15 ЧЕРВНЯ

75 років із часу заснування Кременецького медичного
училища імені Арсена Річинського

(15.06.1940)

Першу у світі школу для підготовки сестер милосердя було відкрито півтора століття тому. Це зробила Флоренс Найтінгейл у м. Лондоні. На Тернопіллі подібний заклад з’явився влітку 1940 року в старовинному м. Кременці. Перед війною там заснували школу, у якій навчали фельдшерів та акушерів. Нині це відоме далеко за межами області Кременецьке медичне училище імені Арсена Річинського.

За десятки років заклад підготував тисячі спеціалістів, які допомагають людям у всій Україні. Їх можна зустріти й за кордоном — у Великобританії, Італії, Греції, Іспанії... У багатьох куточках планети цінують сестер милосердя з міста, про яке багато іноземців, напевне, і не чули.

Щороку в училищі здобувають освіту 475 студентів. Переважно це хлопці та дівчата з Тернопілля, хоча приїжджають і з інших областей — Львівської, Хмельницької, Рівненської. Вихованці закладу постійно беруть участь у всеукраїнських конкурсах, зокрема «Ескулап-професіонал», де здобувають призові місця, продовжують навчання у вишах. Випускники приводять в училище своїх менших братів-сестер (і таких «династій» у навчальному закладі чимало). Багато колишніх студентів повернулися сюди вже в ролі викладачів.

Медичний заклад став справжньою домівкою для студентів, які приходять сюди після дев’ятого та одинадцятого класів. До їх послуг — сучасні комп’ютери, лабораторії, затишні кабінети. Усіх, хто потребує житла, забезпечують гуртожитком.

До Дня студента вихованцям училища підготували подарунок: поблизу гуртожитку відкрили спортивний майданчик зі штучним гумовим покриттям. Тут проводитимуть заняття з великого тенісу, спартакіади. Майданчик носитиме ім’я колишнього директора училища, нині покійного Анатолія Пушкаря, який багато зробив для розвитку спорту в закладі.

Крім того, на вулиці Юліуша Словацького для студентів відкрили їдальню, яка тривалий час не діяла. Колись це було приміщення польського банку, у якому зберігали гроші.

Поєднання традицій і сучасності творить неповторну ауру, котра панує в училищі. Обидва корпуси, у яких проводять заняття, — давні, історичні. Один із них є пам’яткою архітектури ХІХ століття. А з вікон навчального закладу ще й відкривається неймовірний вигляд на гору Бону.

На подвір’ї встановлено пам’ятник Арсенові Річинському — лікареві, філософу, громадському діячеві, чиє ім’я присвоєно училищу.

У 1998 році провели перші Річинські читання. Нині вони вже мають статус міжнародних: приєдналися вчені з Білорусі, цікавляться науковці з Канади.

В училищі діє постійна виставка, присвячена Арсенові Річинському, яку поповнюють нові експонати. Студенти  мають на кого рівнятися.

За статтею А. Брик

Література

Кременецьке медичне училище імені Арсена Річинського, 1940—2010 рр. / ред. М. Я. Ротман. — [Б. м. : б. в.], 2012. — 46 с. : фотогр.

***

Брик, А. Білі лебеді милосердя : [Кремен. мед. уч-ще ім. А. Річинського] / А. Брик // Медична академія. — 2009. — 27 трав. — С. 8 : фотогр.

Брик, А. Коли професія — милосердя : Один із найстаріших на Тернопільщині навч. закладів, Кремен. мед. уч-ще ім. А. Річинського, відзначив своє 70-річчя / А. Брик // Свобода. — 2010. — 10 листоп. — С. 3 : фотогр. — (Літа минають, та душа молода).

Брик, А. Милосердя родом із Кременця : [мед. уч-ще ім. А. Річинського] / А. Брик // Свобода. — 2012. — 21 листоп. — С. 3 : фотогр. — (Традиції та сучасність).

Бурма, В. Сестри милосердя : [про Кремен. мед. уч-ще] / В. Бурма // Вільне життя плюс. — 2010. — 5 листоп. — С. 3 : фотогр.

Дичко, Б. Білі лебеді милосердя : [про історію та сьогодення Кремен. мед. уч-ща] / Б. Дичко // Свобода. — 2008. — 24 берез. — С. 3 : фотогр. — (Училище в княжому місті).

Циганюк, М. Кременецькому медучилищу імені Арсена Річинського — 70! / М. Циганюк // Місто. — 2010. — 27 жовт. — С. 17 : фотогр.

***

Новосядлий, Б. Петро Мазур: «Сьогодні не існує проблеми працевлаштування медиків, є проблема із зарплатою…» : [про життя колективу сьогодні та плани на майбутнє] / Б. Новосядлий // Свобода. — 2013. — 11 верес. — С. 5 : фотогр. — (Вища школа з поглядом у завтра).

***

Дем’янова, І. Кременецьке медичне училище ім. А. Річинського / І. Дем’янова // Тернопільський енциклопедичний словник. — Т., 2005. — Т. 2 : К — О. — С. 226.

***

Література до знаменних і пам’ятних дат Тернопільщини на 2010 рік : бібліогр. покажч. Вип. 20 / уклад. М. Друневич. — Т. : Підручники і посібники, 2009. — 112 с.

Про Кремен. мед. уч-ще: С. 71—72.