в Бібліотечні новини, Новини 2019

Одним із яскравих складників народу є його мова. У нації не відібрати майбутнє та минуле, якщо не знищити її мову. Нація-держава прагне жити, зберігаючи свою культуру і мову.

Що ще сприяло відновленню державності української нації — одного з найбільших народів Європи, мова якого зазнавала безоглядного гноблення та винищення упродовж багатьох століть? У який спосіб українцям подолати етнічну, релігійно-конфесійну, мовну розінтегрованість, спричинену колоніальною залежністю?

На ці та інші запитання Ви знайдете відповідь, відвідавши нашу книгозбірню, де з 21 лютого у відділі міського абонементу функціонуватиме книжкова виставка «Мова — голос нації», приурочена до Міжнародного дня рідної мови.

На виставці представлено видання з мовознавства, а саме: монографії, навчальні посібники, довідники та словники. Варта уваги монографія «Динаміка антропонімікону м. Тернополя XIX—XX ст.» Ніни Свистун, кандидата філологічних наук, доцента кафедри загального мовознавства і слов’янських мов Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. У праці здійснено аналіз складу чоловічого та жіночого іменника міста Тернополя протягом XIX—XX століть.

Монографія «Мовний портрет Івана Пулюя» (Львів, 2017)
Ірини Фаріон — доктора філологічних наук, професора Львівської
політехніки — про мовно-політичний світогляд видатного фізика та перекладача Біблії українською мовою Івана Пулюя. Видання містить унікальні світлини тих років.

Книга відомого українського мовознавця, доктора філологічних наук, професора Києво-Могилянської академії Лариси Маcенко «Мова радянського тоталітаризму» (Київ, 2017) розкриває суть мови великого ошуканства у період панування комуністичного режиму.

Унікальне видання — словник-довідник «Знаки української етнокультури» автора Віталія Жайворонка (Київ, 2006), включає розміщену в абетковому порядку українську лексику з етнокультурним підтекстом. У книжці наведено цитати із Біблії та «Слова о полку Ігоревім», окремі власні назви з якими тісно переплетені історична доля та світогляд українського народу.

Для найширших кіл користувачів стане у нагоді «Новий орфографічний словник української мови» (Тернопіль, 2017), який містить 43 тисячі слів, котрі з’явилися в українській мові за останні десять років і які відсутні в інших орфографічних словниках української мови.

Для усіх, хто хоче ввічливо поводитися і говорити — «Українське слово для всіх і кожного» (Київ, 2017)  Олександра Пономаріва — українського мовознавця, доктора філологічних наук, професора кафедри мови та стилістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка, а також навчальний посібник «Антисуржик» (Львів, 2017). Ці видання допоможуть зберегти самобутність українського слова та позбутися деформацій у мовленні.

Отож відвідайте нашу книгозбірню, збагатіть свій внутрішній світ, прочитавши ці чудові книжки і пам’ятайте — здобувати знання, розширювати свій кругозір можна у будь-якому віці. Адже сила нації в збереженні духовності, культури, освіченості кожного громадянина.

Recent Posts

Розпочніть писати і натисніть enter для пошуку