XVIII Всеукраїнський рейтинг «Книжка року 2016» 17 лютого 2017 р. у Національній бібліотеці України імені В. І. Вернадського оголосив свої результати. Цьогоріч у семи тематичних номінаціях рейтингу 76 експертів оцінили 1098 видань.

Гран-прі «Книжка року 2016»

Шевченківська енциклопедія : в 6 т. / редкол.: М. Г. Жулинський [та ін.]. — Київ : Ін-т літ. ім. Т. Г. Шевченка, 2012 — .

Т. 5 : Пе-С / ред.: О. В. Боронь, В. Л. Смілянська. — 2015. — 1040 с. : іл.

Т. 6 : Т-Я / ред.: В. Л. Смілянська, Н. П. Чамата. — 2015. — 1120 с. : іл.

У цій енциклопедії викладено основні відомості про життя, творчість і особистість Тараса Шевченка, його епоху та оточення, місце в національній та світовій культурі, підсумовано понад півторасторічний досвід вивчення всіх аспектів шевченкіани в українському та зарубіжному шевченкознавстві.

 

Лауреати XVIII Всеукраїнського рейтингу «Книжка року 2016»

Номінація «Хрестоматія»

Підномінація «Художня класика»

Беладонна : любовний роман 20-х років / уклад. Я. Цимбал. — Київ : Темпора, 2016. — 808 с.

У новій антології проекту «Наші двадцяті» зібрано зразки любовного роману 20-х років – літератури, яку називали порнографічною, сороміцькою, тілесною, літератури, яка, проте, дає зрозуміти, про що думали, як думали і що думали про почуття, родину, кохання і міжстатеві конфлікти у той час. Зібрані тексти ілюструють тезу, що двадцяті – час не лише «серйозної» високочолості, покликаної служити музам, а й цілком якісної, цікаво зробленої масовості.

 

Постріл на сходах : детектив 20-х років / уклад. Я. Цимбал. — Київ : Темпора, 2016. — 528 с.

До антології увійшли зразки масової української літератури 1920-1930-х років — детективи з напруженим сюжетом, сміливими героями, пострілами й гонитвами, все те, що потім зникло з обрію років на шістдесят, те, без чого годі уявити будь-яку повнокровну літературу.

 

Шляхи під сонцем : репортаж 20-х років / уклад. Я. Цимбал. — Київ : Темпора, 2016. — 860 с.

Після антологій детективу і любовного роману 20-х років Темпора видає книжку репортажів цього ж періоду. Видання містить 5 репортажів, а саме подорожніх нарисів, які не передруковувалися після 1932 року. Їхня географія доволі широка – від Дніпра і до Ірану. Автори цих репортажів – письменники-футуристи, що перебували у пошуках форми літературних творів, що обіцяє антології бути цікавою не тільки в плані змісту подорожніх нотаток, а й з погляду стилю письма. Дмитро Бузько і Гео Шкурупій плавали Дніпром і бачили Дніпрельстан. Олександр Мар’ямов роздивлявся Іран та Ірак. Миколі Трублаїні випала честь помандрувати в полярні води до далекого острова Врангеля, дорогою завітавши у тропіки. Валер’ян Поліщук ретельно оглядав Норвегію й трошки менш ретельніше – Швецію й Фінляндію, а Саві Голованівському доля дозволила глянути на фашистську Італію.

Фото 6

Йогансен, М. Подорожі філософа під кепом / М. Йогансен. — Київ : Темпора, 2016. — 448 с.

Майка Йогансена, чиї тексти були «забутими» з ідеологічних міркувань за часи радянської влади, називають «чудомайстром», дотепним і талановитим письменником, який може про що завгодно у світі розповісти цікаво: і про мандрівку навколо власної кімнати, і про пригоди сірникової коробки. Натомість автор виходить за межі власної квартири і їде розповідати про нафту у Казахстані, про гоніння євреїв у Нікопольському районі, а також про Дніпровсько-Бузький лиман під час путини.

 

 

 

Підномінація «Життєписи»

Горак, Р. Кинути каменем : есеї про Ірину Вільде / Р. Горак. — Львів : Апріорі, 2016. — 540 с.

До цього видання включено написані у різний час есеї львівського письменника Романа Горака «Таємниці Ірини Вільде», «Кинути каменем» та «Ота одвічна загадка любові», які відкривають для читача невідомий світ видатної української письменниці Ірини Вільде, котрій судилося жити в складних історичних умовах та які знайшли своє відображення на сторінках її творів. Свого часу два перші есеї друкувались на сторінках журналу «Дзвін», а есей «Ота одвічна загадка любові» разом з листами Ірини Вільде до її товаришки юності Ольги Годованської, що склали документальну основу твору, на сторінках журналу Івано-Франківської спілки письменників України «Перевал»

 

Підномінація «Літературознавство / критика»

Шевченківська енциклопедія : в 6 т. / редкол.: М. Г. Жулинський [та ін.]. — Київ : Ін-т літ. ім. Т. Г. Шевченка, 2012 — .

Т. 5 : Пе-С / ред.: О. В. Боронь, В. Л. Смілянська. — 2015. — 1040 с. : іл.

Т. 6 : Т-Я / ред.: В. Л. Смілянська, Н. П. Чамата. — 2015. — 1120 с. : іл.

У цій енциклопедії викладено основні відомості про життя, творчість і особистість Тараса Шевченка, його епоху та оточення, місце в національній та світовій культурі, підсумовано понад півторасторічний досвід вивчення всіх аспектів шевченкіани в українському та зарубіжному шевченкознавстві.

 

Номінація «Красне письменство»

Підномінація «Сучасна українська проза / есеїстика / драматургія»

Ульяненко, О. Яйця динозавра / О. Ульяненко. — Київ : Люта справа, 2016. — 192 с.

У книзі зібрані оповідання одного з найкращих українських майстрів малої прози Олеся Ульяненка, написані протягом 1986-2010 рр. й оприлюдненні у різноманітних виданнях, починаючи самвидавним часописом «Повстанський шлях» і закінчуючи гламурним журналом для чоловіків «ХХL».

 

 

 

 

Підномінація «Жанрова література (детектив, фантастика, любовний роман)»

 

Винничук, Ю. Цензор снів / Ю. Винничук. — Харків : Фоліо, 2016. — 319 с.

Юрій Винничук — український письменник, поет, драматург, літературний діяч. Живе і працює у Львові. Герої роману «Цензор снів» озираються на своє життя, яке припало на добу тоталітарних режимів, і звіряються у різних способах виживання – від цинічного до шляхетного. Водночас така карколомна мандрівка в минуле приносить багато несподіванок. Роман “Цензор снів” – твір багатошаровий, інтригуючий і актуальний, де тривожний настрій змішується з гротеском, шокуючі відкриття з метафоричними алюзіями, натуралістичні описи з гостросюжетними елементами.

 

 

 

Підномінація «Зарубіжна проза / есеїстика / драматургія»

Рушді, С. Сатанинські вірші / С. Рушді. — Київ : Вид-во Жупанського, 2016. — 520 с. — (Майстри світової прози).

Салман Рушді, народився у 1947 р. — британський письменник, критик і публіцист індійського походження, без перебільшення один із найвідоміших англомовних письменників сучасності. Салман Рушді є автором понад двадцяти книжок. За роман «Опівнічні діти» у 1981 році Салман Рушді здобув Букерівську премію. А вже 1993 року він отримує Букер Букерів, як автор найкращого роману за всю сорокарічну історію існування премії. Після публікації роману «Сатанинські вірші» у 1989 році Аятола Хомейні виголошує Рушді фетру, і відтоді письменник змушений постійно переховуватися під вигаданими іменами, перебуваючи під охороною спеціальних підрозділів поліції. Проте це не завадило йому продовжити працювати, створюючи цілу низку визначних літературних творів.

Роман «Сатанинські вірші» є найскандальнішим не лише у творчому доробку Салмана Рушді, а й у новітній історії світової літератури.

Підномінація «Поезія / афористика»

Антологія української поезії, ХХ століття / упоряд. І. Малкович. — Київ : А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2016. — 1280 с. — (Українська поетична антологія).

До антології увійшли знакові поезії найпомітніших українських поетів ХХ століття, народжених до 1950 року, — від Павла Тичини до Олега Лишеги та Анатолія Кичинського. Антологія покликана закохати молодого читача в українську поезію.

 

 

 

 

Номінація «Софія»

 Підномінація «Вітчизняна гуманітаристика»

Лютий, Т. Ніцше. Самоперевершення / Т. Лютий. — Київ : Темпора, 2016. — 978 с.

Дослідження присвячене вивченню біографії та філософської спадщини Фрідріха Ніцше. Монографія є спробою охопити загальну тематику і простежити трансформацію поглядів німецького філософа. Розвідка окреслює культурний контекст формування мислителя, з’ясовує, як він сприймав поширені в ХІХ ст. соціально-політичні рухи, простежує сторонні ідейні впливи на його погляди, порушує питання про причини експлуатації інтелектуального доробку Ніцше тоталітарними ідеологіями.

 

 

 

Підномінація «Зарубіжна гуманітаристика»

Історія європейської цивілізації. Греція / за ред. Умберто Еко ; пер. з італ.: О. В. Сминтина [та ін.]. — Харків : Фоліо, 2015. — 863 с. : іл.

Історія європейської цивілізації. Близький Схід / за ред. Умберто Еко ; пер. з італ.: О. В. Сминтина [та ін.]. — Харків : Фоліо, 2016. — 1310 с. : іл.

Проект «Історія європейської цивілізації» охоплює період від античних часів до ХХ століття і поділений на три основних блоки: Античність (Рим, Греція, Близький Схід); Середньовіччя (Раннє середньовіччя, Високе середньовіччя, Пізнє середньовіччя, ХV століття); Сучасність (ХVI—ХХ століття).

Статті до цього надзвичайного проекту написані провідними італійськими фахівцями у кожній галузі. Також видання доповнено багатим ілюстративним матеріалом — як всесвітньо відомими шедеврами, так і першодруками із багатьох музеїв світу.

Номінація «Обрії»

Підномінація «Науково-популярна література»

Венс, Е. Ілон Маск : Tesla, SpaceX і шлях у фантастичне майбутнє / Е. Венс. — Київ : Форостина О. В., 2016. — 416 с.

Серед легенд технологічного бізнесу, мабуть, саме Ілона Маска найбільше обдаровують гучними епітетами та приголомшливими порівняннями: його називають і Леонардо да Вінчі нашої епохи, і новим Стівом Джобсом. Без нього не було би ані платіжної системи PayPal, ані електромобілів Tesla, ані перших приватних космічних польотів. Він замірився не тільки пересадити людство на електромобілі, зняти його з нафтової голки завдяки сонячній енергії та мережі супер-зарядок для електромобілів, але й розпочати колонізацію Марса та зробити людську цивілізацію міжпланетною.

Знаний у світі технологій американський журналіст Ешлі Венс зміг отримати ексклюзивний доступ до Маска, одного з найвідчайдушніших підприємців Кремнієвої долини і світу, а також до його родини, колег та друзів. Ця книжка відстежує його шлях від непростого дитинства у Південній Африці й аж до сходження на вершини світового бізнесу.

 

Підномінація «Публіцистика / сучасні мемуари»

Майдан. Свідчення, Київ, 2013-2014 роки / за ред.: Л. Фінберг, У. Головач. — Київ : Дух і Літера, 2016. — 784 с. — (Бібліотека спротиву, бібліотека надії).

Ця книга – добірка свідчень про події Революції Гідності в Україні (листопад 2013 – лютий 2014 років). Зібрано та публікуються розповіді оборонців, медиків, священиків, митців – людей різного віку та фаху, мешканців практично всіх регіонів країни. Вони були учасниками й свідками Майдану – етапу «народження нової нації».

 

 

 

 

Підномінація «Спеціальна література / довідкові видання»

SUPER__VYVID

Климентій (Стасів В.; отець). Місія високого слова. Василіянське книговидання: минуле, сучасне і майбутнє / отець Климентій (Василь Стасів). — Жовква : Місіонер, 2015. — 462 с. : іл.

З приводу відзначення 120-річчя від свого заснування «Місіонер» видав альманах «Місія високого слова». Пропоноване видання реалізує ідею узагальнення багатовікової праці василіанського монашества в царині книговидання як його харизми і духовного покликання. Автор — отець Климентій Стасів, подає відомості про давні осередки книгодрукування під опікою Чину святого Василія Великого.

 

 

 

 

Номінація «Минувшина»

Підномінація «Популярні видання/історична белетристика»

Мейс, Д. Україна: матеріалізація привидів / Д. Мейс. — Київ : Кліо, 2016. — 688 с.

У своїй титанічній праці Джеймс Мейс обстоює істину про штучність та антиукраїнську спрямованість одного з найбільших геноцидів в історії — Голодомору 1932—1933 років, документально підтверджує нерозривний взаємозв’язок між минулим, теперішнім і майбутнім України, який характеризується прагненням до державної незалежності, соціального прогресу. Він доносить до нас голос покоління наших співвітчизників, які розповідають, як нищилася українська нація-держава, розкриває характер, масштаби і причини здійснюваної Кремлем терористичної політики щодо України.

У збірці також уміщено статті про больові точки нинішнього часу.

 

 

Підномінація «Дослідження, документи»

1933: «І чого ви ще живі?» / НАН України, Ін-т історії України; упоряд. Т. Боряк. — Київ : Кліо, 2016. — 720 с.

Працю сфокусовано на такому аспекті Голодомору, як вилучення незернових запасів, їжі й одягу в селян, адже загальноусталеною є думка про конфіскацію саме зерна для виконання плану хлібозаготівель. Упорядник на прикладі свідчень, зібраних у різних країнах і роках, наводить читачеві картину тотального охоплення України вилученням будь-чого, що могло бути використане в їжу: від картоплі і кваснини до жмені квасолі.

 

 

 

Підномінація «Біографії, мемуари»

Князі Вишневецькі / [І. Чаманська [та ін.] ; під наук. ред.: І. Тесленка [та ін.]. — Київ : Балтія-Друк, 2016. — 319 с. : іл., фот.

Науково-популярне видання, третій том започаткованої серії «Еліта», розповідає про історію роду князів Вишневецьких — про одну з наймогутніших і найбагатших фамілій української магнатерії. Серед представників роду — Дмитро (Байда) Вишневецький, що вважається засновником Запорізької Січі, і Ярема Вишневецький — лютий ворог козацького руху під проводом Богдана Хмельницького; Раїна Вишневецька (Могилянка) — меценатка, покровителька православних монастирів і король Речі Посполитої Михайло Корибут Вишневецький. Життєписи цих особистостей і їх слід у історії України — це і є темою досліджень українських, польських, литовських і білоруських науковців.

 

 

Номінація «Дитяче свято»

Підномінація «Книжки для малечі та молодших школярів»

Дерманський, С. Маляка — принцеса Драконії / С. Дерманський. — Вінниця: Теза, 2015. — 157 с.

Як розпізнати і правильно проковтнути принцесу. Саме такому навчають… у драконячій школі. Та Драго і Пиптик, учні-дракончики, вважають, що все те — нудота. Бо де ж вони є, ті принцеси? Нема їх давно. А може, й не було ніколи. Бо як же ти знатимеш, що перед тобою — справжнісінька принцеса? От і Драго і Пиптик не знали, доки не довелося летіти на її пошуки.

 

Дерманський, С. Маляка і Навіжений дракон / С. Дерманський. — Вінниця : Теза, 2016. — 157 с.

«Маляка і Навіжений дракон» це продовження серії про Маляку, принцесу Драконії. Цього разу проковтнути збираються вже не Маляку, а її бабусю. І не просто учні драконячої школи, а величезний Навіжений дракон. Але вирішувати будь-які проблеми із друзями завжди легше та, навіть, веселіше.

 

Дерманський, С. Маляка і Гаплик / C. Дерманський. — Вінниця : Теза, 2016. — 156 с.

Бути принцесою в Драконії почесно, бо до тебе весь час приходять по пораду, по справедливість або просто лизькнути. Але ж і так само небезпечно, бо ж рано чи пізно настане час, коли якийсь драконисько захоче тебе… проковтнути.

Невже то і є кінець Малячиного принцесування? Невже усьому гаплик?

 

 

Підномінація «Твори для школярів середніх класів»

Фалькович, Г. Шалахмонеси :  вірші для дітей / Г. Фалькович. — Київ : Дух і Літера, 2016. — 48 с.

Подарунковий великоформатний варіант видання дитячих віршів відомого українського поета Григорія Фальковича. Веселі й мудрі вірші відразу хочеться вивчити. У «Шалахмонесах» можна читати вірші і можна читати малюнки, виконані об’ємним друком в стилі оформлення середньовічних манускриптів.

 

 

 

 

Підномінація «Підліткова та юнацька література»

Шекспір, В. Ромео і Джульєтта / В. Шекспір. — Київ : А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2016. — 208 с.

Про історію закоханої пари юних воронців розповідає з півсотні фільмів, опери, балети, мюзикли, тисячі вистав, перекладів…

Нове видання здійснено двома знаковими майстрами сучасного українського культурного простору — Юрієм Андруховичем та Владиславом Єрком. Їхня версія «Ромео і Джульєтти» — це щаслива нагода пережити безсмертний твір по-новому, гостро відчути його вічну актуальність.

 

 

 

Підномінація «Пізнавальна та розвивальна книга»

Друк

Тихолоз, Б. Франко від А до Я / Б. Тихолоз, Н. Тихолоз. — Львів : Вид-во Старого Лева, 2016. — 72 с. : іл. — (Дитячі освітні книжки).

«Франко від А до Я» – абетка-енциклопедія про Івана Франка. Ми звикли називати його українським Каменярем, Вічним революціонером, енциклопедистом та генієм через неймовірну жагу до знань і працелюбство. Але чи знаємо ми насправді, яким Франко був: що любив, які мав хобі, куди подорожував?

«Франко від А до Я» — винятковий арт-бук, книжка для дітей (і не лише для них), завдяки якій знайомство з Франком стане початком дружби на роки. В цій книзі багато фактів, гумору, вміння дивитися на себе та інших без зайвого пафосу, а ще стільки цікавого і раніше незнаного. Вона — про Франка: стильного, молодіжного, близького. Арт-бук — чудовий приклад того, як варто знайомити класиків і читачів, щоб вони полюбили один одного.

 

Номінація «Візитівка»

 Підномінація «Мистецтво»

Казимир Малевич. Київський період, 1928–1930 / упоряд. Т. Філевська. — Київ : Родовід, 2016. — 336 с. : іл.

До цієї книжки увійшли матеріали з архіву мистця Мар’яна Кропивницького, мистецькі твори Казимира Малевича з його персональної виставки 1930 року, листи з Києва і до київських адресатів, статті Малевича в «Новій ґенерації», «Альманаху-авангард» та інші документи, пов’язані з київськими проектами мистця.

 

 

 

 

Підномінація «Етнологія / етнографія / фольклор / історія повсякдення / соціолінгвістика»

Куліш, П. Повне зібрання творів. Т. ІІІ. Записки о Южной Руси / П. Куліш. — Київ : Критика, 2015.
Кн.1. — 2015 — 416 с.
Кн.2. — 2015. — 384 с.

«Записки о Южной Руси» — збірник фольклорних і літературних творів та історичних матеріалів, упорядкований і виданий Пантелеймоном Кулішем у 1856-1857 рр. у Петербурзі в двох книгах. Це не тільки чудова фольклористика, а й пам’ятка мовознавства, бо тут вперше застосовано так звану «кулішівку» — першу фонетичну абетку, яка лежить в основі сучасного українського правопису.

 

Підномінація «Краєзнавча і туристична література / дорожні нотатки / урбаністика»

Заплетал, Ф. Дерев’яні церкви Закарпаття : фотоальбом / Ф. Заплетал. — Ужгород : Вид-во Олександри Гаркуші, 2015. — 120 с. : іл.

У фотоальбомі представлено найповнішу збірку світлин дерев’яних церков Закарпаття, зроблених чеським дослідником Флоріаном Заплеталом у 1919—1925 роках, коли край входив до складу Чехословаччини. Деякі церкви вже втрачені й дійшли до нас лише на його світлинах.

Заплетал, Ф. Міста і села Закарпаття / Ф. Заплетал. — Ужгород : Вид-во Олександри Гаркуші, 2016. — 176 с.

У книзі представлено повну збірку світлин Флоріана Заплетала, зроблених у період 1921–1925 роках в містах і селах Закарпаття, коли край входив до складу Чехословаччини. Його об’єктив зафіксував все розмаїте Закарпаття, яке нині майже повністю втрачено.

Розпочніть писати і натисніть enter для пошуку