Шановні користувачі!

Запрошуємо Вас переглянути віртуальну виставку «Книга з автографом», підготовлену відділом краєзнавчої літератури та бібліографії ОУНБ. У цьому відділі за його багаторічну діяльність зібрано своєрідну колекцію книг із присвятами, подарованих науковцями, краєзнавцями, літераторами, митцями нашого краю.

Розуміючи цінність цього надбання, вважаємо за необхідне донести інформацію про цю своєрідну пам’ятку століть до громадськості.

Сподіваємося, що рідна тернопільська громада, як шанувальниця краєзнавства, приєднається до своїх попередників і продовжить наповнення нашої колекції новими книгами з автографами та присвятами.

Матеріал віртуальної виставки згруповано згідно з вимогами бібліотечно-бібліографічної класифікації — від природничих наук, літературно-художніх та мистецьких видань до літератури універсального змісту за алфавітом прізвищ авторів та назв книг.

Отже, запрошуємо до перегляду віртуальної виставки «Книга з автографом».

 


Автографи — це не просто дарчі написи. Це дорогоцвіти людської сердечності й доброти.

Михайло Ониськів

 

Природничі науки


Бурма, В. Дороги, путівці, стежини / В. Бурма. — Л. : Піраміда, 2005. — 354 с. : іл.


Відомий краєзнавець, багатолітній фотокореспондент газети «Вільне життя», заслужений журналіст України Василь Бурма у своїй книзі розповідає про дороги, путівці, стежини, які змережили його життєвий шлях. Матеріал автор уклав за чотирма розділами, один з яких — «Стежками рідного краю» — присвятив Тернопіллю.

Книга буде цікавою краєзнавцям, журналістам, мандрівникам, а також широкому загалу читачів.Барна, І. В. Збірник задач і розв’язків з біології : навч. посіб. У 4 ч. Ч. 4 / І. В. Барна, М. М. Барна. — Т. : Мандрівець, 1998.— 79 с.


У навчальному посібникові подано базовий теоретичний матеріал, розв’язки задач, а також задачі для самостійного розв’язування. Призначений для вчителів біології, учнів загальноосвітніх шкіл. Може бути корисним студентам коледжів, учням гімназій, ліцеїв та училищ.Барна, І. В. Біологія. Задачі та розв’язки : навч. посіб. У 2 ч. Ч. 1 / І. В. Барна, М. М. Барна. — Т. : Мандрівець, 2000. — Ч. 1. — 224 с.


У навчальному посібникові подано базовий теоретичний матеріал, розв’язки задач, а також задачі для самостійного розв’язування. Призначений для вчителів біології, учнів загальноосвітніх шкіл. Може бути корисним студентам коледжів, учням гімназій, ліцеїв та училищ.Бубній, П. Василь Корчемний : нарис життя і творчості / П. Бубній. — Т. : Лілея, 1998. — 161 с. : іл.


У книзі відомого журналіста Петра Бубнія розповідається про життєвий і творчий шлях Василя Корчемного — ученого садівника-дендролога, самодіяльного художника, письменника, краєзнавця, культурного та громадського діяча Подільського краю.Возняк, Г. Микола Чайковський — видатний український математик і громадський діяч / Г. Возняк ; «Слово до читача» О. Збожної ; Терноп. осередок НТШ. — Т. : Навч. книга — Богдан, 2007. — 96 с. : іл.


Дане видання висвітлює життєвий та творчий шлях Миколи Чайковського — видатного українського математика. Подано список наукових праць, матеріали для проведення окремих епізодів уроку та листи професора Чайковського.

Книга розрахована на вчителів математики, учнів і студентів.Возняк, Г. М. Володимир Левицький — видатний український математик / Г. М. Возняк. — Т. : Підручники і посібники, 1997. — 24 с. : іл.


В даному виданні описано життєвий та творчий шлях Володимира Левицького — видатного українського математика. Подано також повний список наукових праць.

Для масового читача.Гайда, Р. Іван Пулюй : 1845—1918: життєписно-бібліограф. нарис / Р. Гайда, Р. Пляцко. — Л. : Вид-во НТШ, 1998. — 284 с. : іл. — (Видатні діячі НТШ ; № 7).


Автори в монографії згрупували матеріал у 8-ми розділах, доповнивши їх ілюстраціями, переліком основних дат життя й діяльності, іншими біографічними матеріалами відомого вченого.Географ-академік Степан Рудницький : Видатні постаті Тернопілля / упоряд. І. Дітчук. — Т. : Навч. книга — Богдан, 2007. — 191 с.


Книга представляє видатного українського вченого, академіка Степана Рудницького як фундатора національної географічної науки, основоположника української геополітики, педагога, організатора науки та освіти в Україні. Читач матиме змогу познайомитися з коротким життєписом ученого, каталогом його наукової спадщини та бібліографією праць про нього. Книга розкриває зв’язок життя й діяльності С. Рудницького та його родини з Тернопільщиною, знайомить із тим, як вшановують вченого на терені області.

Для вчителів, студентів, краєзнавців, широкого кола читачів.Волік, О. Травертинові відклади Поділля / О. Волік, Й. Свинко. — Т. : Підручники і посібники, 2008. — 142 с.


У монографії висвітлено сучасні уявлення про рідкісні мінеральні утворення Поділля — травертини. Розглянуто їх будову, закономірності поширення, умови утворення, наукове та практичне значення. Текст ілюстрований картосхемами, рисунками та фотографіями.

Для геологів, географів, археологів, студентів, учителів, краєзнавців, туристів, — усіх, хто цікавиться природою рідного краю.Дем’янчук, П. Західно-Подільське горбогір’я як географічний екотон : монографія / П. Дем’янчук, Й. Свинко. — Т. : Підручники і посібники, 2011. — 208 с.


У монографії на основі комплексних геологічних, геоморфологічних, ботанічних, ґрунтових та зоологічних досліджень стверджується, що Західно-Подільське горбогір’я (Опілля) є перехідною зоною (гео-екотоном) між Українськими Карпатами й прилеглою частиною Східноєвропейської рівнини. Значну увагу приділено аспектам раціонального природокористування й охорони природи.

Для науковців, працівників природоохоронних організацій, викладачів та студентів відповідних спеціальностей вищих навчальних закладів, учителів географії, ботаніки, зоології, краєзнавців.Екологічне благополуччя та благоустрій населених пунктів — запорука здоров’я людини : метод. посіб. / наук. кер. авт. кол. Б. М. Андрушків. — Т. : Лілея, 1996. — 181 с. : іл.


Методичний посібник підготовлено для висвітлення основних проблем з охорони навколишнього природного середовища та благоустрою населених пунктів Тернопільської області. Матеріал дає змогу ознайомитися з екологічною ситуацією в області, прикладами негативного впливу забруднення довкілля на стан здоров’я населення, проектом правил благоустрою населених пунктів, досвідом в організації цієї роботи на рівні районів та області тощо. Матеріал розрахований на фахівців із питань екології та благоустрою. Також він буде корисний широкому колу читачів, яким небайдужі питання охорони навколишнього природного середовища та які зацікавлені в покращенні благоустрою міст і сіл Тернопільщини.Заставецька, О. В. Географія Тернопільської області : навч. посіб. для учнів 8—9 кл. / О. В. Заставецька, Б. І. Заставецький, Д. В. Ткач. — Т. : Підручники і посібники, 1998. — 92 с. : іл.


У посібнику розкрито особливості географічного положення, природних умов і ресурсів, населення, господарства, економічних зв’язків Тернопільської області. Він ілюстрований картосхемами, таблицями, схемами.

Посібник розрахований на вивчення учнями 8—9 класів своєї області в курсі «Географія України», а окремі матеріали можуть бути використані в курсі «Географія рідного краю».Заставецька, О. В. Географія Хмельницької області : навч. посіб. для учнів 8—9 кл. / О. В. Заставецька, Б. І. Заставецький, І. Л. Дітчук. — Т. : [Б. в.], 1995. — 96 с. : іл.


У виданні розкрито особливості географічного положення Хмельницької області, її природні умови та ресурси, населення, господарство, економічні зв’язки. Воно ілюстроване картосхемами, таблицями, схемами, діаграмами.

Посібник розрахований на учнів 8—9 класів при вивченні своєї області в курсі «Географія України». Окремі матеріали можуть бути використані в курсі «Географія рідного краю».Зімельс, Ю. Л. Печера Кришталева / Ю. Л. Зімельс. — Т. : Колір Прінт, 2008. — 95 с. : іл. — (Серія «Кадастр печер Тернопільщини»).


Книга складається з двох частин.

У першій наведено розповідь першовідкривачів про відкриття печери Кришталевої на Тернопільщині.

У другій частині дається опис печери.

Видання ілюстровано унікальними фотографіями.Корчемний, В. Г. Зелені скарби Поділля / В. Г. Корчемний ; передм. «Серцем щирого природолюба» Г. І. Боженка. — Т. : [Б. в.], 1994. — 119 с. : іл.


У книзі йдеться про прекрасний і чарівний край — Поділля, один із найпривабливіших куточків України.

Читачі дізнаються про Подільські зелені шедеври садово-паркового мистецтва — сади та парки Вінницької, Хмельницької й Тернопільської областей та про своєрідних переселенців з інших країн — екзотичні дерева та кущі (рослини, які походять з інших країн і континентів), що водночас є пам’ятками природи й свідками історичних подій минулого.Корчемний, В. Г. Хоростківський державний дендрологічний парк : до 25-річчя заснування / В. Г. Корчемний ; передм. І. Я. Горбенка. — Т. : Лілея, 1997. — 143 с. : іл.


У книзі цікаво й доступно описано історію заснування парку — зеленої перлини Поділля, його стилі та композиції, подано відомості про найцікавіші рослини, які в ньому культивуються. Зокрема, можна дізнатися про походження окремих видів рослин, методи догляду за ними, а також отримати вичерпну інформацію щодо їх господарського та медичного застосування.

Книга розрахована на широке коло читачів.Матеріали наукової конференції, присвяченої 125-річчю від дня народження видатного українського вченого, математика Володимира Левицького. — Т. : [Б. в.], 1997. — 84 с.


Володимир Левицький перший серед українських учених вирішив значну частину своїх теоретичних праць із математики й фізики публікува¬ти рідною мовою. До кінця XIX століття майже всі наукові статті й книги друкувалися в Україні здебільшого російською, німецькою або польською мовами. Тому, коли в 1893 році двадцятирічний студент приніс до редакції «Записок НТШ» рукопис статті «Про симетричні вираження функції по модулю т», то здивуванням не було меж. Через рік перша наукова стаття В. Левицького з математики, надрукована українською мовою, побачила світ.Подільська перлина садово-паркового мистецтва : альбом : присвячується 70-річчю від дня народж. засновника Хоростк. дендрол. парку Корчемного Василя Григоровича / фотогр.: В. П. Ткач [та ін.]. — Т. : Лілея, 2001. — 23 с. : іл.


В альбомі показано цікаві художні композиції й живописні картини Хоростківського державного дендрологічного парку та багатющу екзотичну рослинність.

Видання розраховане на широке коло природолюбів, краєзнавців та шанувальників прекрасного.Професор Юрій Полянський = Professor Yuriy Polyanskyi / за ред. О. Шаблія. — Л. : ЛНУ ім. І. Франка, 2010. — 376 с. : іл. — (Постаті українського землезнання).


Представлено життєпис і наукову діяльність відомого українського й аргентинського географа, геолога й археолога, професора Юрія Полянського (1892—1975). Публікуються наукові праці вченого з регіональної географії, геоморфології та археології, а також статті відомих учених про Юрія Полянського та його родину.

Для викладачів, аспірантів і студентів географічних, геологічних та історичних факультетів.Іван Пулюй (1845—1918) : листи / збір, упорядкув., пояснення та «Слово до читача» О. Збожної. — Т. : Воля, 2007. — 543 с.


Іван Пулюй повертається до нас своїми думками, мріями, надіями, сподіваннями та вірою в прийдешнє України, викладеними у листах.Свинко, Й. Природа Тернопілля в геологічному минулому : (за 570 млн років) / Й. Свинко. — Т. : Підручники і посібники, 2010. — 95 с. : іл.


У книзі на науковій основі розповідається про методи дослідження та розвиток природних умов на території Тернопільської області протягом останніх 570 мільйонів років. Читач довідається про розподіл суші та моря в окремі періоди геологічного минулого, клімат, рослинний і тваринний світ, первісне населення області й умови його життя тощо.

Для широкого кола читачів, що цікавляться геологічним минулим краю, студентів, учителів, учнів старших класів, краєзнавців і туристів.Професор Іван Тесля = Professor Ivan Tesl’a/ упоряд. О. Шаблій. — Л. : Вид. центр ЛНУ ім. І. Франка, 2002. — 271 с. : іл. — (Постаті українського землезнання).


Уперше розкрито життєвий шлях і проаналізовано наукову та науково-організаційну діяльність визначного українського вченого-географа, професора Івана Теслі (1902—1996). Подано його головні праці з географії України, географічного краєзнавства, у тому числі на матеріалах Канади, а також розвідки з історико-географічних проблем.Триснюк, В. М. Екологія Гусятинського району Тернопільської області : монографія / В. М. Триснюк. — Т. : Терно-граф, 2005. — 2019 с. : іл.


У монографії розглянуто теоретичні та прикладні аспекти екологічного моніторингу на прикладі Гусятинського району Тернопільської області. Особливу увагу приділено розрахункам забрудненості ґрунтів, рослинності, атмосферного повітря, що дало змогу здійснити прогноз розвитку екологічної ситуації та розробити довгострокову програму охорони довкілля.

Для студентів екологічних спеціальностей вищих навчальних закладів.Файфура, В. В. Печера Кришталева: третє відкриття / В. В. Файфура. — Т. : [Б. в.], 2011. — 36 с.


У своїй праці доктор медичних наук, професор Тернопільського державного медичного університету Василь Файфура описує події, яким п’ять десятиліть.
…У далекому 1961 році його, тоді ще студента-п’ятикурсника, разом з одногрупниками спрямували на осінньо-польові роботи в Борщівський район. І тут виявилося, що на околиці села Нижнє Кривче є відома печера із засипаним входом. Що було далі, Ви дізнаєтеся з експонованої на виставці книги.


 

Література виробничо-технічної тематики


Кравець, С. Опорні конспекти з обладнання швейних машин / С. Кравець, О. Удич. — Т. : Астон, 2011. — 74 с. : іл.


На старті XXI століття не можна уявити жодну галузь народного господарства без комплексної механізації й автоматизації технологічних процесів, передової технології виготовлення тієї чи іншої продукції.

Швейна галузь народного господарства України теж становить високомеханізовану промисловість. Швейні підприємства нашої держави «озброєні» за останнім словом науки й техніки, володіють сучасним арсеналом машин й обладнання вітчизняного та зарубіжного виробництва.

Книжка буде корисною тим, хто планує присвятити своє життя прекрасній професії — майстра з виготовлення одягу. Необхідно вміти належним чином експлуатувати обладнання для сучасних швейних технологічних процесів, щоб успішно втілити в життя завдання, поставлені перед працівниками швейної промисловості України.Кривий, П. Д. Трудомісткість конструювання та виготовлення металорізальних і деревообробних верстатів : навч. посіб./ П. Д. Кривий, М. В. Шарик, І. П. Сотник. — ТДТУ, 2005. — 127 с.


Посібник рекомендований в основному для студентів технічних спеціальностей: 7.090202 «Технологія машинобудування»; 7.090203 «Металорізальні верстати та системи»; 7.090221 «Обладнання переробних і харчових виробництв»; 7.092501 «Автоматизоване управління технологічними процесами»; 7.090901 «Прилади точної механіки»; 7.092002 «Технологія деревообробки»; 7.090218 «Обладнання лісового комплексу», а також може бути корисним для інженерно-технічних працівників верстатобудівних заводів, конструкторських, технологічних та проектних організацій, які розробляють нові моделі верстатів і технологію їх виготовлення.Кузьма, О. 35 років трудових звитяг : спогади про ВАТ «Тернопільська автобаза» / О. Кузьма. — Т. : [Б. в.], 2008. — 66 с. : іл.


Ця книга про нелегку й невтомну працю автомобілістів Тернопільської автобази головпромтранспорту Міністерства будівництва України, про їх трудовий внесок у розбудову Тернопілля, високу громадську активність. Видання розраховано на широкий загал читачів, менеджерів і може бути посібником для молоді, яка стає на шлях вибору професії.Щербаков, А. О. Технології переробки та використання вторинних матеріальних ресурсів (ресурсозберігаючі технології) : навч. посіб. / А. О. Щербаков. — Т. : Астон, 1999. — 292 с.


У цьому навчальному посібникові представлено технологічні процеси переробки та використання відходів різних галузей промисловості, або, як їх зараз називають, вторинних матеріальних ресурсів-розкривних порід, складових руд металів, металургійних шлаків, залишків при переробці металів і неметалів, рослинних та інших відходів агропромислового комплексу, сміття і інших.

Ці знання необхідні інженерам, економістам, виробничим та іншим спеціалістам для того, щоб знати шляхи зниження собівартості основної продукції підприємства, покращення техніко-економічних показників виробництва, якості продукції та кращої охорони навколишнього середовища.Одобецький, І. Озима пшениця на Тернопільщині / І. Одобецький, І. Войчишин. — Л. : Каменяр, 1972. — 55 с.


Серед зернових культур, які вирощуються на Тернопільщині, провідне місце належить озимій пшениці. У 1971 році врожай цієї культури в області становив 30,4 центнера з гектара. Автори брошури узагальнюють передовий досвід вирощування озимої пшениці в умовах Тернопільщини.
Брошура розрахована на широке коло працівників сільського господарства.


 

Медична література


Бей, П. І. Фітогімнастичний лікувальник / П. І. Бей. — Т. : Навч. книга — Богдан, 2006. — 94 с.


Незалежно від того, хворієте Ви на остеохондроз чи почуваєтеся у даний момент добре, ця книжка — для Вас. Вона допоможе здоровим не втратити найбільшу цінність — здоров’я. Хворі знайдуть тут поради щодо використання того, що подарувала нам природа для зцілення від недуг та покращення самопочуття.

Для широкого загалу читачів.Бойчук, Є. О. Лікарі Монастирищини : хронологія імен та фактів / Є. О. Бойчук. — Монастириська : Синтез-Поліграф, 2005. — 104 с. : іл.


Євген Онуфрійович Бойчук наро¬дився 23 січня 1933 року в селянській родині в селі Пилява Бучацького району Тернопільської області.

Навчався в Пилявській почат¬ковій, Медведівській семирічній, Бучацькій середній школах Тернопільської області.

У 1952—1956 pоках проходив війсь¬кову службу на Балтиці, на кораблі. З 1958 по 1964 роки навчався в Тернопільському державному ме¬дичному інституті.

У Пиляві першим закінчив вищий навчальний заклад і в 1964—1968 роках працював лікарем у Катеринівській дільничній лікарні Кременецького району Тернопільської області.

У 1968 році переведений на роботу в Монастириську ЦРКЛ, де працює й сьогодні лікарем функціональної діагностики.Вірусні гепатити і рак печінки : монографія / М. А. Андрейчин [та ін]. — Т. : ТДМУ, 2010. — 187 с.


У монографії висвітлено епідеміологічні та клініко-патогенетичні особливості гепатитів В, С і D в контексті їх хронізації й трансформації в цироз печінки. Наведено сучасне уявлення про гепатоканцерогенез при хронічних вірусних гепатитах, поширеність первинного раку печінки, предиктори його розвитку. Розглянуто класифікації пухлин печінки, досягнення в діагностиці, терапії та профілактиці гепатокарциноми. Автори аналізують як дані літератури, так і результати власних досліджень і клінічних спостережень.

Книга адресована науковцям, лікарям-інфекціоністам, онкологам, гепатологам, а також лікарям суміжних спеціальностей.Воронін, В. Друга молодість : система самооздоровлення / В. Воронін, З. Ясеник ; передм. «Задля повноцінного і щасливого життя» Т. Ілляш. — Т. : Терно-граф, 2010. — 35 с.


Книга «Друга молодість» Володимира Вороніна та Зіновія Ясеника знайомить читачів із комплексом засобів самооздоровлення як способу життя. В. Воронін завдяки загартовуванню, водним процедурам, фізичним вправам, раціональному харчуванню у поєднанні з методами психоемоційної саморегуляції, за допомогою відомих молитов та особисто складених текстів оздоровчих молитов для самонавіювання, став на шлях оздоровлення, зупинивши перебіг ряду тяжких захворювань, таких, як атеросклероз, ішемічна хвороба серця, остеохондроз та інших.Малий, В. П. Черевний тиф (нове про патогенез, діагностика, лікування) : монографія / В. П. Малий, М. А. Андрейчин. — Х. : [Б. в.], 2009. — 142 с.


Викладено сучасні дані про епідеміологію, патогенез, клініку, діагностику, лікування й профілактику тифо-паратифозних захворювань. Узагальнено та висвітлено багаторічний практичний досвід авторів у ділянці клінічної інфектології.

Монографія призначена для інфекціоністів, терапевтів, лікарів загальної практики й сімейної медицини, а також науковців, аспірантів, клінічних ординаторів, лікарів-курсантів і студентів старших курсів вищих медичних навчальних закладів.На варті охорони здоров’я Монастирищини : 70-річчю Монастириської центральної районної комунальної лікарні присвячується / авт. проекту С. І. Підгірна ; авт. світлин: У. Я. Яценик, В. О. Балюх. — Т. : Новий колір, 2009. — 43 с. : іл.


У ювілейному ілюстрованому виданні відображено історію, становлення та сьогодення головної лікарні Монастирищини, кваліфікований колектив якої ось уже 70 років стоїть на сторожі здоров’я населення цього мальовничого краю Тернопільщини.


На початок

 

Віртуальну виставку підготувала провідний бібліотекар відділу краєзнавчої літератури та бібліографії Анастасія Ленчишин.

 

© Тернопільська обласна універсальна бібліотека, 2013

Розпочніть писати і натисніть enter для пошуку