(до 110-річчя від дня народження Анатолія Кос-Анатольського (1909-1983), українського композитора і педагога)

Анатолій Йосипович Кос-Анатольський увійшов в історію вітчизняної музичної культури як один з яскравих, самобутніх і активних її творців. Його пісні, хори, вокально-інструментальні твори часто звучать по радіо, на телебаченні, концерти виконуються знаними симфонічними оркестрами, опери й балети ставляться академічними театральними колективами.

Вокальна музика А. Кос-Анатольського займає особливе місце в творчості композитора. Індивідуальний і самобутній стильовий почерк композитора, народжений природнім талантом, своїми витоками глибоко пов’язаний з національними традиціями, з пісенністю рідного краю.

Твори композитора виконували Д. Гнатюк, Є. Мірошниченко, Д. Петриненко, Б. Руденко, М. Стеф’юк, Ю. Мазурок, В. П’явко, З. Бабій, А. Солов’яненко та інші. Пісенні традиції продовжили композитори В. Івасюк, Б. Янівський, В. Стегайлов та інші.

Кос-Анатольський написав чимало пісень та романсів на вірші класиків української літератури: Т. Шевченка, І. Франка, Л. Українки. Його улюбленими співавторами-поетами були В. Сосюра, М. Рильський, П. Воронько, Д. Павличко, І. Кутень. Є в його творчості і твори на вірші С. Єсєніна, Я. Райніса, романси на тексти сонетів В. Шекспіра та чимало вокальних творів на власні тексти.

Вокальні твори славетного композитора користуються популярністю і любов’ю, як виконавців, так і слухачів. Мелодичне багатство, різноманітність ритмів та гармонічних барв, яскрава образність тематичного матеріалу, виділяють їх серед інших подібних творів.

85.31
Д-79

Дубровний, Тарас. Фортепіанна творчість Анатолія Кос-Анатольського в проекції стилю доби [Текст] : Монографія / Дубровний Тарас Миколайович. — Львів: НТШ, 2007. — 189 с.

Монографія присвячена фортепіанній творчості українського композитора середини XX століття Анатолія Кос-Анатольського, музика якого виявила суголосність до сучасної постмодерністичної звукової аури та стала яскравим прикладом полістилістичного поєднання «музичного академізму», неоромантизму, сецесії та фольклоризму.

Книжка адресована музикознавцям, культурологам, студентам мистецьких навчальних закладів III-IV рівня акредитації, а також для всіх, хто цікавиться питаннями сучасної української музичної культури.

 

85.9
Л-86

Луценко Д. О. Дарую людям пісню [Ноти] / Дмитро Луценко. — Київ: Музична Україна, 2011. — 240 с.

Пропоноване видання присвячено 90-річчю з дня народження уславленого українського поета, лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка Дмитра Омеляновича Луценка. На тексти митця написано понад 350 пісень. Ряд із них, створених у співпраці з уславленими українськими композиторами, («Україно, любов моя!», «Рідна земле моя», «Києве мій», «Осіннє золото», «Мамина вишня», «Хата моя, біла хата» та ін.) стали одним із художніх символів України у світі.

До збірки увійшли пісні І. Шамо, О. Білаша, П. Майбороди, І. Поклада, А. Пашкевича, А. Кос-Анатольського, М. Дремлюги, В. Верменича, та ін.

У першому розділі представлені солоспіви та ансамблі, у другому — хорові твори. Видання адресовано професійним та самодіяльним виконавцям, а також широкому колу шанувальників української пісенної культури.

78
Т-35

Терещенко А. Анатолій Кос-Анатольський [Текст] / А. Терещенко. — Київ: Музична Україна, 1986. — 80 с.

У книжці розповідається про життя і творчість відомого українського радянського композитора А. Кос-Анатольського, автора опери «Заграва», балетів «Хустка Довбуша», «Сойчине крило», «Орися», оперети «Весняні грози», симфонічних, вокально-симфонічних. хорових і камерно-вокальних творів.

Для музикознавців, композиторів, широкого кола читачів та масових бібліотек.

 

78
В-70

Волинський Й. Анатолій Йосипович Кос-Анатольський [Текст] : Нарис про життя і творчість / Й. Волинський. — Київ: Мистецтво, 1965. — 75 с.

 

У нарисі розповідається про життєвий і творчий шлях відомого українського композитора Анатолія Кос-Анатольського. Аналізуючи його оперу, балети, концерти, хорові твори, романси, автор розкриває особливості творчої індивідуальності композитора. Матеріал ілюстровано нотними прикладами.

 

 

85.9
С-72

Співоче поле України [Ноти] / упоряд. Б. А. Артищук. — К. : Молодь, 2004.- 399 с.

Це видання може слугувати енциклопедією української пісенної творчості — як професійної, так і народної — і є своєрідним дослідженням її зародження і розвитку у яскравому розмаїті жанрів та форм.

Зацікавлений читач знайде у збірнику патріотичні, історичні, вояцькі, маршеві пісні, пісні та романси про красу рідної землі, про дружбу і кохання, жартівливі, дитячі та колискові пісні, обрядові — колядки, щедрівки, веснянки — широковідомі і такі, що з 20-х років ХХ ст. в Україні не друкувалися.

Доповнює видання довідник про митців української пісні, ілюстрований фотоматеріалами, присвяченими співакам, композиторам, кращим пісенним колективам України.

 

85.9
К-66

Корницький, Є. П. Українська музика. Оркестрові партитури [Ноти] / Є. П. Корницький ; муз. ред.: М. Віятик, Б. Гриб. — Тернопіль : Підручники і посібники, 2003. — 256 с.

Збірка містить 25 партитур для великого та малого симфонічного та духового оркестрів, фортепіанних квінтетів.

Видання адресоване оркестровим колективам культурно-мистецьких та навчальних закладів, усім шанувальникам української музики.

 

 

85.9
У-45

Українська музика [Текст] : антологія українських пісень / Я. Кулеба. — Кула : Рідне слово, 2008. — 238 с.

Метою цього видання є не історичний огляд, ані наукове дослідження розвитку різних жанрів української музики, а бажання передати сьогоднішньому і прийдешнім поколінням українців вибір маленької частини української співаної мови для зберігання культурних традицій та плекання самобутності. Цей вибір пристосований до різних видів обрядовості, фестивалів, розваг — улюблених форм найширшого кола і не лише українського населення.

 

85.31
І-90

Історія української музики [Текст] / ред. Н. М. Рожкова. — Київ: Наукова думка, 1992. — В 6 томах. — Т. 4 (1917-1941). — 615 с.

Том присвячений музичній культурі України 1917-1941 рр. Простежується становлення окремих жанрів творчості композиторів — масової пісні, хорової, оперної, симфонічної, камерно-вокальної та інструментальної музики, висвітлюється розвиток фольклору, організація музичного життя та спеціальної освіти. Розглядається творчість М. Леонтовича, К. Стеценка, Л. Ревуцького, А. Кос-Анатольського, Б. Лятошинського, Г. Верьовки та інших композиторів.

Для музикознавців, естетиків, істориків, викладачів, студентів, шанувальників музичного мистецтва.

 

85.9
П-34

Пісні мого серця [Текст] : Збірник / ред.-упоряд. В. Полковенко. — Київ: Молодь, 1994. — 160 с.

У виданні зібрано найпопулярніші українські народні та авторські пісні та романси, котрі вийшли з душі людини, з глибинного світу її святих почуттів.

Упорядник разом з багатьма шанувальниками добирав ці національні скарби з найдавніших пісенників, а також користувався й новими збірками, зокрема «Сміються, плачуть солов’ї» (упорядкування С. Пушика) та «Найкращі пісні України» (упорядкування М. Шевченка). Деякі пісні узято з першодруків у періодиці.

 

85.9
Б-61

Білий цвіт на калині [Текст] : Пісенник / упоряд. Г. О. Ніколаєва. — Київ: Спалах ЛТД, 1995. — 544 с.

Українська пісенна культура — одне з найцінніших духовних надбань народу за багатовікову його історію.

У цей малоформатний подарунковий збірник включено близько 200 найбільш відомих українських народних пісень (стрілецьких, козацьких, ліричних і жартівливих), а також популярних естрадних — лауреатів та учасників пісенних вернісажів останніх років і тих, що вже стали класикою («Чорнобривці», «Два кольори», «Осіннє золото», та ін.).

До пісень додаються ноти, що дозволить використати пісенник не тільки для домашнього співу, а й у супроводі музичних інструментів для більш широкого застосування.

Адресується всім любителям української пісні.

 

85.9
І-11

І прапор наш, і зброя [Текст] : 350 українських пісень / відповід. за випуск: Є. Безкоровайний, В. Білецький, І. Слободян. — Тернопіль: Рада, 2006. — 520 с.

Пропонований читачеві збірник складається з двох розділів. Перший — «За серпанком далеких віків» — містить давні і призабуті пісні, створені нашим народом. Другий розділ — «Пісні двадцятого століття і нових часів» говорить сам за себе.

Збірник репрезентує пісні з усіх регіонів України. У них відтворено самобутній характер, широку душу, високу волелюбність українців.

 

78
П-34

Пісенник’ 90 [Ноти] : Пісні українських композиторів / упоряд. І. А. Скора. — Київ: Музична Україна, 1990. — 224 с.

До пропонованого збірника увійшли популярні естрадні пісні українських композиторів.

Видання розраховане на широке коло шанувальників пісні.

 

78
У-45

Україна співає [Ноти] : Вокальні твори українських композиторів­ / ред. Л. В. Левітова. — Київ: Музична Україна, 1974. — Вип. 7. — 78 с.

 

 

78
У-45

Українські народні пісні [Ноти] : Для голосу в супроводі бандури / ред. Г. О. Ніколаєва. — Київ: Музична Україна, 1987. — 47 с.

 

 

85.9
С-72

Співає квартет «Легінь» [Ноти] / упоряд. П. М. Чоловський. — Київ: Музична Україна, 1991. — 80 с.

 

 

78
М-89

Музыкальная энциклопедия [Текст] / гл. ред. Ю. В. Келдыш. — Москва: Советская Энциклопедия, 1976. — Т. 3 (Корто-Октоль). — 1104 стб. с ил. (Энциклопедии. Словари. Справочники).

 

 

 

 

 

Пісня — життя моє [Текст] \ А. Терещенко \\ Жовтень. — 1985. — № 4. — С. 83-94.

 

 

 

 

 

 

 

Обробки народних пісень Анатолія Кос-Анатольського [Текст] \ О. Мельник-Гнатишин \\ Народна творчість та етнографія. — 1999. — № 5-6. — С. 94-101

 

 

Дякуємо за увагу!

 

Підготувала Світлана Осуховська, завідувачка відділу літератури з мистецтв
© Тернопільська обласна універсальна бібліотека, 2019

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Розпочніть писати і натисніть enter для пошуку