КВІТЕНЬ-ТРАВЕНЬ

10 РОКІВ З ЧАСУ ВІДНОВЛЕННЯ

“МОЛОДОЇ ПРОСВІТИ” (1991)

У 20-х роках при первинних осередках “Просвіти” створювалися молодіжні об”єднання “Молода Просвіта”. Просвітяни вважали, що треба виховувати молоде покоління національно свідомим, ідейно загартованим, мати надійний підготовлений резерв, з метою зупинити полонізацію.

Юні просвітяни працювали під керівництвом дорослих членів “Просвіти”. Їх залучали до різних видів діяльності, посильної школярам і підліткам: до щорічного святкування днів Тараса Шевченка, Івана Франка, Маркіяна Шашкевича, свят “Просвіти” та відзначення дат національного календаря, ювілейних дат видатних діячів науки і культури, історичних постатей. Молоді просвітяни були активними при підготовці і проведенні вечорниць, свята зустрічі весни, Дня Матері, ворожіння на Івана Купала, на св. Андрія, св. Миколая, Маланки, Василя. Юних просвітян з акторськими здібностями залучали в драматичні гуртки, окремих – у дитячі хори.

Молоді просвітяни були членами багатьох молодіжних спортивно-пожежних товариств: “Пласт”, “Сокіл”, “Луг”, “Січ” та інших.

Юні просвітяни виховувались на засадах “10 заповідей “Молодої Просвіти” (у запитаннях і відповідях).

Восени 1939 року західноукраїнські землі окупували війська московсько-більшовицької імперії. Комуністичні можновладці заборонили діяльність “Просвіти”, в тому числі “Молоду Просвіту”, як націоналістичні організації, ворожі комуністичні ідеології, радянському суспільному і державному ладові.

В умовах радянської (1939-1941 та 1944-1991 р.р.) та гітлерівської (1941-1944) окупації нашого краю діяло підпілля ОУН, а згодом і УПА, молоді просвітяни вливалися в їх лави, боролися із зброєю у руках за волю свого народу, незалежність України.

Восени 1988 року відроджувалась “Просвіта” під назвою Товариство української мови імені Тараса Шевченка. В жовтня 1991 року Товариство було реорганізоване у Всеукраїнське товариство “Просвіта” імені Тараса Шевченка, повернувши колишнє найменування.

Голова Теребовлянського районного об”єднання Михайло Михайлик, директор Теребовлянської школи-інтернату Мирослав Смалига, відповідальний секретар районного об”єднання Володимир Пасіка почали роботу по написанні історії “Просвіти” довоєнних років на Теребовлянщині. Ними в архівах виявлено документи про діяльність “Молодої Просвіти”. Було вирішено паралельно з відродженням товариство “Просвіта” відновити при первинних осередках діяльність молодіжних об”єднань “Молода Просвіта”.

У квітні-травні 1991 року з ініціативи Мирослава Смалиги у школі-інтернаті було створено перше молодіжне об”єднання. Членами стали 46 учнів цієї школи-інтернату. А восени цього ж року таке ж молодіжне об”єднання просвітян було створено у Струсівській загальноосвітній школі І-Ш ступенів. Триста учнів 5-11 класів стали її членами. Було розроблено Положення про “Молоду Просвіту”. Районна газета “Воля” на своїх шпальтах розказала про відродження “Молодої Просвіти”, перші молодіжні об”єднання. Це стало поштовхом до наслідування в інших місцевостях району. До кінця 1992/93 навчального року такі об”єднання у всіх школах Теребовлянщин

 Правління обласного об”єднання  Товариства  схвалило почин теребовлянців і запропонувало їх досвід впроваджувати в школах, гімназіях, коледжах, ПТУ, технікумах та вищих навчальних закладах Тернопілля.

Досвід відродження “Молодої Просвіти” схвалило Центральне правління Всеукраїнського товариства “Просвіти”. У травні 1995 року був проведений Всеукраїнський семінар-практикум: “Молода Просвіта: минуле, сьогодення, перспективи” на Теребовлянщині і в Тернополі. Його учасники були молоді просвітяни з усіх районів Тернопільщини та представники декількох областей України. Вони познайомилися з формами і методами роботи молодоих просвітян навчальних закладів Теребовлі, Струсівської загальноосвітньої школи І-Ш ступенів і третьому ПТУ м. Тернополя.

За прикладом тернополят молодіжні об’єднання “Молода Просвіта” створені у Львівській, Івано-Франківській, Хмельницькій, Рівненській, Чернівецькій областях.

Нині в обласному товаристві “Просвіта” 430 молодіжних об’єднань “Молода Просвіта”, в складі яких понад 13  тисяч членів.

ЛІТЕРАТУРА

“Молода “Просвіта” Тернопільщини. Методичний посібник. – Тернопіль: Джура, 1997. – 72с.

Головин Б. “Молода Просвіта” Тернопільщини: досвід і перспективи //”Просвіта”: історія та сучасність (1868-1998). – К., 1998. – С.209-214.

Головин Б. “Молода Просвіта”: минуле, сьогодення, перспективи //Тернопілля”96: Регіон. річник. – Тернопіль, 1996. – С.214-218.

Головин Б. Відродження “Молодої Просвіти” //Вільне слово. – 1993. – 16 жовт.

Головин Б. Обрії “Молодої Просвіти” //Подільське слово. – 1995. – 27 трав. – (Цінності).

Дисевич Д. “Молода Просвіта” діє: [на Теребовлянщині] //Теребовлянські вісті. – 1995. – 15 квіт.

Лазорчик І. Культурно-просвітницька діяльність “Молодої Просвіти” на Теребовлянщині //Духовні скарби українського народу в житті молоді: Зб. статей і матеріалів. – Тернопіль, 1994. – С.232-233.