Підбито підсумки XVІ Всеукраїнського рейтингу «Книжка року» — найстарішого і наймасовішого книжкового конкурсу-огляду в Україні.

Експертна комісія оцінила 919 видань, які розподілила за сімома номінаціями. До коротких списків увійшли книжки 66 видавництв з вісьми міст України (Київ — 95 книжок, Львів — 36, Харків — 13, Тернопіль та Чернівці — по 2, Івано-Франківськ, Одеса і Черкаси — по 1).

ПЕРЕМОЖЦІ ВСЕУКРАЇНСЬКОГО РЕЙТИНГУ «КНИЖКА РОКУ — 2014»:

ГРАН-ПРІ

Гран-прі цього року отримав Станіслав Кульчицький з книгою «Червоний виклик. Історія комунізму в Україні від його народження до загибелі» у трьох книгах.


Кульчицький, С. Червоний виклик : історія комунізму в Україні від його народження до загибелі у 3-х кн.
/ С. Кульчицький. — Київ : Темпора, 2013.

Кн. 1. — 2013. — 503 с.

Кн. 2. — 2013. — 627 с.

Кн. 3. — 2013. — 386 с.


Книга професора Станіслава Кульчицького досліджує витоки та формування комуністичної доктрини в Європі та Росії ХІХ ст., природу радянської влади в СРСР, а також соціально-економічні й суспільно-політичні процеси в Україні у ХХ ст.


Номінація «ОБРІЇ»

«Науково-популярна література»


Райтшустер, Б. Путінократія : Людина влади та його система : пер. з нім.
/ Б. Райтшустер. — Харків : Віват, 2014. — 350 с. — (Політичний бестселер).

Книга Райтшустера з оригінальною назвою «Демократура Путіна» була опублікована вперше у 2006 році у Німеччині, і відтоді її двічі перевидавали. Зрозуміло, що книгу заборонили в Росії, а її автора російське суспільство сприймає як найпершого ворога Путіна з-поміж німецьких публіцистів.


«Українська публіцистика/сучасні мемуари»


Люди Майдану. Хроніка : [фотоальбом]
/ за заг. ред. Л. Івшиної ; [упоряд.: Р. Канюка, М. Семенченко, А. Жуков ; тексти М. Семенченко ; фот. Р. Канюки [та ін.]. — Київ : Укр. прес-група : Газ. «День», 2014. — 238 с. : фот. кольор. — (Бібліотека газети «День»).

Фотореспонденти та журналісти «Дня» були у вирі подій, серед тих, хто творив Історію на головній площі країни та поза нею. Цей альбом — узагальнене відчуття Майдану безпосередніми його учасниками, — яким його побачив, зафіксував та осмислив на своїх шпальтах «День».


«Спеціальна література/довідкові видання»

Федака, С. Д. Історія України з найдавніших часів до 1648 року : навч. посібник / С. Д. Федака. — Київ : Знання, 2014. — 782 с. — (Вища освіта ХХІ століття).


Посібник містить системний огляд подій від появи перших людей на території України до 1648 р.

Номінація «МИНУВЩИНА»

«Популярні видання/історична белетристика»

Тинченко, Я. Війська Ясновельможного Пана Гетьмана : Армія Української Держави, травень — грудень 1918 р. / Я. Тинченко ; худож. Б. Піргач. — Київ : Темпора, 2014. — 151 с. : кольор. іл., фот. — (Militaria Ucrainica).


Сучасні дослідники по-різному оцінюють період правління в Україні гетьмана П. П. Скоропадського у травні–листопаді 1918 року. Одні перераховують чимало здобутків останнього Гетьманату, інші засуджують Скоропадського за ухили в російську сторону та марнування часу.


Тинченко, Я. Під зіркою Давида : Єврейські національні формування в Україні в 1917—1920 роках / Я. Тинченко ; худож. Б. Піргач. — Київ : Темпора, 2014. — 166 с. : іл. — (Militaria Ucrainica).


«Під зіркою Давида. Єврейські національні формування в Україні в 1917-1920 роках» присвячена юнакам-євреям, які прагнули створення власної держави.

Прихильники єврейської державності, сіоністи пліч-о-пліч співпрацювали з діячами молодої української республіки. У складі УНР функціонувало міністерство єврейських справ і навіть були сформовані збройні загони сіоністського спрямування…

У листопаді 1919 року рештки цих загонів відпливли з Одеси до Палестини. Фактично з них і почалася історія державотворення Ізраїлю.


«Дослідження/документи»

Кульчицький, С. Червоний виклик : історія комунізму в Україні від його народження до загибелі : у 3 кн. / С. Кульчицький. — Київ : Темпора, 2013.

Кн. 1. — 503 с.

Кн. 2. — 627 с.

Кн. 3. — 386 с.


Книга професора Станіслава Кульчицького досліджує витоки та формування комуністичної доктрини в Європі та Росії ХІХ ст., природу радянської влади в СРСР, а також соціально-економічні й суспільно-політичні процеси в Україні у ХХ ст.


«Біографії/мемуари»

Перемогу здобуло видання «Скоропадські. Родинний альбом». Книга 1, 2.

Скоропадські : родинний альбом : у 2 кн. / упоряд.: Т. Осташко, Ю. Терещенко. — Київ : Темпора, 2014.

Кн. 1. — 2014. — 503 с. : фот.

Кн. 2. — 2014. — 495 с. : фот.


Це історія славетного українського козацько-старшинського роду Скоропадських у світлинах. В альбомі вміщено фото інтер’єрів міських помешкань і маєтків Скоропадських і Дурново дореволюційної доби, які оповідають про їх побут і звичаї, а також приватні фотографії всіх членів родини, близьких та друзів. Зображення у всій повноті розкривають життєву історію цієї знаменитої сім’ї.


Номінація «СОФІЯ»

«Зарубіжна гуманітаристика»

Бадью, А. Століття / А. Бадью ; із фр. пер. А. Рєпа. — Львів : Кальварія ; Київ : Ніка-Центр, 2014. — 303 с.


Автор прагне дати висловитися самому століттю, його різноманітним практикам, голосам його активістів — політичних, художніх, поетичних, театральних, наукових, психоаналітичних тощо. Героями цієї книги є Осип Мандельштам, Бертольд Брехт, Піранделло, Бретон, Целан, Песоа, Зігмунд Фройд, Лакан і багато інших.


«Українська гуманітаристика»

Портнов, А. Історії для домашнього вжитку : есеї про польсько-російсько-український трикутник пам’яті / А. Портнов. — Київ : Критика, 2013. — 344 с.


Нова книжка історика Андрія Портнова містить есеї, написані протягом 2002-2013 років й оприлюднені як на шпальтах «Критики» й низки вітчизняних часописів, так і в малодоступних американських, британських, німецьких, польських, російських, французьких, чеських та інших іноземних друкованих та інтернет-виданнях.


Номінація «ДИТЯЧЕ СВЯТО»

«Книжки для малечі (до 7 років)»

Франко, І. Фарбований Лис / І. Франко. — Київ : А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2014. — 24 с.


Перемогла усім нам відома книжка «Фарбований Лис» Івана Франка.


«Твори для школярів молодших і середніх класів»

Мій маленький Київ : Маршрут № 1 / упоряд. А. Денисенко. — Київ : Laurus, 2014. — 67 с.


Серію путівників по містах України для дітей відкриває перший випуск з маршрутом по Києву. На маленького мандрівника чекають прогулянка від Золотих воріт вулицями Ярославів Вал і Рейтарська, відвідини Софійського собору, пригоди на Пейзажній алеї та найцікавіші музеї на Андріївському узвозі. Путівник перетворюється на справжній подорожній щоденник, адже в ньому можна писати і малювати.


«Підліткова та юнацька література»

Оксеник, С. Лісом, небом, водою : у 3 кн. / С. Оксеник. — Київ : Смолоскип, 2014.

Кн. 1 : Лисий. — 2014. — 200 с.

Кн. 2 : Леля. — 2014. — 280 с.

Кн. 3 : Інженер. — 2014. — 344 с.


«Лісом, небом, водою» — трилогія Сергія Оксеника, перші дві частини якої («Лисий» і «Леля») побачили світ у видавництві «Коник» у 2004–2007 рр. Це пригодницько-фантастичний роман для підлітків, написаний на матеріалі української міфології. За сюжетом це — «рукопис, знайдений у старій машині часу». Дія твору відбувається в далекому майбутньому, в умовах постекологічної катастрофи. Перед головним героєм, Лисим, стоїть важлива місія — знайти «живу» воду, інакше кажучи, чисту, незабруднену наслідками людського існування. У цьому йому допомагає дівчина з багатодітньої родини Леля, історія якої розвивається у другій частині твору. Відправляє Лисого в небезпечну мандрівку Інженер — головний герой третьої книжки.


Номінація «ХРЕСТОМАТІЯ»

«Художня класика»

Неприкаяні душі : антологія поезії японських мандрівних поетів — дзен-буддистів (ХІІ— ХХ ст.). — Київ : Вид. дім Дмитра Бураго, 2014. — 660 с.


Увазі вітчизняних шанувальників японської поезії пропонується двомовна антологія кращих творів японських мандрівних поетів — дзен-буддистів. До складу антології увійшли вірші неперевершених майстрів поетичного слова XII – XX ст.


«Життєписи»

Довженко без гриму : листи, спогади, архівні знахідки / упоряд.: В. Агеєва, С. Тримбач. — Київ : Комора, 2014. — 472 с. — (Persona).


Книга про знаменитого українського режисера та письменника Олександра Довженка. Архівні знахідки, документи, листи, спогади, зібрані у цій книжці, дають змогу побачити біографію і творчість Олександра Довженка у новому світлі.


«Літературознавство/критика»

Ушкалов, Л. Моя шевченківська енциклопедія : із досвіду самопізнання : [300 есеїв] / Л. Ушкалов. — Харків : Майдан, 2014. — 601 с.


До книги входить близько 300 невеликих есеїв про світ ідей та образів Тараса Шевченка. Автор розглядає Шевченка в широкому контексті української та світової культури. А ще, пильно вдивляючись в образ поета, він намагається описати свій власний духовний досвід.


Номінація «КРАСНЕ ПИСЬМЕНСТВО»

«Сучасна українська проза/есеїстика/драматургія»

Шевчук, В. Фрагменти із сувою мойр / В. Шевчук. — Київ : Либідь, 2014.

Кн. 1 : Кросворд : роман. — 2014. — 263 с.

Кн. 2 : Театр прози : роман. — 2014. — 213 с.

Кн. 3 : Милий кохання тягар : роман. 2014. — 214 с.

Твори Валерія Олександровича — своєрідні дослідження природи речей. Але центром досліджень письменника завжди залишається людина — чи то людина в замкненому просторі, чи то людина, яка мандрує широким світом у прагненні пізнання. Тематичний діапазон творів Валерія Шевчука широкий, але, зрештою, увесь він — добро і зло, життя і смерть, прекрасне й потворне — сходиться на людині, бо саме людина є мірилом усього.

«Жанрова література (детектив / пригоди / фантастика / любовний роман / історичний роман / молодіжна проза / автобіографії)»


Шкляр, В. Маруся : роман
/ В. Шкляр. — Харків : Клуб сімейного дозвілля, 2014. — 313 с. — (Національний бестселер).


Коли Червона армія почала палити села, коли три її брати загинули у боях з радянськими військами, тендітна Маруся взяла в руки зброю і стала отаманом козацького загону.

Вона була надзвичайно вродлива і надзвичайно небезпечна, вона не жаліла ворогів і рятувала своїх людей, ризикуючи власним життям. Вона вміла любити і ненавидіти. Та чи зуміє коханий Мирон врятувати її від помсти більшовиків? Чи буде їхнє кохання сильнішим за смерть?


Шкляр, В. Ностальгія : роман / В. Шкляр. — Харків : Клуб сімейного дозвілля, 2014. — 251 с. — (Український бестселер).


За день до того, як сталася аварія на ЧАЕС, Микола покинув роботу у видавництві. Тепер він вільний митець. Але чи вільна його душа? У дивному сні він бачить, як дружина стріляє йому в серце… Через кілька днів він зустрічає жінку, яка змогла витягти ту кулю з його душі, але їм не судилося бути разом…


Шкляр, В. Тінь сови : роман / В. Шкляр. — Харків : Клуб сімейного дозвілля, 2014. — 300 с. — (Український бестселер).


Історія кохання двох молодих людей — Степана Побережного та Катерини, життя яких сповнене світлої поезії і драматизму. Не було в Степана людини ближчої, ніж кохана. Але чи в її серці палає такий самий вогонь любові?

«Зарубіжна проза / есеїстика / драматургія»

Воннеґут, К. Бойня номер п’ять, або Дитячий хрестовий похід : [роман] / К. Воннеґут ; [пер. з англ. В. Діброва, Л. Діброва]. — Львів : Вид-во Старого Лева, 2014. — 319 с. : іл. — (Вавилонська бібліотека).


За своїм жанром «Бойня номер п’ять» (1969) американського письменника Курта Воннеґута є органічним сплавом історії, психології, соціології, сатири, наукової фантастики та елементів автобіографії. Центральною подією роману є нищівне бомбардування Дрездена англо-американською авіацією навесні 1945 року. Але як і в будь-якому шедеврі, зміст «Бойні номер п’ять» не обмежується описом цієї події.

«Поезія / афористика»

Лишега, О. Зима в Тисмениці : вибране / О. Лишега. — Київ : А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2014. — 254 с. — (Українська поетична антологія).


До книги вибраного Олега Лишеги — одного з найнеповторніших українських поетів, лауреата американського Пен-клубу за найкращу перекладну поетичну книжку — увійшов майже увесь його поетичний доробок, деякі з перекладів, а також п’єса «Друже Лі Бо, брате Ду Фу»

Жадан, С. Динамо Харків : вибр. вірші / С. Жадан. — Київ : А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2014. — 238 с. — (Українська поетична антологія).


Сергій Жадан зараз чи не найулюбленіший та найпопулярніший український поет «нової хвилі». До збірки увійшли вибрані вірші із усіх попереденіх збірок харківського автора, та крім того і нові, досі не опубліковані поезії. На сьогодні це найповніше видання поезії Жадана.


Кіяновська, М. 373 / М. Кіяновська. — Львів : Вид-во Старого Лева, 2014. — 272 с.


Перша книжка вибраного Маріанни Кіяновської, до якої ввійшли 373 вірші, написані за більш як 20 років, — і водночас цілісна, концептуальна поетична збірка, головним внутрішнім сюжетом якої є любов і подолання смерті.


Номінація «ВІЗИТІВКА»

«Мистецтво»


Котарбінський, В. Альбом
/ В. Котарбінський. — Київ : Укр. письменник, 2014. — 800 с.


Вільгельм Котарбінський (1849-1921), польський і український живописець, жив в Україні, брав участь в організації Товариства київських художників, розписував Володимирський собор у Києві.


«Етнологія / етнографія / фольклор / історія повсякдення / соціолінгвістика»


Бабак, М. П. Сільська фотографія Середньої Наддніпрянщини кінця ХІХ — ХХ ст.» : колективна монографія
/ М. П. Бабак [та ін.] ; наук. ред. О. С. Найден ; відп. ред. М. П. Бабак. — Київ : Ін-т мистецтвознавства, фольклористики та етнології НАН України, 2014. — 720 с.


Ця колективна монографія є першим мистецтвознавчим, філософським, культурологічним та історико-етнографічним дослідженням культури селян Середньої Наддніпрянщини на матеріалі понад 5000 фотографій кінця ХІХ—ХХ століть.


«Краєзнавча і туристична література»

Друг, О. Вулицями старого Києва / О. Друг. — Львів : Світ, 2013. — 544 с.


Перед читачем — розповідь про центральні історичні райони Києва, особливості формування архітектурного середовища міста, про його вулиці, будинки, храми, зокрема, давні архітектурні ансамблі — Софію Київську та Києво-Печерську лавру — об’єкти світової спадщини.

Давні й сучасні світлини, акварелі, літографії, гравюри, живописні твори (близько 1000 ілюстрацій) допомагають сформувати цілісний образ столиці України, прадавнього міста з півторатисячолітньою історією.


На початок

Підготувала Людмила Рюміна, завідувач відділу читального залу

© Тернопільська обласна універсальна бібліотека, 2015

Розпочніть писати і натисніть enter для пошуку