Інформація про діяльність Тернопільського обласного відділення Української бібліотечної асоціації за 2016 рік

У 2016 році діяльність Тернопільського обласного відділення УБА (ТОВ УБА) реалізовувалась відповідно до прийнятої Стратегії Української бібліотечної асоціації на 2015—2018 роки, Положення ТОВ УБА, місії бібліотек в умовах кризи, заявленої в Маніфесті УБА 2015 року.

Основні завдання:

  • Сприяти утвердженню бібліотек, відкритих і доступних центрів інформації, освіти, науки, самореалізації, культури і дозвілля.
  • Працювати у партнерстві з владою, громадянським суспільством, бізнесом. засобами масової інформації, утворюючи простір для комунікації і діалогу, реалізації соціальних проектів.
  • Зберігати, популяризувати культурно-історичну спадщину країни, краю і місцевої громади, українську мовну культуру, як основу національно-патріотичного розвитку особистості.
  • Сприяти реалізації програм професійної підготовки нової генерації бібліотечного менеджменту, кваліфікованих працівників, які відповідають сучасній візії і місії бібліотек, викликам реформування у державі.
  • Впливати на інформаційне забезпечення суспільства про сутність і важливість реформ для сталого розвитку країни, європейські цінності і стандарти суспільного устрою. Підтримувати прозорість прийняття управлінських рішень і боротьбу з корупцією, сприяти доступності громадян до офіційної інформації засобами е-врядування.
  • Актуалізація діяльності щодо вдосконалення бібліотечно-інформаційного обслуговування людей з особливими потребами.
  • Розбудова Тернопільського обласного відділення УБА, залучення нових членів, сприяння правовому та соціальному захисту інтересів членів Тернопільського обласного відділення УБА.

ТОВ УБА своїми заходами та проектами доводило важливість і шляхи вдосконалення надання бібліотечних послуг, сприяло професіоналізації бібліотекарів.

Так, у березні в смт Славському Львівської області відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Сучасна бібліотечно-інформаційна безперервна освіта: європейські орієнтири» під патронатом Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв та Української бібліотечної асоціації. У ній взяли участь близько 90 провідних фахівців бібліотечної галузі України, серед яких 24 громадяни Молдови, Литви, Білорусі.

Тернопільське обласне відділення Української бібліотечної асоціації представляли Леся Гук, директор Тернопільської обласної бібліотеки для молоді, член Президії УБА, та Ольга Біляшевич, провідний бібліотекар відділу інформації, тренер тренінгу для координаторів пунктів європейської інформації за проектом «Все про Європу: читай, слухай, дізнавайся в пунктах європейської інформації в бібліотеках».

У результаті налагоджених контактів з бібліотекарями Клайпедської публічної бібліотеки, до Дня Європи було проведено веб-конференцію «Бібліотеки Литви: результати євроінтеграції». Її співорганізаторами були:

— Тернопільська обласна універсальна наукова бібліотека;

— Тернопільське обласне відділення Української бібліотечної асоціації;

— Тернопільський центр європейської інформації;

— Клайпедська публічна бібліотека Клайпедського району ім. Ионаса Ланкутіса;

— Центральні бібліотеки районів області.

За підтримки асоціації відстоювалися права бібліотек Бережанського та Теребовлянського районів.

ТОВ УБА виступало третьою особою на стороні позивача Трач Наталії Михайлівни, яка звернулася в суд з позовом до Бережанської районної ради про визнання незаконним та скасування рішення Бережанської районної ради від 28.07.2016 року № 120 «Про зміну адреси Бережанської районної бібліотеки ім. Т. Г. Шевченка та Бережанської центральної бібліотеки для дітей ім. Лесі Українки» із змінами, внесеними рішенням від 30.08.2016 року № 131.

Бережанський районний суд Тернопільської області постановою суду від 18 листопада 2016 року по справі № 593/1094/16-а визнав незаконним та скасував вище наведене рішення Бережанської районної ради та зобов’язав Бережанську районну раду здійснити поворот виконання скасованих рішень шляхом: приведення статуту Бережанської ЦБС, відновлення адреси місця реєстрації, структури та майна Бережанської ЦБС в стан, який існував до прийняття скасованих рішень.

У квітні на засіданні президії Тернопільського обласного відділення Української бібліотечної асоціації обговорили й схвалили звернення до органів місцевого самоврядування щодо організації надання бібліотечних послуг в умовах об’єднаних територіальних громад. Документ розміщено на сайті Тернопільської ОУНБ.

Працівник Кременецької центральної бібліотеки ім. Ю. Словацького Ольга Боцюк та інженер-програміст Шумської центральної бібліотеки Ігор Смоляк взяли участь у тренінгу «Нові інформаційні технології в обслуговуванні людей з порушеннями зору». Підвищення кваліфікації та можливість оволодіння практичними навичками зі створення аудіоподкастів, роботи з тактильною книжкою, виготовлення фільмів з тифлокоментарем стало можливим завдяки підтримці Тернопільського обласного відділення УБА, яке надало кошти для відрядження до м. Рівного.

Захід провели Рівненська обласна універсальна наукова бібліотека та Рівненське обласне відділення Української бібліотечної асоціації, секція УБА «Бібліотека — людям з інвалідністю та похилого віку».

У червні президія Тернопільського обласного відділення Української бібліотечної асоціації розглядала участь у конкурсі на заміщення вакантних посад керівників закладів культури, що є об’єктами спільної власності громад сіл, селищ, міст Тернопільської області, шляхом подачі кандидатур до органу управління. На посаду директора Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки представили кандидатуру В. І. Вітенка, на посаду директора КУТОР «Тернопільська обласна бібліотека для молоді» — Л. С. Гук.

На засіданні президії Тернопільського обласного відділення Української бібліотечної асоціації обговорили й рекомендували на розгляд управлінню культури напрями «Стратегії розвитку публічних бібліотек області на період до 2025 року «Якісні зміни бібліотек для забезпечення сталого розвитку України».

17 червня 2016 року розпорядженням голови ОДА № 381-од схвалено Стратегію, розроблену за участю провідних фахівців обласних бібліотек, членів Тернопільського ОВ УБА, було схвалено.

На засіданнях президії Тернопільського обласного відділення Української бібліотечної асоціації обговорили участь ТОВ УБА у конкурсах із призначення директора КУТОР «Тернопільський обласний художній музей» та директора Тернопільської міської ЦБС. Були обговорені кандидатури для представництва в комісії.

У зв’язку з оголошенням президією УБА відзнак Української бібліотечної асоціації «За відданість бібліотечній справі» та «Бібліографічний посібник року», президія ТОВ УБА розглянула пропозиції на вказані номінації. За підсумками обговорення вирішили відзначити за вагомий внесок у бібліотечну справу області завідувача відділу краєзнавчої літератури та бібліографії Тернопільської ОУНБ Пайонк Марію Володимирівну. Краєзнавчі видання відділу мають визнання фахівців галузі, а також наукової та культурно-мистецької спільноти краю, тому бібліографічний покажчик «Мистці Тернопільщини» (2015) запропоновано подати на номінацію «Бібліографічний посібник року».

Президією Тернопільського обласного відділення УБА надавалися рекомендаційні листи для участі в конкурсі на заміщення посади директора ОУНБ Вітенку В. І. та директорів  ЦБС: Заруцькій А. Л., Бойко О.В., Богомол І.І., Лукачату М. М., Тракало О. Й., Пчолі С. Ф., Машталір Л. І., Щербатко Л.В.

10 серпня 2016 року член президії УБА, секретар Тернопільського обласного відділення Української бібліотечної асоціації Польова Галина Іванівна була учасником громадського віче «Бібліотеки Заліщанщини у роки Незалежності України і стратегія їх розвитку на майбутнє».

Громадська рада, яка діє при Заліщицькій ЦБС, та фахівці бібліотечної справи району запросили користувачів книгозбірні, шанувальників історії Заліщанщини, молодь, усіх, кому небайдужа доля рідного краю, до участі в обговоренні важливих питань майбутнього бібліотек.

Директор Заліщицької ЦБС Тракало Ольга Йосипівна була нагороджена грамотою ТОВ УБА за значний внесок у розбудову бібліотек та з нагоди 25-річчя Незалежності України.

16 вересня члени президії ТОВ УБА на своєму засіданні обговорили та схвалили в цілому проект Програми поповнення бібліотечних фондів на 2017—2021 роки.

23 вересня 2016 року відбулося засідання президії ТОВ УБА з порядком денним «Про участь ТОВ УБА в якості третьої особи в судовій справі у зв’язку з перенесенням центральної бібліотеки в село Жуків та виділення коштів на судові видатки щодо захисту прав користувачів Бережанської ЦБС». Заявлено рішучу позиція асоціації фахівців про здійснення адвокаційних заходів щодо Бережанської центральної бібліотеки та підтримку директора ЦБС.

18 листопада відбулося засідання президії ТОВ УБА, на якому обговорювалися питання підготовки робочої конференції щодо прийняття нової редакції Положення Тернопільського обласного відділення УБА.

28 листопада відбулася робоча конференція, на якій було затверджено Положення про Тернопільське обласне відділення Всеукраїнського громадської організації «Українська бібліотечна асоціація» в новій редакції згідно з вимогами ЗУ «Про громадські об’єднання» та вимогами п. 4 ст. 133 Податкового кодексу України.

Процедуру реєстрації Положення доручено провести юристу бібліотеки Беляєвій Олені Михайлівні.

23 грудня 2016 року регіональне відділення зареєстровано під назвою Тернопільське обласне відділення Всеукраїнського громадської організації «Українська бібліотечна асоціація», скорочене найменування — ТОВ ВГО УБА.

Тернопільське обласне відділення УБА, в особі його голови, привітало з нагоди ювілею наукову бібліотеку ім. Леоніда Каніщенка Тернопільського національного економічного університету!

 

Конкурс «Кращий бібліографічний покажчик Тернопільщини»

Для покращення діяльності бібліотек із популяризації книги, розвитку краєзнавчої бібліографії Тернопільщини й активізації роботи бібліографів і бібліотекарів публічних бібліотек із розкриття бібліотечних фондів та інформаційних ресурсів шляхом бібліографування Тернопільським обласним відділенням Української бібліотечної асоціації оголошено конкурс «Кращий бібліографічний покажчик Тернопільщини» (Положення).

Основне завдання конкурсу — виявлення кращих бібліографічних видань, присвячених історії краю, видатним діячам науки та культури й підготовлених фахівцями центральних бібліотек та бібліотек-філіалів області.

Конкурс триватиме з березня 2016 року по вересень 2017 року.

У напрямку підвищення кваліфікації працівників публічних бібліотек області за участю членів ТОВ УБА проведено щорічну обласну травневу школу методиста «Ефективний менеджмент ЦБС — запорука успішної діяльності бібліотечних закладів», тренінг для працівників центральних бібліотек «Запис та редагування аудіоподкастів у програмі Audacity», семінар для завідувачів міськими бібліотеками «Нові можливості та практики розвитку бібліотечного обслуговування» (обговорювалися питання бібліотечних послуг для людей похилого віку та соціальної адаптації людей похилого віку та людей з особливими потребами в територіальних центрах), День фахівця на тему «Електронні бази даних: досвід та спільність перспектив» для працівників вузівських бібліотек, на базі науково-технічної бібліотеки Тернопільського національного технічного університету імені Івана Пулюя. У заходах взяли участь більше 90 бібліотечних фахівців.

Індивідуальними членами ТОВ УБА у 2016 році стали 235 осіб, з них 23 особи вчителі та бібліотекарі бібліотек м. Тернополя, що проходили навчання в РНЦ.

 

Розпочніть писати і натисніть enter для пошуку