ХІХ Всеукраїнський рейтинг «Книжка року 2017» у Науковій бібліотеці ім. Михайла Максимовича в Києві оголосив свої результати. Лауреатів премії визначили 58 експертів серед 1100 видань. До уваги брали книжки українських і зарубіжних авторів, які видали в Україні.

«Книжка року» оцінює видання у 8 номінаціях, кожна з яких має свої підномінації.

«ГРАН-ПРІ»

 

Володарем гран-прі стало видавництво «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА» за «Антологію української поезії ХХ століття».

 

 

 

 

ЛАУРЕАТИ XIX ВСЕУКРАЇНСЬКОГО РЕЙТИНГУ «КНИЖКА РОКУ 2017»

НОМІНАЦІЯ «ХРЕСТОМАТІЯ»

ПІДНОМІНАЦІЯ «ХУДОЖНЯ КЛАСИКА»

Семенко, М. Повна збірка творів : в 4 т. / М. Семенко. — Харків : Темпора, 2017.

Т. 1 : Арії трьох П’єро. — 254 с.

Т. 2 : В садах безрозних. — 256 с.

Т. 3 : Тов. Сонце. — 356 с.

Т. 4 : Сучасні вірші. — 382 с.

Повне прижиттєве зібрання творів поета, основоположника і теоретика українського футуризму Михайля Семенка вийшло в Харкові у трьох томах у 1929—1931 роках.

Видавництво «Темпора» залишило стиль перших трьох томів, які були сплановані, скомпоновані і видані самим Семенком, четвертий том вміщує в себе не видані твори Семенка і цей том стилізований під перші три.

 

ПІДНОМІНАЦІЯ «ЖИТТЄПИСИ»

 

Франківська енциклопедія : у 7 т. / редкол.: М. Жулинський, Є. Нахлік, М. Бондар [та ін.].— Львів : Світ, 2016.

Т. 1 : А-Ж. — 2016. — 680 с. — (Іван Франко і нова українська література. Попередники та сучасники).

Подаються статті про письменників, літературознавців, фольклористів, мовознавців — від зачинателів нової української літератури до тих, хто потрапив у поле зору Івана Франка. Висвітлюються прижиттєві зв’язки Франка з ними, його відгуки та роздуми про попередників і сучасників, а також спогади, дослідження та висловлювання про Івана Франка.

 

 

ПІДНОМІНАЦІЯ «ЛІТЕРАТУРОЗНАВСТВО / КРИТИКА»

 

Шевченківська енциклопедія : літературні твори / НАН України, Ін-т літератури ім.Т.Г.Шевченка; під заг. ред. М. Г. Жулинського. — Київ : Імекс-ЛТД, 2016. — 896 с. : іл

Видання складається зі статей про всі відомі поетичні, прозові та драматичні твори Шевченка, включно зі щоденником. Кожен із них досліджується комплексно: розглянуто механізм функціонування в широкому літературному контексті, проаналізовано структуру і поетику, запропоновано об’єктивну інтерпретацію.

 

Ігор (Ісіченко Ю.А.; архієпископ). Війна барокових метафор: «Камінь» Петра Могили проти «підзорної труби» Касіяна Саковича / архієпископ Ігор Ісіченко. — Харків : Акта, 2017. — 348 с.

Книжка присвячена полемічному протистоянню трактатів «Perspectiwa» Касіяна Саковича (1642) і «Λίθος» Євсевія Пиміна (1644). Під іменем Євсевія Пиміна приховався гурток православних інтелектуалів з оточення митрополита Петра Могили. Цей полемічний діалог був одним із найбільш яскравих і певною мірою епатажних епізодів літературного життя України епохи Бароко.

 

НОМІНАЦІЯ «КРАСНЕ ПИСЬМЕНСТВО»

ПІДНОМІНАЦІЯ «СУЧАСНА УКРАЇНСЬКА ПРОЗА / ЕСЕЇСТИКА / ДРАМАТУРГІЯ»

 

Жадан, С. Інтернат / С. Жадан. — Чернівці : Meridian Czernowitz, 2017. — 336 с.

…Одного разу, прокинувшись, ти бачиш за вікном вогонь. Ти його не розпалював. Але гасити його доведеться й тобі…

…Січень 2015 року. Донбас. Паша, вчитель однієї зі шкіл, спостерігає, як лінія фронту неухильно наближається до його дому. Стається так, що він змушений цю лінію перетнути. Щоби потім повернутись назад. І для цього йому щонайменше потрібно визначитись, на чиєму боці його дім…

 

 

 

ПІДНОМІНАЦІЯ «ЖАНРОВА ЛІТЕРАТУРА»

Винничук, Ю. П. Лютеція : роман / Ю. П. Винничук. — Харків : Фоліо, 2017. — 314 с.

«Лютеція» — черговий постмодерний витвір Юрія Винничука з елементами містики, детективу, еротики, гумору і смутку. Автор зупиняється, як колись Данте, «на півдорозі», щоб озирнутися назад і довідатися, хто він насправді, прагнучи звести порахунки зі своїм молодечим бунтом проти навколишньої совєтської дійсності, розкопати щось більше про свою родину. І все це на тлі нестримних любовних пригод не тільки автора, але й львівського Дон Жуана 1840-х років Івана Вагилевича.

Таємничу Лютецію, дівчину зі снів, розшукують герої роману. На перепоні цих пошуків стоїть не менш таємнича організація, члени якої носять імена карт. А десь поза цим світом триває Велика Битва, звістки про яку приносять ціною свого життя мужні Листарі, до яких належить і Лютеція.

 

 

Косач, Ю. Сузір’я лебедя / Ю. Косач. — Київ: А-ба-ба-га-ла-ма-га, 2017. — 400 с.

Роман «Сузір’я Лебедя» — це винятковий у нашому письменстві «родинний портрет в інтер’єрі» української шляхетної родини напередодні Першої світової війни. Хоча деякі персонажі цього твору наділені певними рисами реальних членів родини Косачів-Драгоманових, цей роман — не спогади і не історія конкретної родини, а заворожливий узагальнений символ світу «старої шляхетної України» на межі його зникнення в буревіях воєн і революцій ХХ ст.

 

ПІДНОМІНАЦІЯ «ЗАРУБІЖНА ПРОЗА / ЕСЕЇСТИКА / ДРАМАТУРГІЯ»

Альєнде, І. Японський коханець : роман / І. Альєнде ; переклав з ісп. С. Борщевський. — Львів : Вид-во Анетти Антоненко, 2017. — 248 с.

1939 рік. Польща, захоплена нацистами. Батьки юної Альми Беласко відсилають дівчину до маєтку в Сан-Франциско, подалі від війни, що насувається на Європу. Історія кохання, зустрічі-розлуки ведуть читача в подорож різними континентами — від Польщі часів Другої світової війни до Сан-Франциско сьогодення.

Минуло багато років. Альма Беласко й Ірина Базілі, різні за віком, походженням, соціальним станом — не мали б ніколи зустрітися. Однак доля (чи воля письменниці) звела їх одного дня в інтернаті для літніх людей у Каліфорнії. Ця зустріч спричинила каскад подій, які наче розсунули часові та географічні межі, тривають у різних куточках світу сьогодні й у минулому — водночас.

«Японський коханець» Ісабель Альєнде, як і її знаковий роман «Дім духів», не відпускає читача до останньої сторінки.

 

ПІДНОМІНАЦІЯ «ПОЕЗІЯ / АФОРИСТИКА»

Антологія української поезії ХХ століття: від Тичини до Жадана / упоряд. І. Малкович. — 2-ге вид., допов. — Київ : А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2017. — 2016 с. — (Українська Поетична Антологія).

До антології увійшли знакові поезії найпомітніших українських поетів ХХ століття — від Тичини до Жадана. Це найкомпактніша за формою і одна з найповніших за текстами українська поетична антологія. У книзі 2016 сторінок.

 

Павличко, Д. Два кольори : вибр. вірші, пісні, поеми / Д. Павличко. — Київ : А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2017. — 320 с. — (Українська Поетична Антологія).

До поетичного вибраного Дмитра Павличка — одного з найвідоміших українських поетів кінця ІІ тисячоліття — увійшли найкращі вірші й поеми з усіх періодів його творчості. Неймовірний темперамент і жага до життя круто заносили поета на шалених віражах ХХ століття, однак любов, як найвірніший компас, непомильно виводила його на сонячні шляхи правди і повертала до себе справжнього. Його збірки любовної лірики «Таємниця твого обличчя» та «Золоте ябко» — осібна сторінка у скарбниці української поезії, а пісню «Два кольори» з її прихованими смислами знає чи не кожний українець.

Жиленко, І. Євангеліє від ластівки / І. Жиленко. — Київ : А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2017. — 384 с. — (Українська Поетична Антологія).

Хто вам казав, що віршами треба боротися? Я ними співаю», — казала вона і змережувала свої зошити безтурботно-сонячною поезією з романтичним хмелем київської старовини і чистих почувань. Проте ревнива доля українського поета підстерегла і її — наприкінці життя сонячна енергія Ірини Жиленко перебродила в гіркі меди внутрішньої самотності, які перелилися в рядки високих поетичних вартостей. До книги вибраного однієї з найкращих українських поетів ХХ ст. увійшли вірші з усіх її тринадцяти збірок.

 

 

Римарук, І. Три потоки місячного світла : вибр. поезії / І. Римарук. — Київ : А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2017. — 384 с. — (Українська Поетична Антологія).

До вибраного Ігоря Римарука — одного з найвизначніших поетів другої половини ХХ ст. — увійшли вірші з усіх його попередніх збірок, які якнайповніше відображають творчий шлях цього бездоганного майстра поетичної форми і змісту.

 

 

НОМІНАЦІЯ «СОФІЯ»

ПІДНОМІНАЦІЯ «ФІЛОСОФІЯ / АНТРОПОЛОГІЯ / ПСИХОЛОГІЯ»

 

Юнг, К. Г. AION: нариси щодо символіки самості / К. Г. Юнг ; наук. ред. укр. вид. О. Фешовець ; переклав з нім. К. Котюк. — Львів : Астролябія, 2016. — 432 с.

Книга Карла Ґустава Юнґа «Аion» належить до найважливіших пізніх творінь автора і розвиває проблематику, опрацьовану в його збірці нарисів «Архетипи і колективне несвідоме». Опираючись на широку експлікацію християнської, гностичної та алхімічної символік, автор пояснює архетип психічної цілості, самості, історично пов’язуючи його з постаттю Христа, яка, на його думку, є символом всеохопної цілості під час християнського Еону, синхроністичного Великому місяцеві Риб. Основним мотивом такого пояснення є намагання допомогти модерній людині дати собі раду із властивими їй знекоріненням та світоглядною дезорієнтацією, що постійно загрожують небезпекою утопічних психозів.

 

ПІДНОМІНАЦІЯ «ПОЛІТОЛОГІЯ / СОЦІОЛОГІЯ»

 

Стігліц, Джозеф. Ціна нерівності: Як теперішнє поділене суспільство загрожує нашому майбутньому / Джозеф Стігліц. — Київ : Темпора, 2017. — 584 с.

Лауреат Нобелівської премії з економіки Джозеф Стіґліц стверджує: сьогодні Америка має більшу нерівність і менше можливостей для найбідніших громадян, ніж решта демократичних країн світу. Ринок, що, на думку опонентів Стіґліца, має сам себе регулювати, перебуває під впливом нечисленної еліти та політичних кіл, що маніпулюють ним задля прибутку корпорацій. Якісна медицина, податкові пільги і навіть освіта є привілеями багатіїв і членів уряду. У своєму бестселері Стіґліц не лише пояснює, як Америці вийти з порочного кола, а й пропонує конкретну програму для досягнення більш справедливого розподілу багатства. Адже саме це, на думку автора, є запорукою майбутнього процвітання Америки.

 

НОМІНАЦІЯ «ОБРІЇ»

ПІДНОМІНАЦІЯ «НАУКОВО-ПОПУЛЯРНА ЛІТЕРАТУРА»

Ґальфар, К. Всесвіт на долоні: Подорож крізь простір, час та за їхні межі / К. Ґальфар ; переклав з англ. Т. Цимбал. — Київ : Yakaboo Publishing, 2017. — 312 с.

Кристоф Ґальфар — фізик, учень Стівена Гокінга, співавтор книжки «Джордж і таємний ключ до Всесвіту» Гокінга та його доньки Люсі, — пояснює найновіші досягнення науки про Всесвіт у дуже доступній і дотепній манері, цього разу радше для дорослих, ніж для дітей. Складне у максимально простому викладі.

 

Докінз, Р. Егоїстичний ген / Р. Докінз ; пер. з англ. Я. Лебеденка. — Харків: Клуб сімейного дозвілля, 2017. — 544 с.

«Егоїстичний ген» — перша і водночас визначна книжка Річарда Докінза, що досі залишається найвідомішою його працею і навіть через 40 років інтригує та не втрачає своєї актуальності. «Ми є машинами для виживання — самохідними роботами, що сліпо запрограмовані на збереження егоїстичних молекул, відомих як гени», — саме так проголошує автор.

У чому ж полягає «егоїстичність» генів? Чому вчений так безжально висловлюється про людей? Які погляди відстоює? Річард Докінз наполягає на тому, що саме ген, а не особина є одиницею природного добору. Несподівано, чи не так? Але це ще не все. Альтруїзм автор пояснює не підсвідомим намагання зберегти вид, а саме егоїстичністю генів: вони вдаються до найвигіднішої стратегії, щоб залишити у вічності часточку себе.

Засоби масової інформації часто називають Докінза «ротвейлером Дарвіна» за палке відстоювання теорії природного добору.

 

ПІДНОМІНАЦІЯ «БІЗНЕС / ЕКОНОМІКА / УСПІХ»

Сенор, Д. Країна стартапів: Історія ізраїльського економічного дива : з передмовою авторів до українського видання / Д. Сенор, С. Синґер ; пер. з англ. М. Лузіна. — Київ : Yakaboo publishing, 2016. — 360 с.

Ізраїль — маленька країна без будь-яких природних ресурсів, яка знаходиться в постійному стані війни. Але ми знаємо її завдяки високій підприємницькій культурі, адже Ізраїль створює більше стартапів, ніж великі стабільні країни, за винятком хіба що США. У чому секрет такого успіху? Щоб відповісти на це питання, автори книги Ден Сенор і Сол Сінгер розглядають особливості життя, освіти та культури країни.

Одна з причин — це інновації, на які зробили ставку в Ізраїлі. Доступ до новітніх наукових розробок необхідний успішним компаніям, а держава повинна прибрати перешкоди на шляху до них. Інша причина – обов’язкова військова служба: вступ до лав військового підрозділу рівнозначно вступу до престижного університету.

 

ПІДНОМІНАЦІЯ «ПУБЛІЦИСТИКА / СУЧАСНІ МЕМУАРИ»

Муравський, Д. Через війну: Погляд волонтера : фотоальбом / Д. Муравський. — Київ : Люта справа, 2017. — 280 с.

Фотоальбом Дмитра Муравського «Через війну. Погляд волонтера» — результат трирічної роботи команди соціального волонтерського проекту «Коли закінчиться війна…». Загалом фотобаза проекту складає більше трьох терабайт пам’яті, декілька десятків тисяч файлів, з яких лише деякі оприлюднювались.

Часовий проміжок та географія фоторобіт охоплюють всю зону АТО. Усі світлини й оповідання є реальними, зробленими та зібраними на передовій як наслідок волонтерської активності у різних напрямках. У деяких випадках через об’єктивні причини було змінено географічні назви й імена героїв.

 

 

ПІДНОМІНАЦІЯ «СПЕЦІАЛЬНА ЛІТЕРАТУРА / ДОВІДКОВІ ВИДАННЯ»

 

Волощенко, С. Колекція митрополита Володимира (Сабодана): рукописи, стародруки і рідкісні видання : каталог / С. Волощенко. — Київ : Фонд пам’яті Блаженнійшого Митрополита Володимира, 2017. — 504 с. : фот.

У каталозі вміщено науково-бібліографічні описи 129 рукописів, а також стародрукованих і рідкісних видань XVI—ХІХ ст. із колекції Блаженнішого Митрополита Володимира, а також різного роду покажчики і бібліоґрафія. Видання вводить у науковий обіг новий книгознавчий матеріал, який може бути джерелом для історико-книгознавчих досліджень та різнобічних гуманітарних студій.

 

 

 

НОМІНАЦІЯ «МИНУВШИНА»

ПІДНОМІНАЦІЯ «ПОПУЛЯРНІ ВИДАННЯ / ІСТОРИЧНА БЕЛЕТРИСТИКА»

 

Тинченко, Я. Лицарі Зимових походів, 1919—1922 рр. / Я. Тинченко. — Київ : Темпора, 2017. — 760 с.

Лицарі Зимових походів» — це книжка про активних учасників боротьби за незалежність України впродовж 1919—1922 рр. Разом з висвітленням докладної історії Першого та Другого Зимових походів Армії Української Народної Республіки замальовується доля багатьох учасників цих знакових подій.

 

 

 

 

ПІДНОМІНАЦІЯ «ДОСЛІДЖЕННЯ / ДОКУМЕНТИ»

 

 

Яковенко, Н. У пошуках Нового неба: Життя і тексти Йоаникія Ґалятовського / Н. Яковенко. — Київ: Критика, Laurus, 2017. — 704 с.

Книжку присвячено найпопулярнішому свого часу церковному письменникові другої половини ХVІІ століття Йоаникію Ґалятовському. Але йдеться тут не лише про біографію і твори знаного могилянського книжника, тлумача західних уявлень про Бога й світ для тодішнього православного християнина.

 

 

 

ПІДНОМІНАЦІЯ «БІОГРАФІЯ / МЕМУАРИ»

 

Князі Олельковичі-Слуцькі / під ред. І. Тесленка. — Київ : Балтія-Друк, 2017. — 300 с. — (Еліта).

Науково-популярне видання, четвертий том започаткованої серії «Еліта», присвячене князівському роду Олельковичів-Слуцьких, які вважалися носіями київської князівської традиції. В Києві розпочалася історія цієї княжої родини, тут, у Литовському замку, княжили основоположники роду, в Києві вони померли і були поховані. Історія роду, починаючи з середини XIV ст., тривала майже 300 років і охоплює 9 поколінь князів, що були творцями історії Великого князівства Литовського.

 

 

НОМІНАЦІЯ «ДИТЯЧЕ СВЯТО»

ПІДНОМІНАЦІЯ «КНИЖКИ ДЛЯ МАЛЕЧІ ТА МОЛОДШИХ ШКОЛЯРІВ»

 

 

 

Велика ілюстрована книга казок українських та зарубіжних письменників / упоряд. І. Малкович. — Київ : А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2017. — 144 с.

Книжка з таким щедрим ілюструванням — велика рідкість. Чудові казки українських та іноземних письменників з розкішними ілюстраціями провідних українських художників.

 

 

 

ПІДНОМІНАЦІЯ «ТВОРИ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ СЕРЕДНІХ КЛАСІВ»

 

Коршунова, А. Комп і компанія / А. Коршунова. — Київ : Час майстрів, 2017. — 230 с. : іл. — (Рекомендуємо прочитати).

Ця книжка про те, як знайти себе у цьому зеленому, сонячному, галасливому світі, повному пригод і несподіванок ― варто лише натиснути кнопку «Вимкнути комп’ютер» і зробити крок назустріч літу. В умовах, коли з раннього дитинства діти оточені різноманітними інтерактивними електронними пристроями, починаючи з іграшок і закінчуючи комунікаційними ґаджетами, через які вони пізнають світ і спілкуються з рідними, в тому числі з батьками, цей твір може стати для підлітка першим кроком до усвідомлення переваг «живого» спілкування.

 

 

ПІДНОМІНАЦІЯ «ПІДЛІТКОВА ТА ЮНАЦЬКА ЛІТЕРАТУРА»

 

 

Корній, Д. Чарівні істоти українського міфу: духи природи / Д. Корній. — Харків : Vivat, 2017. — 319 с.

Перед читачем постає величезний і дуже цікавий шар культурної спадщини давніх українців, химерний світ чарівних істот праукраїнської міфології.

 

 

 

ПІДНОМІНАЦІЯ «ПІЗНАВАЛЬНА ТА РОЗВИВАЮЧА КНИГА»

Наречена : Мандрівка у світ українського весільного костюму / Я. Винницька, Ю. Табенська, Д. Осипов. — Львів : Терра Інкогніта, 2017. — 32 с., [4] арк. іл.

Дитячий арт-бук «Наречена» — це мандрівка у світ традиційного весільного костюму.

Чи можливо бути королівною у сорочці з домотканого полотна?

Автори прагнуть показати неймовірну розкіш традиційного вбрання і навчити дітей відрізняти борщівську сорочку від поліської, гуцульські запаски від полтавської плахти, впізнавати баламути, дукачі, зґарди. І, можливо, тоді хтось з дівчаток захоче стати королівною у сорочці з домотканого полотна.

 

Ушкалов, Л. Шевченко від А до Я / Л. Ушкалов. — Львів : Вид-во Старого Лева, 2017. — 80 с.

«Шевченко від А до Я» — продовження серії абеток-енциклопедій «Видавництва Старого Лева», у якій відомих діячів української культури показано з неочікуваного і дуже людяного боку. Це арт-бук для родинного читання, завдяки якому і діти, і дорослі дізнаються не лише біографію Тараса Шевченка, а полюблять його так, як можна любити друга.

 

НОМІНАЦІЯ «ВІЗИТІВКА»

ПІДНОМІНАЦІЯ «МАЛЯРСТВО / ФОТОГРАФІЯ / ПЛАСТИКА»

 

Як у Тіні: Георгій Якутович як ілюстратор книги «Тіні забутих предків» / [упоряд.: П. Ліміна, П. Гудімов]. — Київ : Артбук, 2017. — 181 с. : іл.

Книжка «Як у Тіні» — це спроба подивитися на особу-феномен, Георгія Якутовича, крізь призму однієї з проілюстрованих ним книг — «Тіні забутих предків» Михайла Коцюбинського. Видання стало етапним як у житті художника, так і в розвитку української графіки.

 

 

 

 

ПІДНОМІНАЦІЯ «МИСТЕЦТВОЗНАВСТВО / ЕТНОГРАФІЯ / ІСТОРІЯ / ПОВСЯКДЕННЯ»

 

Горбачов, Д. Случаї / Д. Горбачов ; упоряд. Т. Філевська. — Київ : Артбук, 2017. — 173 с. : іл.

«Случаї» — це історії, інтермедії, напіванекдоти чи особливі випадки, спогади або роздуми, де поєднались історія, мистецтво і трохи гумору. Вони записані зі слів Дмитра Омеляновича Горбачова — колишнього директора Національного художнього музею України, закоханого в українську культуру і мистецтво дослідника, відкривача та популяризатора українського авангарду.

 

 

 

 

ПІДНОМІНАЦІЯ «КРАЄЗНАВЧА І ТУРИСТИЧНА ЛІТЕРАТУРА / ДОРОЖНІ НОТАТКИ»

Гирич, І. Український Київ кінця XIX—початку XX ст. : культурологічний есей / І. Гирич. — 2-ге вид. — Київ : Пенмен, 2017. — 780 c., [16] с. фотоіл.

Книжку присвячено історичним місцям Києва, його відомим і маловідомим локаціям, видатним людям, що жили і творили в його межах. Стиль автора, легкий та інформативний, дозволяє відкрити захопливу історію столиці для читачів різного рівня підготовленості.

 

 

Ярон, С. Київ у 80-х роках: Спогади старожила / статті, комент. та добір іл. О. М. Друг. — Київ : Варто, 2017. — 560 с.

Книжка спогадів відомого київського адвоката і журналіста Сергія Ярона знайомить сучасного читача з різноманітним життям Києва кінця ХІХ ст. Поряд з характеристикою діяльності вищої адміністрації краю, подається ставлення киян до міської думи та її гласних. Яскрава картина повсякдення міста йде поряд з поданими з тонким гумором описами окремих діячів громадського і культурного життя Києва. Все разом дає уявлення про зовсім інший, нам не знайомий Київ.

 

НОМІНАЦІЯ «НОН-ФІКШН»

Цьогоріч «Книжка року» вперше запровадила номінацію «Нон-фікшн». Ініціаторами виступили режисер та продюсер Володимир Тихий, його син Антон Тихий та літературознавець Ростислав Семків.

Тинченко, Я. Лицарі Зимових походів, 1919—1922 рр. / Я. Тинченко. — Київ : Темпора, 2017. — 760 с.

Лицарі Зимових походів» — це книжка про активних учасників боротьби за незалежність України впродовж 1919—1922 рр. Разом з висвітленням докладної історії Першого та Другого Зимових походів Армії Української Народної Республіки замальовується доля багатьох учасників цих знакових подій.

 

 

 

Підготувала Тетяна Зуляк, завідувач сектору міжбібліотечного абонементу

© Тернопільська обласна універсальна бібліотека, 2018

Розпочніть писати і натисніть enter для пошуку