Упродовж вісімнадцяти років дає життя книгам авторів Тернопілля видавнича рада Тернопільської обласної державної адміністрації й Тернопільської обласної ради. Завдяки їй побачили світ сотні найрізноманітніших видань, які репрезентують історичне, наукове, культурне й літературно-мистецьке життя українського народу, зокрема нашого краю.

Мета віртуальної виставки — популяризація творів авторів Тернопільщини, виданих за сприяння обласної видавничої ради.


Тож познайомимося ближче з виданнями, що надійшли у фонд Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки протягом 2010-2018 років.

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2019

Знаний на Тернопіллі поет і краєзнавець, заслужений журналіст Михайло Ониськів прийшов до читача зі своїм новим, ошатно оформленим 400-сторінковим виданням «Есеї. Євшан-слово. Житіє…» («ЕЄЖ»).

821(477)
О58

Ониськів, М. М. Есеї. Євшан-слово. Житіє… / М. М. Ониськів. — Тернопіль : Терно-граф, 2019. — 420 с.

Книга «Есеї. Євшан-слово. Житіє…» — логічне продовження його попереднього видання «АБВГД» («Автографи. Бібліографія. Вибране. Галерея. Досил») і подає неопубліковані раніше статті та інші дослідження та поетичні твори автора, що написані ним упродовж 1959—2018 рр.

Прикметним у книжці є розділ «Житіє» (підназва — «Крива, але пряма дорога), в якому відтворено панораму українського життя та боротьбу за свою соборну державу у різних проявах і формах на тряских шляхах нашої історії від сорокових років XX століття і до наших днів, і в якому простежується чіткий (хоч інколи й суб’єктивний), але тверезий погляд на світ і стан речей у ньому.

Особливинкою книги є й те, що вона проілюстрована рідкісними світлинами, які органічно доповнюють текстову частину. А ще в цьому томикові, що його автор вилущив зі свого багаторічного соняха долі, — чимало адресованих йому, не читаних вами листів і поштівок від діячів науки і культури, десятки сюжетів, акровіршів та присвят борцям за волю України, вчителям і друзям, видавцям, учасникам Революції Гідності, волонтерам і героям, кращим синам і донькам нашого народу, меценатам і духівникам, побратимам по перу та роботі

 

«Не треба заспокоюватись на досягнутому, а весь час підвищувати рівень майстерності, чим більше працюєш, тим більше ти стаєш відданий своєму призванню. Це як діагноз на все життя», —таке творче кредо відомого тернопільського живопистця Станіслава Ковальчука.

Пропонуємо Вашій увазі його мистецький альбом.

75
К56

Станіслав Ковальчук : альбом-каталог / С. Ковальчук ; ред. С. Ковальчук ; авт. тексту : Т. Мороз, Ю. Долинна ; фот. В. Шмігель. — Тернопіль : [Шабала Ю. Є.], 2019. — 160 с.

Станіслав Ковальчук — тернопільський художник монументального (розпис) та станкового (натюрморт, пейзаж, портрет) живопису.

У 1968 році закінчив Львівське училище прикладного мистецтва ім. І. Труша (нині — Львівський державний коледж декоративного і ужиткового мистецтва).

Його творчий доробок — понад п’ятсот художніх творів, деякі з них зберігаються в музеях Тернополя, Збаража, Почаєва, Львова, Івано-Франківська, а також у приватних колекціях у Голандії, Канаді, Німеччині, Туреччині, Франції та інших країнах.

Учасник обласних, зональних, міжрегіональних та зарубіжних виставок.

Сьогодні Станіслав Ковальчук — член ТОО НСХУ, лауреат обласної мистецької премії ім. М. Бойчука. Заслужений художник України, щасливий чоловік та батько чотирьох дітей, дідусь десяти онуків…

 

Спогади дитинства — найсолодші і найцікавіші. адже наша пам’ять зберегла значно менше, ніж подарували нам ті світлі роки. Проте кожна мить, яка здавалося б, зникла назавжди, насправді залишилася з нами, бо…стала нами.

Любов і повага до дитини, тепло і терпіння, подаровані батьками, невідворотно визначають дорослий шлях кожного з нас.

Справді, всі ми родом з дитинства, і нова книга Любові Гонтарук «Зелений чай. Невигадані історії» підтверджує це з вишуканістю й добірністю слова, яке так цінують її шанувальники.

821(477)
Г65

Гонтарук Л. Р. Зелений чай. Невигадані історії / Л. Р. Гонтарук (Кубацька). — Тернопіль : Золота Пектораль, 2019. — 260 с.

Любов Гонтарук (Кубацька) — член Національної спілки письменників України. Авторка 42 прозових та поетичних книжок. Лауреат міжнародної премії «Між словом і нескінченністю (2016), диплому міжнародного конкурсу гумористичного твору «Що робить папірець» (2018) та відзнаки Кабінету Міністрів України з присудження премії ім. Олеся Гончара (2019).

Живе і працює в Києві.

 

 

 

Поетична добірка «Просвітки. Радощі. Одкровення» пропонує читачам поетичні «смаколики», що даруватимуть затишок, тепло, естетичну насолоду і хороший настрій.

821(477)
П82

Просвітки. Радощі. Одкровення : поезії / упоряд. О. І. Атаманчук. — Тернопіль : Підручники і посібники, 2019. — 124 с.

 

Авторами даного збірника є чудова творча сімка поетів Тернопілля: Ольга Атаманчук, Володимир Кравчук, Любов Малецька, Богдан Манюк, Ганна Назарків, Василь Савчук, Надія Тарасюк.

«Згадані поети діляться найсокровеннішим, адже це особлива категорія людей, котра на будь-яке явище природи чи суспільства має свою думку, своє бачення, свої відчуття. А що вже казати про внутрішній стан… До слова. Поетами не стають, ними народжуються. Це вже доля. Поет — як той камертон у Божих руках, він налаштовує людські душі на глибокі розмисли, спонукає до дії. Сім тернопільських поетів — наче сім промінців у сонячному оберемку віри, надії, любові», — так висловилася у передмові до книжки тернопільська письменниця та журналістка Валентина Семеняк.

Вірші наскрізь ліричні, запрошують у світ одкровень, образності та пейзажності, спонукають до роздумів, несуть до читачів світло поетичного слова.

 

Торкнутися чарунку поетичного слова допоможуть наступні книги представлені на нашій виставці.

821(477)
П19

Пасічник, Н. Стрічка контролю : вірші / Н. Пасічник. — Тернопіль : Принтер-Інформ, 2019. — 132 с.

Нова книга Наталії Пасічник містить вірші, написані впродовж 2014 — 2018 років. Деякі тексти представлені в авторській редакції.

 

821(477)
К78

Кравчук, В. Я. Вір поезії / В. Я. Кравчук, Р. Обшарська. — Тернопіль : Терно-граф, 2019. — 88 с.

Поетична збірка «Вір поезії» написана знаними українськими поетами Володимиром Кравчуком і Раїсою Обшарською у співавторстві. Це своєрідна інновація, адже твори — спільні. Хтось з авторів задавав тему, проводив сюжетну лінію, інший — поглиблював, домислював. Так і народжувались ці вірші, у яких домінують світлі людські почуття, взаємовідносини, а також злободенні теми сьогодення.

821(477)
А66

Андрусяк, Б. Сльоза любові : [зб. вибраних поезій] / Б. Андрусяк. — Тернопіль : Принтер-Інформ, 2019. — 107 с.

Збірка вибраних поезій Богдана Андрусяка — це інтимна і політична лірика, чудові пейзажні замальовки і сюжети, в яких автор кількома випуклими і зримими мазками створює живі і колоритні картини. Поет проникливо і глибоко пише про людські долі і болі, його шкіци до портретів місткі й хвилюючі, глибоко западають в душу.

Оригінальний і неповторний голос поета не сплутаєш з жодним іншим, існуючим в нашій літературі.

 

 

 

Відома письменниця Марія Лавренюк народилася в с. Матвіївці Шумського району Тернопільської області. Член Національної спілки письменників та журналістів України. Лауреат премій ім. М. Дубова (2012) та міжнародної ім. У. Самчука (2018). Авторка новел «Декамерон одного села» (2012), «Війна і мир одного села» (2013); кулінарних есе «Печериці для мудрої господині» (2013), «Полба» (2014), роману «Де скарб твій…» (2013, у співавторстві з Сергієм Синюком).

У 2019 р. тернопільське видавництво «Навчальна книга — Богдан» видало друком чергове літературне надбання Марії Лавренюк — історичний роман «Калина січена».

821(477)
Л13

Лавренюк, М. Калина січена… : роман / М. Лавренюк. — Тернопіль : Навчальна книга — Богдан, 2019. — 368 с.

В романі описано події, звичаї і навіть невідомі історичні факти часів Другої світової війни.

Ця книга — історія кохання й становлення особистості дівчини, яка волею долі опинилася на лезі жорсткого протистояння ідеологій, націй, світів.

Персонажі цілком реально сприймаються у вирі подій, що відбувалися на Тернопільщині впродовж найтрагічнішого десятиліття (1939—1949), яке перекраяло не лише сім’ї, території, а й світогляди. Чорні жорна історії перетирали людей нещадно, та людяності знищити не змогли…

Роман безумовно — любовний, але й соціальний, але й історичний, але й психологічний…

Для широкого кола читачів.

 

Краса притчі полягає в тому, що вона не ділить людський розум на запитання і відповідь. Вона просто дає натяк, як вчинити у тій, чи іншій ситуації.

821(477)
П14

Палій, А.-В. Майяскін, або У кожного свій ангел : притчі, оповідання / А. В. Палій. — Тернопіль : Підручники і посібники, 2019. — 14  с. : іл.

Запропоновані читачеві притчі й оповідання пронизані тим Духом, який невидимо наповняє всі сфери нашого життя і визначає для кожного як сьогодення, так і вічність прийдешнього. «Майяскін, або У кожного свій ангел» — назва одного з оповідань. Майяскін є приладом, який уві сні тимчасово переносить людську душу в потойбічність — у місце чи стан, куди вона піде після смерті. Прилад дає можливість своєрідної репетиції перед Вічністю, у яку прямує кожна людина.

 

 

 

 

Голова Тернопільського обласного літературного об’єднання при ТОО НСПУ Зеновій Кіпибіда збагатив свій творчий доробок новим гумористично-сатиристичним виданням «Центик до копійочки».

821(477)
К12

Кіпибіда, З. М. Центик до копійочки : гумор, сатира / З. М. Кіпибіда. — Тернопіль : Терно-граф, 2019. — 116 с.

У своєму черговому виданні автор засобами сатири та гумору дошкульно, іронічно висміює наші повсякденні життєві негаразди, вміло мережить пародії на вірші колег-побратимів.

 

Завдяки фінансовій підтримці видавничої ради у 2019 році вийшли друком ряд книг, шо збагатили пісенну творчість нашого краю.

78
В61

Вовчак, І. На крилах мелодій : зб. пісень / І. Вовчак ; передм. Є Т. Зозуляк. — Тернопіль : Терно-граф, 2019. — 152 с. : іл.

Ігор Вовчак — композитор, співак, педагог, народився 5 червня 1960 року в Тернополі. Працював педагогом у Центрі дитячої творчості м. Тернополя, солістом муніципального духового оркестру «Воля» Тернопільської обласної філармонії, викладачем по класу гітари Острівської музичної школи Тернопільського району, а також солістом духового оркестру «Доля» Тернопільського РБК. Поклав на музику вірші відомих українських поетів. Автор збірника пісень для дітей «Золоті роки», а також пісенника «Франкова криниця».

Композитор та співак випустив вісім аудіоальбомів, з успіхом гастролював в Україні, Польщі, Німеччині та Іспанії.

Третя збірка пісень композитора-пісняра Ігоря Вовчака «На крилах мелодій» розкриває багатогранний світ автора. У виданні — кращі пісні автора, написані протягом тридцяти років на тексти як відомих поетів-класиків, так і сучасних українських поетів.

 

78
С65

Сорока, В. Мелодії душі :зб. вокальних творів різножанрової тематики на слова українських поетів / В. І. Сорока ; ред. П. Козловський ; муз. ред. М. Мечник ; набір нот В. Градовий. — Тернопіль : Терно-граф, 2019. — 92 с.

До пропонованої збірки увійшло понад шістдесят різнохарактерних вокальних творів. Це авторські композиції, твори духовної тематики, патріотичні, ліричні, жартівливі пісні та романси.

Поміщені у цій збірці твори стануть навчальним посібником не лише для викладачів і студентів зі сольного співу, ай порадують багатьох любителів пісенної творчості, особливо будуть прикладом для початківців-композиторів-аматорів. Без сумніву, ця збірка стане настільною книгою для багатьох українських музикантів.

 

78
П84

Прохоров, В. Дзвонить вечір росами : зб. пісень на слова Володимира Вихруща / В. В. Прохоров. — Тернопіль : Терно-граф, 2019. — 64 с.

Прохоров Віктор Володимирович народився і виріс у м. Збараж. Закінчив Збаразьку дитячу музичну школу, Теребовлянське вище училище культури.

Працював учителем музики та співів, керівником духовного оркестру на Збаражчині. Від 1977 року — у Тернополі на посаді концертмейстера фінансово-економічного університету (нині — Тернопільський національний економічний університет). Від 1982 року — концертмейстер народного чоловічого ансамблю «Галичани» технічного коледжу ТНТУ ім. Пулюя, акомпаніатор хорових колективів та малих форм вокалу.

А нещодавно у нього відкрився талант творця музики та аранжувальника. Близько 60 пісень на слова заслуженого діяча мистецтв України Богдана Мельничука, поетів з Гусятинщини Івана Кушніра та Михайла Гарабія увійшли до першої збірки «Калинове намисто» (2016).

За творчі успіхи на ниві розвитку народного мистецтва Віктор Прохоров нагороджений Почесним знаком «Відмінник освіти і науки України».

Даний збірник пісень «Дзвонить вечір росами» — другий у творчому доробку тернопільського композитора. Він містить 59 творів автора на слова відомого поета–пісняра Володимира Вихруща. Автор подає твори у викладі для багатоголосого хору.

Стане у пригоді керівникам хорових, вокальних колективів, окремих виконавців, кому до вподоби твори на патріотичну тему, рідну землю, материнську любов.

 

78
П81

Пронь, Н. Пісні в неволі : зб. повстанських та тюремних пісень. / Н. Пронь. — Тернопіль : Терно-граф, 2019. — 40 с. : іл.

До збірки увійшли народні, повстанські та тюремні пісні, а також декілька пісенних творів літературного походження, що збереглися у пам’яті колишніх політв’язнів Ксенії Градишиної (Зубкевич) та Антоніни Санкович (Козловської). Ці твори (зразки) є свідченням репресованих, які пережили жахіття енкаведистських катівень і концтаборів, де пісня була розрадою і підтримкою у незламності духу. Слід зауважити, що деякі із записаних від них пісень мають аналоги серед уже опублікованих творів. Однак у їх своєрідній інтерпретації виявилося чимало унікальних варіантів, котрим притаманні яскраві текстові та композиційні особливості й імпровізаційність.

Розраховано для використання у професійній діяльності музикантів, краєзнавців і вчителів в організації виховних заходів.

 

01
Л64

Література до знаменних і памятних дат Тернопільщини на 2020 рік : бібліогр. покажч. Вип. 30 / Упр. культури Терноп. облдержадмін., Терноп. обл. універс. наук. б-ка ; уклад. М. Пайонк ; керівник проекту і наук. ред. В. Вітенко ; ред. Г. Жовтко. — Тернопіль : Підручники посібники, 2019. — 144 с.

Видання містить інформацію про пам’ятні події краю та його видатних людей.

Посібник слугуватиме науковцям, педагогам, краєзнавцям, студенству, культурно-освітнім працівникам, широкому загалові користувачів.

 

В умовах організації військового супротиву гібридній російській агресії настає надзвичайно важлива роль громадян, які добровільно беруть участь в охороні державного кордону. Проте ефективна робота громадських активістів може здійснюватися тільки у правовому полі чинного законодавства, яке регламентує права і обов’язки громадян та особливості цієї правоохоронної діяльності.

342(477)
В75

Воронін, В. М. Основи правового забезпечення діяльності громадських формувань охорони державного кордону : правовий посібник / В. М. Воронін, О. Л. Ісаєв, Р. І. Марценишин. — Вид. 2-ге, допов. — Тернопіль : Терно-граф, 2019. — 216 с.

Даний правовий посібник є збірником законодавчих і нормативних документів, що визначають організаційну діяльність громадських формувань та відповідальність осіб, які допустили порушення вимог чинного законодавства в галузі охорони державного кордону.

У посібнику окреслено правовий сегмент повноважень громадських формувань, що діють у межах вимог Закону України «Про участь громадян в охороні порядку і державного кордону».

Збірник розрахований на представників громадських формувань, працівників Міністерства внутрішніх справ України, Державної прикордонної служби України, приватних охоронних структур, а також службовців органів виконавчої влади та місцевого самоврядування.

До змісту

2018

Територія Тернопільщини відіграла одну з ключових ролей і стала одним із епіцентрів формування та діяльності перших відділів повстанської армії, а для визвольного руху дала значну плеяду керівників різних рівнів, зокрема й тих, які в ОУН, УПА, та УГВР зайняли одні з найвищих посад, були відзначені високими званнями та нагородами, отримали визнання у нескореного народу в його піснях, поемах і легендах. Саме про таких людей і написана книжка «Тернопільщина — визначні постаті національно-визвольного руху», що представлена на нашій виставці.

Тернопільщина — визначні постаті національно-визвольного руху / упоряд. : С. Волянюк, Є. Філь ; редкол. В. Ф. Деревінський [та ін.]. — Тернопіль : Савчук Т. В., 2018. — 72 с.

 На сторінках книжки розкрито роль Тернопільщини у національно-визвольних змаганнях крізь призму діяльності видатних діячів ОУН, УПА та УГВР. У ній зібрано світлини та короткі біографічні відомості про уродженців нашого краю, які зайняли керівні посади у визвольному русі.

Книга розрахована на усіх, хто цікавиться історією України та її боротьбою за незалежність.

 

 

 

 

Добре відоме на Тернопільщині ім’я Богдана Савака — краєзнавця, громадського діяча, директора Денисівського краєзнавчого музею. Він — автор краєзнавчих нарисів, буклетів, упорядник й автор передмов до поетичних збірок Т. Федорів «Я до вас ще повернуся…», Я. Тучапського «Вистраждане на паростках надій», «Два голоси зради», О. Урбан «Струни серця», збірок «Просвіта в Денисові», «Слово про Вчителя». Засновник та видавець краєзнавчо-просвітницької газети-квартальника «Денисівський вісник».

У 2018 році в тернопільському видавництві «Терно-граф» побачила світ нова друкована праця Богдана Савака «Нашестя червоної орди». Книга стала вагомим внеском у його творчому доробку.

Савак, Б. М. Нашестя червоної орди / Б. М. Савак. — Тернопіль : Терно-граф, 2018. — 532 с. : іл.

Пропоноване видання розповідає про трагедію українського народу в час нашестя червоної орди й так званого совєтського «визволення», про насильства, знущання і катування непрошеними зайдами-московитами наших героїв, борців проти чужинецького поневолення.

Зацікавлений читач знайде у книжці окремі матеріали протокольних записів посіпак совєтських спецслужб, котрі ім’ям «Імперії зла» вершили розстрільні «тройки» — без суду і слідства.

Є у книжці також і гіркі сторінки про підлих зрадників народу, які служили лютим ворогам України, видаючи на вірну смерть героїчних її синів і дочок.

Видання адресоване широкому читацькому загалу, а передусім родинам, котрі потерпіли від навали кривавої червоної орди.

 

 

 

Особливостями та складностями перекладу знайомить читачів тернопільська перекладачка Ірина Бондаренко.

Бондаренко, І. Віскі для Бонда… : примітки перекладача : зб. есеїв / І. М. Бондаренко. — Тернопіль : Навчальна книга — Богдан, 2018. — 192 с.

 Професія перекладача оповита флером таємничності й загадковості. Позірно легка та розпливчаста, вона збуджує цікавість та спонукає зазирнути на «робочу кухню» митця. Які ж у ній шипи, підводні камені, урвища та гірські вершини? (або: Які ж сковорідки, казани чи джезви (виструментарій) задіяні при приготуванні перекладів?). Які драматичні та комічні моменти бувають у роботі співтворця книги? Як саме перекладались біографія Стіва Джобса та живописання Джеймса Бонда; нескінченні пригоди Чейзових ганстерів та вражаючі оповідання Рея Бредбері? На який психологічний вплив наражався перекладач, тлумачачи славетних «Маленьких жінок» Л. М. Олкотт чи містичну «Шарлатову літеру» Н. Готорна? А ще ж були (препаровані) Е. По, О. Генрі та інші визнані майстри слова.

В цій книжці детально описуються особливості роботи тлумача, наводяться промовисті уривки з перекладених творів, аналізується їхня стилістична та лексична своєрідність.

Книга потрапила у перелік книг на премію есеїстики імені Шевельова.

 

 

 

Тихо і спокійно жили лісові мешканці, допомагаючи одне одному та спільно творячи добро. Аж ось на цю територію зазіхнув Двоголовий Орел, оголосивши її своєю… Що було далі, ви дізнаєтеся прочитавши казку «Пастка для орла», сучасних тернопільських авторів Лілії Костишин та Богдана Мельничука.

Костишин, Л. Пастка для Орла : казка : для мол. шк. віку / Л. Костишин, Б. Мельничук ; худож. : І.  Кафтан, М. Кафтан. — Тернопіль : Терно-граф, 2018. — 36 с. : іл.

Видання проілюстроване молодими тернопільськими художниками Миколою та Іриною Кафтан і призначене для дітей молодшого шкільного віку.

Варто зауважити, що казка «Пастка для орла» встигла стати драматургією. За її мотивами поставлено сучасну українську виставу на сцені Коломийського академічного обласного українського драматичного театру ім. І. Озаркевича та юними аматорами у Тернопільському виховному комплексі № 7, і досить успішно.

 

 

 

 

Ягодинська, М. О. Давньоруські пам’ятки Західного Поділля у XXIII століттях : археологічні пам’ятки Тернопільщини / М. О. Ягодинська ; Ін-т археології НАН України, Терноп. обл. центр охорони та наук. досліджень пам’яток культурної спадщини. — Тернопіль : Терно-граф, 2018. — 288 с. : іл.

 Монографія присвячена дослідженню давньоруських пам’яток Західного Поділля у X—XIII ст., висвітленню питань заселення територій, виділенню основних типів пам’яток та їх характеристики.

У роботі систематизовано інформацію про археологічні старожитності Західного Поділля X—XIII ст. у вигляді каталогу, карт археологічних пам’яток, таблиць та рисунків. Розглянуто питання динаміки заселення території у 2-їй половині XII—I-їй половині XIII ст., проаналізовано внутрішню забудову давніх населених пунктів, розглянуто локалізацію літописних міст : Теребовля, Збараж, Моклеків, Биковин, та Микулин. Охарактеризовано особливості сакральних об’єктів — поховальних пам’яток, печерних християнських храмів, язичницьких городищ-святилищ. До наукового обігу введено матеріали нових пам’яток Західного Поділля.

Книга розрахована на археологів, істориків, пам’яткоохоронців, краєзнавців та всіх, хто цікавиться давньою історією України.

 

 

Продовжуючи серію видань «Тернопільщина в пам’ятках», Тернопільський обласний центр охорони та наукових досліджень пам’яток культурної спадщини презентує черговий фотокаталог «Відлуння чужої війни».

Відлуння чужої війни : фотокаталог пам’ятників, пам’ятних знаків, могил учасників війни в Афганістані 1979 — 1989 рр., розташованих на території Тернопільської області / Упоряд. : С. Грабовий, Л. Лукащук ; Терноп. обл. центр охорони та наук. дослідж. пам’яток культур. спадщини. — Тернопіль : Терно-граф, 2018. — 63 с. : іл.

Тридцять років тому закінчилася безглузда афганська війна, яка залишила невиліковну рану в душах та серцях тих, хто пройшов вогняними гірськими стежками, хто втратив друзів, синів чи батьків.

В Афганістані  воювали 2703 жителі Тернопільщини, з них 72 — стали інвалідами, 2 — пропали безвісти, а 58 уродженців Тернопільського краю повернулися додому в цинкових трунах. (46 з них поховані на території Тернопільської області),

Пам’ять про багатьох з них вшановано в області спорудженням пам’ятників, меморіальних дощок, пам’ятних знаків, облаштуванням кімнат-музеїв. Їх світлини, а також могили загиблих вміщено у цьому каталозі.

Книга розрахована на краєзнавців, пам’яткоохоронців, учителів та учнів шкіл, учасників війни в Афганістані та їх родини.

 

Віра Фрейчак проживає у селі Долина Теребовлянського району Тернопільської області. Закінчила Чернівецький університет, викладала в Буданівській середній школі та Буданівському училищі (ліцеї), Авторка, режисер та постановник драматичних вистав та культурно-мистецьких заходів. Багаторічна дописувачка та лауретка конкурсів газети «Вільне життя». Публікується у ряді обласних та районних газет Тернопільщини. Автор кількох художніх книг, збірок оповідань, Любить мистецтво, співає та малює.

На суд читачів Віра Фрейчак представила свою нову книгу «Сторінками життя».

Фрейчак, В. Сторінками життя / В. Фрейчак. — Тернопіль : Принтер-Інформ, 2018. — 180 с.

Книга написана на основі реальних життєвих історій, Ліричний художній стиль, висока моральна риторика текстів, колорит місцевої говірки дають можливість занурити у світ любові і зради, ревнощів і щастя, суму і радості, всіх тих подій та емоцій, які переживають герої оповідань. Книга цікава не лише жіночій аудиторії, але й родичам, закоханим парам, підліткам і молоді. Чоловіки, прочитавши «Сторінки життя» теж зможуть відкрити для себе багато нового та особливого у розумінні жіночого характеру та вчинків. За словами Віри  Фрейчак книга присвячена усім тим, хто має добре серце та велику любов до життя.

 

Унікальністю, щирістю та непідробним болем за долю України привабить читачів поетична збірка «Тятива» молодої поетеси та прозаїка з Кременеччини Юлії Бондючної.

Бондючна, Ю. Тятива : вибрані поезії / Ю. І. Бондючна. — Тернопіль : Терно-граф, 2018. — 110 с.

То легкою іронією, то нищівним сарказмом відгукуються її віршовані рядки на суспільні проблеми і негаразди.

А ще поетеса виступає тонким знавцем природи, її мінливих особливостей. Вона — неперевершений майстер передати через природу стан людини, її духовні та душевні переживання.

Передмову «Ужинок десятиріччя» з глибоким аналізом творчості поетеси подав Валерій Полковський з м. Сейнт Альберг (Канада).

 

У тернопільському видавництві «Терно-граф» побачила світ книга поета  Петра Остап’юка «Сиві солов’ї».

Остап’юк, П. Сиві соловї : вибране / П. Остап’юк. — Тернопіль. — Терно-граф, 2018. — 112  с.

До книги вибраного увійшли поезії з попередніх збірок, а також нові вірші Петра Остап’юка, які характерні глибоким доторком до світу природи і людини. Лейтмотивом багатьох поезій є одвічні людські високі почуття, небайдужість автора до долі рідної землі, її майбуття.

 

 

 

 

Ігор Топоровський — поет, прозаїк, драматург. Члена Національних спілок письменників та журналістів України. Керівник літстудії. Проживає у м. Хоростків. Видав три номери альманаху «Жайвір» і шість номерів альманаху «Літературна світлиця». Автор книжок : «Провесінь», «Цвіт папороті», «День, що прийде», «Наперекір вікам», «Миттєвості», «Сповідь у часі».

«Правдиві історії» — нова книжка у творчому доробку письменника.

Топоровський, І. Правдиві історії / І. Т. Топоровський. — Тернопіль : Терно-граф, 2018. — 112 с.

 У своєму виданні автор, використовуючи алегоричні жанри — казки, бувальщини — влучно змальовує злободенні ситуації із нашого непростого повсякденного життя, в яких обов’язково перемагає добро та справедливість. І в новелах, оповіданнях, що також поміщені у книжці, пульсуют правдиві історії сьогодення.

 

Пропонуємо Вашій увазі, шановні користувачі, виданий у тернопільському видавництві «Принтер-Інформ» збірник п’єс «Квіти цвітуть завжди вчасно» відомих авторів Лілії Костишин та Богдана Мельничука.

Костишин, Л. Квіти цвітуть завжди вчасно : сучасні п’єси для дорослих і дітей / Л. Костишин, Б. Мельничук  — Тернопіль : Принтер-Інформ, 2018. — 140 с.

Подані в цьому збірникові п’єси уже вдало апробовані у кількох театрах України. П’єси вирізняються актуальними сюжетними лініями, чітко виписаними характерами героїв, індивідуальною мовою персонажів.

Читач може насолодитися історією справжнього і ніжного кохання, оцінити віддану дружбу, поринути у чарівний світ гумору і навчитися не опускати руки перед  труднощами, а долати їх за допомогою цілеспрямованої праці.

Розраховані на постановку в професійних театрах, аматорських колективах.

  

Письменниця Наталія Пасічник родом з Теребовлі, авторка поетичних збірок: «Елегія печалі», «Гра в три руки», «Пастух бджіл», «Зимові канікули», «Кирилиця» та повісті для дітей « Терезка із Медової печери».

У 2018 році творчий доробок авторки поповнився невеликим за обсягом збірником есеїв «Артиклі».

Пасічник, Н. Артиклі : [зб. есеїв] / Н. Пасічник. — Тернопіль : Принтер- Інформ, 2018. — 76 с.

 Нова книга Наталії Пасічник  поділена на дві частини : Vita — містить літературознавчі есеї, а Poeticae — автобіографічні.  Написані тексти впродовж 2007 — 2014 років.

Завершує книжку «П’ятнадцять фактів про мене (Собі на тридцятиліття)». Деякі з них : «Я постійно закохана, Коли я не закохана, я страждаю», «Найбільша моя мрія — назавжди переїхати до рідного райцентру, розбити невеличкий город і реформувати наш будинок у щось на кшталт письменницького гостьового дому. Я вже уявляю як там можна буде до ранку бесідувати ні про що, чи безмовно розпивати вино під чиюсь невмілу гру на скрипці. Право на запрошених гостей належатиме виключно мені».

 

«Записки скорпіона» — книжка з інтригуючою назвою відомої в Українї та за її межами поетеси і літературного критика, члена Національної спілки письменників України Тетяни Дігай.

Дігай, Т. Записки Скорпіона : мемуарна проза / Т. Дігай. — Тернопіль : Терно-граф, 2018. — 80 с.

Книга містить приватні спогади письменниці про творче життя літераторів Тернопільського краю з 1990 по 2016 роки. Це хроніка з кожним роком даленіючих подій, у котрих авторка була безпосереднім учасником-свідком. У цих коротких записах живуть і творять колеги, яких уже нема, та ці зафіксовані хвилини їхнього творчого життя нагадають нам, живим, про вічність і пам’ять. А ті, хто продовжує творити сучасну українську літературу, мають можливість пригадати-зазирнути у роки свого молодого письменницького початку.

 

 

Запрошуємо в загадковий світ поезії Володимира Кравчука.

Кравчук, В. Сивий жайвір висіває пісню  : вірші старі і нові / В. Кравчук. — Тернопіль : Терно-граф, 2018 — 124 с.

 Володимир Кравчук — поет, публіцист, літературознавець, редактор. Член Національних спілок письменників та журналістів України. Керівник літературно-мистецької студії «Рушник» Збаразького районного будинку культури. Лауреат літературно-мистецької премії імені Іванни Блажкевич (2000), премії журналу «Літературний Тернопіль» у галузі поезії (2010). Дипломант премій імені Володимира Вихруща (2001) та італійського часопису «Нові дні» (2006). Володар «Золотої медалі української журналістики». У творчому доробку письменника 16 книг. Редактор багатьох поетичних збірок, видань для дітей та юнацтва.

Нова книга поета «Сивий жайвір висіває пісню» містить відомі та маловідомі твори різних років, в основному — лірику. Вірші наповнені глибоким філософським змістом. Окремим розділом подані вірші для дітей.

 

«Живу тривогами, а не спокоєм, добро плекаю і перечу злу…» — такі перші рядки вірша, що відкриває збірку вибраного «Марева легке крило» відомого письменника, журналіста та громадсько-політичного діяча Левка Крупи.

Крупа, Л. Марева легке крило : вибрані поезії / Л. Крупа. — Тернопіль : Підручники і посібники, 2018. — 255 с.

 До даного видання увійшли знакові, художньо й естетично вартісні, тематично суголосні сучасному читачеві вірші, вибрані зі збірок «Чотири струни» (1986), «У дзеркалі плуга» (1990), «Міра болю» (1998). Окремо представлено досі не публіковані твори, написані в різні роки. Зокрема сонети, вірші для дітей тощо. «Вибране» Левка Крупи являє собою своєрідний часовий зріз творчості поета, засвідчує її неперервність, окреслює тематичну та жанрову палітру. У рядках віршів читач знайде те, що завжди знав, але чим поет все таки умів вразити.

Передмову, названу «Шукає кожен в цьому світі місця…» написала кандидат філологічних наук, доцент кафедри історії української літератури Тернопільського національного педагогічного університету ім. В. Гнатюка Леся Вишків.

Варто зазначити, що творчий доробок Левка Крупи складають і  драматичні твори : «Легенда Тернового поля», «Ой Морозе Морозенку», «Василько — князь Теребовельський», «Три сторінки з літопису». Він автор перекладу «Кримські сонети» Адама Міцкевича та ісценізації повісті Юліана Опільського «Іду на ви».

 

Творчість відомої української поетеси Ганни Костів-Гуски вивчається на уроках літератури рідного краю.

Література рідного краю. Ганна Костів-Гуска / Упоряд. : М. Крупа, В. Крамар, О. Кісіль. — Тернопіль : Джура, 2018. — 248 с.

 У посібнику зібрано конспекти уроків та позакласних заходів учителів української мови та літератури області. Подано окремі вірші зі збірок авторки, а також її життєписи.

Видання приурочене 70-річчю від дня народження поетеси та 45-річчю її творчої діяльності.

Посібник буде корисним учителям української літератури, організаторам позакласної роботи, учням.

 

 

Нестримні слова любові довго лунатимуть в осінньому блюзі кожного, хто прочитає збірку «Осінній блюз» теребовлянського поета, у недавньому минулому — вчителя математики Романа Шкварока.

Шкварок, Р. Осінній блюз / Р. Шкварок. — Тернопіль : Принтер-Інформ, 2018. — 88 с.

Ліричні вірші Романа Шкварка — це відкриття душі. Його поезії прозорі та щирі, наскрізь пронизані любов’ю та прагненням миру, сповнені почуттів до рідної землі, батьків, дітей, отчого дому та вічного кохання. До збірки ввійшли більше сімдесяти віршів, деякі з них покладено на музику. З глибокою ніжністю звучать віршовані освідчення автора до коханої…

 

 

 

Література до знаменних і пам’ятних дат Тернопільщини на 2019 рік : бібліогр. покажч. Вип. 29 / Упр. культури Терноп. облдержадмін., Терноп. обл. універс. наук. б-ка ; уклад. М. Пайонк ; кер. проекту і наук. ред. В. Вітенко ; ред. О. Раскіна. — Тернопіль : Підручники і посібники, 2018. — 80 с.

Бібліографічний покажчик «Література до знаменних і пам’ятних дат Тернопільщини» Тернопільська обласна універсальна  наукова бібліотека  видає з 1991 року щорічно.

Мета цього посібника — надати представникам органів виконавчої влади та місцевого всамоврядування, викладачам місцевих закладів, учителям, краєзнавцям, журналістам, бібліотекарям, студентам, а також усім, хто небайдужий до історії краю, його сьогодення, довідковий матеріал про важливі події в історії області, ювілеї уродженців краю й видатних діячів, які життям та діяльністю пов’язані з Тернопільщиною, і допомогти в плануванні роботи на наступний рік.

 

Пропонуємо увазі користувачів унікальну наукову розвідку «Історія воєнної округи УПА «Лисоня». Автор даного видання Сергій Волянюк — кандидат історичних наук, автор історичних праць про український визвольний рух на теренах Тернопільської області та Західного Поділля.

Волянюк, С. Історія воєнної округи УПА «Лисоня» / С. Волянюк. — Тернопіль : Навчальна книга — Богдан, 2018. — 328 с.

 У книзі на основі аналізу архівних документів, опублікованих джерел і наукової літератури вперше здійснено вивчення історії становлення й боротьби відділів повстанської армії на теренах військово-територіальної одиниці УПА — ВО 3 «Лисоня».

Тут висвітлена діяльність воєнної округи УПА «Лисоня» проти німецького і радянського окупаційних режимів й польського підпілля, відтворено структуру округи та підлеглих їй формувань, розкрито воєнний, організаційний, територіальний поділ, та встановлено керівний склад груп Української Народної Самооборони, відділів УПА, і штабу ВО, розкрито процес розформування воєнної округи.

Книжка адресована історикам, науковцям, викладачам, студентам, а також усім, хто цікавиться історією Української Повстанської Армії.

 

До 70- річчя операції «Вісла» та відтворенню історичної правди про лемків як етнографічну групу українців, які мешкали на території, що зветься Лемківщиною.

 Андрушків, Б. М. Принижена гідність або відчахнута гілка Лемківщини : дослідження особливостей кар’єрного росту лемків на Тернопіллі та їх вклад у розвиток економіки та культури краю / Б. М. Андрушків. — Тернопіль : ФОП Паляниця В. А., 2018. — 299 с.

 У книзі представлено політично-психологічний нарис про життя і творчість творчих людей — вихідців з Лемківщини. Зроблено спробу в художньо-публіцистичній формі здійснити своєрідний аналіз і дати критичну оцінку реалізації власних життєвих можливостей лемків в умовах переселення. Зроблено це в контексті оцінки суспільних процесів і явищ до і після їх акту депортації. Очима автора ці проблеми розкрито в умовах становлення державності та економіки, моралі й духовності та в їх взаємозв’язку і під різними кутами зору. До кожного розділу у формі авторських відступів запропоновано влучні коментарі і трактування у контексті сьогоднішньої соціально-економічної і політичної ситуації в Україні. Висновки автора розглядаються з позиції науковців, управлінців, письменників, філософів і культурологів. Засобами художньо-публіцистичного слова щиро, без виправдань автор пояснює процеси, події, явища, спроектовано на конкретну особу українського суспільства.

Автор розуміє, що для багатьох представників нинішнього покоління це є невідомою, або мало розкритою темою, тому він збагатив книгу розмаїтим довідковим матеріалом, словниками ін.

При цих обставинах він розкриває причини певних застійних явищ в розвитку особистості, державності та її економічної складової. З позиції духовності подає своєрідні рецепти виходу з економічної кризи і стабілізації суспільних процесів у державі.

Видання розраховане не лише на широкий читацький загал, а й на психоаналітиків, журналістів, соціологів, економістів, управлінців, політиків, філософів, громадських діячів. Книга «Принижена гідність або відчахнута гілка Лемківщини» також буде цікавою тим, хто знає героїв твору, особисто, зустрічався з цими незвичайними людьми.

 

Наступним виданням, представленим на виставці, є книга:

Сагайдак, М. І. Історія села Великий Глибочок — батьківщини Ярослава Стецька / М. І. Сагайдак. — Тернопіль : Мандрівець, 2018. — 256 с.

На сторінках книги описані події із життя села від найдавніших часів до сьогодення, а на світлинах бачимо обличчя людей, які творили і творять новітню історію села. Багатьох їз них уже нема серед нас, але вони з нами, ми бачимо результати їхньої праці, коли прогулюємося селом. Це — маленький світ, який вони створили як частинку великої України.

У книзі використані світлини з архіву автора і власні, зроблені упродовж сорока років.

 

 

 

Талановита тернопільська письменниця Наталія Волотовська за фахом — лікар, асистент Тернопільського державного медичного університету ім. І. Я. Горбачевського, кандидат медичних наук. Член Національних спілок письменників та журналістів України. Авторка книжок для дітей «Наталчина абетка», десяти поетичних збірок та двох прозових романів.

Пише вірші українською, російською та англійською мовами.

Ілюструє свої вірші та твори інших авторів. Картини демонструвались у Фонді культури України (м. Київ), Дніпропетровську, Тернополі.

Пані Наталія пише музику. Вона авторка слів і багаторічна виконавиця першого гімну Тернопільського державного медичного університету ім. І. Я. Горбачевського.

До уваги користувачів нова книга Наталії Волотовської «Цвіт душі».

Волотовська, Н. Цвіт душі : [проза, вірші] / Н. В. Волотовська. — Тернопіль : Терно-граф, 2018. — 172 с.

У своє чергове видання «Цвіт душі» молода авторка помістила як поетичні твори, так і прозові. Тут йдеться про героїчні й трагічні події України давньої та сьогодення нашого народу. Заслуговує на увагу вінок присвят видатним особистостям, котрим гордиться Україна. Уривки з двох романів покликані утвердити віру у свої сили кожного, навіть у критичних ситуаціях, а також занурять читача у мрійливі та життєрадісні будні шкільних і студентських років.

Ця книжка про життя — із мудрим досвідом для кожного дня, із теплом серця автора для душі читача.

 

Однією із найяскравіших археологічних пам’яток Тернопільщини є могильник в селі Чернелів-Руський Тернопільського району, що біля 30 років вивчався знаним дослідником минулого краю Ігорем Петровичем Геретою. В результаті ретельно проведених розкопок були відкриті перші на території області поховання поморської культури, розкопано найбільший в Україні могильник черняхівської культури та виявлено понад два десятки поховань давньо-руського часу.

Тиліщак, В. Готи над Гнізною. Таємниця давнього некрополя / В. Тиліщак. — Київ : Смолоскип, 2018. — 144 с.

Проте історія досліджень пам’ятки не завершена. Фахівці, що опрацьовують розкопані на могильнику знахідки, і надалі виявляють надзвичайно цікаві свідчення і наукові факти, які розкривають таємниці минулого або ж, навпаки, ставлять перед дослідниками нові питання.

Так, давні племена готів, що зруйнували Римську імперію певний час мешкали на українських просторах. Вони разом з іншими етносами залишили по собі археологічну черняхівську культуру, а також багато таємниць і загадок. Звідки готи примандрували і коли та чому покинули ці благословенні землі? Хто навчив їх виготовляти високоякісний гончарний посуд? Чому вони руйнували могили своїх родичів? Зрештою, як вони виглядали і скільки їх було? А також: чи міг римський центуріон стати готським вождем і коли на Поділлі з’явилися перші християни? Про ці та інші загадки, що розкрилися археологам у ході досліджень давнього некрополя на берегах річки Гнізни на Поділлі, і йдеться  у книзі.

Автор даного видання Володимир Тиліщак — заступник голови Українського інституту національної пам’яті.

Для широкого кола читачів, передусім тих, хто цікавиться минулим України.

 

У тернопільському видавництві «Джура» вийшов друком краєзнавчий путівник з історії фалеристики Михайла Тимошика «Значки і медалі Тернопілля».

Тимошик, М. М. Значки і медалі Тернопілля : довідково-енциклопедичний каталог / М. М. Тимошик ; Спілка фалеристів Тернопільщини ; Клуб «Нумізмат» ; ТГО «Альянс рекламістів Тернопільщини «АРТ». — 2-е вид. — Тернопіль : Джура, 2018. — 360 с. : іл. кол. — Назва на обкл. : Значки та медалі Тернопілля : краєзнавчий путівник з історії фалеристики.

 

«Перед Вами без перебільшення унікальне видання. Чи є таке інше — невідомо. Це найповніший ретельно впорядкований каталог значків, медалей і нагород Тернополя й області. Загалом неоціненний матеріал для учителів історії, для батьків, які виховують патріотичні почуття до своєї малої батьківщини, до свого рідного «Файного міста» Це фундамент для подальших досліджень серйозних науковців, музейників й архівістів, зачин для праці для нових сторінок у літописі співдружності з містами — побратимами та нових міжнародних відносин. Як би там не було, це, безумовно, успіх тернопільських фалеристів. І в успіху є ім’я — Михайло Тимошик.

Саме він став ініціатором системного підходу до висвітлення набутків гурту колекціонерів, серед яких відомі й приховані мисливці за історичним минулим. Олег Соколовський, Ігор Доля, Мирослав Гнатишин, Андрій Каганович, як і автор цих рядків, радо надали свої колекції для видання», — зазначив у передмові книги Олександр Смик — голова Тернопільської обласної організації Національної спілки письменників України.

 

Про функціонування архівної справи на Тернопільщині знайомить наступне видання.

Збірник праць [Тернопільського осередку Наукового товариства ім. Шевченка]. Т. 11. Архіви Тернопільщини / відп. ред. М. Андрейчин ; ред. т. : Ф. Полянський, Е. Бистрицька ;Терноп. осередок Наук. т-ва ім. Шевченка, Держ. архів Терноп. області. — Тернопіль : Терно-граф, 2018. — 336 с. : іл.

 У збірнику подано статті про становлення і розвиток архівної справи на Тернопільщині. Чільне місце відведено дослідженням з історії краю, що грунтуються на документах Національного архівного фонду України, які зберігаються у Державному архіві Тернопільської області. Висвітлено особливості діяльності місцевих архівних установ. Окремі розділи присвячено архівній біографістиці та теорії архівної справи.

Адресовано науковцям, архівістам та історикам.

 

 

Коли природа наділяє людину талантом, то вона щедро дарує йому все.

(До 70- річчя митця Михайла Дирбавки).

Дирбавка, М. Михайло Дирбавка. Живопис, Різьба : альбам-каталог / М. Дирбавка ; авт. тексту Т. Удіна ; фот. : В. Шмігель, О. Шуптарська. — Тернопіль : Колір Прінт, 2018— 67 с. : фот.

 Михайло Васильович Дирбавка народився 15 січня 1944 року с. Котиківна Городенківського району Івано-Франківської. Художник прикладного та декоративного мистецтва, Член Національної спілки художників України (1996).

З 1973 року живе і працює в Тернополі. Займається різьбою по дереву, оформленням інтер’єрів, монументальним, станковим живописом, графікою. Митець широкого творчого діапазону. Засвоївши традиції  народного мистецтва Поділля та Прикарпаття, в техніці сухого різблення по дереву створив цикл декоративних творів, що оздоблюють інтер’єри громадських приміщень : кімната урочистих подій с. Мильно Збаразького р-ну (1988 р.) ; с. Дарахів Теребовлянського р-ну (1989 р.). У Тернополі — готель «Галичина» (1983 р.), інститут вдосконалення вчителів (1983 р.), школа № 12 (1990 р.), розпис в школі № 1 (1984 р.).

Займається розписом храмів : церква св. Миколая в селі Колодно та церква в селі Гніздичне Збаразького р-ну ; церква св. Миколая в Теребовлі ; церква св. Димитрія в селі Чагарі Гусятинського р-ну — в ній же спроектовано, власноруч вирізьблений вищуканий дерев’яний іконостас ; церква Покрови в смт Гримайлів та ін.

Михайло Дирбавка учасник обласних та всеукраїнських виставок. Його твори зберігаються в музеях Тернопільщини, у приватних колекціях в Україні та за кордоном.

До змісту

2017

Знаний тернопільський письменник, лауреат міжнародних, всеукраїнських і обласних конкурсів Богдан Мельничук пропонує увазі читачів свою нову книгу «Без прикрашування».

Мельничук, Б. І. Без прикрашування : історії теплуваті, холоднуваті та… не до кави / Б. І. Мельничук ; худож. Є. Удін. — Тернопіль : Терно-граф, 2017. — 232 с. : іл.

Видання склали прозові твори написані автором упродовж 2014-2017 років. У новелах, оповіданнях і замальовках порушено животрепетні питання сучасності, змальовано колоритні образи міських та сільських жителів — представників кількох поколінь. «…Не хотілося тішити читачів навмисно «утепленими» історіями (звідси й дещо іронічний підзаголовок цієї книжки), хоча й, звичайно, розумію, що в наш непевний, аж до чорноти час прагнеться абстрагуватись і від жорстокої дійсності, й від потоку негативу, що ллється на мізки з телеекранів, радіоефіру і газетних шпальт. Але залишаюся реалістом, не бажаючи зваблюватися на казку, хай навіть і традиційно, згідно з вимогами жанру, красиву. Відомий принцип — краса вища від правди — мабуть не для мене. Отже, життя як воно є, без прикрашування», — зазначив у передмові автор книги Богдан Мельничук.

 

До 145-ї  річниці від дня народження Богдана Лепкого присвячується:

Лепкий, Б. Вибрані твори : поезія, проза / Б. Лепкий ; упоряд. Н. Білик ; ред. Б. Мельничук. — Тернопіль : Терно-граф, 2017. — 264 с.

До «Вибраних творів» видатного українського письменника, науковця та громадського діяча Богдана Лепкого (1872-1941) ввійшли його оповідання, новели, повість «Сотниківна. Історична картина з часів Івана Виговського» та  її сучасна інсценізація.

Упорядник книги та автор вступної статті «Богдан Лепкий : щляхи до портрета» — Надія Білик — лауреат Всеукраїнської  літературно-мистецької  премії ім. Братів Богдана і Левка Лепких, кандидат історичних наук, доцент Тернопільського національного економічного університету.

Книга адресована широкому колу читачів.

 

2017 рік рішенням Тернопільської обласної ради від 10 квітня 2017 року № 474 проголошено Роком Патріарха Йосифа Сліпого в Тернопільській області. До цієї дати фахівці Тернопільської обласної  універсальної наукової бібліотеки спільно з фахівцями Державного архіву Тернопільської області і Тернопільського обласного краєзнавчого музею підготували бібліографічний покажчик «Я з Вами по всі дні і до кінця віку : Блаженніший Патріарх Йосиф Сліпий (1892 – 1984)».

«Я з Вами по всі дні і до кінця віку» : Блаженніший Патріарх Йосиф Сліпий (1892 – 1984) : бібліогр. покажч. / Упр. культури Терноп. облдержадмін., Терноп. обл. універс. наук. б-ка, Держ. архів Терноп. обл., Терноп, обл. краєзнав. музей ; уклад. М. Пайонк ; вступ. пастирське слово Блаженнішого Святослава Шевчука ; кер. проекту та наук. ред. В. Вітенко ; ред. Г. Жовтко. — Тернопіль : Підручники і посібники, 2017. — 272 с. — (Родом з України ; вип.. 10).

Цей посібник — данина пам’яті непересічній особистості, Ісповідникові віри, духовному лідерові нації Блаженнішому Патріархові Йосифові Сліпому.

Покажчик містить бібліографію праць Патріарха Йосифа Сліпого, документів, які висвітлюють життя, наукову діяльність і душпастирську працю митрополита, показують винятковість його постаті та незрівнянний внесок у розвиток українського богослов’я.

Матеріал згруповано в одинадцяти розділах : «Релігійна та наукова  спадщина кардинала Йосифа Сліпого», «Життєвий шлях Йосифа Сліпого як зразок подвижництва за українську духовну та національну самостійність», «З літопису ювілейних святкувань», «Остання дорога», «Вшанування пам’яті Йосифа Сліпого в Україні», «Йосиф Сліпий у художніх творах», «Образотворчі матеріали», «Ім’я Йосифа Сліпого в енциклопедичних виданнях», «Бібліографія», «Документи з фонду Державного архіву Тернопільської області», «Фонд Йосифа Сліпого в Тернопільському обласному краєзнавчому музеї».

Дане видання продовжує серію посібників «Родом з України». Воно є другим, доповненим і переробленим. Перше вийшло з друку в 1997 році.

Бібліографічний покажчик адресовано науковцям- богословам, священикам, студентам духовних навчальних закладів, учителям, широкому колові читачів, усім тим, кому дороге ім’я Блаженнішого  Патріарха Йосифа Сліпого.

 

Наступним виданням фахівців нашої книгозбірні є :

Наукове товариство імені Шевченка і Тернопільщина (1873 – 1940) : Історично-філософська секція: дійові члени : бібліогр. покажчик / Упр. культури Терноп. облдержадмін., Терноп. обл. універс. наук. б-ка, Терноп. осередок НТШ ; уклад. Л. Оленич ; автор вступ ст. М. Андрейчин ; кер. проекту й наук. ред. В. Вітенко ; ред. О. Раскіна. — Тернопіль : Підручники і посібники, 2017. — 272 с.

Даний бібліографічний покажчик допоможе осягнути й дослідити внесок дійсних членів історично-філософської секції НТШ — наших земляків — у становлення Української держави, розвиток науки та культури. У посібнику зібрано й систематизовано праці вчених, видання, у підготовці яких вони брали участь як редактори, перекладачі, укладачі, видавці, та літературу про їх життєвий шлях і науковий доробок.

Видання адресовано науковцям, краєзнавцям, бібліотечним працівникам, усім, кого цікавить розвиток української науки на західноукраїнських землях у другій половині XIX — першій половині XX ст. та внесок дійсних членів товариства у світову наукову думку.

* * *

Протягом свого життя кожна людина повинна підкорити свою вершину. Одні — вершину Майстерності, інші — вершину Достатку, а ще інші — вершину Слави. Сходження до твоєї вершини — це нелегка справа. Та, тим не менше, ти уперто долаєш її.

Як відбувалося сходження на вершину Слави простої сільської жінки Параски Василівни Королюк, знаної в народі як баба Параска, розповість Вам ця книга.

Рибцуляк, Г. М. Сходження : худож.-документальна повість про героїню Помаранчевого майдану Параску Королюк / Г. М. Рибцуник. — Тернопіль : Терно-граф, 2017. 104 с: іл.

Параска Королюк — кавалер ордена княгині Ольги III ступеня, володарка почесного знака «Гвардія революції», народна героїня Помаранчевого майдану.

У даній художньо-документальній повісті ведеться задушевна розповідь про життя і громадський подвиг цієї простої сільської жінки, уродженки с. Садки Залішицького району Тернопільської області.

 

 

 

 

Сапеляк, С. Є. Вибране / С. Є. Сапеляк ; ред.-укл. Б. Мельничук. — Тернопіль : Терно-граф, 2017. 176 с. : іл.

Книгу склали вибрані поезії та інші тексти лауреата Шевченківської премії, політв’язня прокомуністичного режиму, правозахисника, члена Міжнародного ПЕН-клубу Степана Сапеляка (1951-2012). В основі видання — його збірка «Во ім’я Слова» (Харків : Майдан, 2007), доповнена іншими текстами.

Видання відкриває змістовна передмова «Тривалий рваний зойк…» письменника, заслуженого діяча мистецтв України Богдана Мельничука.

В оформленні книги використана графіка лауреата Національної премії України ім. Т. Шевченка художника Івана Остафійчука (м. Львів).

 

В історію боротьби за рідну землю вписано дуже багато славних імен українських жінок, які своєю мудрістю, красою, умінням, відвагою вславили Україну перед усім світом.

За тебе, наша Україно / упоряд. О. А. Жулковська. — Тернопіль : Терно-граф, 2017. — 116 с. : іл.

У виданні зібрано достовірні матеріали про жертовну боротьбу, незламну стійкість і самопожертву синів і дочок Тернопілля, які боролись у лавах ОУН-УПА за свободу і незалежність України. Це — Мирослава Яцишин-Стебельська, Софія Складан, родина Шкрабинських-Ференців, Ганна Мпксимишин-Москаленко,Соломія Венгнр-Пасічник, Катерина Грицик, Євдокія Кекиш,Ольга Сінкевич (на псевдо «Мотря»), Стефанія Фігун, Галина та Надія Дидики, Марина Антонюк, Ольга Жулковська та ін.

 

 

Вашій увазі чергова книга споминів «Обкрадене дитинство» пані Марії Штепи — зв’язкової УПА, в’язня радянських концтаборів, засновника музею «Більшовицького терору, політв’язнів і репресованих» у Чорткові.

Штепа, М. Обкрадене дитинство : [спогади] / М. Штепа. — Вид. 2-ге, переробл. й доповн. — Тернопіль : Осадца Ю. В., 2017. — 216 с. : іл.

На сторінках книги — долі дітей репресованих радянським режимом батьків, що народжувалися в тюрмах або ж у вагонах шляхом на висилку.

У невеличкому попередньому слові авторка стверджує : «У вагонах, у яких вивозили українські родини в Росію, вмирали не тільки немічні старенькі люди, а, навіть, маленькі діти, які ще нікому не причинили зла. Цих діток з родинами, наче з корінням виривали з рідної землі. Та, невідомо де їх поховання? Де їх могилки? Чужа земля… Чи кістки їх не розтерзали хижаки?…» Тим, котрі вижили, дісталося насправді обкрадене дитинство.

 

Струсівській заслуженій капелі бандуристів України «Кобзар» Теребовлянського району Тернопільської області — 60 років! Вона користується величезною популярністю на Тернопільщині і далеко за її межами. В чому секрет її довголіття і такої самовіданної праці? У жертовній любові до своєї землі, рідної мови, своєї культури і традицій.

На кобзарській струні / упоряд. І. Козак. — Тернопіль : Підручники і посібники, 2017. — 96 с.

У збірник увійшла частина творів з репертуару Струсівської заслуженої капели бандуристів України «Кобзар». Тут зібрані класичні твори, українські народні пісні та колядки, а також твори учасників капели бандуристів (Іларіона Пухальського, Миколи Брезденя, Мирослава Ляховича, Івана та Богдана Кравчуків, Богдана Іваноньківа).

Збірка буде корисною для аматорських та професійних чоловічих хорів та ансамблів, мистецьких навчальних закладів, шанувальників кобзарського мистецтва, усім, хто любить, шанує і популяризує українську пісню.

 

Запрошуємо читачів у своєрідний світ поезії молодої тернопільської поетеси Наталії Близнюк.

Близнюк, Н. Печать Іоанна : вибране : [поезія] / Н. Близнюк. — Тернопіль : ZAZAPRINT, 2017. — 84 с.

За фахом пані Наталія — фармацевт. Протягом 7 років працювала за спеціальністю. Займається програмуванням. У 2008 році брала участь у Всеукраїнському конкурсі радіоп’єс та увійшла в десятку переможців. Друкувала поезії в альманасі літературного об’єднання при Спілці письменників Тернопільської області «Подільська толока».

«Йдучи тропою власного твору, Наталія запрошує у часопростір живильного слова, здебільшого, читача елітного, даючи йому можливість виважено-медитативного сприйняття поданих віршів, із проникненням у таїну не ординарного світобачення, де «Сонце на свічці — вечірня кульбаба…», де «Тіні підносяться з виру», адже у глибині підсвідомості автора «Тремтять вечірні вогні / У Господа на долоні…».

Тож читайте, досмислюйте, оцінюйте молоду поезію, що тільки-тільки вибруньковується.». (Володимир Кравчук, поет, член Національної спілки письменників України).

 

Доступністю сприйняття, простотою, легкістю написання відзначається чергова поетична збірка поета, публіциста, громадського діяча, члена Національної спілки письменників України Івана Потія.

Нині він — головний редактор літературно-мистецького альманаху «Курінь», живе і працює у Кременці.

Потій, І. Смію обіцяти! : [вірші] / І. В. Потій ; Нац. Спілка письменників України. — Тернопіль : Терно-граф, 2017. — 104 с.

Збірка скомпанована із нових та опублікованих раніше віршів, які найповніше розкривають світогляд, уподобання, стремління автора, що завжди стояв ув обороні справедливості та добра.

 

 

Перед вами — поетична книжка з інтригуючою назвою «Троянда під снігом» поета Петра Остап’юка з Монастирищини.

Остап’юк, П. Троянда під снігом : поезії / П. Остап’юк ; гол. ред. Б. Будний. — Тернопіль : Навчальна книга — Богдан, 2017. — 80 с.

До збірки увійшли кращі твори з попередніх збірок «Мелодії душі», «Торкаюся словом», «Велеснини» та нові вірші, що найповніше виражають сутність автора: від найтонших порухів душі до філософських узагальнень, від олюднення, сердечного переживання, рідності з довкіллям до внутрішньої самодостатності, самозаглиблення, до єднання з Абсолютом…

 

 

«Маленька крапка знаку запитань» — таку назву має збірки поезій та малої прози тернопільської письменниці і журналістки Зоряни Замкової. Дана книга — третя у її творчому доробку. Перші дві — «Фрески собору видінь» та «Клопоти з ідеалом» також знайшли позитивні відгуки у шанувальників художнього слова.

Замкова, З. Маленька крапка знаку запитань : вибране / З. С. Замкова ; Нац, спілка письменників України. — Тернопіль : Терно-граф, 2017. — 144 с.

Творчістю рятуємо власну уяву. Наша уява — це як освітлення на театральній сцені. Коли увага, уява розвинуті, людина легко вдосконалюється і бачить поезію і під ногами… Тому коли зайдете в цю творчу крамничку життєвих вражень і фантазій, може, потрапить на очі щось необхідне душі. У що віриш і відчуваєш серцем. Якісь потрібні слова у потрібному місці. Чимало складових у тому одному почутті, яким наповнена ця книга. Пригощайтесь…

 

 

Нова філософсько-поетична збірка Анни-Віталії Палій «Третій час» запрошує читача ступити назустріч благодатним змінам духовного оновлення, які несе Час.

Це — третя книга поетеси. Раніше вийшли «Тан світла» (2005) і «Зворотній час піску».

Анна-Віталія лауреат першого і призер другого туру I Міжнародного міжконфесійного конкурсу християнської поезії «Ісусе, Ти потрібний мені!» (2012)

Палій, Анна-Віталія. Третій час / А. Палій ; ред. С. Антонишин ; худож. Є. Ваврін. — Тернопіль : ZAZAPRINT, 2017. — 80 с.

Перший час настає, коли людина виходить у світ, другий — коли виходить у себе і третій — із входженням у Творця. Крізь поетичні рядки просвічують сліди часу Третього, в якому Бог розкриває людині Свої обійми.

 

Відома письменниця, вчителька, журналістка, член Національної спілки письменників України Жанна Юзва (Яськів) представила читачам свою нову книжку прозових мініатюр «Тече вода».

Юзва, Ж. Тече вода / Ж. Юзва ; Нац. спілка письменників України. — Вид. допов. — Тернопіль : Терно-граф, 2017.  — 100  с.

Розширене і доповнене видання містить захоплюючу історію родини авторки, 46 улюблених письменницею прозових новелеток під назвою «Життєвинки», а також зібрані у цикли — «Штрихи думок» (із щоденника вчительки), «Думки болючі» — рядки колючі» та «Шасливий книжки не напише» (афоризми).

Літературний редактор цього ошатного видання — член НСПУ, поет Володимир Кравчук.

 

Можна не відати, хто ти у цьому світі, з якого виріс коріння, але який ти — знати треба, бо це залежить лише від тебе самого.

Україна як чистилище народів на перехрестях історії. Що в наших генах? Код совісті людства, яким Бог відчиняє двері комусь до раю, а комусь до пекла?

Українці у боротьбі проти сил зла не раз засвідчували шляхетність духу і волелюбність.

Білик, Л. Жав-Жайвір-Жар : повість / Л. Білик ; Нац. спілка письменників України. — Тернопіль : Терно-граф, 2017. — 112 с.

Повість «Жав-Жайвір-Жав» про долю звичайної української родини у перипетіях Другої світової і про те, що герої не вмирають, а війни не вирішують жодних проблем людства, навпаки — закладають руйнацію на багато поколінь уперед.

Та перемагає життя — і віра, і надія, і любов.

 

Ошатно оформлене видання з цікавим і легким сприйняттям змісту пропонує читачам тернопільська художниця і письменниця Галина Денега.

Денега, Г. Світло і тіні : повісті, оповідання, новели / Г. Денега. — Тернопіль : Принтер-Інформ, 2017. — 318 с.

Археолог Артем знаходить на вулиці старовинну каблучку й саме з нею пов’язує зміни у своєму житті… Цікаві пригоди та життєві перипетії у повісті «Артемові скарби».

Пригоди сучасного молодика в іронічно-гумористичному оповіданні «Цьоця зі Занзібару». Різні людські долі, характери, світогляд в інших новелах та оповіданнях цієї книжки зацікавять читача.

 

 

Ганна Костів-Гуска — поетеса, перекладачка, лікар. громадська діячка. Авторка численних поетичних збірок, лауреатка і дипломантка багатьох літературних конкурсів.

До свого ювілею (60-річчя) пані Ганна видала у Тернопільському видавництві «Терно-граф» збірку вибраних поезій «Знайде тут прихисток душа».

Костів-Гуска, Г. Знайде тут прихисток душа : вибрані поезії / Г. М. Костів-Гуска. — Тернопіль : Терно-граф, 2017. — 148 с..

У збірку увійшли поезії, прочитавши які, кожен захоче повернутися у «свій дитинство сад», де «перший сніг такий невчасний», і «дні живуть передчуттям тепла.», де «веселий ранок висріблив усе», де можна пробігти босоніж по росяній траві…

«Це книжка про село, де я народилася, з яким ніколи не поривала зв’язків, де мені пишеться і дихається найлегше, де завжди знаходить прихисток луша поета», — зазначає авторка.

Книга видана в авторській редакції зі вступною частиною заслуженого журналіста України Петра Довгошиї.та грунтовною післямовою «І дивність не пуска до свого виру» письменника Ігоря Фарини.

 

Книгу «Що в імені тобі моїм», зразки перекладу якої абсолютно відповідає всім найвищим нормам літературної майстерності на огляд читачів представив Ладика Роман.

Він — кандидат фізико-математичних наук, доцент кафедри медичної фізики Тернопільського державного медичного університету імені І. Я. Горбачевського, поет, перекладач, літературознавець, член Національної спілки письменників України.

У творчому доробку Романа Ладики переклади творів Ф. Тютчева, С. Єсеніна, О. Пушкіна, М. Лермонтова, Ю. Словацького та інших авторів. Він є автором більш як 50-ти наукових праць.

Пушкін, О. Що в імені тобі моїм? : переклади віршів / О. Пушкін ; пер. з рос. Р. Ладика ; Терноп. обл. організація Нац. спілки письменників України. — Тернопіль : Терно-граф, 2017. — 120 с.

У книзі репрезентовано 100 перекладів вибраних ліричних віршів російського поета Олександра Пушкіна (1799-1837). Найповніше у збірці представлена любовна лірика, і це цілком закономірно, позаяк О. Пушкін створив модель любовної мініатюри, котра залишається домінантною у світовій ліриці аж до нашого часу.

 

Новим виданням в авторській редакції потішила шанувальників художнього слова Ірина Дем’янова — відома тернопільська поетеса, прозаїк, краєзнавець, редактор, Член Національної спілки журналістів та письменників України. Цього разу вона благословила до читачів невелику за обсягом, але значиму за змістом книгу «Плин».

Дем’янова, І. Плин : поезія, проза, сентенції / І. В. Дем’янова ; гол. ред. Б. Будний. — Тернопіль : Навчальна книга — Богдан, 2017. — 160 с.

Ця збірка вибраних віршів, оповідок, сентенцій відображає чи не повний спектр людського буття. Може, когось, вони обнадіють, утішать, укріплять, бо ми й насправді — подібні.

Сьогодні до читача окремим виданням приходить прозовий твір поета, прозаїка, літературознавця, перекладача Богдана Лепкого (1872—1941) «Під Тихий Вечір», який за жанром сам автор охарактеризував як повість-казку.

 

Лепкий, Б. Під Тихий Вечір : повість-казка / Б. Лепкий  ; наук. ред. Ю. Шинкарик. — Тернопіль : Джура, 2017. — 528 с.

Опублікований 1923 року як перший том збірки творів письменника «Повісті і оповідання», він був перевиданий 1953 року у Вінніпезі з передмовою Л. Білецького. Відтак не перевидавався аж до 1997 року. Втретє побачив світ у двотомнику за редакцією Ф. Погребенника.

Ідейним лейтмотивом повісті, за словами Л. Білецького, є туга за ідеалом морального казкового світу, за любов’ю до ближнього, за вірою в гармонійне співжиття усіх верств українського суспільства і національних груп у їх найгуманніших взаєминах.

Повість-казка має щасливий кінець, який супроводжується приємними клопотами й приготуванням до Різдва і святкуванням у колі родини. Тому, на думку видавництва, книга Б. Лепкого «Під Тихий Вечір» може стати чудовим подарунком близьким, рідним та друзям для прочитання у чарівні дні різдвяних свят, коли душа і природа перебувають у повній гармонії, а в житті навколо нас відбувається казка — різдвяна казка.

Для учнів, учителів, студентів та широкого кола зацікавлених читачів.

 

У Тернопільському видавництві «Тайп» побачила світ нова книга нашого краянина, поета, критика та літературознавця Петра Сороки «Духовний Рубаят».

Сорока, П. Духовний рубаят / П. Сорока ; ред. В. Погорецький ; автор передм. С. І. Ткаченко. — Тернопіль : Тайп, 2017. — 104 с.

«У цій книзі Петро Сорока продовжує розвивати теми і мотиви своїх попередніх збірок, серед яких визначальними є питання конечності людського життя і питання переходу у «засвіття дальні». При цьому життя залишається для нього більшою цінністю «яке це щастя — жити на землі»), саме тому, милуючись осіннім лісом, поет застерігає самого себе — аж надто не впиватись небесами, й дочасно не покинути земне». (С. Ткаченко).

 

 

До 70-річчя від дня народження поета, журналіста, громадського діяча Євгена Безкоровайного (1947 — 2015) фахівці Заліщицької центральної районної бібліотеки підготували бібліографічний покажчик «Душа його — неначе сонях», який продовжує серію «Видатні постаті краю».

Душа його — неначе сонях : Євген Безкоровайний : бібліогр. покажч. / Терноп. обл. від-ня Всеукр. громад, орг. «Укр. бібл. асоц.», Заліщ. централіз. бібл. система ; уклад. : М. Рудик, С. Пукіш. — Тернопіль : Навчальна книга — Богдан, 2017. — 48 с. (Сер. «Видатні постаті краю» ; вип. 4).

Даний покажчик містить нариси про життєвий і творчий шлях видатного краянина та бібліографію його творів і літератури про нього.

Адресовано вчителям, студентам, учням, бібліотекарям, а також усім шанувальникам творчості Є. Безкоровайного.

Посібник здобув перемогу в обласному конкурсі «Кращий бібліографічний покажчик» у номінації «Кращий бібліографічний покажчик, що виходить у серії».

 

Наступним виданням, яке здобуло Гран-прі обласного конкурсу «Кращий бібліографічний покажчик Тернопільщини» є :

Літературна Збаражчина : рек. бібліогр. покажч. / Терноп. обл. від-ня Всеукр. громад, орг. «Укр. бібл. асоц.», Збараз. централіз. бібл. система; уклад. : Н. Сенчишин, В. Радовська ; ред. : Т. Кульпа ; вступ, сл. П. Сороки. — Збараж ; Тернопіль : Підручники і посібники, 2017. — 208 с. : фот.

У рекомендаційному бібліографічному посібнику зроблено спробу щонайповніше зібрати матеріали про літературу рідного краю. Видання містить інформацію про життя й творчість письменників Збаражчини.

Даний покажчик буде цікавим бібліотечним працівникам, викладачам і студентам вищих навчальних закладів, учителям та учням загальноосвітніх шкіл, літературознавцям та всім, хто цікавиться літературою рідного краю.

 

Література до знаменних і пам’ятних дат Тернопільщини на 2018 рік. Бібліогр. покажч. Вип. 28/ Упр. культури Терноп. облдержадмін., Терноп. обл. універс. наук, б-ка ; уклад. М. Пайонк ; кер. проекту і наук. ред. В. Вітенко ; ред. : Б. Мельничук, Г. Жовтко. — Тернопіль : Навчальна книга — Богдан, 2017. — 128 с.

Бібліографічний покажчик «Література до знаменних і пам’ятних дат Тернопільщини» Тернопільська обласна універсальна наукова бібліотека видає з 1991 року щорічно.

Мета цього посібника — надати представникам органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, викладачам навчальних закладів, учителям, краєзнавцям, журналістам, бібліотекарям, студентам, а також усім, хто небайдужий до історії краю, його сьогодення, довідковий матеріал про важливі події в історії області, ювілеї уродженців краю й видатних діячів, які життям та діяльністю пов’язані з Тернопільщиною, і допомогти у плануванні роботи на наступний рік.

До змісту

2016

Наші прадіди упродовж століть свято берегли духовні традиції, передаючи їх з покоління в покоління й збагачували їх новими здобутками. Фігури, пам’ятні хрести — це одна з туристичних, духовних і мистецьких атрибутів населених пунктів Тернопільщини. Вони здавна відігравали вагому роль у духовному житті жителів нашого краю.

Фігури Тернопілля / авт. ідеї та упоряд. : В. Уніят-Карпович, І. Чепіга ; фото : В Бурма [та ін.]. — Тернопіль : Терно-граф, 2016. — 48 с. : іл.

Книга містить змістовний опис традицій встановлення фігур, пам’ятних хрестів, їх функції та класифікацію.

Для прикладу фігури поділяли на : встановлені на захист від стихійних лих (пожежі, градобиття, повені та ін.) ; на захист від епідемій та хвороб ; на честь скасування панщини чи кріпацтва ; на честь заснування Братства Тверезості чи Товариства Відродження ; на відзнаку релігійних подій, там де за народними переказами з’являлися образи святих, Божої Матері чи Ісуса Христа, а також встановлювали малі скульптури святих, яких вважали, що вони оберігають громаду від усіх негараздів та ін.

Золота пектораль : літ.-мист. та громад.-публіцист. журн. № 2 (34) / голов. ред. В. Погорецький. — Чортків, 2016. — 164 с.

Відкриває цей номер інтерв’ю з Валерієм Шевчуком. Під рубрикою «Проза» — уривок з роману Степана Процюка «Десятий рядок», оповідання Феодосія Рогового «Чумаки», Ярослава Ткачівського «Осяйний день», Володимира Сапона «Вербові цвяхи», «Українці в пісках» Віктора Погрібного, повість «В обійсті чорного диявола» Йосипа Струцюка й новели «Сповідь» Зіновія Федорука. «В гостях у «Пекторалі» — Юрій Щербак. В розділі «Поезія» виступають з добірками віршів Ігор Павлюк, Богдан Чепурко, Василь Задорожний, Олександр Пушко, Любов Малецька, Олександр Козинець. Рубрика «Дебют» представляє прозу Наталії Скоморовської. Багаті інші розділи : «З перекладів», «Есеїстика», «Літературні несподіванки», «Критика. Рецензії. Огляди», «Драматургія», «Спадщина», «Мистецтво».

 

 

Цікаві скульптурні композиції представлені в образотворчому виданні Дмитра Пилип’яка.

Пилипяк, Д. Д. Скульптура: книга-каталог скульптурних творів / Д. Д. Пилипяк ; [фото : В. Балюх, Б. Божко]. — Тернопіль : Терно-граф, 2016. — 72 с. : іл.

У книзі-каталозі відтворено в світлинах творчий доробок відомого скульптора Дмитра Пилип’яка. Він народився на Прикарпатті, але свій творчий і життєвий шлях пов’язав із Тернополем.

Творчий доробок митця свідчить про багатство його художнього мислення та широкий діапазон скульптурно-жанрових варіацій втілення ідей в матеріал. Різноплановість Д. Пилип’яка проявилася в його монументальних, монументально-декоративних та станкових творах : пам’ятниках та пам’ятних знаках на честь визначних особистостей і подій з історії нашої держави, символічно-алегоричних монументів, меморіальних таблицях, станкових портретах.

Скульптор є членом Національної спілки художників України, лауреатом обласної мистецької премії ім. Михайла Бойчука. Серед досягнень митця : відзнака Тернопільської міської ради (2005) та Почесна відзнака міського голови Тернополя (2014).

Пропонуємо увазі читачів невелику за обсягом, але містку за змістом поетичну збірку Олексія Лещишина «Ти знов прийшла».

Лещишин, О. Ти знов прийшла… : поезії / О. Лещишин. — Тернопіль : Терно-граф. — 2016. — 80 с.

Олексій Лещишин — музикант і поет, керівник народного аматорського ансамблю народних інструментів Тернопільського обласного методичного центру народної творчості. Збірка «Ти знов прийшла» — друга у його творчому доробку. Перша — «Вже ніколи» побачила світ у видавництві «Воля» у 2009 році.

Автор передмови письменник, літературознавець, член міжнародного ПЕН-клубу Петро Сорока говорить наступне : «Збірка заслуговує на те, щоб у тихому замилуванні і подивуванні схилитися над нею, пустити у серце її чисте світло, енергетику мислі, а отже відчути радість, єднання з душею, яка так високо і натхненно любить, так болісно страждає від недосконалості світу і людського нерозуміння, так свято вірить у перемогу добра, любові, краси і правди».

 

Авторка численних поетичних збірок поезій, Член Національної спілки письменників України Марія Баліцька продовжує тішити своїх шанувальників.

Баліцька, М. Мандрівка з Янголом : вибране / М. Й. Баліцька. — Тернопіль : Терно-граф, 2016. — 144 с.

До книги увійшли як раніше оприлюднені вірші, оповідання, співана поезія, поема письменниці, так і новонаписані етюди, замальовки, есе…

Твори Марії Баліцької мають велику художню цінність, сповнені глибоким філософським змістом, пронизані ідеєю Гармонії Людини і Природи, навчають за будь-яких обставин залишатися собою, довіряти своє життя Богові вірити у краще майбутнє України.

Вашій увазі пропонується унікальне видання — фотоальбом «А ми тую стрілецькую славу збережемо…», присвячений Українським січовим стрільцям.

А ми тую стрілецькую славу збережемо… : фотокаталог пам’яток і пам’ятних знаків, присвячених Українським січовим стрільцям, на Тернопільщині / кер. проекту М. Ягодинська ; авт. тексту Л. Строцень ; ред. Г. Жовтко ; Терноп. облдержадмін. [та ін.]. — Тернопіль : Шабала Ю. Є., 2016. — 92 с. : фот.

Фотокаталог містить світлини пам’ятників, пам’ ятних знаків, меморіальних об’єктів, кладовищ та окремих могил, що увічнюють пам’ ять героїчного подвигу Українських січових стрільців на Тернопільщині.

До видання додається : «Карта стрілецької слави Тернопільщин».

Книга приурочена до 100-ліття битви Українських січових стрільців на горі Лисоня.

 

Тернопільська обласна універсальна наукова бібліотека пропонує увазі користувачів двадцять четвертий випуск бібліографічного покажчика «Література про Тернопільську область за 2010-2014 роки», який започатковано ще в 1967 році.

Література про Тернопільську область за 2010-2014 роки. Бібліогр. покажч. Вип. 24 / Упр. культури Терноп. облдержадмін., Терноп. обл. універс. наук. б-ка ; уклад. В. Я. Миськів ; ред. : Г. Й. Жовтко, О. М. Раскіна ; кер. проекту та наук. ред. В. І. Вітенко. — Тернопіль : Підручники і посібники, 2016. — 1168 с.

Даний бібліографічний покажчик містить документи про історію, природу, культуру, звичаї й традиції, літературне життя краю.

У посібнику вміщено бібліографічні записи книг, збірників, статей із періодичних видань. До кожного видання подано довідкові, а в окремих випадках — аналітичні анотації, які висвітлюють краєзнавчий аспект літератури.

Видання розраховано на широке коло читачів : науковців, краєзнавців, журналістів, учителів, працівників культури та літераторів, а також усіх, кого цікавить регіональне краєзнавство.

Пропонуємо вашій увазі перший в історії краю каталог фалеристики (науки про ордени, медалі, значки) «Медалі Тернопільщини». Його автор та упорядник — Михайло Тимошик — колекціонер-фалерист, аспірант ТДТУ імені І. Пулюя, директор ТОВ «Маркетингові технології ПБС», голова ТГО клубу «Нумізмат», депутат Тернопільської обласної ради, голова комісії з питань духовності, культури, свободи слова, інформації та громадського суспільства.

Тимошик, М. М. Медалі Тернопільщини : довідково-енциклопед. каталог / М. М. Тимошик ; Спілка фалеристів Тернопільщини, Клуб «Нумізмат», ТГО «Альянс рекламістів Тернопільщини «АРТ». — 1-ше вид.  — Тернопіль : Глянець, 2016. — 67 с. : іл.
Книга налічує близько три сотні різноманітних медалей Тернополя та Тернопільщини випущених в різні історичні періоди. Створена чітка їх класифікація.
Гортаючи каталог кожен може знайти для себе чимало захоплюючого, адже побачить історію краю. Найстаріша медаль, котру відшукали — 1966 року з виставки племінних свійських тварин. Представлено також багато медалей переможців різних спортивних змагань, турнірів, медалей КДБ, емвеесників, пожежників тощо.
Каталог вийшов невеликим тиражем — 300 екземплярів. Через деякий час планується його перевидання, де крім медалей будуть представлені значки, пов’язані з областю.

 

Цікавим науково-популярним історичним виданням є дослідження Йосипа Гереги «Корінь слов’янства».
Йосип Герега багато років досліджує стародавню історію України. Родом автор з Борівського району, але все життя довелося працювати далеко від дому. Був учителем у школі, тоді 15 років працював на Сумщині, обіймав керівні посади в Тернополі де нині й живе.

Герега, Й. І. Корінь слов’янства : до 25 — річчя незалежності України / Й. І. Герега. —Тернопіль : Терно-граф, 2016. — 128  с. : іл.
Автор доводить, що нашими предавніми предками були вихідці із земель нинішньої України — трипільці (пеласги), арії (орії), кімерійці, скіфи, анти, роксолани, слов’яни, які із споконвіків творили власну культуру, мову, яка вже в ході розселення слов’ян із території нинішньої України розділилася на ряд слов’янських мов (діалектів) у V-VII ст.
А віра наших предків була настільки сильною, що християнство на Русі-Україні поширювалося, починаючи від Апостола Андрія, Київського князя Аскольда, княгині Ольги аж до Володимира Великого.
Ці та інші висновки в книзі підтверджуються глибоким аналізом пам’ятки прадавньої світової літератури ХII ст. «Слово о полку Ігоревім…» та святилищ наших предків дохристиянської доби на горі Богит на Тернопільщині, м. Києві та Арконі на астрові Рубен (Прибалтика).
Книга розрахована на спеціалістів та широкого загалу, яким небайдужа прадавня історія України, Галичини, Поділля та Тернопільщини зокрема.

Голяш-Хамар, М. І. У Бишках на край лісу… : іст. нариси / М. І. Голяш-Хамар. — Львів : Сполом, 2016. — 64 с.

Марія Іванівна Хамар (Голяш) народилася 27 січня 1938 року в с. Бишки Козівського району Тернопільської області.
Після закінчення механіко-математичного факультету Львівського державного університету імені Івана Франка працювала вчителем математики у школах Львівської області та м. Львова.
Член Національної спілки майстрів народного мистецтва України.
Марія Хамар є активним членом громадських організацій: Всеукраїнської Ліги українських жінок, «Просвіти», ЛОТ «Пошук», «Тернопільщина».
У своїй книзі Марія Хамар подала спогади людей села Бишки, про грізні 40-50 роки, боротьбу повстанців проти німецьких і російських окупантів, про бій під Вулькою Григорія Івашківа, члена ОУН, колишнього директора Бишківської школи. Подано також спогади п. Марти Берест — дочки о. Романа Береста, який загинув під час «процесу — 59» у Львові.

«Письменництво і наука — два крила, що несли мене крізь вир життя» — автор цих слів заслужений діяч науки і техніки України, письменник, лауреат Всеукраїнської літературно-мистецької премії імені братів Лепких Богдан Андрушків. Цей вислів став епіграфом до книги «Спостереження художника за життям».

Андрушків, Б. М. Спостереження художника за життям : (новели, етюди, замальовки, афористика) / Б. М. Андрушків. — Тернопіль : Терно-граф, 2016. — 144 с.
У книзі очима автора, засобами художнього слова розкрито проблеми становлення людини в умовах формування державності та економіки, моралі й духовності у їхньому взаємозв’язку та під різними кутами зору. До кожного з розділів у формі авторських відступів запропоновано влучні коментарі, афоризми й трактування до них на фоні сьогоднішньої соціально-економічної ситуації в Україні. Процеси, події, явища, учасником яких був Богдан Андрушків, спроектовано на пересічну особу українського суспільства.
Новели, етюди, замальовки народилися у результаті спостереження за життям. Концентровано із застосуванням афористичної мудрості, подекуди у саркастично-гумористичній формі, щиро без виправдань автор пояснює свою поведінку у різні періоди життя. З позиції духовності шляхом оповідок дає своєрідні пояснення психологічної, економічної, політичної криз і стабілізації суспільних процесів у країні.
Видання розраховане на широкий читацький загал і буде цікавим для тих, хто знає автора, особисто спілкувався з цією непересічною людиною.

Продовжує вражати своєю творчою наполегливістю й авторською продуктивністю літератор, живописець, графік, заслужений майстер народної творчості України, доцент Кременецької гуманітарно-педагогічної академії ім. Т. Шевченка Антон Гриб.
У тернопільському видавництві «Терно-граф» побачила світ нова книга Антона Гриба «Атестація».

Гриб, А. Є. Атестація : п’єси / А. Є. Гриб. — Тернопіль : [Терно-граф], 2016. — 127, [1] с. : іл.
У книгу увійшли дві п’єси — «Атестація» і «Помста духа».
Проблеми сучасного вмираючого села, складні стосунки між людьми, пияцтво автор виніс на суд читача і глядача.
Основна ідея книжки — кожного з нас життя атестує посвоєму.
Для багатьох шанувальників поетичного слова поява нової збірки віршів «Кирилиця» — письменниці, поетеси, викладачки Наталії Пасічник стало очікуваним святом душі.

 

Пасічник, Н. Кирилиця : [зб. віршів] / Н. Пасічник. — [Тернопіль : Пасічник Н. І.], 2016 — 36 с. : іл.
Свіжість художніх образів, щедрість почуттів — все спонукає перейнятися щирим хвилюванням.
Збірка вийшла друком у заснованому видавництві «Слон» і містить вірші, написані впродовж 2014—2015 років.
Поетична збірка «В оркестрі дня» — дебют тернопільської журналістки, лауреата Всеукраїнських і Міжнародних конкурсів, члена Національної спілки журналістів України Лариси Миргородської (Осадчук).

 

 

Миргородська, Л. Ю. В оркестрі дня : поезії / Л. Ю. Миргородська. — Тернопіль : Астон, 2016. — 72 с.
Більшість віршів авторки написані на основі живих історій. У них знайшли відображення духовні акорди буття, болючі ноти минулого і сьогодення України, мелодії роду і легкі ліричні мотиви.
Привідкривши лаштунки концертної сцени, автор сподівається на частину вашого дорогоцінного часу.

 

 

 

Чарівний та неймовірно теплий світ фантазій подарує вашій дитині ошатно оформлена збірка поезій Іванни Блажкевич «Маленька українка».

Блажкевич, І. Маленька українка : поезії / І. Блажкевич ; упоряд. Б. Савак. — Тернопіль : Терно-граф, 2016. — 59, [4] с. : іл.
Видання приурочене до 130-річчя народження талановитій дитячій письменниці, мудрому педагогу, культурно-громадській діячці Галичини Іванни Блажкевич.
Дитяча поезія Іванни Блажкевич сповнена любов’ю, добротою, радістю та фантазійністю. Веселі та жартівливі віршики, прочитані разом з батьками створять вашій дитині гарний настрій та розвинуть уяву.
Упорядник книги — Богдан Савак  — директор Денисівського краєзнавчого музею, графіка —заслуженого художника України Євгена Удіна.

 

Черговим, оригінальним виданням, представленим на виставці є міні-альбом:

Іван Марчук у шаршах Миколи Дмітруха : [образотворчий матеріал] / над проектом працювали : М. Дмітрух, О. Снітовський, Б. Хаварівський : Терноп. облдержадмін. [та ін.]. — Тернопіль : Терно-граф, 2016 — 20 с. : іл.
У цьому невеличкому альбомі презентовано близько тридцяти шаржів на всесвітньовідомого художника Івана Марчука. Видання приурочено до 80-річчя славетного живописця. Автор шаржів — живописець. графік, педагог, член Національної спілки художників України, Асоціації карикатуристів Микола Дмітрух.
У передмові до видання керівник проекту і журналіст Олег Снітовський відзначив : «Кожен із малюнків, які тут поміщено, має чітку, виразну думку автора, певний філософський підтекст, своєрідний харч для роздумів, Прості лінії, які домінують у шаржах-портретах Івана Марчука та окремих сюжетних малюнках, несуть велике емоційне навантаження, яке не спроможне передати навіть багатометрове полотно. За цим всім, за шаржовою стилізацією проглядається потужна об’ємно-просторова пластика. Художник не просто, передає характерні зовнішні риси геніального художника Івана Марчука, а намагається глибше розкрити його творчу та життєву сутність, і то велике вміння, притаманне таланту Миколи Дмітруха — зуміти побачити у людині найголовніше, домінуюче, оптимістичне і, при цьому, бути тактовним, не образити того, кого стосується шарж».

У 2016 році виповнилося 70 років з часу Львівського псевдособору, ініційованого комуністичним режимом, який в насильницький спосіб намагався ліквідувати Українську Греко-Католицьку Церкву.
Вшануванню цих подій присвячено пам’ятний фото каталог :

Репресовані за віру : фотокаталог пам’яток і пам’ятних знаків, встановлених духовенству Української Греко-Католицької Церкви у Тернопільщині / керівник проекту М. Ягодинська ; авт. тексту : Л. Строцень, С. Грабовий ; Терноп. обл.. держ. адмін., Терноп. обл. інспекція охорони пам’яток історії та культури, Тернопільсько-Зборівська архиєпархія [та ін.]. — Тернопіль. : Шабала Ю. Є., 2016. — 49 с.

До фотокаталогу увійшли світлини пам’ятників, меморіальних об’єктів і меморіальних дощок, встановлених у Тернопільщині для увічнення та вшанування пам’яті духовенства Української Греко-Католицької Церкви, які загинули або були репресовані радянською державною владою, захищаючи релігійну традицію своєї Церкви.
Видання приурочено до 70-річчя від часу проведення Львівського псевдо собору 1946 року.

Відомий тернопільський письменник, редактор, журналіст і краєзнавець, заслужений діяч мистецтв України Богдан Мельничук представив читачам свою нову книжку «Хлібина для бандерівця».

Мельничук, Б. Хлібина для бандерівця : проза, поезія, афоризми / Б. Мельничук. — Тернопіль : Навчальна книга — Богдан, 2016. — 191 с.
Книгу складають вибрані прозові та поетичні твори, афоризми, життєписи, бібліографія. Видання також містить перелік нагород письменника, кількість написаних художніх, публіцистичних і краєзнавчих книжок, понад 40 п’єс та інсценізацій, поставлених у театрах України.
У книзі використані екслібрисні роботи заслужених художників України Ярослава Омеляна та Євгена Удіна і живописця Миколи Дмітруха.

 

 

 

 

«Римовані сни» — чергова збірка поезій члена Національної спілки письменників України та Національної спілки журналістів України, педагога та активної громадської діячки Раїси Обшарської.

Обшарська, Р. Римовані сни / Р. Обшарська. — Тернопіль : Терно-граф, 2016. — 360 с.
Авторка з душевним болем відгукується на криваві події у зоні АТО, гостро переживає за долю рідної землі, неньки-України. Її вірші безпосередні щирі і відкриті, а тематика різноманітна — від патріотичної до інтимної лірики.
Лариса Обшарська Лауреат багатьох конкурсів та фестивалів, серед яких — «Голос серця», «Кришталеві джерела», «Людина року — 2009». Очолює дошкільний навчальний заклад №1 «Золота рибка» м. Чорткова.

 

 

Цікавий пригодницький роман в авторській редакції пропонує читачам тернопільський письменник Олексій Попадюк.

Попадюк, О. Щаслива служба западенця Олексія Попа дюка : пригодницький роман / О. Попадюк. — Тернопіль : Принтер-Інформ, 2016. — 431 с.

Олексій Попадюк народився 30 серпня 1933 року в с. Кобарівці Зборівського району. Усе життя працював слюсарем, спочатку багато років у депо «Станція «Тернопіль», а потім — на заводі «Ватра».
Писати почав досить пізно — з 75 років. Він автор книг «Літературна партизанка западенця Олексія Попадюка», «Крива люфа западення Олексія Попадюка», «Заслужене щастя Олексія Попадюка» та «Щаслива служба западення Олексія Попадюка».
Тема книг пана Олексія — Галичина після Другої світової війни. Та страшна епоха, ті страшні події, що творилися після неї . «По фронті» — так називає час, який описує автор у власних творах.
«Який я — така моя книга! Я творю її по образу і подобі своїй. В моїх книгах певним чином змальований я сам. Адже ставлю себе на місце героя, змальовую його з себе, змальовую алгоритм його дій з своєї точки зору. Тут і виявляється моє авторське «я» — зазначає Олексій Попадюк.

«Колонія» — так назвав свій об’ємний роман-епопею талановитий журналіст, голова Тернопільської обласної організації НСЖУ, письменник Василь Тракало.

Тракало, В. Й. Колонія : роман / В.  Й. Тракало. — Нове видання. — Київ : Дніпро, 2016. — 829, [1] c.
Через долі багатьох галицьких родин автор показує тернистий шлях нашого народу до волі від 1990-х років і до проголошення незалежності України у 1991 році та до сьогодення. Дія роману і події у творі розгортаються не тільки в Україні, а й у Польщі, Німеччині, Росії, США, Канаді. Документальні архівні матеріали лише підсилюють інтерес до книги.
За роман «Колонія» Василь Тракало удостоєний Всеукраїнської премії братів Лепких та першої премії Українського вільного університету в Нью-Йорку.

 

 

 

Автор наступної книги — Леся Коковська-Романчук — доцент кафедри акушерства та гінекології Тернопільського державного медичного університету ім.. І. Горбачевського, член Національної спілки письменників України, поетеса, бард, володар знаку «Золоті письменники України», авторка українських бестселерів: «Софія», «Чотири дороги», «Місто карликів», «Лицарі любові і надії», «Цвіте терен».
Новим романом «Благословен, хто йде» письменниця порадувала численних поціновувачів своєї творчості.

Романчук-Коковська, Л. І. Благословен, хто йде : роман / Л. І. Романчук-Коковська. — Тернопіль : Навчальна книга — Богдан, 2016. — 176 с.

Цей незвичний, незвичайний роман, що має ознаки історичної драми, житія, філософської притчі — сповнений пригод, духовного пошуку, становлення душі, пізнання Господньої благодаті. Він перший із серії романів Лесі Романчук-Коковської, що натхненні сакральним змістом. Він перший і єдиний про першомученицю Теклю, яка жила у м. Іконія і була ученицею святого Павла.
Свята Текля — покровителька Тернополя. ЇЇ фігура стояла на вулиці Верхній Панській (нині Театральний сквер). Вона мала добру освіту і силу зцілювати інших. ЇЇ мощі покояться в м. Маалюля (сучасна Сирія) у монастирі св. Теклі. Це єдине місце на землі, де люди досі розмовляють арамейською мовою —мовою Христа.

 

 

Тернопільська письменниця Ніна Фіалко відома, як авторка книг : «Гніздо для зозулі», «Дві обручки», «Зламані жоржини», «Кохання з першого погляду», «Небезпечна межа», « Повертайтесь журавлі, додому», «Примарне щастя», «Ріка життя», «Родинні гріхи», «Веселі канікули», «Коли брати стають ворогами», «Обірвана струна».
Соціально-психологічний роман «Хочу в Тарасюківку» продовжив перелік творчого доробку літераторки.

Фіалко, Н. І. Хочу в Тарасюківку: роман / Н. І. Фіалко. —Тернопіль : Навчальна книга — Богдан, 2016. — 320 с.
В романі письменниця захоплююче і точно відтворює життєвий шлях типового представника покоління, яке формувалось у тисяча дев’ятсот вісімдесятих, намагалось і вижити й нажити статки в дев’ностих… Непросте і трагічне становлення українця, який волею обставин опинився тоді в Москві. Нелегкий вибір постав перед ним нині…

 

Царину літературної критики представляє Тетяна Дігай.

Дігай, Т. І. Час дефіле : літ. критика : рецензії та відгуки на твори сучасної укр. поезії та прози 2012—2015 років / Т. І. Дігай. — Тернопіль : Терно-граф, 2016. — 132 с.

Книгу Тетяни Дігай «Час дефіле» склали статті, що були опубліковані протягом 2014—2015 років в українських часописах.
Тетяна Дігай живе і працює в Тернополі. За фахом — викладач фортепіано. Член Національної спілки письменників України, Переможець конкурсу рецензій «Книга року БІ-БІ-СІ — 2007», лауреат премії журналу «Літературний Тернопіль» у номінації «літературна критика і публіцистика» (2009), дипломант конкурсів порталу «Буквоїд» у номінації «літературна критика» (2009, 2010, 2011).
У творчому доробку поезії : «Корона Афродіти», «Тетянин день», «У двох із тишею», «Імпровізації» та літературна критика : «Книжкові імпресії», «Кубік Рубіка», «Метроном», «Дзеркало», «Післямова».

 

 

Література до знаменних і пам’ятних дат Тернопільщини на 2017 рік : бібліогр. покажч. Вип. 27 / Упр. культури Терноп. облдержадмін., Терноп. обл. універс. наук. б-ка ; уклад. М. Пайонк ; кер. проекту й наук. ред. В. Вітенко ; ред. О. Раскіна. — Тернопіль : Підручники і посібники, 2016. — 128 с.
Видання містить інформацію про пам’ятні події краю та його видатних людей.
Посібник слугуватиме науковцям, освітянам, краєзнавцям, студентству, культурно-освітнім працівникам, широкому загалу користувачів.

 

 

 

До змісту

2015

Щовесни в м. Тернополі проходить «Мистецький фестиваль «Ї». Це триденний захід, який об’єднує усі види мистецтва: літературу, живопис, фотографії, музику та кіно. Фестиваль спрямований на популяризацію сучасної української культури серед молоді.

Мистецький фестиваль «Ї» : (Тернопіль, 17—19 квітня 2015 року) : літ. антологія / [уклад.: Ю. Завадський, Ю. Матевощук]. — Тернопіль : Крок, 2015. — 250 с.

Завдяки організаторам заходу побачила світ літературна антологія «Мистецький фестиваль «Ї», яка представлена багатьма відомими іменами. Під однією обкладинкою зібрано твори Юрія Андруховича, Бориса Гуменюка, Володимира Демчишина, Сергія Жадана, Юрія Завадського, Юрія Іздрика, Олександра Ірванця, Василя Махна, братів Капранових, Василя Карп’юка, Маріанни Кіяновської, Юрія Матевощука, Тараса Прохаська, Василя Томчишина та багатьох інших митців.

 

Лірична трилогія нашого краянина, письменника, літературознавця, літературного критика Петра Сороки «Симфонія Петриківського лісу» — це глибока філософська проза та щемлива поетична лірика.

Сорока, П. Симфонія Петриківського лісу : лірична трилогія / П. Сорока. — Львів : Апріорі, 2015. — 312 с.

Також це глибокі роздуми про внутрішній світ, пошуки сенсу життя, роль природи в житті людини. Книга спонукає читача до внутрішньої роботи, вдумливості, відповідає на болючі питання життя та надає естетичну насолоду від прочитаного.

Перша частина видання — сюжетна, друга — мозаїчна і складається з ліричних етюдів, третя — поетична («Лісові псалми»). Книга має ошатний подарунковий вигляд, майстерно оформлена чорно-білою графікою художника Степана Шевчука.

 

Виповнилося 100 років із часу створення легіону Українських січових стрільців. Саме стрілецтво у XX ст., після багаторічної перерви, першим відновило боротьбу за українську державність. Своїми ратними здобутками і самопожертвою воно вписало героїчні сторінки у літопис звитяг борців за волю України.

Лазарович, М. За волю й славу України : нариси з історії Українського січового стрілецтва та Української Галицької армії : 100-річчю боротьби легіону УСС проти російських загарбників присвячено / М. Лазарович, Б. Мельничук, P. Матейко. — Вид. 3-є, допов. — Тернопіль : Терно-граф, 2015. — 320 с. : фот.

У третьому доповненому виданні на основі архівних документів і найновіших досліджень проаналізовано основні принципи формування та умови організації легіону Українських січових стрільців під час Першої світової війни, його завдання, особовий склад, участь у бойових діях. Відтворено також інші героїчні й трагічні сторінки нашої історії: виникнення Західноукраїнської Народної Республіки, бойовий шлях її збройних сил — Української Галицької армії.

Значну частину книжки становлять додатки — це іменний список уродженців Тернопільщини, які в роки Першої світової війни служили в легіоні УСС, та громадських діячів краю періоду національно-визвольних змагань 1914—1921 років, відомості про першу й другу російські окупації Тернопільщини під час світової війни 1914—1918 та 1916—1917 років, про Тернопіль, як столицю ЗУНР, та добірка стрілецького гумору.

Проілюстроване документальними світлинами, зображеннями медалей і нагрудних знаків видання буде корисне для краєзнавців, педагогів, студентів та учнів, усіх, хто цікавиться нашою минувшиною.

Результатом нових творчих пошуків стала серія робіт відомого художника Володимира Чорнобая:

Пікуй: органічні структури Володимира Чорнобая. — Тернопіль : [б. в.], 2015. — 20 с.

Володимир Чорнобай закінчив Львівське училище прикладного мистецтва (1973 р., нині коледж декоративного і прикладного мистецтва) й інститут прикладного та декоративного мистецтва (1980 р., нині Національна академія мистецтва). Художник-монументаліст, член Національної спілки художників України. Займається класичним вітражем, малярством, графікою, практикує перформанс. Учасник збірних виставок в Україні, Румунії, Польщі, Іспанії, Італії, Німеччини, Словаччині. Організатор пленерів у Польщі. Твори знаходяться в колекціях галерей і музеїв України, Словаччини, Польщі, Іспанії та Німеччини.

Живописні полотна тернопільського мистця — це малюнки на тканині, відбиті органічними структурами, скажімо, м’ясом, сажею чи кіптявою. Уже кілька років поспіль такі «органічні структури» є основним творчим методом художника, який цього разу оживляє найвищу вершину Вододільних Бескидів і всього пасма Бещад — гору Пікуй.

Знайомимо Вас, шановні користувачі, з історико-краєзнавчим нарисом «Кип’ячка: біографія Вітчизни» відомого тернопільського поета, перекладача, краєзнавця, члена Національної спілки письменників України й Асоціації українських письменників Бориса Щавурського. Він автор поетичних збірок «Мідяки» (1992), «Мідяки: спроба вибраного» (2000), «Вірші срібні та золоті» (2003), «Реквієм для греко-католика» (2011), ряду навчальних видань зі світової літератури та ін. Упорядник 2-томного енциклопедичного довідника «Зарубіжні письменники» (2006), 2-томного видання поетичних творів Р. М. Рілке «Темні плачі» (2007), поетичних антологій «Чорне і червоне: сто українських поетів ХХ ст.» і «Червоне і чорне: сто українських поеток XX ст.» тощо.

Щавурський, Б. Кип’ячка : біографія Вітчизни / Б. Щавурський. — Тернопіль : Навчальна книга — Богдан, 2015. — 304 с. : іл.

Даний нарис — це проілюстрована багатьма фотографіями та оздоблена літературними перлинами документальна біографія родинного села Бориса Щавурського. У ньому через призму авторських спостережень, суджень, історичних документів та хронік, спогадів людей розповідається про минуле й сучасне життя села та його громадян.

Книга пройнята глибоким патріотизмом до української землі та великою любов’ю до простих українських людей, які своєю щоденною працею творять її добробут.

Пропонуємо Вашій увазі видання — результат дослідження боротьби молодих учасників підпілля ОУН — УПА та їх симпатиків на теренах Тернопільщини за відродження Української Держави. В основу написання взято архівні матеріали СБУ Тернопільської області, свідчення учасників підпілля, їх рідних та близьких, а також матеріали, документи, світлини, зібрані краєзнавцями, учителями, працівниками бібліотечних установ міста Тернополя й області.

Малолітні політв’язні Тернопільщини : Книга пам’яті / ред. і упоряд. І. Олещук ; Терноп. обл. орг. Всеукр. т-ва політв’язнів і репресованих. — Тернопіль : Джура, 2015. — 656 с.

Більшовицький терор торкнувся чи не кожної родини. Малолітніми жертвами на Тернопільщині за період радянської окупації стало понад 2500 осіб, серед них — діти, народжені в тюрмі, молоді хлопці та дівчата 14-річного віку, депортовані, розстріляні чи замордовані.

Книга має три розділи. У першому подано короткі біографії та фотографії малолітніх політв’язнів. До другого розділу увійшли розширені біографії, спогади, статті, поезії, а також інформація про підпільні молодіжні організації. Третій розділ складають документи про репресивну радянську систему, концентраційні табори, режим утримання тощо. Книгу пам’яті доповнюють сучасні фотографії, які висвітлюють громадсько-політичну діяльність Тернопільської обласної організації Всеукраїнського товариства політв’язнів і репресованих.

Історія заставляє задуматися — що спонукало учасників національно-визвольного руху, українських патріотів, які в боротьбі за Українську Соборну Самостійну Державу віддавали найдорожче — своє молоде життя, гинучи чи то у відкритому бою, чи у криївці зі словами на устах: «Слава Україні!»

Маємо бути гідними наслідування молодих борців за волю України!

Наступним виданням, представленим на виставці, є книга:

Хаварівський, У. Герби владик Української Греко-Католицької Церкви: 2013 рік : (Україна та діаспора) / У. Хаварівський. — Тернопіль : Терно-граф, 2015. — 56 с. : іл.

Збірник є своєрідним довідником, що містить зображення, описи та пояснення символів 48 особових гербів єпископату Української греко-католицької церкви. Додатково подано фотографії владик та короткі біографії.

Розраховано на широке коло читачів та всіх, хто цікавиться церковною особовою геральдикою.

 

 

 

Питання захисту прав учасників АТО постає все гостріше. Саме військові та члени їхніх сімей часто не поінформовані про свої права та процедуру їх захисту.

Правовий та соціальний захист бійців АТО / уклад. 3. О. Гладчук. — вид. 2-ге, перероб. й допов. — Тернопіль : Терно-граф, 2015. — 160 с.

У другому, доповненому, виданні подано зміни в чинному законодавстві та витяги з нормативно-правової бази України, що стосуються соціально-правового захисту учасників АТО станом на 1 травня 2015 року.

 

 

 

Жіноча доля в Україні в усі часи була нелегкою, а часто — трагічною. Зазнали чимало лиха від татар, турків, від панщини та різних диктаторів.

Хто з Богом, то Бог з ним : спогади Ольги Мерещак (Заяць) / упоряд. Н. Бойко ; Бережан. краєзн. музей. — Бережани ; Тернопіль : Астон, 2015. — 44 с.

Мешканка Бережан Ольга Заяць-Мерещак — одна із жертв жорстокого сталінського режиму. Її, активну учасницю ОУН — УПА, у 1949 році засудили до розстрілу. Та життя розпорядилося по-своєму: жінці довелося перенести на своїх тендітних плечах і довгі роки таборів, і боротьбу за виживання в часи більшовицького режиму.

«Від самого дитинства пам’ятаю, як наша мама нас, дітей, вчила: «Діти мої дорогі, пам’ятайте завжди про Бога, моліться, а Господь Бог вас буде берегти на кожному кроці», — так розпочинає свої спогади зв’язкова, політв’язень Ольга Заяць-Верещак.

Видавництво «Терно-граф» вкотре потішило читачів. Світ побачила нова збірка «Серпневі роси» тернопільської художниці та літераторки Галини Денеги.

Денега, Г. Серпневі роси : повісті, оповідання, новели / Г. Денега. — Тернопіль : Терно-граф, 2015. — 312 с. : іл.

Такі різні характери, непрості людські стосунки, кохання та зрада присутні у творах «А яблука падають…», «Не так сталось, як гадалося», «Осінні фіалки»… Гумор та іронія — в оповіданнях «Богема», «Пан у капелюсі», елегійний настрій і романтика — у «Химерії», містика — у «Пентаграмі» та «Юстині та «котикові».

Як і в попередніх збірниках, обкладинку й титульну сторінку видання прикрашають репродукції картин Галини Денеги, а текст проілюстрований графічними роботами її чоловіка — заслуженого художника України Петра Шпорчука.

«Небо і земля, ніч і день, горе і радість, добро і зло, любов і ненависть — два береги річки, і їх може поєднати лише любов, ріка любові…», — ці слова стали епіграфом до книги «Два береги» письменника Григорія Шегери — члена Національної спілки журналістів України та Національної спілки письменників України .

Шегера, Г. Два береги : вибране / Г. Шегера. — Кременець : Папірус-К, 2015. — 196 с.

До книги увійшли вибрані оповідання та новели про важкі долі волинян у нелегкі часи минулого та сьогодення. Автор також оспівує красу неповторної природи рідного краю, наближаючись у кращих описах пейзажів до класиків української літератури.

 

 

Чергове дослідження відомого краєзнавця, художника, педагога, заслуженого майстра народної творчості України Антона Гриба вийшло з друку під назвою «Керамологія Тернопільщини».

Гриб, А. Керамологія Тернопільщини : монографія / А. Гриб. — Тернопіль : Підручники і посібники, 2015. — 160 с.

У монографії простежується розвиток народного гончарства й кераміки Тернопільщини від епохи неоліту до початку XXI ст.

Видання складається з п’яти розділів: «З глибини віків», «Життя і праця гончарів», «Гончарний промисел XX ст.», «Кераміка як вид мистецтва на початку XXI століття», «Історична пам’ять про гончарство Тернопільщини».

Дане дослідження буде корисним науковцям, краєзнавцям, викладачам та студентам вищих навчальних закладів, шанувальникам народної творчості.

Глибоко вражає й полонить душу творчість талановитого художника Антона Журавля.

Журавель, А. «Душа покликана писати, малювати, співати й глибоко, логічно, мудро мислити…» / А. Журавель. — Тернопіль : Терно-граф, 2015. — 44 с. : іл.

У каталозі поміщено творчий доробок відомого художника-живописця, члена Національної спілки художників України, поета, публіциста, колишнього професійного співака, читця поезій Антона Журавля.

Його живописні твори вражають художньою довершеністю, яскраво вираженою самобутністю. Автор вміє побачити поетичне в буденному, звичайному, опромінює його теплом своєї душі та дарує справді творчий настрій. У всіх полотнах відчувається синівська любов до рідного краю.

У духовно-естетичному вихованні дітей та молоді, формуванні їхніх музично-естетичних уподобань особливе місце займає пісня. Саме через неї розкривається краса й привабливість навколишнього світу в усій повноті, осягається його глибина та розмаїття не тільки розумом, а й душею.

Мельничук, Б. Козацького роду : пісні для дітей молодшого, середнього і старшого віку / Б. Мельничук. — Тернопіль : Терно-граф, 2015. — 248 с. : іл.

Цю збірку склали пісні для дітей різного віку на слова відомого тернопільського письменника, заслуженого діяча мистецтв України Богдана Мельничука. Музику до них написали Людмила Бутенко, Володимир Войнарський, Надія Галабурда, Ярослав Горішній, Василь Дунець, Ярослав Злонкевич, Анатолій Мацейків, Леся Мацьків (Горлицька), Іван Николайчук, Михайло Облещук, Леонід Попернацький, Віктор Прохоров, Мар’ян Пуляк, Василь Сорока, Ігор Федірко, Микола Чорний та Юрій Шевчук. Деякі тексти подано без нот — це своєрідне запрошення композиторам до співпраці.

Видання проілюстроване малюнками Євгена Удіна та Іванни Садової, адресоване вихователям дитячих садочків, учителям, батькам, учням та дошкільнятам.

Відомий композитор із Теребовлянщини Микола Чорний представив свій третій співаник:

Чорний, М. Збудися, люде… : пісні Миколи Чорного на слова поетів Тернопілля / М. Чорний. — Тернопіль : Терно-граф, 2015. — 64 с. : іл.

Пісенний збірник Миколи Чорного «Збудися, люде…», за задумом автора, є логічним продовженням попередніх збірок «Людина до сонця йшла…» та «Люблю свій край, люблю своїх краян». Його склали пісні на слова поетів Тернопілля.

Серед авторів текстів — Богдан Андрушків, Богдан Мельничук, Раїса Обшарська, Микола Ковальчук, Леся Любарська, Тетяна Яблонь та ін. Післямову до збірника написав наш земляк — поет, прозаїк, драматург, громадський діяч, заслужений діяч мистецтв України Василь Фольварочний.

 

Літературний Тернопіль : літ.-мист. і громад.-політ. часопис. № 3 / Терноп. нац. пед. ун-т ім. В. Гнатюка, Терноп. обл. орг. НСПУ, вид. дім «Вільне життя плюс» ; голов. ред. Б. Мельничук. — Тернопіль : Терно-граф, 2015. — 160 с.

Чергове число журналу відкривають публіцистичні роздуми доктора теології та кандидата історичних наук Василя Погорецького «Молитва за Україну». Поезія представлена добірками Олега Германа, Оксани Дяків і Степана Лисого. Також подано вірші молодих авторів Ірини Кошіль, Анастасії Репіховської та Ірини Табак, які дебютують у розділі «Проба пера».

Літературна критика репрезентована рецензіями Тетяни Дігай, Віктора Палинського та Івана Гаврильця. Галина Садовська аналізує двотомник головного редактора газети «Вільне життя плюс», кандидата філологічних наук Петра Федоришина про його родинне село Біла Чортківського району.

 

Література до знаменних і пам’ятних дат Тернопільщини на 2016 рік : бібліогр. покажч. Вип. 26 / Департамент культури, релігій та національностей Терноп. облдержадмін., Терноп. обл. універс. наук. б-ка ; уклад. М. Пайонк ; кер. проекту та наук. ред. В. Вітенко ; ред. О. Раскіна. — Тернопіль : Підручники і посібники, 2015. — 128 с.

Видання містить інформацію про пам’ятні події краю та його видатних людей.

Посібник слугуватиме науковцям, освітянам, краєзнавцям, студентству, культурно-освітнім працівникам, широкому загалу користувачів.

 

 

 

До Вашої уваги бібліографічний покажчик «Мистці Тернопільщини», який продовжує серію «Мистецька Тернопільщина».

Мистці Тернопільщини : бібліогр. покажч. Ч. 1. Образотворче мистецтво / Департамент культури, релігій та національностей Терноп. облдержадмін., Терноп. обл. універс. наук, б-ка ; уклад. В. Миськів ; вступ. ст. І. Дуди ; кер. проекту та наук. ред. В. Вітенко ; ред. Г. Жовтко. — Тернопіль : Підручники і посібники, 2015. — 496 с. — (Мистецька Тернопільщина).

У бібліографічному покажчику «Мистці Тернопільщини» зібрано найповнішу бібліографію про художників, скульпторів, фотохудожників, мистецтвознавців, а також мистців української західної діаспори — уродженців Тернопілля.

Видання складається із вступної статті «Образотворче та декоративно-ужиткове мистецтво Тернопільщини» мистецтвознавця, заслуженого працівника культури України І. Дуди та п’яти розділів.

До першого розділу «Живопис. Графіка» увійшло три підрозділи: «Художники Тернопільщини кінця XIX — XX ст.», «Сучасні художники Тернопільщини», «Художники-аматори». Другий розділ «Фотохудожники» присвячений діяльності фотомайстрів. У третьому розділі «Скульптура» подано матеріали про творчість мистців у галузі скульптури. Четвертий розділ «Українська західна діаспора» містить бібліографію про уродженців Тернопілля. У п’ятому розділі «Мистецтвознавці» висвітлено напрацювання з питань мистецтва.

Видання адресується краєзнавцям, викладачам, та студентам мистецтвознавчих спеціальностей, культурологам, бібліотечним працівникам.

На початок

Спасибі за увагу! До нових зустрічей на сайті нашої бібліотеки.

Віртуальну виставку підготували провідні бібліотекарі відділу краєзнавчої літератури та бібліографії
Анастасія Ленчишин й Ольга Демкович.
© Тернопільська обласна універсальна бібліотека, 2012 — 2020.

Розпочніть писати і натисніть enter для пошуку