Крим — це особливий край, омитий морем та зігрітий сонцем, і здається, що навіть вітер, який не знає кордонів, тут віє по-іншому. Це земля кримськотатарського народу, який, попри всі історичні та політичні реалії, намагається зберегти свою мову, культуру, релігію, світоглядні принципи, творити свою літературу.

63
Г 41

Герцен О. Г. Печерні міста Криму / О. Г. Герцен. — Сімферополь : Таврія, 2007. — 160 с.

Книга описує яскраві пам’ятники середньовічного Криму – «печерні міста». Вони розташовані у Внутрішній гряді Кримських гір, на просторі між долинами річок Альми і Чорної. Автор не тільки пропонують читачеві здійснити традиційне для книг даного жанру подорож по визначних місцях, а й прагне дати відповіді на ключові питання кримського минулого: розповідає про етнічну історію півострова, про його взаємини з великими і малими державами середньовічної епохи, про реальні та уявні загадки історії Криму.

63.3(4Укр)
Б 93

Буткевич, В. Г. Крим – не тільки зона відпочинку / В. Г. Буткевич, Б. Горинь, А. Свідзінський. – Львів : Поклик сумління, 1993. – 104 c.

Ситуація, що сьогодні склалася в Криму, спричинена перш за все браком об’єктивного осмислення історії півострова від часів завоювання його Російською імперією. Це дозволяє шовіністичним силам в Росії висувати до України територіальні претензії, гальмуючи тим же процес утвердження української державності, національно-духовного відродження української, кримськотатарської та інших національних спільнот, що живуть на території півострова.

 

63.3(4Укр)
Г 15

Галичанець М. Наш український Крим : життя українців на півострові : веди краєзнавця / М. Галичанець. — Тернопіль : Мандрівець, 2007. — 396 с. : іл.

Про споконвічне життя українців на півострові майже нічого не написано або є лише скупі згадки. Це сталося внаслідок фальсифікації історичної правди москвинськими колонізаторами.
У цій книзі стисло описано життя української нації на півострові від часу його виникнення і аж до нинішнього століття. Автор розповідає про загарбання півострова різними колонізаторами, а також про хоробру і довготривалу боротьбу з ними. Вміщені унікальні матеріали з життя українців на півострові, що їх досі публікували мало або розрізнено.
Книга ілюстрована авторськими мапами.

 

94(477)
Г 87

Громенко С. В. 250 років фальші: російські міфи історії Криму / С. В. Громенко ; худож.-оформ. О. А. Гугалова-Мєшкова. — Харків : Фоліо, 2019. — 255 с. : іл.

Анексія Криму, яка викликала найбільшу політичну кризу в Європі з часів Другої світової війни, зумовила й небачений розквіт політичної міфології. 2014 року з безлічі окремих міфів і сфальсифікованих фактів на світ з’явився так званий Міф про «КримНаш», що мав на меті виправдати в очах світу агресивну політику Російської Федерації. Невже Крим – споконвічно російська земля? Чи правда, що кримські татари – геть усі зрадники? Чи дійсно півострів став частиною України незаконно? І чи реально всі кримчани як один проголосували на референдумі за приєднання до Росії? Відповідям на такі запитання й присвячена ця книга.

 

63.3(4Укр)
І 90

Історія Криму в запитаннях та відповідях / кол. авт.: О. Галенко [та ін.] ; упоряд. Г. Боряк ; НАН України, Ін-т історії України. — Київ : Наукова думка, 2015. — 528 с.

Авторський колектив книги складається з академічних та університетських учених-істориків і сходознавців. Вони зробили спробу відповісти на актуальні, з їхнього погляду, запитання не лише щодо маловідомих або призабутих, а і стосовно добре знаних сторінок багатовікової історії Криму та народів, які його населяли з найдавніших часів.
Популярне за жанром і формою, видання водночас має науковий характер. До нього вміщено понад 120 статей – виважених і здебільшого узагальнених, що базуються на новітніх наукових підходах і широкій джерельній базі. Крім деяких загальновідомих фактів, традиційних оцінок та інтерпретацій, наводяться й цілком новаторські спостереження, оригінальні авторські думки, погляди й підходи, а також – подеколи несподівані висновки і прогнози.

 

63.3(4Укр)
К 82

Крим : дорога тисячоліть / упоряд. В. А. Сидоренко. — Сімферополь : Таврія, 2001. — 304 c.

Стисла розповідь про Кримську давнину, що ґрунтується на дослідженнях вчених-археологів та краєзнавців, створена на основі популярного видання, підготованого свого часу авторським колективом під керівництвом видатного знавця рідного краю О. І. Домбровського.

 

94(477)
К 90

Кульчицький С. Кримський вузол / С. Кульчицький, Л. Якубова. — Вид. 2-ге. — Київ : Кліо, 2019. — 496 с.

У книжці висвітлено історичні передумови, економічні підоснови, внутрішні та зовнішні причини формування кримського вузла, а також окреслено можливі сценарії його розв’язання. Показано, що цинізм подій так званої “кримської весни” спричинив неочікуваний для правлячих кіл Росії ефект. Україна тимчасово втратила Крим, однак Росія назавжди втратила Україну та українців.
Розтиражоване російськими мас-медіа гасло “Крим наш!” і події “кримської весни” стали найпотужнішими прискорювачами процесу українського націотворення, що лежить в основі формування громадянського суспільства та розбудови новітньої України.

 

63.3(4Укр)
С 32

Сергійчук В. Український Крим / В. Сергійчук. — Київ : Укр. видавнича спілка, 2001. — 304 c.

У книзі із залученням великого документального матеріалу розповідається про спільну історичну долю Криму й України. Зокрема, звертається увага на українську більшість півострова в період Кримського ханства, на включення Криму до українського народногосподарського організму вже з кінця XVIII ст.
Детально аналізується перебіг подій, пов’язаних з процесом об’єднання Криму з Україною в 1918 і передання півострова УРСР в 1954 році.
Наводяться також конкретні аргументи на користь того, що населення півострова завжди пов’язувало зростання свого добробуту в єднанні з Україною.

 

323
М 91

Мусаєва С. Мустафа Джемілєв. Незламний / С. Мусаєва, А. Алієв. — Харків : Віват, 2017. — 272 с. — (Гордість нації).

«Мустафа Джемілєв. Незламний» — книга життя та спогадів одного з найяскравіших представників кримськотатарського народу, який продовжує свою діяльність й у наш час. Він став невіднятою частиною історії Криму, його анексії та кримських татар по обидві сторони кордону.
Як це — бути персоною нон ґрата на рідній землі? Витратити роки наполегливої боротьби, все втратити, але не здаватися? Як ніхто інший про це знає Мустафа Джемілєв — колишній політв’язень, активіст, борець за права людини. У 1991 році він зміг вперше за довгі роки повернутися на батьківщину. У 2014 році він знову її втратив.

 

26.890(4Укр)
П 27

Перлини Криму : Фотокнига. — Київ : Спалах, 2002. — 160 c.

Подарункове видання мовою художньої фотографії розповідає про цей чарівний край – про його архітектуру – унікальне явище, що бере початок в глибині тисячоліть, про численні палаци, з якими пов’язані легенди і перекази, про чудову природу Криму.

 

82
К 14

Казки кримськотатарського народу : для мол. та серед. шк. віку / упоряд. і пер. Н. Кришина ; худож. К. Очередько, Т. Очередько. — Київ : УкрНДІСВД, 2016. — 128 с.

Захоплюючі казки та легенди, зібрані з різних джерел фольклору кримських татар, знайомлять маленьких читачів з побутом, звичаями й усною народною творчістю цього етносу, який є складовою багатомільйонного народу України.

 

84(0)
К 82

Крим, який ми любимо : антологія / упоряд. Л. Б. Тарнашинська ; Ін-т літ. ім. Т. Г. Шевченка НАН України, Нац. спілка письменників України . — Київ : Пульсари, 2016. — 600 с.

«Крим, який ми любимо», до цієї тематичної антології увійшли твори про Крим як класиків кримськотатарської літератури так і твори сучасників. Тексти подано українською, кримськотатарською та російською мовами. Видання адресоване всім, хто любить Крим і щиро переймається його долею.
Це не просто збірник чудових віршів для любителів поезії, а значно ширший, фактично політичний проект — спроба через художню літературу заявити про український Крим, де зримо присутня Україна впродовж віків. Через добір творів простежено тяглість української культурної традиції, а не просто замилування поетів кримськими краєвидами. За кожною сторінкою — гострий пульс невіддільної частинки України, що відраховує свій літопис за київським часом.

 

821(477)
А 60

Алядін Ш. Мердивен : кримськотатарська проза українською : пер. з кримськотатарської і російської мови / Ш. Алядін ; упоряд.: П. Сачек, Н. Гончаренко ; ред. О. Гриценко. — Київ : Майстер книг, 2018. — 298 с. : іл.

Книжка представляє творчість класика кримськотатрської літератури, письменника, поета і публіциста Шаміля Алядіна (1912 – 1996).
До видання включено чотири твори: оповідання “Мердивен”, роман “Запрошення на бенкет диявола”, автобіографічну повість “Я – ваш цар і бог” і публіцистичний нарис “Жертви Кремля”, що відображають драматичний життєвий шлях самого автора, і трагічну долю кримськотатарського народу у ХХ столітті.
Ці твори досить повно представляють творчість одного із класиків кримськотатарської літератури, а також дозволяють сучасному українському читачеві не лише замислитися про історичні події, а й емоційно залучитися до розуміння трагічного минулого кримськотатарського народу.

 

84(4Укр)
Б 48

Березовець Т. Анексія: Острів Крим : хроніки “Гібридної війни” : [публіцистика] / Тарас Березовець. — Київ : Брайт Стар Паблішинг, 2016. — 408 с.

У книзі аналізуються механізми та технології т. зв. «гібридної війни», розв’язаної військами Російської Федерації («зеленими чоловічками») на території АР Крим. Окремо досліджується розвідувальна та інформаційно-пропагандистська операція російських спецслужб, яка дозволила підготувати анексію Криму, починаючи з 1991 року. Твір містить велику кількість документів та фото, які є доказами злочинного характеру окупації півострова.
Книга у хронологічному порядку охоплює період з 18 лютого 2014 року – початку масових розстрілів на Майдані Незалежності за участі російських спецслужб – і закінчуючи 18 березня 2014, коли Крим і Севастополь було офіційно анексовано та включено до переліку суб’єктів Російської Федерації. «Анексія: острів Крим» містить ексклюзивні свідчення, надані спеціально для цієї книги українськими, російськими і міжнародними політиками та військовими, експертами, журналістами, активістами, які стали очевидцями окупації.

 

821(477)
К 85

Кримський інжир : антологія / уклад.: А. Алієв ; А. Левкова. — Львів : Вид-во Старого Лева, 2019. — 424 с.

Ця книжка об’єднала найкращі твори учасників першого українсько-кримськотатарського літературного конкурсу «Кримський інжир», що відбувся 2018 року.
Поезія і проза, переклади українською і кримськотатарською, що увійшли до антології, дуже різні за жанром, стилем і поетикою, проте Крим — це та спільна тема, що їх об’єднує. У кожному творі своя емоційна тональність: біль і глибокий, як море, смуток, але водночас розуміння того, що можна втратити рідний дім, та головне — не втратити власної й національної ідентичності.

 

821(477)
М 50

Мензатюк З. Дике літо в Криму : пригодницька повість : для серед. шк. віку / З. Мензатюк. — Вид. 2-ге. — Київ : А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2019. — 192 с.

«Дике літо в Криму» – гостросюжетна повість про літні канікули на кримському узбережжі, про дружбу київської школярки Наталочки з татарськими ровесниками. Оселившись у наметі на дикому березі моря, допитлива п’ятикласниця зіткнеться з несподіваними небезпеками й загадками, втраплятиме у моторошні пастки. Та найбільшою таємницею стане коштовний срібний пояс, схований 1944 року, коли татарів насильно вивозили з рідного Криму. Однак Наталочка та її нові друзі ще не знають, що цю реліквію розшукують не тільки вони…

 

821(477)
П 42

Поваляєва С. Після Криму : [зб. поезії] / С. Поваляєва. — Львів : Вид-во Старого Лева, 2018. — 310 с.

«Після Криму» — збірка глибокої і пронизливої поезії, в якій мотиви війни, плинності часу, пам’яті, батьківщини тісно переплітаються із темою любові й чуттєвості. Це перша поетична книжка Світлани Поваляєвої, що з’явилася після виходу семи прозових книжок.

Не зважаючи на ніщо Крим і надалі залишається українським, а кримськотатарська література – вагомим надбанням для майбутніх поколінь. А завдання бібліотеки – зберегти його.

 

 

Підготувала Наталія Біленька, провідний бібліотекар відділу міського абонементу ТОУНБ
© Тернопільська обласна універсальна бібліотека, 2020

Розпочніть писати і натисніть enter для пошуку