775 років із часу явлення
Чудотворної ікони Матері Божої в Зарваниці

(1240)

Подільська святиня, про яку сьогодні знають не тільки в Україні, а й за її межами, має свою давню та цікаву історію. Гродські та земські акти свідчать про те, що Зарваниця існувала вже у XII ст., тобто в княжий період.

За даними переказами, після спустошення татарськими ордами стольного Києва, один монах, рятуючись втечею від диких напасників, потрапив у незнані місця над рікою Стрипою. Знеможений до краю, чернець у щирій молитві просив Богородицю, щоб узяла його під свою божественну опіку. Умиротворений  молитвою, заснув. Раптом під час сну йому з’явилася Пречиста Діва Марія з двома  ангелами, котрі тримали в руках білі лілеї. Чернець упав перед Богородицею на коліна, а Вона, усміхнувшись, доторкнулася до нього своїм омофором. Монах прокинувся в чарівній долині, оповитій густим лісом. Вражений красою цієї місцевості, він побачив ікону Пресвятої Богородиці з Дитям на руках, котра світилася над джерелом. Чернець залишився тут. Він збудував капличку й примістив у ній ікону, а згодом тут спорудили церкву з монастирем. Село, що з’явилося біля цього святого місця, назвали Зарваницею.

Не раз ікона чудодійним способом допомагала своєму народові, простим людям: зупиняла ворожі напади, а вода з цілющого джерела зціляла калік і хворих.

У 1988 році, коли весь християнський люд святкував 1000-ліття Хрещення Русі, незважаючи на шалений опір місцевої влади, у Зарваниці теж було відзначено цей ювілей.

23 листопада 1989 року вперше після 50-річної перерви було відправлено службу Божу в місцевій церкві. З цього часу для Зарваниці настав період відродження.

З благословення Правлячого Архієрея Михаїла Сабриги, завдяки енергійним діям та організаторським здібностям засідателя зарваницьких відпустів і тодішнього віце-ректора філії підпільної Львівської, а згодом Тернопільської духовної семінарії отця-мітрата Василя Семенюка, при активній допомозі парафіян Зарваниці та навколишніх сіл, семінаристів у 1991 році було відбудовано капличку на Чудотворному місці. У наступному знищений храм повністю відновили. Опісля під керівництвом отця-мітрата Василя Семенюка спорудили Хресну дорогу.

Сьогодні цим Хресним шляхом, який стрімко тягнеться вгору поміж густого зарваницького лісу, пригадуючи тернистий шлях українського народу до своєї свободи, ідуть у глибокій задумі та щирій молитві тисячі побожних прочан.

З кожним роком Зарваниця дедалі більше відновлюється. За порівняно короткий час тут новий будинок для прочан, споруджено велику трапезну, завершено будівництво ще одного приміщення для паломників. Нещодавно Зарваницю прикрасила нова, чудової архітектури святиня — збудована біля церкви каплиця. Над джерелом споруджено величавий храм — собор Зарваницької Матері Божої. Завдяки палким молитвам, щедрим пожертвуванням усіх, кому не байдужа доля не тільки вірних Галичини, але й усього українського народу, зокрема його духовного та національного відродження, завдяки подвижницькій праці архітекторів, будівничих, вірних сонцесяйні бані нової святині величаво піднімаються над Зарваницею — джерелом нашої духовності.

Література

Бубній, П. Зарваницька святиня : [іст. нарис] / П. Бубній, В. Балюх. — Т. : Терно-граф, 2009. — 24 с. : іл. — Анотація англ.

Квич, П.-Д. Паломницька Святиня Матері Божої в Зарваниці (Україна) : богослов. погляд / П.-Д. Квич. — Т. : Збруч, 2009. — 342 с. : іл.

Фірман, В. (отець). Зарваниця : марійський духовний центр : [фотоальбом] / В. Фірман ; літ. запис П. Бубній ; фотогр. В. Балюх. — Т. : В. Балюх, 2012. — 40 с. : фотогр. кольор.

Фірман, В. (отець). Зарваниця : [фотоальбом] / В. Фірман ; літ. запис П. Бубній ; фотогр. В. Балюх. — [2-ге вид., переробл., випр.]. — Т. : В. Балюх, 2010. — 60 с. : фотогр. кольор. — Текст укр., англ.

***

Андріїшин, В. Зарваниця: острів Божої любові : [історія, відродження та святині Зарваниці] / В. Андріїшин // Місто. — 2012. — 11 лип. — С. 19 : фотогр. — (Маловідоме Тернопілля).

Мичко, С. Де «зарвав» ченця чудесний сон : На планеті є не так уже й багато сакральних місць, пов’язаних зі з’явами Богоматері. Одне з них — Зарваниця / С. Мичко // Україна молода. — 2008. — 17 лип. — С. 11 : фотогр. — (Святе місце).

Найчук, С. Подільська святиня : [про історію Зарваниці] / С. Найчук // Рада. — 2008. — № 7. — С. 12.

Черемшинський, О. Зарваницька Божа Матір : до 770-річчя з’яви Божої Матері у Зарваниці / О. Черемшинський // Вільне життя плюс. — 2010. — 3 листоп. — С. 6 : фотогр. кольор. ікони.

Те ж // Вісті Придністров’я. — 2010. — 17 верес. — С. 2. — (З духовної скарбниці).

***

Всеукраїнська та молодіжна прощі у Зарваниці // Українське слово. — 2013. — 24—30 лип. — С. 2 : фотогр.

Шподарунок, Н. Осяяння віри сходило з небес : [Всеукр. проща до Зарваниці] / Н. Шподарунок // Божий сіяч. — 2013. — № 8/9 (серп. — верес.). — С. 1, 8, 9 : фотогр.

***

Ковальська, О. Хатина Богородиці : у Зарваниці планують відтворити точну копію житла Діви Марії в Назареті / О. Ковальська // Експрес. — 2012. — 10—17 трав. — С. 2 : фотогр. кольор.

На Тернопільщині незабаром з’явиться ще один паломницький об’єкт : [закладення в Зарваниці каменю під спорудження копії хатини, у якій жила Богородиця в Назареті] // Свобода. — 2012. — 23 трав. — С. 2 : фотогр. — (Добрі вісті).

Про введення в обіг пам’ятної монети «Марійський духовний центр — Зарваниця» // Тернопіль вечірній. — 2010. — 2 черв. — С. 14 : фотогр. монети.

Савчук, Г. Зарваниця — святе місце і свята водиця… : [про докум. фільм «Зарваниця. Марійський центр»] / Г. Савчук // Свобода. — 2013. — 30 січ. — С. 12 : фотогр. кольор. — (Духовні обереги).

***

Баліцька, М. На прощу до Зарваниці : [поезія] / М. Баліцька // Вільне життя плюс. — 2011. — 22 лип. — С. 5. — (З духовної поезії).

Сорока, П. До Зарваниці Божої Матері : [вірші] / П. Сорока // Наша віра. — 2011. — № 10 (жовт.). — С. 12.

Топоровський, І. З поеми «Зарваниця» / І. Топоровський // Свобода. — 2011. — 22 лип. — С. 1. — (Духовні обер[е]ги).

***

Бубній, П. Зарваницький духовний центр — всесвітній марійський відпустовий центр, одна з найбільших подільських святинь Української греко-католицької церкви / П. Бубній // Тернопільський енциклопедичний словник. — Т., 2004. — Т. 1 : А — Й. — С. 619—620 : фотогр.

***

Література до знаменних і пам’ятних дат Тернопільщини на 2005 рік : бібліогр. список / уклад. М. В. Друневич. — Т. : Підручники і посібники, 2004. — 128 с.

Про явлення Чудотворної ікони Матері Божої в Зарваниці: С. 94—97.