18 ТРАВНЯ

90 РОКІВ З ЧАСУ ЗАСНУВАННЯ

ТЕРНОПІЛЬСЬКОГО ОБЛАСНОГО КРАЄЗНАВЧОГО МУЗЕЮ (18.05.1913)

Тернопільський обласний краєзнавчий музей – відомий в Україні та у близькому і далекому зарубіжжі науковий і науково-просвітницький заклад – коріннями своїми сягає початку ХХ століття.

90 років тому в Тернополі було відкрито перший музейний заклад – регіональний музей Подільського товариства “Народна школа”.

Ще в 1906 році краєзнавці міста, згуртовані при товаристві “Народної школи”, почали клопотати про створення в Тернополі музею. Для його експозиції збирали археологічні знахідки, бони (паперові гроші) і нумізматику (монети), народний одяг, стародруки, природничі експонати.

В 1910 році для музею було виділено чотири кімнати в будинку товариства “Народної школи” по вулиці Качали, 2. Протягом трьох років велися роботи по створенню експозиції.

Довгий час вважалося, що музей був відкритий 1912 р., бо в цьому році було видано путівник. Фактично ж це був лише каталог музейних експонатів. Готуючись до відзначення ювілейної дати, працівники Тернопільського краєзнавчого музею віднайшли в обласному архіві примірник запрошення на відкриття музею, яке відбулося 13 квітня 1913 року. Це достовірний документ, який дає підставу музеєві починати своє літочислення саме з цієї дати. Після відкриття музей проіснував недовго. В роки Першої світової війни він припинив свою діяльність, а значна частина експонатів була втрачена.

Вдруге музей був відкритий для відвідувачів в 1930 році. Проте і цього разу він не став державною установою, а його діяльність здійснювалася силами громадськості. Тепер він називався “Регіональний музей Подільського товариства “Народної школи”.

Лише в 1939 році в Тернополі було створено державну установку Тернопільський історико-краєзнавчий музей. Його основу становили фонди існуючого громадського музею, які систематично поповнювалися новими експонатами про трудове життя міста і області.

Значно поповнилися фонди художніми збірками, націоналізованими в поміщицьких маєтках.

В роки Другої світової війни охоронець фондів музею Стефанія Стефанівна Садовська зуміла заховати частину цінних експонатів в підвалах музейного приміщення і зберегти їх. За це ця мужня і високоосвідчена жінка була нагороджена орденом “Знак Пошани”.

Сьогодні у складі музею працює 35 наукових працівників, які професійно забезпечують усі види музейної діяльності: науково-дослідницьку, просвітницьку, експозиційну, виставочну, видавничу, комплектування фондів, збереження пам’яток історії та культури, науково-методичну та іншу.

У фондах Музею зберігається майже 120 тисяч експонатів. Музей має велику бібліотеку закритого типу, книжковий фонд якої становить 11500 одиниць.

Щорічно Музей обслуговує біля 100 тис. відвідувачів.

Сьогодні Тернопільський краєзнавчий музей – це один із найсерйозніших наукових і просвітницьких закладів України.

ЛІТЕРАТУРА

Гайдукевич Я., Лавренюк В. Тернопільський обласний краєзнавчий музей: Нарис-путівник. – Тернопіль, 1998. – 80 с., іл.

Гайдукевич Я.М., Зелена І.Я., Лавренюк В.А. Музеї Тернопільщини: Путівник. – Львів: Каменяр, 1989. – 127 с.

С.6-26: Про Терноп. краєзнав. музей.

Тернопільський краєзнавчий музей: Путівник. – Львів: Каменяр, 1986. – 72 с., іл.

***

Венедикт Лавренюк: “Музеї сьогодні тримаються на фанатизмі їх працівників” /Розм. з дир. обл. краєзнав. музею. Зап. М.Маслій //Тернопільська газета. – 1997. – 7 серп.

Лавренюк В., Гайдукевич Я. У музейних схронах – відгомін епох //Свобода. – 1998. – 16 трав. – (Тернопільському краєзнавчому – 85).

Лавренюк В. Храми і хранителі: Музейна справа на Тернопільщині //Свобода. – 1995. – 19 трав. – (Вчора відзначався Міжнародний день музеїв).

***

Андріїва О. Сто ікон на склі: [Різдвяна виставка ікон в обл. краєзнав. музеї] //Тернопіль вечірній. – 1997. – 22 січ.

Боднар М. Кобзаря вшанувала Сучава: [Твори із фондів Терноп. краєзнав. музею в експозиції виставки у Нац. музеї Буковини (Румунія)] //Вільне життя. – 2002. – 9 квіт. – (Культурні новини).

Крамар Р. До нас знову “приїхала” “австрійська виставка”: Про візит архікнязя Рудольфа, який відбувся 110 років тому, тернополянам нагадав краєзнав. музей //Тернопільська газета. – 1998. – 29 січ.

Лавренюк В. Виставка, що віддзеркалює епоху //Вільне життя. – 2000. – 11 берез.

Попович Ж. Атрибутика держави – це її історія, якщо вона справжня: [Експозиція символіки військ.-повітр. сил та морського флоту України із колекції історика-аматора єпископа Карпатського Ореста-Романа в обл. краєзнав. музеї] //Тернопіль вечірній. – 2002. – 17 квіт., фот.

Семеняк В. Виставки: [У Терноп. краєзнав. музеї діє унікальна виставка “Народний святковий одяг з різних повітів Галичини”] //Ровесник. – 1998. – 10 квіт.

Собуцька В. Зі старої скрині: Про виставку з народознавства, організовану обл. краєзнав. музеєм //Свобода. – 1998. – 27 січ.

***

Герета І. Йорданські сніги: Спомин про Стефанію Садовську: [колишню працівницю Терноп. краєзнав. музею] //Тернопіль. – 1995. - №4. – С.66-68.