14 СІЧНЯ

100 років від дня народження Богдана Антківа

(14.01.1915—22.12.1998) — актора, композитора й диригента, заслуженого артиста УРСР

Народився 1січня 1915 року в с. Острові Тернопільського району.

У 1934 році Б. Антків закінчив диригентські курси при Тернопільській українській музичній школі. У 1940—1941 pоках працював хормейстером Тернопільської хорової капели при філармонії. У 1944—1945 pоках — провідний актор Тернопільського театру ім. І. Франка з основною базою в Тернополі та Чорткові, а після реорганізації двох тоді діючих театральних колективів продовжив працювати в новоствореному Тернопільському музично-драматичному театрі ім. Т. Шевченка. Саме в ці роки розвинувся мистецький талант Б. Антківа, з кожною роллю зростала його майстерність. Він був улюбленим митцем глядачів. Його професійний голос полонив усіх відвідувачів театру.

Про те, як він майстерно зіграв роль ватажка козацьких повстань Наливайка, писалось майже у всіх газетах Тернополя, Львова, Києва. Він став лауреатом «Першої театральної весни» на республіканському рівні.

У галереї створених Б. Антківим високохудожніх образів на тернопільській сцені були: Наливайко («Наливайко» за Іваном Ле та В. Серпковим), Недобитий («Невольник» М. Кропивницького), угорський боярин («У неділю вранці зілля копала» за О. Кобилянською), Гриць («Ой не ходи, Грицю» М. Старицького), Довбня («Повія» за Панасом Мирним) та ін.

Б. Антків також зробив музичне оформлення декількох вистав, його перу належить музика до романсів «Жалю, мій жалю» та «Ой ти, дівчино», хоровий твір «Лічу в неволі дні і ночі» на слова Т. Шевченка. Популярною стала його пісня «Романе, Романе» на слова поета М. Петренка.

Без відриву від акторської праці Богдан Антків закінчив клас диригента професора Ю. Луціва у Львівській консерваторії ім. М. Лисенка.

З 1963 року й до останніх днів свого життя Б. Антків був провідним актором Львівського академічного драматичного театру ім. М. Заньковецької. Поряд із створенням глибоких, типових і щедрих серцем образів — Стасова, Старицького в довгорепертуарній виставі І. Рябокляча «Марія Заньковецька», глядачів захоплювали ще його ролі Сулімана («Сестри Річинські» за Іриною Вільде), дядька Лева («Лісова пісня» Лесі Українки), Кобзаря («Гайдамаки» за Т. Шевченком) та багатьох інших.

Богдан Антків зайнявся по сумісництву диригуванням хору Львівського університету, але найбільше — збагаченням репертуару театру заньківчан. З-під його пера вийшли художньо завершені інсценізації високого драматичного класу «Сестри Річинські» та «Рута на камені» за мотивами творів Ірини Вільде, «На зламі ночі» за Р. Іваничуком, «Прапороносці» за О. Гончарем (у співавторстві із С. Данченком), трилогія «Мазепа» за Б. Лепким.

А ще Богдан Антків був автором низки газетно-журнальних статей про митців театру ім. М. Заньковецької: Сусанну Коваль, Семена Оніпка, Дем’яна Козачковського. Читав лекції з питань музично-хорового виховання в театральній студії при театрі заньківчан.

Помер 2 грудня 1998 року. Похований у м. Львові.

П. Медведик

Література

Брилинський, Ю. І з роси, і з води, і з кожної калабаньки / Ю. Брилинський // Високий замок. — 1995. — 17 січ.

Медведик, П. Спогади про Богдана Антківа / П. Медведик // Подільське слово. — 1999. — 16 січ.

Ротар, Д. Театр Богдана Антківа / Д. Ротар // Русалка Дністрова. — 1996. — № 4 (лют.).

***

Антків Богдан Михайлович (14.01.1915, с. Острів, тепер Терноп. р-ну, Терноп. обл. — 22.12.1998, Львів) — актор, диригент, композитор, драматург, перекладач, заслужений артист України (1952) // Матеріали до українського біографічного словника : короткі біогр. довідки. — К., 2006. — Вип. 1 : А — К. — С. 153. — Бібліогр.: 5назв.

***

Дуда, І. Антків Богдан Михайлович (14.01.1915, с. Острів, нині Терноп. р-ну — 22.12.1998, м. Львів) — актор, драматург, диригент, композитор / І. Дуда, П. Медведик // Тернопільський енциклопедичний словник. — Т., 2004. — Т. 1 : А — Й. — С. 44 : фотогр.

Медведик, П. К. Антків Богдан Михайлович (14.01.1915, с. Острів Терноп. пов., Галичина, нині Терноп. р-ну Терноп. обл. — 22.12.1998, Львів) — драматичний актор, диригент, композитор, драматург / П. К. Медведик // Енциклопедія сучасної України. — К., 2001. — Т. 1 : А. — С. 565 : фотогр.

***

Література до знаменних і пам’ятних дат Тернопільщини на 2010 рік : бібліогр. покажч. Вип. 20 / уклад. М. Друневич. — Т. : Підручники і посібники, 2009. — 112 с.

Про Б. Антківа: С. 35—37.