнях, пройти безоднями задротованих вмістилищ неволі і залишитися людьми, справжніми українцями. Літопису героїчно-трагічно періоду української історії – від польсько-німецько-більшовицької займанщини до днів проголошення і становлення Незалежності.

У повісті «Брати грому» розповідається про героїчно-трагічний період української історії — національно-визвольні змагання 40-х — 50-х років XX століття. Дія повісті здебільшого відбувається на Прикарпатті, а також на півночі Росії, у радянських концтаборах.

 

 

94(477)
В 42    

Від Рейхстагу до Іводзіми. У полум’ї війни : Україна та українці у Другій світовій / кол. авт.: В. В’ятрович [та ін.]. — Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2017. — 352 с. — (Історія без цензури).

Серія створена великим авторським колективом, кожний член якого має свою історичну спеціалізацію. Книжки написані простою зрозумілою мовою і розраховані на широку аудиторію.

  • Україна як частина СРСР та Закарпатська Україна у планах гітлерівської Німеччини та антигітлерівської коаліції
  • Евакуаційна тактика «випаленої землі» та окупаційний режим Німеччини
  • Радянське підпілля, партизанський рух та інше.

 

94(477)
В 43    

Війна і міф. Невідома Друга світова / за заг. ред.: О. Зінченка, В. В’ятровича, М. Майорова ; Укр. ін-т нац. пам’яті. — Вид. 2-ге. — Харків : Клуб Cімейного Дозвілля, 2019. — 272 с.

Видатні українські історики розвінчують міфи радянської пропаганди! Чи правда, що пакт Молотова–Ріббентропа був вимушеним кроком для СРСР? Чи завжди Радянський Союз був непримиренним противником нацистів? Чи правда, що українські націоналісти масово винищували євреїв під час війни, особливо у Львові та Бабиному Яру? Сталін узгоджував військові дії з Гітлером? Бандера був агентом спецслужб нацистів? Кримські татари масово дезертирували на початку війни? На ці теми ще 30 років тому боялися говорити навіть із рідними!

 

94(477)
Г 56    

Гнатюк, О. Відвага і страх / О. Гнатюк ; пер. з пол. М. Боянівської ; Нац. ун-т “Києво-Могилянська академія”, Центр європейських гуманітарних досліджень. — 4-те вид. — Київ : Дух і Літера, 2018. — 496 с. : іл.

Життя в окупованому Львові описано Олею Гнатюк з перспективи особистої історії. Головну увагу зосереджено на поведінці людей, що постали перед загрозою смерті. Однак незвичність оповіді, що спирається на щоденники, спогади, листи і навіть протоколи допитів, полягає не тільки в цьому. Йдеться про долю людей і водночас долю польської, української та єврейської інтеліґенції, про складні стосунки між ними, про різні вияви солідарності та ворожості, в основі яких лежали відвага і страх. Читачеві запропоновано замислитися над тим, наскільки сучасні уявлення про Другу світову війну сформувалися під тиском національних наративів, що не залишали місця не тільки для інших наративів, а й для індивідуальних свідчень, якщо ті не вписувалися в панівний дискурс. Матриці національної історії стали тісними рамцями для історичних досліджень того періоду. Тож варто спробувати вийти поза ті межі.

 

63.3(4Укр)
Д 76    

Друга світова війна в історичній пам’яті України : за матер. Укр. ін-ту нац. пам’яті / упоряд.: Л. Герасименко, Р. Пилявець — Київ : Ніжин, 2010. — 247 с.

У виданні представлено матеріали про причини, перебіг і наслідки однієї з найбільших і найтрагічніших подій в історії Українського народу ХХ століття – Другої світової війни. В основу праці покладено ідею боротьби українського народу за власну Державу.

У книзі проаналізовано події, що відбувались на території України, починаючи від проголошення Карпатської України у березні 1939 р. і завершуючи подіями на Далекому Сході у вересні 1945 р. (на основі значного масиву матеріалів розглянуто основні аспекти формування історичної пам’яті українського народу про Другу світову війну в сучасній Україні).

 

94(477)
Д 76    

Друга світова. Непридумані історії : (не) наша, жива, інша / уклад. і передм. В. Кіпіані. — Харків : Віват, 2018. — 300 с. — (Бібліотека “Історичної правди”).

Війна розділила родини, позбавила життів, скалічила долі… Знати і пам’ятати важливо в будь-який час. Навіть через багато десятиліть з’являються нові деталі, спогади і свідчення.

– Війна (не) наша – не тільки за Батьківщину, а й за інтереси кількох тоталітарних держав.
– Війна наша – навіть через вісімдесят років.
– Війна жива – ми пам’ятаємо.
– Війна інша – різна для всіх, бо кожен бачить і розуміє по-своєму.

Книжка складається з реальних сімейних історій, переказаних зі слів батьків, бабусь і дідусів. Автори статей, зібраних завдяки науково-популярному виданню «Історична правда», розповідають про найстрашнішу війну ХХ століття, про долі тих людей, чиї життя назавжди розділилися на до і після. Зокрема, ви дізнаєтесь про:

– українців, які воювали в різних арміях;
– життя депортованих;
– долі вивезених на примусові роботи;
– чоловіків і жінок, що назавжди лишилися молодими.

Одна війна – різні долі.

 

63.3(4Укр)
У 45    

Україна в полум’ї війни 1942-1945 [Текст] : збірка наукових праць. — К. : Україна, 2005. — 558с.

У книзі розкриваються діяльність руху Опору, тактика козачих та кавалерійських формувань, що визволяли українську землю від ненависного ворога, Особливості політико – виховної роботи серед військовослужбовців у фронтових умовах, масовий героїзм, мужність, самовідданість бійців і командирів, які вистояли і перемогли у жорстокому двобої з фашизмом.

 

63.3(4Укр)
У 45     

Україна у Великій війні 1939-1945: науково-популярне видання. — Київ : Емма, 2014. — 264 с.: 269 світ.

У виданні представлено матеріали про причини, перебіг і наслідки однієї з найбільших і найтрагічніших подій в історії українського народу XX століття – Другу світову війну. У запропонованій книзі проаналізовано події, що відбувалися на території сучасної України, або були пов’язані з діяльністю українців, починаючи від проголошення Карпатської України у березні 1939 p., і завершуючи подіями на Далекому Сході у вересні 1945 р. У праці описуються війна, організація самооборони, буденне життя під різними окупаційними режимами, національно-визвольна боротьба українців та ідейно-політичні лінії розколу в середовищі українських націоналістів.

Велику увагу приділено питанням історії Другої світової війни, участі українців у радянсько-фінській війні, в радянсько-німецькій війні, в українсько-польському конфлікті, висвітлюється боротьба за Українську Самостійну Соборну Державу. Особливе місце у книзі відведено вкладові українців у розгром нацистської Німеччини.

На основі значного масиву сучасних матеріалів розглянуто основні аспекти формування історичної пам’яті українського народу про Другу світову війну

 

94(477)
З 12     

За тебе, наша Україно [Текст] / упоряд. О. А. Жулковська. — Тернопіль : Терно-граф, 2017. — 116 с.  

У виданні зібрано достовірні матеріали про жертовну боротьбу, незламну стійкість і самопожертву синів і дочок Тернопілля, які боролись у лавах ОУН – УПА за свободу і незалежність України.

 

 

63.3(4Укр)
Л 64    

Литвин, В. Україна у другій світовій війні (1939-1945)  / Володимир Литвин. — Київ : Лі – Терра, 2004. — 460 с.

Ця книга продовжує серію видань, які присвячені найбільш складним періодам вітчизняної історії.

Воєнна доба 1939-1945 років, попри її широке висвітлення, й до сьогодні є часом, який ще потребує свого осмислення. Відмітна особливість цього дослідження – узагальнюючий, підсумковий його характер. Щоб об’єктивно і повно відтворити цю добу в історії України, автор широко використовує науковий доробок своїх попередників.

 

63.3(4Укр)
М 18    

Малаков, Д. В. Київ. 1941-1943 : фотоальбом / Д. В. Малаков. — Київ : Кий, 2000. — 268 с.

Книга, в якій відомий історик Дмитро Малаков незаангажовано і без купюр висвітлює період окупації Києва нацистами під час Другої світової війни. На основі унікальних документальних фотофактів автор, який багато років займається реконструкцією київської трагедії 1941-1943 рр., дає повну картину подій майже сімдесятилітньої давнини.

 

 

 

94(4)
Ш 64  

Ширер, В. Злет і падіння Третього Райху : історія нацистської Німеччини. У 2 т. Т.1 / В. Ширер ; пер. з англ. К. Диса ; обкл. Є. Мелеховець. — 2-ге вид. — Київ : Наш формат, 2018. — 704с.

Книжка «Злет і падіння Третього Райху» — це монументальне дослідження найнебезпечніших подій ХХ століття. Нині, коли після закінчення Другої світової війни минуло понад 70 років, нам здається неймовірною та загроза, яку несли у світ Гітлер і його імперія. Багаторічна робота з першоджерелами, особисті спостереження автора за підйомом нацистської Німеччини, 485 тонн документів від Міністерства закордонних справ Німеччини, безліч щоденників, записів телефонних розмов, ретельно збережених німцями, — усе це стало основою масштабної праці Вільяма Ширера. Поєднання особистих спогадів та історичних фактів вирізняє цю книжку з-поміж решти праць, присвячених історії нацистської Німеччини.

У першому томі дослідник подає максимально об’єктивну інформацію про зародження Третього Райху, політичний зліт Гітлера, детально описує всі згубні кроки, які призвели до війни, і зрештою показує, як польська війна переросла у Другу світову.

 

94(477)
Г 12   

Гавришко, М. Долаючи тишу : жіночі історії війни / М. Гавришко. — Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2018. — 240 с.  

Справжні біографії, долі дівчат та юнок, яких колись змінила війна…

У період Другої світової чимало жінок приєдналося до лав націоналістичного підпілля та Української повстанської армії як зв’язкові, розвідниці, санітарки, воячки… Пліч-о-пліч із чоловіками вони пройшли горнило кривавих подій, спростувавши всі стереотипи «слабкої статі». Їхні голоси тривалий час не було чутно. Їхній досвід був невидимим.

Ця книжка — збірка історій-сповідей жінок, які не просто бачили війну та брали активну участь у тогочасних подіях, а прожили її. Вони були не лише очевидицями, жертвами, але й виконавицями насильства. Уся правда про жахи війни, без прикрас та міфологізації. Відверті розповіді про те, що означало бути жінкою під час війни. Унікальні спогади селянок та міщанок, жінок із різною освітою та соціальним становищем, жінок, які обіймали керівні посади в ОУН і були рядовими підпільницями. Живі емоції в історіях, які роками були непочутими та забутими.

 

94(477)
С88 

Стяжкіна, О. Стигма окупації: радянські жінки у самобаченні 1940-х років [Текст] / О. Стяжкіна. — Київ : Дух і Літера, 2019. — 384 с. — (Бібліотека спротиву, бібліотека надії).

«Стигма окупації: радянські жінки у самобаченні 1940-х років» – це книжка про війну та неспроможність людей осягнути окупаційний досвід як у момент його проживання, так й у перші роки після вигнання нацистів. Дослідження побудовано навколо історії трьох жінок та двох режимів, один з яких змушував своїх громадянок бути радянськими й героїчно загинути, а інший – нацистський – зректися й радянського, й людського. У книжці йдеться про розпач й виживання, про відмінності у розумінні та сприйнятті добра й зла, про пошуки й обрання стратегій життя та смерті, про тонкі й непевні грані між колаборацією та праведністю, спротивом та відстороненням, мародерством та підтримкою інших.

 

84(4Укр)
М 20  

Малишко, А. С. Далекі орбіти : вибрані твори / А. Малишко ; вступ. ст. В. О. Базилевського. – Київ : Криниця, 2004. – 608 c.

Андрій Самійлович Малишко – одна з харизматичних постатей в українській поезії 30-х – 70-х років ХХ століття. У його творчості яскраво і навдивовижу предметно відображено непростий період у житті українського суспільства, котрий іменується радянським.  Поет особисто брав участь у жорстокій Другій світовій війні, і твори воєнної тематики – це зразки високого трагізму і ліризму. Андрій Малишко — пристрасний трибун і ніжний лірик, автор текстів пісень, які стали всесвітньо відомими. Кращі твори поета входять до золотого запасу духовних цінностей українського народу.

 

84(4Укр)
Г 65 

Гончар, О.  Вибрані твори [Текст] : у 4 т. / О. Гончар. – Київ : Сакцент-Плюс, 2005 – Т. 4 : Прапороносці. Письменницькі роздуми. – 2005. – 416 с.

«Прапороносці» Олеся Гончара – роман, присвячений трагедії Другої світової війни. Автор з надзвичайною психологічною напруженістю зображує складні долі героїв, змальовує біль від утрат рідних на війні. Роман написаний в 1946-1948 роках і складається з частин: «Альпи» (1946), «Голубий Дунай» (1947), «Злата Прага» (1948). Вперше опублікований в журналі «Вітчизна», згодом — окремим виданням. Роман перевидавався в СРСР та за кордоном різними мовами близько 150 разів.

 

84(4Укр)
Д 58   

Довженко, О. П. Україна в огні : кіноповість / О. Довженко. — Київ : Україна, 2004. — 144 c.

Цю кіноповість про невимовні страждання українців від фашистів у роки другої світової війни та сумні “здобутки” довоєнного більшовицького панування письменник почав писати на початку війни. Швидко написав, зняв фільм, сподіваючись визнання та вдячності.

 

84(4Укр)
І 19   

Іваничук, Р. І. Журавлиний крик : роман / Р. Іваничук. — Харків : Фоліо, 2006. — 380 с.

Роман «Журавлиний крик» присвячений подіям, що відбувалися у переломні часи української історії. Остаточна ліквідація гетьманства, знищення Запорізької Січі, спроба гайдамаків під проводом Івана Гонти і Максима Залізняка відродити втрачену українську державність, утвердження Катерини II на престолі Московської імперії, розгром повстання Пугачова… На цьому історичному тлі діє головний герой роману — філософ Павло Любимський.

 

У
С 17  

Самчук, У. На білому коні : спогади / У. Самчук. — Львів : Б.в., 1999. — 286 c.

Ця книга – одне з небагатьох свідчень того, наскільки важко було представникам української інтелігенції перебувати в умовах окупації. Улас Самчук, як видно зі споминів, прагнув будь-якою ціною зберегти свою людську і національну гідність і, будучи далеко за кордоном, зумів передати настрої земляків та неповторний менталітет свого краю.

Персонажі та події не вигадані. Тут читач знайде багато знайомих імен: Олена Теліга, Євген Маланюк, Олег Ольжич…

Цей автобіографічний твір відомого українського прозаїка, що охоплює період Другої світової війни, вперше виданий на теренах України. Раніше «На білому коні. На коні вороному» видавався ще за життя письменника в Канаді. Право на друк цього твору видавництву Національного університету «Острозька академія» надали Оксана та Ярослав Соколики (Канада) – єдині розпорядники спадщини Уласа Самчука.

 

Виставку підготувала Марія Гуменна, провідний бібліотекар відділу міського абонементу Тернопільської ОУНБ

© Тернопільська обласна універсальна бібліотека, 2020

 

Розпочніть писати і натисніть enter для пошуку