7 ЖОВТНЯ

80 РОКІВ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ

ГОШУЛЯКА ЙОСИПА ГРИГОРОВИЧА

(7.10.1922) – УКРАЇНСЬКОГО СПІВАКА В КАНАДІ

Йосип Гошуляк народився 7 жовтня 1922 року в селі Палашівка Чортківського району. Дитячі роки його минули в стихії народної музики, церковного співу. Перші захоплення ними пробудила в малого хлопця мати Тетяна Дмитрівна: чудово виконувала народні пісні. А далі Йосип прилучився до чар професійної музики в церкві та місцевому хорі “Просвіта”, де брав участь разом з батьком, також в Чортківській гімназії. Тут він вивчає теорію музики, ознайомлюється з творчістю українських та європейських композиторів.

З початком Другої світової війни родину Гошуляків спіткало велике горе, її вивезли на роботу до Німеччини. А після визволення американськими військами Йосип Гошуляк потрапляє до Мюнхена, мріючи продовжувати музичну освіту. Тут навчається в місцевій духовній семінарії й одночасно бере уроки співу у відомого співака й педагога Дометія Йохи-Березенця. 1947 року семінарія переїжджає до Голландії, і саме тут збувається заповітна мрія подолянина – він вступає до Королівської консерваторії в Амстердамі.

Згодом родина Гошуляків переїжджає до Канади, де Йосип продовжує навчання в Торонтійській консерваторії. Неабиякий талант молодого співака привернув увагу керівників Канадської оперної компанії, і вони запросили його на оперну сцену. Хіба не казка: з маленького подільського села через табори й воєнні незгоди, через моря й океани – на велику оперну сцену. Протягом десяти років він співає тут провідні басові партії. Серед його партнерів Мерілен Горн, Джон Вікерс, Луї Кіліко та інші.

Нестабільність трупи в канадській опері змусили Гошуляка уже в зрілому віці вступити до Оттавського університету і одержати ступінь бакалавра за спеціальністю бібліотекознавство. Працює в метрополітарній бібліотеці Торонто аж до самої пенсії. В театрі співає посезонно, де виконує басові партії в операх “Аїда”, “Отелло”, “Макбет”, “Дон Карлос” Д.Верді, “Богема”. “Тоска”, “Турандот” Д.Пуччіні та інші. В його репертуарі опери українських композиторів – М.Лисенка, М.Аркаса, С.Гулака-Артемовського, Б.Лятошинського, Г.Майбороди.

ЛІТЕРАТУРА

Гошуляк Й. Й свого не цурайтесь: Спогади, листування, матеріали. – Львів: Каменяр, 1995. – 385с.

Пісні, думи та романси з репертуару Йосипа Гошуляка /Упоряд. Й.Гошуляк. Вступ. сл. Г.Нудьги. В дод. рец. та відгуки на кн. “Й свого не цурайтесь”. – Тернопіль: Джура, 1999. – 236с., ноти.

***

Нудьга Г. Талант, який народився в Україні //Культура і життя. – 1993. – 11 верес.

Фунтяк Л., Нудьга Г. Йосип Гошуляк: Два погляди на одну людину //Тернопілля’95: Регіон. річник. – Тернопіль, 1995. – С.384-386.

***

Гошуляк Йосип Григорович (7.10.1922) – укр. співак //Митці України: Енцикл. довід. – К., 1992. – С.182.

Гошуляк Йосип (1922) – оперний і концертний співак //”Журавлина” книга: Тернопільська українська західна діаспора. Словник імен. А-Ї. – Тернопіль, 1999. – Ч.1. – С.159-160.