З колекції книжкових знаків читача бібліотеки, заслуженого журналіста України Володимира Сушкевича

 

Емануїл Наумович Бергер

 

Тернопільські художники-екслібристи

 

Екслібриси з колекції Тернопільської ОУНБ

 

Бібліографія

 

Екслібрис обласної універсальної наукової бібліотеки у виконанні Тернопільського художника Ярослава Омеляна

«Ex libris» у перекладі з латинської означає «із книг». Ще в далеку епоху середньовіччя стало звичаєм власницькі написи на книгах починати словами: «Ex libris». Далі йшли ім’я та прізвище власника книги на латині або назва монастиря, бібліотеки. Такі написи тепер прийнято називати провенієнціями.

Екслібрис — один з основних, а іноді єдиний інформаційний матеріал щодо вивчення історії та складу приватних та публічних бібліотек. Він дає можливість встановити належність книги або збірки тому чи іншому колекціонерові, допомагає визначити, хто був першим власником видання, у чиїх руках воно побувало. А це, у свою чергу, допомагає визначити, як комплектувались фонди бібліотеки, які збірки увійшли до неї.

 

 

 

З колекції книжкових знаків читача бібліотеки, заслуженого журналіста України Володимира Сушкевича

Екслібрис — це мініатюрна графічна картинка, яка відтворює духовний світ власника домашньої бібліотеки. Перший суто тернопільський екслібрис був створений художником Євгеном Удіним на замовлення професора-медика Еммануїла Берпера. Сталося це у 1967 році. З того часу збираю екслібріси. Моя колекція — це тисячі книжкових знаків різних художників різних країн, митців різних спрямувань, різних уподобань. Тішуся, що до збирання знаків я залучив багатьох тернополян. Про кожен екслібріс я б міг розповісти багато цікавого.

Молодим читачам раджу полюбити це графічне мистецтво, яке допомогає орієнтуватися в книжковому океані, знаходити перлини радості, естетичної насолоди. Щиро дякую Є. Удіну, Я. Омеляну, П. Шпорчуку та багатьом іншим митцям, які щедро поповнюють мою колекцію.

Володимир СУШКЕВИЧ,

заслужений журналіст України, читач ОУНБ

з далеких і незабутніх 50-х років минулого століття.
Жовтень 2007 р., м. Тернопіль.

До змісту

 

 

Емануїл Наумович Бергер
(1910-1999)

Патофізіолог, професор, доктор медичних наук. Народився у Києві. Автор близько 100 наукових праць, краєзнавчих публікацій.

Колекція екслібрисів нараховує понад 7 тис. оригінальних книжкових знаків. Систематизована в 50-ти альбомах. Після смерті професора колекцію успадкував його син Олександр Єременко, який проживає в США. У 2000 році він подарував Тернопільському обласному художньому музею колекцію екслібрисів свого батька.

В колекції Емануїла Наумовича Бергера є екслібриси, що надійшли з Австрії, Англії, Аргентини, Бельгії, Польщі, Португалії, Японії та інших країн. Значне місце відведено українським авторам. У ній є екслібрис Олени Кульчицької, виконаний у 20-х роках, мініатюри тернопільських графіків Євгена Удіна, Ярослава Омеляна.

До змісту

 

 

Тернопільські художники-екслібристи

Ярослав Максимович Омелян
(1929)

Художник, громадський діяч. Переможець Всеукраїнського конкурсу екслібрисів ім. братів Лепких (1997 р.). Працює в галузі станкової і прикладної графіки, плаката, акварелі, рисунка. В його колекції понад 200 екслібрисів: братів Лепких, І. Герети, П. Медведика, С. Сапеляка та ін., пам’яті Є. Коновальця, Й. Сліпого, Н. Хасевича, В. Чорновола.

У квітні 2006 р. Ярослав Омелян створив екслібрис Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки.

 

 

Євген Тимофійович Удін
(1937)

Народився в м. Донецьку. Виростав на Буковині. У 1954 р. закінчив школу в Чернівцях. З 1961 року проживає в Тернополі. Був головою творчої групи при обласних художньо-виробничих майстернях (згодом комбінат) Художнього фонду України (1976-1983 рр.), першим головою Тернопільської організації Спілки художників України (1983-1992 рр.). Член правління СХУ.

Після закінчення Українського поліграфічного інституту імені І. Федорова у Львові, Є. Удін зробив відчутний внесок у книжкову графіку, проілюструвавши десятки й десятки фоліантів та альбомів у різних видавництвах не лише України. Багато нового, оригінального зробив у жанрі газетно-журнальної, плакатної та прикладної графіки. Його екслібриси — це яскраві художні полотна в мініатюрі, виконані за мотивами творчості видатних письменників, акторів, музикантів, художників нашого часу.

Вражають його оригінальні серії «Архітектурні пам’ятки Львова», «Давній Львів» (кольорова автолітографія), ілюстрації до казок «Закохані у сонце» (ліногравюра), «Чарівна скрипка» (монотипія) та інші роботи.

Творчість Євгена Удіна відома у Львові, Києві, Москві, Омську, Владивостоці, Казані, Рязані, Пензі, у Канаді (Монреаль), Японії (Осака), Румунії (Сучава), Болгарії (Слівен), Словаччині (Банська Бистриця), Польщі (Жешув). Індивідуальні виставки художника проходили в Чернівцях (1968), Вижниці (1969-1970), Тернополі, Кременці (1975), Бережанах (2002). Твори репрезентовані в Тернопільському краєзнавчому та художньому музеях, Міністерствах культури України та Росії, Галереї Банської Бистриці (Словаччина), Українському музеї в Торонто (Канада).

Член Національної спілки художників України з 1970 р. Заслужений художник України з 1987 р.

До змісту

 

 

Екслібриси з колекції Тернопільської ОУНБ

Мистецька федерація
«Галерея Я.-М. Шафранюків» (Канада)
З фонду рідкісних видань
Микола Когут
(с. Конюхи Тернопільської області)

З фонду діаспорної літератури

З фонду діаспорної літератури

Богдан Головин — краєзнавець
(м. Тернопіль)

Богдан Головин — краєзнавець
(м. Тернопіль)

Богдан Головин — краєзнавець
(м. Тернопіль)

До змісту

 

 

Бібліографія

 

  • Захаркін С. Ферма для науки // Критика. – 2007. – №7-8. – С.17.
  • Збірник наукових праць відділу рукописних, стародрукованих та рідкісних книг ім. Ф.П. Максименка / НБ ЛДУ; Загально-методичне об’єднання вузівських бібліотек західних областей України. – Л. 1997. – 157 с.: іл.
  • Екслібрис. – М.: Книга, 1967. – 93 с.
  • Книжкові знаки Георгія Малакова. – К.: Кий, 1998. – 87 с.
  • Омелян Я. Екслібриси: Книжкові знаки. VII видання. – Т., 2006. – 108 с.
  • Омелян Я. Екслібриси пам’яти. – Т., 2006. – 100 с.
  • Український книжковий знак 1965-1967. – К.: Мистецтво, 1971. – 56 с.
  • Український екслібріс. – К.: Мистецтво, 1964. – 34 с.
  • Хаварівський Б. Метелики юності на павутинці осені: Поезія. – Т.: Джура, 2003. – 36 с.
  • Шевченкіана в екслібрисі / Упоряд. В.І. Хворост . – Дніпропетровськ: Січ, 1993. – 166 с.: іл.
  • Бейлинсон Я.Л. Космический эклибрис. – М.: Книга, 1986. – 374 с.
  • Карлов Г.Н. Экслибрисы. – Тамбов, 1965. – 55 с.
  • Киев и киевляне в экслибрисах. – М.: Книга, 1982. – 97 с.
  • Книжный знак: История, теория, практика художественного развития. – М.: Книга, 1980. – 270 с., ил.
  • Минаев Е.Н. Экслибрисы художников Росийской Федерации. – М.: Советская Россия, 1971. – 319 с.
  • Минаев Е. М. Фортинский С.П. Экслибрис. – М.: Книга, 1970. – 238 с.
  • Тамбовские книжные знаки. – Тамбов, 1963. – 95 с.
  • Экслибрис – знак книги. – К., 1987. – 35 с.

На початок

Виставка підготовлена відділом абонементу
© Тернопільська обласна універсальна бібліотека, 2009

Розпочніть писати і натисніть enter для пошуку