21

65

(21-25.08.1943)

         Сьогодні багато друкується роздумів, припущень щодо місцевості, де саме відбувся III Великий надзвичайний збір ОУН, на якому головою проводу обрано Романа Шухевича. Розпочав цей Збір свою роботу 21 серпня 1943 року в селі Золота Слобода Козівського району на обійстях Чарківських і Фостяків (за цвинтарем). Та з початком цієї праці українська поліція повідомила, що німці «пронюхали» й будуть робити в селі облаву, аби його ліквідувати. В тому часі наречена Ярослава Федоріва (рідний брат якого Петро Федорів був заступником голови СБ Головного проводу і відповідальним за безпеку Збору) отримала термінове завдання знайти місце для передислокації Великого збору й він перемістився на денисівський хутір Веснівку, поля якого межують із полями золотослобідськими, на обійстя Григорія і Ганни та Миколи й Анастасії Микитівих (двох братів, що жили по сусідству).
         Коли Великий надзвичайний збір ОУН завершив свою роботу 25 серпня 1943 року, тоді його верхівка запропонувала Григорію та Ганні Микитів влаштувати для них вечірку. На ній було гамірно, весело. Під час цього дозвілля один із гостей поклав Ганні руку на плече й сказав: «У Вас був Вибір. Колись, як Україна стане вільною, на Вашій хаті ці слова будуть золотом написані».
Б. Савак

Література

Гайдукевич Я. Від легенд до сьогодення: роки, події, люди... // Гайдукевич Я. Золота Слобода. — Т., 2000. — С. 63: Про Надзвичайний збір ОУН.
Гайдукевич Я. Золота Слобода у контексті українських національно-визвольних змагань // Денисівський вісник: Газета-квартальник Денисів. краєзн. музею. — 2002. — № 8. — С. 5–6.
Дашкевич Я. Штрихи до політичного портрету Романа Шухевича: Есе // Україна в минулому. — К.; Л., 1995. — Вип. 5. — С. 63: Про Надзвичайний збір ОУН.
Полянський Ф. Тернопілля — резиденція керівника Українського руху Опору Романа Шухевича (1943–1945) // Рада. — 2007. — № 6. — С. 38–39.
Савак Б., Савак О. Села Яструбове, Денисів та Купчинці (колись містечко Бродилів) на карті Тернопілля: Турист. путівник. — Т., 2007. — С. 8: Про Надзвичайний збір ОУН.
Савак Б. Тетяна Федорів: життя на вівтар української волі // Тернопілля’97: Регіон. річник. — Т., 2000. — С. 205: Про Надзвичайний збір ОУН.