Вересень 2000 року увійшов в історію ОУНБ як рік створення сектору автоматизації бібліотечних процесів. Його очолила молодий, ініціативний працівник Наталія Вавринюк. Того ж року за підтримки місцевої влади та ТОВ «Стар Софт» дирекцією бібліотеки було реалізовано проект створення Інтернет-центру з двома робочими місцями для користувачів.

У липні 2001 року Тернопільська ОУНБ стала переможцем конкурсу «Інтернет для користувачів публічних бібліотек (LEAP), що дала можливість придбати 5 комп’ютерів та необхідне технологічне обладнання. Та найголовніше — користувачі отримали можливість безплатного доступу до мережі.

Зa проектом «Інтернет для читачів публічних бібліотек (LEAP)» уряд Сполучених Штатів виділив більше 1,5 млн. доларів на відкриття в публічних бібліотеках по всій Україні 108 безкоштовних для читачів центрів Інтернету. Приємно, що Тернопільщина зайняла перше місце по Україні з кількості відкритих Інтернет-центрів — тоді їх в області було відкрито аж 12.

 

 Під час офіційного відкриття інтернет-центру в Тернопільській обласній
універсальній науковій бібліотеці. Грудень 2001 р.


20 грудня 2001 року відбулось відкриття нового інтернет-центру. Були розроблені нові правила користування інтернет-центром, згідно з якими тривалість роботи одного користувача в мережі становила 60 хв. у порядку загальної черги з попереднім записом на поточний день. Також до уваги користувачів пропонувався фонд компакт-дисків англійською мовою, до якого входили понад 3000 повнотекстових журналів, газет, бюлетенів, близько 1300 брошур і довідників, інших видань із суспільних та гуманітарних наук. Отриману інформацію користувачі могли записувати на зовнішні носії (дискети). До нового року центр обслужив 26 користувачів. У наступному 2002 році кількість відвідувачів становила вже 960.

У січні 2002 року згідно з програмою LEAP створено перший серед закладів культури області веб-сайт Тернопільської ОУНБ (www.library.te.ua).

У травні 2002 року завідувачем сектору автоматизації бібліотечних процесів став випускник факультету комп’ютерних технологій Тернопіль¬ського державного технічного універси¬тету Валерій Тарасенко. Під його керівництвом робота сектору поступово набирала обертів, збільшувалась кількість відвідувачів. Локальна мережа бібліотеки забезпечувала функціонування автомати¬зо¬ваних робочих місць у бібліотеці. Новітні комп’ютерні технології почали застосовуватись для видавничої роботи, копіювання, оцифрування документів. Завдяки цьому стало можливим самостійно, без використання сторонніх поліграфічних послуг, здійснювати випуск невеликих накладів якісних друкованих матеріалів, паралельно розміщуючи їх електронні копії на бібліотечному веб-сайті.

Влітку 2002 року завідувач сектору автоматизації Валерій Тарасенко разом з програмістом Сергієм Канею модернізували дизайн бібліотечного веб-сайту, створили вебліографічні списки для полегшення навігації та пошуку в мережі Інтернет, розпочали роботу над створенням краєзнавчого розділу «Тернопілля» та електронної бібліотеки.

Для поліпшення якості роботи інтернет-центру та розширення спектру інформаційних послуг бібліотека взяла участь та перемогла у проектах LEAP Plus та LEAP Delta.

З вересня 2004 по вересень 2007 року сектор очолювала Оксана Тимощук. Основна увага у роботі сектору в цей час приділялась наданню якісних інформаційних послуг користувачам, удосконаленню локальної мережі бібліотеки, розширенню, оновленню та покращенню змісту веб-сайту бібліотеки.

У 2005 році ОУНБ стала базою для проведення семінару-навчальної поїздки «Схід-Захід» для директорів бібліотек України, які брали участь у реалізації проекту «Інтернет для читачів публічних бібліотек (LEAP)» на тему: «Проект LEAP: підвищення ролі бібліотек у житті місцевої громади». У семінарі взяли участь бібліотечні працівники Дніпропетровської, Донецької, Запорізької, Івано-Франківської, Кіровоградської, Луганської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Сумської, Харківської, Херсонської, Черкаської, Чернігівської областей, м. Києва та Автономної Республіки Крим, а також пані Шеріл Бистрянські — заступник аташе з питань культури Посольства США в Україні; пані Ольга Любинецька — помічник радника посла з питань преси, освіти та культури Посольства США в Україні; пані Валентина Пашкова — директор Центру інформаційних ресурсів Посольства США в Україні, віце-президент Української бібліотечної асоціації; пані Валентина Скнар — керівник Центру безперервної інформаційно-бібліотечної освіти Державної академії керівних кадрів культури і мистецтв. Під час перебування у Тернопільській області учасники семінару відвідали Тернопільську обласну універсальну наукову бібліотеку, обласну бібліотеку для молоді та книгозбірні, де було відкрито Інтернет-центри: у Гусятині, Бережанах, Заліщиках, Чорткові та Теребовлі. Крім відвідання бібліотек, були проведені зустрічі з фахівцями бібліотечної справи регіону та представниками місцевої влади, презентації, навчальні семінари, обговорення широкого кола проблем, пов’язаних із завданням підвищення ролі бібліотек у житті громади, та обмін досвідом.

У 2006 році сектор автоматизації реорганізовано у відділ автоматизації та механізації бібліотечних процесів. З вересня 2007 року його очолює Володимир Раківський. Основна увага у роботі відділу, як і раніше, зосереджена на забезпеченні якісних інформаційних послуг користувачам, обслуговуванню та наповненню веб-сайту бібліотеки, видавничо-поліграфічній роботі, забезпеченню якісного технічного обслуговування та висвітлення масових заходів, які проводяться у бібліотеці.

Протягом грудня 2007 — січня 2008 рр. за ініціативи інженера-програміста відділу автоматизації та механізації бібліотечних процесів І. Вітенка та за сприяння веб-студії «Дизайн Проекти» сайт бібліотеки було перенесено на сучасну систему управління контентом — Umi CMS, в результаті чого кардинально змінились дизайн сайту та швидкість завантаження сторінок.

У 2010 році, в зв’язку з отриманням і впровадженням web-модуля системи автоматизації бібліотек ИРБИС на сайті з’явився розділ «Електронні каталоги та картотеки Тернопільської ОУНБ». Бібліотека вийшла на якісно новий рівень надання послуг, через мережу Інтернет стали доступними загальний електронний каталог книг Тернопільської ОУНБ, електронний краєзнавчий каталог, електронна картотека статей, електронні картотеки документів та статей іноземними мовами, картотека пісень (за назвами), цінних та рідкісних видань, неопублікованих документів, документів з питань європейської інтеграції, бази даних «Історична Волинь» й «Культура Тернопільщини».

Глобальна модернізація обладнання Інтернет-центру відбулась влітку 2012 року. Бібліотека черговий раз отримала грант в рамках проекту «Інтернет для читачів публічних бібліотек (LEAP)», який дозволив переоснастити робочі місця для користувачів інтернет-центру п’ятьма новітніми комп’ютерами на базі сучасних двоядерних процесорів в комплекті з моніторами, веб-камерами та гарнітурами. Також бібліотека провела оптоволоконний канал прийому та передачі даних з мережі Інтернет, швидкість доступу до мережі зросла до 60 Мбіт/с. На території бібліотеки для користувачів облаштовано зону вільного доступу до бездротової мережі Wi-Fi.

На даний час штат відділу складається з 5 фахівців, які працюють над подальшою автоматизацію бібліотечних процесів, забезпечують технічне обслуговування локальної мережі бібліотеки, яка на сьогодні об’єднує 52 стаціонарних комп’ютери та ноутбуки, надають доступ до мережі Інтернет, підтримують діяльність інтернет-центру, активно працюють над наповненням бібліотечного веб-сайту.

 

Основними завданнями відділу є:

  • вдосконалення внутрішніх технологічних процесів на основі найдосконаліших комп’ютерних і бібліотечних програм;
  • покращання оперативності і якості бібліотечно-інформаційного обслуговування;
  • сприяння забезпеченню відкритого доступу для широкого загалу користувачів до інформаційних ресурсів мережі Інтернет.
  • збільшення додаткових послуг користувачам та розширення можливостей громадян щодо використання національних і світових інформаційних ресурсів;
  • підтримання у мережі Інтернет веб-сайту Тернопільської ОУНБ;
  • поточний ремонт та профілактичне обслуговування парку обчислювальної техніки бібліотеки.
  • забезпечення безперебійної роботи сервера бібліотеки.

Щорічно відділ обслуговує понад 700 відвідувачів, якими здійснюється близько 8 000 візитів.

Користувачам надається можливість безкоштовного доступу до мережі Інтернет.

Крім того надаються додаткові послуги із: сканування, ксерокопіювання, запису на зовнішні носії тощо. Проводяться індивідуальні та групові консультації для користувачів.

Відділ працює у тісній співпраці з іншими підрозділами бібліотеки. Його працівники

  • здійснюють поетапну автоматизацію всіх бібліотечних технологічних процесів в тому числі: придбання техніки, установка та пуск мережі; впровадження і адаптація програмних комплексів; створення автоматизованих робочих місць (АРМів) на всіх ділянках роботи;
  • надають консультативну допомогу працівникам ОУНБ з питань роботи в мережі Інтернет;
  • здійснюють методичне забезпечення та навчання інноваційним технологіям в ОУНБ та на регіональному рівні;
  • сприяють використанню в роботі бібліотеки корпоративних бібліотечних ресурсів;
  • забезпечують випуск буклетів, інформаційних листівок, оголошень, інших матеріалів бібліотеки.