75 років тому засновано
Тернопільську обласну бібліотеку для дітей

(27.01.1940)

75 років — вік мудрості, добрих традицій, досвіду, досягнення вершин у професійному становленні. Оцінюючи минуле, зважуючи день сьогоднішній і зазираючи в майбутнє, з упевненістю констатуємо, що Тернопільська обласна бібліотека для дітей є тією установою, де форми роботи із читачем, залишаючись в основному традиційними, логічно і послідовно удосконалюються відповідно до сучасних вимог, не  витісняючи найбільшу вікову цінність — книгу.

Обласна бібліотека для дітей відчинила свої двері для читачів у 1940 році. Її фонд тоді налічував 450 книг, якими користувалися 150 читачів. У роки Другої світової війни бібліотеку було переміщено до м. Чорткова, де в липні 1945 року вона відновила свою роботу. На той час книжковий фонд уже становив 4,5 тисячі примірників документів, штат складався із чотирьох працівників, які обслуговували 500 читачів.

У 1950 році бібліотеку перевезено до м. Тернополя й розміщено в приміщенні обласної наукової бібліотеки. У 1963 році книгозбірні надано статус державної й нове приміщення на вул. Коперника, 17, де вона знаходиться й сьогодні.

Директорами бібліотеки в різні роки були: П. Козленко, О. Жушман, Л. Денисенко, П. Басок (заслужений працівник культури України). З 1994 року її очолює Н. Новіцька.

Щороку бібліотека обслуговує понад 13 тисяч користувачів, а кількість отриманих ними документів сягає понад 200 тисяч примірників.

Книгозбірня сьогодні — це сучасний інформаційно-методичний центр області, культурний і просвітницький осередок, який несе дітям-користувачам світло добра та знань.

Якісну та професійну роботу бібліотеки забезпечують 7 функціональних відділів: комплектування та обробки літератури, зберігання, гігієни та реставрації бібліотечних фондів, обслуговування дошкільників та учнів 1—4 класів, обслуговування учнів 5—11 класів, науково-методичний, інформаційно-бібліографічний, господарсько-технічного забезпечення, а також сектор:: естетичного виховання, інформаційних технологій та  електронних ресурсів, редакційно-видавничий. Штат бібліотеки — 44 працівники, з них 32 — бібліотекарі.

Фонд книгозбірні складає близько 120 тисяч примірників документів.

На жаль, з 1990 року різко знизилась кількість  нових надходжень до бібліотеки, але тісна співпраця з видавництвами («Фоліо», «Торсінг», «Ранок» (м. Харків), «Знання», «Веселка», «Грані-Т», «Школа» (м. Київ), «Каменяр», «Видавництво Старого Лева» (м. Львів), «Джура», «Навчальна книга — Богдан», «Терно-граф», «Підручники і посібники» (м. Тернопіль) та інші форми роботи сприяють оновленню й осучасненню фонду.

Доповненням до книжкових ресурсів є періодичні видання (на сьогодні це 35 назв газет і 96 журналів).

Система каталогів і картотек бібліотеки (алфавітні, систематичні, краєзнавчі,  тематичні та ін.) — надійний помічник у виборі документів та пошуку необхідної інформації.

З 2002 року в обласній бібліотеці для дітей, завдяки фінансуванню посольства США в Україні, діє інтернет-центр із безкоштовним доступом до ресурсів мережі. На його базі проводились курси  з освоєння комп’ютера та інтернету для користувачів різних вікових категорій, спеціалізовані семінари, тренінги.

Бібліотека має власний веб-сайт (2004; www.odb.te.ua), сайт «Бібліомістечко» (2013; www.bibliomistechko.te.ua), мистецький блог «Багатобарвний світ мистецтва», блог ресурсного інформаційно-освітнього центру «Поглянь у майбутнє», де розміщено інформацію про історію бібліотеки, ДБА, усі напрямки роботи, видавничу діяльність, творчість письменників Тернопілля, анонси масових заходів та ін.

Як методичний центр, обласна книгозбірня для дітей здійснює керівництво 32 бібліотеками для дітей області, організовує та проводить заходи з підвищення кваліфікації бібліотекарів, надає консультативну допомогу бібліотечним закладам інших відомств, які працюють із дітьми. Традиційними є навчання заступників директорів ЦБС із питань обслуговування читачів-дітей. Серед форм навчань — творчі лабораторії, майстер-класи, ділове спілкування тощо.

У 2004  році на базі обласної книгозбірні для дітей пройшло проблемно-цільове навчання директорів обласних бібліотек для дітей України на тему «Дитяча бібліотека: гуманітарні й технологічні підходи до розвитку», а у 2012 році — тренінг «Впровадження інноваційних послуг для дітей як запорука розвитку їхнього творчого потенціалу».

З 2012 року в бібліотеці працює «Бібліомістечко» — майданчик для розвитку дітей віком від 1 до 10 років. Перемога проекту «Бібліомістечко» у конкурсі «Навчально-інноваційні бібліотеки — 2011», оголошеному програмою «Бібліоміст», та отримане за рахунок гранту сучасне мультимедійне обладнання дали змогу активізувати  запровадження інтерактивних та ігрових форм роботи з дітьми, спрямованих на  реальне покращення обслуговування читачів та залучення їх до книгозбірні.

З 2013 року, завдяки перемозі в конкурсі «Вільний доступ до інтернету» (програма «Бібліоміст»), у бібліотеці діє ресурсний інформаційно-освітній центр «Поглянь у майбутнє». Цей проект розрахований на соціально незахищені категорії дітей середнього та старшого шкільного віку, а також батьків, опікунів, вихователів дитячих будинків. У його рамках у бібліотеці можна отримати безкоштовну юридичну та психологічну допомогу.

Обласна бібліотека для дітей працює за програмами: «І діти мають права», «Наше здоров’я — в наших руках», «У світ через мистецтво».

Завдання цих програм втілює через проекти: «Вільний доступ до інтернету», «Інноваційні послуги для дітей», «Книга тижня», «Літературна карта Тернопілля», «Улюблена книга відомих тернополян», «Письменники-ювіляри», «Kinect у бібліотеці».

Робота обласної книгозбірні для дітей сьогодні — це тісна співпраця з дошкільними навчальними закладами, школами, бібліотечними установами інших відомств, музеями, театрами, видавництвами, творчими спілками, громадськими організаціями, владою.

Література

Джерела духовності : Тернопільській державній обласній бібліотеці для дітей — 50 років. — Т. : Облполіграфвидав, 1990.

Новіцька, Н. С. Дитяча бібліотека сьогодні — база розвитку інноваційного мислення / Н. С. Новіцька // Бібліотека для дітей: нове бачення… — Хмельницький, 2011. — С. 215—220.

Тернопільська обласна бібліотека для дітей в контексті історії і перспектив : збірник виступів працівників бібліотеки на науково-практичній конференції з нагоди 70-річчя з часу заснування (27 січня 2010 р.) / упр. культури облдержадмін., Терноп. обл. б-ка для дітей. — Т., 2010. — 52 с.

***

Басок, П. У гості до вірного друга : [про Тиждень дитячої книги] / П. Басок // Ровесник. — 1983. — 2 квіт. — С. [4]. — (Свято книги).

Бобрівець, М. Королівству дитячої книги — 70 / М. Бобрівець // Вільне життя плюс. — 2010. — 5 лют. — С. 7. — (Ювілеї).

Вітенко, В. З книгою в дружбі : [про роботу обл. б-ки для дітей] / В. Вітенко // Ровесник. — 1987. — 1 верес. — С. 2.

Зніщенко, М. Пізнаймо бібліотечну Україну разом : [відзначено досвід роботи Терноп. обл. б-ки для дітей з організації «Бібліомістечка» за програмою «Бібліоміст»] / М. Зніщенко // Вісник Книжкової палати. — 2012. — № 10. — С. 48—50.

Зозуляк, Є. Зрілість дитячої книгозбірні : [обл. б-ці для дітей — 60] / Є. Зозуляк // Вільне життя. — 2000. — 25 січ. — С. 3. — (Ювілеї).

Золотнюк, А. Дорослий світ дитячих книжок / А. Золотнюк // Вільне життя плюс. — 2013. — 5 квіт. — С. 5. — (Думки).

Колопенюк, М. Про наших знають у Польщі : [про участь у пол.-укр. конф.] / М. Колопенюк // Вільне життя плюс. — 2013. — 17 лип. — С. 6.

Новіцька, Н. Дитинство починається з бібліотеки : 65-річчя відзначає обласна книгозбірня для дітей / Н. Новіцька // Вільне життя. — 2005. — 12 лют. — С. 9.

Те ж // Свобода. — 2005. — 2 лют. — С. 1.

Новіцька, Н. С. Храм знань та інформації / Н. С. Новіцька // Вільне життя плюс. — 2010. — 29 січ. — С. 2. — (Тернопільській обласній бібліотеці для дітей — 70).

Пилипчук, У. Дитячі бажання летять у небо : [День захисту дітей у книгозбірні] / У. Пилипчук // Вільне життя плюс. — 2014. — 13 черв. — С. 6. — (Бібліосвято).

Пилипчук, У. Зібралися ерудити : [про конкурс на кращого читача року] / У. Пилипчук // Вільне життя плюс. — 2014. — 11 квіт. — С. 6.

Пилипчук, У. Навіки пам’ять збережем : [про участь у всеукр. скайп-естафеті] / У. Пилипчук // Вільне життя плюс. — 2014. — 25 квіт. — С. 8.

Пилипчук, У. Читання як спосіб буття : [про Тиждень дитячого читання] / У. Пилипчук // Вільне життя плюс. — 2014. — 18 квіт. — С. 6.

Родинюк, О. Дитяча бібліотека: історія і сучасність / О. Родинюк // Світ дитячих бібліотек. — 2004. — № 3. — С. 10—12. — (Кращі з кращих).

Тернопільська обласна бібліотека для дітей : [на Ярмарку бібліотечних ідей] // Світ дитячих бібліотек. — 2007. — № 4. — С. 47.

Томків, Л. Найголовніше для бібліотекаря — професіоналізм : [про семінар-практикум, що проходив в обл. б-ці для дітей] / Л. Томків // Свобода. — 2003. — 20 груд. — С. 4.

Чайківська, Н. «Бібліомістечко» — сучасний центр сімейного читання та змістовного дозвілля дітей / Н. Чайківська // Бібліотечний форум України. — 2012. — № 4. — С. 26—30.

Чайківська, Н. Літо кличе до книгозбірні / Н. Чайківська // Вільне життя плюс. — 2013. — 14 черв. — С. 1.

Шеховцова, Т. Бібліотека поповнила свої фонди новими виданнями / Т. Шеховцова // Свобода. — 2013. — 4 жовт. — С. 2. — (До свята).

Шилова, Л. Даруємо мудрість книг / Л. Шилова // Вільне життя плюс. — 2013. — 27 верес. — С. 6. — (До професійного свята).

***

Новіцька, Н.  Бібліотека обласна для дітей — культурно-освітня, науково-інформаційна установа / Н. Новіцька // Тернопільський енциклопедичний словник. — Т., 2004. — Т. 1 : А — Й. — С. 122.

***

Література до знаменних і пам’ятних дат Тернопільщини на 2010 рік : бібліогр. покажч. Вип. 20 / уклад. М. Друневич. — Т. : Підручники і посібники, 2009. — 112 с.

Про Терноп. обл. б-ку для дітей: С. 9.

Література до знаменних і пам’ятних дат Тернопільщини на 2005 рік : бібліогр. список / уклад. М. В. Друневич. — Т. : Підручники і посібники, 2004. — 128 с.

Про Терноп. обл. б-ку для дітей: С. 17—18.