Революція гідності не тільки сколихнула країну хвилею нечуваного патріотизму, а й показала важливість національної ідеї. Нині саме за неї триває боротьба, і те, наскільки ця боротьба буде успішною, залежить від кожного українця зокрема.

Чим була революція для кожного з нас? Для когось прогулянкою, для когось війною. Але в першу чергу Майдан став випробуванням на цінність особистості людини, виміром людськості та гідності.

Пропонуємо Вашій увазі віртуальну виставку «У серці Бог, Україна, свобода!», на якій представлено книги, котрі розповідають про події Євромайдану, бої на сході України й людей, які творять історію України й виборюють незалежність для своєї держави.

 

Небо падає.
Не мовчи, мільйони нас, ми спіймаєм.
Скільки вистачить сил — кричи.
Нехай кожен у світі знає:
в Україні страшна біда,
земля рідна реве від болю.
Почалася кривава війна,
Україна стає до бою.

Анастасія Дмитрук

 

• Видання героїчно-патріотичної тематики, які надійшли у фонд відділу міського абонементу у 2019 році

• Видання героїчно-патріотичної тематики, які надійшли у фонд відділу міського абонементу у 2018 році

• Видання героїчно-патріотичної тематики, які надійшли у фонд відділу міського абонементу у 2016–2017 роках

• Cторінками видань героїчно-патріотичної тематики 2014—2015 років

• Видання авторів Тернопільщини

Видання героїчно-патріотичної тематики, які надійшли у фонд відділу міського абонементу у 2019 році

94(477)
Б87 

Брехуненко, В. Війна за свідомість : російські міфи про Україну та її минуле / В. Брехуненко. — Київ : [б. в.], 2017. — 270 c.

У книжці за допомогою наукових аргументів спростовуються ключові російські міфи про Україну та українську історію. Проаналізовано ідеологічну спрямованість кожного міфу, історичне підґрунтя російських спекуляцій, обґрунтовано підстави заперечення спотворених образів нашого минулого, цілеспрямовано нав’язуваних Москвою ось уже протягом кількох століть. У тих випадках, коли сучасний міф має довгу історію, простежено еволюцію його змісту.

Для всіх, хто цікавиться історією України та українсько-російських стосунків.

 

 

821(477)
В46  

Вільчинський, О. У степу під Авдіївкою / О. Вільчинський. — Харків : Фоліо, 2018. — 187 с. — (Воєнна проза).

Олександр Вільчинський (нар 1963 р.) — відомий український письменник, есеїст, журналіст. Живе і працює в Тернополі. У видавництві «Фоліо» вийшли друком його книжки «Дерева на дахах» (2010), «Криївка» (2011), «Останній герой» (2012), роман-антиутопія «Льодовик» (2014). В основу нової повісті «У степу під Авдіївкою» лягли особисті враження автора, який узимку 2016–2017 років перебував як рядовий боєць в одному з добровольчих підрозділів під Авдіївкою.

«Виявляється, навіть у п’ятдесят три багато чого можна відчути вперше, особливо, якщо ти вперше в житті потрапив на війну, до того ж добровільно…» Це про одного з головних героїв цієї книжки, бійця з позивним Луїс, у цивільному житті він був Роман Данилюк, працівник обласного архіву, який пішов захищати батьківщину, незважаючи на вік та слабке серце… Він та його побратими опинилися неподалік тієї самої легендарної  «авдіївської промки». Вони тут, у степу, — штурмова рота та окрема тактична група. Тут у них перевалочний пункт, склад та лазарет в одному. І тут у них життя — із братерством, довгими філософськими бесідами, симпатіями і надіями. Вони всі різні. І їх єднає одне: «за плечима їхня база, побратими, Україна», а перед ними — «мішки з піском і шлагбаум… влада тьми, морок і Мордор…». І якщо вони не потрапляють на передову — то передова приходить до них…

 

821(477)
Г65  

Гончарова, Єлізавета. (Не)воля / Є. Гончарова. — Київ : Темпора, 2019. — 232 с. : іл.

Друга книжка репортажистки Єлізавети Гончарової — про пошук волі, а точніше — пошук виходу з неволі дуже різними людьми у непростих життєвих обставинах. Усі події тут розгортаються на сході України, де найбільша в країні кількість тюрем та сиротинців. А останні кілька років до цього додалися й інші зони несвободи: населені пункти, розташовані на лінії фронту, і незаконні місця утримання полонених на окупованих територіях. Герої репортажів гостро прагнуть волі, тому що відчувають її нестачу: хтось позбавлений можливості вільно переміщуватися в просторі, хтось із самого дитинства живе в умовах несвободи, хтось повернувся з полону фізично, але емоційно ще й досі там. А для когось поняття волі виявляється дуже простим та невибагливим: бути вільним означає залишитися живим.

 

821(477)
Г94  

Гуменюк, Борис. 100 новел про війну / Б. Гуменюк. — Київ : ДІПА, 2018. — 272 с.

Борис Борисович Гуменюк позивний «Кармелюк»; нар. 30 січня 1965, с. Острів Тернопільського району Тернопільської області) — український поет, прозаїк, військовик. Автор проекту «Українські книги — українським тюрмам», Координатор проекту «Інша література». Член Національної спілки письменників України (з 2006).

Ім’я Бориса Гуменюка знайоме всім, хто цікавиться воєнною прозою. Але не тільки прозою, а й поезією. А ще — образотворчим мистецтвом. Бо автор має безліч талантів, якими він щедро ділиться з шанувальниками. В перший том цього двотомника увійшли новели — короткі та не дуже — про війну, як каже сам автор. Але це не вся правда, бо війна — це обставини, в яких знаходяться герої новел, а самі новели — вони про людей, про країну, про честь і гідність, про людяність, про геройство. Про все, що буває на війні. В осмисленні подій Майдану і війни, автор передає своє суб’єктивне безпосереднє враження як учасника подій, водночас прописує ці процеси в загальноісторичному контексті боротьби українців за незалежність.

 

 

355/359
Д58

Довгань, М. Шпитальні нотатки : Лютий 2015—березень 2018 р. / М. Довгань. — Київ : Кліо, 2018. — 288 с. : фот.

Видання вміщує героїчні історії учасників АТО. Їх записала журналіст-шістдесятник і культурний діяч Маргарита Довгань, упродовж лютого 2015 р. —березня 2018 р. відвідуючи воїнів у Київському військовому шпиталі.

Книжка знайомить з нашими захисниками і є документом української історії. Це крик-протест проти безуму війни, свідчення дивовижної витримки українського народу, яка дає можливість щоразу відроджуватися, знов і знов укріплюватися духом і плоттю в ім’я життя.

 

94(477)
Д69  

Дорошко, Микола. Неоголошені війни Росії проти України у ХХ— на початку ХХІ ст.: причини і наслідки / М. Дорошко. — Київ : Ніка-Центр, 2018. — 192 с.

Це книга з історії неоголошених війн Росії проти України у ХХ – на початку ХХІ століття. Проаналізувавши історико-політичні, геополітичні та ідеологічні передумови агресивної зовнішньої політики російських державних утворень —Московії, Росії, РРСФР та РФ щодо України, її автор — професор Київського національного університету імені Тараса Шевченка Микола Дорошко стверджує, що російська влада розпочала війну на знищення Української держави одразу ж після проголошення її незалежності 24 серпня 1991 року. Автор монографії застерігає усіх нас від повторення трагічних помилок багатьох поколінь українців, які через недооцінку хижацької сутності російського імперіалізму розплачувались втратою незалежної державності, і наголошує на тому, що незнання історії не звільняє від відповідальності перед нащадками. Для усіх, хто цікавиться історією і сучасним станом українсько-російських відносин.

 

821(477)
І25   

Івченко, Владислав. Ноги / В. Івченко. — Київ : Темпора, 2019. — 1112 с.

Після повернення з АТО Михайло Кононенко — із позивним «Конан» — пересувається на візку. Але «мирне» життя ховає в собі чи не більше небезпек, аніж бойова операція зі знищення ворожого танка. Дрібні й не дуже кримінальники, корумповані чиновники і політики, шпигуни й убивці з сусідньої країни. Тому боротьба Конана триває — як у житті, так і в комп’ютерній грі, що захопила уми мільйонів, ставши реальнішою за саму реальність. Змішання двох світів, що утворює вибухонебезпечний коктейль, що запалює всю країну. Тектонічне зіткнення старого і нового політичного й воєнного порядків. Життя стає грою, гра — життям. І в усіх цих іграх треба перемогти.

 

821 (477)
К38

Кідрук, М. Жорстоке небо : роман / М. Кідрук . — Харків : Клуб сімейного дозвілля , 2018. — 608 с. : іл.

Коли небо не відпускає…

Перед вильотом з Парижа пілота українського літака «ААРОН 44» переслідували погані передчуття. Інтуїція підказувала відмовитися від рейсу. Але попри все політ мав відбутися…

Для вивчення місця трагедії та з’ясування причин катастрофи «сорокчетвірки» прибула донька його конструктора, Діана Столяр. Загибель літака поставила під сумнів саме існування компанії-виробника. Дівчина намагається будь-що дізнатися правду та розкрити таємницю авіакатастрофи, не здогадуючись, що розслідування може обійтися їй надто дорого…

 

821(477)
К93  

Курков, Андрій. Війна: роман / А. Курков ; пер. з рос.: В. С. Бойка, К. П. Ісаєнко. — Харків : Фоліо, 2019. — 633 с. : іл. — (Великий роман).

До цієї книжки увійшли твори всесвітньо відомого письменника Андрія Куркова, які пов’язані однією темою — війною.

«Щоденник Майдану та війни» — особистий щоденник автора, фіксоване відображення життя у Києві та країні, доповнений записами про перипетії на сході України, в Криму, роздумами про війну, про те, як і чим, за його баченням, живе окупований Донбас останні роки.

А у романі «Сірі бджоли» розповідається про життя пенсіонера сорока дев’яти років Сергій Сергійовича, який живе у селі Мала Староградівка, що знаходиться у так званій сірій зоні. Головна його турбота — як і куди з настанням весни відвезти подалі від війни своїх бджіл. Відвезти туди, де не стріляють, щоб згодом у меду не було присмаку війни…

 

821 (477)
К93

Курков, А. Щоденник Майдану та Війни / А. Курков ; пер.з рос. В. Бойка. — Харків : Фоліо, 2018 — 330 с. : іл.

Андрій Курков — письменник, журналіст, сценарист (за його сценаріями знято понад 20 документальних і художніх фільмів), автор понад двох десятків книжок. Його твори перекладено 36-ма мовами світу, в тому числі на англійську, німецьку, французьку, іспанську, голландську, турецьку та інші. А. Курков — один із двох письменників пострадянського простору, чиї книжки потрапили до топ-десятки європейських бестселерів.

«Щоденник Майдану та Війни» — це перевидання книги «Щоденник Майдану», що 2015 року вийшла у видавництві «Фоліо». Це не агітаційний текст, не роман на тлі революції — це особистий щоденник письменника, фіксоване відображення життя у Києві та країні — до листопада 2014 року, включаючи окупацію Криму, і далі — початок і розвиток Євромайдану, наступних подій. Нині ж він доповнений записами автора про перипетії на сході України, роздумами про війну, про те, як і чим, за його баченням, живе окупований Донбас чотири останні роки… «Щоденник Майдану» був перекладений і опублікований багатьма мовами — англійською, німецькою, французькою, японською та іншими. І ось у видавництві «Фоліо» вийшла його україномовна розширена версія.

 

821(477)
К95  

Кучер, Павло. Бог. Майдан. Війна : зб. поезій / П. Кучер. — Львів : Дизайн-Студія «Папуга», 2018. — 88 с.

Павло Кучер — боєць 14-ї Сотні самооборони Майдану, який 18 лютого, у день наступу беркутівців, вважає своїм другим днем народження, бо тоді йому вдалося вижити, хоч і зазнав поранень. Збірка поезій — це привід зафіксувати те, що було, бо пам’ять людська стирається.

Вірші у збірці «Бог. Майдан. Війна» автор тематично розбив на чотири розділи. До першого увійшли поезії, присвячені Революції Гідності. Другий розділ презентує бачення митцем українсько-російській війни, що розпочалася з окупації Криму у лютому 2014 року. Розділ третій — це філософське осмислення споконвічних проблем людини. В останній — увійшли вірші на різноманітну тематику.

До збірки увійшли вірші, здебільшого написані під час та після Майдану. Тематично розташовані за чотирма розділами. Розділ перший «Майдан» — поезія, що прийшла під час Майдану та після нього як осмислення. Розділ другий «Війна» — присвячено українсько-російській війні, що розпочалася з окупації Криму у лютому 2014 року. Розділ третій — «філософське осмислення споконвічних проблем людини. Розділ четвертий «Інше» — вірші на різні теми, що створюють смислове доповнення до трьох попередніх розділів.

 

 

94(477)
Л17  

Лазарович, Микола Васильович. «Душу й тіло ми положим за нашу свободу» : Україна в боротьбі проти збройної агресії Російської Федерації (2014—2018 роки) / М. В. Лазарович. — Ічня : Формат, 2018. — 340 с.

У новій книзі професора М. Лазаровича викладається короткий огляд російсько-української війни, яка з 2014 року триває в Україні. Визначено головні її причини та передумови, ідеологічні підстави і хід бойових дій. Простежено основні етапи насильницької анексії Криму Росією, окупації нею окремих районів Донецької та Луганської областей, масового вторгнення регулярних військ РФ в Україну. Проаналізовано сутність гібридної війни Росії проти Української держави, типи і способи її здійснення. Значну увагу приділено процесам відродження українського війська, його перемогам та поразкам, ролі волонтерського руху в зміцненні обороноздатності нашої країни. Узагальнено особливості і тенденції міжнародної спільноти на порушення територіальної цілісності та суверенітету України.

 

327
М12 

Магда, Євген.  Гібридна агресія Росії: уроки для Європи / Є. Магда. — Київ : КАЛАМАР, 2017. — 268 с. : фот.

Книжку політичного експерта-міжнародника, виконавчого директора Інституту світової політики Євгена Магди присвячено аналізові причин та розгортання гібридної аґресії Росії проти України з урахуванням европейського контексту.

Книжка розпочинається з опису російських впливів у сучасній Европі та популярного викладу теорії гібридної війни. Її методи є, з одного боку, відносно новими, адже масово поширилися лише від часу «холодної війни»; а з другого – чимало з них можна простежити й у решті збройних конфліктів минулого.

У книзі Євген Магда визначає причини гібридної агресії Росії проти Європи, роблячи акцент на конфлікті в Україні. Він не лише проводить історичні аналогії та інформує жителів Європи про небезпеку, яку несуть дії Кремля, але й пропонує варіанти протидії. Книга розрахована на людей, які ухвалюють рішення, фахівців у сфері міжнародних відносин, політологів, усіх, кому не байдужі зміни в сучасному світі та доля України.

 

63.3.(4Укр)
М14 

Майдан. Свідчення : допомога постраждалим. Міжнародна солідарність / Київ : Дух і літера, 2018. — 816 с. — (Бібліотека спротиву. Бібліотека надії).

У книзі зібрані свідчення учасників Майдану про допомогу постраждалим. Першу частину текстів складають спогади про медичну (і менше — соціальну, психологічну, правову та іншу) допомогу майданівцям та їхнім родичам у Києві та Україні. Зафіксовано безпрецедентний досвід самоорганізації людей, який має бути осмисленим і стати важливим для національної пам’яті сучасників, та майбутніх поколінь.

У другій частині книги представлені розповіді про міжнародну солідарність в організації допомоги постраждалим. Така взаємодія з іншими країнами не має аналогів у нашій історії і варта того, щоб бути зафіксованою — як вдячність і пам’ять для наших закордонних друзів.

 

791
М61 

Мимрук, О. Олег Сенцов / О. Мимрук. — Харків : Фоліо, 2017. — 396 с. : фот.

Напевно, зараз немає людини, яка не чула б ім’я Олега Сенцова — аж надто гучним був суд над ним і неймовірним вирок: двадцять років ув’язнення. Кінорежисер, сценарист, письменник був засуджений за нібито терористичну діяльність. І незважаючи на протести громадськості, звернення до найголовнішого керівництва країни, яка звинувачує Сенцова, він до цих пір перебуває в неволі.

Ця книга складається зі спогадів людей, які добре знали Олега, з уривків його книг і сценаріїв до фільмів, а ще з витягів протоколів допитів свідків, які проходять у цій сфабрикованій справі. У ній багато фотографій — і з домашнього архіву, і з залу суду.

Хоча, як стверджують рідні та друзі, Сенцов ніколи не любив говорити про себе, за нього говорять його твори, і перш за все практично автобіографічні розповіді. А ще до свого затримання він написав книгу, назва якої повністю відповідає змісту — «Купіть книгу — вона смішна». Вона вийшла у видавництві «Фоліо» і російською, і в перекладі українською.

 

355/359
М89 

Музика, Максим.  Савур-Могила [Текст] : військові щоденники / М. І. Музика, А. М. Пальваль, П. Г. Потєхін ; пер. з рос. С. А. Заяць. — Київ : Довженко Букс, 2019. — 316 с. : іл.

Савур-Могила…незвичайне місце. А ця книга не стільки про місця, скільки про людей і серпневі події 2014 року. Як промінь ліхтарика, кинутий у темряву, авторська свідомість вихопила обличчя, дії та враження. І, пропустивши крізь призму власного досвіду і світогляду, перетворила на текст. Багато суб’єктивного, мало пафосу, напевно, є неточності, пов’язані з особистим сприйняттям подій і властивостями пам’яті. Але це спроба передати все саме так, як запам’яталося. Спершу автори писали тексти для себе, щоб зрозуміти, щоб не забути, щоб перетравити отриманий досвід. Бо існують речі, які не можна довго тримати в собі. Спека, втома, обличчя побратимів. Розуміння того, що завтра може не настати. Пил і піт. Це і є війна. Вона завжди поруч.

 

323
М91 

Мусаєва, Севгіль. Мустафа Джемілєв. Незламний / С. Мусаєва, А. Алієв. — Харків : Віват, 2017. — 272 с. — (Гордість нації).

Яке це — бути персоною нон-грата на рідній землі? Витратити роки наполегливої боротьби, все втратити, але не здаватися? Як ніхто інший про це знає Мустафа Джемілєв — колишній політв’язень, активіст, борець за права людини. У 1991 році він зміг вперше за довгі роки повернутися додому. У 2014 році він знову його позбувся.

Але «Мустафа Джемілєв. Незламний» — не просто біографічний роман. Це розповідь про Крим і життя Мустафи Джемілєва, які тісно пов’язані один з одним.

Дана робота молодих кримськотатарських журналістів актуальна як ніколи. Вона дає уявлення про долю кримських татар і боротьбу цієї нації за вільне життя, а також їх особисте бачення цієї боротьби.

 

821(477)
Н27 

Напиши про війну : вірші / ред.-упоряд. О. Макарчук. — Вид. 2‑ге. — Вінниця : ТВОРИ, 2019. — 100 с. : портр.

50 авторів з усіх куточків України. Різного віку і різних професій. Бійці і волонтери. Переселенці. Просто небайдужі люди. Більше 100 віршів українською і російською мовами.

7 портретів, створені 6-ма різними художниками. Обкладинка-картина. Ця книга не для реклами війни, як дехто дорікає. А заради шани живим і пам’яті про загиблих …

 

 

П60 

Портников, Віталій. Дзвони Майдану : [політична публіцистика] / В. Портников. — Харків : Акта, 2018. — 502 с.

В історичному театрі люди лишень грають наділені їм ролі, навіть не замислюючись про справжній сенс учиненого і виголошеного. Передбачити розвиток історичного процесу не дано нікому — це не політика, тут не можна вирахувати. Тому кожен просто мусить робити те, що слід, і не мати сумніву в тому, що наприкінці цієї нелегкої, моторошної, незрідка трагічної плавби хвилями історичних подій наш корабель притисне до берега справжньої України. Вона буде чудова.

«Дзвони Майдану» є закінченням трилогії, що її започаткувала 2010 року «Богородиця у синагозі» та повела далі 2012 року «Тюрма для янголів».

Книжка охоплює тексти політичної публіцистики, написані упродовж жовтня 2011-го ― січня 2018 років.

 

821(477)
С79  

Стеблюк, Всеволод. Синдром АТО : нотатки «Айболіта» / В. Стеблюк. — Київ : Дух і літера, 2017. — 288 с. — (Бібліотека спротиву, бібліотека надії).

Історія лікаря, професора, полковника поліції Всеволода Стеблюка, розказана від першої особи. Історія короткого проміжку часу — з травня по вересень 2014, періоду активних протистоянь українсько-російської війни, яка офіційно названа «Антитерористична операція» — АТО. Історія з реальних подій та фактів, які автор оцінює крізь призму власного світосприйняття.

Спогади-повернення описують особистий досвід служби в совєтській армії 1980-х, ліквідуванні наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, роботи у швидкій медичній допомозі, лікарської практики, наукової і викладацької діяльности, участи в Революції на граніті і двох Майданах. Вдало вписано у текст і авторові вірші.

 

355/359
У11  

У вогняному кільці : оборона Луганського аеропорту / С. Глотов, А. Глотова, А. Воронова [та ін.]. — Київ  : ДОВЖЕНКО БУКС, 2018. — 540 с. : фот.

Ця книжка — результат першої в Україні спроби зібрати та проаналізувати свідчення безпосередніх учасників однієї з найгероїчніших і найтрагічніших операцій початку російсько-української війни, що досі лишається маловідомою для більшості українців.

У документальній хроніці описуються події, пов’язані з обороною міжнародного аеропорту «Луганськ» та прилеглих населених пунктів (квітень — початок вересня 2014 року), а також події, що передували окупації Луганська (зима—весна 2013—2014 років).

Команда волонтерів зібрала спогади понад 140 учасників та очевидців тих подій — військових, волонтерів, місцевих мешканців, працівників міліції та аеропорту, медиків, — а також унікальні фотографії та картосхеми, що ілюструють військові операції, які відбувалися навколо летовища. Книжка містить коментарі військових дослідників, офіцерів та експертів із аналізом основних подій, а також перелік загиблих українських бійців із різних підрозділів.

 

821(73)
Ш64

Ширрефф, Річард. Війна з Росією / Р. Ширрефф ; пер. з англ. Л. Лебеденко, Р. Радохіна. — Київ : КМ-БУКС, 2017. — 544 с. : іл.

У книзі є  кілька сюжетних ліній і місць, де відбуваються події. Це і Україна з кількома загарбаними територіями, і Латвія, на яку здійснено військовий напад, і Росія, президент якої розробляє завойовницькі плани зі своїми підлеглими, і штаб-квартира НАТО в Брюселі, де високопосадовці вирішують, як діяти далі, аби уникнути ядерної війни з Кремлем… Події розгортаються дуже стрімко: читач то слідкує за повітряним боєм і морською баталією, то пробирається лісними хащами разом із командою британського спецназівця і знайомиться з латиськими Лісовими братами. Сюжет і більшість персонажів цього захопливого трилера вигадані, проте деякі герої є прототипами реальних осіб. Події розгортаються весною та влітку 2017 року.

Основна ідея книги: спокій і мир у Європі можливі лише за умови, що її лідери розумітимуть усю повноту покладеної на них відповідальності, дбатимуть про загальноєвропейські, а не власні інтереси, а також за умови, що Сполучені Штати захищатимуть своїх союзників. Росіяни мають зрозуміти, що сильні європейські держави до останнього боротимуться за власні свободи і свободи своїх союзників.

Картини литовської художниці Беати Куркуль, яка показала війну на сході України

 

Видання героїчно-патріотичної тематики, які надійшли у фонд відділу міського абонементу у 2018 році

 

Вітер, М. Літопис Революції Гідності / М. Вітер. — Львів : Піраміда, 2017. — 292 с. : іл.

Навіть після того, як минув час, важко чітко сформулювати, як стався Майдан листопада 2013 — лютого 2014 років.

Безперечно, усім нам розібратись у цьому допомагатимуть численні фото-, відео-, аудіосвідчення, детальна хронологія подій та індивідуальні історії тисяч учасників Революції гідності. І версія кожного з майданівців буде правдивою, бо у кожного були своя роль, функція, мотиви. Майдан був живим організмом, який мав свій життєвий цикл. Він зароджувався, ріс, дозрівав, формувався, навчався на власних помилках, плакав та сміявся, боявся та перемагав страх. Любив та ненавидів. Молився…

Він має різні назви: Євромайдан, Революція гідності… Як кому до душі.

Та найголовнішим здобутком Євромайдану є те, що він повернув Україну в епіцентр світової політики. Не Україну-територію, а Україну-державу. Як територія Україна вже неодноразово опинялась у горнилі цивілізаційних протистоянь, особливо — у часи Першої і Другої світових воєн. Але тоді українцям не вдалося конституюватись у статусі держави: наші аргументи, хоч і политі кров’ю, виявилися занадто слабкими, а вороги й опоненти української державності — надміру сильними.

Євромайдан став логічною історичною крапкою у багатовіковому свідомому виборі українського народу — поверненні в європейську сім’ю. Це —епохальна подія, адже більшість населення молодої держави серцем і розумом зробила рішучий цивілізаційний крок до європейської демократичної матриці життя. Небесна Сотня навіки розписалася за нього кров’ю. Так дуже коротко можна охарактеризувати той багатомільйонний народний рух з епіцентром у Києві, що тривав з листопада 2013-го до лютого 2014-го. Мирний рух, що ставав боротьбою. Людська взаємодопомога, що ставала жертовністю.

Громадянський вчинок, що ставав подвигом.

Мине ще чимало часу, поки ми сповна зможемо осягнути глибину і значення Революції гідності для розвитку України, усі її геополітичні наслідки. Історики напишуть про Євромайдан наукові праці, митці — художні твори, учасники протестних акцій — документальні спогади. Мабуть, лише тоді, через призму Євромайдану, зможе побачити й оцінити себе кожен громадянин України, який мріє про утвердження і розвиток нашої держави.

 

Глухів, В. PhP (Реєстр непотрібних Речей) / В. Глухів ; іл. В. Глухова ; худож-оформ. М. Мендор. — Харків : Фоліо, 2018. — 573 с. : іл.

На зламі часів змінюються міста і країни, вулиці й площі. Але головне — змінюються люди. Банальне твердження: жити треба не минулим. Жити треба, як мінімум, теперішнім. А бажано — майбутнім. І тут постає питання: чи можна впустити в себе нове, не позбувшись старого? Відповідь очевидна. Спочатку треба позбутися мотлоху. Та чи не замучить ностальгія, коли буде потрібно відпустити у Вічність щось іще недавно начебто комфортне, звичне?…

Сюжет роману охоплює часи Майдану, службу в Нацгвардії, Збройних Силах та ще деякі події із життя автора. Але не шукайте тут сухих хронологій, бо ця книга — про любов, про те, як, подібно до колишньої гусениці, що залялькувалася, можна вилізти з оболонки й освятити цей прекрасний світ польотом власної свободи.

 

Гридін, С. Сапери : повість / С. Гридін. — Київ : Академія, 2017. — 192 с. — (Ім’я).

Вони йшли на війну не так, як добровольці й мобілізовані першої хвилі. Четверта хвиля повихоплювала зі спалень і тих, хто на війну не збирався. Звичайних чоловіків, не для війни народжених. Та коли кличуть, вони не ховаються. Йдуть, бо чоловікам інакше не личить. Бо війна — чоловіча робота. Хоч і не всі такі.

Їм непросто навчитися жити без піжам і звикнути до солдатського побуту. Складно вбутися там, де всі — нестерпно різні. Де агресія й брутальність зашкалюють. Часом здається, що здичавілість новобранців виштовхує знічену цивілізацію в далекий кут історії. Над усім у них — дух вольниці й інстинкти.

Свавілля верховодить, поки обставини не ставлять їх у стрій. Поки війна не нагадає про ціну життя. І чому вони там. Тоді приборкують норови, знаходять голови і беруться за роботу.

Їх уже не збити з толку, коли вони — солдати. Бо за ними — земля, країна й рідня. А над ними — Бог, якому відсилають молитви.

Випробування війною пробуджує справжність людини і солдата. Нещодавній покидьок нищить у собі себе потворного. Вчорашній пофігіст, забуваючи про себе, рятує товариша. Неприятелі стають побратимами.

Саме про чоловічий вимір війни ця повість. Про те, якими чоловіки приходять у військо, як поводяться і якими стають. Про псевдочоловіче, брутальне і не тільки…

Її автор знає цю війну як командир саперного взводу. Тому повість вражає тонко спостереженими деталями. І неприкрашеною правдою, яку бачить тільки письменник.

Не варто шукати в «Саперах» банальну правду фактів. Усі події і герої повісті — вигадані. У ній правда життя на війні. Психологічна правда війни.

 

Давидюк, М. Як працює путінська пропаганда / М. Давидюк. — Київ : Смолоскип, 2016. — 200 с.

На кого розрахована путінська пропаганда та як вона працює; що таке гібридна війна і як це пов’язано з поняттям «русского міра»; хто відповідає за пропаганду на технічному рівні та як саме діє пропагандистська журналістика; хто є союзником Росії в питаннях ідеології та звідки слід чекати небезпеки; нарешті — чи можна протистояти інформаційній війні та якими методами найкраще боротися з гібридним сепаратизмом Кремля. Ці та багато інших питань порушує у своєму актуальному дослідженні український політолог Микола Давидюк.

У невимушеній, доступній формі автор ділиться своїм досвідом опору медійній пропаганді, наводить приклади маніпуляцій свідомістю людей, застерігає від того, аби не перетворитися на маріонеток у небезпечному театрі російської гібридної війни.

Книга обов’язково стане в пригоді всім, хто не байдужий до сучасної ситуації в Україні та інформаційного поля, в якому формуються її громадяни, а також усім, хто цікавиться політикою, не чекаючи, доки політика зацікавиться ними.

 

Добровольчі батальйони / К. Гладка, Д. Громаков, В. Миронова та ін. ; упоряд. А. Шевченко.2-ге вид., перероб. і доп. — Харків : Фоліо, 2017. — 325 с. : іл.

Чи вистояла б Україна без мужності добровольчих батальйонів? У чому сутність руху добробатів — і де його витоки? Якою була роль добровольців під час найважливіших етапів битви України проти гібридного агресора? І що чекає на добробати в майбутньому? На ці питання вирішила відповісти група експертів і журналістів. Проект «Добробати» — це хроніка історії руху і водночас роздуми над його природою. Створення добробатів, їхній бойовий шлях і сучасний стан — усе це безпосередньо з уст учасників подій, політиків, військових, громадських діячів та волонтерів.

 

Жадан, С. Інтернат: роман / С. Жадан. — Чернівці : Меридіан Черновіц, 2017. — 336 с.

…Одного разу, прокинувшись, ти бачиш за вікном вогонь. Ти його не розпалював. Але гасити його доведеться й тобі… …

Січень 2015 року. Донбас. Паша, вчитель однієї зі шкіл, спостерігає, як лінія фронту неухильно наближається до його дому. Стається так, що він змушений цю лінію перетнути. Щоби потім повернутись назад. І для цього йому щонайменше потрібно визначитись, на чиєму боці його дім…

 

Капранов, В. Майдан. Таємні файли / В. Капранов, Д. Капранов. — Київ : Нора-Друк, 2017. — 320 с.

Настав час дізнатися правду про Майдан.

У Революції брали участь мільйони, але що насправді сталося тоді, й досі залишається таємницею.

Що відбувалося за лаштунками Майдану? Хто платив за Революцію? Як ділили владу переможці? Хто і чому здав Крим та Донецьк? Яким дивом встояли Одеса і Харків?

Герої цього журналістського розслідування не тільки ті, хто стояв на сцені, але й ті, хто ховався за лаштунками, хто їздив до Януковича і хто сперечався з Європою, захоплював адмінбудівлі, сидів у буцегарнях, а також воював, лікував, працював для того, щоб Революція перемогла.

 

Поваляєва, С. Після Криму : [збірка поезії] / С. Поваляєва. — Львів : Видавництво Старого Лева, 2018. — 307 с. : іл.

«Після Криму» — збірка глибокої і пронизливої поезії, в якій мотиви війни, плинності часу, пам’яті, батьківщини тісно переплітаються із темою любові й чуттєвості. Це перша поетична книжка Світлани Поваляєвої, що з’явилася після виходу семи прозових книжок.

Текстову частину збірки доповнюють яскраві ілюстрації Світлани Фесенко.

 

Положій Є. Пять секунд, пять днів : роман / Є. Положій. — Київ : Нора-Друк, 2016. — 176 с. — (Читацький клуб).

П’ять секунд, п’ять днів, п’ять років, вічність — такий часовий алгоритм нового роману Євгена Положія. Головний герой, який все життя — у Вільних профспілках, на обох Майданах — бореться за справедливість, зрештою, коли починається війна, йде на фронт і там потрапляє в «Іловайський котел». Тяжко поранений, у складі групи з тринадцяти бійців, намагається вижити в безнадійній ситуації. Після піврічного лікування, восьми операцій, емоційно виснажений, він приймає рішення, що вже зробив свою справу і прийшов час відпочити. Але коли старий товариш — народний герой, той, хто разом з ним пліч-о-пліч боровся за правду, тепер силою і страхом створює в рідному місті свою бізнес-імперію, стає очевидним: якщо не борешся зі злом, опиняєшся на темному боці. Тож боротьба триває…

 

Пономарь, О. Витрина / О. Пономарь. — Київ : Компанія ОСМА, 2015. — 360 с.

Як реагувати на міжнародні події? Якими будуть наслідки для українців зустрічі лідерів «Великої сімки»? Чого очікувати від наших союзників й ворогів? Як інтерпретувати економічні новини? Що нам готує найближче майбутнє?

Відповіді на ці та багато інших питань ви знайдете у книжці найвідомішого українського політичного блогера Олега Пономаря.

 

Сова (Плохіш), А. Звіт за серпень14 / А. Сова (Плохіш). — Харків : Фоліо, 2017. — 154 с. : фот.

Ця книжка розповідає про події серпня 2014 року в зоні АТО. Коли батальйон «Айдар» на вістрі атаки дійшов до російського кордону, Луганськ був майже в оточенні українських військ і здавалось, що ось-ось — і війна в секторі А буде закінчена нашою перемогою. Автор пише не тільки про героїзм і звитягу своїх побратимів, але й про те, як ганебно поводили себе деякі кадрові військові й якою ціною виправлялись помилки штабних офіцерів. Російські війська зупинили люди, які не мали жодного відношення до військової справи. Зупинили надзвичайно великою ціною. Так нехай ця книжка стане пам’яттю тим, хто віддав життя за Україну, її незалежність, хто вистояв проти російської навали!

 

Стражний, О. Менталітет Майдану : Хроніка подій — свідчення очевидців / О. Стражний. —  нове вид. — Київ : Дніпро, 2016. — 192 с.

У цій книзі подано огляд подій, що відбувалися в Україні в листопаді 2013 — лютому 2014 років. Ретроспектива Революції Гідності розгортається на тлі голосів її учасників, а також на тлі аналізу схожих революцій в інших країнах світу. Розгляд, зроблений не просто учасником Руху Спротиву, але й психіатром, надає фактам неочікуваного осмислення. Менталітет Майдану виведено в динаміці і суперечностях — він, як організм, зароджується, дорослішає, усвідомлює себе і врешті-решт діє. Аналізуючи поведінку учасників Руху Спротиву і пересічних громадян, які підтримали або не підтримали Майдан, автор робить висновки — які саме риси української ментальності під час екстремальної ситуації виявили себе найбільшою мірою, а які — залишилися «незадіяними». Завершується книга підсумком — яким чином змінилося світосприйняття українців після Майдану і що може чекати на Україну в майбутньому.

 

Тимчук, В. Вогнити! Вижити! Перемогти! / В. Тимчук. — 7-ме вид., скор. версія. — Львів : Астролябія, 2017, — 40 с.

Війна на українському сході викрила досі нехтувану грань в українському мистецтві. Присвячену героїзмові, звитязі та злободенності війни. Володимир Тимчук відгукнувся на цей мистецький виклик поетичними творами, джерелом натхнення для яких стали знайомі та незнайомі йому захисники України, а також перекладами чи не перлин мілітарної поезії зі світової поетичної скарбниці.

 

Ті, що пережили пекло : свідчення жертв про місця незаконних ув’язнень на Донбасі / Ю. Бєлоусов, А. Кориневич, О. Мартиненко та ін. ; Коаліція громадських організацій та ініціатив «Справедливість заради миру на Донбасі». — Київ : Компринт, 2015. — 84 с.

Видання є підсумком моніторингового дослідження, яке проводилося Коаліцією громадських організацій та ініціатив «Справедливість заради миру на Донбасі» у тісній співпраці з Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини та мало на меті документування фактів серйозних порушень прав людини, пов’язаних із незаконним позбавленням свободи в зоні збройного конфлікту на сході України.

Дослідження ґрунтується на свідченнях тих, хто був незаконно поміщений в місця несвободи в Донецькій та Луганській областях проросійськими збройними утвореннями, наданих, зібраних у ході моніторингових візитів до місць несвободи на звільнених територіях, а також на інформації, отриманій від органів державної влади та з відкритих джерел. Зібрані факти засвідчують наявність грубих та системних порушень прав людини щодо осіб, які незаконно були поміщені до місць несвободи, перебували в нелюдських умовах та піддавалися жорстокому поводженню чи катуванню.

На основі зібраної інформації автори звіту пропонують комплекс заходів, спрямованих на припинення виявлених порушень прав людини на непідконтрольних українському уряду територіях, привернення уваги міжнародної громадськості до описаних проблем та на притягнення до відповідальності осіб, винних у вказаних порушеннях.

 

Ткаченко, В. Росія : ідентичність агресора : монографія / В. Ткаченко. — Київ : Видавничий центр Академія, 2016. — 256 с.

Центральний мотив книги — агресивна сутність «путінізму», його соціальні та ідейні витоки, еволюція від ідеї європейського вибору до євразійства, плекання психотипу «совка» як соціального агента системи російської влади, дискредитація нового світового порядку і нав’язування «іншого світу». У ній також висвітлено агресивну сутність ідеологічної війни Росії проти України, практику масового цинізму, моральної деградації і зневаги до загальнолюдських цінностей.

Для науковців, науково-педагогічних працівників, аспірантів і студентів, усіх тих, хто цікавиться проблемами українсько-російських відносин.

 

Цаплієнко, А. Стіна : роман / А. Цаплієнко ; пер. з рос.  С. Осоки. —Львів : Видавництво Старого Лева, 2018. — 576 с.

У фантастичному романі Андрія Цаплієнка перед читачем постають два постапокаліптичні суспільства, одне з яких упевнено торує прогресивний шлях розвитку, а інше — просто деградує. Автор переконаний, що ментальність і тяглість традицій дуже мало змінюються впродовж століть. Герої роману — українці та росіяни, носії яскравих національних рис — перебувають у постійному напруженому антагонізмі. Війна між ними йде відразу на кількох рівнях — від збройних сутичок до зіткнень душ та внутрішніх переконань. А Дикі Поля, які залишаються після великих і малих протистоянь, — це як незагойні рани, ракові пухлини: вони продовжують кровоточити, демонструючи людству, що війна породжує тільки війну.

 

Чабала, К. Вовче : [повість, оповідання] / К. Чабала. — Київ : ДІПА, 2017. — 176 с.

Ця книжка — про війну і про людей, які стикнулися з війною. Про те, що було і що могло би бути.

Ви можете впізнати себе, або когось із друзів серед героїв «Вовче» чи одного з оповідань, які входять до книжки. І ніколи не можна напевно сказати: чи цей конкретний випадок вигаданий, чи записаний з чийогось «тут і зараз». Бо війна — вона дуже різноманітна й різнопланова. Все що можна, то спробувати зафіксувати якісь миттєвості.

Я спробував. Сподіваюся, що вам буде цікаво.

У повісті «Вовче» оповідається декілька епізодів з життя однієї з позицій. Ви зможете опинитися у шкурі Вовка, і від його імені дружити, служити, воювати. Познайомитеся з невгамовним Жорою. Дізнаєтеся про чоловіка Олі, прочитаєте вірші Жені і багато іншого.

Збірка оповідань — миттєвості цієї війни. Подекуди героїчні. Часом душевні. Інколи сумні. Загалом — прості і чесні.

Приємного читання.

 

До початку

 

Видання героїчно-патріотичної тематики, які надійшли у фонд відділу міського абонементу у 2016–2017 роках

 

Ангели тебе оберігають : зб. віршів і текстів пісень про воїнів і для воїнів у зоні АТО / упоряд. І. Васильків. — Львів : [б. в.], 2015. — 80 с.

Ця збірка віршів та пісень створена не для продажу. Вона може розповсюджуватись лише благочинно і за благочинні внески. Матеріали для збірки (вірші, пісні, ілюстрації) зібрані в спільнотах соцмереж Інтернету або ж надані упоряднику особисто. Використані фотографії фрагментів із листів до воїнів, якими пластуни м. Львова супроводжували благочинне видання збірки віршів і пісень «Нашим хлопцям», а також листи та малюнки учнів СЗШ № 31 м. Львова, що доповнювали попереднє видання цієї книжки. Малюнок на обкладинці, який став основою для назви збірника, намалював Маркіян Гарасим (8 років).

Базів, В. Армагеддон на Майдані: роман-реквієм / В. Базів. — Київ : Український пріоритет, 2014. — 160 с.

Безпощадне у своїй невідворотній сповідальності та всепоглинальне за своїм гостросюжетним магнетизмом Письмо автора справляє на читача вулканічне потрясіння, як і сам феномен Майдану на самосвідомість сучасного землянина. На смисловому тлі подається документальна маловідома історія про те, що і як призвело до Повстання, котре стало безпрецедентним актом кривавого вознесіння із провалля гуманітарно-кримінальної катастрофи для майже 50-мільйонного людського згромадження в центрі Європи. Водночас всенародний Бунт Гідності став прологом до визвольної війни — у супрязі з усім прогресивним світом — древньої Нації проти планетарної загрози земній цивілізації, яка постала перед очманілим людством осатанілими ордами московських варварів, що виринули на полях глобальної епохи із темних віків.


Березовець, Т. Анексія: Острів Крим : хроніки «Гібридної війни» : [публіцистика] / Т. Березовець. — 2-ге вид. — Київ : Брайт Стар Паблішинг, 2016. — 408 с.

У книзі відомий експерт кримчанин Тарас Березовець аналізує механізми й технології так званої гібридної війни, розв’язаної військами Російської Федерації («зеленими чоловічками») на території АР Крим.

«Анексія: Острів Крим» містить ексклюзивні свідчення, надані спеціально для цієї книги українськими, російськими й міжнародними політиками, військовими, експертами, журналістами, активістами, які стали очевидцями окупації.

«Братня» навала. Війни Росії проти України ХІІ-ХХІ ст. / В. Брехуненко, В. Ковальчук, М. Ковальчук, В. Корнієнко. — Київ : Віпол, 2016. — 248 с.

У книзі в науково-популярному форматі розглядаються численні російсько-українські війни включно з Вітчизняною війною українців за незалежність, яка розпочалася зі вторгнення російських окупантів в Україну в лютому 2014 р. Простежено, що коріння цих війн сягають XII ст. Показано, що саме війни як втілення постійних агресивних планів Московії / Росії заволодіти українськими землями визначали головну вісь російсько-українських стосунків. Описано мотиви, визрівання та хронологію війн, перебіг військових дій, наслідки війн та їхній вплив на українську перспективу. Вітчизняна війна, яку Україні доводиться вести з 2014 р., розглядається на тлі перегуків між путінською агресією та московськими стратегіями війн проти України ХV–ХХ ст.

Для всіх, хто цікавиться історією українсько-російських стосунків та історією України загалом.

 

Героям слава! : розповіді для дітей про героїв фронту і тилу / упоряд. О. Давидова ; худож. Х. Лукащук. — Київ : Мамине сонечко, 2016. — 50 с. : іл.

Наші воїни повертаються з війни. І розповідають, розповідають, розповідають. Або скупо кидають по слову. Або просто мовчать.

Але ми хочемо почути їхні розповіді, нам потрібно знати про все: про бойових побратимів; про героїчні вчинки, які самі вони вважають простою роботою; про помічників, без яких не обійтися; і про нас з вами. Бо ми всі — своїми діями і мріями — наближаємо перемогу!

Звичайно, оповідання у цій книжці не завжди в усіх деталях збігаються з реальними історіями. Та це — пряма мова воїнів, які боронять Україну!

Віримо в вас! Цінуємо вас! Любимо вас!

 

Герилів, С. Наші Атланти : жертовність во ім’я спасіння / С. Герилів. — Тернопіль : Навчальна книга — Богдан, 2015. — 292 с.

Із 5 вересня минулого по 9 березня нинішнього року — саме 186 днів (та й ночей), про які йдеться у цій книжечці. Звичайно, що не кожнісінький день знайшов своє місце на сторінках, проте розповіді про ці дні містяться в уявних текстівках до світлин, переповнених неспокоєм, жалями, милосердям; у репортажних «міжрядках» і коментарях… Це — перші «нашоатлантівські» 186 днів поїздок на фронт і тривог опісля них, сполоханих ночей, сердечних болів й тимчасово спустошених душ… Це — наше все більше усвідомлення правильності дороги, яку ми вибрали, дбаючи не тільки про ситість чи «одягненість» воїна-захисника рідної землі, а й просто людське словесне спілкування з кожним із тих, кого ми зустрічали на фронтових дорогах… Це — наша гордість за тих, кого ми залучили до «Наших Атлантів»: десятки колег, друзів, а то й зовсім незнайомих українців з Бердянська, всієї України, близького і далекого зарубіжжя

 

Герилів, С. Наші Атланти: незмірна чаша милосердя / С. Герилів. —Мелітополь : Видавничий будинок Мелітопольської міської друкарні, 2016. — 276 с.

«Наші Атланти: незмірна чаша милосердя» — це друга книга Степана Гериліва про високі прояви патріотизму бердянських доброчинців. Вона змушує хвилюватись, страждати, сумувати, плакати, а водночас — пишатися тим, що Україна багата не тільки на мужність кожного воїна, а й на милосердя простих людей.

У хронологічному порядку відтворено нелегкі волонтерські будні. Розповідь підкріплена десятками світлин та поезіями автора.

Герилів, С. Наші Атланти: вистояти і перемогти / С. Герилів. — Мелітополь : Видавничий будинок Мелітопольської міської друкарні, 2017. — 240 с.

«Наші Атланти: вистояти і перемогти!» —завершальний том трилогії редактора газети Бердянського державного педагогічного університету «Українське слово», журналіста Степана Гериліва.

Це своєрідний художньо-документальний щоденник про особливий раритет душі українського Сходу, історія патріотичної волі цивільних бердянців від початку московсько-української війни. Це рукотворний пам’ятник сподвижницькій праці волонтерів. Це не нудна статистика, а та, від якої серце щемить, а на очі навертаються сльози гордості за таких українців…

Дацюк, Г. Янголи Небесної Чоти / Г. Дацюк. — Чернівці : Букрек, 2016. — 320 с. : іл.

Під парасолькою назви зібрані імена людей, яких ми називаємо моральними авторитетами суспільства. Усіх їх об’єднує й те, що зовсім недавно вони були гостями передач на Радіо Культура. Розмови у прямому ефірі — це миттєвості, до яких згодом не повертаються. Оприлюднені у книжці інтерв’ю дають можливість ще й ще раз звернутися до слова письменника Анатолія Дімарова, художника Миколи Стороженка, філософа Євгена Сверстюка, матері учасника руху опору Валерія Марченка — Ніни Марченко, співака Степана Фіцича, чиї голоси звучать вже в небесах. Але видрукуване радіослово дає нам можливість почути цих людей на землі і подякувати за незабутні зустрічі, що випромінювали любов.

Частина книжки — «На кордоні культури» — присвячена митцям, які відгукнулися на сучасні виклики України й стали добровольцями, волонтерами АТО, героями Революції гідності. Серед них Ольга Богомолець, Євген Нищук, Леся Горова, Марина Соченко, Олександр Мельник, Катерина Ткаченко, Оксана Гордієць, та багато інших.

Для широкого кола читачів.

Ірванець, О. Пісні війни : вірші останніх років / О. Ірванець. — Київ: ДУХ І ЛІТЕРА, 2014. — 40 с. : фот.

«Іще декілька років тому видання книжки Фейсбук-дописів здавалося справою щонайменше химерною, однак тепер перетворення інтернет-письма на паперовий еквівалент є цілком звичним. Соціяльна мережа сумлінно реєструвала повсякдення, ідеї та емоції часів Майдану і стала основою для більшости книжок про Революцію Гідности. Такою книжкою є і «Пісні війни» Олександра Ірванця, куди ввійшли вірші, що їх автор публікував на своїй сторінці протягом декількох років.

Найраніший вірш книжки датовано 8 вересня 2012 року, найпізніший — 26 серпня 2014 року, отже, хронологічно вона охоплює проміжок часу від закріплення режиму Януковича в Україні до гострих стадій АТО. Деякі тексти є реакцією на конкретні події, як-от повалення пам’ятника Лєніну, анексію Криму чи арешт Надії Савченко. Та найбільше все-таки в ній ідеться про Майдан». (Богдан Ославський)

Катастрофа і тріумф. Історії українських Героїв / за ред. Л. Івшиної ; упоряд. М. Семенченко. — 2-ге вид., перероб. — Київ : Укр. прес-група, 2016. — 296 с. — (Бібліотека газети «День»).

Ця книга — про тих, хто пішов боронити нашу землю та зберегти єдність країни. Про тих, хто робив героїчні вчинки, просто добре виконуючи свою роботу і залишаючись вірним присязі. Вона — про силу, волю, мужність. Про Героїв. Тих, хто загинув, і тих, хто вижив, пройшов, пережив. За час війни на сході «День» зібрав і опублікував стільки історій, що вистачило б на кілька томів. І далі продовжуємо їх записувати. У цій книжці зібрані знакові історії про знакові події цієї неоголошеної війни на Донбасі. Можливо, не всі вони припадуть вам до душі, але прочитавши цю книжку, ви вже ніколи не бачитимете війну абстрактною і далекою, навіть якщо живете за тисячі кілометрів від неї і вам не чутно «Гради»…

 

Кульчицький, С. Триста років самотності: український Донбас у пошуках смислів і Батьківщини / С. Кульчицький, Л. Якубова. — Київ : Кліо, 2016. — 720 с.

На тлі поворотних етапів політичної, соціально-економічної та етнокультурної історії нового й новітнього часу у книзі реконструйовано обставини колонізації Донеччини і Луганщини, участь окремих етнічних груп у господарському освоєнні регіону, процеси етнокультурної взаємодії та суперечності, які вони генерували. Через дослідження державних практик регулювання міжнаціональних взаємин та інтеграції регіональної ідентичності в загальнонаціональний та загальнодержавний контекст здійснено спробу встановити властиві регіону форми соціальної та міжетнічної взаємодії, окреслено сучасні тенденції, перспективи й потенційні загрози. Запропоновано нові теоретико-методологічні підходи до дослідження взаємодії особливого та загального на прикладі суперечливих і потенційно конфліктогенних взаємовідносин регіону з ядром націєтворення. Одним із напрямів дослідження є введення окресленої проблематики в контекст державної національної та соціогуманітарної стратегії з метою подолання трагічних наслідків збройного протистояння на Сході України.

 

Лойко, С. Аеропорт : головна книга про війну, якої не мало бути, і про героїв, які хотіли жити, але вмирали : роман / С. Лойко. — Київ : Брайт Стар Паблішинг, 2016. — 344 с.

«Сергій Лойко — чудовий журналіст, чесний і самозречений. Він міг би просто зібрати й видати свої статті, репортажі, воєнні нотатки, доклавши до них фотографії, зроблені в тому чи іншому колі воєнного пекла. Була б журналістська книга, і ми читали б її, знову переживаючи події.

Це роман про справжні події. Але події, які взяв Лойко у свій романний політ, перетворилися й виросли. Їхні оболонки залишаються на землі, у новинах і статтях, а сутність, душа та прагнення летять і променяться.

«Правдивіше за правду», — сказав один поет. Саме там, де панує цей закон, тепер Аеропорт Сергія Лойка, його Майдан, його Крим, його кіборги. І його герой, Олексій Молчанов.

Вони стрибали в роман разом. І були такі схожі. Вони, наче давні приятелі, жартували й підсміювалися один над одним. Але біля самісінького дна вони осягнули, що треба розстатися, вони зрозуміли, що герой просто повинен, зобов’язаний пролетіти весь політ до кінця — адже, на відміну від автора, він має надійного свідка».

Сергій Бунтман, перший заступник головного редактора радіостанції «Эхо Москвы»

 

Лойко, С. Рейс: роман / С. Лойко. — Киев : Брайт Стар Паблишинг, 2017. — 448 с.

В основе нового романа-триллера известного писателя, автора мирового бестселера «Аэропорт», лежат реальные события. Главный герой в одиночку расследует обстоятельства гибели его жены и детей, летевших в самолете «Боинг», сбитом над Донбассом. Увлекательный сюжет не отпускает внимание читателя до последней страницы.

Небесна сотня / К. Богданович та ін. ; упоряд.: О. Трибушна, І. Соломко ; худож. Л.  Вировець. —  Харків : Фоліо, 2015. — 206 с. : іл.

Це книга-реквієм. Книга-посвята тим учасникам Революції гідності, які віддали найцінніше — своє життя — заради того, аби Україна та всі ми встали з колін. Щоб почали змінювати свою державу, а наші діти та онуки дістали змогу жити в іншій країні.

Герої цієї книги — звичайні люди з різних куточків нашої держави. Вони дуже різні — заробітчани, науковці, підприємці, вчителі… Якби не Майдан, вони б ніколи не зустрілися. Це він об’єднав їх, зробив побратимами та «воїнами світла».

Ця книга була написана заради того, аби пам’ять про величезну самопожертву героїв Небесної сотні назавжди залишилася в серцях українців. Вона — німе нагадування всім нам про те, якою ціною ми здобули свободу та новий шанс для своєї країни стати справжньою європейською державою.

 

Положій, Є. Іловайськ: розповіді про справжніх людей : роман / Є. Положій. — Харків : Фоліо, 2016. — 378 с.

Євген Положій (м. Суми), 47 років — відомий журналіст і письменник. У видавництві «Фоліо» вийшли його романи «Потяг», «Мері та її аеропорт», «Дядечко на ім’я Бог», «Вежі мовчання», «Юрій Юрійович, улюбленець жінок», «Риб’ячі діти».

«Іловайськ» — книга про мужність неймовірний героїзм і людяність українських солдат і офіцерів, бійців добровольчих батальйонів, батальйонів тероборони, всіх тих, хто опинився в кінці серпня 2014 року в «Іловайському котлі», що став найбільшою поразкою української армії в ході війни на сході. Це чесна книга про війну, яка, як відомо, нікого ще не зробила краще, натомість, серед крові, вогню та заліза люди залишаються людьми.

Автор почув історії близька сотні учасників Іловайської трагедії, книга побудована на реальних подіях. Тим не менше, просимо вважати всі збіги імен, прізвищ та позивних випадковими.

 

Талан, С. Ракурс : роман / С. Талан. — Харків : Клуб сімейного дозвілля, 2017. — 320 с.

Роман про різні, але однаково переділені війною долі українців!

Такі різні, але рівні перед війною, перед лихом герої однаково намагаються випросити у долі ще трохи щасливого життя. Якщо не для себе, то для наступних поколінь. Ця книга — про долі людей, чиє життя тепер матиме чіткі «до» і «після», про надії та втрати, про боротьбу й силу волі, про помилки, вічне шукання істини і непереборне бажання жити далі.

Східна Україна, 2014 рік. Активістка Еліна не залишає Луганськ, вона виконує розвідувальні завдання. Але вона потрапляє під підозру… Євген — прибічник ЛНР. Він щиро підтримував ту сторону і пішов воювати. Але він побачив правду…

 

Торба, В. Я — свідок. Записки з окупованого Луганська / В. Торба ; за ред. Л. Івшиної. — 2-ге вид., перероб. — Київ : Укр. прес-група, 2016. — 384 с. — (Бібліотека газети «День»).

У книжці зібрано спогади, фрагменти щоденника та статей у «Дні», які із окупації для автора стали вікном в Україну. Інколи без світла, інколи без надії на звільнення, інколи без можливості повідомити про себе з тенет заблокованого міста, яке перетворилося на пастку. Та він був переконаний, що читачі в Києві чи Одесі, Харкові чи Львові мають зсередини бачити, як Зло розпинає схід нашої країни. Не лише заради фіксації, не тільки для розсмоктування гарячих подробиць, а насамперед для правильних висновків. Це та книга, типографська фарба якої пахне кров’ю і просякнута слізьми. Вона розповість про втрату і біль, про героїзм і безпорадність, про те, що довелося пережити українцям на Донбасі і що ще доведеться нам винести. Зрештою до чого ми маємо бути готові…

Ухачевський, С. Ухачевський, С. Легенди нескореної зими: роман / С. Ухачевський. — Львів : Кальварія, 2016. — 288 с.

Новий роман автора бестселера «Карпатський капкан», воїна, сценариста та «Золотого письменника України» Сергія Ухачевського.

Жорстка й відверта розповідь про події на Майдані та поза ним, про маловідомі подвиги інсургентів та їх побут, про «героїв» антимайдану та його спонсорів. Так про Майдан 2013-2014 років не писав ніхто.

Події роману відбуваються на вулицях та площах Києва, у майданівських та антимайданівських наметах, готельних апартаментах Відня й Парижа, владних кабінетах Банкової та Кремля.

А за подіями, котрі вирують у романі, стоять ще одні персонажі — політики. Для них Революція — лише розмінна монета у досягненні власних цілей. І коли майданівський народ рвонув добровольцями відстоювати цілісність України, уся політична потороч — рвонула у владу…

Цаплієнко, А. Книга змін : історії з переднього краю / А. Цаплієнко ; пер. з рос. Ж. Куяви ; іл.: Л. Панасюка, О. Гаджій. — Харків : Клуб сімейного дозвілля, 2016. — 256 с. : іл.

У збірці оповідань відомого українського журналіста й письменника йдеться про війну, яка несподівано прийшла в Україну і змінила життя й свідомість мільйонів людей. Герої пов’язані складним павутинням особистих стосунків одне з одним і з автором. Вони разом з усією країною крокують дорогою змін — від застою до революції, від Майдану до війни. Історії, які трапляються з героями, видаються неймовірними, але це нова реальність, у якій треба навчитися виживати. Книга має всі шанси в майбутньому одним із літературних документів епохи, у якій нам випало жити.

 

Шкляр, В. Чорне сонце : збірка / В. Шкляр. — Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2016. — 304 с. : іл.

Російсько-українська війна очима бійця полку «Азов».

Хто і навіщо затягує криваву драму? Чому гинуть найкращі? Чому місцеві вважають своїх визволителів ворогами? Яким наш герой бачить майбутнє Вітчизни? Глибока, сповнена смутку, болю й надії оповідь хлопця, якого честь і сумління змусили взяти до рук зброю.

До видання ввійшли твори «Чорне Сонце», «Танець під чортову дудку», «Крук — птаха нетутешня», «Останній шанс Захара Скоробагатька», «Високі гори у Ялті», «Цілком таємні історії».


 

До початку

Cторінками видань героїчно-патріотичної тематики 2014—2015 років

 

Борітеся — поборете! : Поетика революції / уклад. та авт. передм. О. Уліщенко. — Харків : Віват, 2014. — 96 с.

До книги увійшли вірші поетів різних поколінь, поєднаних однією ідеєю —боротьбою за незалежність, свободу й соборність України. Поетичні рядки сповнені туги за полеглими в нерівному бою і, разом із тим, світлої віри в перемогу, нездоланність нашого народу. Світлини з Майдану проникливо відтворюють усю палітру буремних протистоянь.

Відлуння Майдану / упоряд. Л. Любарська. — Тернопіль : Терно граф, 2014. — 288 с.

Книжка «Відлуння Майдану» — це колективний збірник поетів України, своєрідна сповідь через Слово перед совістю кожного. Вона про тих патріотів України, які виборювали свободу на майдані Незалежності холодної зими
2013—2014 рр., про героїчні подвиги Героїв, які донині виборюють волю для своєї держави в зоні АТО. Кожен твір передає любов до наших українських героїв, починаючи з Євромайдану й закінчуючи сумними подіями на сході нашої країни. Кожен рядок передає гордість за кожного бійця; співчуття тим, хто не дочекався з війни своїх рідних і близьких; надію на те, що Україна переможе.

Дане видання — це своєрідний духовний віночок, який вплітається в історію нашої України, хай і сумною ниточкою, та з великою надією на Господа, що в нас усе буде добре.

Волонтери : Мобілізація добра : збірка оповідань / уклад. та авт. передм. І. Карпа. — Харків : Клуб сімейного дозвілля, 2015. — 253, [3] с.

Ця книга — про звичайних людей поруч із нами, які іноді здаються атлантами, на чиїх плечах тримається наш світ, що похитнувся водномить. Тих, хто робить надзвичайне для бійців, полонених, сиріт, біженців, з ранку до вечора шукаючи можливості для допомоги: збирає гроші на ліки, надає притулок тим, хто залишив рідні домівки, годує, напуває, зігріває… Це волонтери. Мирні воїни світла… Строкатий килим із віршів, есеїв і щемливих оповідань найкращих українських авторів змусить задуматися над цим феноменальним явищем та, мабуть (хто знає), зважитися на власний крок.

 

 

[94 дні] : Євромайдан очима ТСН / [авт. ідеї Т. Пушнова ; голов. ред. А. Чех]. — Київ : Основи, 2014. — 165 с. : фот.

Телевізійні новини живуть недовго, зазвичай уже за кілька годин поступаючись місцем більш актуальним. Проте саме вони найкраще передають дух подій, яким судилося потрапити до підручників історії.

У книзі «[94 дні]: Євромайдан очима ТСН» за матеріалами команди телеканалу відтворюється хронологія подій Революції гідності. Це видання — колективне бачення журналістів, операторів, редакторів і ведучих «Телевізійної служби новин», для кожного з яких Євромайдан став не лише роботою, а й важливою сторінкою життя.

Євромайдан : лірична хроніка [поетична колекція]. — Брустурів : Дискурсус, 2014. — 44 с.

Коли люди пережили шок від перших кривавих подій, гнів помсти й холоднокровність оборони, — почалося глобальне структурне осмислення нової дійсності. Поезія — це перші спроби зрозуміти, що відбулося.

Євромайдан : хроніка відчуттів. — Брустурів : Дискурсус, 2014. — 156 с.

Подія Євромайдану й окремі дії в період його тривання матимуть повно інтерпретацій із поглядів історичного, суспільного, культурного… Уже зараз звучить чимало думок й оцінок. Але на все свій час.

Тарас Прохасько, Іван Ципердюк, Юрій Андрухович, Сергій Жадан, Юрій Винничук, як літописці Євромайдану, не фіксують події, а реагують на них так, як може відгукуватися кожен українець. І роблять вони це у власній письменницькій манері.

 

З Батьківщиною в серці : худож.-публіцист. альманах із присвятою захисникам Вітчизни / [за заг. ред. І. Гуськова, Л. Погиби]. — Київ : Центр навч.-наук. та наук.-практ. вид. НА СБ України, 2014. — 120 с.

До альманаху увійшли поетичні, публіцистичні та прозові твори курсантів, студентів, викладачів і співробітників Національної академії Служби безпеки України, а також членів їхніх сімей.

У творах автори намагаються висловити й передати свою підтримку солдатам захисникам, які сьогодні захищають територіальну цілісність України.

Літопис самовидців : дев’ять місяців українського спротиву / авт. проекту О. Забужко ; упоряд. Т. Терен. — Київ : Комора, 2014. — 312 с. : іл.

Від Євромайдану до АТО, від листопада 2013 року до липня 2014 року — ця книжка в хронологічній послідовності простежує зміну настроїв і глибинні психологічні трансформації в українському суспільстві. Колективний портрет «народження нації», що за кілька місяців пройшла шлях від мирного протесту до національно визвольної війни, складено з найпопулярніших за цей час дописів у соцмережах, виступів у інтернеті, фрагментів новинної стрічки тощо.

Понад сотню авторів збірника, серед яких як відомі літератори, блогери, журналісти, так і анонімні мережеві «ніки», об’єднує одне: усі вони були свідками й учасниками найдраматичніших подій новітньої української історії, і всі їхні думки й почуття, оцінки й пошуки смислів зафіксовано в режимі «причетного спостереження». Читач таким чином отримує можливість доторкнутися до історії в момент її прямого творення.

Україна — Європа : [антологія] / упорядкув. та вступ. ст. О. Красовицького. — Харків : Фоліо, 2014. — 572, [1] c.

Письменники, твори яких увійшли до антології, визначають обличчя нашої літератури. І це обличчя повернуто до Європи. В оповіданнях та уривках з іще невиданих романів — тема європейського минулого та майбутнього України. Тут же й трагічна сучасність — в антології є й складні міжнаціональні стосунки на територїї нашої країни, і тема Майдану, і навіть збитий «Боїнг».

 

Амеліна, В. Синдром листопаду, або Homo Compatiens / В. Амеліна. — Брустурів : Дискурсус, 2014. — 208 с.

Якби не психічна девіація героя, що наповнює оповідь дивними, схожими чи то на галюцинації, чи то на ясновидіння мареннями, ми б отримали біографію цілком пересічного нашого сучасника, що виріс у дитячому будинку, пережив буремні 90-ті, адаптувався до соціальних змін і дожив до наших днів, актуальним маркуванням яких усе ще залишається Майдан. Однак і фантастична особливість героя, і його видіння, що пунктиром проходять через усю книгу, малюючи вже не зовсім упізнавану, а іноді — цілком загадкову дійсність, і своєрідні авторські притчі, які збагачують простір тексту додатковим виміром, перетворюють «Синдром листопаду» на складний поліфонічний твір, де біографічні та історичні реалії — далеко не основні елементи конструкції.

Саме через унікальну здатність героя відчувати й переживати чужі страждання авторка вплітає українські події останніх років у контекст новітньої історії цілого світу. І йдеться не так про політичні паралелі (скажімо, Майдану київського і майдану Тахрір у Єгипті), як про те, що в сучасному глобалізованому світі немає і не може бути локальних конфліктів…

 

Аржаковський, А. Розбрат України з Росією: стратегія виходу з піке / А. Аржаковський. — Харків : Віват, 2015. — 256 с. — (Погляд з Європи).

Антуан Аржаковський — відомий французький інтелектуал, доктор історичних наук, філософ та богослов. Його історичний погляд на витоки сьогоднішнього військового конфлікту між Україною та Росією важливий для нас тим, що може претендувати на певну об’єктивність.

По-перше, він осмислює історичну ретроспективу не зсередини ситуації, а ззовні. По-друге, робить це із глибоким розумінням ментальних відмінностей двох народів, оскільки має власний досвід роботи в обох країнах (декілька років очолював Французький університетський коледж при МДУ, а потім був заступником директора Французького культурного центру в Києві та директором Інституту екуменічних досліджень при Українському католицькому університеті у Львові).

Ця книга, відзначена у Франції премією Григорія Орлика, — рідкісна можливість побачити ситуацію в нашій країні очима небайдужого європейця, який одночасно й глибоко розуміє предмет дослідження, і гаряче переживає за все, що відбувається зараз в Україні та Росії.

 

Димид, К. Каміння Майдану / К. Димид, М. Димид. — Львів : Свічадо : Укр. катол. ун-т, 2014. — 277 с.

Те, що людина творить Майбутнє, — очевидно, однак не всі це усвідомлюють. Бо їхній простір свободи іноді обмежений чи навіть закритий. Вони дивляться, але не бачать. Те, що люди пережили на Майдані, — це Майбутнє, яке тепер у них живе! Воно сильніше від минулого і від смерті, це — дотик Вічності!

Усе представлене в цьому альбомі — лише несміливий погляд на пережите, яке з’єднало учасників Повстання Духу в один народ і піднесло до спільних висот. Особистість кожного — це конгломерат позитивів і негативів, що проявляються в немічності, але коли людина приносить безкорисливу жертву для ближнього — тоді всі торкаємося божественного.

 

Жадан, С. Життя Марії : [книга віршів і перекладів] / С. Жадан. — Чернівці : Книги — XXI, 2015. — 184 с.

У поетичній збірці «Життя Марії» Сергій Жадан розмовляє про найдорожчі листи й спалені мости, втрачені місця та зруйновані міста. Розмовляє римованими віршами й верлібрами, власними та перекладеними словами. Розмовляє зі своїми й чужими, зі святими й не дуже, з убитими військовими й живими біженцями, з Рільке, Мілошем і, звісно, з нами. Щоб врятувати — якщо не нас, то хоча би наших дітей.

Найлегше заняття в часи війни — ненавидіти чужих. Найважче — досягати порозуміння. Навіть зі своїми. Але треба намагатися, інакше війна ніколи не закінчиться. А щоб порозумітися, необхідно розмовляти. З ким завгодно, як завгодно та про що завгодно. Головне — не втрачаючи людяності, тобто любові й уваги.

Кідрук, М. Небратні / М. Кідрук. — Харків : Клуб сімейного дозвілля, 2015. — 304 с.

Щоб зрозуміти події, які нині розбурхують нашу країну, треба перш за все усвідомити їхні причини. Макс Кідрук провів власне публіцистичне дослідження щодо відносин двох держав — України й Росії, аналізуючи, чи насправді були такими безхмарними стосунки «братерських» країн, розвінчуючи сталі міфи та даючи прогнози щодо конфлікту між країнами.

У квітні 2015 року під назвою «Ja, Ukrainiec» книгу презентовано в Польщі.

Кокотюха, А. Вогняна зима : роман / А. Кокотюха ; передм. Ю. Луценка. — Харків : Клуб сімейного дозвілля, 2015. — 352 с.

Ще вчора кожен мав своє життя, у якому, здавалося, не було місця для подвигу. Але прийшла вогняна зима 2013—2014-го, і тисячі українців опинилися у вирі Революції гідності, щоправда, по різні боки барикад.

Успішний бізнесмен Стогов стає активістом Автомайдану. Продавщиця з косметичного магазину Алла тепер волонтерка. Студент на прізвисько Птаха виходить із віртуального світу й робить «коктейлі Молотова». Тітушка Сірий не має переконань. Аби платили. А Олег, боєць «Беркуту», готовий карати «майданутих» навіть задарма…

Ми бачимо Майдан їхніми очима. Бачимо й затамовуємо подих. Бо тут усе справжнє — і життя, і кохання, і ненависть. І смерть. А ще — відчайдушна віра, що кінець кінцем усе буде добре..

Народний депутат України Юрій Луценко зазначив про «Вогняну зиму»: «Книжка пахне димом палаючих шин і обпікає вогнем очей, з її сторінок чути грюкіт бруківки і скажений ритм серцебиття. Вона кипить пристрастями. Тут люблять, борються і страждають по-справжньому.Тільки так зміг перемогти Майдан. Тільки так зможе народитися нова Україна».

 

Кокотюха, А. Київські бомби : роман / А. Кокотюха. — Харків : Фоліо, 2014. — 379 с.

1907 рік. У Російській імперії — конституційний переворот. Влада широким фронтом наступає на громадянські права та свободи людей. У відповідь звучать постріли та летять саморобні бомби. Київ тих часів стає ареною бойових дій. Тут, немов гриби, виростають бойові організації, чиї дії вже не підпорядковані єдиному центру.

Андрій Волох, молодий українець, вигнаний з університету за участь у протестах, теж бере до рук зброю. Тепер він — Полтава. І його подальша доля тісно переплітається з радикальним ватажком бойовиків Залізняком, професійним терористом Штерном, жандармським ротмістром Підвисоцьким та Фаїною — вдовою страченого революціонера, котра прагне помсти. Але чи повною мірою прийнятні ідеї тотального терору для таких, як Полтава? Тим більше якщо терор — зброя не лише бойовиків, а й влади, яка з ними бореться…

 

Кошкіна, С. Майдан. Нерозказана історія : головне розслідування подій Революції Гідності / С. Кошкіна. — Київ : Брайт Стар Паблишинг, 2015. — 400 с.

Переклад українською документальної книги, журналістського розслідування, що є своєрідною хронологією Революції гідності, її «кулуарною» історією, те, чого не було видно простим людям на Майдані, перед екранами телевізорів і моніторами комп’ютерів.

У цій книзі зібрано відверті інтерв’ю з головними персонажами тієї історичної зими. Персонажами, що перебували по обидва боки барикад.

80 відсотків контенту є унікальним — дані та свідчення очевидців публікуються вперше. Завдання — максимально точно реконструювати події, насамперед кулуарні, процеси, які були приховані від очей тих, хто мерз на площах, але які безпосередньо вплинули на результат Революції гідності.

Лещук, Т. Небесна сотня : поезії / Т. Лещук. — Львів : [б. в.], 2014. — 214 с.

У виданні подано три групи поезій: «Філософські поезії», «Небесна сотня», тобто поезії, присвячені нашим воїнам, що борються на сході України, та «Інші поезії» — вірші автора.

Підручник відповідає вимогам статутів, програм, настанов та керівних документів, що регламентують підготовку бійців підрозділів територіальної оборони. Матеріал, викладений у виданні, відповідає програмам основних дисциплін бойової підготовки.

 

Магда, Є. Гібридна війна: вижити і перемогти / Є. Магда. — Харків : Віват, 2015. — 314 с.

Гібридна війна — явище нове для міжнародних відносин. Росія використовувала цей механізм для підпорядкування України своїм інтересам в умовах формального збереження суверенітету нашою країною.

Євген Магда у своїй книзі «Гібридна війна: вижити і перемогти» розповідає про історичний, енергетичний, інформаційно-психологічний аспекти гібридної війни, називає причини, через які Україна стала жертвою агресії з боку Росії. Не обмежуючись твердженням «у всьому винен Путін», автор аналізує причини послаблення України, зазначає головні прояви агресії й пропонує рецепт перемоги в протистоянні найбільшій державі світу.

 

Матіяш, Д. День Сніговика / Д. Матіяш. — Брустурів : Дискурсус, 2014. — 224 с. : іл.

У Медовому місті живе Ірма, яка дуже хоче стати математиком і вчитися в Особливій математичній школі у Великому місті. Але вона не знає, що там править жорстокий диктатор, який нищить усі дерева, забороняє людям тримати домашніх тварин, бачити сни і — що найгірше — любити сніг, бо за давнім пророцтвом саме це може знищити владу тирана.

Ірма володіє особливим даром, а виявити його може «перевірка снігом», яку одного дня проводять в Ірминому місті. І тепер на дівчину чекають випробування, які можна подолати тільки за допомогою друзів та свого особливого дару. Можливо, одного дня на головній площі Великого міста таки виросте Сніговик?

 

Романишин, Р. Війна, що змінила Рондо / Р. Романишин, А. Лесів. — Львів : Вид-во Старого Лева, 2015. — 35 с. : іл.

Це книжка — про місто, у яке прийшла війна. «Ми навмисно не робили наших персонажів людьми, а досить крихкими істотами, щоб показати: коли приходить війна, ми усі стаємо безпомічними, нас легко зламати, — розповідає Романа Романишин. — Війна теж окремий персонаж. Адже ворог щоразу інший, а війна — це зло, незалежно від того, що стоїть за цим поняттям».

Книга «Війна, що змінила Рондо» розповідає історію міста Рондо, у якому живуть тендітні та вразливі створіння. Головними персонажами є троє друзів — Данко, Зірка та Фабіян. У мирне місто одного дня приходить війна. Лихо завжди приходить зненацька, війни ніхто ніколи не знав і тим паче не чекав, проте вона прийшла і торкнулася кожного мешканця Рондо.

Це книга про те, що перемогти у війні можна лише згуртувавшись, а справжнім героєм може стати кожен. Проте, навіть коли війна закінчується, вона назавжди залишає по собі сліди.

«Війна, що змінила Рондо» — це книга про те, що війна не має серця і не розуміє жодної мови, зате торкається кожного і на всіх залишає шрами. Та якщо спільно збудувати машину світла і навчитися співати попри все, тоді навіть найтендітніші істоти зможуть вистояти й перемогти. А ще ця книга — це привід для вдумливої розмови з дітьми (або й із собою) про те, що діється нині в країні чи й деінде у світі, у форматі чарівної історії, яка завжди залишає місце для надії та оптимізму.

Рудневич, М. Я з небесної сотні : повість / М. Рудневич. — Київ : А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2014. — 182 с. ; зустріч. паг.

Герой повісті чимось нагадує селінджерівського Голдена Колфілда. 19-річний студент Макс зі Сміли легко й відверто оповідає про своє життя — про навчання, однокурсників, родину, про свою кохану дівчину Іванку, яка навчається в Києві, а батьки хочуть відіслати її на навчання до Франції… Але стається Майдан, і Макс зі своїм другом-однолітком їде до столиці.

Зрештою, це повість про три вирішальні доби на Майдані. Ви згадаєте все, ви ще раз переживете ті тривожні лютневі дні і, мабуть, будете плакати, і ще довго пам’ятатимете простого хлопця зі щирою душею — Макса зі Сміли…

 

Слабошпицький, М. Велика війна 2014… : Україна: виклики, події, матеріали / М. Слабошпицький. — Київ : Ярославів Вал, 2015. — 320 с. : іл.

Це книжка про війну та суспільство. Про наші надії й розчарування. І — про обов’язок влади перед народом.

«Коли війна закінчиться (а вона таки закінчиться!), ми повернемося до цих проблем — нас спонукатиме пам’ять про героїв Небесної сотні, — про загиблих на ній, зрештою, всі й кожен, хто хоче нової України, візьмуться за все відкладене через форс-мажорні обставини». (Михайло Слабошпицький).

 

Слабошпицький, М. Гамбіт надії. Україна : констатації, матеріали, виклики, сподівання / М. Слабошпицький. — Київ : Ярославів Вал, 2014. — 312 с. : іл.

Це книжка про Майдан. Про нашу перемогу над режимом Януковича. І про подвиг Небесної сотні. І про те, як у війні з російськими найманцями гартується наша нація.

 

Стасюк, О. Молимося. Віримо. Чекаємо : поезія / О. Стасюк. — Вінниця : [б.в.], 2015. — 24 с.

Сучасна молода поезія здатна викликати не лише смуток, біль, страждання, але й подив, надію, відчуття гідності, духовного злету.

Ольга Стасюк — 17-річна вінницька поетеса, яка має в доробку дві книги («Збірка весен та гарячого літа» та «Вклонюся небу») та ще одну маленьку збірочку «Не хочу стояти осторонь», присвячену подіям Революції гідності.

Авторка не могла не зреагувати на події, що відбуваються в країні. Її нові вірші-звернення до солдата в АТО та поранених бійців неодноразово побували й на передовій, і у військових госпіталях. А згодом виникла ідея зібрати їх усіх разом, щоб якомога більше героїв нашої країни отримали той «вогник», про який вона пише, щоб вони знали, що за них моляться, у них вірять, їх чекають.

«Сьогодні на планеті збільшилась на одну кількість людей, які тебе чекають. Тобто тепер чекатиму і я. Не знаю твого імені, але то не проблема. Де б не був ти, в холодних окопах чи лікарняних палатах, поранений, попечений чи здоровий і готовий хоч зараз іти в бій — я чекаю і сподіваюсь, що ти скоро повернешся додому. Вірю в тебе, вірю в мир. Нехай ця книжечка додасть тобі трохи сили у твоїй важкій, але такій потрібній праці захисту нашої країни. Вдячна тобі за все, що ти зробив для України, для цілого народу. Повір, усі ми, тут, у спокійних селах чи містах, молимося, віримо, чекаємо…»

 

Стасюк, О. Не хочу стояти осторонь: Стежками Революції : поезія / О. Стасюк. — Вінниця [б. в.], 2014. — 36 с.

Революція 2014 року не могла не зачепити серце молодої вінницької поетеси Ольги Стасюк. Її твори про Майдан сповнені віри, надії та щирого юнацького патріотизму. Ці події 2013—2014 років постають перед читачем як втілення глибокої ідеї переродження суспільства, коли народ виходить із давніх тенет рабства, а моральні та духовні цінності перемагають над матеріальними.

Поетеса впевнена, що ця сторінка української історії ніколи не зникне в забутті, а нашу країну чекає лише вільне, незалежне майбутнє.

 

Стасюк, О. Я надиктовую пальцями тишу / О. Стасюк. — Львів : Свічадо, 2015. — 384 с.

До нової збірки «Я надиктовую пальцями тишу» юної вінницької поетеси Олі Стасюк увійшли деякі патріотичні поезії з попередньої, а відносно новий цикл «Героям АТО» включив твори, які справді неодноразово побували у воєнних госпіталях та безпосередньо в зоні ведення бойових дій. Попри тривожні події в час написання віршів, тут також можна знайти твори про природу, кохання, пошук життєвого шляху, дитячі чи юнацькі мрії та сподівання.

 

Фельштинський, Ю. Третя світова: битва за Україну / Ю. Фельштинський, М. Станчев ; пер. з рос. В. Єшкілєва. — Київ : Наш формат, 2015. — 408 с.

Чи переросте битва за Україну в Третю світову війну або ж стане для Росії новим Афганістаном, що призведе до краху режиму Путіна — основне питання, на яке шукають відповідь всесвітньо відомий історик Юрій Фельштинський та екс-радник МЗС України Михайло Станчев. Гострий лікбез з авторськими ремарками від екс-радника Бориса Березовського охоплює дражливі моменти історії російсько-українського конфлікту — від давніх часів і до тепер, зокрема проблематику економічного та газового шантажу Росії, а також далекосяжні плани та спроби Росії створити з України плацдарм для подальшої інвазії в східноєвропейські країни — із застосуванням тактики гітлерівської Німеччини та сталінського Радянського Союзу. Поміж тим читач знайде на сторінках видання контраверсійні версії відомих подій, заплутані детективні політичні сюжети — гучні вбивства та біографії відомих персонажів-політиків, які «засвітилися» на плівках сумнозвісного майора Мельниченка та посіли почесне місце в олігархічній ієрархії.

 

Ван Херпен, Марсель Х. Війни Путіна: Чечня, Грузія, Україна : незасвоєні уроки минулого / Марсель Х. Ван Херпен. — Харків : Віват, 2015. — 304 с.

Книжка «Війни Путіна» — це глибокий аналіз воєнних подій у Чечні, Грузії та Україні, що забрали тисячі життів. Це погляд людини, яка, не беручи участі у війнах, педантично систематизує факти, що вразили світ, оцінює їх із позицій міжнародного права і шукає вихід з пануючого беззаконня. Які засоби, у тому числі заборонені міжнародними документами, використовує російський президент, щоб зберегти свою владу? Історія розвивається по спіралі, і сценарій, на жаль, повторюється вже не раз. Але хто заважає нам, озброївшись знаннями, дати відсіч і захистити себе? Адже на кону не просто цілісність країни, на кону — її існування!

 

Чупа, О. Казки мого бомбосховища : роман / О. Чупа ; передм. С. Андрухович. — Харків : Клуб сімейного дозвілля, 2015. — 224 с.

Типовий під’їзд звичайного будинку в спальному районі. Чотири поверхи. Двадцять квартир. Хто мешкає за їхніми дверима? Філософи й алкоголіки, науковці й авантюристи, джентльмени невдачі та леді блакитної крові, розгублені розбишаками та закохані панянки — загалом, звичайнісінькі та водночас унікальні люди — такі, як і всюди. Двадцять історій — кумедних і сумних, щасливих і болісних, божевільних і буденних — немов фрагменти мозаїки, складаються в один день звичайного життя жителів Донбасу. Один день ще мирного життя… Хто ж знав, що їх лишилося так небагато й незабаром автор цієї книги опиниться в бомбосховищі, ховаючись від «Градів» разом із її героями?

 

Шеляженко, Ю. Мій Євромайдан / Ю. Шеляженко. — 2-ге вид., перероб. та допов. — Київ : Шеляженко. Ю., 2013. — 32 с.

Видання містить інформацію про пам’ятні події краю та його видатниЄвроінтеграцію кожен має починати із себе. Такою є головна ідея цієї збірки публіцистичних та літературних творів, укладеної на честь Євромайдану — громадської акції за вступ України до Європейського Союзу. Читачеві пропонується подумати про майбутнє без фанатизму і, перш за все, відповісти на питання про свій власний внесок у побудову європейської України.

 

 

До початку

 

Видання авторів Тернопільщини

Ми вийшли зі своїх темниць
Ми хочемо сонця і волі
Ми кажемо вам усім:
Доволі доволі доволі!
Борис Гуменюк

Андрушків, Б. Майдане, доленько, я твій… : поезія у контексті авторської книги «Реквієм за втраченими можливостями, або Сповідь та каяття українця» / Б. Андрушків — Тернопіль : Терно-граф, 2014. — 44 с.

У поетичному збірникові члена Національної спілки письменників України, заслуженого діяча науки і техніки України, доктора економічних наук, професора Богдана Андрушківа через призму нинішніх суспільних процесів, з вершини його майже сімдесятирічного віку, зроблено спробу дати їх оцінку.

Очима автора, поетичним словом розкрито проблеми становлення державності та економіки, моралі й духовності у їх взаємозв’язку та під різними кутами зору. До кожного з віршів у формі авторських відступів запропоновано влучні коментарі й трактування в контексті сьогоднішньої соціально економічної ситуації в Україні.

Видання розраховане на політиків, філософів, громадських діячів та широкий читацький загал. Також буде цікавим тим, хто знає автора, особисто зустрічався з цією непересічною людиною.

Гуменюк, Б. Вірші з війни : поезії / Б. Гуменюк. — Київ : Ярославів Вал, 2015. — 136 с. — (Сучасна поезія).

Про війну й душу сьогодні можна писати тільки так, як пише Борис Гуменюк. Саме за збірку «Вірші з війни» його удостоєно літературної премії ім. В. Свідзінського.

І саме таким поетам віриш, адже Борис Гуменюк має за своє кредо «життя, як творчість і творчість, як життя», — найкращий тому доказ те, що написана ця збірка під свист ворожої артилерїї в с. Пісках, де Борис тримає лінію оборони у складі добровольчого батальйону «ОУН».

Борис Гуменюк — лауреат премії Всеукраїнського культурно наукового фонду ім. Т. Шевченка «В своїй хаті своя правда, і сила, і воля» за невтомну просвітницьку діяльність та патріотичну жертовність у зоні АТО, що є високим взірцем самовідданого патріотизму.

 

Грабовий, О. Підручник бійця територіальної оборони / О. Грабовий, С. Лісовий, С. Ліпянін. — Тернопіль : Терно-граф, 2014. — 264 с. : іл., табл.

У даному підручникові викладено основи вогневої підготовки, тактичної підготовки, військової топографії, інженерної підготовки, захисту від зброї масового враження, основ організації зв’язку, військово-медичної підготовки та ремонтно евакуаційних заходів.

 

 

Крем’янчанка, Н. Рабів до раю не пускають : нариси, оповідання Н. Крем’янчанка. — Тернопіль : Терно-граф, 2015. — 160 с.: іл.

Ще не забуті події на Майдані і війна на сході України болем відгукуються зі сторінок нової книги Неоніли Крем’янчанки «Рабів до раю не пускають». Тут ідеться і про героїв Небесної сотні, і про тих сміливців, які виборюють нашу незалежність на Донеччині й Луганщині, і про волонтерів, священнослужителів, без допомоги яких важко жилося б нашим землякам героям у холодних окопах під пильним прицілом «друзів-братів».

Книга звернена до наших гарячих сердець, завдяки яким ми зуміємо дати гідну відсіч ворогу. За щасливе майбутнє боролася Небесна сотня, за це боротимемося й ми.

 

Мельничук, Б. Перейти на другий берег : нові новели, поезії, п’єси, пісні, статті; дещо про автора / Б. Мельничук. — Тернопіль : Терно-граф, 2014. — 864 с. : іл.

Книгу відомого тернопільського письменника, журналіста й краєзнавця, заслуженого діяча мистецтв України, лауреата низки престижних літературних премій Богдана Мельничука склали різножанрові тексти, новели, поезії, п’єси, пісні, статті. Видання розраховане на читачів різних уподобань, професій та віку.

 

Монастирська, О. Горджуся, що я українка : поезії / О. Монастирська. — Тернопіль : Терно-граф, 2014. — 72 с. : іл.

Ця лірична «перша ластівка» приваблює щирістю почуттів авторки, глибиною її переживань, свіжістю поетичного погляду на світ.

Буремні події Революції гідності. Фронтові повідомлення із зони АТО ранили душу, спонукали взятися за перо. Так народилися перші поетичні рядки.

Любов до рідного краю, співчуття до близьких є провідними мотивами віршів Ольги Монастирської.

Книга розрахована на масового читача.

 

Савчук, В. Зерна з-під градобою / В. Савчук. — Тернопіль : Терно граф, 2015. — 52 с.

Нова збірка віршів «Зерна з-під градобою» Василя Савчука — відгук поета на криваві події 2015 року на сході України, спричинені терористичними формуваннями за прямої підтримки кремлівського режиму.

Синам України, Героям східного фронту та їх родинам зі поклоном.

Провідний мотив творів — геройство захисників незалежності й територіальної цілісності нашої держави, українського народу від оснащеного руйнівною зброєю агресора.

 

Юркевич, А. Моя революція : спогади / А. Юркевич. — Тернопіль : Вектор, 2015. — 40 с. : фот.

Книга тернополянина, учасника Революції гідності, командира другого взводу другої роти батальйону «Айдар» Андрія Юркевича (позивний «Грізлі»), який загинув 5 вересня 2014 року неподалік села Весела Гора на Луганщині. Це спогади про події 18—20 лютого 2014 року в Києві. Як зазначив автор, це «посвята як тим героям, які не повернулись додому, так і тим, хто залишився живим і загартував свій дух для подальшої боротьби».

 

 

Юркова, Л. Хресна дорога України / Л. Юркова. — Тернопіль : Терно граф, 2014. — 20 с. : іл.

Перебуваючи далеко від отчого краю, вона проймається болем за долю України, її багатостраждального народу. І хоча її віршованим рядкам ще бракує суттєвого вдосконалення, вони є криком душі авторки, гнівно таврують посягання ворожих орд на честь і незалежність рідної держави.

 

Правовий та соціальний захист бійців АТО / уклад. З. Гладчук. — Тернопіль : Підручники і посібники, 2015. — 128 с.

У виданні подано витяги з нормативно-правової бази України станом на 31 березня 2015 р.

Посібник призначений для учасників АТО та їх родин.

 

 

 

Тато, повернись живим! : Подарунок українським бійцям. — [Тернопіль] : [б. в.], [2015]. — 27 с.

У Тернополі випустили єдину в Україні збірку дитячих малюнків для бійців АТО із назвою «Тато, повернись живим!». Автори усіх малюнків — тернопільські школярі.

Тернопільські діти, які малюють малюнки і передають їх на фронт, виявляють свій патріотизм і реально підтримують бійців. Кожному воїну важливо відчувати любов і вдячність від українців, яких він захищає. Дякуючи дитячим малюнкам, бійці мають це відчуття.

 

 

До початку

 

Підготували: Тетяна Ковалькова, завідувач відділу міського абонементу,
Ростилав Гунько, бібліотекар відділу міського абонементу,
Олена Холодян, бібліотекар відділу міського абонементу

© Тернопільська обласна універсальна бібліотека, 2015—2019

Розпочніть писати і натисніть enter для пошуку