Пропонуємо увазі користувачів оновлену віртуальну виставку «Літературний подіум», на якій представлено найновіші видання, що надійшли на полиці відділу читального залу.
У нас можна знайти літературу на любий, самий вибагливий смак.

 

НАУКА ТА ЗНАННЯ ЗАГАЛОМ. ОРГАНІЗАЦІЯ РОЗУМОВОЇ ПРАЦІ

 

001

В14

Вайнберг, Стівен. Пояснюючи світ : Історія сучасної науки / С. Вайнберг ; пер. з англ. Я. Лебеденка. — Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2019. — 351 с.

Є багато різних наук, і кожна з них пройшла тривалий етап становлення. Та чи замислювалися ми колись над тим, як розвивалася та трансформувалася… сама наука? Якою була її історія? Який сенс вкладали в поняття «наука» у період Античності, Середньовіччя, під час наукової революції XVI-XVII століть? Що змінилося, а що залишилося незмінним?

Захоплива мандрівка — від перших експериментів давніх греків до теорії струн та гравітації. Історія фундаментальної науки, що пояснить не лише те, як ми прийшли до розуміння різноманітних речей про світ, а й те, як ми навчилися його пізнавати.

 

 

001

Й46

Йоріш, Аві. Нехай будуть з вами інновації. Як ізраїльська винахідливість рятує світ / А. Йоріш ; пер. з англ. З. Тіммерман. — Київ : Yakaboo Publishing, 2019. — 272 с.

Аві Йоріш, підприємець та експерт із Близького Сходу, розповідає про винаходи, які покращують життя мільярдів людей у цілому світі, допомагають годувати голодних, лікувати хворих, рятувати життя. Це історії про відвагу та завзяття винахідників у медицині та сільському господарстві, обороні та енергетиці. Це історії країни, яка, шукаючи рішення для своїх локальних викликів і проблем, знайшла рішення, що стають у пригоді за тисячі кілометрів від Ізраїлю. Це і мобільні команди парамедиків, які встигають туди, куди не встигає звичайна «швидка», і система крапельного зрошування, і глибинне стимулювання мозку, і системи кібербезпеки.

 

УПРАВЛІННЯ. МЕНЕДЖМЕНТ

 

 

005

Б41

Бейтс, Боб. Маленька книжка великих коучингових моделей : 76 способів допомогти менеджерам максимально ефективно використовувати людський ресурс / Б. Бейтс ; пер. з англ. В. Омеляненка. — Харків : Фабула, 2019. — 272 с.

Люди — цінний ресурс, а успіху досягає той, хто найкраще із цим ресурсом може працювати. Ця книжка для всіх, хто працює з людьми і прагне максимально використовувати їхній потенціал. Основна фішка цього видання — структура і стислість викладу.

Автор зібрав в одному місці всі топові теорії, які допоможуть коучу зорієнтуватися у великій кількості можливих підходів та принципів і вибрати найкраще для клієнта. Книжка поділена на тематичні розділи, а кожна теорія викладається максимально коротко й водночас містко. Це посібник для зайнятих менеджерів, які цінують свій час і потребують точної інформації без зайвої води. Боб Бейтс чудово впорався із цим завданням!

 

 

005

К35

Кемп, Джим. Спершу скажи «НІ». Інструменти професійного переговорника / Д. Кемп ; пер. з англ. О. Кальнової. — Київ : Наш формат, 2019. — 256 с.

Якщо ви повернулися із чергових переговорів з відчуттям, що уклали взаємовигідну угоду, — задумайтеся. Вам пообіцяли максимально можливе, ви трохи поступилися, але очікуєте на перемогу в довгостроковій перспективі? Шкода, утім, ви спокусилися на невигідний компроміс. Тренер з переговорів Джим Кемп кидає виклик популярній стратегії win-win і стверджує, що за такої угоди переможці стають переможеними.

У цій книжці автор для вcix, xтo xoчe нaвчитиcя aбo пoглибити нaвички вeдeння пepeгoвopiв у дiлoвиx cтocункax тa пoзa ними, формулює 33 правила ведення перемовин, учить, як покроково спланувати дії на папері, та пояснює, чому варто спершу сказати неочікуване «ні» партнерам.

 

 

005

Р49

Ріел, Дженніфер. Техніка ухвалення рішень : як лідери роблять вибір / Д. Ріел, Р. Мартін ; пер. з англ. Н. Кошманенко. — Київ : Наш формат, 2019. — 248 с.

Поведінкова наука доводить: ми приймаємо передбачувані рішення і часто собі на шкоду. Ми вкотре сіли за серіал, а не пішли у спортзал? На роботі знову ухвалили не надто успішне компромісне рішення, а продавець-маніпулятор продав нам дорожчий товар?

Один з найвизначніших мислителів у сфері менеджменту Роджер Мартін висунув теорію інтегративного мислення — її суть полягає у вирішенні проблеми за допомогою протилежних ідей як основи для нового рішення. Разом із Дженніфер Ріел вони досліджували вплив ухвалених рішень на подальшу долю компаній. У книжці автори з гумором описують та аналізують історії, коли лідери відомих компаній опинилися перед вибором, наводять цікаві дослідження й діляться досвідом прийняття рішень, що принесуть нам успіх.

 

ФІЛОСОФІЯ

 

 

1

Б28

Батлер-Боудон, Том. 50 видатних творів. Філософія : ваш короткий шлях до найважливіших ідей буття, істини та сенсу : цитати з відомих книг / Т. Батлер-Боудон ; пер. з англ. Н. Лавської. — Київ : КМ-Букс, 2019. — 456 с.

Понад 2000 років філософія була найкращим провідником у досвід людського буття та справжньої природи реальності. Від Аристотеля, Платона, Епікура, Конфуція, Цицерона та Геракліта в античні часи до раціоналістів XVII століття — Декарта, Лейбніца та Спінози, від великих діячів ХХ століття — Жана-Поля Сартра, Жана Бодріяра та Симони де Бовуар до сучасних мислителів — Майкла Сендела, Пітера Сінгера та Славоя Жижека, книга «50 видатних творів. Філософія» знайомить з основними працями, які сформували філософію як дисципліну та справили відчутний вплив на реальний світ.

 

 

1

К82

Крістіан, Девід. Велика історія всього / Д. Крістіан ; пер. з англ. І. Ємельянова. — Київ : Наш формат, 2019. — 336 с.

Ми можемо з дивовижною точністю визначити, що приховано за мільярди світлових років від Землі і що відбувалося мільярди років тому. Але що більше ми дізнаємося про Всесвіт, то більше невідомого з’являється. Що трапилося під час Великого вибуху? Чому вимерли динозаври? Як зародилося розумне життя і чому зараз ми живемо в епоху глобалізації? Девід Крістіан є одним з теоретиків комплексної дисципліни — Великої історії, яка пояснює виникнення всього за допомогою фізики, біології, археології, соціології, економіки та інших наук.

У цій книжці автор описує процеси зародження й розвитку космосу, виникнення цивілізацій і місце людини у світі.

 

1

П18

Парахонський, Борис. Онтологія війни і миру: безпека, стратегія, смисл : монографія / Б. Парахонський, Г. Яворська ; Нац. ін-т стратегічних досліджень. — Київ : НІСД, 2019. — 560 с.

Монографію присвячено проблемам онтології війни і миру в контексті досвіду України у протидії російській гібридній війні, яка стала довгостроковим чинником деструктивних впливів на українську політичну, економічну та соціальну реальність. Агресивні дії РФ спричиняють руйнівні наслідки для системи світового порядку та міжнародної безпеки, головним чинником дестабілізації безпекового середовища в регіональному оточенні України.

 

 

ПСИХОЛОГІЯ

 

159.9

Б87

Браун, Пітер. Засіло в голові : Наука успішного навчання / П. Браун, Г. Редігер, М. Макденіел ; пер. з англ. Ю. Кузьменко. — Київ : Наш формат, 2019. — 240 с.

Дієві поради та практичні стратегії навчання, які можна застосувати одразу.

Вважається, що для ефективного навчання потрібна практика і ще раз практика. Багато хто переконаний: якщо багато повторювати, то можна надовго запам’ятати. Але насправді це не так. Дослідження доводять, що повторення не сприяють засвоєнню матеріалу, на відміну від деяких порівняно простих методик. Наприклад, краще переказувати інформацію, ніж просто перечитувати, знання ліпше засвоюються, якщо розглянути їх у ширшому контексті, а об’єднання знань у так звані ментальні моделі спрощують запам’ятовування складного матеріалу.

У цій книжці когнітивні психологи Генрі Редіґер і Марк Макденіел у співпраці з письменником Пітером Брауном описують практичні стратегії, які допоможуть краще вчитися, довше пам’ятати вивчене, а головне — добре засвоїти тему, а не отримати ілюзію знання.

 

159.9

Г60

Голліс, Рейчел. Витри шмарклі, подруго! Припини вірити в брехню про те, ким ти є, і станеш тією, ким маєш бути / Р. Голліс ; пер. з англ. Г. Литвиненко. — Київ : BookChef, 2019. — 256 с.

Відверта, яскрава, з біса розумна і трохи божевільна, Рейчел Голліс розповідає читачкам те, що інші не зважаться відкрити навіть найближчій подрузі. Вона озвучує 20 міфів, які отруюють життя більшості жінок. А потім розвінчує кожен з них, долучаючи до своїх роздумів трагічні, смішні, безглузді та просто зворушливі історії зі свого життя. Ця книжка зриває полуду з очей і розуму та спонукає по-новому поглянути на своє сьогодення і майбутнє. Розібратися зі страхами, душевними травмами, мріями, сподіваннями і почати рухатися до щастя. Справжнього щастя, без обману.

 

 

159.9

Е69

Ергардт, Уте. Чемні дівчатка потрапляють у рай, погані — куди забажають / У. Ергардт ; пер. з нім. С. Зубченка. — Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2019. — 285 с.

Постійно намагаєтеся сподобатися іншим? Час подобатися собі! Рожева сукенка, бантики та білі шкарпетки — яка гарна дівчинка! Яка вона хороша та чемна! І коли тобі вісім років, цей образ вельми доречний… Але ти — доросла жінка. Може, годі намагатися задовольнити всіх довкола? Відомий німецький психолог Уте Ергардт відповідає: «Так, досить бути хорошою!»  Автор розвінчує міфи про «чемних дівчат» та доводить, що сліпе догоджання всім — це шлях в нікуди, дорога до особистісного згоряння. Уте Ергардт знає, що треба зробити, аби стати справжньою «поганою дівчинкою» — тобто самодостатньою, успішною, привабливою та щасливою жінкою.

 

159.9

К37

Кехо, Джон. Підсвідомості все підвладне / Дж. Кехо ; пер. з англ. А. Пустовойта. — Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2019. — 176 с.

Підсвідомість — своєрідна Маріанська западина; це нетрі людської психіки. Підсвідомість керує нашими вчинками, коли ми цього навіть не усвідомлюємо. Недарма Зиґмунд Фройд казав: «Ми не випадково обираємо одне одного. Ми зустрічаємо тільки тих, хто вже існує в нашій підсвідомості». Так і в нашій підсвідомості заховано ключ від щасливого життя. Керуючись набором принципів, які розробив Джон Кехо, ми відчинимо всі двері та відімкнете брами на шляху до успіху. Його програма — спусковий гачок у механізмі пробудження безмежних ресурсів людського мозку. Візуалізація, правильна інтерпретація мрій, сни та реальність, засів думок, вроджені здібності та схильність до творчості, взаємини та самооцінка — використовуймо величезні резерви підсвідомості, щоб раз у раз змінювати своє життя на краще.

 

159.9

К39

Кілбі, Елізабет. Розблоковане батьківство : Як виростити здорових і щасливих дітей в епоху інформаційних технологій / Е. Кілбі ; пер. з англ. Р. Ладохіної. — Київ : КМ-Букс, 2019. — 248 с.

В останнє десятиліття комп’ютери перетворилися на невід’ємну частину повсякденного життя, заполонивши не лише заклади, які ми відвідуємо, а й наші помешкання. Тож не дивно, що сучасні дітлахи практично від народження починають користуватися досягненнями новітніх технологій — комп’ютерами, планшетами, айфонами тощо. Однак як це може позначитися на їхньому здоров’ї та розвитку? На які небезпеки наражає? А чи дає використання комп’ютерів якісь переваги дітям дошкільного та раннього шкільного віку?

На прикладі реальних випадків із власної практики авторка пояснює, як зробити віртуальний світ надійним помічником у вихованні, як прищепити дитині здорові навички користування цифровими пристроями і повернути інтерес до активного життя. У книжці докладно розповідається, які можливості та переваги забезпечує комп’ютер для навчання, як скерувати цікавість дитини на поданий у мережі корисний контекст, скільки часу діти віком до 11 років можуть витрачати на комп’ютерні розваги.

 

159.9

К78

Краснова, Наталія. Колишні. Книга про те, як забивати на тих, хто забив на тебе / Н. Краснова ; пер. В. Басанець. — Київ : BookChef, 2019. — 272 с.

Ця книжка про мене, таку, яка я є: тридцятивосьмирічна жінка, мати двох дітей, розлучена, автор ТВ- та радіопрограм, стендап-комік, учитель загальноосвітньої школи, та (на мій превеликий сором) «популярний блогер, автор гумористичного б’юті-блоґу». Ця книжка про мене таку, яка я зараз. І про моїх колишніх, завдяки яким я зараз така, яка є. Кожний наступний колишній свого часу дуже логічно з’являвся у моїй дійсності і так само логічно зникав з неї. А потім я зазвичай ревіла, бо «це було кохання всього мого життя». А потім робила висновки. А потім забувала. Тому що закохувалася в нового майбутнього колишнього.

 

 

159.9

С38

Сінсеро, Джен. Не нюнь. Просто, трясця йому, зроби це! / Дж. Сінсеро. — Київ : BookChef, 2019. — 176 с. — Бестселер №1 за версією New York Times.

Джен Сінсеро — авторка бестселерів за версією New York Times і мотиваційний коуч. Її книжку «Не нюнь» перекладено понад 25 мовами. На сьогоднішній день у світі продано понад 3 млн примірників, а популярність авторки дедалі зростає. Сінсеро порівнює роботу над вмотивованістю та впевненістю у собі з візитами до спортзалу — регулярними та незмінними. Успіх — це не галочка, яку можна поставити та розлягтися з пивом на дивані, це — спосіб буття та зростання. Авторка дає читачеві дружнього копняка та мотивує змінити життя. Рекомендовано читати по кілька сторінок на день або відкривати на випадковій сторінці тоді, коли в житті дуже потрібен цілющий штурхан.

 

 

159.9

Ф82

Фрайд, Джейсон. Не божеволій на роботі! / Дж. Фрайд, Д. Хайнемайєр Хенссон ; пер. з англ.: В. Криницького, О. Чередниченко. — Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2019. — 192 с.

Почати працювати раніше, щоб пізніше завершити.

Виконувати роботу якомога довше по буднях та на вихідних.

Гарувати за найменшої нагоди, будь-де, будь-коли.

Не залишати справи в офісі, а всюди тягати їх за собою.

Життя як суцільне підтягування «хвостів»: «Загорніть мені роботу, беру з собою!»

Гадаєте, це норма? Аж ніяк! Це — божевілля. Люди дедалі більше працюють і дедалі менше встигають. Настав час для великого та грізного апгрейду! Вже час дозволити собі спокійно працювати й не смикатися. Саме це необхідно для великих звершень.

Припиніть кайфувати від божевілля на роботі! Нехай почнеться перезавантаження!

 

ФІЛОСОФІЯ МОРАЛІ. ЕТИКА. ПРАКТИЧНА ФІЛОСОФІЯ

 

17

Ф68

Фішер, Гелен. Чому ми кохаємо : природа й хімія романтичних почуттів / Г. Фішер ; пер. з англ. Н. Хаєцької. — Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2019. — 288 с.

Скептики кажуть, що кохання — це лише хімія. Психологи називають його хворобою. Романтики — еліксиром вічного життя. Час дізнатися, хто з них має рацію. Гелен Фішер, антрополог зі світовим іменем, дає відповіді на запитання, що стосуються кохання, його «алгоритму», впливу на психіку, соціалізацію та наше життя загалом. Чому ми кохаємо? Чому обираємо людей, яких обираємо? Як чоловіки й жінки різняться у своїх романтичних почуттях? Кохання з першого погляду. Кохання й жага. Кохання і шлюб. Любов у тварин. Як еволюціонує кохання? Кохання і ненависть. Який він — закоханий мозок? Як завоювати любов і чи можна її зберегти? І що воно взагалі таке — кохання?

Це надзвичайна екскурсія наукою та мистецтвом старовинного романтичного почуття. Книжка містить результати досліджень, для яких було застосовано новітні технології сканування мозку. Тут відповіді на запитання про мінливе й часто неконтрольоване почуття, яке ми звемо коханням.

 

17

Ф79

Форсайт, Марк. Коротка історія пияцтва / М. Форсайт ; пер. з англ. В. І. Махонін ; худож. М. С. Мендор. — Харків : Фоліо, 2019. — 188 с.

У виданні йдеться про давню пристрасть Homo sapiens до алкоголю — від кам’яної доби і Стародавнього Єгипту до Америки часів сухого закону.

Навіщо первісні мавпи спустилися з верхівок дерев на землю? Як шамани доби неоліту спілкувалися з духами предків? Чому шумери вважали пиво сакральним напоєм? Як пиячили в давньогрецькому симподії, середньовічній британській таверні або салуні на Дикому Заході? Чому стародавні єгиптяни вірили, що пиво врятувало людство? А як поводилася єгиптянка, яка бажала провести ніч у галасливому пивному закладі? Чому алкоголь пробуджує почуття звірячого голоду та статевого потягу? Чому царів, фараонів, шаманів і вікінгів ховали з речами для застілля? Навіщо американці розбавляють джин і віскі? Чому в сучасній Британії алкоголь до полудня — моветон?

На підставі фактів, гіпотез і теорій автор висловлює свою думку щодо алкоголю в історії та культурі різних народів і континентів.

 

РЕЛІГІЯ. ТЕОЛОГІЯ (БОГОСЛО’Я)

 

 

2

Б12

Бабинський, Анатолій. Історія УГКЦ за 90 хвилин / А. Бабинський. — 2-ге вид., допов. — Львів : Свічадо, 2019. — 160 с.

Нове популярне видання в доступній формі описує історію Української Греко-Католицької Церкви від початків християнства на території України до сьогоднішнього дня.

Книжка написана в стилі «просто про складне» — для того, щоб той, хто мало знайомий з історичним шляхом українських греко-католиків, зміг охопити цілісну картину перебігу подій за досить короткий час. Текст книжки доповнено оригінальними цитатами відповідних епох, а також відповідними картами, які покликані допомогти «відчути» і «побачити» цю непросту історію.

 

 

2

С14

Садхгуру. Внутрішня інженерія. Керівництво з йоги, що приведе вас до радості / Садхгуру ; пер. з англ. Л. Бідочко. — Київ : BookChef, 2019. — 272 с. — (New York Times Bestseller).

Ця книжка стане дорожньою картою на шляху до радісного та гармонійного життя.

Садхґуру пропонує освоїти науку йоги та працювати над мисленням, аби прожити усвідомлене та щасливе життя.

Видання складається з 2 розділів. В першому автор розповідає про себе і дає трохи теорії. В другому — описані практики йоги та інструкція для їхнього виконання.

Радість — не частий гість в житті більшості людей. Ціль книжки — зробити її нашим постійним супутником.

 

 

СОЦІОЛОГІЯ

 

316.6

М15

Мак-Гі, Пол. SUMO (Shut Up, Move On). Замовкни та працюй! / П. Мак-Гі ; пер. з англ. С. Новікової. — Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2019. — 176 с. : іл.

Запальна книга, яка вже десять років допомагає тисячам людей знайти мотивацію і впевненість для серйозних змін. Принципи S.U.M.O. (Shut Up, Move On) від автора бестселерів Пола Макгі вже десять років допомагають тисячам людей по всьому світу домагатися позитивних змін, реалізовувати свій потенціал і справлятися з труднощами. Пол Макгі використовує актуальні історії та ідеї і свій фірмовий гумор, щоб показати вам, як:

– Відповідати на всі виклики життя;

– Взяти відповідальність за своє життя і відмовитися від мислення жертви;

– Перестати відкладати важливі справи;

– Краще розуміти інших людей і уважніше до них ставитися.

З цією книгою ми зможемо відключити автопілот і взяти контроль над своїм життям у свої руки. Видання буде цікаве для всіх, хто хоче знайти мотивацію і ідеї для успішних змін в житті.

 

316

Н63

Ніколс, Том. Диванні експерти. Як необмежений доступ до інформації робить нас тупішими / Т. Ніколс ; пер. з англ. Є. Кузнєцова. — Київ : Наш формат, 2019. — 240 с.

Чому не варто довіряти всьому, що говорять лідери думок.

У наш час кожен вважає себе експертом. Усі дають поради, як керувати країною, реформувати економіку, лікувати хвороби чи правильно харчуватися. Автор цієї книжки вважає, що це колапс експертності, спричинений гуглом, заснований на вікіпедії та підживлений соцмережами. Ніхто більше не розмежовує думок обивателів і фахівців, а головна мета будь-якої розмови — довести, що хтось не має рації.

 

 

316

П32

Пінкер, Стівен. Просвітництво сьогодні : аргументи на користь розуму, науки та прогресу / С. Пінкер ; пер. з англ. О. Любенко. — Київ : Наш формат, 2019. — 560 с.

Люди часто забувають про факти та статистичні дані, піддаючись впливу гучних заголовків і скандальних промов. Песимізм, цинізм і нігілізм пустили міцне коріння в сучасному суспільстві. Політики часто спекулюють тим, що всі ми живемо у злиднях, але завтра буде краще. Когнітивіст, професор Гарвардського університету Стівен Пінкер переконує — ми вже зараз живемо в найкращий період світової історії.

Книжка, що допоможе боротися із тотальним песимізмом та нігілізмом сучасних суспільств.

 

 

316.6

Т16

Талеб, Насім Ніколас. Шкура у грі. Прихована асиметрія життя / Н. Н. Талеб ; пер. з англ. А. Замоцний. — Київ : Наш формат, 2019. — 304 с.

Тoй, xтo oтpимує винaгopoду, мaє тaкoж бpaти нa ceбe чacтину вiдпoвiдaльнocтi. Pизикнути влacнoю шкуpoю у гpi. Caмe цeй пpинцип oбмeжить нacлiдки пopoджeниx цивiлiзaцiєю cупepeчнocтeй: мiж дiями i бaлaкaнинoю, cпpaвжнiм i штучним, cилoю й iмiтaцiєю, нaмipaми й peзультaтaми, любoв’ю i гpiшми, aвтopaми й peдaктopaми, пoлiтикoю тa пoлiтикaми. У цiй книжцi фiлocoф i фiнaнcoвий гуpу Нaciм Тaлeб aнaлiзує чoтиpи acпeкти людcькoгo життя: нaдiйнicть i нeвизнaчeнicть знaнь; cимeтpiю людcькoї дiяльнocтi, втiлeну в cпpaвeдливocтi, пpaвocуддi, вiдпoвiдaльнocтi тa взaємoдiї; oбмiн iнфopмaцiєю, a тaкoж paцioнaльнicть у peaльнoму cвiтi. Нepoздiльнicть циx чoтиpьox acпeктiв oчeвиднa тoдi, кoли нa кiн cтaвитьcя… влacнa шкуpa.

П’ята книга із філософського циклу про роль невизначеності («Incerto»), дo якoї вxoдять тaкi книжки, як «Чopний лeбiдь», «Aнтикpиxкicть», «Обдурені випадковістю» та «Прокрустове ложе».

 

ПОЛІТИКА. ПОЛІТИЧНІ НАУКИ

 

327

П20

Патрикаракос, Дейвид. Війна у 140 знаках : як соціальні медіа змінюють військовий конфлікт ХХІ ст. / Д. Патрикаракос ; пер. з англ. І. Рудько. — Київ : Yakaboo Publishing, 2019. — 352 с.

Навесні 2014 року британський журналіст Дейвид Патрикаракос потрапив на війну нового типу у місці, де світ конфліктів старого типу остаточно поступився новому світові: в Україні. Саме тут він зрозумів, що природа конфліктів змінилася: як пише автор, можливо, важливішою є перемога у війні слів та наративів, аніж те, хто має найпотужнішу зброю, кордони між політикою та війною ніколи не були такими розмитими, а політика — такою нестабільною.

Автор здолав тисячі кілометрів трьох континентів, щоб описати, як Homo digitalis по-новому визначає конфлікт нашої епохи. Він пише про війну Ізраїлю 2014 року проти ХАМАСу, архетипову асиметричну війну ХХІ століття, яка штовхає державу у протистояння з недержавним суб’єктом, про російсько-українську війну, про те, як Ісламська держава використовує соціальні медіа для радикалізації та вербування. Так ця книжка стала «інтимним і детальним портретом війни ХХІ століття, а також людей і технологій, які її видозмінюють».

 

32

Т32

Темелкуран, Едже. Як втратити країну. Сім кроків від демократії до диктатури / Е. Темелкуран ; пер. з англ. І. Возняка. — Харків : Віват, 2019. — 240 с. — (Історія та політика).

Навіть якщо ми вирішимо триматися якомога далі від політики, прибічники популізму все одно знайдуть нас. Озброєні власним набором цінностей і технологій, вони проникають до урядів і керують життями мільйонів, маскуючи диктатуру під демократію.

Дебати, домовленості, аргументи та контраргументи — на прикладі різних країн Едже Темелкуран простежила загальну картину зростання правого популізму й визначила «сім кроків лідера-популіста» — сім кроків, щоб перетворитися з блазня на диктатора. Авторка поєднала досвід держав, які вже постраждали від цього божевілля, з досвідом західних країн, чий опір триває. Політичний світ потребує співпраці та глобального діалогу. Він вимагає реальної демократії, а не її ерзаців.

 

ВІЙСЬКОВА СПРАВА. ВЕЄННЕ МИСТЕЦТВО. ЗБРОЙНІ СИЛИ

 

355/359

З-12

За Україну, за її волю, за честь, за славу, за народ! : фотолітопис боротьби і звитяг / упоряд.: В. Гуменюк, Ю. Посохова-Кіреєва. — Косів ; Львів ; Київ : Літопис УПА, 2018. — 132 с. : фот.

Фотоальбом присвячено пам’яті воїна Добровольчого українського корпусу «Правий сектор» (ДУК ПС), учасника бойових дій на сході України Антона Кіреєва-«Сифона» (07.11.1973-05.10.2014), який зі зброєю в руках захищав незалежність і територіальну цілісність України й поліг в бою з агресором неподалік міста Донецька.

Будучи професійним фотографом, Антон Кіреєв «воював» також і своїм фотоапаратом, фіксуючи тилові й прифронтові будні своїх побратимів, багато з яких загинули за нашу волю і незалежність держави. Знімки друга «Сифона» дають нам можливість побачити óбрази тих, хто у грізний час випробувань добровільно взяв до рук зброю, аби стати на захист рідної землі.

У цьому плані новітня історія появи добровольчих батальйонів, одним з яких був ДУК ПС перегукується з подіями 75-річної давнини, коли восени 1942-го року на Волині постали перші загони УПА.

Специфіка її функціонування та жорсткі вимоги конспірації дуже обмежували можливості ведення фотолітопису українського резистансу, але попри несприятливі умови і брак апаратури, у лавах повстанців «працювало» чимало фотографів, серед яких особливо виділяється Дмитро Білінчук-«Хмара», в доробку якого понад півсотні світлин 1945–1951 рр., тематика яких «перегукується» з тим, що бачимо на фотографіях Антона Кіреєва-«Сифона».

Гортаючи сторінки видання можна переконатися в справедливості твердження, що воля здобувається в боротьбі, й лише той народ її заслуговує, котрий має синів і дочок, готових пожеpтвувати ради неї найдорожче — власне життя.

 

355/359

Х22

Харченко, Геннадій. Щоденник артилериста / Г. Харченко ; передм.: Ю. Є. Бутусова, А. С. Рінгіс ; худож.-оформ. М. С. Мендор. — Харків : Фоліо, 2019. — 284 с. : іл. — (Воєнні щоденники).

Геннадій Харченко — історик, перекладач і економіст за освітою, мешканець Запоріжжя. Навесні 2014 року Геннадій добровільно прийшов до військкомату, а влітку став командиром гармати у третій гаубичній батареї 55-ї окремої артилерійської бригади. У виданні відтворені найважливіші події періоду активної участі артбригади в АТО.

У виданні йдеться про людей, котрі вирішили взяти в руки зброю, щоб відстояти свою честь і своє право жити вільно на своїй землі, розповідається про війну без пафосу, надриву і високих нот. Автор майже не вживає слово «герой», не тому що таких поряд з ним не було. Просто війна — важка робота. У створенні книжки авторові допомогали бійці 55-ї окремої артилерійської бригади і волонтери фонду «Сестри Перемоги».

 

ОСВІТА. ВИХОВАННЯ. НАВЧАННЯ

 

37

Д53

Дмітрієва, Вікторія. Це ж дитина! Поради з адекватного виховання / В. Дмітрієва ; пер. В. Басанець. — Київ : BookChef, 2019. — 352 с.

Виховання дитини — справжнє мистецтво. У цій нелегкій справі батькам доводиться знаходити розумні рішення, вимикати емоції, застосовувати краплю фантазії, а інколи — перетворюватися на дитину.

Все це — аби досягти розуміння і гармонії у стосунках із дітьми. Але не завжди легко впоратися із різноманітними ситуаціями самостійно. Щоб бути готовими до труднощів, складних ситуацій, знати відповіді на важливі питання, рекомендуємо озброїтися книгою «Це ж дитина» Вікторії Дмитрієвої. Цей посібник для батьків варто прочитати навіть тим, хто лише готується до появи на світ малюка.

Усе, що ви мали знати про сон, режим, вікові кризи, хвороби, поведінку, безпеку дитини — у одній книзі. Конкретні рішення для тих, в кого обмаль часу на роздуми.

 

37

С91

Сухенко, Тамара. Як обрати професію майбутнього : посібник з профорієнтації для молоді віком від 13 до 80 / Т. Сухенко ; пер. з рос. О. Коноз ; худож.-оформ. В. Кобець. — 2-ге вид., допов. та переробл. — Харків : Фоліо, 2019. — 96 с. : іл.

Цей методичний посібник є результатом восьмирічного досвіду консультування та тренінгів з профорієнтації. У ньому пропонується покроковий алгоритм, який дозволяє прийняти більш усвідомлене рішення щодо вибору професії. Виконання завдань та розмірковування над запитаннями дозволяють розширити знання про себе і про світ професій, шукаючи відповіді і всередині себе, і в зовнішньому світі.

У наш динамічний час термін життя професій скорочується, деякі швидко зникають, нові виникають. Експерти пророкують, що навіть саме поняття «професія» в майбутньому зникне. Автор пропонує читачеві не тільки спостерігати за цими змінами, але й творити їх — створювати свою професію, скориставшись наведеними формулами.

 

МЕДИЧНІ НАУКИ

 

613

М52

Меркола, Джозеф. Жири на дієті. Кетодієта для боротьби з раком, поліпшення роботи мозку та посилення енергійності / Дж. Меркола ; пер. з англ. Т. Семигіна. — Київ : BookChef, 2019. — 416 с.

Ця книжка обов’язкова для прочитання усім, хто хоче привести до ладу своє тіло і не хворіти. Доктор Джозеф Меркола ось уже кілька десятиліть є провідником у здорове життя. Це видання — справжній шедевр, що став результатом багаторічної наукової і практичної діяльності. Доктор Меркола пропонує науково обґрунтовані спростування шаблонів, що склалися, і простягає своїм читачам руку допомоги в боротьбі за міцне здоров’я.

 

 

 

 

618

М91

Муркофф, Гейді. Що очікувати під час вагітності / Г. Муркофф, Ш. Мейзел ; пер. з англ. А. Дубенко. — Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2019. — 622 с.

Гейді Муркофф — автор популярної у всьому світі серії книжок «Що очікувати» та однойменної батьківської програми, до якої долучилися понад 11 мільйонів пар, що чекають на народження дітей. Усе, що необхідно знати матусям і татусям у період вагітності та після нього!

Автор подає найбільш точну й сучасну інформацію, ділиться розумними й практичними медичними порадами, дає вичерпні відповіді на всі важливі запитання: як визначити вагітність, що робити в перші тижні вагітності, чи необхідно змінювати свій стиль життя, як правильно харчуватися й займатися спортом, як обрати безпечні ліки від того чи того захворювання, чого очікувати від пологів і як до них готуватися тощо. З гумором і теплотою автор розповідає все про прекрасні дев’ять місяців, не оминаючи найменших деталей.

 

РЕКЛАМА. СИСТЕМА ІНФОРМАЦІЇ. СЛУЖБА ЗОВНІШНЬОЇ ІНФОРМАЦІЇ ТА РЕКЛАМИ (ПАБЛІК РИЛЕЙШНЗ)

 

659

О-36

Огілві, Девід. Про рекламу / Д. Огілві ; пер. з англ. Д. Шостака. — Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2019. — 288 с. : іл.

Насправді ми нічого не знаємо про рекламу. Але реклама знає все про нас. Якою зубною щіткою ліпше користуватися і який гаджет варто придбати, чому одні джинси кращі за інші й чому оцей пластир урятує нас не лише від подряпини, а ще й підлатає наше життя Так, реклама знає про нас усе. Тож час дізнатися все про неї.

Ця книжка — не для тих, хто вважають себе знавцями реклами. Вона для молодих і перспективних — а також для бувалих, які й досі шукають способів удосконалити рівень своїх продажів. Імідж бренда, культ креативності, секрети успішної B2B-реклами, реклама для топ-менеджменту, маркетинг у період економічного спаду, шаблони та стереотипи, тексти, що чіпляють, та ілюстрації, які заманюють, і ще купа всього.

 

 

659

Ф51

Філановський, Олексій. Гра в бренди. Як збільшити шанси вашого бізнесу на успіх / О. Філановський. — Київ : Наш формат, 2019. — 176 с.

З одного боку, побудова успішного бренду — це мистецтво, а з іншого — чітко визначені кроки, які слід зробити компанії. Тому маркетолог має не лише креативно мислити, а й розуміти етапи створення та існування бренду. Як запустити бренд з нуля? Як перетворити звичайну торгову марку на ікону? Чи кожній компанії потрібен бренд?

У цій книжці маркетолог Олексій Філановський на прикладах відомих українських та світових компаній пояснює, що таке бренд, як оцінити стан та перспективи власного бренду та спланувати його успішний розвиток.

 

 

ЗАГАЛЬНІ ПИТАННЯ ЛІНГВІСТИКИ ТА ЛІТЕРАТУРИ. ФІЛОЛОГІЯ

 

 

80

І-48

Ільяхов, Максим. Пиши, скорочуй. Як створити дієвий текст / М. Ільяхов, Л. Саричева ; пер. і адаптатор О. Кобелецька. — Київ : BookChef, 2019. — 440 с.

Автори на конкретних прикладах демонструють, що добре, а що ні в інформаційних, рекламних, журналістських і публіцистичних текстах.

Дотримуючись рекомендацій, викладених у книжці, ми навчимося писати зрозуміло та захопливо, так, аби нам повірили. Для копірайтерів, авторів, редакторів, дизайнерів, програмістів, менеджерів, підприємців, керівників, службовців і всіх, хто працює з текстом.

Особливості: книжка адаптована для створення дієвих текстів українською!

Про те:

  • Як писати листи, на які відповідатимуть, і розсилки, від яких не відписуватимуться.
  • Як створювати дієві й коректні рекламні оголошення.
  • Як викладати думки стисло, чітко та переконливо, без мовного сміття, фальші й штампів.

 

 

80

С79

Степура, Андрій. WOW-виступ по-українськи : ноу-хау сучасного оратора / А. Степура. — 2-ге вид. — Дніпро : Моноліт, 2019. — 304 с.

Чи була у вас така доповідь або промова, після якої хотілося змінити зовнішність, паспорт та гайнути світ за очі?

Публічний виступ — це стрес і добряча порція адреналіну, а провальний — жахалка на решту життя.

Та є світло в кінці тунелю. Прочитавши цю книжку, ви це світло побачите. Її відрізняють дві речі: практичність та актуальність. Завдяки QR-кодам ви зі смартфоном матимете змогу одразу дивитися відеоприклади вдалих ораторських прийомів, про які йдеться. Будьте готові, що ваш мозок закипить, вистигне і ще раз закипить.

Зокрема, ви дізнаєтеся:

— останні тенденції публічних виступів

— що на часі та що буде затребуваним завтра;

— покроковий алгоритм проведення успішної презентації;

— як «перехитрити» власний мозок і без зайвих нервів підготуватися до виступу в три-п’ять разів швидше;

— коли варто прийняти «пігулку» мовного експромту та як виписати собі рецепт;

— як дотепно жартувати, щоб розтопити лід та здобути прихильність будь-якої аудиторії;

— як спонукати людей не лише уважно слухати, а й діяти та втілювати ваші ідеї. Українська ораторська майстерність не тільки розвивається і крокує нога в ногу із всесвітньою, а також задає напрям.

Яскравим взірцем українського промовця є Андрій Степура, який переймає останні тенденції ораторського мистецтва: сам вчиться нового й навчає інших. Книжка «Wow-виступ по-українськи» є синтезом із продовження традицій красномовства, основу яким було покладено ще в Стародавній Греції, й використання передових досягнень новітніх технологій.

 

ЛІНГВІСТИКА. МОВОЗНАВСТВО. МОВИ. УКРАЇНСЬКА МОВА

 

?????????????????????????????????????????????????????????

811.161.2

К49

Клименко, Наталія. Українська легко! / Н. Клименко, П. Мельник-Крисаченко. — Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2019. — 283 с. : іл. — (Мова — ДНК нації).

Створено спільно з інтернет-ресурсом «Мова — ДНК нації». За допомогою інфографіки показані правила та складні випадки вживання слів в українській мові. Українська без суржику, русизмів і кальок за допомогою інфографіки!

Видання з наочними ілюстраціями та стислими правилами, прикладами вживання і корисними статтями. Цю книжку створено з мрією про те, що колись в Україні буде модно знати декілька мов, а говорити українською.

Видання для тих, хто:

— спілкується українською і хоче вдосконалити свої знання;

— прагне запобігти помилковому слововживанню;

— бажає дізнатися нові фразеологізми й синоніми;

— намагається уникнути вживання не властивих українській мовній традиції зворотів і висловів.

 

 

811.161.2

У45

Український правопис : cхвал. Постановою Каб. Міністрів України № 437 від 22 трав. 2019 року. — Репринт. вид. — Харків : Право, 2019. — 292 с.

У сучасній редакції Українського правопису збережено підхід до мови як до знакової системи й суспільного явища. Правописна норма, з одного боку, ґрунтується на тісних зв’язках елементів сучасної мовної системи, що відображається на письмі, а з другого боку, — на дотриманні мовної традиції і на залежності від неї. Хоч уточнення й коригування орфографічних правил — це завдання насамперед професійних мовознавців, співтворцями Українського правопису є також широке коло освічених українців, чия писемна практика узвичаює те чи те написання. Пошук балансу між системними параметрами сучасної мови, з одного боку, й різночасовими прикметами української мовної традиції, з другого боку, — найскладніше із завдань, що поставали перед творцями національного правопису на кожному з етапів його розвитку.

Нова редакція правопису є кроком до розв’язання цього завдання з позицій історичної й етнографічної соборності української мови й української нації.

 

 

ГЕОГРАФІЯ. ГЕОГРАФІЧНІ ДОСЛІДЖЕННЯ ЗЕМЛІ ТА ОКРЕМИХ КРАЇН. ПОДОРОЖІ. ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ

 

908

U31

Ukraїner. Країна з середини : [фотоальбом-путівник] / автор ідеї Б. Логвиненко ; упоряд.: О. Кузема ; Н. Понеділок, С. Анжелюк. — Львів : Вид-во Старого Лева, 2019. — 307 с. : фот.

Видання упорядковане за мотивами першого кола масштабної експедиції Україною, яка тривала з літа 2016-го до зими 2018-го року й охопила всі історичні регіони — від Слобожанщини до Поділля, від Волині до Таврії.

У фотоальбомі-путівнику зібрано найяскравіші моменти з мандрівок унікальними куточками країни: історії людей та місць, що надихають, зворушують і дивують, а також вражаючі фото, які показують Україну справжньою, несподіваною, цікавою та автентичною.

Ініціатор проекту — Богдан Логвиненко.

 

91

Ф74

Фоєр, Джошуа. Atlas Obscura. Найдивовижніші місця планети / Дж. Фоєр, Д. Тьюрас, Е. Мортон ; пер. з англ. Н. Гоїн ; іл. С. Ніколей. — Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2019. — 464 с. : іл.

Автори проекту Atlas Obscura зібрали під однією обкладинкою понад 700 незвичайних, дивних, невідомих, містичних, вражаючих, дивних, цікавих місць на Землі, природних і рукотворних всіх континентів. У кожного місця є опис і фотографії, а також вказані координати — щоб можна було дістатися і побачити диво своїми очима.

 

 

 

БІОГРАФІЧНІ ДОСЛІДЖЕННЯ. ГЕНЕАЛОГІЯ. ГЕРАЛЬДИКА (ГЕРБОЗНАВСТВО)

 

92

Г81

Гречило, Андрій. Наш Герб : українські символи від княжих часів до сьогодення : альбом / А. Гречило ; упоряд. і заг. ред. Б. Завітій ; пер. англ. В. Шевадуцька ; гол. ред. Л. Лихач. — Київ : Родовід, 2018. — 400 с. : іл.

У цьому 400-сторінковому альбомі — понад 700 ілюстрацій із більш ніж 50 музеїв, архівів і бібліотек України та світу. Про наш герб — ніби простий, але досі загадковий.

Геть давно забутий, але тепер віднайдений — Тризуб умить прижився як національно-державний герб України. Усі решта символів, що мали куди сильніші позиції та тривалішу (але не глибшу!) традицію, відступили на другий план. Знак графічно красивий, лаконічний, самобутній — а головне стародавній, — Тризуб фактично легітимізував історичний зв’язок модерної України із Київською Руссю.

А про Тризуб загалом — понад половину цієї книжки.

 

929

С42

Скицька, Уляна. #Наші на карті світу : історії про людей, якими захоплюється світ / У. Скицька. — Львів : Вид-во Старого Лева, 2018. — 320 с.

Це видання — 80 історій про непересічних людей: українців за походженням чи місцем народження. Про #НАШИХ, людей, яких визнав увесь світ, які змінили хід історії, чиї досягнення дивують і вражають. Серед героїв книжки є добре знані Іван Пулюй, Соломія Крушельницька, Енді Воргол, Софія Яблонська, Казимир Малевич, Ігор Сікорський, Марія Примаченко. А є й ті, хто стане справжнім відкриттям: оскароносний мультиплікатор студії «Дісней» Володимир Титла; талановитий генетик, який розвинув теорію Дарвіна, Теодозій Добжанський; вчений-математик, чиї розробки лягли в основу першого у світі комп’ютера, Михайло Кравчук; донька львівського банкіра, яка винайшла принцип роботи Wi-Fi, Геді Ламар; легендарний воротар NHL Террі Савчук; харків’янин, який розшифрував писемність майя, Юрій Кнорозов. Ці люди надихають, і часом їхні біографії настільки дивовижні, що виникає думка: «Так буває лише в кіно».

 

 

ІСТОРІЯ СВІТОВА

 

94(4)

Г21

Гарт, Джон. Як Черчилль врятував цивілізацію : епічна історія тринадцяти років, які ледь не знищили цивілізований світ / Д. Гарт. — Харків : Фабула, 2019. — 336 с. : іл.

Книжка присвячена одному з поворотних моментів у новітній історії людства — претензіям Гітлера на світове панування і тій ролі, яку відіграв Вінстон Черчилль у тому, щоб тоді вберегти від катастрофи свій острів на західному краю Європи і людство в цілому.

Автор подає діяльність Черчилля на тлі широкої панорами подій, від Норвегії до Африки, від Лондона до Сталінграда. Однак головне, що намагається осягнути він: які риси характеру, які національні особливості, які життєві обставини дали одній людині змогу зробити ті кроки, життєві та політичні, які виявилися шляхом до порятунку цивілізації від гіркої долі самовинищення і варварства?

 

930

Д14

Даймонд, Джаред. Колапс : чому одні суспільства занепадають, а інші успішно розвиваються / Дж. Даймонд ; пер. з англ. В. Горбатька ; наук. ред. Т. Брік. — Київ : КМ-Букс, 2019. — 688 с.

Нас немов магнітом притягують монументальні руїни, що їх залишили по собі цивілізації минулого, вабить їхня видовищна краса і таємниці, які в них криються. Масштаб руїн свідчить про багатство й могутність тих, хто їх споруджував. Однак чому пішли у небуття не лише ті, хто будував ці споруди, а й власне суспільства, до яких вони належали? Куди зникли цілі народи? Якщо подалися геть, то куди і чому? Чи не загинули вони жахливою смертю? За цією романтичною таємницею не дає спокою бентежна думка: а чи не може схожа доля спіткати сучасне суспільство?

Автор не лише пропонує новий погляд на історію, причини розквіту та занепаду давніх культур, а й окреслює виклики і загрози, які невпинно постають перед сучасною цивілізацією, та можливі шляхи їх усунення.

 

94(100)

Ф53

Філліпс, Том. Людство. Стисло про те, як ми все про–али / Т. Філліпс ; пер. з англ. Н. Гриценко. — Київ : КМ- Букс, 2019. — 288 с.

Надзвичайно жвава подорож найкреативнішими та найкатастрофічнішими про**бами людської історії. Сучасні люди сновигають планетою вже протягом сімдесяти тисяч років, і ми пройшли довгий шлях. Мистецтво, наука, культура, ремесла — це все дуже добре; а ще ми видерлися на самий вершечок харчового ланцюжка. Та якщо зовсім відверто, ця еволюційна подорож далеко не завжди була безхмарною. Іноді — тільки іноді — ми примудрялися катастрофічно, неймовірно, масштабно і стильно про**ати геть усе.

Гумористична книжка британського журналіста Тома Філліпса проведе нас століттями людських дурощів, що визначили і змінили (як можна здогадатися, на гірше) хід нашої історії.

 

 

ІСТОРІЯ УКРАЇНИ

 

94(477)

М14

Майдан. Пряма мова. Кн. 1 / розшифрув., упоряд. та прим.: О. Чебанюк, О. Ковальової. — Київ : Нац. музей Революції Гідності, 2019. — 448 с. — (Усна історія Майдану).

35 інтерв’ю, записаних з учасниками та свідками подій Революції Гідності в Україні, складають першу книжку видавничої серії усних історій «Майдан. Пряма мова», започаткованої Національним музеєм Революції Гідності. Упродовж 2014-2019 року науковці зібрали понад 200 інтерв’ю, і сьогодні робота зі збору свідчень триває.

Євромайдан — драматичний період новітньої історії України постає перед нами у спогадах, враженнях, роздумах учасників тими епізодами пережитого, які вони особисто вважають важливими, які їх найбільше вразили та запам’яталися.

Згідно із засадами усної історії як наукового методу інтерв’ю наведено зі збереженням мовних і стилістичних особливостей оповідей та з мінімальними правками, потрібними для полегшення прочитання.

На початку майже всіх інтерв’ю наведено QR-код, за допомогою якого можна прослухати оригінальні записи.

 

94(477)

П58

Попович, Мирослав. Червоне століття / М. Попович. — Вид. 3-тє, допов. — Київ : АртЕк, 2019. — 888 с. : іл.

Книжка являє собою спробу нового жанру — жанру філософії історії за аналогією з тим, як пишеться філософія науки чи філософія мистецтва. Матеріалом, на якому писалась видання, є історія європейської цивілізації XX століття, насамперед того регіону цивілізації, який був охоплений комуністичним тоталітаризмом. Філософія історії має справу не з подіями самими по собі у їх часовій послідовності, а з історичним смислом подій. Проблеми історичного смислу безпосередньо пов’язані з оцінкою добра і зла в людському чині. Найбільші таємниці минулого століття не стільки у важливих деталях подій, історичній інтризі та прихованих стратегіях боротьби могутніх політичних сил, скільки у правильному розумінні й тлумаченні сенсу історичних явищ. Саме навколо оцінки історії розгортаються гострі суперечки, зокрема в українській історії — навколо оцінки Центральної Ради, гетьманату, Директорії, націонал-демократії та соціал-демократії, «розстріляного Відродження», голодомору і Великого терору, Вітчизняної війни та боротьби УПА, долі української культури в УРСР та в діаспорі, «перебудови» та наслідків її провалу (чи перемоги, важко сказати). Всі ці проблеми смислу національної історії розглядаються у книзі на широкому тлі.

 

 

 

 

Дякуємо за увагу!

Підготувала Людмила Рюміна, завідувачка відділу читального залу

© Тернопільська обласна універсальна бібліотека, 2012—2020

Розпочніть писати і натисніть enter для пошуку