Упродовж вісімнадцяти років дає життя книгам авторів Тернопілля видавнича рада Тернопільської обласної державної адміністрації й Тернопільської обласної ради. Завдяки їй побачили світ сотні найрізноманітніших видань, які репрезентують історичне, наукове, культурне й літературно-мистецьке життя українського народу, зокрема нашого краю.

Мета віртуальної виставки — популяризація творів авторів Тернопільщини, виданих за сприяння обласної видавничої ради.


Тож познайомимося ближче з виданнями, що надійшли у фонд Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки протягом 2010-2017 років.

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2018

Література до знаменних і пам’ятних дат Тернопільщини на 2019 рік : бібліогр. покажч. Вип. 29 / Упр. культури Терноп. облдержадмін., Терноп. обл. універс. наук. б-ка ; уклад. М. Пайонк ; кер. проекту і наук. ред. В. Вітенко ; ред. О. Раскіна. — Тернопіль : Підручники і посібники, 2018. — 80 с.

Бібліографічний покажчик «Література до знаменних і пам’ятних дат Тернопільщини» Тернопільська обласна універсальна  наукова бібліотека  видає з 1991 року щорічно.

Мета цього посібника — надати представникам органів виконавчої влади та місцевого всамоврядування, викладачам місцевих закладів, учителям, краєзнавцям, журналістам, бібліотекарям, студентам, а також усім, хто небайдужий до історії краю, його сьогодення, довідковий матеріал про важливі події в історії області, ювілеї уродженців краю й видатних діячів, які життям та діяльністю пов’язані з Тернопільщиною, і допомогти в плануванні роботи на наступний рік.

 

Пропонуємо увазі користувачів унікальну наукову розвідку «Історія воєнної округи УПА «Лисоня». Автор даного видання Сергій Волянюк — кандидат історичних наук, автор історичних праць про український визвольний рух на теренах Тернопільської області та Західного Поділля.

Волянюк, С. Історія воєнної округи УПА «Лисоня» / С. Волянюк. — Тернопіль : Навчальна книга — Богдан, 2018. — 328 с.

 У книзі на основі аналізу архівних документів, опублікованих джерел і наукової літератури вперше здійснено вивчення історії становлення й боротьби відділів повстанської армії на теренах військово-територіальної одиниці УПА — ВО 3 «Лисоня».

Тут висвітлена діяльність воєнної округи УПА «Лисоня» проти німецького і радянського окупаційних режимів й польського підпілля, відтворено структуру округи та підлеглих їй формувань, розкрито воєнний, організаційний, територіальний поділ, та встановлено керівний склад груп Української Народної Самооборони, відділів УПА, і штабу ВО, розкрито процес розформування воєнної округи.

Книжка адресована історикам, науковцям, викладачам, студентам, а також усім, хто цікавиться історією Української Повстанської Армії.

 

До 70- річчя операції «Вісла» та відтворенню історичної правди про лемків як етнографічну групу українців, які мешкали на території, що зветься Лемківщиною.

 Андрушків, Б. М. Принижена гідність або відчахнута гілка Лемківщини : дослідження особливостей кар’єрного росту лемків на Тернопіллі та їх вклад у розвиток економіки та культури краю / Б. М. Андрушків. — Тернопіль : ФОП Паляниця В. А., 2018. — 299 с.

 У книзі представлено політично-психологічний нарис про життя і творчість творчих людей — вихідців з Лемківщини. Зроблено спробу в художньо-публіцистичній формі здійснити своєрідний аналіз і дати критичну оцінку реалізації власних життєвих можливостей лемків в умовах переселення. Зроблено це в контексті оцінки суспільних процесів і явищ до і після їх акту депортації. Очима автора ці проблеми розкрито в умовах становлення державності та економіки, моралі й духовності та в їх взаємозв’язку і під різними кутами зору. До кожного розділу у формі авторських відступів запропоновано влучні коментарі і трактування у контексті сьогоднішньої соціально-економічної і політичної ситуації в Україні. Висновки автора розглядаються з позиції науковців, управлінців, письменників, філософів і культурологів. Засобами художньо-публіцистичного слова щиро, без виправдань автор пояснює процеси, події, явища, спроектовано на конкретну особу українського суспільства.

Автор розуміє, що для багатьох представників нинішнього покоління це є невідомою, або мало розкритою темою, тому він збагатив книгу розмаїтим довідковим матеріалом, словниками ін.

При цих обставинах він розкриває причини певних застійних явищ в розвитку особистості, державності та її економічної складової. З позиції духовності подає своєрідні рецепти виходу з економічної кризи і стабілізації суспільних процесів у державі.

Видання розраховане не лише на широкий читацький загал, а й на психоаналітиків, журналістів, соціологів, економістів, управлінців, політиків, філософів, громадських діячів. Книга «Принижена гідність або відчахнута гілка Лемківщини» також буде цікавою тим, хто знає героїв твору, особисто, зустрічався з цими незвичайними людьми.

 

Наступним виданням, представленим на виставці, є книга:

Сагайдак, М. І. Історія села Великий Глибочок — батьківщини Ярослава Стецька / М. І. Сагайдак. — Тернопіль : Мандрівець, 2018. — 256 с.

На сторінках книги описані події із життя села від найдавніших часів до сьогодення, а на світлинах бачимо обличчя людей, які творили і творять новітню історію села. Багатьох їз них уже нема серед нас, але вони з нами, ми бачимо результати їхньої праці, коли прогулюємося селом. Це — маленький світ, який вони створили як частинку великої України.

У книзі використані світлини з архіву автора і власні, зроблені упродовж сорока років.

 

 

 

Талановита тернопільська письменниця Наталія Волотовська за фахом — лікар, асистент Тернопільського державного медичного університету ім. І. Я. Горбачевського, кандидат медичних наук. Член Національних спілок письменників та журналістів України. Авторка книжок для дітей «Наталчина абетка», десяти поетичних збірок та двох прозових романів.

Пише вірші українською, російською та англійською мовами.

Ілюструє свої вірші та твори інших авторів. Картини демонструвались у Фонді культури України (м. Київ), Дніпропетровську, Тернополі.

Пані Наталія пише музику. Вона авторка слів і багаторічна виконавиця першого гімну Тернопільського державного медичного університету ім. І. Я. Горбачевського.

До уваги користувачів нова книга Наталії Волотовської «Цвіт душі».

Волотовська, Н. Цвіт душі : [проза, вірші] / Н. В. Волотовська. — Тернопіль : Терно-граф, 2018. — 172 с.

У своє чергове видання «Цвіт душі» молода авторка помістила як поетичні твори, так і прозові. Тут йдеться про героїчні й трагічні події України давньої та сьогодення нашого народу. Заслуговує на увагу вінок присвят видатним особистостям, котрим гордиться Україна. Уривки з двох романів покликані утвердити віру у свої сили кожного, навіть у критичних ситуаціях, а також занурять читача у мрійливі та життєрадісні будні шкільних і студентських років.

Ця книжка про життя — із мудрим досвідом для кожного дня, із теплом серця автора для душі читача.

 

Однією із найяскравіших археологічних пам’яток Тернопільщини є могильник в селі Чернелів-Руський Тернопільського району, що біля 30 років вивчався знаним дослідником минулого краю Ігорем Петровичем Геретою. В результаті ретельно проведених розкопок були відкриті перші на території області поховання поморської культури, розкопано найбільший в Україні могильник черняхівської культури та виявлено понад два десятки поховань давньо-руського часу.

Тиліщак, В. Готи над Гнізною. Таємниця давнього некрополя / В. Тиліщак. — Київ : Смолоскип, 2018. — 144 с.

Проте історія досліджень пам’ятки не завершена. Фахівці, що опрацьовують розкопані на могильнику знахідки, і надалі виявляють надзвичайно цікаві свідчення і наукові факти, які розкривають таємниці минулого або ж, навпаки, ставлять перед дослідниками нові питання.

Так, давні племена готів, що зруйнували Римську імперію певний час мешкали на українських просторах. Вони разом з іншими етносами залишили по собі археологічну черняхівську культуру, а також багато таємниць і загадок. Звідки готи примандрували і коли та чому покинули ці благословенні землі? Хто навчив їх виготовляти високоякісний гончарний посуд? Чому вони руйнували могили своїх родичів? Зрештою, як вони виглядали і скільки їх було? А також: чи міг римський центуріон стати готським вождем і коли на Поділлі з’явилися перші християни? Про ці та інші загадки, що розкрилися археологам у ході досліджень давнього некрополя на берегах річки Гнізни на Поділлі, і йдеться  у книзі.

Автор даного видання Володимир Тиліщак — заступник голови Українського інституту національної пам’яті.

Для широкого кола читачів, передусім тих, хто цікавиться минулим України.

 

У тернопільському видавництві «Джура» вийшов друком краєзнавчий путівник з історії фалеристики Михайла Тимошика «Значки і медалі Тернопілля».

Тимошик, М. М. Значки і медалі Тернопілля : довідково-енциклопедичний каталог / М. М. Тимошик ; Спілка фалеристів Тернопільщини ; Клуб «Нумізмат» ; ТГО «Альянс рекламістів Тернопільщини «АРТ». — 2-е вид. — Тернопіль : Джура, 2018. — 360 с. : іл. кол. — Назва на обкл. : Значки та медалі Тернопілля : краєзнавчий путівник з історії фалеристики.

 

«Перед Вами без перебільшення унікальне видання. Чи є таке інше — невідомо. Це найповніший ретельно впорядкований каталог значків, медалей і нагород Тернополя й області. Загалом неоціненний матеріал для учителів історії, для батьків, які виховують патріотичні почуття до своєї малої батьківщини, до свого рідного «Файного міста» Це фундамент для подальших досліджень серйозних науковців, музейників й архівістів, зачин для праці для нових сторінок у літописі співдружності з містами — побратимами та нових міжнародних відносин. Як би там не було, це, безумовно, успіх тернопільських фалеристів. І в успіху є ім’я — Михайло Тимошик.

Саме він став ініціатором системного підходу до висвітлення набутків гурту колекціонерів, серед яких відомі й приховані мисливці за історичним минулим. Олег Соколовський, Ігор Доля, Мирослав Гнатишин, Андрій Каганович, як і автор цих рядків, радо надали свої колекції для видання», — зазначив у передмові книги Олександр Смик — голова Тернопільської обласної організації Національної спілки письменників України.

 

Про функціонування архівної справи на Тернопільщині знайомить наступне видання.

Збірник праць [Тернопільського осередку Наукового товариства ім. Шевченка]. Т. 11. Архіви Тернопільщини / відп. ред. М. Андрейчин ; ред. т. : Ф. Полянський, Е. Бистрицька ;Терноп. осередок Наук. т-ва ім. Шевченка, Держ. архів Терноп. області. — Тернопіль : Терно-граф, 2018. — 336 с. : іл.

 У збірнику подано статті про становлення і розвиток архівної справи на Тернопільщині. Чільне місце відведено дослідженням з історії краю, що грунтуються на документах Національного архівного фонду України, які зберігаються у Державному архіві Тернопільської області. Висвітлено особливості діяльності місцевих архівних установ. Окремі розділи присвячено архівній біографістиці та теорії архівної справи.

Адресовано науковцям, архівістам та історикам.

 

 

Коли природа наділяє людину талантом, то вона щедро дарує йому все.

(До 70- річчя митця Михайла Дирбавки).

Дирбавка, М. Михайло Дирбавка. Живопис, Різьба : альбам-каталог / М. Дирбавка ; авт. тексту Т. Удіна ; фот. : В. Шмігель, О. Шуптарська. — Тернопіль : Колір Прінт, 2018— 67 с. : фот.

 Михайло Васильович Дирбавка народився 15 січня 1944 року с. Котиківна Городенківського району Івано-Франківської. Художник прикладного та декоративного мистецтва, Член Національної спілки художників України (1996).

З 1973 року живе і працює в Тернополі. Займається різьбою по дереву, оформленням інтер’єрів, монументальним, станковим живописом, графікою. Митець широкого творчого діапазону. Засвоївши традиції  народного мистецтва Поділля та Прикарпаття, в техніці сухого різблення по дереву створив цикл декоративних творів, що оздоблюють інтер’єри громадських приміщень : кімната урочистих подій с. Мильно Збаразького р-ну (1988 р.) ; с. Дарахів Теребовлянського р-ну (1989 р.). У Тернополі — готель «Галичина» (1983 р.), інститут вдосконалення вчителів (1983 р.), школа № 12 (1990 р.), розпис в школі № 1 (1984 р.).

Займається розписом храмів : церква св. Миколая в селі Колодно та церква в селі Гніздичне Збаразького р-ну ; церква св. Миколая в Теребовлі ; церква св. Димитрія в селі Чагарі Гусятинського р-ну — в ній же спроектовано, власноруч вирізьблений вищуканий дерев’яний іконостас ; церква Покрови в смт Гримайлів та ін.

Михайло Дирбавка учасник обласних та всеукраїнських виставок. Його твори зберігаються в музеях Тернопільщини, у приватних колекціях в Україні та за кордоном.

До змісту

2017

Знаний тернопільський письменник, лауреат міжнародних, всеукраїнських і обласних конкурсів Богдан Мельничук пропонує увазі читачів свою нову книгу «Без прикрашування».

Мельничук, Б. І. Без прикрашування : історії теплуваті, холоднуваті та… не до кави / Б. І. Мельничук ; худож. Є. Удін. — Тернопіль : Терно-граф, 2017. — 232 с. : іл.

Видання склали прозові твори написані автором упродовж 2014-2017 років. У новелах, оповіданнях і замальовках порушено животрепетні питання сучасності, змальовано колоритні образи міських та сільських жителів — представників кількох поколінь. «…Не хотілося тішити читачів навмисно «утепленими» історіями (звідси й дещо іронічний підзаголовок цієї книжки), хоча й, звичайно, розумію, що в наш непевний, аж до чорноти час прагнеться абстрагуватись і від жорстокої дійсності, й від потоку негативу, що ллється на мізки з телеекранів, радіоефіру і газетних шпальт. Але залишаюся реалістом, не бажаючи зваблюватися на казку, хай навіть і традиційно, згідно з вимогами жанру, красиву. Відомий принцип — краса вища від правди — мабуть не для мене. Отже, життя як воно є, без прикрашування», — зазначив у передмові автор книги Богдан Мельничук.

 

До 145-ї  річниці від дня народження Богдана Лепкого присвячується:

Лепкий, Б. Вибрані твори : поезія, проза / Б. Лепкий ; упоряд. Н. Білик ; ред. Б. Мельничук. — Тернопіль : Терно-граф, 2017. — 264 с.

До «Вибраних творів» видатного українського письменника, науковця та громадського діяча Богдана Лепкого (1872-1941) ввійшли його оповідання, новели, повість «Сотниківна. Історична картина з часів Івана Виговського» та  її сучасна інсценізація.

Упорядник книги та автор вступної статті «Богдан Лепкий : щляхи до портрета» — Надія Білик — лауреат Всеукраїнської  літературно-мистецької  премії ім. Братів Богдана і Левка Лепких, кандидат історичних наук, доцент Тернопільського національного економічного університету.

Книга адресована широкому колу читачів.

 

2017 рік рішенням Тернопільської обласної ради від 10 квітня 2017 року № 474 проголошено Роком Патріарха Йосифа Сліпого в Тернопільській області. До цієї дати фахівці Тернопільської обласної  універсальної наукової бібліотеки спільно з фахівцями Державного архіву Тернопільської області і Тернопільського обласного краєзнавчого музею підготували бібліографічний покажчик «Я з Вами по всі дні і до кінця віку : Блаженніший Патріарх Йосиф Сліпий (1892 – 1984)».

«Я з Вами по всі дні і до кінця віку» : Блаженніший Патріарх Йосиф Сліпий (1892 – 1984) : бібліогр. покажч. / Упр. культури Терноп. облдержадмін., Терноп. обл. універс. наук. б-ка, Держ. архів Терноп. обл., Терноп, обл. краєзнав. музей ; уклад. М. Пайонк ; вступ. пастирське слово Блаженнішого Святослава Шевчука ; кер. проекту та наук. ред. В. Вітенко ; ред. Г. Жовтко. — Тернопіль : Підручники і посібники, 2017. — 272 с. — (Родом з України ; вип.. 10).

Цей посібник — данина пам’яті непересічній особистості, Ісповідникові віри, духовному лідерові нації Блаженнішому Патріархові Йосифові Сліпому.

Покажчик містить бібліографію праць Патріарха Йосифа Сліпого, документів, які висвітлюють життя, наукову діяльність і душпастирську працю митрополита, показують винятковість його постаті та незрівнянний внесок у розвиток українського богослов’я.

Матеріал згруповано в одинадцяти розділах : «Релігійна та наукова  спадщина кардинала Йосифа Сліпого», «Життєвий шлях Йосифа Сліпого як зразок подвижництва за українську духовну та національну самостійність», «З літопису ювілейних святкувань», «Остання дорога», «Вшанування пам’яті Йосифа Сліпого в Україні», «Йосиф Сліпий у художніх творах», «Образотворчі матеріали», «Ім’я Йосифа Сліпого в енциклопедичних виданнях», «Бібліографія», «Документи з фонду Державного архіву Тернопільської області», «Фонд Йосифа Сліпого в Тернопільському обласному краєзнавчому музеї».

Дане видання продовжує серію посібників «Родом з України». Воно є другим, доповненим і переробленим. Перше вийшло з друку в 1997 році.

Бібліографічний покажчик адресовано науковцям- богословам, священикам, студентам духовних навчальних закладів, учителям, широкому колові читачів, усім тим, кому дороге ім’я Блаженнішого  Патріарха Йосифа Сліпого.

 

Наступним виданням фахівців нашої книгозбірні є :

Наукове товариство імені Шевченка і Тернопільщина (1873 – 1940) : Історично-філософська секція: дійові члени : бібліогр. покажчик / Упр. культури Терноп. облдержадмін., Терноп. обл. універс. наук. б-ка, Терноп. осередок НТШ ; уклад. Л. Оленич ; автор вступ ст. М. Андрейчин ; кер. проекту й наук. ред. В. Вітенко ; ред. О. Раскіна. — Тернопіль : Підручники і посібники, 2017. — 272 с.

Даний бібліографічний покажчик допоможе осягнути й дослідити внесок дійсних членів історично-філософської секції НТШ — наших земляків — у становлення Української держави, розвиток науки та культури. У посібнику зібрано й систематизовано праці вчених, видання, у підготовці яких вони брали участь як редактори, перекладачі, укладачі, видавці, та літературу про їх життєвий шлях і науковий доробок.

Видання адресовано науковцям, краєзнавцям, бібліотечним працівникам, усім, кого цікавить розвиток української науки на західноукраїнських землях у другій половині XIX — першій половині XX ст. та внесок дійсних членів товариства у світову наукову думку.

* * *

Протягом свого життя кожна людина повинна підкорити свою вершину. Одні — вершину Майстерності, інші — вершину Достатку, а ще інші — вершину Слави. Сходження до твоєї вершини — це нелегка справа. Та, тим не менше, ти уперто долаєш її.

Як відбувалося сходження на вершину Слави простої сільської жінки Параски Василівни Королюк, знаної в народі як баба Параска, розповість Вам ця книга.

Рибцуляк, Г. М. Сходження : худож.-документальна повість про героїню Помаранчевого майдану Параску Королюк / Г. М. Рибцуник. — Тернопіль : Терно-граф, 2017. 104 с: іл.

Параска Королюк — кавалер ордена княгині Ольги III ступеня, володарка почесного знака «Гвардія революції», народна героїня Помаранчевого майдану.

У даній художньо-документальній повісті ведеться задушевна розповідь про життя і громадський подвиг цієї простої сільської жінки, уродженки с. Садки Залішицького району Тернопільської області.

 

 

 

 

Сапеляк, С. Є. Вибране / С. Є. Сапеляк ; ред.-укл. Б. Мельничук. — Тернопіль : Терно-граф, 2017. 176 с. : іл.

Книгу склали вибрані поезії та інші тексти лауреата Шевченківської премії, політв’язня прокомуністичного режиму, правозахисника, члена Міжнародного ПЕН-клубу Степана Сапеляка (1951-2012). В основі видання — його збірка «Во ім’я Слова» (Харків : Майдан, 2007), доповнена іншими текстами.

Видання відкриває змістовна передмова «Тривалий рваний зойк…» письменника, заслуженого діяча мистецтв України Богдана Мельничука.

В оформленні книги використана графіка лауреата Національної премії України ім. Т. Шевченка художника Івана Остафійчука (м. Львів).

 

В історію боротьби за рідну землю вписано дуже багато славних імен українських жінок, які своєю мудрістю, красою, умінням, відвагою вславили Україну перед усім світом.

За тебе, наша Україно / упоряд. О. А. Жулковська. — Тернопіль : Терно-граф, 2017. — 116 с. : іл.

У виданні зібрано достовірні матеріали про жертовну боротьбу, незламну стійкість і самопожертву синів і дочок Тернопілля, які боролись у лавах ОУН-УПА за свободу і незалежність України. Це — Мирослава Яцишин-Стебельська, Софія Складан, родина Шкрабинських-Ференців, Ганна Мпксимишин-Москаленко,Соломія Венгнр-Пасічник, Катерина Грицик, Євдокія Кекиш,Ольга Сінкевич (на псевдо «Мотря»), Стефанія Фігун, Галина та Надія Дидики, Марина Антонюк, Ольга Жулковська та ін.

 

 

Вашій увазі чергова книга споминів «Обкрадене дитинство» пані Марії Штепи — зв’язкової УПА, в’язня радянських концтаборів, засновника музею «Більшовицького терору, політв’язнів і репресованих» у Чорткові.

Штепа, М. Обкрадене дитинство : [спогади] / М. Штепа. — Вид. 2-ге, переробл. й доповн. — Тернопіль : Осадца Ю. В., 2017. — 216 с. : іл.

На сторінках книги — долі дітей репресованих радянським режимом батьків, що народжувалися в тюрмах або ж у вагонах шляхом на висилку.

У невеличкому попередньому слові авторка стверджує : «У вагонах, у яких вивозили українські родини в Росію, вмирали не тільки немічні старенькі люди, а, навіть, маленькі діти, які ще нікому не причинили зла. Цих діток з родинами, наче з корінням виривали з рідної землі. Та, невідомо де їх поховання? Де їх могилки? Чужа земля… Чи кістки їх не розтерзали хижаки?…» Тим, котрі вижили, дісталося насправді обкрадене дитинство.

 

Струсівській заслуженій капелі бандуристів України «Кобзар» Теребовлянського району Тернопільської області — 60 років! Вона користується величезною популярністю на Тернопільщині і далеко за її межами. В чому секрет її довголіття і такої самовіданної праці? У жертовній любові до своєї землі, рідної мови, своєї культури і традицій.

На кобзарській струні / упоряд. І. Козак. — Тернопіль : Підручники і посібники, 2017. — 96 с.

У збірник увійшла частина творів з репертуару Струсівської заслуженої капели бандуристів України «Кобзар». Тут зібрані класичні твори, українські народні пісні та колядки, а також твори учасників капели бандуристів (Іларіона Пухальського, Миколи Брезденя, Мирослава Ляховича, Івана та Богдана Кравчуків, Богдана Іваноньківа).

Збірка буде корисною для аматорських та професійних чоловічих хорів та ансамблів, мистецьких навчальних закладів, шанувальників кобзарського мистецтва, усім, хто любить, шанує і популяризує українську пісню.

 

Запрошуємо читачів у своєрідний світ поезії молодої тернопільської поетеси Наталії Близнюк.

Близнюк, Н. Печать Іоанна : вибране : [поезія] / Н. Близнюк. — Тернопіль : ZAZAPRINT, 2017. — 84 с.

За фахом пані Наталія — фармацевт. Протягом 7 років працювала за спеціальністю. Займається програмуванням. У 2008 році брала участь у Всеукраїнському конкурсі радіоп’єс та увійшла в десятку переможців. Друкувала поезії в альманасі літературного об’єднання при Спілці письменників Тернопільської області «Подільська толока».

«Йдучи тропою власного твору, Наталія запрошує у часопростір живильного слова, здебільшого, читача елітного, даючи йому можливість виважено-медитативного сприйняття поданих віршів, із проникненням у таїну не ординарного світобачення, де «Сонце на свічці — вечірня кульбаба…», де «Тіні підносяться з виру», адже у глибині підсвідомості автора «Тремтять вечірні вогні / У Господа на долоні…».

Тож читайте, досмислюйте, оцінюйте молоду поезію, що тільки-тільки вибруньковується.». (Володимир Кравчук, поет, член Національної спілки письменників України).

 

Доступністю сприйняття, простотою, легкістю написання відзначається чергова поетична збірка поета, публіциста, громадського діяча, члена Національної спілки письменників України Івана Потія.

Нині він — головний редактор літературно-мистецького альманаху «Курінь», живе і працює у Кременці.

Потій, І. Смію обіцяти! : [вірші] / І. В. Потій ; Нац. Спілка письменників України. — Тернопіль : Терно-граф, 2017. — 104 с.

Збірка скомпанована із нових та опублікованих раніше віршів, які найповніше розкривають світогляд, уподобання, стремління автора, що завжди стояв ув обороні справедливості та добра.

 

 

Перед вами — поетична книжка з інтригуючою назвою «Троянда під снігом» поета Петра Остап’юка з Монастирищини.

Остап’юк, П. Троянда під снігом : поезії / П. Остап’юк ; гол. ред. Б. Будний. — Тернопіль : Навчальна книга — Богдан, 2017. — 80 с.

До збірки увійшли кращі твори з попередніх збірок «Мелодії душі», «Торкаюся словом», «Велеснини» та нові вірші, що найповніше виражають сутність автора: від найтонших порухів душі до філософських узагальнень, від олюднення, сердечного переживання, рідності з довкіллям до внутрішньої самодостатності, самозаглиблення, до єднання з Абсолютом…

 

 

«Маленька крапка знаку запитань» — таку назву має збірки поезій та малої прози тернопільської письменниці і журналістки Зоряни Замкової. Дана книга — третя у її творчому доробку. Перші дві — «Фрески собору видінь» та «Клопоти з ідеалом» також знайшли позитивні відгуки у шанувальників художнього слова.

Замкова, З. Маленька крапка знаку запитань : вибране / З. С. Замкова ; Нац, спілка письменників України. — Тернопіль : Терно-граф, 2017. — 144 с.

Творчістю рятуємо власну уяву. Наша уява — це як освітлення на театральній сцені. Коли увага, уява розвинуті, людина легко вдосконалюється і бачить поезію і під ногами… Тому коли зайдете в цю творчу крамничку життєвих вражень і фантазій, може, потрапить на очі щось необхідне душі. У що віриш і відчуваєш серцем. Якісь потрібні слова у потрібному місці. Чимало складових у тому одному почутті, яким наповнена ця книга. Пригощайтесь…

 

 

Нова філософсько-поетична збірка Анни-Віталії Палій «Третій час» запрошує читача ступити назустріч благодатним змінам духовного оновлення, які несе Час.

Це — третя книга поетеси. Раніше вийшли «Тан світла» (2005) і «Зворотній час піску».

Анна-Віталія лауреат першого і призер другого туру I Міжнародного міжконфесійного конкурсу християнської поезії «Ісусе, Ти потрібний мені!» (2012)

Палій, Анна-Віталія. Третій час / А. Палій ; ред. С. Антонишин ; худож. Є. Ваврін. — Тернопіль : ZAZAPRINT, 2017. — 80 с.

Перший час настає, коли людина виходить у світ, другий — коли виходить у себе і третій — із входженням у Творця. Крізь поетичні рядки просвічують сліди часу Третього, в якому Бог розкриває людині Свої обійми.

 

Відома письменниця, вчителька, журналістка, член Національної спілки письменників України Жанна Юзва (Яськів) представила читачам свою нову книжку прозових мініатюр «Тече вода».

Юзва, Ж. Тече вода / Ж. Юзва ; Нац. спілка письменників України. — Вид. допов. — Тернопіль : Терно-граф, 2017.  — 100  с.

Розширене і доповнене видання містить захоплюючу історію родини авторки, 46 улюблених письменницею прозових новелеток під назвою «Життєвинки», а також зібрані у цикли — «Штрихи думок» (із щоденника вчительки), «Думки болючі» — рядки колючі» та «Шасливий книжки не напише» (афоризми).

Літературний редактор цього ошатного видання — член НСПУ, поет Володимир Кравчук.

 

Можна не відати, хто ти у цьому світі, з якого виріс коріння, але який ти — знати треба, бо це залежить лише від тебе самого.

Україна як чистилище народів на перехрестях історії. Що в наших генах? Код совісті людства, яким Бог відчиняє двері комусь до раю, а комусь до пекла?

Українці у боротьбі проти сил зла не раз засвідчували шляхетність духу і волелюбність.

Білик, Л. Жав-Жайвір-Жар : повість / Л. Білик ; Нац. спілка письменників України. — Тернопіль : Терно-граф, 2017. — 112 с.

Повість «Жав-Жайвір-Жав» про долю звичайної української родини у перипетіях Другої світової і про те, що герої не вмирають, а війни не вирішують жодних проблем людства, навпаки — закладають руйнацію на багато поколінь уперед.

Та перемагає життя — і віра, і надія, і любов.

 

Ошатно оформлене видання з цікавим і легким сприйняттям змісту пропонує читачам тернопільська художниця і письменниця Галина Денега.

Денега, Г. Світло і тіні : повісті, оповідання, новели / Г. Денега. — Тернопіль : Принтер-Інформ, 2017. — 318 с.

Археолог Артем знаходить на вулиці старовинну каблучку й саме з нею пов’язує зміни у своєму житті… Цікаві пригоди та життєві перипетії у повісті «Артемові скарби».

Пригоди сучасного молодика в іронічно-гумористичному оповіданні «Цьоця зі Занзібару». Різні людські долі, характери, світогляд в інших новелах та оповіданнях цієї книжки зацікавять читача.

 

 

Ганна Костів-Гуска — поетеса, перекладачка, лікар. громадська діячка. Авторка численних поетичних збірок, лауреатка і дипломантка багатьох літературних конкурсів.

До свого ювілею (60-річчя) пані Ганна видала у Тернопільському видавництві «Терно-граф» збірку вибраних поезій «Знайде тут прихисток душа».

Костів-Гуска, Г. Знайде тут прихисток душа : вибрані поезії / Г. М. Костів-Гуска. — Тернопіль : Терно-граф, 2017. — 148 с..

У збірку увійшли поезії, прочитавши які, кожен захоче повернутися у «свій дитинство сад», де «перший сніг такий невчасний», і «дні живуть передчуттям тепла.», де «веселий ранок висріблив усе», де можна пробігти босоніж по росяній траві…

«Це книжка про село, де я народилася, з яким ніколи не поривала зв’язків, де мені пишеться і дихається найлегше, де завжди знаходить прихисток луша поета», — зазначає авторка.

Книга видана в авторській редакції зі вступною частиною заслуженого журналіста України Петра Довгошиї.та грунтовною післямовою «І дивність не пуска до свого виру» письменника Ігоря Фарини.

 

Книгу «Що в імені тобі моїм», зразки перекладу якої абсолютно відповідає всім найвищим нормам літературної майстерності на огляд читачів представив Ладика Роман.

Він — кандидат фізико-математичних наук, доцент кафедри медичної фізики Тернопільського державного медичного університету імені І. Я. Горбачевського, поет, перекладач, літературознавець, член Національної спілки письменників України.

У творчому доробку Романа Ладики переклади творів Ф. Тютчева, С. Єсеніна, О. Пушкіна, М. Лермонтова, Ю. Словацького та інших авторів. Він є автором більш як 50-ти наукових праць.

Пушкін, О. Що в імені тобі моїм? : переклади віршів / О. Пушкін ; пер. з рос. Р. Ладика ; Терноп. обл. організація Нац. спілки письменників України. — Тернопіль : Терно-граф, 2017. — 120 с.

У книзі репрезентовано 100 перекладів вибраних ліричних віршів російського поета Олександра Пушкіна (1799-1837). Найповніше у збірці представлена любовна лірика, і це цілком закономірно, позаяк О. Пушкін створив модель любовної мініатюри, котра залишається домінантною у світовій ліриці аж до нашого часу.

 

Новим виданням в авторській редакції потішила шанувальників художнього слова Ірина Дем’янова — відома тернопільська поетеса, прозаїк, краєзнавець, редактор, Член Національної спілки журналістів та письменників України. Цього разу вона благословила до читачів невелику за обсягом, але значиму за змістом книгу «Плин».

Дем’янова, І. Плин : поезія, проза, сентенції / І. В. Дем’янова ; гол. ред. Б. Будний. — Тернопіль : Навчальна книга — Богдан, 2017. — 160 с.

Ця збірка вибраних віршів, оповідок, сентенцій відображає чи не повний спектр людського буття. Може, когось, вони обнадіють, утішать, укріплять, бо ми й насправді — подібні.

Сьогодні до читача окремим виданням приходить прозовий твір поета, прозаїка, літературознавця, перекладача Богдана Лепкого (1872—1941) «Під Тихий Вечір», який за жанром сам автор охарактеризував як повість-казку.

 

Лепкий, Б. Під Тихий Вечір : повість-казка / Б. Лепкий  ; наук. ред. Ю. Шинкарик. — Тернопіль : Джура, 2017. — 528 с.

Опублікований 1923 року як перший том збірки творів письменника «Повісті і оповідання», він був перевиданий 1953 року у Вінніпезі з передмовою Л. Білецького. Відтак не перевидавався аж до 1997 року. Втретє побачив світ у двотомнику за редакцією Ф. Погребенника.

Ідейним лейтмотивом повісті, за словами Л. Білецького, є туга за ідеалом морального казкового світу, за любов’ю до ближнього, за вірою в гармонійне співжиття усіх верств українського суспільства і національних груп у їх найгуманніших взаєминах.

Повість-казка має щасливий кінець, який супроводжується приємними клопотами й приготуванням до Різдва і святкуванням у колі родини. Тому, на думку видавництва, книга Б. Лепкого «Під Тихий Вечір» може стати чудовим подарунком близьким, рідним та друзям для прочитання у чарівні дні різдвяних свят, коли душа і природа перебувають у повній гармонії, а в житті навколо нас відбувається казка — різдвяна казка.

Для учнів, учителів, студентів та широкого кола зацікавлених читачів.

 

У Тернопільському видавництві «Тайп» побачила світ нова книга нашого краянина, поета, критика та літературознавця Петра Сороки «Духовний Рубаят».

Сорока, П. Духовний рубаят / П. Сорока ; ред. В. Погорецький ; автор передм. С. І. Ткаченко. — Тернопіль : Тайп, 2017. — 104 с.

«У цій книзі Петро Сорока продовжує розвивати теми і мотиви своїх попередніх збірок, серед яких визначальними є питання конечності людського життя і питання переходу у «засвіття дальні». При цьому життя залишається для нього більшою цінністю «яке це щастя — жити на землі»), саме тому, милуючись осіннім лісом, поет застерігає самого себе — аж надто не впиватись небесами, й дочасно не покинути земне». (С. Ткаченко).

 

 

До 70-річчя від дня народження поета, журналіста, громадського діяча Євгена Безкоровайного (1947 — 2015) фахівці Заліщицької центральної районної бібліотеки підготували бібліографічний покажчик «Душа його — неначе сонях», який продовжує серію «Видатні постаті краю».

Душа його — неначе сонях : Євген Безкоровайний : бібліогр. покажч. / Терноп. обл. від-ня Всеукр. громад, орг. «Укр. бібл. асоц.», Заліщ. централіз. бібл. система ; уклад. : М. Рудик, С. Пукіш. — Тернопіль : Навчальна книга — Богдан, 2017. — 48 с. (Сер. «Видатні постаті краю» ; вип. 4).

Даний покажчик містить нариси про життєвий і творчий шлях видатного краянина та бібліографію його творів і літератури про нього.

Адресовано вчителям, студентам, учням, бібліотекарям, а також усім шанувальникам творчості Є. Безкоровайного.

Посібник здобув перемогу в обласному конкурсі «Кращий бібліографічний покажчик» у номінації «Кращий бібліографічний покажчик, що виходить у серії».

 

Наступним виданням, яке здобуло Гран-прі обласного конкурсу «Кращий бібліографічний покажчик Тернопільщини» є :

Літературна Збаражчина : рек. бібліогр. покажч. / Терноп. обл. від-ня Всеукр. громад, орг. «Укр. бібл. асоц.», Збараз. централіз. бібл. система; уклад. : Н. Сенчишин, В. Радовська ; ред. : Т. Кульпа ; вступ, сл. П. Сороки. — Збараж ; Тернопіль : Підручники і посібники, 2017. — 208 с. : фот.

У рекомендаційному бібліографічному посібнику зроблено спробу щонайповніше зібрати матеріали про літературу рідного краю. Видання містить інформацію про життя й творчість письменників Збаражчини.

Даний покажчик буде цікавим бібліотечним працівникам, викладачам і студентам вищих навчальних закладів, учителям та учням загальноосвітніх шкіл, літературознавцям та всім, хто цікавиться літературою рідного краю.

 

Література до знаменних і пам’ятних дат Тернопільщини на 2018 рік. Бібліогр. покажч. Вип. 28/ Упр. культури Терноп. облдержадмін., Терноп. обл. універс. наук, б-ка ; уклад. М. Пайонк ; кер. проекту і наук. ред. В. Вітенко ; ред. : Б. Мельничук, Г. Жовтко. — Тернопіль : Навчальна книга — Богдан, 2017. — 128 с.

Бібліографічний покажчик «Література до знаменних і пам’ятних дат Тернопільщини» Тернопільська обласна універсальна наукова бібліотека видає з 1991 року щорічно.

Мета цього посібника — надати представникам органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, викладачам навчальних закладів, учителям, краєзнавцям, журналістам, бібліотекарям, студентам, а також усім, хто небайдужий до історії краю, його сьогодення, довідковий матеріал про важливі події в історії області, ювілеї уродженців краю й видатних діячів, які життям та діяльністю пов’язані з Тернопільщиною, і допомогти у плануванні роботи на наступний рік.

До змісту

2016

Наші прадіди упродовж століть свято берегли духовні традиції, передаючи їх з покоління в покоління й збагачували їх новими здобутками. Фігури, пам’ятні хрести — це одна з туристичних, духовних і мистецьких атрибутів населених пунктів Тернопільщини. Вони здавна відігравали вагому роль у духовному житті жителів нашого краю.

Фігури Тернопілля / авт. ідеї та упоряд. : В. Уніят-Карпович, І. Чепіга ; фото : В Бурма [та ін.]. — Тернопіль : Терно-граф, 2016. — 48 с. : іл.

Книга містить змістовний опис традицій встановлення фігур, пам’ятних хрестів, їх функції та класифікацію.

Для прикладу фігури поділяли на : встановлені на захист від стихійних лих (пожежі, градобиття, повені та ін.) ; на захист від епідемій та хвороб ; на честь скасування панщини чи кріпацтва ; на честь заснування Братства Тверезості чи Товариства Відродження ; на відзнаку релігійних подій, там де за народними переказами з’являлися образи святих, Божої Матері чи Ісуса Христа, а також встановлювали малі скульптури святих, яких вважали, що вони оберігають громаду від усіх негараздів та ін.

Золота пектораль : літ.-мист. та громад.-публіцист. журн. № 2 (34) / голов. ред. В. Погорецький. — Чортків, 2016. — 164 с.

Відкриває цей номер інтерв’ю з Валерієм Шевчуком. Під рубрикою «Проза» — уривок з роману Степана Процюка «Десятий рядок», оповідання Феодосія Рогового «Чумаки», Ярослава Ткачівського «Осяйний день», Володимира Сапона «Вербові цвяхи», «Українці в пісках» Віктора Погрібного, повість «В обійсті чорного диявола» Йосипа Струцюка й новели «Сповідь» Зіновія Федорука. «В гостях у «Пекторалі» — Юрій Щербак. В розділі «Поезія» виступають з добірками віршів Ігор Павлюк, Богдан Чепурко, Василь Задорожний, Олександр Пушко, Любов Малецька, Олександр Козинець. Рубрика «Дебют» представляє прозу Наталії Скоморовської. Багаті інші розділи : «З перекладів», «Есеїстика», «Літературні несподіванки», «Критика. Рецензії. Огляди», «Драматургія», «Спадщина», «Мистецтво».

 

 

Цікаві скульптурні композиції представлені в образотворчому виданні Дмитра Пилип’яка.

Пилипяк, Д. Д. Скульптура: книга-каталог скульптурних творів / Д. Д. Пилипяк ; [фото : В. Балюх, Б. Божко]. — Тернопіль : Терно-граф, 2016. — 72 с. : іл.

У книзі-каталозі відтворено в світлинах творчий доробок відомого скульптора Дмитра Пилип’яка. Він народився на Прикарпатті, але свій творчий і життєвий шлях пов’язав із Тернополем.

Творчий доробок митця свідчить про багатство його художнього мислення та широкий діапазон скульптурно-жанрових варіацій втілення ідей в матеріал. Різноплановість Д. Пилип’яка проявилася в його монументальних, монументально-декоративних та станкових творах : пам’ятниках та пам’ятних знаках на честь визначних особистостей і подій з історії нашої держави, символічно-алегоричних монументів, меморіальних таблицях, станкових портретах.

Скульптор є членом Національної спілки художників України, лауреатом обласної мистецької премії ім. Михайла Бойчука. Серед досягнень митця : відзнака Тернопільської міської ради (2005) та Почесна відзнака міського голови Тернополя (2014).

Пропонуємо увазі читачів невелику за обсягом, але містку за змістом поетичну збірку Олексія Лещишина «Ти знов прийшла».

Лещишин, О. Ти знов прийшла… : поезії / О. Лещишин. — Тернопіль : Терно-граф. — 2016. — 80 с.

Олексій Лещишин — музикант і поет, керівник народного аматорського ансамблю народних інструментів Тернопільського обласного методичного центру народної творчості. Збірка «Ти знов прийшла» — друга у його творчому доробку. Перша — «Вже ніколи» побачила світ у видавництві «Воля» у 2009 році.

Автор передмови письменник, літературознавець, член міжнародного ПЕН-клубу Петро Сорока говорить наступне : «Збірка заслуговує на те, щоб у тихому замилуванні і подивуванні схилитися над нею, пустити у серце її чисте світло, енергетику мислі, а отже відчути радість, єднання з душею, яка так високо і натхненно любить, так болісно страждає від недосконалості світу і людського нерозуміння, так свято вірить у перемогу добра, любові, краси і правди».

 

Авторка численних поетичних збірок поезій, Член Національної спілки письменників України Марія Баліцька продовжує тішити своїх шанувальників.

Баліцька, М. Мандрівка з Янголом : вибране / М. Й. Баліцька. — Тернопіль : Терно-граф, 2016. — 144 с.

До книги увійшли як раніше оприлюднені вірші, оповідання, співана поезія, поема письменниці, так і новонаписані етюди, замальовки, есе…

Твори Марії Баліцької мають велику художню цінність, сповнені глибоким філософським змістом, пронизані ідеєю Гармонії Людини і Природи, навчають за будь-яких обставин залишатися собою, довіряти своє життя Богові вірити у краще майбутнє України.

Вашій увазі пропонується унікальне видання — фотоальбом «А ми тую стрілецькую славу збережемо…», присвячений Українським січовим стрільцям.

А ми тую стрілецькую славу збережемо… : фотокаталог пам’яток і пам’ятних знаків, присвячених Українським січовим стрільцям, на Тернопільщині / кер. проекту М. Ягодинська ; авт. тексту Л. Строцень ; ред. Г. Жовтко ; Терноп. облдержадмін. [та ін.]. — Тернопіль : Шабала Ю. Є., 2016. — 92 с. : фот.

Фотокаталог містить світлини пам’ятників, пам’ ятних знаків, меморіальних об’єктів, кладовищ та окремих могил, що увічнюють пам’ ять героїчного подвигу Українських січових стрільців на Тернопільщині.

До видання додається : «Карта стрілецької слави Тернопільщин».

Книга приурочена до 100-ліття битви Українських січових стрільців на горі Лисоня.

 

Тернопільська обласна універсальна наукова бібліотека пропонує увазі користувачів двадцять четвертий випуск бібліографічного покажчика «Література про Тернопільську область за 2010-2014 роки», який започатковано ще в 1967 році.

Література про Тернопільську область за 2010-2014 роки. Бібліогр. покажч. Вип. 24 / Упр. культури Терноп. облдержадмін., Терноп. обл. універс. наук. б-ка ; уклад. В. Я. Миськів ; ред. : Г. Й. Жовтко, О. М. Раскіна ; кер. проекту та наук. ред. В. І. Вітенко. — Тернопіль : Підручники і посібники, 2016. — 1168 с.

Даний бібліографічний покажчик містить документи про історію, природу, культуру, звичаї й традиції, літературне життя краю.

У посібнику вміщено бібліографічні записи книг, збірників, статей із періодичних видань. До кожного видання подано довідкові, а в окремих випадках — аналітичні анотації, які висвітлюють краєзнавчий аспект літератури.

Видання розраховано на широке коло читачів : науковців, краєзнавців, журналістів, учителів, працівників культури та літераторів, а також усіх, кого цікавить регіональне краєзнавство.

Пропонуємо вашій увазі перший в історії краю каталог фалеристики (науки про ордени, медалі, значки) «Медалі Тернопільщини». Його автор та упорядник — Михайло Тимошик — колекціонер-фалерист, аспірант ТДТУ імені І. Пулюя, директор ТОВ «Маркетингові технології ПБС», голова ТГО клубу «Нумізмат», депутат Тернопільської обласної ради, голова комісії з питань духовності, культури, свободи слова, інформації та громадського суспільства.

Тимошик, М. М. Медалі Тернопільщини : довідково-енциклопед. каталог / М. М. Тимошик ; Спілка фалеристів Тернопільщини, Клуб «Нумізмат», ТГО «Альянс рекламістів Тернопільщини «АРТ». — 1-ше вид.  — Тернопіль : Глянець, 2016. — 67 с. : іл.
Книга налічує близько три сотні різноманітних медалей Тернополя та Тернопільщини випущених в різні історичні періоди. Створена чітка їх класифікація.
Гортаючи каталог кожен може знайти для себе чимало захоплюючого, адже побачить історію краю. Найстаріша медаль, котру відшукали — 1966 року з виставки племінних свійських тварин. Представлено також багато медалей переможців різних спортивних змагань, турнірів, медалей КДБ, емвеесників, пожежників тощо.
Каталог вийшов невеликим тиражем — 300 екземплярів. Через деякий час планується його перевидання, де крім медалей будуть представлені значки, пов’язані з областю.

 

Цікавим науково-популярним історичним виданням є дослідження Йосипа Гереги «Корінь слов’янства».
Йосип Герега багато років досліджує стародавню історію України. Родом автор з Борівського району, але все життя довелося працювати далеко від дому. Був учителем у школі, тоді 15 років працював на Сумщині, обіймав керівні посади в Тернополі де нині й живе.

Герега, Й. І. Корінь слов’янства : до 25 — річчя незалежності України / Й. І. Герега. —Тернопіль : Терно-граф, 2016. — 128  с. : іл.
Автор доводить, що нашими предавніми предками були вихідці із земель нинішньої України — трипільці (пеласги), арії (орії), кімерійці, скіфи, анти, роксолани, слов’яни, які із споконвіків творили власну культуру, мову, яка вже в ході розселення слов’ян із території нинішньої України розділилася на ряд слов’янських мов (діалектів) у V-VII ст.
А віра наших предків була настільки сильною, що християнство на Русі-Україні поширювалося, починаючи від Апостола Андрія, Київського князя Аскольда, княгині Ольги аж до Володимира Великого.
Ці та інші висновки в книзі підтверджуються глибоким аналізом пам’ятки прадавньої світової літератури ХII ст. «Слово о полку Ігоревім…» та святилищ наших предків дохристиянської доби на горі Богит на Тернопільщині, м. Києві та Арконі на астрові Рубен (Прибалтика).
Книга розрахована на спеціалістів та широкого загалу, яким небайдужа прадавня історія України, Галичини, Поділля та Тернопільщини зокрема.

Голяш-Хамар, М. І. У Бишках на край лісу… : іст. нариси / М. І. Голяш-Хамар. — Львів : Сполом, 2016. — 64 с.

Марія Іванівна Хамар (Голяш) народилася 27 січня 1938 року в с. Бишки Козівського району Тернопільської області.
Після закінчення механіко-математичного факультету Львівського державного університету імені Івана Франка працювала вчителем математики у школах Львівської області та м. Львова.
Член Національної спілки майстрів народного мистецтва України.
Марія Хамар є активним членом громадських організацій: Всеукраїнської Ліги українських жінок, «Просвіти», ЛОТ «Пошук», «Тернопільщина».
У своїй книзі Марія Хамар подала спогади людей села Бишки, про грізні 40-50 роки, боротьбу повстанців проти німецьких і російських окупантів, про бій під Вулькою Григорія Івашківа, члена ОУН, колишнього директора Бишківської школи. Подано також спогади п. Марти Берест — дочки о. Романа Береста, який загинув під час «процесу — 59» у Львові.

«Письменництво і наука — два крила, що несли мене крізь вир життя» — автор цих слів заслужений діяч науки і техніки України, письменник, лауреат Всеукраїнської літературно-мистецької премії імені братів Лепких Богдан Андрушків. Цей вислів став епіграфом до книги «Спостереження художника за життям».

Андрушків, Б. М. Спостереження художника за життям : (новели, етюди, замальовки, афористика) / Б. М. Андрушків. — Тернопіль : Терно-граф, 2016. — 144 с.
У книзі очима автора, засобами художнього слова розкрито проблеми становлення людини в умовах формування державності та економіки, моралі й духовності у їхньому взаємозв’язку та під різними кутами зору. До кожного з розділів у формі авторських відступів запропоновано влучні коментарі, афоризми й трактування до них на фоні сьогоднішньої соціально-економічної ситуації в Україні. Процеси, події, явища, учасником яких був Богдан Андрушків, спроектовано на пересічну особу українського суспільства.
Новели, етюди, замальовки народилися у результаті спостереження за життям. Концентровано із застосуванням афористичної мудрості, подекуди у саркастично-гумористичній формі, щиро без виправдань автор пояснює свою поведінку у різні періоди життя. З позиції духовності шляхом оповідок дає своєрідні пояснення психологічної, економічної, політичної криз і стабілізації суспільних процесів у країні.
Видання розраховане на широкий читацький загал і буде цікавим для тих, хто знає автора, особисто спілкувався з цією непересічною людиною.

Продовжує вражати своєю творчою наполегливістю й авторською продуктивністю літератор, живописець, графік, заслужений майстер народної творчості України, доцент Кременецької гуманітарно-педагогічної академії ім. Т. Шевченка Антон Гриб.
У тернопільському видавництві «Терно-граф» побачила світ нова книга Антона Гриба «Атестація».

Гриб, А. Є. Атестація : п’єси / А. Є. Гриб. — Тернопіль : [Терно-граф], 2016. — 127, [1] с. : іл.
У книгу увійшли дві п’єси — «Атестація» і «Помста духа».
Проблеми сучасного вмираючого села, складні стосунки між людьми, пияцтво автор виніс на суд читача і глядача.
Основна ідея книжки — кожного з нас життя атестує посвоєму.
Для багатьох шанувальників поетичного слова поява нової збірки віршів «Кирилиця» — письменниці, поетеси, викладачки Наталії Пасічник стало очікуваним святом душі.

Пасічник, Н. Кирилиця : [зб. віршів] / Н. Пасічник. — [Тернопіль : Пасічник Н. І.], 2016 — 36 с. : іл.
Свіжість художніх образів, щедрість почуттів — все спонукає перейнятися щирим хвилюванням.
Збірка вийшла друком у заснованому видавництві «Слон» і містить вірші, написані впродовж 2014—2015 років.
Поетична збірка «В оркестрі дня» — дебют тернопільської журналістки, лауреата Всеукраїнських і Міжнародних конкурсів, члена Національної спілки журналістів України Лариси Миргородської (Осадчук).

Миргородська, Л. Ю. В оркестрі дня : поезії / Л. Ю. Миргородська. — Тернопіль : Астон, 2016. — 72 с.
Більшість віршів авторки написані на основі живих історій. У них знайшли відображення духовні акорди буття, болючі ноти минулого і сьогодення України, мелодії роду і легкі ліричні мотиви.
Привідкривши лаштунки концертної сцени, автор сподівається на частину вашого дорогоцінного часу.

 

 

 

Чарівний та неймовірно теплий світ фантазій подарує вашій дитині ошатно оформлена збірка поезій Іванни Блажкевич «Маленька українка».

Блажкевич, І. Маленька українка : поезії / І. Блажкевич ; упоряд. Б. Савак. — Тернопіль : Терно-граф, 2016. — 59, [4] с. : іл.
Видання приурочене до 130-річчя народження талановитій дитячій письменниці, мудрому педагогу, культурно-громадській діячці Галичини Іванни Блажкевич.
Дитяча поезія Іванни Блажкевич сповнена любов’ю, добротою, радістю та фантазійністю. Веселі та жартівливі віршики, прочитані разом з батьками створять вашій дитині гарний настрій та розвинуть уяву.
Упорядник книги — Богдан Савак  — директор Денисівського краєзнавчого музею, графіка —заслуженого художника України Євгена Удіна.

 

Черговим, оригінальним виданням, представленим на виставці є міні-альбом:

Іван Марчук у шаршах Миколи Дмітруха : [образотворчий матеріал] / над проектом працювали : М. Дмітрух, О. Снітовський, Б. Хаварівський : Терноп. облдержадмін. [та ін.]. — Тернопіль : Терно-граф, 2016 — 20 с. : іл.
У цьому невеличкому альбомі презентовано близько тридцяти шаржів на всесвітньовідомого художника Івана Марчука. Видання приурочено до 80-річчя славетного живописця. Автор шаржів — живописець. графік, педагог, член Національної спілки художників України, Асоціації карикатуристів Микола Дмітрух.
У передмові до видання керівник проекту і журналіст Олег Снітовський відзначив : «Кожен із малюнків, які тут поміщено, має чітку, виразну думку автора, певний філософський підтекст, своєрідний харч для роздумів, Прості лінії, які домінують у шаржах-портретах Івана Марчука та окремих сюжетних малюнках, несуть велике емоційне навантаження, яке не спроможне передати навіть багатометрове полотно. За цим всім, за шаржовою стилізацією проглядається потужна об’ємно-просторова пластика. Художник не просто, передає характерні зовнішні риси геніального художника Івана Марчука, а намагається глибше розкрити його творчу та життєву сутність, і то велике вміння, притаманне таланту Миколи Дмітруха — зуміти побачити у людині найголовніше, домінуюче, оптимістичне і, при цьому, бути тактовним, не образити того, кого стосується шарж».

У 2016 році виповнилося 70 років з часу Львівського псевдособору, ініційованого комуністичним режимом, який в насильницький спосіб намагався ліквідувати Українську Греко-Католицьку Церкву.
Вшануванню цих подій присвячено пам’ятний фото каталог :

Репресовані за віру : фотокаталог пам’яток і пам’ятних знаків, встановлених духовенству Української Греко-Католицької Церкви у Тернопільщині / керівник проекту М. Ягодинська ; авт. тексту : Л. Строцень, С. Грабовий ; Терноп. обл.. держ. адмін., Терноп. обл. інспекція охорони пам’яток історії та культури, Тернопільсько-Зборівська архиєпархія [та ін.]. — Тернопіль. : Шабала Ю. Є., 2016. — 49 с.

До фотокаталогу увійшли світлини пам’ятників, меморіальних об’єктів і меморіальних дощок, встановлених у Тернопільщині для увічнення та вшанування пам’яті духовенства Української Греко-Католицької Церкви, які загинули або були репресовані радянською державною владою, захищаючи релігійну традицію своєї Церкви.
Видання приурочено до 70-річчя від часу проведення Львівського псевдо собору 1946 року.

Відомий тернопільський письменник, редактор, журналіст і краєзнавець, заслужений діяч мистецтв України Богдан Мельничук представив читачам свою нову книжку «Хлібина для бандерівця».

Мельничук, Б. Хлібина для бандерівця : проза, поезія, афоризми / Б. Мельничук. — Тернопіль : Навчальна книга — Богдан, 2016. — 191 с.
Книгу складають вибрані прозові та поетичні твори, афоризми, життєписи, бібліографія. Видання також містить перелік нагород письменника, кількість написаних художніх, публіцистичних і краєзнавчих книжок, понад 40 п’єс та інсценізацій, поставлених у театрах України.
У книзі використані екслібрисні роботи заслужених художників України Ярослава Омеляна та Євгена Удіна і живописця Миколи Дмітруха.

 

 

 

 

«Римовані сни» — чергова збірка поезій члена Національної спілки письменників України та Національної спілки журналістів України, педагога та активної громадської діячки Раїси Обшарської.

Обшарська, Р. Римовані сни / Р. Обшарська. — Тернопіль : Терно-граф, 2016. — 360 с.
Авторка з душевним болем відгукується на криваві події у зоні АТО, гостро переживає за долю рідної землі, неньки-України. Її вірші безпосередні щирі і відкриті, а тематика різноманітна — від патріотичної до інтимної лірики.
Лариса Обшарська Лауреат багатьох конкурсів та фестивалів, серед яких — «Голос серця», «Кришталеві джерела», «Людина року — 2009». Очолює дошкільний навчальний заклад №1 «Золота рибка» м. Чорткова.

 

 

Цікавий пригодницький роман в авторській редакції пропонує читачам тернопільський письменник Олексій Попадюк.

Попадюк, О. Щаслива служба западенця Олексія Попа дюка : пригодницький роман / О. Попадюк. — Тернопіль : Принтер-Інформ, 2016. — 431 с.

Олексій Попадюк народився 30 серпня 1933 року в с. Кобарівці Зборівського району. Усе життя працював слюсарем, спочатку багато років у депо «Станція «Тернопіль», а потім — на заводі «Ватра».
Писати почав досить пізно — з 75 років. Він автор книг «Літературна партизанка западенця Олексія Попадюка», «Крива люфа западення Олексія Попадюка», «Заслужене щастя Олексія Попадюка» та «Щаслива служба западення Олексія Попадюка».
Тема книг пана Олексія — Галичина після Другої світової війни. Та страшна епоха, ті страшні події, що творилися після неї . «По фронті» — так називає час, який описує автор у власних творах.
«Який я — така моя книга! Я творю її по образу і подобі своїй. В моїх книгах певним чином змальований я сам. Адже ставлю себе на місце героя, змальовую його з себе, змальовую алгоритм його дій з своєї точки зору. Тут і виявляється моє авторське «я» — зазначає Олексій Попадюк.

«Колонія» — так назвав свій об’ємний роман-епопею талановитий журналіст, голова Тернопільської обласної організації НСЖУ, письменник Василь Тракало.

Тракало, В. Й. Колонія : роман / В.  Й. Тракало. — Нове видання. — Київ : Дніпро, 2016. — 829, [1] c.
Через долі багатьох галицьких родин автор показує тернистий шлях нашого народу до волі від 1990-х років і до проголошення незалежності України у 1991 році та до сьогодення. Дія роману і події у творі розгортаються не тільки в Україні, а й у Польщі, Німеччині, Росії, США, Канаді. Документальні архівні матеріали лише підсилюють інтерес до книги.
За роман «Колонія» Василь Тракало удостоєний Всеукраїнської премії братів Лепких та першої премії Українського вільного університету в Нью-Йорку.

 

 

 

Автор наступної книги — Леся Коковська-Романчук — доцент кафедри акушерства та гінекології Тернопільського державного медичного університету ім.. І. Горбачевського, член Національної спілки письменників України, поетеса, бард, володар знаку «Золоті письменники України», авторка українських бестселерів: «Софія», «Чотири дороги», «Місто карликів», «Лицарі любові і надії», «Цвіте терен».
Новим романом «Благословен, хто йде» письменниця порадувала численних поціновувачів своєї творчості.

Романчук-Коковська, Л.. І.. Благословен, хто йде : роман / Л. І. Романчук-Коковська. — Тернопіль : Навчальна книга — Богдан, 2016. — 176 с.

Цей незвичний, незвичайний роман, що має ознаки історичної драми, житія, філософської притчі — сповнений пригод, духовного пошуку, становлення душі, пізнання Господньої благодаті. Він перший із серії романів Лесі Романчук-Коковської, що натхненні сакральним змістом. Він перший і єдиний про першомученицю Теклю, яка жила у м. Іконія і була ученицею святого Павла.
Свята Текля — покровителька Тернополя. ЇЇ фігура стояла на вулиці Верхній Панській (нині Театральний сквер). Вона мала добру освіту і силу зцілювати інших. ЇЇ мощі покояться в м. Маалюля (сучасна Сирія) у монастирі св. Теклі. Це єдине місце на землі, де люди досі розмовляють арамейською мовою —мовою Христа.

 

 

Тернопільська письменниця Ніна Фіалко відома, як авторка книг : «Гніздо для зозулі», «Дві обручки», «Зламані жоржини», «Кохання з першого погляду», «Небезпечна межа», « Повертайтесь журавлі, додому», «Примарне щастя», «Ріка життя», «Родинні гріхи», «Веселі канікули», «Коли брати стають ворогами», «Обірвана струна».
Соціально-психологічний роман «Хочу в Тарасюківку» продовжив перелік творчого доробку літераторки.

Фіалко, Н. І. Хочу в Тарасюківку: роман / Н. І. Фіалко. —Тернопіль : Навчальна книга — Богдан, 2016. — 320 с.
В романі письменниця захоплююче і точно відтворює життєвий шлях типового представника покоління, яке формувалось у тисяча дев’ятсот вісімдесятих, намагалось і вижити й нажити статки в дев’ностих… Непросте і трагічне становлення українця, який волею обставин опинився тоді в Москві. Нелегкий вибір постав перед ним нині…

 

Царину літературної критики представляє Тетяна Дігай.

Дігай, Т. І. Час дефіле : літ. критика : рецензії та відгуки на твори сучасної укр. поезії та прози 2012—2015 років / Т. І. Дігай. — Тернопіль : Терно-граф, 2016. — 132 с.

Книгу Тетяни Дігай «Час дефіле» склали статті, що були опубліковані протягом 2014—2015 років в українських часописах.
Тетяна Дігай живе і працює в Тернополі. За фахом — викладач фортепіано. Член Національної спілки письменників України, Переможець конкурсу рецензій «Книга року БІ-БІ-СІ — 2007», лауреат премії журналу «Літературний Тернопіль» у номінації «літературна критика і публіцистика» (2009), дипломант конкурсів порталу «Буквоїд» у номінації «літературна критика» (2009, 2010, 2011).
У творчому доробку поезії : «Корона Афродіти», «Тетянин день», «У двох із тишею», «Імпровізації» та літературна критика : «Книжкові імпресії», «Кубік Рубіка», «Метроном», «Дзеркало», «Післямова».

 

 

Література до знаменних і пам’ятних дат Тернопільщини на 2017 рік : бібліогр. покажч. Вип. 27 / Упр. культури Терноп. облдержадмін., Терноп. обл. універс. наук. б-ка ; уклад. М. Пайонк ; кер. проекту й наук. ред. В. Вітенко ; ред. О. Раскіна. — Тернопіль : Підручники і посібники, 2016. — 128 с.
Видання містить інформацію про пам’ятні події краю та його видатних людей.
Посібник слугуватиме науковцям, освітянам, краєзнавцям, студентству, культурно-освітнім працівникам, широкому загалу користувачів.

 

 

 

До змісту

2015

Щовесни в м. Тернополі проходить «Мистецький фестиваль «Ї». Це триденний захід, який об’єднує усі види мистецтва: літературу, живопис, фотографії, музику та кіно. Фестиваль спрямований на популяризацію сучасної української культури серед молоді.

Мистецький фестиваль «Ї» : (Тернопіль, 17—19 квітня 2015 року) : літ. антологія / [уклад.: Ю. Завадський, Ю. Матевощук]. — Тернопіль : Крок, 2015. — 250 с.

Завдяки організаторам заходу побачила світ літературна антологія «Мистецький фестиваль «Ї», яка представлена багатьма відомими іменами. Під однією обкладинкою зібрано твори Юрія Андруховича, Бориса Гуменюка, Володимира Демчишина, Сергія Жадана, Юрія Завадського, Юрія Іздрика, Олександра Ірванця, Василя Махна, братів Капранових, Василя Карп’юка, Маріанни Кіяновської, Юрія Матевощука, Тараса Прохаська, Василя Томчишина та багатьох інших митців.

 

Лірична трилогія нашого краянина, письменника, літературознавця, літературного критика Петра Сороки «Симфонія Петриківського лісу» — це глибока філософська проза та щемлива поетична лірика.

Сорока, П. Симфонія Петриківського лісу : лірична трилогія / П. Сорока. — Львів : Апріорі, 2015. — 312 с.

Також це глибокі роздуми про внутрішній світ, пошуки сенсу життя, роль природи в житті людини. Книга спонукає читача до внутрішньої роботи, вдумливості, відповідає на болючі питання життя та надає естетичну насолоду від прочитаного.

Перша частина видання — сюжетна, друга — мозаїчна і складається з ліричних етюдів, третя — поетична («Лісові псалми»). Книга має ошатний подарунковий вигляд, майстерно оформлена чорно-білою графікою художника Степана Шевчука.

 

Виповнилося 100 років із часу створення легіону Українських січових стрільців. Саме стрілецтво у XX ст., після багаторічної перерви, першим відновило боротьбу за українську державність. Своїми ратними здобутками і самопожертвою воно вписало героїчні сторінки у літопис звитяг борців за волю України.

Лазарович, М. За волю й славу України : нариси з історії Українського січового стрілецтва та Української Галицької армії : 100-річчю боротьби легіону УСС проти російських загарбників присвячено / М. Лазарович, Б. Мельничук, P. Матейко. — Вид. 3-є, допов. — Тернопіль : Терно-граф, 2015. — 320 с. : фот.

У третьому доповненому виданні на основі архівних документів і найновіших досліджень проаналізовано основні принципи формування та умови організації легіону Українських січових стрільців під час Першої світової війни, його завдання, особовий склад, участь у бойових діях. Відтворено також інші героїчні й трагічні сторінки нашої історії: виникнення Західноукраїнської Народної Республіки, бойовий шлях її збройних сил — Української Галицької армії.

Значну частину книжки становлять додатки — це іменний список уродженців Тернопільщини, які в роки Першої світової війни служили в легіоні УСС, та громадських діячів краю періоду національно-визвольних змагань 1914—1921 років, відомості про першу й другу російські окупації Тернопільщини під час світової війни 1914—1918 та 1916—1917 років, про Тернопіль, як столицю ЗУНР, та добірка стрілецького гумору.

Проілюстроване документальними світлинами, зображеннями медалей і нагрудних знаків видання буде корисне для краєзнавців, педагогів, студентів та учнів, усіх, хто цікавиться нашою минувшиною.

Результатом нових творчих пошуків стала серія робіт відомого художника Володимира Чорнобая:

Пікуй: органічні структури Володимира Чорнобая. — Тернопіль : [б. в.], 2015. — 20 с.

Володимир Чорнобай закінчив Львівське училище прикладного мистецтва (1973 р., нині коледж декоративного і прикладного мистецтва) й інститут прикладного та декоративного мистецтва (1980 р., нині Національна академія мистецтва). Художник-монументаліст, член Національної спілки художників України. Займається класичним вітражем, малярством, графікою, практикує перформанс. Учасник збірних виставок в Україні, Румунії, Польщі, Іспанії, Італії, Німеччини, Словаччині. Організатор пленерів у Польщі. Твори знаходяться в колекціях галерей і музеїв України, Словаччини, Польщі, Іспанії та Німеччини.

Живописні полотна тернопільського мистця — це малюнки на тканині, відбиті органічними структурами, скажімо, м’ясом, сажею чи кіптявою. Уже кілька років поспіль такі «органічні структури» є основним творчим методом художника, який цього разу оживляє найвищу вершину Вододільних Бескидів і всього пасма Бещад — гору Пікуй.

Знайомимо Вас, шановні користувачі, з історико-краєзнавчим нарисом «Кип’ячка: біографія Вітчизни» відомого тернопільського поета, перекладача, краєзнавця, члена Національної спілки письменників України й Асоціації українських письменників Бориса Щавурського. Він автор поетичних збірок «Мідяки» (1992), «Мідяки: спроба вибраного» (2000), «Вірші срібні та золоті» (2003), «Реквієм для греко-католика» (2011), ряду навчальних видань зі світової літератури та ін. Упорядник 2-томного енциклопедичного довідника «Зарубіжні письменники» (2006), 2-томного видання поетичних творів Р. М. Рілке «Темні плачі» (2007), поетичних антологій «Чорне і червоне: сто українських поетів ХХ ст.» і «Червоне і чорне: сто українських поеток XX ст.» тощо.

Щавурський, Б. Кип’ячка : біографія Вітчизни / Б. Щавурський. — Тернопіль : Навчальна книга — Богдан, 2015. — 304 с. : іл.

Даний нарис — це проілюстрована багатьма фотографіями та оздоблена літературними перлинами документальна біографія родинного села Бориса Щавурського. У ньому через призму авторських спостережень, суджень, історичних документів та хронік, спогадів людей розповідається про минуле й сучасне життя села та його громадян.

Книга пройнята глибоким патріотизмом до української землі та великою любов’ю до простих українських людей, які своєю щоденною працею творять її добробут.

Пропонуємо Вашій увазі видання — результат дослідження боротьби молодих учасників підпілля ОУН — УПА та їх симпатиків на теренах Тернопільщини за відродження Української Держави. В основу написання взято архівні матеріали СБУ Тернопільської області, свідчення учасників підпілля, їх рідних та близьких, а також матеріали, документи, світлини, зібрані краєзнавцями, учителями, працівниками бібліотечних установ міста Тернополя й області.

Малолітні політв’язні Тернопільщини : Книга пам’яті / ред. і упоряд. І. Олещук ; Терноп. обл. орг. Всеукр. т-ва політв’язнів і репресованих. — Тернопіль : Джура, 2015. — 656 с.

Більшовицький терор торкнувся чи не кожної родини. Малолітніми жертвами на Тернопільщині за період радянської окупації стало понад 2500 осіб, серед них — діти, народжені в тюрмі, молоді хлопці та дівчата 14-річного віку, депортовані, розстріляні чи замордовані.

Книга має три розділи. У першому подано короткі біографії та фотографії малолітніх політв’язнів. До другого розділу увійшли розширені біографії, спогади, статті, поезії, а також інформація про підпільні молодіжні організації. Третій розділ складають документи про репресивну радянську систему, концентраційні табори, режим утримання тощо. Книгу пам’яті доповнюють сучасні фотографії, які висвітлюють громадсько-політичну діяльність Тернопільської обласної організації Всеукраїнського товариства політв’язнів і репресованих.

Історія заставляє задуматися — що спонукало учасників національно-визвольного руху, українських патріотів, які в боротьбі за Українську Соборну Самостійну Державу віддавали найдорожче — своє молоде життя, гинучи чи то у відкритому бою, чи у криївці зі словами на устах: «Слава Україні!»

Маємо бути гідними наслідування молодих борців за волю України!

Наступним виданням, представленим на виставці, є книга:

Хаварівський, У. Герби владик Української Греко-Католицької Церкви: 2013 рік : (Україна та діаспора) / У. Хаварівський. — Тернопіль : Терно-граф, 2015. — 56 с. : іл.

Збірник є своєрідним довідником, що містить зображення, описи та пояснення символів 48 особових гербів єпископату Української греко-католицької церкви. Додатково подано фотографії владик та короткі біографії.

Розраховано на широке коло читачів та всіх, хто цікавиться церковною особовою геральдикою.

 

 

 

Питання захисту прав учасників АТО постає все гостріше. Саме військові та члени їхніх сімей часто не поінформовані про свої права та процедуру їх захисту.

Правовий та соціальний захист бійців АТО / уклад. 3. О. Гладчук. — вид. 2-ге, перероб. й допов. — Тернопіль : Терно-граф, 2015. — 160 с.

У другому, доповненому, виданні подано зміни в чинному законодавстві та витяги з нормативно-правової бази України, що стосуються соціально-правового захисту учасників АТО станом на 1 травня 2015 року.

 

 

 

Жіноча доля в Україні в усі часи була нелегкою, а часто — трагічною. Зазнали чимало лиха від татар, турків, від панщини та різних диктаторів.

Хто з Богом, то Бог з ним : спогади Ольги Мерещак (Заяць) / упоряд. Н. Бойко ; Бережан. краєзн. музей. — Бережани ; Тернопіль : Астон, 2015. — 44 с.

Мешканка Бережан Ольга Заяць-Мерещак — одна із жертв жорстокого сталінського режиму. Її, активну учасницю ОУН — УПА, у 1949 році засудили до розстрілу. Та життя розпорядилося по-своєму: жінці довелося перенести на своїх тендітних плечах і довгі роки таборів, і боротьбу за виживання в часи більшовицького режиму.

«Від самого дитинства пам’ятаю, як наша мама нас, дітей, вчила: «Діти мої дорогі, пам’ятайте завжди про Бога, моліться, а Господь Бог вас буде берегти на кожному кроці», — так розпочинає свої спогади зв’язкова, політв’язень Ольга Заяць-Верещак.

Видавництво «Терно-граф» вкотре потішило читачів. Світ побачила нова збірка «Серпневі роси» тернопільської художниці та літераторки Галини Денеги.

Денега, Г. Серпневі роси : повісті, оповідання, новели / Г. Денега. — Тернопіль : Терно-граф, 2015. — 312 с. : іл.

Такі різні характери, непрості людські стосунки, кохання та зрада присутні у творах «А яблука падають…», «Не так сталось, як гадалося», «Осінні фіалки»… Гумор та іронія — в оповіданнях «Богема», «Пан у капелюсі», елегійний настрій і романтика — у «Химерії», містика — у «Пентаграмі» та «Юстині та «котикові».

Як і в попередніх збірниках, обкладинку й титульну сторінку видання прикрашають репродукції картин Галини Денеги, а текст проілюстрований графічними роботами її чоловіка — заслуженого художника України Петра Шпорчука.

«Небо і земля, ніч і день, горе і радість, добро і зло, любов і ненависть — два береги річки, і їх може поєднати лише любов, ріка любові…», — ці слова стали епіграфом до книги «Два береги» письменника Григорія Шегери — члена Національної спілки журналістів України та Національної спілки письменників України .

Шегера, Г. Два береги : вибране / Г. Шегера. — Кременець : Папірус-К, 2015. — 196 с.

До книги увійшли вибрані оповідання та новели про важкі долі волинян у нелегкі часи минулого та сьогодення. Автор також оспівує красу неповторної природи рідного краю, наближаючись у кращих описах пейзажів до класиків української літератури.

 

 

Чергове дослідження відомого краєзнавця, художника, педагога, заслуженого майстра народної творчості України Антона Гриба вийшло з друку під назвою «Керамологія Тернопільщини».

Гриб, А. Керамологія Тернопільщини : монографія / А. Гриб. — Тернопіль : Підручники і посібники, 2015. — 160 с.

У монографії простежується розвиток народного гончарства й кераміки Тернопільщини від епохи неоліту до початку XXI ст.

Видання складається з п’яти розділів: «З глибини віків», «Життя і праця гончарів», «Гончарний промисел XX ст.», «Кераміка як вид мистецтва на початку XXI століття», «Історична пам’ять про гончарство Тернопільщини».

Дане дослідження буде корисним науковцям, краєзнавцям, викладачам та студентам вищих навчальних закладів, шанувальникам народної творчості.

Глибоко вражає й полонить душу творчість талановитого художника Антона Журавля.

Журавель, А. «Душа покликана писати, малювати, співати й глибоко, логічно, мудро мислити…» / А. Журавель. — Тернопіль : Терно-граф, 2015. — 44 с. : іл.

У каталозі поміщено творчий доробок відомого художника-живописця, члена Національної спілки художників України, поета, публіциста, колишнього професійного співака, читця поезій Антона Журавля.

Його живописні твори вражають художньою довершеністю, яскраво вираженою самобутністю. Автор вміє побачити поетичне в буденному, звичайному, опромінює його теплом своєї душі та дарує справді творчий настрій. У всіх полотнах відчувається синівська любов до рідного краю.

У духовно-естетичному вихованні дітей та молоді, формуванні їхніх музично-естетичних уподобань особливе місце займає пісня. Саме через неї розкривається краса й привабливість навколишнього світу в усій повноті, осягається його глибина та розмаїття не тільки розумом, а й душею.

Мельничук, Б. Козацького роду : пісні для дітей молодшого, середнього і старшого віку / Б. Мельничук. — Тернопіль : Терно-граф, 2015. — 248 с. : іл.

Цю збірку склали пісні для дітей різного віку на слова відомого тернопільського письменника, заслуженого діяча мистецтв України Богдана Мельничука. Музику до них написали Людмила Бутенко, Володимир Войнарський, Надія Галабурда, Ярослав Горішній, Василь Дунець, Ярослав Злонкевич, Анатолій Мацейків, Леся Мацьків (Горлицька), Іван Николайчук, Михайло Облещук, Леонід Попернацький, Віктор Прохоров, Мар’ян Пуляк, Василь Сорока, Ігор Федірко, Микола Чорний та Юрій Шевчук. Деякі тексти подано без нот — це своєрідне запрошення композиторам до співпраці.

Видання проілюстроване малюнками Євгена Удіна та Іванни Садової, адресоване вихователям дитячих садочків, учителям, батькам, учням та дошкільнятам.

Відомий композитор із Теребовлянщини Микола Чорний представив свій третій співаник:

Чорний, М. Збудися, люде… : пісні Миколи Чорного на слова поетів Тернопілля / М. Чорний. — Тернопіль : Терно-граф, 2015. — 64 с. : іл.

Пісенний збірник Миколи Чорного «Збудися, люде…», за задумом автора, є логічним продовженням попередніх збірок «Людина до сонця йшла…» та «Люблю свій край, люблю своїх краян». Його склали пісні на слова поетів Тернопілля.

Серед авторів текстів — Богдан Андрушків, Богдан Мельничук, Раїса Обшарська, Микола Ковальчук, Леся Любарська, Тетяна Яблонь та ін. Післямову до збірника написав наш земляк — поет, прозаїк, драматург, громадський діяч, заслужений діяч мистецтв України Василь Фольварочний.

 

Літературний Тернопіль : літ.-мист. і громад.-політ. часопис. № 3 / Терноп. нац. пед. ун-т ім. В. Гнатюка, Терноп. обл. орг. НСПУ, вид. дім «Вільне життя плюс» ; голов. ред. Б. Мельничук. — Тернопіль : Терно-граф, 2015. — 160 с.

Чергове число журналу відкривають публіцистичні роздуми доктора теології та кандидата історичних наук Василя Погорецького «Молитва за Україну». Поезія представлена добірками Олега Германа, Оксани Дяків і Степана Лисого. Також подано вірші молодих авторів Ірини Кошіль, Анастасії Репіховської та Ірини Табак, які дебютують у розділі «Проба пера».

Літературна критика репрезентована рецензіями Тетяни Дігай, Віктора Палинського та Івана Гаврильця. Галина Садовська аналізує двотомник головного редактора газети «Вільне життя плюс», кандидата філологічних наук Петра Федоришина про його родинне село Біла Чортківського району.

 

Література до знаменних і пам’ятних дат Тернопільщини на 2016 рік : бібліогр. покажч. Вип. 26 / Департамент культури, релігій та національностей Терноп. облдержадмін., Терноп. обл. універс. наук. б-ка ; уклад. М. Пайонк ; кер. проекту та наук. ред. В. Вітенко ; ред. О. Раскіна. — Тернопіль : Підручники і посібники, 2015. — 128 с.

Видання містить інформацію про пам’ятні події краю та його видатних людей.

Посібник слугуватиме науковцям, освітянам, краєзнавцям, студентству, культурно-освітнім працівникам, широкому загалу користувачів.

 

 

 

До Вашої уваги бібліографічний покажчик «Мистці Тернопільщини», який продовжує серію «Мистецька Тернопільщина».

Мистці Тернопільщини : бібліогр. покажч. Ч. 1. Образотворче мистецтво / Департамент культури, релігій та національностей Терноп. облдержадмін., Терноп. обл. універс. наук, б-ка ; уклад. В. Миськів ; вступ. ст. І. Дуди ; кер. проекту та наук. ред. В. Вітенко ; ред. Г. Жовтко. — Тернопіль : Підручники і посібники, 2015. — 496 с. — (Мистецька Тернопільщина).

У бібліографічному покажчику «Мистці Тернопільщини» зібрано найповнішу бібліографію про художників, скульпторів, фотохудожників, мистецтвознавців, а також мистців української західної діаспори — уродженців Тернопілля.

Видання складається із вступної статті «Образотворче та декоративно-ужиткове мистецтво Тернопільщини» мистецтвознавця, заслуженого працівника культури України І. Дуди та п’яти розділів.

До першого розділу «Живопис. Графіка» увійшло три підрозділи: «Художники Тернопільщини кінця XIX — XX ст.», «Сучасні художники Тернопільщини», «Художники-аматори». Другий розділ «Фотохудожники» присвячений діяльності фотомайстрів. У третьому розділі «Скульптура» подано матеріали про творчість мистців у галузі скульптури. Четвертий розділ «Українська західна діаспора» містить бібліографію про уродженців Тернопілля. У п’ятому розділі «Мистецтвознавці» висвітлено напрацювання з питань мистецтва.

Видання адресується краєзнавцям, викладачам, та студентам мистецтвознавчих спеціальностей, культурологам, бібліотечним працівникам.

До змісту

2014

Тернопільщина подарувала світові багато талановитих синів та дочок, які прославили наш край далеко за її межами. До цієї когорти, безперечно, належать і брати Богдан та Левко Лепкі.

У 1991 році редакцією журналу «Тернопіль» засновано Всеукраїнську літературно-мистецьку та громадсько-політичну премію імені Братів Богдана та Левка Лепких, яка присуджується за кращі твори чи наукові розвідки з літератури та публіцистики, мистецтва й історії України.

Ониськів, М. Сподвижники поля духовного : лауреати Всеукр. літ.-мист. та громад.-політ. премії імені Братів Богдана та Левка Лепких : довідник-антологія (1991—2013) / М. Ониськів, В. Уніят. — 2-ге вид., допов. та уточн. — Тернопіль : Терно-граф, 2014. — 112 с. : іл.

«Сподвижники поля духовного» — друге, доповнене й уточнене видання, що репрезентує володарів поважної громадської літературно-мистецької відзнаки, якою увінчано майже сотню представників творчої інтелігенції з України та світу.

Довідник стане в нагоді школярам і студентам, краєзнавцям та вчителям, усім тим, хто цікавиться рідним словом, музикою та піснею.

Наступним виданням, представленим на виставці, є нова книга тернопільського письменника, журналіста, краєзнавця, заслуженого діяча мистецтв, лауреата низки престижних премій Богдана Мельничука «Перейти на другий берег», присвячена пам’яті відомого поета, колишнього політв’язня, лауреата Шевченківської премії, почесного громадянина міста Тернополя Степана Сапеляка.

Мельничук, Б. Перейти на другий берег : Нові новели, поезії, п’єси, пісні, статті; дещо про автора / Б. Мельничук. — Тернопіль : Терно-граф, 2014. — 864 с. : іл.

«Свічка пам’яті» — перший розділ видання. Під однією обкладинкою зібрано твори, присвячені пам’яті Степана Сапеляка. Наступними в книзі йдуть «Новели», у яких автор зумів найліпше творчо розкритися. Неоднозначного враження залишають розділи «Поезії», «Сатира і гумор», «П’єси» та «Пісні». Ряд цікавих міркувань у своїх роздумах про доробок нашого краянина у розділі «Про автора» висловили В’ячеслав Хім’як, Анатолій Стожук, Валентина Семеняк та ін.

 

Як розважити малюка, щоб він провів час цікаво та з користю? Допоможе організувати дозвілля, розвинути спостережливість, шанобливе ставлення до народних традицій та вірувань книга «Вервиця» Ірини Дем’янової, письменниці, краєзнавця, редактора, члена Національних спілок журналістів та письменників України.

Дем’янова, І. Вервиця : Календарик святкувань у віршах, оповідках, загадках / І. Дем’янова ; худож. І. Козій. — Тернопіль : Навчальна книга — Богдан, 2014. — 36 с.

Спеціально для цієї книжечки ілюстратор Ігор Козій створив ніжні акварельні малюнки. Читайте й розглядайте дане видання разом із дитиною, насолоджуйтеся моментом духовного єднання з вашим малям.

 

 

Наталя Пасічник — письменниця, лауреат багатьох літературних премій, кандидат філологічних наук, член Національної спілки письменників України. Авторка поетичних збірок «Елегія печалі» (2002), «Портрети доби Ренесансу» (2006), «Гра в три руки» (2009), «Пастух бджіл» (2012), а також повісті для дітей «Терезка з Медової Печери» (2014).

Вашій увазі пропонуємо нову збірку Наталі Пасічник «Зимові канікули»:

Пасічник, Н. Зимові канікули : зб. поезій / Н. Пасічник. — Тернопіль : Джура, 2014. — 60 с.

Авторка книги продовжує раніше заявлені мотиви, що спонукає констатувати домінанту її ліричної системи: творчість як енергія відцентрового імпульсу та найвища самореалізація. Прилучення до таємних знань підсвідомості, відкриття прихованого боку явища, наближення до суті через неочевидне є визначальними ознаками стилю авторки.

Подяка — це не просто слова ввічливості, як вважають, це значно глибший зміст внутрішніх духовних відчуттів. Вона не має вікової межі, бо вдячність — це стан душі, притаманний як молодим, так і старшим, досвідченим.

Подяка Богу : поезія / упоряд. Н. І. Кулик. — Тернопіль : Терно-граф, 2014. — 344 с.

У збірці — вірші 178 авторів, різних за віком, творчим стажем, художнім рівнем, але об’єднаних почуттями вдячності Всевишньому за життя, спасіння та любов… Кожна поезія — це й зачудування Божим промислом, і замилування Його творінням, і крик душі, і сплеск емоцій, і усвідомлення себе частинкою Всесвіту.

Видання буде корисним священнослужителям, катехитам, учителям недільних шкіл та християнської етики, дбайливим батькам і допитливим дітям. Якщо ви ще не подякували Богу, зробіть це разом з авторами книги.

Наступним виданням, представленим на виставці, є книга:

Промінь правди / упоряд.: Б. В. Газилишин, В. А. Липницький. — Тернопіль : Політек, 2014. — 240 с.

Видання розповідає про наших земляків, які в далекі 50—80 роки ХХ століття під час служби в армії брали безпосередню участь у випробовуванні ядерної зброї на полігонах колишнього СРСР, виробництві ядерної зброї «Челябінськ — 40», ліквідації аварії в/о «Маяк», регламентних роботах на ядерних зарядах у ядерних сховищах, ліквідації аварій на атомних підводних човнах тощо. Сьогодні завіса секретності з ветеранів-ядерників майже знята.

Ця книга відкриває браму часу, де можна побачити наше минуле, покрите темною хусткою історії.

 

Щось хвилююче, таке просте й щире вабило й продовжує вабити у творчості Надії Тарасюк.

Тарасюк, Н. Про що мовчала шибка : лірика / Н. Тарасюк. — Тернопіль : Терно-граф, 2014. — 92 с.

Нова збірка творів молодої поетеси з Тернопілля Надії Тарасюк пронизана ліризмом. Через призму власного світобачення, торкаючись багатьох тем, авторка запрошує у світ її величності Поезії з усією свіжістю образів і метафор.

 

 

 

 

Творчий доробок відомої тернопільської письменниці, журналістки та громадської діячки Марії Баліцької поповнився ошатним літературно-художнім виданням «Осяйний Тернопіль».

Баліцька, М. Осяйний Тернопіль / М. Баліцька. — 2-ге вид., допов. — Тернопіль : Терно-граф, 2014. — 128 с. : іл.

До книги увійшли нові та оприлюднені раніше поезії, оповідання, віршована проза, поема «Мандрівка з Янголом».

Вирушаючи в мандрівку вулицями «Осяйного Тернополя», можна сміливо брати із собою і найменших читачів, яких очікують казкові пригоди таємничих героїв…

Книга буде цікава тим, хто вміє як занурюватися у власний внутрішній світ, так і возноситися в образному мисленні.

У 2008 році відновив свій вихід, перерваний фінансовими труднощами, літературно-мистецький і громадсько-політичний часопис «Тернопіль», перший номер якого побачив світ у 1991 році. Сьогодні журнал виходить під назвою «Літературний Тернопіль» і є спільним проектом Тернопільського національного педагогічного університету імені В. Гнатюка, обласної організації Національної спілки письменників України і видавничого дому «Вільне життя». Головний редактор часопису — Богдан Мельничук.

Літературний Тернопіль : літ.-мист. і громад.-політ. часопис. № 1 / Терноп. нац. пед. ун-т ім. В. Гнатюка, Терноп. обл. орг. НСПУ, вид. дім «Вільне життя плюс» ; голов. ред. Б. Мельничук. — Тернопіль : Терно-граф, 2014. — 160 с.

На сторінках журналу — поезія відомих і маловідомих авторів, проза, літературна критика, наукові дослідження з українознавства та літературознавства. Також часопис публікує матеріали про відомих в області й Україні особистостей: письменників, акторів, художників, громадських діячів, знайомить з архівними скарбами, фоторепродукціями живописних творів знаменитих молодих майстрів пензля тощо.

Журнал продовжує вести традиційні рубрики: «Актуально», «Із блокнота письменника», «Переклади», «Поличка бібліофіла», «З редакційної пошти», «Тернопілля у дзеркалі часу: події, факти, імена», а для наймолодших читачів — «Подільський віночок: сторінки для дітей».

Золота пектораль : літ.-мист. та громад.-публіцист. журн. № 1/2 (25—26) / голов. ред. В. Погорецький. — Чортків, 2014. — 162 с.

Літературно-мистецький та громадсько-публіцистичний часопис став стержнем, навколо якого об’єднуються творчі та яскраві особистості. Перший номер побачив світ у 2007 році. Головний редактор — Володимир Погорецький, член Національних спілок письменників та журналістів України, учасник бойових дій в Афганістані.

Журнал веде такі розділи: «Актуальне інтерв’ю», «Проза», «В гостях у «Пекторалі», «Поезія», «Дебют», «З перекладів», «Афганський апокаліпсис», «Есеїстика», «Постаті», «Погляд», «Критика. Рецензії. Огляди», «Мистецтво», «Краєзнавство» та «Духовні обереги».

 

 

У видавництві «Терно-граф» вийшов десятий, ювілейний, випуск літературно-художнього видання «Подільська толока», редактор-упорядник якого — Зіновій Кіпибіда, голова Тернопільського обласного літературного об’єднання при НСПУ, член Національної спілки письменників України.

Подільська толока : альманах літ. об-ня при Терноп. обл. орг. Нац. спілки письменників України. Вип. 10 / ред.-упоряд. З. М. Кіпибіда. — Тернопіль : Терно-граф, 2014. — 244 с. : іл.

Літературно-мистецький альманах репрезентує творчий доробок понад 70 авторів, які живуть і працюють у різних куточках Тернопілля. У ньому віддзеркалені всі аспекти літературного процесу в різних жанрах: поезія, проза, драматургія, вірші для дітей, гумор, сатира, критика тощо…

 

 

Пропонуємо Вашій увазі видання, присвячене нашому славетному землякові Якову Гніздовському:

Бубній, П. Яків Гніздовський: довга дорога додому : 100-річчю з дня народження мистця присвячено / П. Бубній ; ред.-упоряд. П. Козловський. — Тернопіль : Терно-граф, 2014. — 40 с. : іл.

Яків Гніздовський — різносторонній мистець, який працював у малярстві та гравюрі, скульптурі, художній кераміці, іконописі, екслібрисі, прикладній графіці, книжковій ілюстрації… Твори українського художника зберігаються у фондах найвідоміших музеїв США, а також у приватних колекціях. Світову славу син сільського дяка із с. Пилипчого, що на Борщівщині, здобув у м. Нью-Йорку, де прожив більшу частину свого життя.

Творчість Якова Гніздовського українці почали відкривати для себе вже в роки незалежності. А він завжди тужив за рідною землею й заповів поховати себе в Україні.

Люблю свій край, люблю своїх краян : Пісні Миколи Чорного на слова поетів Тернопілля / муз. М. Чорного ; [ред. П. Козловський]. — Тернопіль : Терно-граф, 2014. — 208 с. : іл.

Даний пісенний збірник — автобіографічний. У ньому за допомогою мелодій пісень і світлин ведеться опис рідних сіл Заздрість, Струсів, Яблунів, де автор народився, навчався, жив і працював. Є тут поезія дещо наївна, недосконала, але написана від душі, з любов’ю до рідних місць та краян.

Автор не претендує на оригінальність пісень, але всі вони пронизані українською народною мелодикою.

 

 

 

У березні 2014 року вся світова громадськість відзначала 200-річчя від дня народження геніального поета України — Тараса Григоровича Шевченка. З цієї нагоди вийшов із друку ілюстрований альманах «У камені, бронзі, граніті».

У камені, бронзі, граніті : Вшанування пам’яті Т. Г. Шевченка на Тернопільщині : [ілюстрований альманах] / Терноп. облрада, Департамент культури, релігій та національностей облдержадмін., Держ. архів Терноп. обл. — Тернопіль : Терно-граф, 2014. — 136 с. : іл.

Видання знайомить із пам’ятними місцями, пов’язаними з перебуванням на Тернопільщині Тараса Шевченка, містить світлини із фаховим описом монументів, меморіальних таблиць, встановлених у нашому краї задля вшанування Великого Кобзаря. За підрахунками шевченкознавців, нині у світі встановлено близько тисячі пам’ятників Тарасу Григоровичу. Найбільше їх в Україні.

Альманах містить розділи: «Наші земляки — лауреати Національної (Державної) премії України імені Тараса Шевченка», «Вулиці названі іменем Кобзаря», «Борщівський обласний краєзнавчий музей», «Кременецький обласний гуманітарно-педагогічний інститут ім. Тараса Шевченка».

Наступним виданням, представленим на виставці, є книга «Людина і суспільство: реалії життя» публіциста та громадського діяча Георгія Мельника:

Мельник, Г. Людина і суспільство: реалії життя / Г. Мельник. — Тернопіль : Терно-граф, 2014. — 504 с. : іл.

Дана книга є результатом тривалих роздумів автора над проблемами становлення та формування людини, її світогляду, проблемами українського суспільства, майбутнім громадянського суспільства й Української держави.

Видання, яке спонукає до роздумів, пошуків, самоаналізу, активних дій, стане добрим порадником і другом батькам, учителям, психологам, соціологам, усім, хто цікавиться важливими й актуальними проблемами становлення й зміцнення гармонійного українського суспільства, виховання в ньому справжніх громадян Української держави.

Література до знаменних і пам’ятних дат Тернопільщини на 2015 рік : бібліогр. покажч. Вип. 25 / департамент культури, релігій та національностей Терноп. облдержадмін., Терноп. обл. універс. наук, б-ка ; уклад. М. Пайонк. — Тернопіль : Навчальна книга — Богдан, 2014. — 144 с.

Видання містить інформацію про пам’ятні події краю та його видатних людей.

Посібник слугуватиме науковцям, освітянам, краєзнавцям, студентству, культурно-освітнім працівникам, широкому загалу користувачів.

 

 

 

Збірник праць. Т. 9. Сучасні проблеми техніки і технологій / Терноп. осередок НТШ ; відп. ред. М. Андрейчин. — Тернопіль : Астон, 2014. — 215 с.

Основу збірника склали публікації останніх результатів досліджень науковців Тернопільського національного технічного університету імені Івана Пулюя, членів НТШ, які були представлені під час Березневої сесії НТШ у 2014 році.

У працях, що увійшли до збірника, розглянуто проблеми в галузі механіки й математичного моделювання, фізики, електротехніки й світлотехніки, конструювання обладнання, технології машинобудування й транспортування. Загалом, збірник складається із чотирьох розділів: «Історія науки», «Машинобудування та механіка», «Матеріалознавство», «Фізико-математичне моделювання в техніці та технології».

 

У 2014 році в тернопільському видавництві «Терно-граф» побачила світ нова збірка гумору та сатири Зіновія Кіпибіди «Галопом не по європах».

Кіпибіда, З. Галопом не по європах : гумор, сатира, пародії, усмішки / З. Кіпибіда. — Тернопіль : Терно-граф, 2014. — 104 с. : іл.

Нова збірка члена Національної спілки письменників України Зіновія Кіпибіди представлена прозовими та поетичними творами гумору та сатири, а також народними усмішками й пародіями. Їм характерна індивідуальна мова персонажів, яка відзначається актуальністю піднятих гострих соціальних проблем та своєрідністю їх інтерпретації автором.

Різножанрова палітра збірки репрезентована у трьох розділах: «Освідчення в любові», «Песячими очима», «Коцюба закукурікала».

Книга розрахована на широке коло читачів.

Тернопільська обласна організація Української спілки ветеранів Афганістану підготувала до друку «Підручник бійця територіальної оборони».

Грабовий, О. А. Підручник бійця територіальної оборони / О. А. Грабовий, С. Є. Лісовий, С. Б. Ліпянін ; Укр. спілка ветеранів Афганістану, Терноп. обл. орг. УСВА, Наук.-навч.-тренув. військ.-патріот. центр ім. Я. П. Горошка. — Тернопіль : Терно-граф, 2014. — 264 с.

У даній книзі викладено основи вогневої, тактичної та інженерної підготовки, військової топографії, захисту від зброї масового враження, основ організації зв’язку, військово-медичної підготовки та ремонтно-евакуаційних заходів.

Видання відповідає вимогам статутів, програм, настанов та керівних документів, що регламентують підготовку бійців підрозділів територіальної оборони. Матеріал, викладений у підручнику, відповідає програмам основних дисциплін бойової підготовки.

Тернополянка Галина Денега донедавна була відома як художниця. Вона створила понад двісті чудових картин, які відзначені міжнародними та всеукраїнськими нагородами. Із часом розвинувся другий талант: світ побачили її чотири книги: «У стилі ретро», «Політ метелика», «Терпке вино» та «Осіння елегія».

Денега, Г. Осіння елегія : повісті, оповідання, новели / Г. Денега. — Тернопіль : Терно-граф, 2014. — 320 с.

Персонажі книги — наші сучасники та люди, котрі жили ще на початку ХХ століття. Різні долі й характери героїв повістей, оповідань і новел, складні перипетії їхнього життя зацікавлять читача. Як і в попередніх книгах, письменниці притаманні легкий стиль, барвиста мова, місткість вислову, гумор та іронія.

 

Важко не помітити, яким контрастним і суперечливим є сучасний світ. Що робить його таким? Де ховаються причини суспільно-політичних суперечностей? Що й чому гальмує гармонійний розвиток людини і суспільства? На ці та інші питання поет Богдан Томс намагається дати відповідь у своїй поетичній збірці «Не кріпи неправдою мости».

Томс, Б. Не кріпи неправдою мости : поезії / Б. Томс. — Тернопіль : Астон, 2014. — 160 с.

Не приховуючи свого критичного ставлення до всього того, що не дає змоги суспільству, країні розвиватися й рухатися вперед, автор із надією та оптимізмом дивиться в майбутнє.

Книга розрахована на тих читачів, які прагнуть знайти себе в сучасному світі, переповненому протиріччями.

 

Володимир Присяжний — письменник, член Національної спілки письменників України. Автор поетичних збірок «Остання сотня», «Тиха тривога», «Небесні кар’єри» та збірників новел «Долина днів», «Вулиці в полях», «Долоні світанку». Лауреат літературних премій імені Володимира Вихруща (2003), Уласа Самчука (2011) та обласної премії в галузі культури в номінації «Література — імені Богдана Лепкого» (2012).

Присяжний, В. Вернись росою / В. Присяжний. — Тернопіль : Лілея, 2014. — 99 с.

Нова збірка поезій Володимира Присяжного «Вернись росою» сповнена світла, образності, зігріта теплом любові до рідної землі, всепереможним життєствердним оптимізмом. Поетично-тематичні пласти сприймаються як висока монументальна споруда. Та найважливіше у його творчості — це Україна, її боротьба, воля, віра, щастя та любов.

Читач матиме нагоду прилучитися до всього прекрасного, що є у житті нетлінним і вічним.

Курінь : літ.-мист. альманах. № 14 / Терноп. обл. орг. НСПУ ; ред. рада: Є. Безкоровайний [та ін.]. — Тернопіль : Терно-граф, 2014. — 224 с.

Літературно-мистецький альманах «Курінь» репрезентує творчість близько 30 авторів із Тернопільської, Львівської, Рівненської, Запорізької областей та м. Києва.

У виданні представлено різні літературні жанри: поезію, прозу, переклади, твори для дітей, рецензії та читацькі відгуки, які згруповано за розділами: «Майстер-клас», «Гості «Куреня», «Поезія краю. Восьма нота», «Проза», «Корифеї», «Переклади. Мальована веселка», «Пе-ре-гу-ки», «Проба пера», «Поговоримо про різне», «Посиденьки для маленьких».

В оформленні альманаху використано роботи Івана Марчука.

 

Наукове товариство імені Шевченка : енциклопедія. Т. 2. Бібл — Вес / ред.: О. Купчинський, О. Савула, Н. Федорак ; Наук. т-во ім. Шевченка, Ін-т енциклопед. досліджень НАН України. — Київ ; Львів ; Тернопіль : [б. в.], 2014. — 616 с.

Енциклопедія «Наукове товариство імені Шевченка» — перше багатотомне видання про найдавніше наукове громадське товариство в Україні. Це «книга знань», яка репрезентує цілісний і багатовимірний образ інституції: мету і завдання, структуру, основні видання, персоналії, а також установи, що працювали при НТШ упродовж 1873—2014 років. Окремо в енциклопедії фігурують крайові НТШ та їхні осередки, які діють в Україні та за кордоном. Книга охоплює історію всіх сфер життя інституції та її контакти з різними національними, закордонними науковими установами й навчальними закладами.

Видання розраховане на науковців академічних інституцій, викладачів навчальних закладів, студентів та широке коло читачів.

До змісту

2013

Пропонуємо Вашій увазі книгу «Мої друзі та знайомі» публіциста, директора Денисівського краєзнавчого музею Богдана Савака:

Савак, Б. Мої друзі та знайомі : спогади, розповіді / Б. Савак. —Тернопіль : Терно-граф, 2013. — 320 с.

Видання розповідає про творчих та духовно обдарованих людей, з якими автор дружив, підтримував взаємини протягом значної частини свого життя. Сподіваємося, що вона стане в пригоді не тільки поціновувачам їхньої творчості, але й краєзнавцям, студентам та всім тим, кому не байдужі рідний край та його культура.

 

 

Сторінки наступної книжки лишень стверджують, який це великий дар бути батьком і яка це дивовижна, неповторна втіха, коли з любов’ю пригортається дитина й просто каже: «Татусю!»

Татові : склали пошанівок 100 авторів : [вірші, оповідання, есе про Тата] / упоряд. М. Й. Баліцька. — Тернопіль : Терно-граф, 2013. — 160 с. : іл.

Дана збірка об’єднала 100 авторів — письменників, літераторів, творчих особистостей, які сотворили 133 присвяти: поетично й віршовано, есе й оповідання, сповідь та замилування, — немов посадили Сад Пошанівку Тата, у якому також росте напутнє Слово священика, повчально-виховне Слово науковця-педагога, і Слово пошанівку батьків — зі Святого Євангелія.

Кожне деревце — особливе.
Кожна праця — Богу мила.
Усе добре примножує радість.
І мовчазно-великою є радість бути Татом.

У тій радості закладена могутня сила єднання, глибинна мудрість віків, працьовитість, вражаюча відданість і любов серця.

Книга стане в пригоді науковцям, учителям, вихователям, духовним наставникам, студентській та учнівській молоді, усім, хто любить Прозу, Поезію і Тата.

Золота пектораль : літ.-мист. та громад.-публіцист. журн. № 3 (24) / голов. ред. В. Погорецький. — Чортків, 2013. — 162 с.

Літературно-мистецький та громадсько-публіцистичний часопис став стержнем, навколо якого об’єднуються творчі та яскраві особистості. Перший номер побачив світ у 2007 році. Головний редактор — Володимир Погорецький, член Національних спілок письменників та журналістів України, учасник бойових дій в Афганістані.

Журнал веде такі розділи: «Актуальне інтерв’ю», «Проза», «В гостях у «Пекторалі», «Поезія», «Дебют», «З перекладів», «Афганський апокаліпсис», «Есеїстика», «Постаті», «Погляд», «Критика. Рецензії. Огляди», «Мистецтво», «Краєзнавство» та «Духовні обереги».

 

До змісту

2012

Заслуговує на увагу поетична збірка «І так живу…» відомого літератора, журналіста, громадського діяча, члена Національних спілок журналістів та письменників України, голови Тернопільської обласної організації НСПУ (2008—2015 рр.) Євгена Безкоровайного.

Безкоровайний, Є. I так живу… : поезії / Є. Безкоровайний. — Тернопіль : Терно-граф, 2012. — 240 с. : іл.

До збірки увійшли нові та раніше друковані вірші: імпульсивно-жагучі, відверті, бадьорі й сумні, щемливі й обнадійливо радісні — від подивування до захоплення перед найбільшим Господнім дивом — життям.

У виданні явлено все розмаїття тем — від інтимної до громадянської лірики, що якнайповніше розкриває творчу сутність поета.

Художнє оформлення книги виконав заслужений художник України Євген Удін.

Продовжує віртуальну виставку збірник, присвячений нашому відомому землякові Ігорю Ґереті:

Ігор Ґерета : Статті. Спогади. Світлини / Ін-т нац. відродження України ім. І. Ґерети, Фундація ім. О. Смакули. [упоряд.] : М. Литвин, В. Липовецький/ — Т. : Астон, 2012. — 227 с.: іл.

Хто такий Ігор Ґерета? Мистецтвознавець, фольклорист, етнограф, історик української культури, оборонець і будівничий Української церкви. Усі ці іпостасі не вичерпують феномена Ґерети — важко охопити поглядом увесь той обшир творчості, який був щоденною потребою його душі. Він колекціонував не лише картини, предмети українського побуту, рідкісні книжки й мистецькі раритети, а й друзів — завше талановитих, національно свідомих, людяних.

Саме зі спогадів друзів постає перед нами наш краянин, Великий Українець — Ігор Петрович Ґерета на сторінках ошатного видання «Ігор Ґерета: Статті. Спогади. Світлини». Матеріал збірника згруповано за декількома розділами: «Статті», «Публікації», «Спогади друзів» тощо. Серед авторів — М. Литвин, Б. Савак, М. Мушинка, Я. Гевко, Б. Ткачик, І. Зілінко, Р. Лубківський, І. Калинець та багато інших. Усього ж у книзі опубліковано 53 статті, які характеризують І. Ґерету як патріота, науковця, краєзнавця, митця, людину, освячену любов’ю та добром. Значним доповненням до слів є світлини. Вони ілюструють життя Тернопільського Велета з дитячих літ і до останніх його днів. Разом із творцями книги ми стверджуємо устами поетеси Т. Фролової:

Його ім’я і труд не кане в Лету,
Не пропаде все те, що він зробив.
Помолимось за Ігоря Ґерету,
Не забуваймо, що він нас любив.

Книга розрахована на науковців, краєзнавців, митців, істориків і тих, кому не байдуже ім’я славетного земляка.

Наступним виданням, представленим на виставці, є книга:

11 окрема артилерійська бригада Тернопільщини : 70-ій річниці створення 11 окремої артилерійської бригади / за ред. С. П. Корнійчука. — Т. : Терно-граф, 2012. — 80 с. : іл.

Дане ілюстроване видання висвітлює історію створення, становлення та розвитку 11 окремої артилерійської бригади Тернопільщини від далекого 1942 року до сьогодні. Головними героями книги є люди, які присвятили своє життя служінню українському народові та з честю пронесли крізь десятиліття почесне звання захисника Вітчизни.

Видання містить нариси: «Сталінградська битва», «Курсько-Орловська дуга», «Визволення Києва», «Визволення Тернополя», «Сандомир — Берлін — Прага», «Повоєнні роки» та інші, які розповідають про військові дії бригади в роки Другої світової війни та мирний період.

Книга буде корисною для істориків, краєзнавців, науковців та всіх тих, хто цікавиться історією Збройних сил України.

Пропонуємо Вашій увазі поетичну збірку члена Національної спілки письменників України Богдана Андрусяка «Допоки ще живу»:

Андрусяк Б. Допоки ще живу : поезії / Б. Андрусяк. — Т. : Астон, 2012. — 89 с.

У творчому доробку цього автора, для якого характерні суворість і чесність, біль та гнів, вже є декілька поетичних збірок. Більшість віршів експонованої збірки — це гостра реакція на суспільну несправедливість, політичний бедлам, загальне зубожіння країни, розкраденої олігархами. Поряд із віршами громадського спрямування — твори інтимні, глибоко зворушливі, ностальгійно-печальні. Таке переплетіння робить цю збірку особливо щемливою та гуманною.

 

 

Щиро запрошуємо Вас до світлиці письменницької душі тернопільського поета Олега Германа, який презентує цього разу збірку оповідок «Жайворонки в місті не співають»:

Герман О. Жайворонки в місті не співають : оповідки / О. Герман. — Т. : Джура, 2012. — 187 с. : іл.

Ці оповідки-новели навіяно вітром життя, подихом та ароматами землі, тінями й сонцем. Тому одну частину новел можна вважати сонячними, а другу — новелами у затінку. Одні — наповнені світлом надії, сподіваннями, але пронизані іронією. А інші — драматичні, але й у них є місце надії. І ці два розділи об’єднались під одним крилом жайворонка — особливої пташки, яка співає лише там, де є простір, де земля засіяна зерном, що проростає, квітує, золотавиться. Адже спів жайворонка — як сповідь, а сповіді не робляться прилюдно…

Автор запрошує в дивовижний світ радості й печалі, сарказму й іронії, усмішки та сльози. Через таку форму поєднання Олег Герман прагне відкрити нам дивовижність людських взаємин, колорит галицької говірки, нерозривність жарту й драми.

Наступним експонованим твором є роман-хроніка Антона Гриба «Терновий спалах»:

Гриб, А. Терновий спалах : роман-хроніка / А. Гриб. — Т. : Підручники і посібники, 2012. — 288 с.

У другій книзі автобіографічного роману Антона Гриба висвітлюються окремі сторінки із творчого життя маловідомих художників і майстрів народної творчості Тернопільщини другої половини XX ст. У ній ідеться й про інших людей, про складні стосунки між ними в період кардинальних перемін у житті держави та суспільства, про роль художника та естетичний вплив його творів на душі людей.

Книга пропонується шанувальникам образотворчого мистецтва та для широкого кола читачів.

 

Денега Г. У стилі ретро : [оповідання, новели, дорожні нотатки] / Г. Денега. — Т. : Терно-граф, 2012. — 340 с.

Прозі тернополянки Галини Денеги притаманні: барвиста мова, легкий стиль, місткість вислову, легка іронія, гумор. Герої оповідань та новел, уміщених у книзі, — наші сучасники та люди, що жили ще на початку XX ст. Увазі читача пропонується 29 оповідань, новел та дорожніх нотаток. У цих творах переплетені долі багатьох людей, зображені життєві колізії, яскраві події в мистецькому житті, зустрічі та розставання, прослідковується любов до рідного краю.

Книга розрахована на широке коло читачів.

 

 

Душевними болями, переживаннями пронизана наступна книга тернопільського поета:

Дячун В. КирилоСтефанія: сузір’я двох сонць : вірші / В. Дячун. — Т. : Навчальна книга — Богдан, 2012. — 141 с.

Дану збірку автор присвятив світлій пам’яті своїх батьків — Кирила й Стефанії. Поезії згруповано за трьома розділами: «Спинися, рідний, однокровче», «Мамо крове моя» та «Дві рідні тіні».Поет стверджує:

… а що мало статися — сталось:
подорожніх не чути підків,
о, напевно, мені вже останнє зосталось —
поклонитися праху батьків.

Курінь : літ.-мист. альманах. № 13 / Гал.-Волин. братство, Терноп. обл. орг. НСПУ ; упоряд. З. Кіпибіда. — Т. : Терно-граф, 2012. — 191 с. : іл.

Це видання, яке виходить уже впродовж багатьох років, знайшло своїх шанувальників серед різних категорій читачів. До запропонованого чергового тринадцятого, випуску альманаху «Курінь» увійшли твори літераторів не лише нашого краю, які згруповано за розділами: «Майстер-клас», «Гості «Куреня», «Поезія краю. Восьма нота», «Проза», «Корифеї», «Переклади», «Рецензії» та ін.

Видання розраховано на літературознавців та широке коло читачів.

В оформленні альманаху використано роботи народного художника України, нашого земляка Івана Марчука.

 

Лавренюк, М. Декамерон одного села: новели / М. Лавренюк. — Т. : Навчальна книга — Богдан, 2012. — 111 с.

Поціновувачам сучасної української прози пропонуємо дебютну збірку авторки з волинсько-подільського пограниччя Марії Лавренюк «Декамерон одного села». Це трагікомічна сага південноволинського села, що розкриває його побут, стремління, історичні події та людські долі впродовж сотні років: від початку XX ст. до наших днів.

Читач матиме насолоду від неповторного колориту характерів та говірки волинян, зануриться в трагічні й комічні перипетії подій, інтригуючим осердям яких є стосунки між чоловіками й жінками.

 

 

У 2012 році також побачила світ книга відомого тернопільського письменника, редактора, журналіста, краєзнавця Богдана Мельничука «Дорога до себе»:

Мельничук, Б. І. Дорога до себе : нові новели, п’єси і радіоп’єси; спогади, статті, нариси, рецензії, бувальщини,казки та інші тексти / Б. І. Мельничук ; худож. оформлення Є. Т. Удіна ; худож. О. І. Шупляк ; екслібриси: О. І. Зілінко, Я. М. Омелян, Є. Т. Удін. — Т.: Терно-граф, 2012. — 1279 с. : іл.

Цей фоліант складається з шістнадцяти розділів, зокрема: «Новели. Новелинки», «Нові п’єси», «Нові радіоп’єси», «Спогади», «Літературно-мистецьке краєзнавство», «Публіцистичні нотатки», «Трафунки із життя», «Бувальщини «Білого дому», «Казки» тощо.

Збірник текстів сучасного тернопільського письменника, заслуженого діяча мистецтв України, лауреата багатьох всеукраїнських літературних премій та конкурсів склали твори різних жанрів, неопубліковані в його попередніх книжках. Подано також матеріали про Б. Мельничука та його творчість. Видано до 60-річчя від дня народження автора.

Пропонуємо Вам, шановні користувачі, книгу-довідник Олександра Степанюка «Тернопільщина легкоатлетична». У ній автор робить спробу дослідити історію становлення та розвитку легкої атлетики в Тернопільській області, починаючи із 40-х років минулого століття.

Степанюк, О. Тернопільщина легкоатлетична / О. Степанюк. — 2-ге вид., переробл. і доповн. — Т. : Астон, 2012. — 92 с.

У довіднику подано біографічні дані провідних спортсменів і тренерів, узагальнено та систематизовано кращі спортивні результати легкоатлетів області.

Довідник рекомендовано спортсменам, тренерам, іншим працівникам галузі фізичної культури й спорту, а також усім небайдужим до «королеви спорту» — легкої атлетики.

 

До 20-ї річниці відродження Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Тараса Шевченка в м. Тернополі Дарія Чубата — знана в нашому краю лікарка, громадська діячка, літераторка — видала книжку «Просвітянські будні і свята», яка є доповненням до попереднього видання 1999 року під назвою «Десятий ювілей від дня народження: 1988—1998».

Чубата, Д. Просвітянські будні і свята : до 20-ї річниці відродження Всеукр. Т-ва «Просвіта» ім. Т. Шевченка в м. Тернополі / Д. Чубата. — Т. : Терно-граф, 2012. — 391 с. : іл.

Книга тернопільської просвітянки увібрала весь спектр літературних уподобань авторки. Тут і поезія, і літературна критика, і розповіді про видатних людей, і пристрасна публіцистика, і пісні, написані на слова Дарії Чубатої, і дитячі вірші. Гортаєш книгу — і дивуєшся, скількох доль і тем торкнулося її живе, небайдуже перо.

Видання розраховане на краєзнавців, просвітян та масового читача.

Забути не маємо права славних сторінок боротьби незламних борців за незалежну Україну, її великих патріотів — вояків УПА та їх Головнокомандувача, генерал-хорунжого Романа Шухевича («Тараса Чупринки»). Про історичні події на західноукраїнських землях, зокрема Тернопільщині, йдеться в дослідженні Володимира Пукача та Ігоря Олещука «За свободу і соборність України», присвяченому 70-річчю створення УПА.

Пукач, В. За свободу і соборність України : Боротьба Української Повстанської Армії на Тернопільщині. Головний командир УПА Роман Шухевич — людина-легенда / В. Пукач, І. Олещук. — 2-ге вид., доповн. — Т. : Терно-граф, 2012. — 68 с. : іл. — (70-річчю створення УПА присвячено).

Матеріал у книзі згруповано за декількома розділами, серед яких: «Діяльність УПА в період радянської влади 1944—45 рр.», «УПА-Південь (воєнна округа «Богун»)», «УПА-Захід (воєнна округа «Лисоня»)», «Головний командир УПА Роман Шухевич — людина-легенда» та ін.

Книга зацікавить краєзнавців, студентську та учнівську молодь і всіх тих, кому не байдужа ця героїчна сторінка в історії нашого краю.

Як відомо, Почаївська Свято-Успенська лавра — духовна скарбниця українського народу, якій протягом кількох століть поклоняється увесь світ. Комплекс споруд цієї святині — визначна релігійна, архітектурна та історико-культурна пам’ятка, творіння рук видатних зодчих світу. Саме про цю святиню йдеться в матеріалах міжнародних конференцій різних років, зібраних у збірнику «Українську святиню — українському народові».

Українську святиню — українському народові : (Матеріали міжнародних наукових конференцій / за ред.: А. Гудими, Д. Чубатої. — Т. : Терно-граф, 2012. — 107 с.

Вибрані матеріали Міжнародних наукових конференцій «Почаївський монастир в контексті історії та духовності українського народу» (1995), «Християнство і культура» (1998) та «Християнство і національна ідея» (1999) тематично об’єднані в даному збірнику. Названі форуми ініціював Тернопільський осередок Української асоціації релігієзнавців під егідою Відділення релігієзнавства Інституту філософії ім. Г. С. Сковороди НАН України за участю вчених і богословів. У збірнику вміщено аналіз стану релігії та церкви в Україні 2010—2011 pоків.

Багатьох користувачів зацікавить літературно-художнє видання нашого краянина, невтомного краєзнавця, журналіста Михайла Ониськіва «Автографи. Бібліографія. Вибране…»:

Ониськів, М. Автографи. Бібліографія. Вибране… / М. Ониськів. — Т. : Джура, 2012. — 731 с. : іл.

У книжці під однією обкладинкою зібрано все краще, що вилущене із соняха творчого доробку відомого поета й краєзнавця, журналіста й літературного пошуківця та громадського діяча впродовж п’ятдесяти літ його невтомної праці на Вінниччині, Буковині, Прибалтиці й Тернопіллі та котре певною мірою дає ключ до розуміння реалій, в яких довелося жити і творити його поколінню. Книга пересипана рідкісними фотосвітлинами, окремі з яких публікуються вперше. Автор буде вдячний усім, хто дочитає цей томик до кінця.

 

Автор збірок поезій «Мелодії душі», «Торкаюся слова», учитель за фахом, Петро Остап’юк народився в с. Велесневі Монастириського району. Поет заявляє:

…Отут — живу. Моя твердиня тут:
Пісні і люди, злі і теплі днини.
На людський суд із Велеснева йдуть
Мої синівські щирі велеснини.

Остап’юк, П. Велеснини : поезії / П. Остап’юк ; передм. «У Духовному домі поета» М. Ткачука. — Т. : Терно-граф, 2012. — 48 с. : іл.

У новій збірці поезій — усі нюанси, порухи, стремління особистості, що стверджується, прагне вберегти душу в цьому непростому світі суцільної глобалізації.

 

При нагоді, дякуємо обласній видавничій раді, яка підтримує творчі ініціативи нашої бібліотеки як головної публічної книгозбірні області. Без такої допомоги не побачило б світ чимало бібліографічних видань бібліотеки.

Література до знаменних і пам’ятних дат Тернопільщини на 2013 рік : бібліогр. покажч. Вип. 23 / Упр. культури Терноп. облдержадмін., Терноп. обл. універс. наук, б-ка ; уклад. М. Пайонк ; кер. проекту й наук. ред. В. Вітенко ; ред. О. Раскіна. — Т. : Підручники і посібники, 2012. — 112 с.

Видання містить інформацію про пам’ятні події краю та його видатних людей.

 

 

Як відомо, 2012 рік ознаменований Роком Курбаса: 125-річчя від дня народження видатного діяча української культури, актора та режисера Леся Курбаса, 90-та річниця з часу створення новаторського Мистецького об’єднання «Березіль», ідейним засновником і натхненником якого він був, та 75-річчя розстрілу в урочищі Сандармох (Карелія). Ім’я цієї Людини-реформатора стоїть в одному ряду з найвідомішими театральними діячами світового рівня. Саме йому, Лесеві Курбасу, і присвячено наступне видання:

Лесь Курбас: «Поворот до Європи і до самих себе» :бібліогр. покажч. / Терноп. обл. універс. наук. б-ка, Нац.центр театр. мистецтва ім. Леся Курбаса ; уклад. Л. Оленич ;авт. вступ. ст. Г. Веселовська. — Т. : Підручники і посібники,2012. — 286 с. : іл. — (Родом з України ; вип. 7).

Посібник містить бібліографію праць, літератури та електронних ресурсів про життя й творчість славетного нашого земляка.

Покажчик адресовано насамперед фахівцям театрального мистецтва, науковцям, краєзнавцям, студентській та учнівській молоді, усім тим, кого зацікавить доробок режисера, творчість якого вчить любити Україну.

Богдан Лепкий: відомий і невідомий; (1872—1941) : бібліогр. покажч. / Терноп. обл. універс. наук. б-ка, Обл. музей Богдана Лепкого в м. Бережанах, Держ. архів Терноп. обл., Терноп. обл. краєзн. музей, Бережан. музей книги; уклад. М. Пайонк [та ін.] ; авт. нарисів: Н. Білик, Н. Дирда ; ред. Г. Жовтко ; кер. проекту та наук. ред. В. Вітенко. — Т. : Підручники і посібники, 2012. — 240 с. — (Родом з України ; вип. 8).

Цей посібник — данина пам’яті Б. Лепкому — Людині, яка майже все своє життя прожила за межами України, але цілком віддала його рідному народові, розвитку української літератури.

Його мета — якнайповніше представити бібліографію про багатогранну діяльність поета, прозаїка, перекладача, критика та історика літератури, редактора, видавця, педагога, художника, мистецтвознавця, дійсного члена Наукового товариства імені Шевченка.

Видання адресовано літературознавцям, науковцям, краєзнавцям, бібліотекарям, працівникам архівів і музеїв, а також усім прихильникам та шанувальникам творчості Богдана Лепкого з нагоди 140-річчя від дня народження відомого краянина.

Українська повстанська армія створилася на рідній землі рідними синами та доньками України, які любили її до загину. Любили рідні пшеничні поля з квітучими волошками, вишневі сади й родючу землю, яку мирно обробляли і яка напувала їх своєю щедрістю. І прийшов на землю ворог, і забрав у них цю можливість. Спустошив рідні домівки, заборонив співати українську пісню, просто думати по-українськи…

Золотий Тризуб : 70-річчю створення УПА та 105-ій річниці від дня народження її Командира Романа Шухевича присвячується… : кол. зб. творів західноукраїнських авторів / упоряд. Л. М. Любарська ; Борщів. район. літ.-мист. об-ня «Ліра». — Тернопіль : Терно-граф, 2012. — 136 с.

Збірка «Золотий Тризуб» містить вірші поетів західноукраїнського регіону країни, присвячені 70-річчю із часу створення УПА та 105-річчю від дня народження її командира Романа Шухевича. У творах кожен автор залишив частинку своєї душі, біль і переживання за рідний край, родину, побратимів, друзів.

Це віночок від вдячних нащадків тим, хто боровся з окупантами й поліг за волю України під час Великої Вітчизняної війни та післявоєнний період.

Мельничук, Б. «Журавлина» книга : Тернопільська українська західна діаспора : Словник імен. Ч. 3. М — Я / Б. Мельничук, Б. Хаварівський, В. Уніят. — Тернопіль : Терно-граф, 2012. — 288 с.

Третя частина словника імен (дві перших побачили світ у Тернополі в 1999 і 2001 роках) продовжує публікувати основну інформацію про українців —уродженців Тернопільщини, яких життєві вітри занесли в західну діаспору. Вони своєю працею та інтелектом зробили гідний внесок у національну історію та світову цивілізацію.

Видання буде корисним історикам, краєзнавцям, архівістам, музейним працівникам, викладачам, учителям, студентам та учням, а також усім, хто цікавиться історією рідного краю.

 

За фінансової підтримки обласної видавничої ради в 2011 році побачило світ чимало книг різноманітної тематики. Серед них — книги відомих борців за незалежність Української держави, політв’язнів, літературознавців, письменників, митців.

Тож пропонуємо увазі користувачів сайта наступні видання:

Олещук, І. Шлях до прозріння : документи, спогади, публіцист. і літ. твори про громад.-політ. життя 90-х років ХХ і початку ХХІ століття / І. Олещук. — Т. : Джура, 2011. — 382 с. : іл.

Автор — багатолітній каторжанин у заполярній Воркуті, а нині — заступник голови Тернопільської обласної організації Всеукраїнського товариства політв’язнів і репресованих та ради обласного товариства «Меморіал» ім. В. Стуса, директор Тернопільського історико-меморіального музею політичних в’язнів Ігор Олещук.

Перша частина збірника містить статті про учасників національно-визвольної боротьби, події, присвячені історичним датам, з’їздам та зборам Товариства політв’язнів і репресованих, панахиди та громадські зібрання: віча, перезахоронення й освячення могил, а також матеріали, які оповідають про репресії тоталітарної більшовицької імперії.

Другу частину даного видання складають спогади про пережите в період відродження незалежної України, листи-звернення Тернопільської обласної спілки політв’язнів і репресованих України й обласного Товариства «Меморіал» ім. В. Стуса за 1998—2010 роки, листи-звернення до органів державної влади від Української народної ради Тернопільщини за 2010—2011 роки.

У третій частині збірника поміщено відгуки на першу книгу спогадів І. Олещука «Шлях до світанку», а також цікаві матеріали та політичні вірші видатних діячів національного відродження.

Видання розраховане на істориків, молодь, усіх тих, кому небайдужа доля України.

Хроніка становлення Української Гельсінської спілки на Тернопільщині відображена в книзі Л. Горохівського «На зламі епох».

Горохівський, Л. На зламі епох: хроніка громад. та нац. активізації на Тернопільщині : (із принагідних записів у моєму щоденнику про перші кроки становлення Української Гельсінської спілки на Тернопільщині) / Л. Горохівський. — Т. : Терно-граф, 2011. — 167 с.

Як відомо, провідну роль у здобутті незалежності України відіграла Українська Гельсінська спілка (1988—1990) — перша опозиційна до КПРС сила, ядром якої були українські політичні в’язні, звільнені з радянських концтаборів у період перебудови в СРСР.

Організатором заснування та головою Тернопільської УГС був колишній політв’язень та автор цього видання Левко Горохівський.

Читач на основі щоденникових записів познайомиться з хронікою становлення Української Гельсінської спілки на Тернопільщині в період з 20 липня 1988 року до 24 травня 1989 року — часу від початку її організаційного оформлення до заснування філії та її розбудови. У кінці книги додаються списки членів Тернопільської філії УГС (1988—1990 рр.) у розрізі районних центрів області та м. Тернополя.

Видання розраховане на науковців, політиків та широке коло читачів, які цікавляться новітньою історією України.

У житті кожної людини, напевно, траплялися події, які залишилися в пам’яті на все життя. Таких подій було багато в біографії пофарбованих сивиною та роками ветеранів ядерних випробувань, учасників військових навчань із застосуванням ядерної зброї на атомних військових полігонах, ліквідаторів різних аварій. Замовчування їхніх імен протягом десятків років залишається незагоєною раною для тих, хто живий. Тому наступна книга нашої експозиції «Книга пам’яті ветеранів ядерних випробувань Тернопільщини» поведе нас у автобіографічні спогади військовослужбовців Тернопілля, яких в області налічується 129 осіб.

Книга пам’яті ветеранів ядерних випробувань Тернопільщини / упоряд.: Б. В. Газилишин, В. А. Липницький ; фотоіл. В. А. Липницького. — Т. : Воля, 2011. — 355 с.

Мета «Книги пам’яті» — розповісти правду дітям, онукам, правнукам про те, де проходили військову службу їхні батьки, діди, прадіди в другій половині ХХ століття. Це полігони Семипалатинська, Тоцьких таборів, Нової землі та багатьох інших об’єктів.

Схилимо голову перед подвигом цих мужніх людей…

У 2011 році обласна видавнича рада посприяла виходу у світ окремих літературознавчих праць. Серед них «Бережанці у вінок Маркіяну».

Бережанці у вінок Маркіяну : збірник / упоряд. Л. Зінчук ; ред. П. Ктитор. — Т. : Джура, 2011. — 207 с. : іл.

Це книжка про Маркіяна Шашкевича, який разом із своїми побратимами ще в першій половині ХІХ століття запалив ватру національно-культурного відродження в Галичині. Кожен з нас знає, що Шашкевич — талановитий поет, організатор і видавець альманаху «Русалка Дністрова», та не кожному відомо, яке вагоме місце в його біографії займає наш край, зокрема історичні Бережани, і ким був Маркіян Шашкевич для столиці «Подільських Атен».

Матеріал збірника згруповано за декількома розділами, зокрема: «Наші земляки про Маркіяна Шашкевича», «Богдан Лепкий про Маркіяна Шашкевича», «Поетична Шашкевичіана», «Музична Шашкевичіана» тощо.

Книга призначена для літературознавців, краєзнавців та широкого кола читачів.

Дігай, Т. Післямова: літ. критика / Т. Дігай. — Т. : Воля, 2011. — 131 с.

Книгу «Післямова» члена Національної спілки письменників України, переможця та лауреата багатьох номінацій Тетяни Дігай склали статті, що були опубліковані протягом 2010—2011 pоків у часописах «Літературна Україна», «Українська літературна газета», «Слово Просвіти», «Літературний Тернопіль», «Золота пектораль», «Київська Русь», «Березіль», «Холодний Яр» та інших.

 

 

 

 

Іван Франко й Тернопільщина… Про перебування Каменяра в області розповідають бронза та камінь, будинки й книги, пам’ять і покоління.

Мельничук, Б. Іван Франко і Тернопільщина / Б. Мельничук, В. Уніят. — Т. : Терно-граф, 2011. — 280 с. : іл.

Дана праця лише одна з краплин у дослідженні життя й творчості Великого Каменяра. Вона присвячена його літературним і громадсько-політичним зв’язкам із нашим краєм, уродженцями Тернопільщини та вшануванню пам’яті Івана Франка. Книга корисна для педагогів, студентської та учнівської молоді, краєзнавців.

Савак, Б. Проводирі у країну дитинства : (Лауреати літературно-мистецької премії ім. Іванни Блажкевич) / Б. Савак. — Т. : Терно-граф, 2011. — 48 с. : іл.

Пропоноване видання приурочене до 125-річчя від дня народження відомої української дитячої письменниці, політичної та культурно-громадської діячки Іванни Блажкевич. У передмові автор-укладач розповідає про важливі віхи із життя й творчості цієї неординарної жінки, яка не корилася жодній владі, та про лауреатів премії її імені.

Книжка розрахована на краєзнавців, літературознавців, та всіх тих, хто цінує творчість, громадську працю нашої землячки.

 

 

Мистецька книга представлена альбомом-каталогом вибраних творів Галини Денеги «Живопис», створених у 2000—2011 роках. Відчуваючи приналежність до рідної землі, розуміючи й цінуючи її красу, передаючи квітучу гармонію природи на полотні — так живе і творить мисткиня Галина Денега. Її ім’я поки що малознане серед широкого кола поціновувачів мистецтва. Але поступово творчість цієї художниці знаходить усе більше прихильників і шанувальників.

Денега, Г. В. Живопис : альбом-каталог : зб. вибраних творів / Г. В. Денега. — Т., 2011. — 54 с. : іл.

Важливою особливістю живопису Г. Денеги є квіти, які вона завжди зображає в апофеозі їх цвітіння, як символ величі, краси та вічності.

 

Драган, С. Світ моїми очима : альбом / С. Драган. — Т., 2011. — 24 с.

Перші виставки художниці відбулися ще в юні роки. Мисткиня брала участь у міжнародних конкурсах.

Тема релігії постійно присутня у творчості Світлани Драган, яка творить в інвалідному візку. Вона авторка серії робіт філософсько-релігійного бачення до висловів Святого Письма.

 

 

 

Перед Вами альбом-каталог заслуженого художника України Петра Шпорчука:

Художник Петро Шпорчук: малярство, графіка, прикладне мистецтво : альбом-каталог / худож. ред.-упоряд. Г. Денега ; літ. ред. Б. Мельничук. — Т., 2011. — 176 с. : іл.

Живописець, графік, художник монументального та декоративно-прикладного мистецтва, скульптор, прозаїк, член Тернопільської обласної організації Національної спілки художників України з 1989 року. Близько двохсот живописних та графічних творів митця зберігаються у фондах музеїв та приватних колекціях світу.

Детальніше про людину-митця, людину-володаря слова дізнаєтесь, шановні користувачі, безпосередньо з ілюстрованого альбому-каталогу.

Цінним для шанувальників зимового календарно-обрядового фольклору є збірник колишнього завідувача музичною частиною та головного диригента Тернопільського обласного українського академічного драматичного театру ім. Т. Г. Шевченка, покійного нині Євгена Корницького «Колядки та щедрівки».

Колядки та щедрівки : Аранжування для мішаного хору і малого симфонічного оркестру нар. артиста України Євгена Корницького. — Т. : Астон, 2011. — 120 с. : іл.

Любов до зимового календарно-обрядового фольклору в митця домінувала протягом усього його творчого життя й, у кінцевому результаті, дала творчий ужинок, що представлений у цікавому підборі апокрифічних колядок та традиційних щедрівок, які останнім часом є надзвичайно популярними серед усього християнського люду не лише України, а й далеко за її межами.

 

Протягом 2011 року обласна видавнича рада посприяла виходу у світ ряду літературно-художніх видань, зокрема:

Алич, С. Розп’ятий промінням : поезії / С. Алич ; ред. і упоряд. Я. Гевко. — Т. : Лілея, 2011. — 183 с. : портр.

Ця книжка — правдива матриця Душі та Духу Степана Алича, який, незважаючи на фізичне обмеження, не змирився зі статусом інваліда, а став поетом і залишив свій світлий слід на Землі. Це він присвятив свої рядки Україні:

Цілую дзвінку красу твоїх днин,
Твій колос і мову привітну.
Без тебе неначе на світі один,
На цілому білому світі.

Вікарук, А. Вічне і тлінне : вірші / А. Вікарук ; ред. Я. Гевко. — Т. : Терно-граф, 2011. — 183 с.

Я на чатах стою на переднім краю —
Все у нашім житті перемінне.
Вічних істин я мудрість і суть пізнаю
Через все проминаюче й тлінне.

Ці слова визначають творчий шлях поета.

Лірику, легенди, образки природи, філософські роздуми про тлінне і вічне, звеселяючий серце гумор — усього потроху дарує читачеві автор цієї поетичної збірки, випромінюючи словом світло любові до людей і до життя.

 

Ірина Дем’янова — письменниця, краєзнавець, редактор, член Національних спілок журналістів та письменників України. У творчому доробку — сценарії телефільмів, історико-краєзнавчі розвідки, літературознавчі й публіцистичні статті тощо. Авторка багатьох поетичних збірок.

Перед Вами нова збірка літераторки «Комарики-дзюбрики»:

Дем’янова, І. Комарики-дзюбрики : творчій еліті Тернопілля / І. Дем’янова ; ілюстр. М. Дмітруха. — Т. : Навчальна книга — Богдан, 2011. — 167 с. : іл.

Автор сподівається, що книжка когось утішить, обнадіє чи спонукає до роздумів, збадьорить, зацікавить…

Пропонуємо Вашій увазі черговий, дванадцятий випуск літературно-мистецького альманаху «Курінь» — видання Галицько-Волинського братства й Тернопільської обласної організації НСПУ, заснованого 1989 року:

Курінь : літ.-мист. Альманах. Вип. 12 / голов. ред. І. Потій ; в оформленні обкладинки використано живописні роботи В. Сімащук. — Т. : Навчальна книга — Богдан, 2011. — 167 с.

У декількох розділах видання представлено прозу, поезію, рецензії, спогади, історичні екскурсії. Саме в цьому випуску альманаху Ви знайдете історичну розвідку С. Медвєдєва та В. Савчука «Дивовижі Кременецького замку», Л. Кравчука та С. Кравчук «Слово про Божу гору».

 

 

Лазука, Н. Кохання@Весна.Крапка.net. / Н. Лазука. Лазука, Л. Готика вітру / Л. Лазука. — Т. : Крок, 2011. — 28, 28 с. зустр. пол. — Книга-«перевертень».

В оформленні обкладинки використано роботу О. Гудими. Книга видрукувана у формі книги-«перевертня».

 

 

 

 

 

До Вашої уваги документальна повість Б. Мельничука «Соломія Крушельницька».

Сподіваємося, що миттєвості зустрічей із дивовижним та духовно багатим світом Соломії Крушельницької, подаровані творцями цього видання, будуть неповторними та незабутніми!

Мельничук, Б. Соломія Крушельницька : докум. повість / Б. Мельничук ; іл. Є. Удіна. — Т. : Воля, 2011. — 103 с. : іл.

Автор намагався у цьому творі хоча б штрихами відобразити шість по вінця виповнених пошуками, болями й майже неймовірними звершеннями десятиліть життя легендарної Соломії Крушельницької — однієї з найяскравіших зірок світового оперного мистецтва. Документальна повість адресована насамперед студентам, учням старших класів, а також усім, хто цікавиться історією та культурою України.

 

Подільська толока: альманах літ. об-ня при Терноп. обл. орг. Нац. спілки письменників України. Вип. 7 / упоряд. З. М. Кіпибіда. — Т. : Терно-граф, 2011. — 199 с.

У випуску представлено творчість понад 80 авторів, подано життя літераторів у спогадах і світлинах. І все це у розділах «Поетичний розмай», «Юна творча паросль», «Літературна робітня», «Розкрилля прози», «Критичні обрії» тощо. Усього не перекажеш — запрошуємо до читання книги.

 

 

 

 

 

Проник, Б. Страх : роман. Кн. 1 / Б. Проник. — Т. : Принтер-інформ, 2011. — 241 с.

Страх, здається, чорний, аж липкий. День і ніч — страх. Місяцями. Роками. Колгоспи відбирають у галицького селянина землю. Його спихають із дороги господарника. Що буде з ним завтра-позавтра? Невідомість. Селянина тисне важка брила страху за дітей.Роман широкоплановий і гостросюжетний. Тут і прийоми емгебістської машини, і долі вояків УПА. Окремі моменти навіть детективні.

 

 

 

 

Сорока, П. На захід від спадаючого сонця : денникова проза / П. Сорока ; ред. Б. Бастюк. — Т. : Тайп, 2011. — 216 с.

«Кожен письменник мріє, щоб його книжки розходилися великими тиражами, щось роблю для цього і я, але якби довелося вибирати: сотні випадкових читачів чи один, залюблений у мозаїчну прозу, без якої не мислить повнокровного і щасливого життя, то я вибрав би саме такого читальника». П. Сорока.

 

 

 

 

 

Фіалко, Н. Кохання з першого погляду : роман / Н. Фіалко. — Т. : Навчальна книга — Богдан, 2011. — 292 с.

У романі «Кохання з першого погляду» тернопільська авторка Ніна Фіалко змальовує життя сучасної молоді, яка, будучи невдоволеною своїм становищем на рідній землі, шукає щастя за кордоном. Головний герой роману Олексій Шинкаренко, закохавшись у місцеву красуню, намагається створити для неї невеличкий рай, та вона прагне іншого життя. Зі сторінок твору читач отримає ще одне підтвердження, що кохання і зрада — дві сторони однієї медалі. Сюжет наповнений багатьма життєвими віражами у людських долях, тому захоплює з першої сторінки і не відпускає до останньої. Роман читається легко і залишає враження для роздумів.

 

 

Чубата, Д. Мелодійні грона / Д. Чубата ; худож. оформлення С. Костишин ; літ. ред.: Б. Мельничук, М. Добровольський. — Т. : ТВПК «Збруч», 2011. — 502 с. : іл.

Свою літературну творчість відома у краї лікарка та просвітянка Дарія Чубата називає «осінніми листками дорослої дитини». Як і вони, тихої листопадової пори, лягають на папір її вірші, мережаться в прозорі рядки її радості та печалі, відгукуються на злобу дня пристрасним словом публіцистики.

У цій книзі зібрано все найкраще, що написала знана тернополянка — поезія, літературні рецензії, публіцистика, пісні та вірші. Це своєрідний творчий підсумок до свого осіннього ювілею.

Книга розрахована на широкий читацький загал, якому, як і авторці, небайдужа краса світу, стосунки між людьми, рідні мова, історія, культура, український зміст нашого життя…

Якби їй судилося народитися не жінкою чи пощастило жити в досконалому суспільстві, може, вона й не писала б… Не засівала б літературного лану цими дивовижними міні-повістинками: солодко-гіркими, як материнська сльоза; палючими, як зневага; дражливими, як виклик; розпачними, як набат; тривожно-притишеними, як опівнічна колисанка…

Молоком і медом, казкою зеленогривих роздоль, дбайливістю мудрих і люблячих батьків, теплом рідної домівки, дзвінкоголоссям і вподобаннями шкільної юності благословилося їй на вибір шляху. Жанна Юзва — педагог за професією і за покликанням.

Юзва (Яськів), Ж. Дозріле літо: прозові мініатюри / Ж. Юзва (Яськів). — Т. : Навчальна книга — Богдан, 2011. — 87 с.

Ця книжечка-теплинка зацікавить і дорослих, і школярів. У ній — спектр людських почувань: від трагічного до комічного, від несприйняття до любові. І, звичайно ж, любові більше!

 

 

 

Народні приповідки, поговірки, примовки Холмщини / авт.-упоряд. М. Дмітрух ; передм. «Народна мудрість Холмщини» В. Барни. — Т. : Терно-граф, 2011. — 51 с. : іл.

До книги «Народні приповідки, поговірки, примовки Холмщини» увійшла фольклорна спадщина української людності села Обша Білгорайського повіту Люблінського воєводства (нині Польща), яку зібрав й упорядкував художник і педагог Микола Дмітрух (Ґмитрух). Іскринки народної мудрості холмщаків розміщено в тематичних розділах, зокрема: «Духовне», «Добро», «Зло», «Життя-буття», «Мудрість», «Праця», «Родина», «Смерть» та ін. У них відображено високі християнські й моральні принципи українців Холмщини, щирість і відкритість, спостережливість і принциповість, доброта й вимогливість, любов і ненависть у всіх проявах життя-буття на своїй історичній батьківщині — Холмщині. Книга розрахована на масового читача.

Простіше сказати — це народна докторська дисертація, яку написав М. Дмітрух під «науковим» керівництвом своєї матері Євдокії. До речі, вона й проілюструвала власними художніми роботами цю книгу. Якщо родина високодуховна, християнська, талановита, то вона залишає яскравий слід у народній скарбниці України. У цьому ще раз переконуєшся, аналізуючи творчий доробок родини Ґмитрухів, а особливо, взявши до рук цю книгу.

Любов Малецька народилася в с. Загір’ї Зборівського району. За фахом — учитель. Навчалась й у 2008 році закінчила філологічний факультет Тернопільського національного педагогічного університету ім. В. Гнатюка за спеціальністю «Педагогіка і методика середньої освіти. Українська мова та література».

Працює методистом Тернопільського методичного центру з роботи із сім’єю і молоддю. Учасниця Всеукраїнської наради молодих літераторів в м. Ірпіні (2009), лауреат премії ім. Степана Будного (2010).

Друкувалася в періодиці, зокрема в журналі «Літературний Тернопіль», альманасі «Подільська толока».

Видала збірки поезій: «Останній міф» (2003), «Вузлики нерозгаданого» (2006), «Розсипаний обрій» (2009). «Подих» — четверта книга поетеси.

Малецька, Л. Подих… : поезії. / Л. Малецька. — Т. : Терно-граф, 2011. — 95 с.

 

Наша книгозбірня презентує черговий, двадцять другий, випуск ретроспективного науково-допоміжного покажчика «Література про Тернопільську область за 2000-2004 роки». Він продовжує краєзнавчий літопис, започаткований бібліотекою ще в 1967 році.

Видання складається з таких хронологічних частин:

  1. Література про Тернопільську область за 2000 рік;
  2. Література про Тернопільську область за 2001 рік;
  3. Література про Тернопільську область за 2002 рік;
  4. Література про Тернопільську область за 2003 рік;
  5. Література про Тернопільську область за 2004 рік.

Література про Тернопільську область за 2000—2004 роки. : анот. бібліогр. покажч. Вип. 22 / Упр. культури Терноп. облдержадмін., Терноп. обл. універс. наук. б-ка; уклад. А. О. Ленчишин ; ред.: О. М. Раскіна, Г. Й. Жовтко. — Т. : Підручники і посібники, 2011. — 848 с.

Даний бібліографічний покажчик уперше пропонує користувачам у такому обсязі кращі краєзнавчі документи про історію, природу, культуру, звичаї й традиції Тернопільщини.

Видання розраховано на наукових працівників, краєзнавців, студентів, бібліотекарів та всіх тих, хто цікавиться регіональним краєзнавством.

Література до знаменних і пам’ятних дат Тернопільщини на 2012 рік: бібліогр. Покажч. Вип. 22 / Упр. культури Терноп. облдержадмін., Терноп. обл. універс наук. б-ка ; уклад. М. Друневич ; ред. О. Раскіна. — Т. : Підручники і посібники, 2011. — 96 с.

«Література до знаменних і пам’ятних дат Тернопільщини» видається Тернопільською обласною універсальною науковою бібліотекою з 1991 року щорічно. Мета цього посібника — надати представникам державних структур, бібліотекарям, викладачам навчальних закладів, учителям, краєзнавцям, журналістам, студентам, а також усім, хто небайдужий до історії рідної землі, її сьогодення, довідковий матеріал про важливі події в історії області, ювілеї уродженців краю й видатних діячів, які життям і діяльністю пов’язані з Тернопільщиною.

 

До змісту

2010

Продовжує нашу віртуальну виставку ряд видань, які вийшли у світ 2010 року за сприяння обласної видавничої ради. Це, зокрема, книга Ольги Жулковської «У нас нема зерна неправди за собою» (кн. 3).

Жулковська, О. А. У нас нема зерна неправди за собою. Кн. 3 / О. А. Жулковська. — Т. : Терно-граф, 2010. — 183 с.: іл.

Дане видання є продовженням двох попередніх книг О. Жулковської з однойменною назвою. У ньому авторка описує подвижницьку працю українських дівчат-патріоток, їхній героїзм, самопожертву та відданість боротьбі за незалежність України.

Структура книги подібна до попередніх: автобіографія, проілюстрована світлинами із сімейного альбому авторки; перший розділ розповідає про подвиги та увіковічення таких героїнь, як Надія Суровцова, Світлана Харченко, Маруся Тарасенко та інші. У другому розділі висвітлено важливий вплив Софії Русової, Лесі Українки, Слави Куліш на свідомість українського населення під час визвольних змагань. У двох останніх розділах описано історію життя й діяльності жіноцтва у лавах ОУН — УПА, а також розповіді малолітніх дівчат-патріоток, позбавлених повноцінної родини, адже вони — діти визначних героїв-оунівців, зокрема Оксана Венгринович, Ніна Вірченко й Наталка Осьмак. Окремий компонент видання становлять поезії самої авторки.

Книга розрахована на масового читача.

До 125-річчя від дня народження відомого нашого земляка, уродженця с. Струсова Теребовлянського району Никифора Гірняка вийшла друком монографія Віктора Уніята «Никифор Гірняк. Життєвий шлях Отамана».

Уніят, В. Никифор Гірняк. Життєвий шлях Отамана / В. Уніят. — Т. : Астон, 2010. — 231 с. : іл.

Ця праця є першою спробою на основі архівних документів, спогадів, діаспорних видань та інших матеріалів висвітлити життєвий шлях військовика, громадського діяча, педагога, історика, публіциста Никифора Гірняка.

Видання, щедро проілюстроване документальними світлинами, буде корисним для істориків, краєзнавців, громадсько-політичних діячів, викладачів, учителів, студентів та учнів, усіх, хто цікавиться історією рідного краю й національно-визвольних змагань українського народу.

Історико-краєзнавча література про наш край збагатилася ще одним дослідженням, яке популяризує історію та сьогодення мальовничого селища Микулинці Теребовлянського району, автором якого є бібліотекар за фахом Наталя Товарницька.

Товарницька, Н. Микулинці: погляд крізь віки : іст.-краєзн. нарис / Н. Товарницька ; передм. Я. Гулька. — Т. : Воля, 2010. — 46 с. : іл.

Від першої й до останньої сторінки ця книга, невелика за обсягом, але наповнена широким змістом, яскравими фактами, читається з неослабною увагою. Авторка, до речі, бібліотекар за фахом вдало вибрала з різних історико-краєзнавчих джерел найхарактерніші та вражаючі приклади з героїчного (хоча й складного) минулого життя старовинного поселення та його околиць.

Вибираючи й узагальнюючи найяскравіші факти з історії старовинного містечка Микулин, авторка показала себе вдумливим, здібним дослідником. Матеріал читається легко завдяки доступній, бездоганній літературній мові. Цікаво описано звичаї й традиції міщанського життя в минулому столітті. Детально змальовано історію знаменитої архітектурної пам’ятки — костелу святої Трійці, що є найбільшою спорудою селища, яка досить добре збереглася з давніх часів і нині є одним із мистецьких шедеврів церковного зодчества.

Наталя Товарницька стисло характеризує найважливіші історичні факти, збережені пам’ятки минулого, майже не коментує подій. Але це ніяк не применшує значимості розповіді. Вона, безперечно, є цікавою спробою вперше зібрати багатогранну науково-краєзнавчу інформацію про одне з найдавніших поселень нашого краю.

Добре відоме на Тернопільщині ім’я Оксентія Каменюка — людини-патріота, колишнього репресованого, громадського та політичного діяча нашого краю. Тож маємо нагоду ознайомитися з його книгою «З глибин пам’яті», у якій уміщено спогади автора про його малу Батьківщину.

Каменюк, О. З глибин пам’яті : нарис-спогад про село Рачин Горохівського району Волинської області / О. Каменюк. — Т. : Астон, 2010. — 246 с. : іл.

Книжка ця — скупий спогад автора про рідне йому волинське село Рачин, про людей-земляків і про події, які відбувалися в ньому впродовж кількох десятиліть; про радощі життя, а ще бідування й жертви, спричинені двома світовими війнами, лихоліттями розрух і окупацій, ворожнечами, принесеними в наш край чужинцями-завойовниками; про національно-визвольну боротьбу, тероризм московсько-кадебістських опричників і про свою загублену долю, трагедію сім’ї.

 

Георгій Мельник — людина, яка більше двадцяти років свого життя займалася питаннями технологій охорони праці, виробничої санітарії, безпеки руху та протипожежної безпеки. Своїм баченням і досвідом ділиться він у своїй нижчезгаданій книзі.

Мельник, Г. В епіцентрі — людина / Г. Мельник. — Т. : Воля, 2010. — 479 с.

Матеріал у книзі систематизовано за сімома розділами. Умовно це видання можна поділити на дві частини.

Перша частина розповідає про розвиток фізичних можливостей тих, хто працює в різних сферах виробництва, і можливості захисту здорового способу свого життя.

Друга — про здібності людини та впливу людського чинника на безпеку життєдіяльності.

 

Акторська доля… Що воно таке? За вік прожити сто життів? Обійняти силою та духом свого таланту мільйони сердець? Задля такої насолоди, дарованої театром, актор приносить на жертовний вівтар усього себе, без останку.

Саме цю долю заготував для нього Господь. Мирослав Коцюлим — це актор, який більш як сорок років самовіддано служив театрові.

Про життєвий і творчий шлях народного артиста України йдеться в книзі «Душа осяяна театром».

Душа осяяна театром : Життєвий і творчий шлях нар. артиста України Мирослава Коцюлима / авт. проекту О. Коцюлим ; упоряд.: М. Подкович, В. Собуцька ; фотогр.: Т. Іванківа, М. Веніславського, А. Шкварка. — Т. : Джура, 2010. — 327 с. : іл.

Завдяки зусиллям дружини народного артиста України Мирослава Петровича Коцюлима Олени Григорівни зібрано великий матеріал про творчий доробок артиста на сцені Тернопільського обласного академічного драматичного театру ім. Т. Г. Шевченка, режисера в Озернянському народному театрі Зборівського району, автора та ведучого програм на обласному радіо й телебаченні, активного громадського діяча.

Мирослав Петрович Коцюлим — актор великого драматичного й трагікомічного обдарування, збагатив історію театрального мистецтва України лише йому властивим талантом мислителя, мудреця, духовного наставника молоді. Розкрити глибину цього таланту, його природу — основне завдання, яке ставили перед собою автори книги.

Книга може бути корисною шанувальникам творчості народного артиста України Мирослава Коцюлима та служити навчальним посібником для студентів мистецьких закладів в оволодінні ними секретами акторської майстерності.

Більше трьох десятиліть працював головним художником Тернопільського обласного академічного драматичного театру ім. Т. Г. Шевченка скульптор, живописець, сценограф, заслужений діяч мистецтв України Казимир Сікорський.

Тільки на професійній сцені він створив художнє оформлення близько 80-и вистав, багато з яких увійшло до золотого фонду театру.

Більше про цього талановитого митця Ви дізнаєтеся з книги «Казимир Сікорський: сценограф, скульптор, живописець».

Казимир Сікорський: сценограф, скульптор, живописець / упоряд. Г. Садовська ; вступ. ст. «Крізь роки і печалі» Г. Садовської. — Т. : Збруч, 2010. — 159 с. : іл.

 

Продовжуємо подорожувати сторінками книг, що розповідають про митців Тернопілля.

Наступна книга — альбом художніх полотен живописця, театрального художника, книжкового графіка, лауреата літературно-мистецької премії ім. І. Блажкевич Володимира Якубовського.

Володимир Якубовський : альбом. — Т. : Шабала, 2010. — 22 с. : іл.

Сьогодні митець — головний художник Тернопільського академічного театру актора і ляльки. Учасник обласних, зональних та всеукраїнських виставок. Твори художника містяться в музеях України та в приватних колекціях.

Ближче з творчістю митця й ознайомить Вас згаданий альбом репродукцій.

 

 

Відоме в нашому краї та за його межами ім’я композитора, пісняра, музиканта, педагога, лауреата багатьох премій Ярослава Злонкевича.

Саме за сприяння обласної видавничої ради і побачила світ авторська пісенна збірка «Мелодії дарую вам піснями».

Злонкевич, Я. Мелодії дарую вам піснями : пісні / Я. Злонкевич ; післямова «Кумедно та інтригуюче» І. Демчишина ; слово про авт. В. Барни. — Т. : Воля, 2010. — 271 с.

Творчий доробок композитора Ярослава Злонкевича назернений авторськими пісенними збірками «Доля судила жити з піснею» та «На крилах надії» і становить понад чотириста пісень на слова українських поетів Олександра Астаф’єва, Марії Баліцької, Григорія Вишневого, Анатолія та Володимира Вихрущів, Олега Германа, Миколи Дзудзели, Ганни Дущак, Євгена Зозуляка, Володимира Коломійця, Наталії Коломієць, Ганни Костів-Гуски, Богдана Лепкого, Богдана Мельничука, Ольги Михальчук, Бориса Олійника, Дмитра Слижука, Володимира Хом’яка, Олександри Черватюк, Ірини Чуйко та інших майстрів поетичного слова.

Пісенні твори Ярослава Злонкевича звучать у виконанні відомих вокалістів — Миколи Блаженка, Романа Бойка, Володимира Вермінського, Андрія Гамбаля, Сергія Дерія, Ольги Добрянської, Івана Равлюка, Бориса Репки, Віталія Свирида; народної дитячої хорової капели «Зоринка»; вокальних ансамблів «Аура», «Більчанки», «Козацьке джерело» та інших виконавців і музичних колективів.

Шановні користувачі! Пропонуємо Вашій увазі чимало літературно-художніх видань 2010 року, які були видані за фінансової підтримки обласної видавничої ради.

Я Вас люблю і поважаю,
Вплітаю шану в перевесло.
Не завжди справедливий був — я знаю,
Але старався жити чесно.

Ці щирі та відверті поетичні рядки належать людині багатьох талантів і, передусім, незламному патріотові України, громадському, політичному діячеві, меценату Іванові Ваврику. Пропонуємо ознайомитися з його збіркою вибраних поезій «Спрагла земля».

Ваврик, І. Спрагла земля : вибр. поезії : (прості — не прості вірші) / І. Ваврик. — Т. : Астон, 2010. — 165 с. : іл.

У збірку увійшли поезії як давніших часів, які публікувалися в поетичних виданнях автора, так і сучасні.

Поезії Івана Ваврика є самобутніми, незамодернізованими, вільними в прояві з великою енергетикою правди. Вони щирі та довірливі.

Огниво болю й сяйво успіху, таке безпосереднє, щире та правдиве, говорить про глибоку народність поезії.

На сторінках видання змережилися патріотичні поезії, співомовки, коломийки, запальні одкровення, нестримні емоції. Цікаво, що у віночок словотворів вписалися як ліричні пелюстки, так і політичні колючки. Єдине, що поєднує таке розмаїття, — стебло одкровення автора.

Запрошуємо до книги Івана Демчишина «Вертикальне коло».

Демчишин, І. Вертикальне коло : роздуми письменника / І. Демчишин ; передм. «Запросини до книжки» Б. Мельничука. — Т. : Терно-граф, 2010. — 75 с.

Це перше подібне видання за роки незалежності України. У своєрідному посібникові — останній книзі передчасно померлого письменника, народного лікаря, філософа й громадського діяча — викладено його роздуми про вплив на людину суспільних процесів, численних соціальних схем, а також тих, хто вийшов і виходить на рівень життя «сильних світу цього».

У книжці знайдете й виважені, проаналізовані життям автора вислови-афоризми, і не затерте часом обличчя мудрих байок, філософські висновки, що нагадують грані алмазів.

Посібник, на думку автора, написаний і для міністрів фінансів багатьох країн: у ньому відображено технологічні прийоми та методи, що впливають на сучасну міжнародну політику.

Читаючи, відчуєте, як ваше єство охоплює не заряд пілотованої ракети, а близькість трепетної домашньої радості — внесення в економіку своїх критичних міркувань.

Видання призначене насамперед для командної роботи бізнесменів, які примножують свої успіхи фізичними навантаженнями найманих працівників, передбачають шляхи виходу з економічної кризи… посиленням тиску на малозабезпечених та голодних. Не заперечуйте. Це — правда.

Книжка також призначена для масових книгозбірень й архівних сховищ.

Автор — член Національної спілки письменників України.

Ім’я тернопільського гумориста, члена Національної спілки письменників України Зіновія Кіпибіди відоме читачам уже давно.

Уже кілька років він очолює обласне літературне об’єднання при Тернопільській обласній організації Національної спілки письменників України. Його твори друкувалися в газетах, журналах, звучали по радіо.

А ось перед Вами нова збірка гумору та сатири «Віват, Америко!».

Кіпибіда, З. Віват, Америко! : Гумор і сатира. Пародії. Народні усмішки / З. Кіпибіда ; післямова «Кумедно та інтригуюче…» І. Демчишина. — Т. : Терно-граф, 2010. — 104 с.

У новій збірці Зіновія Кіпибіди «Віват, Америко!» представлено прозові та поетичні твори гумору та сатири, а також народні усмішки, пародії, анекдоти. Їм характерна індивідуальна мова персонажів із використанням лексики місцевого люду Тернопілля. Вона відзначається актуальністю піднятих гострих соціальних проблем та своєрідністю їх інтерпретації автором.

Різножанрову палітру збірки репрезентовано в чотирьох розділах: «Національна обуза», «Те саме вар’ятство», «Як з цапа молока» та «Постскриптум».

Книга розрахована на широке коло читачів.

«Спопеліле озеро» — нова поетична збірка вибраних творів поета, літературознавця, публіциста, члена Національної спілки письменників України Володимира Кравчука.

Кравчук, В. Спопеліле озеро : вибране / В. Кравчук ; передм. «Не змілів, не змалів» В. Барни. — Т. : Терно-граф, 2010. — 107 с.

Вийшовши на свій піввіковий рубіж, хочеш не хочеш, а змушений зосередитись на пережитому. У цій людині нуртує дух поета, у якого «поклик слова — найп’янкіша знада».

Книжка складається з чотирьох розділів. Своїм словом поет стверджує, що найважливіше в його фізичному житті на землі, яке має конкретну географію душі — Україна.

 

 

До Вашої уваги черговий, одинадцятий, випуск літературно-мистецького альманаху «Курінь», який презентує Галицько-Волинське братство й Тернопільська обласна організація НСПУ.

Курінь : літ.-мист. альманах. Вип. 11 / голов. ред. І. Потій. — Т. : Навчальна книга — Богдан, 2010. — 159 с.

Матеріал альманаху укладено за декількома розділами: «Майстер-клас», «Земляки — у гості», «Проза», «Дебюти», «Сторінки майбутньої книги» тощо.

У художньому оформленні цього видання використано роботи Марії Шаповал та ілюстрації дружніх шаржів із нової колекції Миколи Дмітруха.

 

 

Мельничук, Б. Зламані мальви : нові новели / Б. Мельничук. — Т. : Терно-граф, 2010. — 87 с. : іл.

У цьому виданні репрезентовано нові новели прозаїка, члена Національних спілок журналістів, письменників, краєзнавців України Богдана Мельничука, який належить до десятки кращих новелістів нашої країни.

У книзі — 13 новел, головні герої яких — наші сучасники, жителі села та міста. Це й колишній вояк УПА Данило, і керівник колективного господарства Білюк, і листоноша Палагна, і коваль Циганок, і пенсіонери Мокрина, Тодось, Зонька, Боніфат, Якилина та інші. З великою художньою точністю автор викриває цинізм, корисливість і злобу негативних дійових осіб і водночас заохочує читачів із прихильністю ставитися до органічно правдивих, добродушних, щирих персонажів. У своєрідному стилі написані «батярські оповідки», у котрих зовні легковажні вчинки оповідача розкривають серйозні моральні проблеми на рівні як окремих осіб, так і тих або інших соціальних груп.

Не залишили поза увагою літератори й наймолодших читачів. Світлана Львівська та Богдан Мельничук написали для них казку «Чарівні пиріжки Червоної Шапочки».

Львівська, С. Чарівні пиріжки Червоної Шапочки : (казка навпаки…) / С. Львівська, Б. Мельничук. — Т. : Терно-граф, 2010. — 40 с. : іл.

У новій казці сучасних тернопільських авторів діють знайомі всім із дитинства герої: Баба Яга, Вовк, Зайчик, Чахлик Невмирущий та інші. Але не всі їхні вчинки такі, до яких ми звикли… Це — казка навпаки. Та, як і належить казці, вона вчить бути добрими, працьовитими, чесними. Текст органічно доповнюють малюнки юних тернопільських авторок, які ще навчаються в Тернопільській художній школі.

Зорієнтуватися в літературному процесі Тернопілля допоможе Вам бібліографічний довідник «Письменники Тернопілля».

Письменники Тернопілля. Члени Національної спілки письменників України / передм. «Тернопільська письменницька організація в іменах і книгах» Є. Безкоровайного. — Т. : Терно-граф, 2010. — 107 с. : іл.

Довідник «Письменники Тернопілля», виданий з ініціативи обласної письменницької організації, подає стислі біографічні відомості про членів Національної спілки письменників України, які творять і творили в краю, назви та дати випущених ними книг.

Видання розраховано на освітян та широке коло читачів.’

 

Перед Вами черговий, шостий, випуск альманаху «Подільська толока», присвячений 60-річчю з часу створення Тернопільського обласного літературного об’єднання.

Подільська толока : альманах літ. об-ня при Терноп. обл. орг. Нац. спілки письменників України. Вип. 6 / упоряд. З. М. Кіпибіда. — Т. : Терно-граф, 2010. — 160 с. : іл.

Літературно-мистецький альманах «Подільська толока» як у попередніх п’яти, так і в цьогорічному, ювілейному, випусках найповніше представляє численну когорту літераторів краю. Серед них добре знані та шановані автори низки поетично-прозових книг, щедрих публікацій у періодиці: Марія Баліцька, Катерина Бутовська, Ірина Веснянко, Марія Гуменюк, Тетяна Гурей, Богдана та Василь Дерії, Богдана Дурда, Валерій Залізний, Лідія Ковалишина, Зіновій Казьо, Надія Кулик, Ганна Назарків, Леся Любарська, Люба Малецька, Ірина Мацко, Інна Мечик, Марія Назар, Валентина Семеняк-Штангей, Олена Сурм’як-Козаренко, Раїса Обшарська, Юля Починок, Михайло Тарабій, Надія Тарасюк, Тамара Ткачук-Гнатович, Марія Тройчак, Володимир Хом’як, Марта Чопик, Ірина Чуйко, Дарія Чубата та багато інших.

Усі вони, як щедрі віком і творчим досвідом, так і ще юні прихильники художнього письма в міру сил та обдарування генерують немало душевної енергії до багатомірного сприйняття світу, розширюють параметри краси й обереги духовності, прагнуть наблизити до читацького серця багатосуття Вітчизни, немаліючі проблеми рідного краю.

Романчук, Л. Лицарі любові і надії : роман / Л. Романчук ; передм. «Тепло любові та холод ненависті» І. Гарасима ; «Лицарям любові, надії і пам’яті» О. Бондаренко. — Т. : Навчальна книга — Богдан, 2010. — 671 с. : іл.

Це — перша в Україні книга, всеохопна за масштабністю й достовірністю висвітлення етапів невільництва й організованого спротиву політв’язнів ГУЛАГу, в тому числі героїки й трагедії Кенгірського повстання.

Це — «синтез… документальності й художньої вивершеності, підсумок тривалих пошуків, розмислів і правдивих співпереживань письменниці, очевидців, учасників подій та їхніх нащадків».

Але ж як захоплююче, як талановито, на якому високому регістрі Любові, Волелюбства, Надії, Пам’яті написано… роман.

 

«На ноті ЛЮ» — сьома збірка поезій Лесі Романчук. Сім нот — сім спалахів душі. Суворе «Де» і грізне «Ми», високе «Лю», бентежне «Ру», кумедна нота «Нету…».

Романчук, Л. На ноті ЛЮ / Л. Романчук. — Т. : Астон, 2010. — 150 с.

Музика — вірний супутник поезії. Поетичні рядки Лесі Романчук бринять у цій збірці на нотах «до — мі» — «де — ми», високого та ліричного «лю», нового для нас у поезії авторки — російськомовних віршів на ноті «ру» і принесеній із всесвітньої мережі ноті «нету».

 

 

 

 

Україна — це кров моя
Вона в мені — всередині тече
Вона — як вирва із порізаної вени
А як порозумітись з нею ще
Тепер я знаю достеменно —
Відчути генно!

Ці рядки належать тернопільському поетові, барду Олександру Смику. Пропонуємо ознайомитися з книгою віршів «Україна в мені».

Смик, О. Україна в мені : поезії / О. Смик. — Т. : Джура, 2010. — 163 с.

Крім поезій, на сторінках цієї книги Ви знайдете також автобіографічні етюди митця, фонотеку, фестивальну хроніку тощо.

У тернопільському видавництві «Джура» побачила світ книга Олени Сурмяк-Козаренко «Гола, боса і в вінку».

Сурмяк-Козаренко, О. Гола, боса і в вінку : політичний стриптиз / О. Сурмяк-Козаренко. — Т. : Джура, 2010. — 175 с.

Про що ця книга? Одним реченням можна сказати так: про жінку в політиці. Правда, не в політиці «великій», а провінційній.

 

 

 

 

До вершин літератури талановиті люди приходять по-різному. Одні торують стежини дуже легко й часто зупиняються на половині шляху, так і не засвітившись зорею, інші долають круті небосхили важко, довго зупиняються на дорозі, обдумують, виважуючи кожен свій крок, бо виносять на суд читачів побачене, пережите й перелите в рядки слів. Саме до таких, що завжди перебувають у пошуку власних напрямів у широких лабіринтах творчості, належить і поет-пісняр Михайло Тарабій, нині мешканець Копичинців, що на Тернопільщині. До нього поетична муза прийшла в зрілому віці, хоча перші спроби написання віршів проявилися ще в дитинстві.

Тарабій, М. Шовкова косиця / М. Тарабій ; передм. «Поезія його — наче клин журавлиний над високим перевалом» В. Беленя , «Запалити свою зірку» Л. Дубаса ; післямова «Сівач творчої ниви» Б. Мельничука. — Т. : Збруч, 2010. — 191 с.

«Шовкова косиця» — п’ята збірка Михайла Тарабія. Поет пише хвилююче, наснажено з тим, щоб кожен відтінок строфи образно залишавсь у пам’яті читача. Заслуговує на увагу поема «Батурин», у якій поєднано минуле із сучасним. Твір звучить як спогад про трагедію українського народу, який віками боровся за волю та свою незалежність.

У збірці використано репродукції картин та ілюстрації І. Шишкіна, І. Айвазовського, К. Тихонова, В. Мугранова, А. Городницького.

Пропонуємо новий роман тернопільської авторки Ніни Фіалко «Дві обручки».

Фіалко, Н. Дві обручки : роман / Л. Фіалко. — Т. : Навчальна книга — Богдан, 2010. — 283 с.

У творі йдеться про схрещення поглядів двох поколінь на події, які відбувалися на теренах західних областей України в сорокових роках; про високий патріотизм усіх верств населення, особливо молоді, яка за ідею важила життям тоді, і про патріотизм теперішній — на майданах під різними гаслами.

У романі змальовано образ простої галичанки Ксені, яка, гідно пройшовши всі випробування, залишилася вірною вибраній дорозі. Тут Ви прочитаєте й про любов, і про зраду, і про велике терпіння жінки, яка прагнула вижити у нелюдських умовах.

 

 

Петро Шпорчук, заслужений художник України, відомий не лише як митець, але й як письменник.

Вашій увазі пропонуємо його новий роман «Осіння віхола».

Шпорчук, П. Осіння віхола : роман / П. Шпорчук. — Т. : Терно-граф, 2010. — 312 с. ; іл.

Мар’ян Ковач через багато років зустрічає кохання своєї юності, і, з притаманною художникам емоційністю, знову поринає у вир почуття. Жанна відповідає взаємністю. У кожного за плечима свій життєвий досвід. Обом судилося немало випробувань на життєвому шляху. Світогляд, спосіб життя й світосприйняття митця й бізнесменки не співпадають. Чи вдасться їм поєднати свої долі? Адже творчість і бізнес дуже далекі одне від одного. Про їхні непрості стосунки йдеться в романі.

 

 

Завдяки фінансовій підтримці обласної видавничої ради систематично виходять друком видання Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки. Так у 2010 році вийшов у світ двадцять перший випуск бібліографічного покажчика «Література до знаменних і пам’ятних дат Тернопільщини на 2011 рік».

Література до знаменних і пам’ятних дат Тернопільщини на 2011 рік. : бібліогр. покажч. Вип. 21 / уклад. М. Друневич. — Т. : Підручники і посібники, 2010. — 126 с.

Мета цього посібника — надати представникам державних структур, бібліотекарям, викладачам навчальних закладів, учителям, краєзнавцям, журналістам, студентам, а також усім, хто небайдужий до історії краю, його сьогодення, довідковий матеріал про важливі події в історії області, ювілеї уродженців краю й видатних діячів, які життям та діяльністю пов’язані з Тернопільщиною, і дати можливість спланувати свою роботу на наступний рік.

Посібник розпочинає перелік основних ювілейних і пам’ятних дат року. Далі подається інформація про імена та події, що не увійшли до основного списку.

Основні ювілейні дати систематизовано за хронологічною послідовністю, зокрема подається число, місяць, найменування події, текстова довідка та рекомендаційний список літератури, а в персоналіях — за алфавітом. Полегшить користування бібліографією «Іменний покажчик» та «Покажчик назв».

На початок

Спасибі за увагу! До нових зустрічей на сайті нашої бібліотеки.

Віртуальну виставку підготували провідні бібліотекарі відділу краєзнавчої літератури та бібліографії
Анастасія Ленчишин й Ольга Демкович.
© Тернопільська обласна універсальна бібліотека, 2012 — 2019.

Розпочніть писати і натисніть enter для пошуку