«Ключ до перетворення України знаходиться в ній самій.
Нам важко змінити зовнішні обставини, проте в нашій волі змінити себе»

(Андрей Шептицький)

29 липня 2020 року виповнюється 155 років від дня народження Андрея Шептицького (1865–1944) — українського релігійного, громадсько-політичного діяча, митрополита УГКЦ.

Із творами Андрея Шептицького та літературою про його життя і діяльність можна ознайомитися на вебсайті (http://library.te.ua), або переглянувши  віртуальну книжкову виставку.

На початку липня цього року мала нагоду відвідати Унівську Лавру на Львівщині. У музеї Лаври я на власні очі побачила ексклюзивні експонати, які належали Андрею Шептицькому та його рідному братові — ігумену Святоуспенської Унівської Лаври Клементію.

Вразила мене книжка бр. Дем’яна Мимрика «Свою Україну любіть», у якій є одна із робіт витинанка-портрет Андрею Шептицькому. Ця книжка вже зовсім скоро поповнить фонд нашої книгозбірні.

Також хочу звернути увагу, що в Тернополі споруджено пам’ятник Провідникові української нації у сквері його імені на вулиці Січових Стрільців, на вулиці Академіка О. Брюкнера на стіні будинку є його портрет.

В рідному Тернополі є пам’ятник Андрею Шептицькому у сквері імені А. Шептицького по вул. Січових Стрільців, на вулиці Академіка О. Брюкнера на стіні будинку є його портрет. Мурал створив ще восени 2015 року одеський художник у межах мистецького фестивалю «АрТер-Візія».

Твори митрополита Андрея Шептицького

Книжки про митрополита Андрея Шептицького

Діаспорні видання з фонду ТОУНБ

Видання з окремих книжкових колекцій ТОУНБ

 

Твори митрополита Андрея Шептицького

Шептицький, А. Заклик до покаяння [Текст] : Послання на Великий Піст / Андрей Шептицький. — Львів : Свічадо, 1994. — 94 c.

Заклик до покаяння (послання на Великий піст). Йдеться тут про основні правди християнської віри, ця книжка, поза сумнівом, буде корисною для всіх християн.

 

Шептицький, А. Митрополит Андрей Шептицький. Життя — це мистецтво [Текст] / А. Шептицький ; упоряд. Г. Доманська. — Львів : Папуга, 2005. — 192 с. — (Духовна спадщина).

Коли Господь Бог чоловіка на цей світ пускає, в’яже його з Собою, наче якоюсь золотою ниткою, якби якимсь сильним ланцюгом, що з одного боку самого Господа Бога в небі тримається, а з другого боку душі християнина держиться. Та золота нитка, та свята зв’язь, що християнина з Богом тримає, є в тому, що Всевишній Бог приймає чоловіка за Свою дитину, за Свого сина. Чоловікові, як Своєму синові, дає Бог із неба Свою святу ласку та всякі Свої дари. А за те домагається Бог від чоловіка, щоб Його св. закону в житті тримався та ніколи не робив нічого такого, що законові Божому противилося б.Все те дається через Св. Хрещення. В ньому, власне, зав’язується поміж християнином І Господом Богом та свята зв’язь синівсь …..

 

Шептицький, А. Не хочемо чужої культури, хочемо жити своєю! [Текст] / Андрей Шептицький ; упоряд. і передмова М. Косіва. — Львів : Логос, 2005. — 72 с.

Праведник віри — таким знають митрополита Шептицького в усьому світі, адже під час Другої світової війни він врятував від неминучої смерті сотні єврейських родин. А для української церкви митрополит Андрей — одна з найвеличніших постатей. Його вчинками завжди керували любов та правда, і, мабуть, саме тому Андрей Шептицький здобув загальну повагу. У 36-річному віці він очолив Українську греко-католицьку церкву і був її очільником до кінця свого життя. Митрополит Андрей першим із ієрархів почав використовувати у спілкуванні з вірянами народну мову, першим почав правити богослужіння українською. І можна стверджувати беззастережно: Андрей Шептицький був людиною великої сили волі, патріотом своєї країни, який заповідав своїм нащадкам: «Не потоком шумних і галасливих фраз, а тихою й невтомною працею любіть Україну…».

 

Шептицький, А. (митрополит). Отче наш [Текст] / А. Шептицький ; Комісія у справах катехизації при патріаршій курії УГКЦ. — Львів : Свічадо, 1998. — 64 с.

Молитва «Отче наш»… Так добре завчені нами слова, так часто нами повторювані. Застановімся,   чи не загубили ми у своїй щоденній молитовній практиці глибої ваги кожного слова «Господньої молитви», чи зможемо у молитві впевнено повторювати разом з Христом: «І остави нам довги наші, як і ми оставляємо…». Тим, хто хоче вдосконалювати внутрішню людину через подвиг молитви, хто творить молитву, хто живе з молитвою, адресоване повчанням Митрополита Андрея.

 

Шептицький, А. Як будувати рідну хату [Текст] / Андрей Шептицький ; Вид. від. Фундації «Справа Патріарха Йосифа». — Тернопіль, 2012. — 48 с.

Думки й поучення Митрополита Андрея у посланні „Як будувати Рідну Хату”, які , мабуть, більш актуальні сьогодні, аніж тоді, коли він їх вперше писав. Україна, хоч вільна й незалежна, все-таки знаходиться у критичній ситуації під оглядом політичного, економічного життя разом із соціальними негараздами та, особливо, морального здоров’я своїх громадян. Документ «Як будувати Рідну Хату» подає вказівки як вийти із важкого становища, як морально оздоровити жителів України.

 

Шептицький, А. (Митрополит). Як будувати рідну хату. [Текст] / А. Шептицький. — Львів : Гердан, 2003. — 48 c.

Велич і смирення митрополита Андрея Шептицького найповніше виражається в його посланні «Як будувати рідну хату?» Велич – бо годі знайти прозорішу візію найпростішого вирішення складної й заплутаної української проблеми. Смирення – бо ніхто краще від Митрополита не розумів, наскільки важко робити найлегші речі разом і впродовж тривалого часу. Історики можуть аналізувати, чому проект Шептицького не вдалося втілити 70 років тому. Параісторики можуть уявляти собі, якою була б рідна хата тепер, якби послання стало програмою дії 70, 20 років тому. Усі інтелектуали можуть запевняти, що – поки не пізно – слід прислухатися до слів Митрополита хоч тепер, негайно. Але велич і смирення Андрея Шептицького полягає ще й у тому, що стосовно його візії нечинними є такі поняття, як «запізно» чи «передчасно». Те, що він сказав, відбудеться саме тоді, коли буде вчасно.

До змісту

Книжки про митрополита Андрея Шептицького

Базилевич А. М. Введення у твори митрополита Андрея Шептицького [Текст] / А. М. Базилевич. — Торонто : [б. в.], 1965. — 240 c. — (Праці Укр. богосл. наук. т-ва ; т. XV).

В Україні ще мало поширені твори, листи, документи, які стосуються постаті Митрополита Андрея Шептицького, його життя і діяльності, що є суттєвою перешкодою і розуміння цієї видатної особистості, її непорушного авторитету, її впливу на духовний, суспільно-політичний, культурний розвиток українського народу. Дана книжка містить широкий перегляд творчості Митрополита Андрея.

 

Батій, Я. О. Андрей Шептицький [Текст] / Я. О. Батій. — Харків : Фоліо, 2016. — 120 с.

Праведник віри — таким знають митрополита Шептицького в усьому світі, адже під час Другої світової війни він власними зусиллями врятував від неминучої смерті сотні єврейських родин. А для української церкви митрополит Андрей — одна з найвеличніших постатей. Його вчинками завжди керували любов та правда, і, мабуть, саме тому Андрей Шептицький здобув загальну повагу. У 36-річному віці він очолив Українську греко-католицьку церкву і був її очільником до кінця свого життя. Митрополит Андрей першим із ієрархів почав використовувати у спілкуванні з вірянами народну мову, першим почав правити богослужіння українською. І можна стверджувати беззастережно: Андрей Шептицький був людиною великої сили волі, патріотом своєї країни, який заповідав своїм нащадкам: «Не потоком шумних і галасливих фраз, а тихою й невтомною працею любіть Україну…».

 

Думанська, О. Андрей Шептицький [Текст] / Оксана Думанська. — Львів : Свічадо, 2016. — 48 с. — (Визначні постаті).

Цей короткий біографічний нарис знайомить читачів з основними віхами життя і служіння Митрополита Андрея Шептицького – видатного церковного та громадського діяча, турботливого Пастиря свого народу, мудрого велетня зі Святоюрської гори та просто «любого Таточка».

 

Королевський, К. Митрополит Андрей Шептицький (1865-1944) [Текст] / Кирило Королевський ; пер. з фр. Я. Кравець ; Ін-т Екуменічних Студій Українського Католицького Ун-ту ; Ін-т Ім. Св. Климента Папи Українського Католицького Ун-ту в Римі. — Львів : Свічадо, 2014. — 512 с.

Книжка Кирила Королевського присвячена величній постаті УГКЦ — митрополитові Андрею Шептицькому. Це перша монументальна біографічна праця про Великого Митрополита. Книжка написана французькою мовою. Переклад на українську здійснено вперше. «Повний життєпис Митрополита ще важко створити, і так, певно, буде постійно, тому що його діяльність – багатогранна й витончена. А поки що я вношу свою лепту до прослави цього великого Слуги Божого» — написав о. Кирило Королевський.
Поль Франсуа Шаронгреко (Кирило Королевський) — греко-католицький священник і богослов, француз за походженням, довголітній соратник, однодумець і послідовник справи Митрополита Андрея Шептицького.

 

Ленцик, В. Визначні постаті української церкви: митрополит Андрей Шептицький і патріярх Йосиф Сліпий [Текст] : збірка наукових праць / Василь Ленцик ; Наук. тов-во ім. Шевченка. — Львів : Свічадо, 2004. — 608 с. — (Українознавча бібліотека НТШ).

Книга Василя Ленцика, професора, д-ра історичних наук, складається з наукових праць, статей, та доповідей, присвячених двом визначним постатям Української Церкви: Митрополитові Андрею Шептицькому та Патріярхові Йосифові Сліпому. Для науковців, студентів, семінаристів, а також для усіх зацікавлених цією темою читачів.

 

Матеріали конференції, присвяченої життю та діяльності митрополита Андрея Шептицького [Текст] / упоряд. Ю. Туркевич ; Львівська регіональна організація «Меморіал» ; Наукове товариство ім. Т. Шевченка. — Львів : Атлас, 1990. — 65 с.

Матеріали конференції, присвяченої життю і діяльності митрополита Андрея Шептицького. Одним із найвизначніших діячів української історії і культури в ХХ столітті був греко-католицький митрополит Андрей Шептицький. Вражала всебічна обдарованість цієї людини. Так, повага і любов до українського народу доповнювалися шаною до своїх предків та інших народів.

 

Матеріали наукової конференції, присвяченої 100-річчю від часу введення на митрополичий престіл у Львові слуги Божого Андрея Шептицького (27 жовтня 2001 р.) [Текст] : збірник / Терноп. вища духовна семінарія ім. Патріарха Йосифа Сліпого. — Тернопіль : Астон , 2002. — 156 с.

Матеріали наукової конференції, присвяченої 100-річчю від дня введення на митрополичий престіл у Львові слуги Божого Андрея Шептицького (27 жовтня 2001 р.). 100 років тому Владика Станіславський Андрей Шептицький став Митрополитом Львівським. Тому 2001-й рік був проголошений Роком Митрополита Андрея Шептицького. Дуже активно він пройшов на Тернопільщині, яку любив Кир Андрей.

 

Маринович, М. Митрополит Андрей Шептицький і принцип «позитивної суми» [Текст] / М. Маринович ; передм. А. Сливоцького. — Львів : Вид-во Старого Лева, 2019. — 248 с.

Митрополит Андрей Шептицький і принцип «позитивної суми» Книга містить ґрунтовний аналіз проповідницької спадщини Митро­полита Андрея Шептицького з точки зору її відповідності (чи невідповідності) методологічному принципу, що в нинішній час отримав назву «позитивної суми», або «win-win». Генезу цього способу думання Митрополит виводив із богослов’я, а приклади його застосування самим Митрополитом автор знаходить у посланнях Кир Андрея у сфері економічних стосунків, національних взаємин, державного будівництва, міжконфесійних та міжрелігійних відносин. Цю наукову розвідку автор доповнив своїм власним баченням того, яку роль принцип «позитивної суми» та формули Митрополита Андрея можуть відіграти в найближчому майбутньому України та світу.

 

Мойсей українського Духа / упоряд. О. Д. Михайлюк. — Львів : Артклас, 2015. — 564 с.

Автор-упорядник підготувала та зібрала, представлені священнослужителями, дослідниками, істориками та мистецтвознавцями науково-історичні та мистецькі, монографічні матеріали й документи про унікальну Особистість, одну з найвизначніших в історії українського народу XX століття — Вселенську постать Князя Української Церкви, Велетня Церковника, видатного українця Митрополита Андрея Шептицького.

 

Народний Рух України просить про молитву за митрополита Андрея [Текст] : (29.07.1865-1.11.1944). — Тернопіль : СМП «ТАЙП», 2010. — 8 с.

Народний Рух України просить про молитву за Андрея Шептицького (29.07.1865—1.11.1944): Хресна дорога Митрополита Андрея (145 років з дня народження).

 

Сергійчук, В. Українські державники: Андрей Шептицький [Текст] / Володимир Сергійчук. — Вишгород : ПП Сергійчук М. І., 2015. — 440 с. — (Українські державники).

У книзі розповідається про державницький здвиг Митрополита Андрея Шептицького, подвижництво якого вселило впевненість українства в боротьбі за волю. Розрахована на широке коло читачів.

 

Терещук, Г. Шептицький від А до Я [Текст] / Г. Терещук, О. Думанська ; худож.: Р. Романишин, А. Лесів. — Львів : Вид-во Старого Лева, 2015. — 70 с.

«Шептицький від А до Я» — це жива і дуже щира книга для дітей і дорослих. Побудована за абетковим принципом історія про тих і те, що було важливими для Митрополита, і що є вагомим для нас сьогодні. У ній Андрей Шептицький — такий, яким він був у житті: доброзичливий, мудрий та милосердний, з великим почуттям гумору та любов’ю до людей. Андрій Лесів та Романа Романишин (творча майстерня «Аґрафка») створили цілий візуальний світ Андрея Шептицького. Ідея цього непересічного проекту належить журналістці Галині Терещук, яка разом із письменницею, перекладачкою Оксаною Думанською стала автором тексту до книжки. Підтримку книжці висловило Управління культури Львівської міської ради.

 

Український Мойсей (до 150-ліття від дня народження митрополита Української Греко-католицької церкви Андрея Шептицького) [Текст] : статті і матеріали / видання започатковане Я. Дашкевичем ; упоряд. О. Киричук, М. Омельчук, І. Орлевич ; Ін-т релігієзнавства. — Львів : Видавн. від. Львів. музею історії релігії «Логос», 2015. — 146 с.

Український Мойсей (до 150-ліття від дня народження митрополита української Греко-Католицької Церкви Андрея Шептицького): статті і матеріали.

 

Шептицький, А. (митрополит). Послання любови [Текст] / А. Шептицький. — Брустури : Дискурсус, 2015. — 224 с.

Послання любови Книгу складають пастирські послання митрополита Андрея Шептицького до духовенства й вірних Станиславської єпархії.

 

 

 

 

До змісту

Діаспорні видання з фонду ТОУНБ

Гриньох, І. (о.) Слуга божий Андрей — благовісник єдности [Текст] / Іван Гриньох. — Мюнхен, 1961. — 224 c.

Постать Слуги Божого Андрея настільки небуденна, що сучасні, без порозуміння чи зайвих вияснювань, під висловом «Великий Митрополит» розуміють саме Його увійде в історію Української Церкви є в числі найзаслуженіших українців ХХ-го століття.

 

Шептицький, А. (митрополит). Твори – Оpera [Текст] : (аскетично-моральні) / А. Шептицький. — Рим : [б. в.], 1978. — 494 c. — (Видання Українського Католицького Університету ім. св. Климента Папи. ; Праці Греко-Католицької Богословської Академії ; т. XLV—XLVII).

Видання творів митрополита Андрея, як головного чинника, що формував життя і долю українського народу. Саме в 35-ліття, як Митрополит Андрей Шептицький засів на галицькому митрополичому престолі. Для вшанування цього рідкого ювілею греко-католицька Богословська Академія у Львові вирішила продовжувати видання всіх Його творів, в яких в першу чергу відбивається обличчя цілого народу, його небесних і земних змагань, його страждань і бажань.

 

До змісту

Видання з окремих книжкових колекцій ТОУНБ

Шептицький, А. (митрополит). Наша державність [Текст] / А. Шептицький ; упоряд. о. В. Зінько ; Місія «Постуляційний центр беатифікації і канонізації святих УГКЦ». — Львів : Місіонер, 2015. — 80 с.

Книга містить три пастирські послання Слуги Божого Кир Андрей Шептицького (1865—1944) які описують суспільну модель держави закорінену у вірі Христовій. Кир Андрей засудив Голодомор і тоталітарний режим комуністів і нацистів й у час ІІ світової війни оберігав вірних Церкви від войовничої агітації і виховував у вірних почуття толеранції і пошани до людської гідності. Вступним словом є Послання Блаженішого Святослава з нагоди ювілею 150-ліття від дня народження Кир Андрея. Книга адресована для читачів усіх християнських конфесій. (З колекції Богдана Головина).

 

Дванадцять листів о. Андрея Шептицького до матері [Текст] / упоряд. : Г. Меріам-Лужницький. — Львів : Світ, 1994. — 79 c.

Дванадцять листів о. Андрея Шептицького до матері Quotes Showing 1-1 of 1 «кожне слово, подане у формі наказу, викликує навіть поневільний спротив у людини, бо це є своєрідним задрасненням не так, може, амбіції, як вродженої кожній людині свобідної волі згідно з наказом Бога, за те це ж саме слово, подане у формі, мовляв — «так не треба робити» — чи навіть оповите проханням, щоб більше цього не робити, має багато більше успіху, як гострий наказ.» (дарунок з фонду «Серб-Світло»).

 

Шептицький, А. (митрополит). Твори – Opera [Текст] : (морально-пасторальні) / А. Шептицький. — Рим : [б. в.], 1983. — 548 с. — (Видання Українського Католицького Університету ім. св. Климента Папи. ; т. 56-58). — На тисячоліття християнської України.

Митрополит Андрей Шептицький ТВОРИ – OPERA (морально-пасторальні) Т. LVI-LVIII). Він говорив, вчив і писав, справді як Добрий Пастир, що знав своїх овець, а вони пізнавали його по голосі. Його слова основані на словах життя вічного, які не переминають ніколи, як і Христос наш Вчитель – вчора і нині той самий. (З колекції Товариства «Свята Софія»).

 

Гентош, Л. Митрополит Шептицький: 1923-1939. Випробування ідеалів [Текст] / Ліліана Гентош ; Центр досліджень історії України ім. П. Яцика Канад. ін-ту укр. студій Альбертського ун-ту. — Львів : ВНТЛ-Класика, 2015. — 586 с.

Книга є спробою написання сучасної біографії митрополита Греко-Католицької Церкви Андрея Шептицького (1865—1944), зокрема висвітлення його життя і діяльності у період від 1923 до 1939 року. Міжвоєнний період є ключовим до розуміння спадщини Митрополита, оскільки у цей час його діяльність у всіх сферах набула розквіту, а плани стосовно реформування ГКЦ та бачення екуменічного діалогу з Православним світом повністю сформувалися. Автор намагалася охопити найважливіші аспекти цієї діяльності: Церкву, суспільство, культуру та освіту. Не залишилися поза увагою такі вагомі питання як ставлення Митрополита до Держави як такої та його погляди на фашизм і комунізм. Важливою темою є ставлення Андрея Шептицького до поширення інтегрального націоналізму та до діяльності Організації Українських Націоналістів. У ключовому розділі книжки автор розглядає погляди Митрополита на модерність, модернізацію та його плани змін, реформ ГКЦ, суттю яких були візантинізація та українізація. (Дар Романа Федишина. Група компанії «Шувар»).

 

Книжки приватної колекції Теодора Мартинюка,  єпископа-помічника Тернопільсько-Зборівської єпархії

Волошин, Л. Княжий дарунок великого мецената : Митрополит Андрей Шептицький у житті і творчості Олекси Новаківського / Любов Волошин; В. о. Художньо-меморіальний музей Олекси Новаківського. — Львів : Монастир Монахів Студійського Уставу. Видавн. від. «Свічадо», 2001. —200 с. : іл. — ISBN 966-561-224-7.

У книзі «Княжий дарунок великого мецената» розглянуто одну із важливих, проте довго замовчуваних сторінок творчої біографії видатного українського митця Олекси Новаківського, зокрема його довголітні близькі взаємини із щедрим меценатом української культури, главою Української Греко-Католицької Церкви — Митрополитом Андреєм Шептицьким.

 

Волошин, Л. Митрополит Андрей Шептицький у творчих долях українських художників. Книга 1/ Любов Волошин. — Львів: Артклас», 2016. — 320с.

Часопис-книга – науково-мистецьке видання, призначений для вчителів мистецьких дисциплін, істориків, художників, учнів старших класів, студентів художніх Вузів та широкого загалу читачів.

 

Волошин, Л. Митрополит Андрей Шептицький у творчих долях українських художників. Книга 2/ Любов Волошин. — Львів: Артклас», 2017. — 320с.

Часопис-книга – науково-мистецьке видання, призначений для вчителі художньо-естетичних дисциплін, художників, істориків, учнів старших класів, студентів художніх вузів та широкого загалу читачів.

 

Волошин, Л. Митрополит Андрей Шептицький у долях його стипендіатів — учнів школи О. Новаківського. Книга 3/ Любов Волошин. — Львів: Артклас», 2017. — 320с.

Часопис-книга — науково-мистецьке видання,  призначений для вчителів художньо-естетичних дисциплін, художників, істориків, учнів старших класів, студентів художніх Вузів та широкого загалу читачів.

 

 

 

 

Книжки, подаровані Андреєм Шептицьким в 1906 році, які зберігаються в церкві «Парафії Воскресіння Господнє» с. Загір’я Зборівського району.

Изборникь: Львов, 1887.— 566 с.

Миніа: Почаїв, 1904.

Молитовник, 1905.— 202 с.

Шептицький А. Пасторські послання 1905-1944. — Львів: «Артос», 2013.— 1192 с. — (Репринтне видання).

 На початок

Підготувала Наталія Білянська, провідний бібліотекар відділу міського абонементу ТОУНБ
© Тернопільська обласна універсальна бібліотека, 2020
Оновлення: липень 2020

Розпочніть писати і натисніть enter для пошуку