Лютий

20 років із часу заснування меморіального музею-садиби Леся Курбаса

в с. Старому Скалаті Підволочиського району

У лютому 1987 р. відкрито музей-садибу Леся Курбаса в будинку, де пройшли дитячі та юнацькі роки митця. На ньому встановлені дві меморіальні дошки: на честь Л. Курбаса та його батька Степана Пилиповича Яновича-Курбаса.

Експозиція музею розмістилася в п’яти кімнатах родинного будинку Курбасів. У першій кімнаті поміщено матеріали про дитячі та юнацькі роки Л. Курбаса. Неоціненною реліквією музею є книги з власної бібліотеки, передані його дружиною, народною артисткою України В. М. Чистяковою. Тут же — фотографії родини Курбасів, фото Леся з братом Нестором та сестрою Надею, фото будинку в Самборі, де народився Л. Курбас.

Експонати музею розповідають про діяльність театру товариства «Руська бесіда», у якому грали батьки Леся, а згодом і він сам. Окремий розділ експозиції розповідає про «Гуцульський театр», очолюваний Г. Хоткевичем, у якому працював Л. Курбас.

Друга кімната музею знайомить відвідувачів із матеріалами про діяльність «Молодого театру», заснованого Лесем Курбасем у 1917 році, а також Київського драматичного театру, театру «Березіль», що став вершиною його творчості. Ці матеріали висвітлюються фотографіями, документами, афішами, програмами.

В основі експозиції третьої кімнати — матеріали про «харківський», найбільший і найскладніший період «Березоля». Кращі вистави, здійснені в той час — «Пролог» Л. Курбаса і Бондарчука, «Бронепоїзд 14–69» В. Іванова, «Диктатура» І. Микитенка, «Народний Малахій» М. Куліша, ювілейна композиція «Жовтневий огляд» та інші.

У четвертій, найбільшій кімнаті музею-садиби, розміщені експозиції про учнів та послідовників Л. Курбаса; вона ще служить своєрідним концертним залом із «малою сценою», розрахованим на 60 чоловік.

П’ята кімната музею-садиби відведена для матеріалів про Тернопільський музично-драматичний театр ім. Т. Г. Шевченка від початку його існування (1939 р.) до наших днів. У вітринах — фотографії, документи, афіші, одяг.

За роки існування музей-садибу відвідали вже сотні тисяч відвідувачів.

Література

Василишин О. Сюди він повернувся назавжди // Гомін волі. — 1997. — 22 лют.

***

Дем’янова І. Курбаса Леся меморіальний музей-садиба — державний музейний заклад у с. Старий Скалат Підволочиськ. р-ну // ТЕС. — Тернопіль, 2005. — Т. 2. К–О. — С. 288.