БЕРЕЗЕНЬ

70 років із часу заснування Кременецького краєзнавчого музею

(1937)

Кременецький краєзнавчий музей заснований у березні 1937 р. Францом Мончаком, який був першим директором закладу, та Здіславом Опольським. Упродовж 1939–1944 рр. директором працював відомий вчений-археолог Олександр Цинкаловський. Музейна експозиція знаходилася в приміщенні колишнього Кременецького ліцею, згодом учительського інституту. У зв’язку з реорганізацією закладу й створенням педагогічного інституту музей облаштовано в приміщенні колишньої Кременецької духовної семінарії, де він функціонує й донині.

За роки існування науковцями зібрано й опрацьовано майже 65 тис. одиниць матеріалів основного фонду. Тут — солідні колекції з археології (14 тис. од.), стародруки 17–18 ст., книги з історії мистецтва, літератури, природознавства. Бібліотека закладу нараховує 11,5 тис. томів, з них рідкісних — 125 видань. Особливу цінність мають рукописна «Тріодь постная» 16 ст., рахманівське «Учительноє євангеліє» 1619 р., ряд стародруків Почаївського монастиря.

Музейна експозиція розташована в десяти залах, у яких представлено понад 5 тис. експонатів. Численних відвідувачів приваблюють природа краю, реліктові та ендемічні рослини, багата фауна Кременеччини. У залі первісного суспільства експонуються пам’ятки палеоліту, багатьох інших археологічних культур. Експозиція кількох залів оповідає про часи середньовічної, нової та новітньої історії. Матеріали двох окремих залів присвячені висвітленню життя й творчості Юліуша Словацького, перебуванню в краї Тараса Шевченка, вшануванню пам’яті обох поетів.

Працює й виставковий зал, у якому постійно оновлюється показ мистецьких творів, насамперед кременецьких художників, робіт вишивальниць чи майстрів народного промислу.

Уперше в Кременецькому краєзнавчому музеї в 1991 р. створено експозицію, яка розповідає про історію УПА на Волині, боротьбу вояків-повстанців як проти німецьких окупантів, так і проти «червоних зайд».

Діє широка сітка музейних закладів на громадських засадах, двом із них — у с. Плоскому та с. Крижах — присвоєно звання народних. А у Великих Бережцях працює літературно-меморіальний музей видатного вченого, поета та громадсько-політичного діяча Ол. Неприцького-Грановського.

За час існування Кременецький краєзнавчий музей відвідало понад 2,5 млн. чоловік. Для них проведено більше 40 тис. екскурсій, прочитано 6,6 тис. лекцій, організовано 1,9 тис. виставок.

Кременецький краєзнавчий музей здобув визнання та популярність не тільки в Україні, а й за її межами, що стало можливим завдяки інтенсивним пошукам науковців, збиральницькій та дослідницькій праці, ентузіазму його співробітників. Музей став справжньою духовною скарбницею історії краю.

Література

Чернихівський Г. Кременецький краєзнавчий музей: Путівник. — Кременець: Папірус, 2005. — 70 с., 16 с. іл.

***

Баклажко О. Наша історія — наше майбутнє: До 65-річчя Кременецького музею // Діалог. — 2002. — 8 черв.

Бесяда Н. Пронизливо-зболене звучання музейної тиші: [Історія Кремен. краєзн. музею; діяльність в наші дні] // Діалог. — 2003. — 21 черв., фотогр.

Дубчак О. Підтримаймо Кременецький краєзнавчий! // Вільне життя. — 2004. — 10 лют. — С. 4. — (Порушуємо проблеми).

Оболончик Н., Величка В. «Музей Кременецької землі» // Діалог. — 2001. — 11 серп.

Оболончик Н. «Край розритої могили запечаливсь археолог, мов знімає з літ минулих зачаровану печать...»: [Зал археології Кремен. музею] // Діалог. — 2000. — 10 черв.

Сторозум Є. Музейна тиша ностальгійного звучання // Діалог. — 2000. — 20 трав.

Тернопілля — музейний край: [Відомості про музеї обл.] // Четверта влада. — 2006. — 24 трав. — С. 8.

***

Мазурок В. Олександр Цинкаловський: «Я вивчав усе, що можна було знайти на землі волинян, знайти серед них і про них...» // Русалка Дністрова. — 1998. — № 3 (лют.).

Чернихівський Г. Представлено вперше: [в Кремен. краєзн. музеї виставку відомого у світі іконописця, уродж. Кременця Р. Глувка, який жив і творив у Англії] // Діалог. — 1997. — 29 берез.

***

Чернихівський Г. Кременецький краєзнавчий музей // ТЕС. — Тернопіль, 2005. — Т. 2. К–О. — С. 227; фотогр.

***

Література до знаменних і пам’ятних дат Тернопільщини на 2002 рік: Бібліогр. список / Уклад. М. В. Друневич. — Тернопіль: Підручники і посібники, 2002. — С. 35–37.