790 РОКІВ З ДНЯ ЗАСНУВАННЯ

м. ЗБАРАЖА (1211)

По-різному називають Збараж. Одні вважають його одним з найдавніших міст Галичини і Волині, інші називають його містом-заповідником, ще інші – містом козацької слави і звитяги, а деякі – Княжим містом, містом хоробрих русичів. Перша письмова згадка про Збараж – 1211 рік. А про назву побутує багато переказів і легенд – від слова збір.

Було це давним-давно, пройшло стільки літ, як зірок на небі, однієї весняної пори приїхало три вершники –здоровані, сказали б козаки, та ще тоді й козаків не було. Довго вони милувалися мальовничими гірськими краєвидами, на повні груди вдихали повітря, настояне на запаху трав медоносів і різнотрав”я чебрецю, м”яти, ялівцю, терну і глоду. Були на Веселій, Бабиній, Княжій і Монастирській горах. Потім один із них вийшов на вершину Княжої і сказав: “От тут буде наш Збір”.

Сьогодні Збараж – один із значних промислових центрів області. Продукцію цукрового, заводів “Квантор” і продтоварів, тарного комбінату та інших знають навіть в зарубіжних країнах. Збараж завше був на видноті: високим духовним рівнем освіти і культури. Тут і музична, спортивна, школа-інтернат, 3 загальноосвітні школи, професійно-технічне училище, районний будинок культури, декілька клубів, кінотеатр, краєзнавчий музей. Архітектурні пам”ятки – замок і Успенська церква – ХУІІ століття, Воскресенська церква – ХУІІІ століття, комплекс споруд монастиря бернардинів – ХУІІ ст., встановлено пам”ятники Б.Хмельницькому, І.Франку, А.Міцкевичу.

Славетні вихідці зі Збаража – вчені, митці, воєначальники – відомі у цілому світі.

Збараж – це місто-заповідник. І за постановою Ради Міністрів УРСР від 24 листопада 1976 року за №552 Збараж віднесено до 39 міст України, що зберегли найбільше пам”яток і містозабудування.

ЛІТЕРАТУРА

Збараж і околиці в спогадах емігрантів. – Тернопіль: Кн..-журн. вид-во “Тернопіль”, 1993. – 225с.

Збараж – місто в Медоборах. Дод. до часопису “Вісник історії краю” /Держ. іст.-архітектурний заповідник в м. Збаражі. Гол. ред. С.М.Дерейко. – Збараж. – 1997. - №2. – 23с.

Збараж – місто в Медоборах. Дод. до часопису “Вісник історії краю” /Держ. іст.-архітектурний заповідник в м. Збаражі. Гол. ред. С.М.Дерейко. – Збараж. – 1996. - №1. – 27с.

Малевич А.П. Збараж: Іст.-краєзнав. нарис. – Львів: Каменяр, 1984. – 46с.

***

Бандрівський М. Околиці Збаража в кіммерійську епоху //Вісник історії краю. – 1996. - №5 (трав.).

Войтина П. Найважливіші дати історії Збаража //Гомін. – 1991. – 20 лип. – (До 780-річчя міста).

Грозовський М. Сторінку - в історію м. Збаража //Народне слово. – 1997. – 24 січ.

Дерейко С. Генеральний план забудови Збаража //Вісник історії краю. – 1995. - №2 (листоп). – (Місто, в якому живемо).

Державний історико-архітектурний заповідник у м. Збаражі: Засновано постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1994 року до 400-річчя від дня народження Б.Хмельницького на базі архітектурного комплексу Збаразького замку (ХУП ст.) //Пам’ятки України. – 1997. - №2. – С.49.

Збараж – місто в Медоборах //Вісник історії краю. – 1996. - №6 (черв.).

Малевич А. Мандрівка в сумерки століть //Народне слово. – 1996. – 18 жовт.

Малевич А. Історія Збаража в літописах //Народне слово. – 1992. – 16 черв.

Маціпура А. Ой Морозе, Морозенку...: [З історії міста] //Ровесник. – 1997. – 7 листоп.

Попович Б. Збараж. Звідки ця назва? //Колгоспне життя. – 1990. – 17 берез.

Садовська Г. Уклін тобі, Збараже! //Вільне життя. – 1997. – 13 трав.

Тиран І. Славне місто Збараж //Тернопіль вечірній. – 1998. – 6 трав.