12 КВІТНЯ

125 років від дня народження
Юхима Ваврового-Виливчука

(12.04.1890—3.12.1970) — українського поета

Неймовірно, як у долі однієї людини може відобразитися історія цілої епохи. А на долі людини-поета особливо боляче позначаються несправедливість, зрада, підступ. Довелося все це пережити Юхимові Андрійовичу Вавровому (справжнє прізвище — Виливчук). Мало знаний в Україні поет, людина з неймовірно важким життєвим шляхом — наш земляк. І таки воістину багата наша земля на таланти.

Народився Юхим Вавровий у 1890 році у с. Попівцях, нині Кременецького району, у бідній селянській родині. Випало на долю молодої людини стати учасником трагічних подій початку XX ст. Хлопець, пройшовши всі «ступені» сільського пастуха, у 1904 році став учнем Почаївської друкарні, де здобув фах складача. Пізніше переїхав до м. Києва, де активно влився в революційне життя столиці.

У ці ж роки Юхим Вавровий збирав відомості про розгортання робітничого руху в Україні, подавав дописи про це до робітничої преси в м. Петербурзі, а також до київських часописів «Огни», «Маяк» та ін. У згаданих журналах почали з’являтися перші вірші Юхима Андрійовича під псевдонімом «Юхим Вавровий». Один із перших патріотичних віршів автор надрукував у 1911 pоці:

Вогні горять! Вставайте браття,

Зі сну темряви люд будіть,

Світіть вогні по темних хатах,

Нехай ясніше все горить...

Та жорстока рука сталінщини не обминула й молодого поета. Тричі його заарештовували, і відтак майже 20 років перебував у засланні в сибірських таборах...

Державна варварська машина цілеспрямовано працювала на знищення людини, а особливо — особистості творчої, освіченої, свідомої власної гідності та гідності своєї нації. Юхим Вавровий сповна пройшов крізь цю державну «м’ясорубку», та навіть за жорстоких умов табірного життя не втрачав віри в краще майбутнє. Вірші писав і на сірникових коробках, і на клаптиках паперу, зашивав у ватні штани та матраци. Очевидно, що велика частка цього творчого доробку втрачена назавжди. Збереглися лише 30 поезій, написаних у неволі. Приречений на десятиліття ув’язнення, поет не втрачав життєвої наснаги й не раз у віршах виявлялися моменти гумору. Та смуток і розпач панували в душі автора:

Крізь сльози сміятись несила

В неволі, останніх безкровних рабів

Веселість мене залишила...

Повернувшись після заслання в рідне село, Юхим Андрійович вимушений був винаймати куток у далеких родичів. В останні роки життя намагався видати збірку власних віршів під назвою «Вогні горять», але та спроба була марною, час був такий. Проте в 1967 році в збірнику «Революційна поезія Жовтня» опублікували 8 поезій Юхима Ваврового та ще 2 вірші потрапили на сторінки газети «Літературна Україна».

У 1986 році, завдяки знаному кременецькому дослідникові-краєзнавцеві Г. Чернихівському, у збірнику «Поезія» було надруковано 5 віршів поета.

Помер Юхим Андрійович Вавровий на рідній землі 3 грудня 1970 року.

Л. Петручок-Стеценко

Література

Виливчук-Вавровий, Ю. Наче скошений цвіт… : вибр. твори / Ю. Виливчук-Вавровий ; упоряд. Г. Чернихівський. — Крем’янець, 1994. — 38 с.

***

Виливчук, Ю. Автобіографія / Ю. Виливчук // Тернопіль. — 1996. — № 3. — С. 31.

Виливчук, Ю. Слово ; До матері ; Восени ; Прийшли вночі ; У тайзі ; Ми : [вірші] / Ю. Виливчук // Тернопіль. — 1996. — № 3. — С. 32—33.

***

Кулак, Г. Тернистий шлях Юхима Ваврового / Г. Кулак // Ненько моя, Україно : Долі дітей твоїх. — Т., 2001. — С. 28—32.

Петручок-Стеценко, Л. Доля й недоля поета-страдника / Л. Петручок-Стеценко // Діалог. — 2007. — 12 трав. — С. 4 : фотогр.

Трачук, В. Слово розважне іде поміж люди, стежку до кожного серця знайде… / В. Трачук // Діалог. — 2000. — 29 квіт.

Фарина, І. Був такий поет / І. Фарина // Свобода. — 2000. — 22 квіт.

Чернихівський, Г. Нелегкі дороги Юхима Ваврового / Г. Чернихівський // Чернихівський, Г. Портрети пером : статті, есе, рецензії / Г. Чернихівський. — Кременець ; Т., 2001. — С. 61—68.

***

Чернихівський, Г. Вавровий Юхим Андрійович (справж. — Виливчук; 31.03(12.04).1890, с. Попівці, нині Кременец. р-ну — 03.12.1970, с. Новий Кокорів, того ж р-ну) — поет, фольклорист / Г. Чернихівський // Тернопільський енциклопедичний словник. — Т., 2004. — Т. 1 : А — Й. — С. 217 : фотогр.

***

Література до знаменних і пам’ятних дат Тернопільщини на 2000 рік : бібліогр. список / уклад.: М. В. Друневич, Н. К. Іванко. — Т. : Опер. друк, 1999. — 104 с.

Про Ю. Ваврового-Виливчука: С. 35—36.