9 ТРАВНЯ

70 років Перемоги у Великій Вітчизняній війні
1941—1945 років

(9.05.1945)

У нескінченному плині історії тільки час відокремлює головне від другорядного, дріб’язкового, загальнолюдське від особистого. Для учасників і сучасників Другої світової, складовою частиною якої була Велика Вітчизняна війна, головним стало все — страх смерті, благородний гнів, лихоліття тяжких випробувань і безмежна радість перемоги.

Для українського народу війна розпочалася значно раніше Великої Вітчизняної — ще у вересні 1939 року. Двічі прокотилася вона вогненним смерчем Україною. Спопеляючою блискавицею пронизала серця й душі, опалила кожну сім’ю та оселю, кожне життя. Її гірка правда ніколи не полишить нас. Саме тому війна й досі не закінчилася для багатьох. Для фронтовиків вона — у спогадах, ранах і нагородах, які дотепер знаходять своїх героїв. Для вдів, матерів і дітей, усіх тих, хто не дочекався рідних із далеких фронтів, вона — у скорботі й надії дізнатися про місце їх загибелі, поховання.

Для всіх нас війна — вічно в незгасній пам’яті. Адже пам’ять — частина духовного життя народу, його найсвятіша істина. Той, хто пам’ятає, завжди сильніший, бо озброєний досвідом минулого. Досвідом боротьби та подолання труднощів, самозречення та відданості, мужності й непокори.

Понад 40 місяців — із червня 1941-го по жовтень 1944-го — палахкотіла на українській землі Велика Вітчизняна війна. Лилася кров, плюндрувалися матеріальні й культурні цінності, духовні надбання народу. На бій ішли мобілізовані та добровольці, чоловіки й жінки, робітники та селяни, комуністи й безпартійні, атеїсти й віруючі, люди різних поколінь, національностей, професій. На захист рідної землі стали всі, навіть діти «ворогів народу», молодь, якій судилося дивом вижити в голодному 1933-му, в’язні сталінських таборів.

Події Другої світової війни не перестають вражати силою народного духу, величчю подвигу мільйонів, що піднялися на захист Батьківщини, своїх осель і родин. Про це створено тисячі книг, кінофільмів, картин, симфоній, пісень. Однак тема героїзму в роки війни нескінченна, бо має вічне джерело, витоки якого — у народній пам’яті, що закарбувала імена тих, хто поліг в ім’я Перемоги. Ця пам’ять незгасна — вона в наших серцях. Ми назавжди запам’ятаємо часові та просторові рамки епопеї визволення України: від 18 грудня 1942 року до 28 жовтня 1944 року; від села Півнівки Міловського району на Луганщині до Закарпаття.

З кожним днем тих, хто бачив страшні лики Великої Вітчизняної війни, залишається все менше та менше. Скоро пам’ять про події залишиться лише в історичних книгах, проте забувати про подвиг ми не маємо права.

Усе далі відходить від нас 9 травня 1945 року, але, як і раніше, пам’ятаємо, якою ціною дістався той день. День Перемоги став священним для кожного з нас. Немає жодної родини, якої б не торкнулося горе. Тисячі воїнів пішли на фронт, тисячі наших земляків працювали в тилу. На захист Вітчизни піднялися всім народом і зуміли відстояти право на мирне життя.

Здобути мир у боротьбі з фашистськими загарбниками вдалося ціною неймовірних зусиль, величезних жертв. Велася боротьба не проти окремої держави або народу, а проти розповсюдження руйнівної людиноненависницької ідеології.

Тому ми повинні пам’ятати про минуле та дякувати старшому поколінню за подаровані свободу, рівність, щастя — велику Перемогу. За неї заплачено мільйонами життів, сльозами рідних і близьких.

Література

Безсмертя : Книга Пам’яті України, 1941—1945 / кол. авт.: П. П. Панченко [та ін.]. — К. : Книга Пам’яті України, 2000. — 944 с. : іл.

Вікопомний подвиг : Україна у Великій Вітчизняній війні 1941—1945 років : фотоальбом / упоряд.: А. Арутюнян, Ю. Єльченко, Г. Максименко. — К. : Фенікс, 2006. — 216 с.

Друга світова війна в історичній пам’яті України : за матеріалами Укр. ін-ту нац. пам’яті / упоряд.: Л. Герасименко, Р. Пилявець. — К. ; Ніжин : Лисенко М. М., 2010. — 247 с. + 22 арк. іл.

Ніхто не забутий, ніщо не забуте : [зб. творів про Велику Вітчизняну війну]. — К. : Україна, 2011. — 856 с. : фотогр. — Зміст: Перший удар прийняли застави / В. Д. Ольшанський ; Наш четвертий партизанський батальйон / В. К. Бондар ; Розкажи, прапор полковий / М. А. Царьов.

Україна в Другій світовій війні: погляд з ХХІ ст. : іст. нариси : у 2 кн. / Нац. акад. наук України, Ін-т історії України ; редкол.: В. А. Смолій [та ін.]. — К. : Наук. думка, 2011.

Кн. 1. — 733 с.

Кн. 2. — 943 с.

***

Вєдєнєєв, Д. В. Україна у Другій світовій війні: деякі питання теорії, методології й суспільних рефлексій / Д. В. Вєдєнєєв, О. Є. Лисенко // Український історичний журнал. — 2010. — № 3. — С. 4—30.

Кіслова, А. Свято зі сльозами на очах… / А. Кіслова // Безпека життєдіяльності. — 2011. — № 5. — С. 2 : фотогр.

Кралюк, П. Українці і Друга світова / П. Кралюк // День. — 2011. — 17—18 черв. — С. 8.

Литвин, В. Перемога 1945 р.: історична реальність і суспільна рефлексія : (історіософські нотатки) / В. Литвин // Віче. — 2012. — № 11. — С. 8—15 : фотогр.

Ліберний, О. Весна і Перемога — невіддільні : [відзначення в м. Тернополі річниці Перемоги в Другій світовій війні] / О. Ліберний // Свобода. — 2009. — 13 трав. — С. 3 : фотогр. — (Мітинг).

Ліберний, О. Найстрашніша війна ХХ століття : [День скорботи в м. Тернополі в пам’ять жертв війни 1941—1945 рр.] / О. Ліберний // Свобода. — 2009. — 24 черв. — С. 3. — (Урочини).

Махун, С. Терновий вінець перемоги / С. Махун // Дзеркало тижня. — 2012. — 16—22 черв. — С. 1, 15.

Палій, О. Перемога без України була б неможливою / О. Палій // День. — 2012. — 8 трав. — С. 4.

Реєнт, О. Друга світова війна та Україна: політичні, соціально-економічні й демографічні наслідки / О. Реєнт // Українсько-македонський науковий збірник. — К., 2011. — Вип. 5. — С. 33—39.

Соболєв, Ю. Брехня і правда про Велику Вітчизняну / Ю. Соболєв // Дзеркало тижня. — 2011. — 11—17 черв. — С. 15.

Юхновський, І. До історичної пам’яті України про Другу світову війну / І. Юхновський // День. — 2012. — 11—12 трав. — С. 9 : іл.

***

Левицька, Л. Йому тринадцятий минало, коли рвонув на фронт : [ветеран війни Л. В. Мазур] / Л. Левицька // Голос України. — 2009. — 8 трав. — С. 9 : фотогр.

Малопінський, І. Молодість, обпалена війною : [воєнні дороги кременчанина П. С. Стадницького] / І. Малопінський // Вільне життя. — 2009. — 8 трав. — С. 2 : фотогр. — (Незабутнє).

Скоробагатий, Б. Один з ратаїв війни і праці : [про В. Т. Старченка] / Б. Скоробагатий // Свобода. — 2009. — 8 трав. — С. 4.

Федишен, Б. Бойовий шлях привів до Перемоги : [про кременчанина, ветерана війни В. Я. Наконечного] / Б. Федишен // Свобода. — 2009. — 8 трав. — С. 4 : портр. — (Ветеранські спомини).