18 травня

95 років із часу заснування Тернопільського обласного краєзнавчого музею

(18.05.1913)

         Тернопільський обласний краєзнавчий музей — відомий в Україні та в близькому і далекому зарубіжжі науковий та науково-просвітницький заклад — коріннями своїми сягає початку ХХ століття.
         95 років тому в Тернополі було відкрито перший музейний заклад — регіональний музей Подільського товариства «Народна школа».
Ще в 1906 році краєзнавці міста, згуртовані при товаристві «Народної школи», почали клопотати про створення в Тернополі музею. Для його експозиції збирали археологічні знахідки, бони (паперові гроші) і нумізматику (монети), народний одяг, стародруки, природничі експонати.
         У 1910 році для музею було виділено чотири кімнати в будинку товариства «Народної школи» по вулиці Качали, 2. Протягом трьох років велися роботи зі створення експозиції.
         Довгий час вважалося, що музей був відкритий у 1912 р., бо в цьому році було видано путівник. Фактично ж, це був лише каталог музейних експонатів. Готуючись до відзначення ювілейної дати, працівники Тернопільського краєзнавчого музею віднайшли в обласному архіві примірник запрошення на відкриття музею, яке відбулося 13 квітня 1913 року. Це достовірний документ, який дає підставу музеєві починати своє літочислення саме із цієї дати. Після відкриття музей проіснував недовго. У роки Першої світової війни він припинив свою діяльність, а значна частина експонатів була втрачена.
         Вдруге музей був відкритий для відвідувачів у 1930 році. Проте й цього разу не став державною установою, а його діяльність здійснювалася силами громадськості. Тепер він називався «Регіональний музей Подільського товариства «Народної школи».
         Лише в 1939 році в Тернополі було створено державну установу «Тернопільський історико-краєзнавчий музей». Його основу становили фонди існуючого громадського музею, які систематично поповнювалися новими експонатами про трудове життя міста й області.
Значно поповнилися фонди художніми збірками, націоналізованими в поміщицьких маєтках.
         У роки Другої світової війни охоронець фондів музею Стефанія Стефанівна Садовська зуміла заховати частину цінних експонатів у підвалах музейного приміщення і зберегти їх. За це ця мужня та високоосвічена жінка була нагороджена орденом «Знак пошани».
         Сьогодні у складі музею працює 35 наукових працівників, які професійно забезпечують усі види музейної діяльності: науково-дослідницьку, просвітницьку, експозиційну, виставочну, видавничу, комплектування фондів, збереження пам’яток історії та культури, науково-методичну та тощо.
         У фондах музею зберігається майже 120 тисяч експонатів. Заклад має велику бібліотеку закритого типу, книжковий фонд якої становить 11500 одиниць.
         Щорічно музей обслуговує біля 100 тисячі відвідувачів.
         Сьогодні Тернопільський обласний краєзнавчий музей — це один із найсерйозніших наукових і просвітницьких закладів України.

Література

Гайдукевич Я., Лавренюк В. Тернопільський обласний краєзнавчий музей: Нарис-путівник. — Т., 1998. — 80 с.: іл.
Гайдукевич Я. М., Зелена І. Я., Лавренюк В. А. Музеї Тернопільщини: Путівник. — Л.: Каменяр, 1989. — С. 6–26: Про Терноп. краєзн. музей.
Тернопільський краєзнавчий музей: Путівник. — Л.: Каменяр, 1986. — 72 с.: іл.

***

Гайдукевич Я. Оберіг історичної пам’яті: Обласний краєзнавчий музей — науковий і просвітницький заклад Тернопілля, один з кращих музеїв України, відзначає в ці дні своє 90-річчя // Свобода. — 2003. — 15 трав. — С. 5; фотогр., герб музею.
Гайдукевич Я. Обласний краєзнавчий: повернуті імена: [Про роботу обл. краєзн. музею] // Вільне життя. — 2004. — 18 трав. — С. 4. — (Сьогодні — Міжнародний день музеїв).
Гродецька В. Поляки створили у Тернополі український за духом музей: Краєзнавчому музею незабаром — 90 років // Ria плюс. — 2003. — 26 берез. — С. 6.
Лавренюк В., Гайдукевич Я. У музейних схронах — відгомін епох: [З історії та діяльності Терноп. обл. краєзн. музею] // Тернопілля’98–99: Регіон. річник. — Т., 2002. — С. 88–89.
Одинчук А. Учора, сьогодні, завтра: [Ювілей в Терноп. обл. краєзн. музеї] // Вільне життя. — 2003. — 21 січ. — (Подробиці для «ВЖ»].
Сирник І. Вперше освятили краєзнавчий музей // Тернопільська газета. — 2005. — 21 груд. — С. 2; фотогр.
Віра Стецько: «На вічних цінностях тримається світ?» / Розм. із зав. відділу наук.-просвітн. роботи Терноп. краєзн. музею вела В. Ярчук // Свобода. — 2002. — 20 лип., портр.

***

Боднар М. Свій до свого зі своїм: [Вист. «Україна і Шевченко» із фондів Терноп. краєзн. музею в Румунії] // Свобода. — 2002. — 4 квіт. — (Нашого цвіту — по цілому світу).
Костишин Л. Золотом рук і сердець: [Виставка сюжетної вишивки в обл. краєзн. музеї] // Вільне життя. — 2006. — 28 черв. — С. 4; фотогр. — (Світ захоплень).
Костюк С. Відчував душею Україну: [Докум.-книжково-фотографічна виставка, присвячена перебуванню І. Франка на Тернопільщині, відкрита в обл. краєзн. музеї] // Рада. — 2005. — № 8. — С. 55.
Костюк С. Міста рідного шлях...: [Виставка в обл. краєзн. музеї «Тернопіль: погляд крізь століття»] // Рада. — 2005. — № 8. — С. 56.
Попович Ж. «На згадку про мене»: [Експонати нар. артиста України Б. Міруса, уродж. Чортків. р-ну, у фондах Терноп. обл. краєзн. музею] // Тернопіль вечірній. — 2004. — 18–24 берез. — С. 13.
Турчин Н. Митець повернувся: [Виставка худож. робіт І. Марчука в обл. краєзн. музеї] // Вільне життя. — 2005. — 4 черв., фотогр. — (Виставка).
Червона Н., Дудка А. У музеї презентували писанки: [Передвеликодня виставка писанок у краєзн. музеї] // Номер один. — 2006. — 19 квіт. — С. 18; фотогр.
Юхно-Лучка М. У краєзнавчому музеї є кам’яна гробниця, одна з найцінніших в Європі колекція серпів і навіть мамонт // Нова Тернопільська газета. — 2006. — 13–19 груд. — С. 12; фотогр.

***

Гайдукевич Я. Стефанія Садовська: [Професор історії та географії, наук. співробітник краєзн. музею в післявоєн. роки] // Наукові записки / Терноп. обл. краєзн. музей. — Т., 2003. — Вип. 3. — С. 14–29; фотогр.

***

Гулько Я. Як починався Тернопіль: Надставна церква в обласному центрі збудована в ХІІ столітті. Науковці дискутують: чи справді так було?: [«Тернопіль: час, події, люди» — під такою назвою відбулася наук. конф. в обл. краєзн. музеї] // Свобода. — 2006. — 7 січ. — С. 3. — (Із сивої давнини).

***

Література до знаменних і пам’ятних дат Тернопільщини на 2003 рік: Бібліогр. список / Уклад. М. Друневич. — Т.: Підручники і посібники, 2003. — С. 32–34: Про Терноп. обл. краєзн. музей.