15 БЕРЕЗНЯ

455 РОКІВ ТЕРНОПІЛЬСЬКОМУ СТАВУ (15.03.1548)

В Україні немало міст, які мають свої водойми. Але такого, як Тернопіль і його став, мабуть, не знайдеш. Майже 300-гектарною голубою затокою врізається став у міські квартали і плескоче лагідними хвилями поруч з центральними площами і бульварами. Уся Україна дивиться на нього із заздрістю.

І нашого ставу давня, багата історія.

У 1540 році ці землі уподобав собі Ян Тарнавський – коронний гетьман Війська польського каштеляна Краківського. Він одразу оцінив вигідність місцевості для спорудження фортеці, яка б захищала жителів від постійних набігів турків і татар. А вже 5 квітня цього ж року Тарнавський отримав від короля Зигмунда І привілей на заснування міста. Одразу був збудований пристосований до оборони замок, а з часом і церква. Дбаючи про безпеку жителів, гетьман вирішує створити штучний став. І 15 березня 1548 року він отримує на це дозвіл. У ХІХ столітті довжина ставу сягала чотирьох кілометрів, а ширина – одного кілометра. Окрім захисної, озеро виконувало і господарську функцію. В ньому розводили риб різних видів, якими торгували за межами міста.

Ближче до двадцятого століття з різних причин рибне господарство занепадає. Став заростає очеретом і поступово взагалі зникає.

Лише з початком відбудови наслідків Другої світової війни згадали й про озеро. Відновлений став мав площу 315 гектарів. За три роки з колишнього болота зробили справжню перлину. Був реставрований обпалений війною замок, з’явилася нова гребля, чудова набережна, створювалися штучні острови для відпочинку. Одним словом, усе те, що тішить наше око сьогодні.

ЛІТЕРАТУРА

Бойцун Л. Історія Тернопільського ставу: (Від давніших часів до Другої світової війни) //Нова Тернопільська газета. – 2001. – 1; 8 серп.

Бурма В. Тернопільське озеро. – Львів: Каменяр, 1973. – 39 с., фот.

Бурма В. Голуба хвиля Тернопільського ставу //Вільне життя. – 1999. – 4 листоп.

Васильчук О. Тернопільський став має вікову історію //Ровесник. – 1999. – 12 серп. – (Погляд в минуле).

Гуцал О. Тернопільський став //Екологія Тернополя в цифрах і фактах на межі тисячоліть: Міськ. еколог. бюлетень №4. – Тернопіль, 2001. – С.154-159.

Підгайний В. Тернопільський став //Шляхами Золотого Поділля: Регіон. зб. Тернопільщини. – Філядельфія; ПА, 1970. – Т. 2. – С.173-175.