5 СІЧНЯ

75 років із часу заснування Чортківського педагогічного училища імені Олександра Барвінського

(5.01.1940)

Історія педагогічного училища в Чорткові бере свій початок із 5 січня 1940 року, коли в місті розпочала діяльність педшкола. Саме тут готували спеціалістів для початкових шкіл Тернопільщини. У 1945 році заклад реформовано в педагогічне училище, якому в 2003 році присвоєно ім’я нашого земляка Олександра Барвінського.

Чортківське педагогічне училище імені Олександра Барвінського — вищий навчальний заклад І рівня акредитації обласної комунальної власності. Це один із відомих закладів педагогічної освіти Західної України, який готує фахівців за освітньо-кваліфікаційною програмою «Молодший спеціаліст».

До традиційних спеціальностей належать: «Початкове виховання», «Музична педагогіка і виховання». З 1999 року додалася ще й «Соціальна педагогіка».

В училищі працює 130 кваліфікованих викладачів. Це фахові теоретики й практики, які дають студентам глибокі знання та системні навички. Більшість із них мають вищу категорію, а третя частина — педагогічне звання. 40% викладачів училища нагороджені значком «Відмінник освіти України».

В училищі навчається в середньому 800 студентів, щороку їх кількість збільшується.

До послуг студентів — понад три десятки навчальних кабінетів і лабораторій, близько сорока аудиторій для індивідуальних занять музикою, хоровий та оркестровий класи, лінгафонний кабінет, три майстерні, три комп’ютерних класи, зал для занять ритмікою та хореографією, два спортивних зали, актовий зал, стрілецький тир, методичний кабінет, дві бібліотеки (одна — з музичною літературою), у яких уміщено фонд навчальних посібників і підручників.

Аудиторії, класи, спеціалізовані кабінети оснащені сучасним обладнанням, приладами та обчислювальною технікою, естетично оформлені. Сформована й база сучасних навчальних аудіо- і відеозаписів. Усі навчальні корпуси об’єднані в єдину локальну мережу з можливостями безлімітного доступу до інтернету.

У 1992 році в мальовничому місці біля Серету відкрито гуртожиток педагогічного училища. Нині в ньому мешкає понад півтисячі студентів.

У Чортківському педагогічному училищі панує атмосфера співтворчості між студентами й викладачами. Наставники дуже серйозно ставляться до предметів, які викладають, але можуть розважити студентів і добрим жартом, заохотити до роботи лагідною посмішкою. Кожен викладач має Божу іскру доброти, доброзичливості, чесності, мудрості, душевної теплоти й власної гідності.

Але справжніми господарями училища є студенти. Вони — головні особи, навколо яких вирують події. Усе підпорядковано студентам. А викладачі гордяться тим, що залишають за ними вирішальний голос у розв’язанні багатьох проблем колективу.

Щороку сотні випускників покидають стіни рідного училища, а згодом стають заслуженими вчителями, керівниками шкіл, закладів освіти, мистецькими керівниками. Минає час, але в пам’яті кожного випускника залишаються найкращі спогади про студентські роки, добрих і справедливих викладачів.

У грудні 2013 року училище реорганізовано в Чортківський гуманітарно-педагогічний коледж імені Олександра Барвінського.

О. Кучма

Література

Пахолок, Р. Привабливе сучасне обличчя училища : [про матер.-техн. і навч. базу, організацію навч. процесу в Чортків. пед. уч-щі ім. О. Барвінського] / Р. Пахолок // Свобода. — 2010. — 18 черв. — С. 3. — (Флагман освіти і науки України).

Пахолок, Р. Час спогадів і надій : [розмова з дир. Чортків. пед. уч-ща ім. О. Барвінського Р. Пахолком] / вела Т. Брик // Свобода. — 2010. — 1 січ. — С. 3 : фотогр. — (Погляд зблизька).

***

Кучма, О. Справжні господарі — студенти : [про організацію навч. та вихов. процесу в Чортків. пед. уч-щі ім. О. Барвінського] / О. Кучма // Вільне життя плюс. — 2010. — 26 берез. — С. 5. — (У Чортківському педагогічному).

Маньовська, В. «Гляньте, прийшов Барвінський з вічності на урок» : [про відзначення 70-ліття із часу заснування Чортків. пед. уч-ща ім. О. Барвінського та відкр. пам’ятника відомому вченому] / В. Маньовська // Вільне життя плюс. — 2010. — 12 трав. — С. 6 : фотогр. — (Ювілеї).

***

Довгань, В. Вічний плин музики : [історія, творчі здобутки оркестру нар. інструментів Чортків. пед. уч-ща ім. О. Барвінського] / В. Довгань // Соломія. — 2010. — № 1 (берез.). — С. 2 : фотогр.

Степанюк, О. Пісня єднає нас : [фестиваль-конкурс «Зорепад пісень — 2010», приуроч. до 70-річчя із часу створення Чортків. пед. уч-ща ім. О. Барвінського] / О. Степанюк // Вільне життя плюс. — 2010. — 26 берез. — С. 8. — (Фестиваль-конкурс).

Яремчук, Х. Пісня буде поміж нас : [муз. вечори в Чортків. пед. уч-щі ім. О. Барвінського] / Х. Яремчук // Вільне життя. — 2009. — 21 серп. — С. 3. — (Відлуння свят).

***

Література до знаменних і пам’ятних дат Тернопільщини на 2010 рік : бібліогр. покажч. Вип. 20 / уклад. М. Друневич. — Т. : Підручники і посібники, 2009. — 112 с.

Про Чортківське педучилище ім. О. Барвінського: С. 30—33.