Тернопільська обласна універсальна наукова бібліотека заснована 15 листопада 1939 року на базі приватних бібліотек. Це була перша державна бібліотека на території області.

Фонд документів розвивався за підтримки різних бібліотечних установ колишньої радянської держави. Зокрема, з Вінницької області надійшло 3714 книг, Одеська обласна бібліотека надіслала 20 тисяч примірників книг і технічні засоби. Завдяки цьому на кінець 1940 року фонд документів налічував 100 тисяч творів друку, бібліотека обслужила 6 тисяч читачів, середнє щоденне відвідування склало 250—300 чоловік.

У роки Другої світової війни приміщення та книжкові фонди були знищені.

Вдруге обласна бібліотека відновила свою роботу у вересні 1944 року (за Постановою РНК СРСР від 16 вересня 1944 р. № 1114) в м. Чорткові, де тимчасово перебував обласний центр. У квітні 1946 року бібліотека з фондом 27 тисяч примірників переїхала в місто Тернопіль на вул. Островського, 56. В бібліотеку прийшли нові читачі: робітники, службовці, студенти. Першим її директором була С. Садовська.

Багато зробили для розвитку бібліотеки директори А. Ольшанський, І. Коваль, М. Бей, Н. Черпітяк, В. Вітенко; заступники директора Д. Машталярчук, А. Ленчишин, Г. Моліцька, О. Гончарук, О. Ліскова, Г. Польова та інші спеціалісти.

У 1984 році Тернопільській обласній універсальній бібліотеці було присвоєно статус наукової, тим самим надано право в пріоритетному обслуговуванні окремих груп читачів: науковців, спеціалістів промислового та сільськогосподарського виробництва, державного апарату, працівників освіти, культури, частково студентів. Все це призвело до необхідності зміни і удосконалення структури бібліотеки, поліпшення змісту обслуговування. Були створені нові відділи: технічної літератури, літератури іноземними мовами, літератури з мистецтва, інформації з питань культури і мистецтва.

З 1994 року розпочалася комп’ютеризація бібліотечних процесів. В автоматизованому режимі здійснюється комплектування фонду, обробка і каталогізація нових надходжень книг та періодичних видань.

Завдяки перемозі в конкурсі проектів відділу преси, освіти та культури Посольства США в Україні «Інтернет для читачів публічних бібліотек (LEAP)» у 2001 році відвідувачі бібліотеки отримали можливість користуватися Інтернетом

Створений власний веб-сайт, який став новітнім каналом доступу до електронних ресурсів та сервісів (2002 рік). Статистика останніх щорічних звернень до бібліотечної сторінки становить 118 — 132 тис.

У бібліотеці 62 комп’ютери із доступом до Інтернету.

Загальний обсяг баз даних, які генерує бібліотека, нараховує 479,4 тис. записів, у тому числі в електронному каталозі – 143,9 тис. Ними користуються понад 70,4 тис. осіб.

Книгозбірня нарощує потужності документально-інформаційних ресурсів, проектує діяльність надання бібліотечних послуг, враховуючи вплив Інтернету, оцифрування знань, розширення онлайн-сервісів і соціальних мереж.

Сьогодні Тернопільська обласна універсальна наукова бібліотека — це головний заклад у сфері бібліотечно-інформаційного обслуговування населення регіону, науково-дослідний, методичний, координаційний центр бібліотек різних систем і відомств, обласне книгосховище, обласний депозитарій краєзнавчої літератури, центр книгообміну і міжбібліотечного абонемента.

Будівля бібліотеки належить до архітектурного комплексу туристичної частини міста, має загальну площу приміщень 1214 кв. м, 21% площі призначений для здійснення обслуговування користувачів.

Щорічно тут отримують бібліотечно-інформаційні послуги понад 21 тис.осіб, котрим видається близько півмільйона творів друку.

Фонд документів Тернопільської ОУНБ універсальний і становить 516,2 тис. примірників видань, у т. ч.: книжок і брошур — 425,6 примірників, журналів і газет —87,8 тис. примірників; аудіовізуальних і електронних видань  близько 3 тис. примірників.

Кадровий потенціал книгозбірні — 68 бібліотечних працівників, з них 62 мають вищу освіту.

Крім основних послуг користувачам надаються додаткові послуги, це: користування міжбібліотечним абонементом (пересилання документів), електронна доставка документів, формування бібліографічних списків для курсових, дипломних та наукових робіт, каталогів для особистих бібліотек і підприємств, установ та організацій; ксерокопіювання, сканування.

Ведеться значна довідково-інформаційна та видавнича діяльність. Установа розвивається як один із кращих в Україні регіональних центрів краєзнавчої бібліографії. Справжніми мистецькими енциклопедіями стали бібліографічні покажчики «Театральна Тернопільщина» (2002), «Музична Тернопільщина» (2008), «Мистці Тернопільщини» (2015), котрі вийшли в бібліографічній серії «Тернопільщина мистецька» та вперше об’єднали великий масив інформації з історії театру й розвитку музичного та образотворчого мистецтва краю ( див. на сайті «Видання бібліотеки»).

Наукові бібліографічні доробки Тернопільської ОУНБ визнані фахівцями та мають перемоги у конкурсах Української бібліотечної асоціації «Бібліографічний посібник … року», зокрема такі : «Іван Огієнко: «Я все зробив, що міг зробити…»(2008); «Мистці Тернопільщини. Ч.I Образотворче мистецтво» (2016).

У 2013 році за високий рівень та багаторічну діяльність зі створення серій бібліографічних покажчиків колектив Тернопільської ОУНБ був нагороджений грамотою Української бібліотечної асоціації.

Провідний напрям у роботі установи — науково-методична допомога бібліотекам Тернопільщини. Це — аналіз діяльності централізованих бібліотечних систем, організація занять з підвищення кваліфікації кадрів, підготовка методичних рекомендацій, вивчення, узагальнення і пропаганда передового досвіду; надання допомоги бібліотекам на місцях, внесення пропозицій керівним органам щодо поліпшення змісту бібліотечної роботи, координація діяльності методичних центрів бібліотек різних систем і відомств.

Книгозбірня активно співпрацює з Тернопільською обласною організацією Національної спілки письменників України, Тернопільським міським осередком Наукового товариства ім. Т. Г. Шевченка, Тернопільським обласним об’єднанням Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Т. Шевченка, обласними краєзнавчим та художнім музеями, видавничими підприємствами України та регіону («Терно – граф», «Підручники і посібники», «Крок», «Астон», «Джура», «Навчальна книга «Богдан») іншими установами та громадськими організаціями.

Обласна універсальна наукова бібліотека у свій 75-річний ювілей підтвердила свою головну роль. Навіть у нинішніх складних економічних умовах бібліотека є інформаційним центром регіону, найбільш дієвою інституцією, яка покликана поширювати знання, забезпечувати вільний доступ громадян до вітчизняних та світових документальних ресурсів.

 

Розпочніть писати і натисніть enter для пошуку