8 ТРАВНЯ

75 РОКІВ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ

ГЛУВКА РОСТИСЛАВА ОЛЕКСАНДРОВИЧА

(8.05.1927-4.03.1990) – ХУДОЖНИКА

Народився Ростислав Олександрович Глувко 8 травня 1927 року у Кременці. Тут пройшли його дитячі та юнацькі роки.

Ще у дитинстві батько прищепив синові любов до мистецтва, музики.

Після арешту батька, у жовтні 1939 року, сім’ю було депортовано до Казахстану на “перевиховання”. Коли Ростиславові виповнилося 15 років, він разом із поляками армії Андерса виїхав до Ірану, потім Палестини. Згодом перебрався до Італії, нарешті оселився у Лондоні. Добрі люди допомогли вивчитися. Він закінчив Мистецьку школу Гаммерсміт. Розпочав свою роботу як графік. Був закоханий у книжки. Ілюстрував їх високомистецькими малюнками.

Понад 20 років успішно працював у галузі книжкової графіки. Десятки книг вийшли у світ, прикрашені його ілюстраціями. Всі вони оригінально оформлені. Але серед них спеціалісти найвище ставлять англомовне видання “Тисячоліття християнської культури в Україні”, яке вийшло у Лондоні 1988 року.

Ростислав Глувко працював не тільки в галузі книжкової графіки. Він володів багатьма видами малярської техніки. Захопившись технікою малювання ікон, Р.Глувко почав експериментувати, вживав дошку, левкас, яєчну темперу – всі основні види техніки, які використовувались ще у візантійські часи. Це привело до витворення його власного стилю, який митець вживав як при малюванні релігійних сюжетів, так і світських. Одночасно у творчій діяльності використовував й інші засоби, малював акрилікою, олією, акварелями.

Як художник Р.Глувко звертався й до історичних тем. Загальне визнання дістали такі його картини, як “Хрещення України”, “Похорон Пантелеймона Куліша”, “Козака несуть”, а також пейзажного мистецтва, як “Церква в Маткові”, “Річмонд парк”, “Венеціанська лагуна”. Ці твори виконані переважно у техніці темпери, олії або ж акварелі.

4 березня 1990 року Ростислав Глувко помер у Лондоні. Донька Світлана привезла прах батька в урні до Кременця. Його останки захоронені на Туницькому цвинтарі у могилі батька.

ЛІТЕРАТУРА

Чернихівський Г. Митець світової слави Ростислава Глувко //Тернопілля’97: Регіон. річник. – Тернопіль, 1997. – С.422-424.

Чернихівський Г. Митець світової слави //Діалог. – 1997. – 10,17,24 трав.

Чернихівський Г. “... як майстри стародавніх часів” //Культура і життя. – 1997. – 14 трав.