Інформація про діяльність Тернопільського обласного відділення Всеукраїнської громадської організації «Українська бібліотечна асоціація» за 2018 рік

 

Тернопільське обласне відділення Всеукраїнської громадської організації «Українська бібліотечна асоціація» роботу свою здійснювало відповідно до прийнятої Стратегії УБА на 2015—2018 роки, Стратегії розвитку бібліотек Тернопільської області на період до 2025 року «Якісні зміни бібліотек для забезпечення сталого розвитку України», Плану роботу Тернопільського ОВ ВГО УБА.

Тернопільське ОВ ВГО УБА сприяло реалізації Глобальних цілей сталого розвитку до 2030 року, проголошених на Саміті ООН у рамках 70-ї Генасамблеї ООН у Нью-Йорку у вересні 2015 року, формуванню в громадян області усвідомлення цінності бібліотек для всіх сфер життя.

Були реалізовані основні завдання:

  1. Брали участь у розробці та надавали пропозиції вищим органам управління галуззю щодо ефективної організації системи бібліотечного обслуговування, впровадження нових стандартів в діяльність бібліотек.
  2. Ініціювали та брали участь у розробці проекту Програми обласного конкурсу мікропроектів для публічних бібліотек в сільській місцевості Тернопільської області на 2019-2023 роки, спрямованої на покращення матеріально-технічної бази бібліотек, розширення послуг, корисних для громади;
  3. Надавали правову підтримку незахищеним верствам населення, організовуючи доступ до офіційної інформації та адміністративних послуг.
  4. Сприяли професійній підготовці кваліфікованих бібліотечних працівників, здатних реалізовувати європейську систему надання бібліотечних послуг.
  5. Залучали нових членів до організації, відстоювали правовий та соціальний захист інтересів членів ТОВ ВГО УБА, сприяли залученню до професії активної, творчої та ініціативної молоді шляхом організації профорієнтаційних заходів.
  6. Сприяли модернізації матеріально-технічної бази та інформаційно-технологічної інфраструктури бібліотек відповідно до міжнародних стандартів для надання якісних бібліотечно-інформаційних послуг, універсального доступу до інформації.

Пріоритетом  в діяльності ТОВ ВГО УБА було реформування бібліотечної системи області, моніторинг діяльності публічних бібліотек області, пошук варіантів організації мережі бібліотек в об’єднаних територіальних громадах. ТОВ ВГО УБА активно задіяне у процес консолідованої участі щодо розвитку бібліотечної справи в області. Позиція бібліотечної спільноти та обласних методичних центрів урахована у всіх розпорядчих документах органів влади щодо реформування системи бібліотек.

З ініціативи членів Президії ТОВ ВГО УБА підготовлено лист-звернення для голів райдержадміністрацій, виконавчих комітетів міських рад міст обласного значення та голів ОТГ щодо активізації реформування бібліотечної системи області, застосування органами місцевого самоврядування дієвих форм управління бібліотечною галуззю.

В Тернопільській області в ОТГ функціонує 259 публічних бібліотек, 31% від загальної кількості.

Члени ТОВ ВГО УБА вивчали та аналізували питання щодо організації бібліотечного обслуговування в регіоні і здійснювали інформаційну та методичну підтримку органів влади задля того, щоб посадовці були обізнані про проблеми бібліотек, для прийняття обгрунтованих управлінських стратегічних рішень.

На президії ТОВ ВГО УБА обговорювалось питання про реформування бібліотечної системи Заліщицького та Шумського районів.

Члени ТОВ ВГО УБА у 2018 році активно долучались до бібліотечних проектів області.

Понад десять років ТОВ ВГО УБА співпрацює з обласним осередком НТШ (ТОО НТШ). Відповідно до договору про співпрацю, проводяться пленарні засідання наукової сесії ТОО НТШ, присвячені знаковим науковим темам та подіям; щороку поповнюється в Тернопільській ОУНБ колекція видань ТОО НТШ. У 2018 році підготовлено і видано науково-допоміжний бібліографічний покажчик «Наукове товариство імені Шевченка і Тернопільщина: Вип. 1. Історично-філософська секція дійсні члени (1873—1940)».

У 2018 році в Тернопільській ОБМ відбулося відкриття мультимедійної лабораторії «Медіа Старт». Це — інновація, яка не має аналогів серед бібліотек України, спрямована на підтримку технічної творчості молоді Тернопільщини шляхом надання вільного доступу до сучасних мультимедійних технологій та організації навчально-комунікативного середовища в бібліотеці.

Члени ТОВ ВГО УБА та 18 волонтерів беруть участь у створенні аудіокниг у форматі DAISY для того, щоб допомогти отримати DAISY-плеєр незрячій учениці міста Тернополя. Озвучено 20 книжок. З участю бібліотекарів перша українська DAISY-бібліотека поповнилась 5-ма книжками.

Спільнотою бібліотекарів активізовано патріотичну складову соціокультурної діяльності. Проведено численні заходи, акції на підтримку українського війська та висвітлення героїзму захисників Вітчизни. За підтримки ТОВ ВГО УБА та ТОУНБ проводилась акція «Бібліотека українського воїна», ініційована Міністерством культури України (всього з часу започаткування передано близько 5 тис. примірників).

За ініціативою ТОВ ВГО УБА підготовлено проект та затверджено у жовтні 2018 року розпорядженням голови облдержадміністрації «Програму обласного конкурсу мікропроектів для публічних бібліотек у сільській місцевості Тернопільської області на 2019—2023 роки». Обсяг фінансування мікропроектів — 2772 тис. гривень. Метою Програми є сприяння територіальним громадам сіл, селищ в організації системи якісних послуг, підвищення ролі бібліотек у розвитку культури сільського населення, забезпечення конституційного права на доступ до інформації (в т. ч електронної) шляхом проведення конкурсу мікропроектів «Майбутнє бібліотеки — майбутнє села».

ТОВ ВГО УБА сприяло підвищенню фахової компетенції бібліотекарів.

Організаційно та фінансово було підтримано: обласний семінар фахівців на тему «Впровадження УДК у практику публічних бібліотек», обласний семінар завідувачів відділів обслуговування центральних бібліотек ЦБС та центральних бібліотек ОТГ, «Національно-патріотичне виховання: формування ціннісних орієнтирів й громадської свідомості», школа методиста та інші.

Відповідно до плану роботи у Тернопільській ОБД в рамках «Школи сучасного бібліотекаря» на тему: «Професійний бібліотекар — успішна бібліотека» пройшли навчання 36 бібліотекарів. Учасниками заходу були фахівці з Миколаєва, Львова, Хмельницького, Рівненської та Тернопільської областей, а також бібліотекарі з об’єднаних територіальних громад Тернопільської області.

Член ТОВ ВГО УБА Нестеренко Г.Д., головний бібліотекар відділу обробки літератури та організації каталогів, за фінансової підтримки громадської організації взяла участь у навчальному модулі «Впровадження УДК в практику роботи наукових та публічних бібліотек». Вартість навчання 900,00 грн.

ТОВ ВГО УБА підтримала функціонування освітнього сайту Тернопільської ОУНБ www.e_osvita.te.ua і виділила для цього 1608,89 грн, оскільки надання навчально-інноваційних послуг вважає пріоритетним у своїй діяльності.

Упродовж року працівники бібліотеки брали участь в організації та проведенні вебінарів, ініційованих в рамках діяльності ТОВ ВГО УБА та  спрямованих на підвищення професійної й технологічної грамотності працівників публічних бібліотек Тернопільської області:

– «Що, як і для чого ми рахуємо: за результатами електронної звітності» (квітень, м. Тернопіль);

– «Плануємо роботу бібліотеки на 2019 рік» (жовтень, м. Тернопіль);

– «Інноваційні зміни в бібліотеці на основі проектного, кадрового менеджменту та ініціативної діяльності бібліотек» (упродовж року);

– «Нова бібліотечна послуга: використання інформаційних технологій та Інтернету в бібліотеці» (упродовж року);

– «Електронні послуги – інновація на користь громади» (щоквартально).

Знакові навчальні заходи, за сприяння ТОВ ВГО УБА, було організовано з використанням сучасних освітніх технологій, он-лайн можливостей.

З метою підвищення кваліфікації з написання грантів взяли участь у:

– семінарі-тренінгу «Реальні можливості дофінансування – Програма транскордонного співробітництва Польща – Білорусь – Україна 2014-2020» (15.08.2018, м. Тернопіль);

– тренінгу «Мова грантових заявок і тендерів: як зрозуміти донора?» (29.10.2018, м. Тернопіль);

–  інформаційному дні із написання грантових заявок програми «Креативна Європа»  (02.11.2018, м. Тернопіль).

Загалом беручи участь у роботі семінарів, шкіл, тренінгів підвищення кваліфікації пройшли 195 членів ТОВ ВГО УБА.

ТОВ ВГО УБА сприяла формуванню переліку та лобіювала інтереси центральних бібліотек щодо забезпечення з обласного бюджету гарантованого фінансування на впровадження автоматизованої системи «УФД/Бібліотека» з метою створення електронного каталогу публічних бібліотек міст Борщова, Бучача, Збаража, Зборова, Монастирська, Підволочиська, Чорткова та Тернопільського району, трьох методичних центрів.

На ІХ Бібліотечний форум у Львові були делеговано 7 членів ТОВ ВГО УБА, у т.ч. і представники районних ЦБС. За кошти громадської організації було здійснено оплату реєстраційних внесків і проїзд до Львова. Із бюджету ТОВ ВГО УБА було перераховано 3400,00 грн. Від Тернопільської обласної бібліотеки для дітей у форумі взяли участь 14 бібліотекарів.

Президія обласного відділення організовувала роботу щодо участі в конкурсі УБА «За відданість бібліотечній справі». За підсумками конкурсу було відзначено за вагомий внесок у бібліотечну справу області директора Тернопільської обласної бібіотеки для дітей Новіцьку Н.С.

У звітному році ТОВ ВГО УБА з метою професійного розвитку своїх членів, впровадження цікавих ініціатив було здійснено професійну поїздку до інформаційного центру Андрея Шептицького у Львові. У рамках якої відбулося ознайомлення з практичною діяльністю книгозбірень міста та центру Шептицького. Вартість транспортних послуг часткового оплатило ТОВ ВГО УБА (1800,00 грн).

У 2018 році на відкритому засіданні організації створено молодіжну секцію ТОВ ВГО УБА, яка покликана надати новий імпульс для розвитку професії; обрано голову (Хованець Т.В., завідувач науково-методичного відділу Тернопільської обласної бібліотеки для дітей) та уведено її в члени президії ТОВ ВГО УБА.

На першому спільному засіданні голова молодіжної секції ВГО УБА Бояринова О. провела презентацію діяльності молодіжної секції ВГО УБА, охарактеризувала напрямки секції, назвала проекти та заходи в рамках цієї діяльності.

Для забезпечення участі у роботі ІІІ Міжнародного форуму молодих бібліотекарів УБА «Бібліотеки та сталий розвиток суспільства» було витрачено 1680,00 грн.

Всього було витрачено на організацію та проведення різноманітних заходів з підвищення фахового рівня бібліотекарів 10365,97 грн.

Члени молодіжної секції ТОВ ВГО УБА брали активну участь у форумах та конкурсах, організованих ВГО УБА. Так, шість бібліотекарів Тернопільської молодіжної секції взяли участь у ІІІ Форумі молодих бібліотекарів УБА «Бібліотеки та сталий розвиток суспільства». У ІХ Львівському міжнародному бібліотечному форумі «Бібліотек@ — творимо свободу» взяли участь п’ять бібліотекарів молодіжної секції.

Участь у конкурсі «Творчий злет: молодий бібліотекар року» взяла заступник директора Тернопільської міської ЦБС Людмила Бойко, яка здобула перемогу у I етапі. Під час конкурсу учасникам необхідно було проаналізувати свою професійну діяльність та заповнити онлайнову анкету. Для участі у ІІ-му етапі конкурсним журі із 10 заявок було відібрано 5 номінантів, які під час Щорічної конференції УБА змагалися за звання кращого молодого бібліотекаря 2018 року.

У фотоконкурсі до Всеукраїнського дня бібліотек «Будь собою» взяла участь Ліля Воробець із двома світлинами «Наша бібліотека Етно-центр займається вивченням та відродженням українських звичаїв і традицій, популяризує українську культуру і книгу». Усього на конкурс було надіслано 73 оригінальні, неординарні, вражаючі, а інколи навіть шокуючі фотографії.

ТОВ ВГО УБА адмініструвала грантовий проект від Посольства США в Україні «Вікно в Америку».

У 2018 році індивідуальними членами ТОВ ВГО УБА стали 202 бібліотечних фахівців, сума внесків становила 20 200,00 гривень.

Підтримувались дружні зв’язки з регіональними відділеннями Рівненської та Львівської областей.

Президією ТОВ ВГО УБА використовувалися різні форми комунікації та засоби впливу з метою вирішення конкретних проблем бібліотечної спільноти. Контент «Діяльність ТОВ ВГО УБА». «Хроніка подій» та інші розділи на сайті Тернопільської ТУНБ, соціальні мережі підтверджують системність, відкритість, прозорість роботи обласного відділення ВГО УБА.

Розпочніть писати і натисніть enter для пошуку