23 БЕРЕЗНЯ

75 РОКІВ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ

ЛАБУНЬКИ МИРОСЛАВА ОЛЕКСІЙОВИЧА (23.03.1927) – ДОКТОРА ІСТОРИЧНИХ НАУК, ПУБЛІЦИСТА, ЦЕРКОВНОГО І ГРОМАДСЬКОГО ДІЯЧА

Мирослав Олексійович Лабунька народився 23 березня 1927 року в селі Котів Бережанського району в селянській родині.

Великий вплив на сина мав батько, він вільно читав старослав’янською, польською і німецькою мовами, заохочував сина до вивчення історії своєї Батьківщини. Побачивши неабиякі здібності Мирослава, відправив його на навчання у Бережани в “Державну гімназію з українською мовою навчання”. Мирослав мав велику охоту до навчання, йому легко давалися як математично-природничі, так і гуманітарні предмети.

У 1944 році, щоб не бути мобілізованим у вермахт, він записався у допоміжні частини. До кінця війни був у Судетах. Потрапив в американську зону окупації. Гімназію закінчив у Німеччині завдяки доброму знанню німецької мови. У 1946-1950 роках навчався у семінарії Української греко-католицької церкви у Німеччині та Голландії. Кандидатську дисертацію про реформи австрійського цісаря Франца-Йосифа ІІ в Західній Україні, і зокрема в УГКЦ, захистив на історичному факультеті в Любені (Бельгія). Згодом переїхав у США, працював у Колумбійському університеті (Нью-Йорк).

М.О.Лабунька – професор університетів Ла Саль (Філадельфія, США), Українського католицького університету (Мюнхен, Німеччина), співробітник Українського наукового інституту при Гарвардському університеті (США).

Володіє українською, польською, російською, німецькою, англійською, французькою, латинською, церковно-слав’янською і болгарською мовами. Активіст молодіжної української організації “Пласт”. Автор численних праць з історії, зокрема східних країн, та релігієзнавства.

Мирослав Лабунька – активний діяч української діаспори, багато зробив для налагодження її зв’язків з Україною.

ЛІТЕРАТУРА

Лабунька М. Бережанська земля: [Ст. на англ. мові] //Бережанська земля: Іст.-мемуар. зб. – Нью-Йорк, 1970. – С.848-854.

Лабунька М. “Ми всі – українці...” //Людина і світ. – 1992. - №3. – С.2-6.

Те ж: Робітнича газета. – 1992. – 7 квіт.

Лабунька М. Релігійні центри та їхні місії до Києва і Київської Русі: від Ольги до Володимира //Записки Наукового товариства імені Т.Шевченка: Праці історично-філософської секції. – Львів, 1993. – Т.ССХХV. – С.104-132.

Лабунька М. “...Читатимуть покоління українців”: (Про Й.Сліпого) //Людина і світ. – 1992. - №11-12. – С.2-3. – (Історія і сьогодення).

***

Бич В. Воістину громадянин України: Слово про Мирослава Лабуньку //Жайвір: Літ.-мистец. іст.-краєзнав. альманах. – 1992. – Лип.-серп.

Бич В. Мирослав Лабунька //Бережанське віче. – 1992. – 29 серп.

Бич В. Наш чоловік у Філадельфії //Вільне життя. – 1992. – 22 серп. – (Українці в світі).

Бич В. Ректор Мирослав Лабунька //Бережанське віче. – 1997. – 22 берез.

Косих Т. Лицар родом з Тернопільщини //Урядовий кур’єр. – 1998. – 23 черв.

Маркусь В. Мирослав Лабунька: 21-ий ректор Українського Вільного Університету //Бережанська земля: Іст.-мемуар. зб. – Торонто; Нью-Йорк; Лондон; Сидней; Бережани; Козова, 1998. – Т.2. – С.297-298.

Мирослав Лабунька //Пластовий шлях. – 1996. – Ч.2 (110). – С.26.

Мирослав Лабунька //Жайвір: Літ.-мистец. іст.-краєзнав. альманах. Спец. випуск, 1993. – 27-29 серп.

[Професор М.Лабунька обраний ректором Університету у Мюнхені] //Жайвір: Літ.-мистец. іст.-краєзнав. альманах. – 1996. – Лют. – (Гімназисти твої – Альма-Матер).

***

Лабунька Мирослав – публіцист, доктор історичних наук, професор університету, церковний і громадський діяч //Мазурак Я. Літературна Бережанщина: Біогр. довід. – Бережани, 2000. – С.68-69.