БЕРЕЗЕНЬ

65 РОКІВ З ЧАСУ ЗАСНУВАННЯ

КРЕМЕНЕЦЬКОГО КРАЄЗНАВЧОГО МУЗЕЮ (1937 р.)

Кременецький краєзнавчий музей заснований у березні 1937р. Францом Мончаком, який був першим директором закладу, та Здіславом Опольським. Упродовж 1939-1944рр. директором працював відомий вчений археолог Олександр Цинкаловський. Музейна експозиція знаходилася у приміщенні колишнього Кременецького ліцею, згодом учительського інституту. У зв’язку із реорганізацією закладу і створенням педагогічного інституту музей облаштовано у приміщенні колишньої Кременецької духовної семінарії, де він функціонує й донині.

За роки існування науковцями зібрано й опрацьовано майже 65 тис. одиниць матеріалів основного фонду. Тут солідні колекції з археології (14 тис. од.), стародруки 17-18 ст., книги з історії мистецтва, літератури, природознавства. Бібліотека закладу нараховує 11,5 тис. томів, з них рідкісних – 125 видань. Особливу цінність мають рукописна 16 ст. “Тріодь постная”, рохманівське “Учительноє євангеліє” 1619р., ряд стародруків Почаївського монастиря.

Музейна експозиція розташована у десяти залах, в яких представлено понад 5 тис. експонатів. Численних відвідувачів  приваблюють природа краю, реліктові та ендемічні рослини, багата фауна Кременеччини. У залі первісного суспільства експонуються пам’ятки палеоліту, багатьох інших археологічних культур. Експозиція кількох залів оповідає про часи середньовічної, нової та новітньої історії. Матеріали двох окремих залів присвячені висвітленню життя і творчості Юліуша Словацького, перебування у краї Тараса Шевченка, вшануванню пам’яті обох поетів.

Працює й виставковий зал. В якому постійно оновлюється показ мистецьких творів насамперед кременецьких художників, робіт вишивальниць чи майстрів народного промислу.

Вперше у Кременецькому краєзнавчому музеї в 1991р. створена експозиція, яка розповідає про історію УПА на Волині, боротьбу вояків-повстанців як проти німецьких окупантів, так і проти червоних зайд.

Діє широка сітка музейних закладів на громадських засадах, двом із них у с. Плоске та с. Крижі присвоєно звання народних. А у Великих Бережцях працює літературно-меморіальний музей видатного вченого, поета і громадсько-політичного діяча Ол. Неприцького-Грановського.

За час існування Кременецький краєзнавчий музей відвідало понад 2,5 млн. чоловік. Для них проведено більше 40 тис. екскурсій, прочитано 6,6 тис. лекцій, організовано 1,9 тис. виставок.

Кременецький краєзнавчий музей здобув визнання і популярність не тільки в Україні, а й за її межами, що стало можливим завдяки інтенсивним пошукам науковців, збиральницькій та дослідницькій праці, ентузіазму його співробітників. Музей став справжньою духовною скарбницею історії краю.

ЛІТЕРАТУРА

Баліцька Т. Де зберігають перлини?: [Публ. про експонати Кременецьк. краєзнав. музею] //Діалог. – 1999. – 4 груд.

Баліцька Т. Енциклопедію з Кременця читали... декабристи: [Про бібліотеку Кременецьк. краєзнав. музею] //Діалог. – 1999. – 20 листоп.

Бернацький В. Сторінки історії Кременецького краєзнавчого... //Діалог. - 1996. – 18 трав. – (Міжнародний день музеїв).

Відгомін віків, історії відлуння //Діалог. – 1997. – 7 черв. – (Кременецькому краєзнавчому музеєві – 60 років).

Фарина І. Музей на “пенсію” не збирається: Кременецькому краєзнавчому – 60 //Свобода. – 1997. – 24 черв.

Федорук Т. Храми рідного краю: [Виставка в Кременецьк. краєзнав. музеї] //Діалог. – 1997. – 20 груд.

Чернихівський Г. Доля музею //Вісті з України. – 1987. – 12 жовт.

Чернихівський Г. Кременеччина від давнини до сучасності. – Кременець: Папірус, 1999. – 320с., 32с. іл.

С.235-237: Про Кременецьк.

краєзнав. музей.

***

Воляник В.К. Кременецький краєзнавчий музей //Рад. енцикл. історії України. У 4-х т. – К., 1970. – Т.2. – С.501.

Чернихівський Г.І. Кременецький краєзнавчий музей //Українська географічна енциклопедія. У 3-х т. – К., 1990. – Т.2. – С.219.

***

60 років з дня створення Кременецького краєзнавчого музею (1937р.) //Література до знаменних і пам’ятних дат Тернопільщини на 1997 рік: Бібліогр. список /Уклад. Н.К.Іванко. – Тернопіль, 1996. – С.127-129.