Інформація про діяльність Тернопільського обласного відділення Української бібліотечної асоціації за 2017 рік

ВГО ТОВ УБА, як незалежна громадська організація професійного спрямування, лідер у відстоюванні права громадян на доступ до інформації, здійснювала свою діяльність відповідно до прийнятої Стратегії УБА на 2015—2018 роки, Програми адвокаційної діяльності УБА на 2017—2021 роки «Дієва бібліотека — успішна громада!», Стратегії розвитку Тернопільської області на період до 2025 року «Якісні зміни бібліотек для забезпечення сталого розвитку України», Положення ТОВ ВГО УБА.

Під час роботи реалізовувались такі завдання:

— сприяння створенню нової архітектури інтегрованої бібліотечної системи області на основі універсального доступу та економічної доцільності;

— популяризація досвіду співпраці бібліотек з органами державної влади, місцевого самоврядування, інформування про заходи та прийняті рішення, рекомендації для підтримки діяльності бібліотек і для привернення уваги до проблем бібліотечних установ;

— лобіювання та відстоювання права користувачів бібліотек і мешканців громад на бібліотечне обслуговування та рівноправний доступ до інформації в умовах суспільних перетворень та об’єднання територіальних громад;

— надання юридичної допомоги членам УБА у діяльності бібліотек та соціально-правового захисту бібліотечним працівникам;

— сприяння реалізації програм професійної підготовки кваліфікованих бібліотечних працівників, здатних реалізовувати європейську систему надання бібліотечних послуг.

ТОВ ВГО УБА реалізовувала план діяльності через різноманітні творчі акції, сучасні ефективні форми роботи та відповідно до стратегічних напрямків роботи на 2017 рік.

Відповідно до плану роботи, ВГО ТОВ УБА виступило організатором обласного конкурсу «Кращий бібліографічний покажчик». 25 квітня відбулося засідання організаційного комітету обласного конкурсу, на якому визначили переможців. 11 централізованих бібліотечних систем (Борщівська, Бучацька, Гусятинська, Заліщицька, Збаразька, Лановецька, Підволочиська, Підгаєцька, Тернопільська, Тернопільська міська, Чортківська) взяли участь у конкурсі, підготували 13 бібліографічних покажчиків.

Відповідно до критеріїв оцінювання, оргкомітет, до складу якого увійшли наші партнери, директори видавництв «Підручники і посібники», «Навчальна книга — Богдан», визнав переможцями конкурсу такі видання:

  1. Літературна Збаражчина: рек. бібліогр. покажчик / Збараз. ЦБС ; уклад.: Н. Сенчишин, В. Радовська. — Збараж, 2017. — 280 с. : фот. — Гран-прі,окрема відзнака за творчий підхід, професійний рівень відбору та фундаментальну наповненість.
  2. Бучач. Цікаві сторінки минувшини: рек. бібліогр. покажчик / Терноп. обл. від-ня Всеукр. громад. орг. «Укр. бібл. асоц.» ; Бучац. ЦБС ; уклад.: Л. Луців, Н. Лестюк. — Бучач, 2017. — 91 с. — Номінація «Кращий рекомендаційний бібліографічний покажчик краєзнавчої тематики».
  3. Народжений під знаком Мельпомени: (до 100-річчя від дня народження Ярослава Геляса) : біобібліогр. покажчик / Терноп. обл. від-ня Всеукр. громад. орг. «Укр. бібл. асоц.», Підволоч. ЦБ ; уклад. М. Пліс. — Підволочиськ, 2016. — 42 с. — Номінація «Кращий біобібліографічний покажчик».
  4. Душа його — неначе сонях: Євген Безкоровайний: 70 років з дня народження поета, журналіста : бібліогр. покажчик / Терноп. обл. від-ня Всеукр. громад. орг. «Укр. бібл. асоц.», Заліщ. ЦБС ; уклад.: М. Рудик, С. Пукіш. — Заліщики, 2016. — 60 с. — (Видатні постаті краю ; вип. 4). — Номінація «Кращий бібліографічний покажчик, що виходить у серії».

Варто зазначити, що два покажчики були видані за кошти обласної видавничої ради, а два — за кошти партнерів.

У 2017 році за підтримки ТОВ УБА проведено 5 благодійних акцій, а саме: «Книжки у пошуках читача» «Подаруй бібліотеці книжку», Всеукраїнську акцію «Бібліотека українського воїна», «Бібліотека. Милосердя. Турбота», «Бібліотечна книга повертається до рідного дому».

Члени ТОВ ВГО УБА обласної бібліотеки для молоді брали участь у вуличних акціях «Відкрита бібліотека», які відбулися у співпраці з представниками «Молодіжного центру Тернопіль» в рамках Тижня молодіжних ініціатив та акції «На побачення з Європою» в рамках проекту бібліотеки та УБА «Все про Європу: читай, слухай, дізнавайся в бібліотеці».

У щорічному бібліотечному фестивалі «Бібліофест-VII»,що проводиться Тернопільською міською ЦБС з нагоди Всеукраїнського дня бібліотек, взяли участь члени президії ВГО ТОВ УБА. З вітальним словом виступив голова президії Вітенко В. І.

Відповідно до плану роботи, з 13 по 16 вересня члени президії ВГО ТОВ УБА Польова Г.І., Новицька Н.С. взяли участь у ХХІV Міжнародному книжковому форумі видавців у м. Львові та роботі VІІІ Львівського міжнародного бібліотечного форуму, організованого ВГО «Українська бібліотечна асоціація». Тема форуму «Бібліотек@ — від ідеальної до ефективної».

Основним в реалізації наступного напрямку «Трансформація бібліотечно-інформаційної сфери» було реформування бібліотечної системи області, моніторинг діяльності публічних бібліотек області, пошук варіантів організації мережі бібліотек в об’єднаних територіальних громадах, обслуговування соціально незахищених верств населення та ін.

У січні 2017 року завершено роботу комісії бібліотекарів-фахівців, членів УБА над проектом «Стратегія модернізації бібліотечної сфери регіону».

У IV кварталі 2017 року завершено роботу над проектом регіонального розвитку «Модернізована бібліотек@ — успішна громада», який може реалізовуватися за рахунок коштів державного бюджету. отриманих від Європейського Cоюзу. Очікувана сума гранту — 12 млн грн.

З ініціативи членів президії ВГО ТОВ УБА (Вітенка В. І., Польової Г. І.) підготовлено проект Програми проведення обласного конкурсу мікропроектів для публічних бібліотек в сільській місцевості на 2018—2022 роки. Обсяг фінансування мікропроектів — 500 тис. гривень на рік.

Процес реформування в області дуже активно розпочався, створено 40 об’єднаних територіальних громад (ОТГ).

Хід реформування бібліотечної системи області двічі розглядався колегіями управління культури ОДА, документи готували члени УБА ТОУНБ.

Для організації процесу реформування бібліотечної системи області були створені інформаційно-консультативні групи. До складу груп входили члени президії ТОВ ВГО УБА (Вітенко В. І., Польова Г. І., Гук Л. С., Новицька Н. С., Гончарук О. С.). У всіх районах були проведені круглі столи за участю голів районних адміністрації та районних рад, представників ОТГ, бібліотекарів.

В обласній бібліотеці для молоді, за участю членів УБА, пройшов Всеукраїнський семінар заступників директорів обласних бібліотек для юнацтва, молоді на тему «Вплив децентралізації влади на розвиток бібліотек України для юнацтва, молоді».

У рамках реалізації проекту «Трансформація бібліотек в сучасні центри розвитку громад», який впроваджується Благодійним фондом «Бібліотечна країна» у співпраці з Всеукраїнською громадською організацією «Громадянська мережа «Опора» за фінансової підтримки Посольства Великої Британії в Україні, 19 вересня 2017 року на базі центрів культури і дозвілля Теребовлянської міської об’єднаної територіальної громади відбулася зустріч керівників, начальників управлінь гуманітарної сфери, працівників публічних бібліотек об’єднаних територіальних громад та членів президії ВГО ТОВ УБА (Вітенка В. І., Гук Л. С.). Під час робочої поїздки учасники ознайомилися з діяльністю центрів сіл Лошнів, Довге, Підгайчики, а також послухали виступи експерта з місцевого розвитку Зорини О’Доннелл (Велика Британія) на тему «Історії успіху: роль бібліотек у громадському житті Великої Британії» та експерта з бібліотечної реформи Астрід Девіс (Велика Британія) — «Реформування бібліотечної мережі графства острів Уайт».

ТОВ ВГО УБА понад десять років співпрацює з обласним осередком НТШ. Відповідно до плану ТОВ УБА, проведено пленарне засідання наукової сесії ТОО НТШ, присвяченої археології Тернопільщини.

Члени відділення продовжили роботу в соціальному проекті «DAISY-бібліотека» та начитуванні аудіокнижок.

18 волонтерів озвучили 20 книжок та надіслали у м. Львів для конвертації у форматі DAISY. Першу українську DAISY-бібліотеку поповнили 5 книжок.

Розбудова безперервної бібліотечної освіти здійснювалась через професійні навчальні поїздки, вивчення досвіду провідних бібліотек України, обласні семінари, школи методиста, дистанційне навчання, тренінги, вебінари і т. д.

Члени ВГО ТОВ УБА ,створили робочу групу у складі Єрошенкової С., Воробель С. (ТОУНБ), Смоляка В. (Шумська ЦБ), Радовської В. (Збаразька ЦБ), Кобильника Б. (ТОБМ) та ініціювали підготовку вебінарів з підвищення професійної та технологічної грамотності бібліотекарів області.

Відповідно до плану ТОВ УБА, упродовж року проведено 5 вебінарів:«Безкоштовні е-сервіси поштових розсилок у роботі бібліотеки», «Геолокаційні сервіси в роботі бібліотек»,«Основні помилки при роботі з текстовим редактором MS Word», «Маркетинг & Бібліотека: що було, що є і що буде», «Шлях до читача: як Інтернет змінює виробничу діяльність бібліотек».

Проведено щорічну обласну травневу школу методиста «Методична діяльність бібліотек в умовах адміністративно-територіальної реформи», у якій взяв участь начальник управління культури обласної державної адміністрації Григорій Шергей. Розглядалися питання: моніторинг діяльності публічних бібліотек області, дотримання соціальних нормативів бібліотечного обслуговування в рамках ОТГ; варіанти організації мережі публічних бібліотек в об’єднаних територіальних громадах; організація бібліотечних фондів; професійний розвиток бібліотекарів, повернення в практику роботи публічних бібліотек універсальної десяткової класифікації.

Тернопільська ОУНБ провела на базі Тернопільської міської централізованої бібліотечної системи (бібліотека-філія № 2 для дітей) семінар для завідувачів відділів обслуговування центральних бібліотек «Ефективна бібліотека: різноманітність функцій та моделей розвитку».

Директори централізованих бібліотечних систем та завідувачі центральних бібліотек об’єднаних територіальних громад на грудневому семінарі обговорювали тему «Роль та місце бібліотеки в сучасному інформаційному суспільстві». У роботі семінару взяв участь начальник управління культури обласної державної адміністрації Григорій Шергей.

У звітному році, з ініціативи ТОВ УБА, на базі обласної бібліотеки для молоді проведено День фахівця для працівників бібліотек різних видів на тему «Використання інтернет-сервісів в діяльності бібліотек різних видів».

Для підвищення фахового рівня працівники ТОУНБ, члени ТОВ УБА брали участь у:

— VI Всеукраїнській школі методиста«Методична служба: індикатор та імпульс інноваційної культури в умовах децентралізації», яка проходила в НБУ ім. Ярослава Мудрого(27—30.11.2017);

— Х Всеукраїнській науково-практичній конференції «Бібліотека і книга в контексті часу»(6—7.04. 2017);

— навчанні в Національній академії керівних кадрів культури і мистецтва «Упровадження УДК в практику роботи наукових та публічних бібліотек» (25—29.09.2017);

— Всеукраїнському семінарі «Основні напрямки бібліографічної роботи: теорія і практика» (20—21.09.2017).

Загалом взяв участь у роботі семінарів, шкіл, вебінарів і підвищив кваліфікацію 151 бібліотечний працівник.

Для реалізації напрямку «Адвокація» та на виконання програми адвокаційної діяльності УБА на 2017—2021 рр. «Дієва бібліотека — успішна громада» на базі обласної бібліотеки для молоді була організована конференція «Дієва бібліотека громади: пошуки майбутнього». Учасниками конференції були представники влади, директори Тернопільської, Вінницької, Хмельницької та Чернігівської ОУНБ, директори районних бібліотек та бібліотек об’єднаних територіальних громад.

Члени ТОВ ВГО УБА стали учасниками V Всеукраїнської літньої школи адвокації для бібліотекарів «Адвокація у стилі ЕКО», яка відбулася 3—7 липня 2017 р. у м. Заліщики Тернопільської області. Протягом 5 днів учасники:

— ознайомились з досвідом Тернопільської «бібліотечної адвокаційної кухні»;

— отримали теоретичні знання з основ адвокації від Світлани Барабаш;

— ознайомились із зеленими або екологічними бібліотеками та екобібліотечними проектами сьогодення від Лариси Лугової;

— зустрілись з владою та громадою м. Заліщики та сіл Синьків, Добрівляни, побували в районній та селищних бібліотеках, поспілкувались з бібліотекарями;

— у форматі печа-куча поділились проектами своїх бібліотек щодо захисту навколишнього середовища та підвищення обізнаності громади про рідний край;

— відвідали об’єкти Національного природного парку «Дністровський каньйон;

— у межах акції «Врятуй Дністер від ГЕС» взяли участь у сплаві по Дністру на катамаранах (Хованець Т. В.).

ТОВ ВГО УБА надавала юридичну допомогу членам УБА у діяльності бібліотек.

9 лютого Львівський апеляційний суд визнав неправомірним та скасував результати конкурсу на заміщення посади директора Бережанської ЦБС, який відбувся 18.08.16 р. Бібліотечна громадськість, ТОВ ВГО УБА задоволена фактом перемоги верховенства права.

У Верховному Суді відкрито касаційне провадження у справі про визнання недійсним рішення Бережанської райради щодо Бережанської ЦБС.

Індивідуальними членами ТОВ ВГО УБА у 2017 році стали 164 особи, сума внесків становила 8200 гривень .

Основні витрати:

— підтримка сайта e-osvita.te.ua (1616 грн);

— оплата проїзду у м. Львів для участі в засіданнях апеляційного суду членів ТОВ УБА, юриста Беляєвої О. М. (253 грн);

— виготовлення нової печатки ТОВ ВГО УБА у зв’язку із зміною назви організації (189 грн);

— проведення школи методиста (400 грн);

— проведення Всеукраїнської літньої школи адвокації у м. Заліщики (583 грн 50 коп.);

— реєстраційний внесок для участі у VIII Львівському бібліотечному форумі (300 грн);

— проведення двох навчань з питань упровадження системи «УФД/Бібліотека» (760 грн);

— на участь члена ТОВ ВГО УБА (Єрошенкова С. Т.) у VI Всеукраїнській школі методиста «Методична служба: індикатор та імпульс інноваційної культури в умовах децентралізації» (1400 грн);

— проведення семінару директорів, учасників ТОВ ВГО УБА (641 грн 36 коп.);

— кошти на УБА (20%) за надходження 2017 року.

Розпочніть писати і натисніть enter для пошуку