ГРАН-ПРІ


Сас, П. Хотинська битва 1621 — битва за Центральну Європу
/ П. Сас, Г. Кіркене. — К. : Балтія-Друк, 2011. — 216 с.

Гран-прі Всеукраїнського рейтингу «Книжка року» отримала книга Петра Саса (Україна) і Генуте Кіркене (Литва) «Хотинська битва 1621 — битва за Центральну Європу» (видавництво «Балтія-Друк»), яка розповідає про фронтові реалії та буденне життя учасників Хотинського протистояння.


НОМІНАЦІЯ «ОБРІЇ»

НАУКОВО-ПОПУЛЯРНА ЛІТЕРАТУРА / ПУБЛІЦИСТИКА

Вайґель, Дж. Свідок надії : Життєпис Папи Івана-Павла ІІ / Дж. Вайґель ; [пер. з англ. Р. Скакуна]. — Л. : Вид-во Укр. катол. ун-ту, 2011. — 986 с.


У своїй книзі Джордж Вайґель розкриває образ Блаженного Папи Івана Павла ІІ як людини, мислителя та провідника, який своєю вірою і життям кардинально змінив хід історії.

«Папа Іван-Павло ІІ був видатний свідок християнської віри останньої чверті ХХ й перших років ХХІ століття… Пристрасність його апостольства зробила його найвпливовішою людиною свого часу», — зазначає в передмові Джордж Вайґель.

Член редколегії україномовного видання, історик, проректор Українського католицького університету Олег Турій наголосив, що книжка буде цікавою не лише для тих, кому близька постать Івана Павла ІІ, а й тих, хто загалом цікавиться вченням католицької церкви, християнськими підходами до проблем сучасного світу.


СПЕЦІАЛЬНА ЛІТЕРАТУРА

Шевельов, Ю. Нарис сучасної української літературної мови та інші лінгвістичні студії (1947—1953) / Ю. Шевельов. — К. : Темпора, 2012. — 664 c.


Ця книга містить мовознавчі дослідження західноєвропейського періоду (1947—1953 рр.) визначного українського вченого Юрія Шевельова. Серед них — ґрунтовна праця «Нарис сучасної української літературної мови», яка стала вагомим досягненням у вітчизняній лінгвістиці, статті, що висвітлюють питання історії української мови, та ряд рецензій.

Видання буде цікавим для науковців-філологів, студентів, викладачів.


ЕНЦИКЛОПЕДИЧНІ Й ДОВІДКОВІ ВИДАННЯ

Назарук, Ю. Ґвара : автентична львівська абетка / Ю. Назарук, Г. Ерде, А. Борковський. — Івано-Франківськ : Лілея-НВ, 2011. — 76 с.


Легіони вчительок української мови сумлінно втовкмачують львівським діткам у голови, «як то всьо має називатися і писатися правильно». Комп’ютерні програми з українського правопису скаженіють, на свій розсуд виправляючи слівця львівського балаку. Але дітки, як не вдома, то на перекурі попід школою чи на самогонній дискотеці у Радехові, багатіють іншими вербальними формулами і самі собі творять лінгвістичну норму. Завдяки цьому львівська ґвара, хоч і не досить вписана у формат, живіша від полтавської матриці укрмови, і ніц їй не бракує.


НОМІНАЦІЯ «МИНУВЩИНА»

ПОПУЛЯРНІ ВИДАННЯ / ІСТОРИЧНА БЕЛЕТРИСТИКА

Сас, П. Хотинська битва 1621 — битва за Центральну Європу / П. Сас, Г. Кіркене. — К. : Балтія-Друк, 2011. — 216 с.


Автори — відомі дослідники, доктори історичних наук Петро Сас (Україна) і Генуте Кіркене (Литва) — намагалися переосмислити — і це їм таки вдалося — не таку вже й малу спадщину істориків минулого не лише про фронтові реалії, а й про буденне життя учасників Хотинського протистояння. Широко використовуються автентичні історичні джерела: хроніки, щоденники, звісно, не позбавлені авторського суб’єктивізму, але необхідні для відчуття часу.

Ця багато ілюстрована книга є справжнім проривом, який допоможе відкрити нові туристичні маршрути та оживити в пам’яті вже відомі. І це стосується не лише Хотина, Кам’янця-Подільського, а й міст і місцевостей, так чи інакше пов’язаних з битвою та її фігурантами…


ДОСЛІДЖЕННЯ / ДОКУМЕНТИ

Яковенко, Н. Дзеркала ідентичності : дослідження з історії уявлень та ідей в Україні ХVI — початку ХVIІІ століття / Н. Яковенко. — К. : Laurus, 2012. — 472 с. — (Золоті ворота).


До нової книжки чільного українського історика, професора Києво-Могилянської академії Наталі Яковенко увійшли вибрані статті про формування ідентичностей, особливості світосприйняття, концепції «правильної» влади і шляхетського обов’язку в ранньомодерній Україні.


БІОГРАФІЇ / МЕМУАРИ

Єфремов, С. О. Щоденник : про дні минулі : (спогади) / С. О. Єфремов. — К. : Темпора, 2011. — 790 с.

У щоденнику видатного українського лiтературознавця та громадсько-полiтичного дiяча Сергiя Єфремова розповiдається про нацiональне суспiльне життя на пiдросiйськiй Українi у перiод вiд другої половини ХІХ ст. до 1906 р. Його спогади ряснiють портретами видатних постатей української полiтики та культури: В. Антоновича, О. Кониського, Б. Грiнченка, М. Грушевського, О. Лотоцького, Є. Чикаленка та iнших.

Книга буде цiкавою для тих, кому небайдужа iсторiя нацiонально-визвольного руху.

НОМІНАЦІЯ «ДИТЯЧЕ СВЯТО»

ТВОРИ ДЛЯ ДОШКІЛЬНЯТ І МОЛОДШИХ ШКОЛЯРІВ


100 казок : найкращі укр. нар. казки з іл. провід. укр. художників. У 3 т. Т. 3
/ за ред. І. Малковича. — К. : А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2012. — 126 с. — (Для малят від 2 до 102).


Це — збірка найкращих українських народних казок за редакцією Івана Малковича з малюнками провідних українських ілюстраторів. «100 КАЗОК» — одне з найважливіших кольорових видань «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГИ».


ТВОРИ ДЛЯ СЕРЕДНІХ І СТАРШИХ ШКОЛЯРІВ

Прасолов, М. Даогопак. У 3 кн. Кн. 1. Анталійська гастроль / М. Прасолов, О. Чебикін, О. Колов. — К. : Небесний ключ, 2012. — 64 с.


Це — перший український графічний роман-блокбастер про козаків-характерників Запорізької Січі — могутнього лицарського ордена майстрів бойових мистецтв і магії середньовічної України. Підготовка до друку тривала 7 років. Обсяг першого тому графічної прози про боротьбу сил Добра і Зла — 60 сторінок, на яких розмістилося понад 400 ілюстрацій.

Троє друзів-козаків — Олесь Скоровода, Тарас Пересічеволя і характерник Мозговий — виконують завдання кошового отамана, відправляючись із розвідувальною місією до Туреччини під виглядом мандрівних артистів. Їх мета – визволити полонених козаків, що працюють у надрах нового султанського палацу в Анталії. Але не так сталося, як гадалося, і в справу втрутилися зовсім інші сили та обставини. Несподівана зустріч з японською дівчинкою Арі-Сан, охоронцем сина Султана, змінила долю молодого козака Олеся.


РОЗВИВАЮЧА ТА ПІЗНАВАЛЬНА ЛІТЕРАТУРА

Енциклопедія винаходів і відкриттів: від колеса до колайдера : [пер. з англ.] / [авт. тексту: М. Аллабі, Е. Бір, Дж. Кларк]. — К. : Махаон-Україна, 2012. — 496 с.


Це — унікальне довідкове видання. В одній книжці зібрано всі найважливіші відкриття й винаходи людства — від колеса до колайдера. Перед читачем, юним і дорослим, розгортається епічна панорама розвитку науки й техніки, один за одним проходять визначні математики, астрономи, фізики, хіміки, біологи, медики, винахідники та інженери. Історія ідей і речей — захопливе читання, яке змушує вражатися силою людського розуму.

НОМІНАЦІЯ «ВІЗИТІВКА»

МИСТЕЦТВО

Петрицький, А. Театральні строї та декорації : зі збірки Музею театрального, музичного та кіномистецтва України / А. Петрицький. — К. ; Л. : Музей театрального, музичного та кіномистецтва України : Ін-т колекціонерства укр. мист. пам’яток при НТШ, 2012. — 342 с.


Альбом присвячений театральній спадщині художника та презентує найбільшу збірку його творів, що належить Музею театрального, музичного та кіномистецтва України. До книги увійшли ескізи костюмів та декорацій, які датуються 1915—1960 роками. Крім всесвітньо відомих ескізів костюмів, таких, як Кат, Калаф («Турандот», 1928), Європейці («Червоний мак», 1927), більша частина ескізів друкується вперше. У виданні представлено фотографії, що ілюструють життєвий шлях митця, сцени з вистав, які він оформляв. Усе разом утворює незабутній художній ряд.

ЕТНОЛОГІЯ / ЕТНОГРАФІЯ / ФОЛЬКЛОР / СОЦІОЛІНГВІСТИКА

Білан, М. С. Український стрій / М. С. Білан, Г. Г. Стельмащук.— 2-ге вид. — Л. : Апріорі, 2011. — 314 с.


На обширному джерельному та фактологічному матеріалі представлено шлях формування й побутування українського традиційного строю від найдавніших часів до XX ст. Розглянуто комплекси строїв усіх етнографічних регіонів України та зв’язок їх із духовним життям народу. Додано короткий словник народної одягової термінології та список літератури даної тематики.


КРАЄЗНАВЧА І ТУРИСТИЧНА ЛІТЕРАТУРА

Забудова Києва доби класичного капіталізму, або Коли і як місто стало європейським / А. Б. Бєломєсяцев [та ін.] ; за заг. ред. М. Б. Кальницького, Н. М. Кондель-Пермінової. — К. : ВАРТО, 2012. — 559 с.


У книзі розглянуто різнобічні аспекти розвитку Києва як європейського міста на зламі ХІХ—ХХ століть. В результаті наукових досліджень історію Києва доповнено новими знаннями про місто, яке вже зникає. Зокрема, про Хрещатик, головну вулицю, що стала полігоном містобудівних, архітектурних та мистецьких випробувань.

Ця енциклопедична праця в галузі києвознавства розрахована як на фахівців, так і на широкий загал читачів.


НОМІНАЦІЯ «СОФІЯ»

ЗАРУБІЖНА ГУМАНІТАРИСТИКА


Єврейська цивілізація : Оксфордський підручник з юдаїки : у 2 т.
: пер. з англ. / за ред. М. Ґудмена. — К. : Дух і Літера ; Д. : Центр «Ткума», 2012. — 2 т.


Це — унікальне для української гуманітаристики видання, у якому представлено історію науки про єврейство від її зародження до сьогодення. Книга знайомить з історією єврейських мов, розмаїттям літератури, єврейським містицизмом, теологією, бібліїстикою. Тут представлено статті з історії єврейського мистецтва, кіно та музики, соціології, демографії, ґендерних студій та інших дисциплін, які об’єднує юдаїка.


УКРАЇНСЬКА ГУМАНІТАРИСТИКА


Баумейстер, А. Біля джерел мислення і буття : вибр. філософ. етюди
/ А. Баумейстер. — К. : Дух і Літера : Інститут Релігійних Наук св. Томи Аквінського, 2012. — 480 с. — (Sapientia humana/sapientia divina).


Пропонована книга — досвід наближення до джерел мислення та буття за допомогою майстрів філософської й теологічної думки. Книга складається з кількох тематичних розділів.

Перший із них присвячений дослідженню впливів християнства на формування європейської традиції. Автор намагається довести, що європейська цивілізація має шанс на продуктивний розвиток тільки усвідомлюючи християнське підґрунтя фундаментальних цінностей Європи.

Окремий розділ книги присвячено дослідженню головних філософських ідей Аристотеля.

У статтях останнього розділу досліджується вплив Платона, Аристотеля, Дунса Скота і Вільяма Оккама на формування модерної теорії пізнання та практичної філософії.

Книга адресована всім, хто цікавиться філософією й теологією, а також тим, хто бажає краще зрозуміти головні принципи та цінності, що сформували європейську традицію.


НОМІНАЦІЯ «КРАСНЕ ПИСЬМЕНСТВО

СУЧАСНАУКРАЇНСЬКА ПРОЗА / ЕСЕЇСТИКА / ДРАМАТУРГІЯ

Кожелянко, В. Діти застою : роман / В. Кожелянко. — Чернівці : Книги — ХХІ, 2012. — 328 с.


«Діти застою» — останній і, на думку редактора, найкращий роман Василя Кожелянка. Розділена між кількома персонажами автобіографія й узагальнений портрет розчарованого покоління, нереалізовані кохання та втрачені України, даремні в наших умовах західні ідеали й безсила в наших головах східна мудрість, художньо переконливі екскурси в трагічне минуле й чітке передбачення безпросвітного майбутнього, бездонний розпач і в’їдливий гумор, «ліричні» відступи та «ненормативні» вислови — ось далеко не повний перелік того, що знайде в цьому романі спантеличений читач.


ПОЕЗІЯ / АФОРИСТИКА


Жадан, С. Вогнепальні й ножові
/ С. Жадан. — Х. : КСД, 2012. — 256 с.


Нова поетична книга «Вогнепальні й ножові» від Сергія Жадана є збірником біблійних та кримінальних балад, герої яких вперто й послідовно рухаються темними стежками, намагаючись будь за що здійснити свої мрії та залишити місце злочину. Апостоли й бойовики, пророки та біженці, агітатори й відступники, сирени, демони та зомбі — персонажі цієї книги свідчать про час та заповнюють простір, з якого й з’являються вірші — ліричні та піднесені, радісні й ностальгійні, вогнепальні та ножові.

НОМІНАЦІЯ «ХРЕСТОМАТІЯ»

УКРАЇНСЬКА ТА ЗАРУБІЖНА ХУДОЖНЯ КЛАСИКА

Ґізель, І. Вибрані твори : у 3 т. / І. Ґізель. — К. ; Л. : Свічадо, 2009—2012. — 3 т.


У першій книзі першого тому читачам запропоновано переклад українською мовою богословського трактату Інокентія Ґізеля «Мир з Богом чоловіку», а також оригінальний текст «Наука о тайнє святого покаянія».

У другій книзі цього ж тому вміщено факсимільну копію видання Інокентія Ґізеля «Мир з Богом чоловіку».

У другому томі опубліковано вибрані місця з філософського курсу Інокентія Ґізеля під назвою «Твір про всю філософію», що був прочитаний у Києво-Могилянському колегіумі і є першим повним курсом філософії, викладеним у цьому навчальному закладі, який зберігся до сьогоднішнього часу. Увазі читачів представлено критичний текст латиномовного рукопису цього курсу та його переклад сучасною українською мовою.

В останньому томі представлено статті сучасних українських і зарубіжних учених, присвячені аналізові праць Інокентія Ґізеля, а також каталог примірників богословських творів, упорядкованих та опублікуваних архимандритом Києво-Печерської лаври Інокентієм.

Книги будуть корисними для всіх, хто цікавиться українською культурою ранньомодерного періоду.

ЛІТЕРАТУРОЗНАВСТВО

Пелешенко, Ю. Українська література пізнього Середньовіччя (друга половина ХІІІ—ХV ст.) / Ю. Пелешенко. — К. : Стилос, 2012. — 608 с.


Монографія присвячена дослідженню оригінальної та перекладної літератури, що побутувала в Україні у другій половині ХІІІ—ХІV ст., у її зв’язках із фольклором, історією церкви та духовними течіями, характерними для Східної Європи епохи пізнього Середньовіччя. Простежується низка тенденцій розвитку вітчизняного письменства; ставиться питання українського Передвідродження.

КРИТИКА / БІОГРАФІЇ / МЕМУАРИ

Слабошпицький, М. Що записано в книгу життя : Михайло Коцюбинський та інші / М. Слабошпицький. — К. : Ярославів Вал, 2012. — 352 с. — (Persona grata).


Це твір про випробування української людини історією. Про її екзистенційну самотність і про надію, яка оживає в кожному поколінні. У творі діють: Михайло Коцюбинський, Євген Чикаленко, Сергій Єфремов, Володимир Самійленко, Володимир Леонтович, Володимир Винниченко та їхні сучасники.


На початок

Підготувала Тетяна Зуляк, бібліотекар І категорії відділу читального залу

 

© Тернопільська обласна універсальна бібліотека, 2013

Розпочніть писати і натисніть enter для пошуку