Український національно-державний прапор прийшов до серця нашого народу тернистими шляхами буття. Саме цій темі присвячена виставка періодичних видань, яка відкрилася в читальному залі сектора періодики — «З ним ми здобували все, що є святим!»

 

Волошин, В. “…Чисте небо та земний лан” : 23 серпня — День державного прапора України / В. Волошин // Військо України. — № 8. — С. 1-3.

23 серпня в Україні відзначають День прапора. Офіційним стягом нашої держави є жовто-синє полотно, однак за його столітню історію він змінювався не раз
В статті розглядається як Український прапор змінювався від часів Київської Русі, під час правління Володимира Великого, Данила Галицького, за часів Магдебурзького права. Які прапори були у Запорізьких козаків, прапори Гетьманщини.

Коли у 1917 році до влади прийшов Михайло Грушевський, він вирішив змінити розташування кольорів — жовтий поставити зверху. Однак насправді такий порядок кольорів на прапорі тоді не був остаточно затверджений, тож українці використовували обидва варіанти — і з верхньою блакитною смугою, і з жовтою.
Вперше прапор України вивісили 14 березня 1990 року в місті Стрий, що на Львівщині. Згодом естафету підхопили інші міста. Зокрема, 24 липня 1990 року він був піднятий над будівлею Київської міської ради.
Через рік, 24 серпня 1991 року, в ніч проголошення Незалежності, прапор України урочисто внесли до Верховної Ради України. Цей прапор, як реліквія, зберігається під склом у музеї Ради.

 

Галанцев, В. На прапор — струнко! : 23 серпня — День Державного прапора України / В. Галанцев // Військо України. — 2010. — N 8. — С. 30-32.

 У статті йдеться про гідність прапора, відповідальність за наругу над державним прапором України, основний етикет прапора, правила як правильно потрібно піднімати прапор на флагшток. Гідне поводження з Державним прапором — запорука підтримання його авторитету як символу країни, показник рівня національної свідомості.

 

 

Громенко, Сергій. 24 липня vs 23 серпня : Коли Україні святкувати День Прапора? [Текст] / С. Громенко // Дзеркало тижня. — 2016. — № 5 (13-19 лют.). — С. 15 : іл.

23 серпня — надзвичайно невдала дата для святкування Дня українського прапора. По-перше, цього дня не відбулося жодної події, пов’язаної з його історією. По-друге, 23 серпня укладено пакт Молотова-Ріббентропа, і в цьому зв’язку згодом запроваджено Європейський день пам’яті жертв сталінізму і нацизму. Автор статті доводить коли краще святкувати День Державного Прапора.

 

День державного прапора України // Наука і суспільство. — 2009. — № 7/8. — С. 22-25.

 В статті розглянуті основні етапи становлення та затвердження українського прапора. Адже одним з найважливіших елементів процесу становлення державності будь-якої країни є визначення національної символіки як невід’ємної ознаки незалежності.

 

 

 

 

Димкевич, В. Наша найдорожча святиня [Текст] : 23 серпня — День Державного прапора України / В. Димкевич // Шлях перемоги. — 2011. — № 34 (24 серп.). — С. 5.

Подаються історичні факти вшанування Державного Прапора України. Автор статті зазначає, що державний прапор це наш історичний дух, наша совість, єдність і спадкоємність поколінь, це вічно жива пам’ять та звитяга нашого народу.

 

 

Ковальський, Валентин. Закон і прапор [Текст] : 23 серпня — День Державного Прапора України / Валентин Ковальський // Віче. — 2012. — № 15-16. — С. 3 : фото.кол.

23 серпня започаткували нову святкову дату — День Державного Прапора України (згідно з Указом Президента України (№ 987/2004)). Щороку на честь цього свята здійснюють цілий комплекс урочистих заходів у Києві та Севастополі, обласних і районних центрах. Водночас у нас ще й досі не реалізували положення статті 20 Конституції України про законодавче встановлення опису й порядку використання державних символів. У чому ж причина такого зволікання з «прапорним» законом?

Про це і йдеться у статті.

 

Редько, Вадим. Про Державний Прапор України : Як припинити суперечки між прихильниками “жовто-блакитного” та “синьо-жовтого”? [Текст] / В. Редько // День. — 2014. — № 37/38 (28 лют.-1 берез.). — С. 12.

Констатуємо, що досі не припиняються суперечки між прихильниками жовто-блакитного та синьо-жовтого горизонтального розташування смуг. При цьому прихильники як одного, так й іншого зразків посилаються на «закони геральдики». Геральдика (гербознавство) і вексилологія (прапорознавство) — різні допоміжні історичні дисципліни, кожна зі своїми власними законами. Геральдисти повинні мати беззаперечне право голосу в разі, якщо мова йде про так звані гербові прапори. Проте сучасні державні прапори започаткував голландський триколор в кінці XVI століття, коли геральдичні фігури були замінені кольоровими смугами. Навряд чи знайдеться геральдист, здатний пояснити, як геральдично пов’язані кольори гербів і прапорів Ірландії, Фінляндії, Данії тощо.

 

Романюк, Тарас. Синьо-жовтий день календаря [Текст] / Т. Романюк // Віче. — 2015. — № 15. — С. 26.

З давніх-давен нашому народу притаманне бажання символічно зобразити навколишній світ. Синє безхмарне небо та золотисті пшеничні поля — добре знайомий кожному українцеві краєвид, утілений у державному прапорі нашої країни.

 

 

 

Рудюк, С. Українське військо у сурми заграло, Розгорнуло прапор сонячно-блакитний — Прапор України, рідний, заповітний!” [Текст] : 23 серпня — День Державного Прапора України / С. Рудюк // Військо України. — 2011. — № 8. — С. 46-48.

В статті йдеться про етикет прапора — це складна система специфічних правил, що детально регламентують порядок використання прапора та поводження з ним у різних ситуаціях. Неухильне дотримання цих правил — обов’язок усіх посадових осіб державних органів, організацій та фізичних осіб, які беруть участь у протокольних заходах. Піднесення авторитету державного прапора як символу країни є показником рівня національної свідомості. Сьогодні наш Прапор майорить на вершинах Кавказу, Паміру і Гімалаїв, на земних полюсах, а блакитно жовта барва, як українська національна символіка, утвердилась на всіх материках планети Земля. Завдання всіх нас — військовослужбовців Збройних Сил України — шанувати славу цього Прапора і примножувати її своїм чесним і самовідданим служінням українському народу згідно з прийнятою нами присяги.

 

Символ державності та єдності нації [Текст] : до Дня Державного прапора України // Наука і суспільство. — 2012. — № 7/8. — С. 5-

Державний Прапор є одним із державних символів певної країни. Це стяг правильної геометричної (частіше прямокутної) форми зі спеціальним забарвленням. Кольори прапора відбивають національні традиції, які ідентифікують певну територію протягом тривалого історичного періоду.
Державний Прапор України затверджений Верховною Радою України 28 січня 1992 р. Це стяг із двох рівновеликих горизонтальних смуг синього і жовтого кольорів, зі співвідношенням ширини прапора до його довжини 2:3.

 

Тарасюк, Роман. Синьо-жовтий стяг обрав народ [Текст] : 23 серпня — День Державного Прапора України / Роман Тарасюк // Віче. — 2013. — № 15. — С. 4.

Сьогодні відомо чимало версій походження українського синьо-жовтого прапора. Скажімо, одні вчені-історики заявляють, що кольори теперішнього державного стяга України мали знамена ще за часів Київської Русі, декотрі стверджують, що вперше сині та жовті барви були поєднані на гербі Львова, який місту презентував його засновник — король Данило Галицький.

Є також версія, що синьо-жовтий прапор жителям Західної України, яка тоді належала до складу Австро-Угорщини, подарувала імператорська родина на знак вдячності за участь «Русинського полку» в придушенні повстання в Угорщині. Як бачимо, більш-менш однозначної відповіді щодо походження українського національного знамена історія та вексилологія (наука про прапори) не дають.

 

Підготувала Юлія Вайнер, завідувачка сектору періодики ТОУНБ

© Тернопільська обласна універсальна бібліотека, 2019

Розпочніть писати і натисніть enter для пошуку