480 РОКІВ З ЧАСУ ЗАСНУВАННЯ

м. ЧОРТКОВА (1522р.)

В мальовничій долині Серету, де мимохідь розступилися гори, здавна красується чепурне місто Чортків, яке згадується у рукописах з 1522 року.

Завбачливими виявилися колишні перші поселенці, обравши вигідне місце для своїх осель: у затишній долині серед густого лісу і крутих гір з печерами поблизу річки чатувала на них відносна безпека від чужинських зайд. Звідси можна було рукою подати до поля, чи вийти вполювати лісову дичину, нарубати деревини, а з неї поставити огороджувальний частокіл або звести стіни оборонного замку.

За легендою, Чортків започаткувала сім’я Чорного, рятуючись від хижого татарського племені, вона перебралася сюди із спаленої хати, котра раніше стояла побіля Чорного шляху. Інша легенда говорить про те, що назва нинішнього міста походить з часів язичества, коли слов’яни все зле пов’язували з Чорнобогом. Писемні джерела походження назви більш прозаїчні: на карті польського короля Казимира Великого на межі ХІV-ХV століть це поселення було позначене словом “Чортковіце”. На прохання власника Єжи Чартковського король Сигізмунд ІІІ видав грамоту на володіння цією територією і дав дозвіл перейменувати його на Чортків.

Сучасний Чортків – другий за величиною (після Тернополя) промисловий і культурний центр області. Тут розташовано чимало промислових підприємств. Найбільшими серед них є цукровий завод, м’ясокомбінат, горілчаний завод, кондитерська та швейна фабрики, продукція яких відома за межами області. У місті працює ремзавод, комбінат хлібопродуктів, хлібокомбінат, фабрика “Іскра”, райдрукарня.

У місті функціонує широка мережа культурноосвітніх закладів: 5 загальноосвітніх і початкова школи, школа-інтернат, спортивна та музична школи, педагогічне та медичне училища, професійно-технічне училище, краєзнавчий музей. Тут працюють будинок культури, ряд клубів і бібліотек.

З архітектурних пам’яток є руїни замку ХVІІ ст., дерев’яні церкви: Успенська ХVІІ ст., Воздвиженська ХVІІІ ст., костел домініканців ХVІІ ст.

ЛІТЕРАТУРА

Герета І.П., Гордій М.С. Чортків: Краєзнав. нарис. – Львів: Каменяр, 1985. – 41с., іл.

Чорпіта Я. Чортків: Іст.-краєзнав. нарис. – К., 1993. – 63с., іл.

***

Ковтун В.В., Степаненко А.В. Города Украины: Эконом.-географ. справочник. – К.: Вища школа, 1990. – 277с.

С.216-217: Про м. Чортків.

Чортків //Історія міст і сіл УРСР: Тернопільська область. – К., 1973. – С.557-567.

***

Возний І. Будеш красивішим, Чорткове! //Голос народу. – 1992. – 8 лют.

Возний І. Нові проблеми нашого міста //Голос народу. – 1996. – 7 груд.

Не той тепер Чортків //Свобода. – 1998. – 4 черв.

Чорпіта Я. Пройдешся Українською і звернеш на Подільську...: [З історії] //Досвітні вогні. – 1996. – 7 верес.

Чорпіта Я. Чорткову – 470 //Голос народу. – 1992. – 16 трав.

***

Магега Г. Свідок давнини: [Історія Чортків. замку, який був збудований в ХV ст.] //Зоря комунізму. – 1982. – 18 трав. – (Люби і знай свій рідний край).

Чорпіта Я. Історія виникнення Чортківського замку //Зоря комунізму. – 1985. – 2 лип.

Чорпіта Я. З історії нашої Успенської церкви //Голос народу. – 1997. – 8 берез.

Чорпіта Я. Костьол у Чорткові: Історія //Зоря комунізму. – 1989. – 8 лип.