5 липня

85 років від дня народження Петра Трохимовича Ластівки

(5.07.1922) — актора, автора п’єс, народного артиста УРСР (1980)

Народився 5 липня 1922 року в с. Савинцях Київської області. У 1949 р. закінчив школу кіноактора при Київській кіностудії художніх фільмів.

Починав кар’єру актора в Закарпатському та Чернігівському театрах. З 1960 року — у Тернопільському обласному драматичному театрі ім. Т. Г. Шевченка.

Незабутні герої: Петро («Наталка Полтавка» І. Котляревського), Левко і Брут («Майська ніч» і «Вій» М. Гоголя), Семен Мельниченко («Дай серцю волю, заведе в неволю» М. Кропивницького), Василь Кравчина («Незабутнє» за О. Довженком), Онуфрій Лопата («Земля» за О. Кобилянською), Василь («Циганка Аза» М. Старицького), Горфорд («Слухайте, товариші-потомки» Д. Мусієнка), Василь Коврига («Рідна мати моя» Ю. Мокрієва), Кирило («Спасибі тобі, моє кохання» О. Коломійця), Левко («Майська ніч» М. Старицького за М. Гоголем), Крачко («Дикий Ангел» О. Коломійця), Олексій Молчалін («Лихо з розуму» О. Грибоєдова). Знявся в кінофільмах.

Петро Трохимович створив п’єси «Міль», «За волю Карпат», «Дівчина з Десни», «Обличчям до сонця», повість «Сльози солдата», автор інсценізації п’єси «Роман Міжгір’я» за романом І. Ле (1972).

У його творчому доробку нариси, рецензії, репортажі, статті, в основному про героїчні подвиги в роки Другої світової війни. І це не дивно, адже в нього були такі щедрі наставники в літературі, як І. Ле, М. Стельмах, О. Підсуха, Ю. Мушкетик.

Література

Фроленков В. Ластівка Петро Трохимович (5.06.1922, с. Савинці, нині Рокитнян. р-ну Київ. обл.) — актор, літератор // ТЕС. — Тернопіль, 2005. — Т. 2. К–О. — С. 322; фотогр.

***

Театральна Тернопільщина: Бібліографічний покажчик / Уклад. П. Медведик, В. Миськів, Н. Іванко. — Тернопіль: Підручники і посібники, 2001. — С. 151 ? 153.