8 січня

125 років від дня народження Романа Пилиповича Курбаса

(8.01.1883 – літо 1944) — адвоката, доктора права, громадського і державного діяча

         Р. Курбас належить до відомої родини, яка дала вітчизняній культурі актора і співака Степана Яновича (Курбаса) і геніального режисера, реформатора українського театру Леся Курбаса. В історію він увійшов як правник і громадський діяч, державник періоду Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР).
         Народився 8 січня 1883 року в селі Старий Скалат, нині Підволочиського району на Тернопільщині, в сім’ї священика. Навчався в гімназії в Тернополі, і, як відомо, під час навчання в цьому навчальному закладі вперше ознайомив Леся Курбаса із європейським театром. Надалі студіював право у Львівському та Віденському університетах. В студентські роки почав брати участь у соціал-демократичному русі, був причетний до транспортування в Росію нелегальної літератури.
         Завершивши університетські студії, працював помічником адвоката в Стрию на Львівщині. Здобувши ступінь доктора права, відкрив адвокатську канцелярію в Борщеві. Крім фахової праці, займався справами «Просвіти» й інших українських товариств.
         Під час Першої світової війни Р. Курбас служив в тилових частинах австрійської армії. В кінці 1917 р. повернувся в Борщів і відновив адвокатську діяльність. На початку листопада 1918 р. — учасник встановлення у місті й повіті української влади, член повітового комісаріату. Обраний від Борщівського повіту до парламенту ЗУНР — Української Національної Ради. Брав участь у роботі сесій УНРади в Станіславі (нині Івано-Франківськ), входив до її законодавчої комісії. Був одним із творців закону про громадянство ЗУНР. У січні-березні 1919 р. одночасно працював комісаром Борщівського повіту. Потім обіймав посаду заступника державного ревізора в державному секретаріаті внутрішніх справ, займався антикорупційною діяльністю.
         В середині липня 1919 р. разом з УГА перейшов на Велику Україну. Після поразки Українських визвольних змагань повернувся наступного року в Галичину і був ув’язнений поляками. В 1922 р. поселився в містечку Рожнятів (нині смт Івано-Франківської обл.), а незабаром відкрив власну канцелярію. Брав діяльну участь у громадсько-культурному житті повіту, зокрема, тривалий час очолював «Просвіту», виступав актором і режисером в аматорській театральній групі. Як стверджували сучасники, дбаючи про культурно-освітній розвиток на Рожнятівщині, Р. Курбас був «справжнім батьком» повіту.
         В кінці 1939 р., коли утвердилася радянська влада, його заарештували органи НКВС. Слідство велося в Долині, тож там перебував у попередньому ув’язненні. Однак навесні наступного року, на щастя, був звільнений. Під час німецько-фашистської окупації 1941–1944 рр. обіймав у Рожнятові посаду бургомістра. В нелегких умовах чужинського режиму докладав зусиль, щоб полегшити життя людей, вберегти їх від сваволі окупантів.
         У червні 1944 р., напередодні приходу Червоної армії, Р. Курбас і його дружина виїхали на Захід. Достовірно відомо: в кінці та після війни вони не перебували в жодній європейській країні, а це дає підстави припустити, що в дорозі обоє трагічно загинули.
П. Гуцал


Література

Гуцал П. Державник з родини Курбасів // Вільне життя. — 2006. — 23 груд.
Гуцал П. Правник і державник Роман Курбас // Гомін волі. — 2007. — 3 лют.
Гуцал П. Роман Курбас // Рада: Інформ.-метод. вісник. — 2006. — № 11. — С. 54–55. — (Історія краю в постатях і символах).

***

Медведик П. Курбас Роман Пилипович (1883, с. Куропатники, нині Бережан. р-ну — бл. 1932, м. Стрий, нині Львів. обл.) — адвокат, громадський діяч // ТЕС. — Т., 2005. — Т. 2. К-О. — С. 288.